Drupal Remote Dashboard (8.x-3.18) - en to cy translation catalogue (67 entries)

en: Status
cy: Statws

en: Prefix
cy: Rhagddodiad

en: Suffix
cy: Ôl-ddoddiadau

en: E-mail
cy: E-bost

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Username
cy: Enw defnyddiwr

en: Type
cy: Math

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: disabled
cy: analluog

en: Language
cy: Iaith

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Tags
cy: Tagiau

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Download
cy: Lawrlwytho

en: Version
cy: Fersiwn

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Reset
cy: Ailosod

en: None
cy: Dim

en: Message
cy: Neges

en: No log messages available.
cy: Dim negeseuon log ar gael.

en: Password
cy: Cyfrinair

en: Link
cy: Dolen

en: Category
cy: Categori

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Core
cy: Craidd

en: View
cy: Gweld

en: Configure
cy: Ffurfweddu

en: Error
cy: Gwall

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: All
cy: I gyd

en: Active
cy: Gweithredol

en: Page
cy: Tudalen

en: Host
cy: Gwesteiwr

en: Update status
cy: Diweddaru statws

en: Header
cy: Pennawd

en: Mode
cy: Modd

en: configure
cy: ffurfweddu

en: Authored by
cy: Wedi ei awduro gan

en: Current
cy: Cyfredol

en: Code
cy: côd

en: General
cy: Cyffredinol

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Hidden
cy: Wedi cuddio

en: Key
cy: Allwedd

en: Storage
cy: Storfa

en: Apply
cy: Ceisio

en: Select
cy: Dewis

en: Information
cy: Gwybodaeth

en: PHP Code
cy: Côd PHP

en: Language code
cy: Côd yr iaith

en: ok
cy: iawn

en: Offset
cy: Ongli

en: Account
cy: Cyfrif

en: Public key
cy: Allwedd cyhoeddus

en: Error message
cy: Neges wall

en: Private key
cy: Allwedd preifat

en: Run cron
cy: Gadael i cron redeg

en: Warning message
cy: Neges rybudd

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: Ping
cy: Tinc

en: Default 403 (access denied) page
cy: Tudalen rhagosod 403 (mynediad wedi ei wrthod)

en: Default 404 (not found) page
cy: Tudalen rhagosod 404 (heb ddarganfod)

en: Status message
cy: Neges statws
