Drupal Remote Dashboard (8.x-3.14) - en to fr translation catalogue (151 entries)

en: select
fr: sélectionner

en: enabled
fr: activé

en: enable
fr: activer

en: Status
fr: État

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: disabled
fr: désactivé

en: Language
fr: Langue

en: Enabled
fr: Activé

en: unknown
fr: inconnu

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Support
fr: Assistance technique

en: Projects
fr: Projets

en: Project
fr: Projet

en: Project settings
fr: Paramètres de projet

en: Project types
fr: Types de projet

en: Download
fr: Téléchargement

en: Releases
fr: Versions

en: Major version
fr: Version majeure

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Test
fr: Tester

en: No log messages available.
fr: Aucune entrée du journal n'est disponible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Link
fr: Lien

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Flush Cache
fr: Vider le Cache

en: Core
fr: Cœur

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Configure
fr: Configurer

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: Created
fr: Créé

en: Exclude
fr: Exclure

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Good
fr: Bien

en: Host
fr: Hôte

en: Update status
fr: État des mises à jour

en: Header
fr: Entête

en: Warning
fr: Avertissement

en: configure
fr: configurer

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Domain
fr: Domaine

en: Current
fr: Actuel

en: General
fr: Général

en: Process
fr: Traiter

en: Sort by
fr: Trier par

en: Encryption
fr: Chiffrement

en: Hidden
fr: Caché

en: Accounts
fr: Comptes

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Undefined
fr: Indéfini

en: Key
fr: Clef

en: Domain ID
fr: Identifiant (ID) du domaine

en: Cipher
fr: Chiffrement

en: Activity
fr: Activité

en: Aggregate JavaScript files
fr: Agréger les fichiers JavaScript

en: Requirements
fr: Exigences

en: Cron
fr: Tâche planifiée (cron)

en: Installed
fr: Installé

en: Changed
fr: Modifié

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: Authentication
fr: Authentification

en: failed
fr: échoué

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Security update
fr: Mises à jour de sécurité

en: Review
fr: Vérifier

en: disable
fr: désactiver

en: Storage
fr: Stockage

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Information
fr: Informations

en: PHP Code
fr: Code PHP

en: Composer
fr: Compositeur

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Deployment
fr: Déploiement

en: Execute PHP
fr: Exécuter du code PHP

en: Host name
fr: Nom d'hôte

en: Build
fr: Construire

en: Local
fr: Locale

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Account
fr: Compte

en: Domain settings
fr: Paramètres du domaine

en: Domains
fr: Domaines

en: Errors
fr: Erreurs

en: Public key
fr: Clé publique

en: Release
fr: Version

en: Revoked
fr: Annulé(e)

en: Not supported
fr: Non pris en charge

en: TODO
fr: A faire

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Debug mode
fr: Mode debug

en: Shared secret
fr: Clé secrète partagée

en: Supported
fr: Pris en charge

en: Recommended
fr: Recommandé

en: Private key
fr: Clé privée

en: Run cron
fr: Lancer la tâche planifiée (cron)

en: Run updates
fr: Lancer les mises à jour

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Core settings
fr: Paramètres généraux

en: Drupal version
fr: Version de Drupal

en: click here
fr: cliquez ici

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Update translations
fr: Mettre à jour les traductions

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Default 403 (access denied) page
fr: Page 403 par défaut (accès refusé)

en: Default 404 (not found) page
fr: Page 404 par défaut (page non trouvée)

en: Aggregate and compress CSS files
fr: Agrège et compresse les fichiers CSS

en: Project ID
fr: Identifiant (ID) de projet

en: All messages
fr: Tous les messages

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Flush all caches
fr: Vider tous les caches

en: Library
fr: Bibliothèque

en: token
fr: jeton (<em>token</em>)

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Status message
fr: Message d'état

en: Errors and warnings
fr: Erreurs et avertissements

en: Error messages to display
fr: Messages d'erreur à afficher

en: Cache pages for anonymous users
fr: Mettre en cache les pages pour les utilisateurs anonymes

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Refresh information
fr: Actualiser l'information

en: Database log messages to keep
fr: Messages de journalisation de la base  à garder.

en: The domain name.
fr: Le nom du domaine

en: Master
fr: Principal

en: Username and password
fr: Nom d'utilisateur et mot de passe

en: Compress cached pages
fr: Compresser les pages mises en cache

en: Update this item
fr: Mettre à jour cet élément

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
fr: Impossible d'exécuter %action sur l'entité @entity_type_label %entity_label.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Requirement settings
fr: Paramètres des pré-requis

en: majors
fr: majeures
