Droopler (8.x-2.0) - en to ro translation catalogue (134 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: enabled
ro: activat

en: disabled
ro: dezactivat

en: Description
ro: Descriere

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Support
ro: Suport

en: Categories
ro: Categorii

en: Download
ro: Descarcă

en: created
ro: creat

en: File
ro: Fișier

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Number
ro: Număr

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Image
ro: Imagine

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: Go to next page
ro: Mergeți la pagina următoare

en: Help
ro: Ajutor

en: Update
ro: Actualizare

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Menu
ro: Meniu

en: mail
ro: mesaj

en: Updated
ro: Actualizat

en: Display mode
ro: Modul de afişare

en: Attachment
ro: Anexă

en: Picture
ro: Imagine

en: Mail
ro: E-mail

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: All
ro: Toate

en: Last post
ro: Ultima adăugare

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Off
ro: Oprit

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Items
ro: Articole

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Details
ro: Detalii

en: Desc
ro: Descendent

en: Loop
ro: Buclă

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: Counter
ro: Numărător

en: Filters
ro: Filtre

en: Close
ro: Închideți

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Full
ro: Complet

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Token
ro: Simbol

en: Front page
ro: Pagina principală

en: Topics
ro: Subiecte

en: Posts
ro: Articole

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Your message has been sent.
ro: Mesajul tău a fost trimis.

en: Reference
ro: Referință

en: Product
ro: Produs

en: Changed
ro: Schimbat

en: Products
ro: Produse

en: New
ro: Nou

en: image
ro: imagine

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Tabs
ro: Taburi

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: medium
ro: mediu

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: Apply
ro: Aplică

en: small
ro: mic

en: large
ro: larg

en: Go to first page
ro: Mergi la prima pagină

en: Go to last page
ro: Mergeți la ultima pagină

en: Form
ro: Formular

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Columns
ro: Coloane

en: Offset
ro: Decalaj

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: File download
ro: Descărcare fişier

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Sort options
ro: Opțiuni de sortare

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: - All -
ro: - Toate -

en: Pagination
ro: Paginație

en: Personal contact form
ro: Formular personal de contact

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Long text
ro: Text lung

en: No defined styles
ro: Nu sunt definite stiluri

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Image style
ro: Stil imagine

en: Select any filter and click on Apply to see results
ro: Selectați orice filtru și faceți clic pe Aplică pentru a vedea rezultatele

en: Previous page
ro: Pagina anterioară

en: None (original image)
ro: Nimic (imagine originală)

en: Learn more
ro: Află mai multe

en: Text Formats
ro: Formate pentru text

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Entity Reference
ro: Referință entitate

en: Wide
ro: Larg

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Link format settings
ro: Setări pentru formatul legăturii

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
ro: Nu aveți niciun tip de conținut creat încă. Mergeți la <a href="@create_content">pagina de creare a tipurilor de conținut</a> pentru a adăuga un tip nou de conținut.

en: Plugin ID
ro: ID-ul plugin-ului

en: Site header
ro: Antet sit

en: Page @items.current
ro: Pagina @items.current

en: By @author @time ago
ro: De @author cu @time în urmă

en: Submitted by @author_name on @date
ro: Postat de @author_name la @date

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: Website feedback
ro: Feedback-ul site-ului

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: Max 1300x1300
ro: Maxim 1300x1300

en: Max 2600x2600
ro: Maxim 2600x2600

en: Max 325x325
ro: Maxim 325x325

en: Max 650x650
ro: Maxim 650x650

en: Narrow
ro: Îngust

en: Private file system path is set
ro: Calea sistemului de fișiere privat este setată
