Drupal Remote Dashboard (4.1.0) - en to it translation catalogue (120 entries)

en: select
it: seleziona

en: enabled
it: attivato

en: enable
it: attiva

en: Status
it: Stato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Username
it: Nome utente

en: Type
it: Tipo

en: Actions
it: Azioni

en: disabled
it: disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Action
it: Azione

en: unknown
it: sconosciuto

en: Tags
it: Etichette

en: Download
it: Scarica

en: Version
it: Versione

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Message
it: Messaggio

en: No log messages available.
it: Nessun messaggio di log disponibile.

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: View
it: Visualizza

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Configure
it: Configura

en: User ID
it: ID utente

en: Error
it: Errore

en: Created
it: Creato

en: Exclude
it: Escludi

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Page
it: Pagina

en: Update status
it: Update status (Stato di aggiornamento)

en: Header
it: Intestazione

en: Filter
it: Filtra

en: Mode
it: Modalità

en: Warning
it: Avviso

en: configure
it: configura

en: Authored by
it: Creato da

en: Domain
it: Dominio

en: Current
it: Corrente

en: Desc
it: Disc

en: Code
it: Codice

en: General
it: Generale

en: External
it: Esterna

en: Process
it: Esegui

en: Sort by
it: Ordina per

en: Port
it: Porta

en: Hidden
it: Nascosto

en: Key
it: Chiave

en: Messages
it: Messaggi

en: Activity
it: Attività

en: Info
it: Informazioni

en: Requirements
it: Requisiti

en: Session
it: Sessione

en: Installed
it: Installato

en: Changed
it: Modificato

en: User name
it: Nome utente

en: Authentication
it: Autenticazione

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Security update
it: Aggiornamento di sicurezza

en: Review
it: Revisione

en: disable
it: disattiva

en: Storage
it: Archiviazione

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: Information
it: Informazioni

en: PHP Code
it: Codice PHP

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Extension
it: Estensione

en: Execute PHP
it: Esegui PHP

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Locked
it: Bloccato

en: Account
it: Profilo

en: Project not secure
it: Progetto non sicuro

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
it: Questo progetto è stato etichettato come insicuro dal team di sicurezza Drupal, non è quindi più disponibile per il download. Si raccomanda di disattivare immediatamente tutto ciò che è direttamente correlato a questo progetto!

en: Project revoked
it: Progetto ritirato

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
it: Questo progetto è stato ritirato, non è quindi più disponibile per il download. Si raccomanda di disattivare immediatamente tutto ciò che è direttamente correlato a questo progetto!

en: Project not supported
it: Progetto non supportato

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
it: Questo progetto non è più supportato e non è quindi disponibile per il download. Si raccomanda di disattivare immediatamente tutto ciò che è direttamente correlato a questo progetto!

en: No available releases found
it: Nessuna release disponibile trovata

en: Release revoked
it: Release ritirata

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
it: La release attualmente installata è stata ritirata, non è quindi più disponibile per il download. Si raccomanda di disattivare immediatamente o di aggiornare tutto ciò che è direttamente correlato a questo progetto!

en: Release not supported
it: Release non supportata

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
it: La release attualmente installata è ora priva di supporto, non è quindi più disponibile per il download. Si raccomanda di disattivare immediatamente o di aggiornare tutto ciò che è direttamente correlato a questo progetto!

en: Invalid info
it: Informazioni non valide

en: Domains
it: Domini

en: Errors
it: Errori

en: Public key
it: Chiave pubblica

en: Not supported
it: Non supportato

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Supported
it: Supportato

en: Private key
it: Chiave privata

en: Run cron
it: Esegui cron

en: Run updates
it: Esegui aggiornamenti

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Drupal version
it: Versione di Drupal

en: Are you sure you want to delete @name?
it: Sicuro di voler elimionare @name?

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Unknown release date
it: Data di rilascio sconosciuta

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Warnings
it: Notifiche

en: Flush all caches
it: Svuota tutte le cache

en: Operations links
it: Link operativi

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: Failed to get available update data.
it: Recupero delle informazioni sugli aggiornamenti disponibili non riuscito.

en: No available update data
it: Nessuna informazione sugli aggiornamenti disponibile

en: Master
it: Principale

en: Update this item
it: Aggiorna questo elemento
