Drupal Remote Dashboard (4.0.6) - en to tr translation catalogue (134 entries)

en: select
tr: seç

en: enabled
tr: etkin

en: enable
tr: etkinleştir

en: Status
tr: Durum

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Type
tr: Tip

en: Actions
tr: Eylemler

en: disabled
tr: etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Action
tr: Eylem

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: Tags
tr: Etiketler

en: Support
tr: Destek

en: Projects
tr: Projeler

en: Project
tr: Proje

en: Project settings
tr: Proje ayarları

en: Project types
tr: Proje türleri

en: Download
tr: İndir

en: Version
tr: Sürüm

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Message
tr: İleti

en: No log messages available.
tr: Kayıt mesajı yok.

en: Password
tr: Parola

en: Link
tr: Bağlantı

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Core
tr: Çekirdek

en: View
tr: Görüntüle

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Configure
tr: Yapılandır

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Error
tr: Hata

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Exclude
tr: Çıkar

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Page
tr: Sayfa

en: Host
tr: Sunucu

en: Update status
tr: Güncellik kontrol

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Mode
tr: Kip

en: Warning
tr: Uyarı

en: OK
tr: Tamam

en: configure
tr: yapılandır

en: Authored by
tr: Yazan

en: Domain
tr: Etki alanı

en: Current
tr: Şu anki

en: Desc
tr: Azalan

en: Code
tr: Kod

en: General
tr: Genel

en: External
tr: Harici

en: Process
tr: İşlem

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Hidden
tr: Gizli

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Key
tr: Anahtar

en: Messages
tr: İletiler

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Info
tr: Bilgi

en: Session
tr: Oturum

en: Cron
tr: Dönemsel görev

en: Installed
tr: Kurulu

en: Changed
tr: Değişti

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Security update
tr: Güvenlik güncellemesi

en: disable
tr: devre dışı bırak

en: Storage
tr: Kayıt yeri

en: Apply
tr: Uygula

en: Select
tr: Seç

en: Information
tr: Bilgi

en: PHP Code
tr: PHP Kodu

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Extension
tr: Uzantı

en: Execute PHP
tr: PHP Çalıştır

en: ok
tr: tamam

en: Local
tr: Yerel

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Locked
tr: Kilitli

en: Account
tr: Hesap

en: Project not secure
tr: Proje güvenli değil

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
tr: Bu proje Drupal güvenlik ekibi tarafından güvensiz olarak etiketlendi ve indirilemez durumda. Bu proje kapsamındaki her şeyin acilen devre dışı bırakılması şiddetle önerilir!

en: Project revoked
tr: Proje feshedildi

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
tr: Bu proje feshedildi ve indirilemez durumda. Bu proje kapsamındaki her şeyin acilen devre dışı bırakılması şiddetle önerilir!

en: Project not supported
tr: Proje desteklenmiyor

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
tr: Bu proje artık desteklenmiyor ve indirilemez durumda. Bu proje kapsamındaki her şeyin acilen devre dışı bırakılması şiddetle önerilir!

en: No available releases found
tr: Kullanılabilir sürüm bulunamadı

en: Release revoked
tr: Sürüm feshedildi

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
tr: Kurulu sürümünüz feshedildi ve indirilemez durumda. Bu proje kapsamındaki her şeyin acilen devre dışı bırakılması şiddetle önerilir!

en: Release not supported
tr: Sürüm desteklenmiyor

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
tr: Şu anda kurulu sürümünüz artık desteklenmiyor ve indirilemez durumda. Bu proje kapsamındaki her şeyin acilen devre dışı bırakılması şiddetle önerilir!

en: Invalid info
tr: Geçersiz bilgi

en: Domains
tr: Alan adları

en: Errors
tr: Hatalar

en: Release
tr: Sürüm

en: Not supported
tr: Desteklenmiyor

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Debug mode
tr: Hata ayıklama (debug) kipi

en: Run cron
tr: Dönemsel görevleri (cron) çalıştır

en: Run updates
tr: Güncellemeleri çalıştır

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Drupal version
tr: Drupal sürümü

en: click here
tr: buraya tıklayınız

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Unknown release date
tr: Bilinmeyen sürüm tarihi

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Hosts
tr: Sunucular

en: Flush all caches
tr: Tüm önbellekleri temizle

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: Failed to get available update data.
tr: Mevcut güncelleme verisi alınamadı.

en: No available update data
tr: Mevcut güncelleme verisi yok

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Update this item
tr: Bu öğeyi güncelle

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
tr: @entity_type_label %entity_label üzerinde %action yürütmek için erişim yok.
