Droopler (8.x-2.0) - en to ru translation catalogue (180 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: enabled
ru: включено

en: disabled
ru: отключено

en: Description
ru: Описание

en: On
ru: Вкл

en: Tags
ru: Теги

en: Support
ru: Поддержка

en: Categories
ru: Категории

en: Download
ru: Скачать

en: unpublished
ru: неопубликовано

en: created
ru: создано

en: File
ru: Файл

en: Advanced options
ru: Дополнительные настройки

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: Number
ru: Число

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Image
ru: Изображение

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Go to previous page
ru: На предыдущую страницу

en: Go to next page
ru: На следующую страницу

en: Help
ru: Справка

en: Update
ru: Обновить

en: Icon
ru: Иконка

en: Menu
ru: Меню

en: mail
ru: почта

en: Updated
ru: Обновлено

en: name
ru: имя

en: Display mode
ru: Режим отображения

en: Attachment
ru: Вложение

en: n/a
ru: н/д

en: Picture
ru: Изображение

en: Mail
ru: Почта

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Number of columns
ru: Количество столбцов

en: All
ru: Все

en: Last post
ru: Последняя публикация

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Bottom
ru: Снизу

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: Off
ru: Выкл

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Gallery
ru: Галерея

en: Items
ru: Элементы

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Details
ru: Подробности

en: Desc
ru: По убыванию

en: Forum
ru: Форум

en: Loop
ru: Цикл

en: Background color
ru: Цвет фона

en: User login
ru: Вход на сайт

en: Blog
ru: Блог

en: Add new comment
ru: Добавить комментарий

en: Counter
ru: Счётчик

en: Banner
ru: Баннер

en: Filters
ru: Фильтры

en: Close
ru: Закрыть

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Full
ru: Полный

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Token
ru: Токен

en: Front page
ru: Главная страница

en: Topics
ru: Темы

en: Posts
ru: Сообщения

en: Controls
ru: Элементы управления

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Your message has been sent.
ru: Ваше сообщение отправлено.

en: Reference
ru: Связь

en: Carousel
ru: Карусель

en: Product
ru: Товар

en: Changed
ru: Изменение

en: Products
ru: Товары

en: New
ru: Новое

en: image
ru: изображение

en: Facets
ru: Фасеты

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Embed code
ru: Код вставки

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: medium
ru: средний

en: Anonymous user
ru: Анонимный пользователь

en: Apply
ru: Применить

en: Teaser text
ru: Текст анонса

en: small
ru: маленький

en: large
ru: большой

en: Go to first page
ru: На первую страницу

en: Go to last page
ru: На последнюю страницу

en: Form
ru: Форма

en: Editor
ru: Редактор

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Language code
ru: Код языка

en: Authenticated user
ru: Аутентифицированный пользователь

en: Autoplay
ru: Автовоспроизведение

en: Administrator
ru: Администратор

en: Columns
ru: Колонки

en: Offset
ru: Пропустить

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Tags:
ru: Теги:

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Next »
ru: Следующий »

en: d
ru: у

en: File download
ru: Скачивание файла

en: Button text
ru: Текст на кнопке

en: Video settings
ru: Настройки видео

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Дополнительные вкладки

en: Cover
ru: Обложка

en: Full width
ru: На всю длину

en: Sort options
ru: Настройка сортировки

en: Background image
ru: Фоновое изображение

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: - All -
ru: - Все -

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: Personal contact form
ru: Персональная контактная форма

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Your virtual face or picture.
ru: Ваше виртуальное лицо или изображение

en: Show more
ru: Подробнее

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Status messages
ru: Системные сообщения

en: Gallery description
ru: Описание галереи

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: Long text
ru: Длинный текст

en: No defined styles
ru: Нет заданных стилей

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ru: Используйте метки для группировки статей по темам.

en: Image style
ru: Стиль изображения

en: Select any filter and click on Apply to see results
ru: Выберите любой фильтр и нажмите Применить для просмотра результата

en: Block field
ru: Поле с блоком

en: {current} of {total}
ru: {current} из {total}

en: « Prev
ru: « Предыдущий

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: None (original image)
ru: Нет (оригинальное изображение)

en: Learn more
ru: Просмотреть

en: Text Formats
ru: Текстовые форматы

en: Gallery thumbnail
ru: Миниатюра галереи

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Counters
ru: Счётчики

en: stop slideshow
ru: остановить слайдшоу

en: Blog teaser
ru: Тизер блога

en: Entity Reference
ru: Ссылка на сущность

en: Blog post
ru: Пост блога

en: Wide
ru: Широкий

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: Full HTML
ru: Полный HTML

en: Product Images
ru: Изображения товаров

en: Link format settings
ru: Настройки формата ссылки

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
ru: Вы не создали ни одного типа материалов. перейдите по ссылке на <a href="@create_content">страницу создания типов материалов</a> чтобы добавить его.

en: Plugin ID
ru: ID плагина

en: Site header
ru: Шапка сайта

en: Muted
ru: Заглушен

en: Page @items.current
ru: Страница @items.current

en: By @author @time ago
ru: Автор @author, @time назад

en: Submitted by @author_name on @date
ru: Опубликовано @author_name - @date

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Primary admin actions
ru: Основные действия администратора

en: Website feedback
ru: Обратная связь с сайтом

en: Basic HTML
ru: Базовый HTML

en: Restricted HTML
ru: Ограниченный HTML

en: Max 1300x1300
ru: Макс. 1300x1300

en: Max 2600x2600
ru: Макс. 2600x2600

en: Max 325x325
ru: Макс. 325x325

en: Max 650x650
ru: Макс. 650x650

en: Narrow
ru: Узкий

en: start slideshow
ru: запустить слайдшоу

en: Block (plugin)
ru: Блок (плагин)

en: Media item
ru: Элемент мультимедиа

en: Content block
ru: Контент-блок

en: Heading type
ru: Тип заголовка
