Document OCR (Optical Character Recognition) (1.0.0-alpha16) - en to de translation catalogue (54 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Description
de: Beschreibung

en: Enable
de: Aktivieren

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: File
de: Datei

en: Edit
de: Bearbeiten

en: None
de: Keine

en: Weight
de: Gewichtung

en: Settings
de: Einstellungen

en: Field
de: Feld

en: Label
de: Beschriftung

en: Save
de: Speichern

en: Default
de: Standard

en: Files
de: Dateien

en: Save Settings
de: Einstellungen speichern

en: Active
de: Aktiv

en: N/A
de: n. v.

en: Processor
de: Prozessor

en: Model
de: Modell

en: Processors
de: Verarbeitung

en: General
de: Allgemein

en: Configuration
de: Konfiguration

en: Basic
de: Basis

en: Temperature
de: Temperatur

en: Maximum length
de: Maximallänge

en: Process
de: Prozess

en: Task
de: Aufgabe

en: Property
de: Eigenschaft

en: Regular expression
de: Regulärer Ausdruck

en: Pending
de: Ausstehend

en: Google Translate
de: Google Übersetzer

en: Failed
de: Fehlgeschlagen

en: Processed
de: Verarbeitet

en: Tasks
de: Aufgaben

en: Mapping
de: Zuordnung

en: Data
de: Daten

en: Field Name
de: Feldname

en: Translate
de: Übersetzen

en: Speed
de: Geschwindigkeit

en: Delete Mapping
de: Zuordnung löschen

en: Task Status
de: Aufgaben-Status

en: Project ID
de: Projekt-ID

en: Pipeline
de: Vearbeitungskette

en: Instruction
de: Instruktion

en: Prompt
de: Eingabeaufforderung

en: File Details
de: Datei-Details

en: Delete Task
de: Aufgabe löschen

en: Restart
de: Neu starten

en: Upload Files
de: Dateien hochladen

en: Truncate
de: Kürzen

en: Mapping settings
de: Zuordnungseinstellungen

en: AI
de: KI
