Display Builder (1.0.0-alpha6) - en to uk translation catalogue (112 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Pages
uk: Сторінки

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Group
uk: Група

en: Actions
uk: Дії

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: None
uk: Немає

en: Logs
uk: Журнали

en: Message
uk: Повідомлення

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: Settings
uk: Налаштування

en: Back
uk: Назад

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Help
uk: Довідка

en: New preset
uk: Новий набір правил

en: Default
uk: Базово

en: Icon
uk: Іконка

en: Time
uk: Час

en: Views
uk: Види

en: View
uk: Перегляд

en: Format
uk: Формат

en: History
uk: Історія

en: Region
uk: Область

en: Display
uk: Показ

en: Updated
uk: Оновлено

en: Theme
uk: Тема

en: User
uk: Користувач

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Page layout
uk: Макет сторінки

en: Page
uk: Сторінка

en: Utilities
uk: Утиліти

en: Visibility
uk: Видимість

en: Roles
uk: Ролі

en: Published
uk: Опубліковано

en: Fields
uk: Поля

en: Conditions
uk: Умови

en: System
uk: Система

en: State
uk: Стан

en: Base
uk: Основа

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Edit view
uk: Редагувати вид

en: Profile
uk: Профіль

en: Close
uk: Закрити

en: Condition
uk: Умова

en: Hidden
uk: Приховано

en: Sources
uk: Джерела

en: Clear
uk: Очистка

en: Undo
uk: Скасувати

en: Controls
uk: Елементи керування

en: Entity
uk: Сутність

en: Revert
uk: Відновити

en: Empty
uk: Порожньо

en: Sidebar
uk: Панель

en: Duplicate
uk: Продублювати

en: Tree
uk: Дерево

en: Edit page
uk: Редагувати сторінку

en: Copy
uk: Копіювати

en: Menus
uk: Меню

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Redo
uk: Повторити

en: Profiles
uk: Профілі

en: Contexts
uk: Контексти

en: Restore
uk: Відновити

en: Preset
uk: Попередня установка

en: Context
uk: Контекст

en: Others
uk: Інші

en: Any
uk: Байдуже

en: Paste
uk: Вставити

en: Menu items
uk: Пункти меню

en: Step
uk: Крок

en: Add profile
uk: Додати профіль

en: User roles
uk: Ролі користувача

en: Debug mode
uk: Режим зневадження

en: Presets
uk: Конфігурації

en: Instances
uk: Екземпляри

en: Variants
uk: Варіанти

en: Light
uk: Світла

en: Field: @label
uk: Поле: @label

en: Select an action
uk: Оберіть дію

en: Fullscreen
uk: На весь екран

en: Experimental
uk: Експериментальний

en: Compact
uk: Компактний

en: Layers
uk: Шари

en: Styles
uk: Стилі

en: Fluid
uk: Нефіксоване

en: Image field
uk: Поле зображення

en: Edit display
uk: Редагувати відображення

en: Highlight
uk: Підсвітити

en: Libraries
uk: Бібліотеки

en: Toolbar buttons
uk: Кнопки панелі інструментів

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Dark
uk: Темний

en: None selected
uk: Не вибрано

en: Instance
uk: Екземпляр

en: grouped
uk: груповано

en: Deprecated
uk: Застаріло

en: Builder
uk: Конструктор

en: Lists (Views)
uk: Списки (Види)

en: Extra field
uk: Екстра-поля

en: Island
uk: Острів

en: View instance
uk: Переглянути екземпляр

en: The import failed with the following message: %message
uk: Помилка імпорту з наступним повідомленням: %message

en: variants
uk: варіанти
