Domain (3.0.0-alpha2) - en to tr translation catalogue (100 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: On
tr: Açık

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Delete configuration
tr: Yapılandırmayı sil

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Field
tr: Alan

en: Default
tr: Varsayılan

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Separator
tr: Ayraç

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Off
tr: Kapalı

en: Roles
tr: Roller

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Last access
tr: Son erişim

en: Domain
tr: Etki alanı

en: Desc
tr: Azalan

en: Inactive
tr: Devre dışı

en: Role
tr: Rol

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Token
tr: Simge

en: Member for
tr: Üyelik süresi

en: Languages
tr: Diller

en: author
tr: yazar

en: People
tr: Kişiler

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Reversed
tr: Tersine

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Base path
tr: Ana yol

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Content Type
tr: İçerik çeşidi

en: TRUE
tr: DOĞRU

en: FALSE
tr: YANLIŞ

en: Permission
tr: İzinler

en: empty
tr: boş

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Domains
tr: Alan adları

en: Link to site home page
tr: Site anasayfasına bağlantı

en: Column
tr: Sütun

en: Formatter
tr: Biçimleyici

en: Sort direction
tr: Sıralama yönü

en: Route
tr: Yol

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: @interval ago
tr: @interval önce

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Not restricted
tr: Kısıtlı değil

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: Find and manage people interacting with your site.
tr: Sitenizle etkileşim kuran kişileri arayın ve yönetin.

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
tr: Kullanıcı hesapları, roller ve izinleri yönetin.

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Use field template
tr: Alan şablonunu kullan

en: Display all values in the same row
tr: Tüm değerleri aynı satırda görüntüle

en: First and last only
tr: Yalnızca ilk ve son

en: Column used for click sorting
tr: Tıklayarak sıralamada kullanılan sütun

en: Domain configuration
tr: Etki alanı yapılandırması

en: Weight.
tr: Ağırlık.

en: Group by column
tr: Sütuna göre grupla

en: Group by columns
tr: Sütunlara göre grupla

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Name or email contains
tr: Ad ya da e-posta şunu içersin

en: @interval hence
tr: @interval sonra
