Droopler (8.x-2.0) - en to id translation catalogue (128 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: enabled
id: hidup

en: E-mail
id: Email

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Description
id: Deskripsi

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Categories
id: Kategori

en: Download
id: Unduh

en: unpublished
id: belum ditayangkan

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Search
id: Pencarian

en: Number
id: Angka

en: - None -
id: - Tiada -

en: Image
id: Gambar

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Update
id: Perbarui

en: Icon
id: Ikon

en: Updated
id: Diperbaharui

en: name
id: nama

en: Attachment
id: Lampiran

en: n/a
id: t/t

en: Picture
id: Foto

en: Mail
id: Email

en: Created
id: Dibuat

en: Number of columns
id: Jumlah kolom

en: All
id: Semua

en: Last post
id: Kiriman terakhir

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Bottom
id: Dasar

en: Off
id: Matikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Items
id: Item

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Details
id: Rincian

en: Loop
id: Pengulangan

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: User login
id: Login pengguna

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Counter
id: Penghitung

en: Filters
id: Filter

en: Close
id: Tutup

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Front page
id: Halaman depan

en: Topics
id: Topik-topik

en: Posts
id: Pos

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: Reference
id: Referensi

en: Product
id: Produk

en: Changed
id: Berubah

en: Products
id: Produk

en: New
id: Baru

en: image
id: gambar

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: medium
id: sedang

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: small
id: kecil

en: large
id: besar

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Form
id: Formulir

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Autoplay
id: Putar otomatis

en: Columns
id: Kolom

en: Offset
id: Letak

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: File download
id: Unduh file

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Background image
id: Gambar latar

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Personal contact form
id: Form kontak pribadi

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Long text
id: Teks panjang

en: No defined styles
id: Tidak ada gaya yang ditetapkan

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Select any filter and click on Apply to see results
id: Pilih filter dan klik Apply untuk melihat hasilnya

en: {current} of {total}
id: {current} dari {total}

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: Text Formats
id: Format teks

en: Asc
id: Urutan turun

en: Entity Reference
id: Referensi Entitas

en: Wide
id: Lebar

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Link format settings
id: Pengaturan format tautan

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
id: Anda belum membuat jenis konten apa pun. Buka <a href="@create_content">halaman pembuatan jenis konten</a> untuk menambahkan jenis konten baru.

en: Plugin ID
id: ID Plugin

en: Site header
id: Kepala situs

en: Muted
id: Meredam

en: Page @items.current
id: Laman @items.current

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Website feedback
id: Umpan balik situs

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Blog image
id: Gambar blog

en: Max 1300x1300
id: Maksimum 1300x1300

en: Max 2600x2600
id: Maksimum 2600x2600

en: Max 325x325
id: Maksimum 325x325

en: Max 650x650
id: Maksimum 650x650

en: Narrow
id: Sempit

en: Media item
id: Item media

en: Content block
id: Blok konten
