Draggable dashboard (8.x-2.0-alpha3) - en to it translation catalogue (30 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Weight
it: Peso

en: Category
it: Categoria

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Region
it: Regione

en: Configure
it: Configura

en: Block
it: Blocco

en: Filter
it: Filtra

en: Configure block
it: Configura blocco

en: Blocks
it: Blocchi

en: Delete block
it: Elimina blocco

en: Columns
it: Colonne

en: Column
it: Colonna

en: No blocks in this region
it: Nessun blocco in questa regione

en: The block cannot be placed in this region.
it: Il blocco non può essere posizionato in questa regione.

en: Weight for @block block
it: Peso per il blocco @block

en: Region for @block block
it: Regione per il blocco @block

en: Place block
it: Posiziona blocco

en: Select the region where this block should be displayed.
it: Selezionare la regione nella quale questo blocco deve essere mostrato.

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
it: Un nome univoco per questa istanza del blocco. Deve essere alfanumerico e separato da underscore.

en: Filter by block name
it: Filtra attraverso il nome del blocco

en: Enter a part of the block name to filter by.
it: Inserire una parte del nome blocco da usare come filtro.

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
it: Posiziona il blocco <span class="visually-hidden">nella regione %region</span>

en: No blocks available.
it: Nessun blocco disponibile.
