Drupal Remote Dashboard (4.0.0) - en to ja translation catalogue (127 entries)

en: select
ja: 選択

en: enabled
ja: 有効

en: enable
ja: 有効化

en: Status
ja: 状態

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Actions
ja: アクション

en: disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Action
ja: アクション

en: Tags
ja: タグ

en: Support
ja: サポート

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project settings
ja: プロジェクト設定

en: Download
ja: ダウンロード

en: Version
ja: バージョン

en: Major version
ja: メジャーバージョン

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Test
ja: テスト

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Password
ja: パスワード

en: Link
ja: リンク

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Core
ja: コア

en: View
ja: ビュー

en: Configure
ja: 設定

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Error
ja: エラー

en: Created
ja: 作成

en: Exclude
ja: 除外

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page
ja: ページ

en: Host
ja: ホスト

en: Header
ja: ヘッダー

en: Filter
ja: フィルター

en: Mode
ja: モード

en: Warning
ja: 警告

en: configure
ja: 設定

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Domain
ja: ドメイン

en: Current
ja: 現在

en: Desc
ja: 降順

en: Code
ja: コード

en: General
ja: 全般

en: External
ja: 外部

en: Process
ja: 処理

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Port
ja: ポート

en: Hidden
ja: 非表示

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Key
ja: キー

en: Messages
ja: メッセージ

en: Domain ID
ja: ドメイン ID

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Session
ja: セッション

en: Cron
ja: cron

en: Installed
ja: インストール済み

en: Changed
ja: 変更済

en: User name
ja: ユーザー名

en: Authentication
ja: 認証

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Security update
ja: セキュリティアップデート

en: Review
ja: 確認する

en: disable
ja: 無効

en: Storage
ja: ストレージ

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Information
ja: 情報

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: Language code
ja: 言語コード

en: Extension
ja: 拡張子

en: Execute PHP
ja: PHPの実行

en: ok
ja: OK

en: Build
ja: 構築

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Locked
ja: ロック

en: Account
ja: アカウント

en: Domains
ja: ドメイン

en: Errors
ja: エラー

en: Public key
ja: 公開鍵

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: Private key
ja: 秘密鍵

en: Run cron
ja: cron を実行

en: Run updates
ja: アップデートを実行

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Drupal version
ja: Drupalバージョン

en: click here
ja: ここをクリック

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Project ID
ja: プロジェクト ID

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Warnings
ja: 警告

en: Flush all caches
ja: すべてのキャッシュをフラッシュ

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: API Token
ja: API トークン

en: Scripts
ja: スクリプト

en: Monitoring
ja: モニタリング

en: The ID of the entity.
ja: エンティティの ID

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Username and password
ja: ユーザー名とパスワード

en: Update this item
ja: このアイテムを更新

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
ja: @entity_type_label  %entity_label に対して %action を実行する権限がありません。

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: The UUID of the entity.
ja: エンティティの UUID

en: Advanced elements
ja: 高度な要素
