Droopler (8.x-2.1) - en to ja translation catalogue (184 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: enabled
ja: 有効

en: E-mail
ja: メール

en: Item
ja: 項目

en: disabled
ja: 無効

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Quantity
ja: 数量

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Support
ja: サポート

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Download
ja: ダウンロード

en: view
ja: ビュー

en: unpublished
ja: 未掲載

en: created
ja: 作成日

en: File
ja: ファイル

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Number
ja: 数値

en: - None -
ja: - なし -

en: Image
ja: 画像

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: categories
ja: カテゴリー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Summary
ja: 概要

en: Update
ja: 更新

en: Icon
ja: アイコン

en: Menu
ja: メニュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: mail
ja: メール

en: Updated
ja: 更新

en: Display mode
ja: 表示モード

en: Total
ja: 合計

en: Attachment
ja: 添付

en: n/a
ja: 利用不可

en: Picture
ja: 写真

en: Mail
ja: メール

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Number of columns
ja: カラム数

en: All
ja: すべて

en: Last post
ja: 最終投稿

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Bottom
ja: ボトム

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Off
ja: オフ

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Items
ja: アイテム

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Details
ja: 詳細

en: Price
ja: 価格

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Forum
ja: フォーラム

en: Loop
ja: ループ

en: Background color
ja: 背景色

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Blog
ja: ブログ

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Counter
ja: カウンター

en: Banner
ja: バナー

en: Filters
ja: フィルター

en: Close
ja: 閉じる

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Hidden
ja: 非表示

en: Token
ja: トークン

en: Manual
ja: 手動

en: Front page
ja: フロントページ

en: Topics
ja: トピック

en: Posts
ja: 投稿

en: E-mail body
ja: メール本文

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Reference
ja: 参照

en: Video
ja: ビデオ

en: Cart
ja: カート

en: Product
ja: 商品

en: Changed
ja: 変更済

en: Products
ja: 商品

en: Orders
ja: 注文

en: Document
ja: ドキュメント

en: New
ja: 新

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: image
ja: 画像

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Tabs
ja: タブ

en: Next page
ja: 次ページ

en: Default value
ja: デフォルト値

en: medium
ja: 普通

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: small
ja: 小

en: large
ja: 大

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Form
ja: フォーム

en: Editor
ja: エディタ

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Language code
ja: 言語コード

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Administrator
ja: 管理者

en: Show all
ja: すべてを表示

en: Columns
ja: カラム

en: Offset
ja: オフセット

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: File download
ja: ファイルダウンロード

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Video settings
ja: ビデオの設定

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: - All -
ja: - 全て -

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Installed %module module.
ja: %moduleをインストールしました。

en: Personal contact form
ja: パーソナルコンタクトフォーム

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Product images
ja: 商品の画像

en: Product image
ja: 商品画像

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Long text
ja: 長い文章

en: No defined styles
ja: 定義されたスタイルなし

en: Creating content
ja: コンテンツの作成

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: {current} of {total}
ja: {current} / {total}

en: Previous page
ja: 前ページ

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Order number
ja: 注文番号

en: Text Formats
ja: テキストフォーマット

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Create your account
ja: アカウントの作成

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: Wide
ja: ワイド

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Product Images
ja: 商品の画像

en: Link format settings
ja: リンクフォーマットの設定

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
ja: コンテンツタイプがまだ作成されていません。<a href="@create_content">コンテンツタイプ作成ページ</a>で新しいコンテンツタイプを追加してください。

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: Site header
ja: サイトヘッダー

en: Muted
ja: ミュート

en: Page @items.current
ja: @items.current ページ

en: By @author @time ago
ja: @author が @time 前に投稿

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Product variation
ja: 商品バリエーション

en: Side by side
ja: 横並び

en: Media item
ja: メディアアイテム

en: Content block
ja: コンテンツブロック

en: Set a password to save your details for next time.
ja: 次回用に情報を保存するためにパスワードを設定してください。

en: Heading type
ja: 見出しの種類
