Domain Access (8.x-1.0-alpha16) - en to ja translation catalogue (94 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: On
ja: オン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Scheme
ja: スキーマ

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Default
ja: デフォルト

en: Updated
ja: 更新

en: Separator
ja: セパレーター

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Off
ja: オフ

en: Roles
ja: 役割

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Domain
ja: ドメイン

en: Desc
ja: 降順

en: Role
ja: 役割

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Pattern
ja: パターン

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Token
ja: トークン

en: Domain ID
ja: ドメイン ID

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: author
ja: 投稿者

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Reversed
ja: リバースされた

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Base path
ja: ベースパス

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Permission
ja: 権限

en: Server
ja: サーバー

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Domains
ja: ドメイン

en: Column
ja: カラム

en: Formatter
ja: フォーマッター

en: Sort direction
ja: 並べ替えの向き

en: Route
ja: ルート

en: Display type
ja: 表示形式

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Use field template
ja: フィールドテンプレートを使用

en: Display all values in the same row
ja: すべての値を一行で表示

en: First and last only
ja: 最初と最後のみ

en: Column used for click sorting
ja: クリックでの並び替えに使用するカラム

en: Domain configuration
ja: ドメインの設定

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: Weight.
ja: ウェイト。

en: Group by column
ja: カラムでグループ分け

en: Group by columns
ja: カラムでグループ分け

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む
