Domain (8.x-1.0-alpha13) - en to nl translation catalogue (113 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Language
nl: Taal

en: more
nl: meer

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: On
nl: Aan

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: Scheme
nl: Schema

en: Weight
nl: Gewicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Field
nl: Veld

en: Default
nl: Standaard

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Off
nl: Uit

en: Roles
nl: Rollen

en: Hostname
nl: Hostnaam

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Last access
nl: Laatste toegang

en: Domain
nl: Domein

en: Desc
nl: Aflopend

en: Inactive
nl: Inactief

en: Role
nl: Rol

en: Link text
nl: Linktekst

en: Redirect
nl: Doorverwijzen

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: Pattern
nl: Patroon

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Domain ID
nl: Domein-ID

en: Make default
nl: Maak standaard

en: Member for
nl: Geregistreerd sinds

en: author
nl: auteur

en: People
nl: Personen

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: Reversed
nl: Omgekeerd

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Environment
nl: Omgeving

en: Base path
nl: Basispad

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Content Type
nl: Inhoudstype

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Domain settings
nl: Domein-instellingen

en: All affiliates
nl: Alle geassocieerden

en: Send to all affiliates
nl: Naar alle domeinen sturen

en: Domains
nl: Domeinen

en: Domain Content
nl: Domeininhoud

en: Column
nl: Kolom

en: Formatter
nl: Opmaakhulpmiddel

en: Sort direction
nl: Sorteerrichting

en: Domain name
nl: Domeinnaam

en: Display type
nl: Weergavetype

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Aliases
nl: Aliassen

en: - All -
nl: - Alle -

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Published status
nl: Publicatiestatus

en: Current domain
nl: Huidig domein

en: Domain id
nl: Domein-ID

en: Not restricted
nl: Geen beperking

en: Find and manage content.
nl: Inhoud zoeken en beheren

en: No people available.
nl: Geen personen beschikbaar.

en: Find and manage people interacting with your site.
nl: Vind en beheer personen die gebruik maken van de website.

en: Edit any content on assigned domains
nl: Bewerk alle content op toegewezen domeinen

en: Delete any content on assigned domains
nl: Verwijder alle content op toegewezen domeinen

en: Domain URL
nl: Domein-URL

en: Only lower-case characters are allowed.
nl: Alleen kleine letters zijn toegestaan.

en: Bulk update
nl: Bulk-update

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
nl: Gebruikersaccounts, rollen en toegangsrechten beheren.

en: The domain name.
nl: De domeinnaam.

en: Asc
nl: Oplopend

en: Use field template
nl: Veldtemplate gebruiken

en: Display all values in the same row
nl: Alle waarden in dezelfde rij weergeven

en: Domain machine name
nl: Domeinmachinenaam

en: The domain machine identifier.
nl: De domein-id

en: Domain hostname
nl: Domeinhostnaam

en: The domain hostname.
nl: De hostnaam van het domein.

en: First and last only
nl: Alleen eerste en laatste

en: Column used for click sorting
nl: Kolom gebruikt voor kliksortering

en: Domain configuration
nl: Domeinconfiguratie

en: With selection
nl: Met selectie

en: Weight.
nl: Gewicht.

en: Group by column
nl: Groeperen op kolom

en: Group by columns
nl: Groeperen op kolommen

en: Find and manage content
nl: Inhoud vinden en beheren

en: Name or email contains
nl: Naam of e-mail bevat

en: !domain has been enabled.
nl: !domain is ingeschakeld.

en: !domain is already enabled.
nl: !domain is al ingeschakeld.

en: Domain(s)
nl: Domein(en)

en: Domain Access settings
nl: Domain Access-instellingen

en: Custom CSS classes
nl: Aangepaste CSS-klassen

en: No domain(s) selected
nl: Geen domein(en) geselecteerd

en: Domain administrator
nl: Domeinbeheerder

en: Select the domains this user may administer.
nl: Selecteer de domeinen die deze gebruiker mag beheren.
