Domain (8.x-1.0-alpha9) - en to hi translation catalogue (63 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Language
hi: भाषा

en: more
hi: और भी

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: On
hi: चालू

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Weight
hi: मान

en: Name
hi: नाम

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Updated
hi: अद्यतित

en: ID
hi: आईडी

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Configuration saved.
hi: विन्यास सहेजा गया !

en: Off
hi: बंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Last access
hi: अंतिम पहुंच

en: Desc
hi: अवरोही

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: Role
hi: भूमिका

en: Ascending
hi: आरोही

en: Descending
hi: अवरोही

en: Pattern
hi: नमूना

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Member for
hi: के लिये सदस्य

en: author
hi: लेखक

en: People
hi: कर्मचारी

en: Blocked
hi: बंद

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Permission
hi: अनुमति

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Sort direction
hi: क्रमबद्ध दिशा

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Not restricted
hi: प्रतिबंधित नहीं

en: Find and manage people interacting with your site.
hi: अपनी साइट के साथ सहभागिता करने वाले लोगों को ढूंढें और प्रबंधित करें।

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
hi: उपयोगकर्ता खातों, भूमिकाओं और अनुमतियों का प्रबंधन करें.

en: Find and manage content
hi: सामग्री ढूंढें और प्रबंधित करें

en: Name or email contains
hi: नाम या ईमेल में है
