Droopler (8.x-2.1-rc3) - en to fr translation catalogue (161 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: enabled
fr: activé

en: E-mail
fr: Courriel

en: Item
fr: Élément

en: disabled
fr: désactivé

en: Remove
fr: Retirer

en: Quantity
fr: Quantité

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Support
fr: Assistance technique

en: Download
fr: Téléchargement

en: view
fr: voir

en: unpublished
fr: non publié

en: created
fr: créé

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: categories
fr: catégories

en: Update
fr: Mettre à jour

en: mail
fr: courriel

en: Updated
fr: Mis à jour

en: name
fr: nom

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Mail
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: All
fr: Tout

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: Block
fr: Bloc

en: Bottom
fr: Bas

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Gallery
fr: Galerie

en: Media
fr: Média

en: Details
fr: Détails

en: Price
fr: Prix

en: State
fr: État

en: Loop
fr: Boucle

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Banner
fr: Bannière

en: Filters
fr: Filtres

en: Close
fr: Fermer

en: Sort by
fr: Trier par

en: Full
fr: Complet

en: Hidden
fr: Caché

en: Manual
fr: Manuel

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Topics
fr: Sujets

en: Posts
fr: Contributions

en: Controls
fr: Contrôles

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Reference
fr: Référence

en: Video
fr: Vidéo

en: Engines
fr: Moteurs

en: Cart
fr: Panier

en: Product
fr: Produit

en: Changed
fr: Modifié

en: Products
fr: Produits

en: Orders
fr: Commandes

en: New
fr: Nouveau

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Facets
fr: Facettes

en: Player settings
fr: Paramètres du lecteur

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: medium
fr: modéré

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: small
fr: petit

en: large
fr: grand

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Form
fr: Formulaire

en: Editor
fr: Éditeur

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Show all
fr: Tout afficher

en: Offset
fr: Décalage

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Next »
fr: Suivant »

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Video settings
fr: Paramètres vidéo

en: Billing Information
fr: Informations de facturation

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Cover
fr: Couverture

en: Full width
fr: Pleine largeur

en: Sort options
fr: Options de tri

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Payment Method
fr: Mode de paiement

en: Installed %module module.
fr: Le module %module a été installé.

en: Personal contact form
fr: Formulaire de contact personnel

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Show more
fr: En afficher plus

en: Show less
fr: En afficher moins

en: Shipping Information
fr: Informations de livraison

en: No defined styles
fr: Aucun styles n'est défini

en: Creating content
fr: Création de contenu

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Image style
fr: Style d'image

en: Select any filter and click on Apply to see results
fr: Sélectionner un filtre et cliquer sur Appliquer pour voir les résultats

en: Block field
fr: Champ de bloc

en: Payment instructions
fr: Instructions de paiement

en: {current} of {total}
fr: {current} sur {total}

en: « Prev
fr: « Préc.

en: Previous page
fr: Page précédente

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Order number
fr: Numéro de commande

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Gallery thumbnail
fr: Vignette d'album

en: Master
fr: Principal

en: Create your account
fr: Créez votre compte

en: stop slideshow
fr: stopper le diaporama

en: Wide
fr: Large

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Product Images
fr: Images du produit

en: Thank you for your order!
fr: Merci pour votre commande !

en: Normal text
fr: Texte normal

en: Link format settings
fr: Paramètres du format de lien

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez pas encore créé de type de contenus. Allez sur la <a href="@create_content">page de création de type de contenus</a> pour ajouter un nouveau type de contenu.

en: Plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin

en: Site header
fr: Entête du site

en: Muted
fr: Muet

en: By @author @time ago
fr: Par @author il y a @time

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Website feedback
fr: Retours utilisateurs sur le site web

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Narrow
fr: Étroit

en: Product variation
fr: Variation de produit

en: User orders
fr: Commandes de l'utilisateur

en: Display a list of placed orders for a user.
fr: Affiche une liste des commandes passées pour un utilisateur.

en: start slideshow
fr: lancer le diaporama

en: Side by side
fr: Côte à côte

en: Order Confirmation
fr: Confirmation de la commande

en: Order #@number details:
fr: Détails de la commande #@number :

en: Your order number is @number.
fr: Votre numéro de commande est @number.

en: You can view your order on your account page when logged in.
fr: Vous pouvez accéder à votre commande sur la page de votre profil une fois connecté.

en: NEXT
fr: SUIVANT

en: PREVIOUS
fr: PRECEDENT

en: Content block
fr: Bloc de contenu

en: Set a password to save your details for next time.
fr: Définir un mot de passe pour enregistrer vos détails pour la prochaine fois.

en: Heading type
fr: Type de titre
