Droopler (8.x-2.0-rc1) - en to bn translation catalogue (40 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: E-mail
bn: ই-মেইল

en: disabled
bn: অকার্যকর

en: Description
bn: বিবরণ

en: Tags
bn: ট্যাগ

en: Categories
bn: বিভাগসমূহ

en: Download
bn: ডাউনলোড

en: File
bn: ফাইল

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: - None -
bn: - একটিও নয় -

en: Image
bn: ছবি

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: Go to previous page
bn: পূর্ববর্তী পৃষ্ঠায় যাও

en: Go to next page
bn: পরবর্তী পৃষ্ঠায় যাও

en: Help
bn: সহায়তা

en: Update
bn: আপডেট

en: Menu
bn: মেনু

en: mail
bn: মেইল

en: Updated
bn: আপডেটকৃত

en: Attachment
bn: সংযুক্তি

en: n/a
bn: প্রযোজ্য নয়

en: Picture
bn: ছবি

en: All
bn: সমস্ত

en: Block
bn: ব্লক

en: Items
bn: আইটেমসমূহ

en: Media
bn: মাধ্যম

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: Forum
bn: ফোরাম

en: User login
bn: ব্যবহারকারী প্রবেশ

en: Blog
bn: ব্লগ

en: Add new comment
bn: নতুন কমেন্ট যুক্ত করুন

en: Front page
bn: শুরুর পাতা

en: Go to first page
bn: প্রথম পৃষ্ঠায় যাও

en: Go to last page
bn: শেষ পৃষ্ঠায় যাও

en: Language code
bn: ভাষা কোড

en: Primary tabs
bn: প্রাথমিক ট্যাব

en: Text Formats
bn: লেখার ফরম্যাটসমূহ
