Drupal Remote Dashboard (4.1.0-rc4) - en to pt translation catalogue (138 entries)

en: select
pt: seleciona

en: enabled
pt: ativado

en: enable
pt: habilitar

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Type
pt: Tipo

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Action
pt: Ação

en: unknown
pt: desconhecido

en: Support
pt: Suporte

en: Projects
pt: Projetos

en: Project
pt: Projeto

en: Project settings
pt: Configurações de projeto

en: Project types
pt: Tipos de projeto

en: Version
pt: Versão

en: Major version
pt: Versão maior

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Test
pt: Teste

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Nenhuma mensagem de registro disponível.

en: Password
pt: Senha

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: View
pt: Ver

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Configure
pt: Configurar

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Error
pt: Erro

en: Created
pt: Criado

en: Exclude
pt: Excluir

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Page
pt: Página

en: Host
pt: Servidor

en: Update status
pt: Estado das atualizações

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Filter
pt: Filtrar

en: Mode
pt: Modo

en: Warning
pt: Aviso

en: configure
pt: configurar

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Domain
pt: Domínio

en: Current
pt: Atual

en: Desc
pt: Decrescente

en: Code
pt: Código

en: General
pt: Geral

en: External
pt: Externo

en: Process
pt: Processar

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Port
pt: Porta

en: Hidden
pt: Oculto

en: Accounts
pt: Contas

en: Key
pt: Chave

en: Messages
pt: Mensagens

en: Activity
pt: Atividade

en: Info
pt: Informações

en: Requirements
pt: Requisitos

en: Session
pt: Sessão

en: Cron
pt: Agendador de tarefas

en: Installed
pt: Instalado

en: Changed
pt: Alterado

en: User name
pt: Nome do usuário

en: Authentication
pt: Autenticação

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Security update
pt: Atualização de Segurança

en: Review
pt: Revisão do pedido

en: disable
pt: desativar

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Agent
pt: Agente

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Information
pt: Informações

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Extension
pt: Extensão

en: Execute PHP
pt: Executar PHP

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Account
pt: Conta

en: Project not secure
pt: Projeto inseguro

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
pt: Este projeto foi marcado como inseguro pela equipe de segurança do Drupal e não está mais disponível para download. Desativar tudo que veio incluído nesse projeto é extremamente recomendado!

en: Project revoked
pt: Projeto cancelado

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
pt: Este projeto foi cancelado e não está mais disponível para download. Desativar tudo que veio incluído nesse projeto é extremamente recomendado!

en: Project not supported
pt: Projeto não suportado

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
pt: Este projeto não é mais suportado e não está mais disponível para download. Desativar tudo que veio incluído nesse projeto é extremamente recomendado!

en: No available releases found
pt: Nenhuma versão disponível foi encontrada

en: Release revoked
pt: Versão revogada

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
pt: A versão instalada foi cancelada e não está mais disponível para download. Desativar tudo que veio incluído nesse release e atualizar agora é extremamente recomendado!

en: Release not supported
pt: Versão não suportada

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
pt: A versão instalada não é mais suportada e não está mais disponível para download. Desativar tudo que veio incluído nesse release e atualizar agora é extremamente recomendado!

en: Invalid info
pt: Informação inválida

en: Domains
pt: Domínios

en: Errors
pt: Erros

en: Public key
pt: Chave pública

en: Not supported
pt: Não Suportado

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Debug mode
pt: Modo debug

en: Supported
pt: Suportado

en: Recommended
pt: Recomendado

en: Private key
pt: Chave privada

en: Run cron
pt: Rodar cron

en: Run updates
pt: Rodar atualizações

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Drupal version
pt: Versão do Drupal

en: Are you sure you want to delete @name?
pt: Tem certeza de que deseja apagar @name?

en: click here
pt: clique aqui

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Unknown release date
pt: Data de lançamento desconhecida

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Warnings
pt: Alertas

en: Flush all caches
pt: Limpar todos os caches

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Status message
pt: Mensagem de status

en: Failed to get available update data.
pt: Falha ao receber as informações de atualização.

en: No available update data
pt: Nenhum dado de atualização disponível

en: Asc
pt: Ascendente

en: logged in
pt: logado

en: Master
pt: Principal

en: Username and password
pt: Usuário e senha

en: Update this item
pt: Atualizar este item

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.
