Droopler (8.x-2.2-rc1) - en to it translation catalogue (146 entries)

en: Title
it: Titolo

en: enabled
it: attivato

en: Item
it: Elemento

en: disabled
it: disattivato

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Quantity
it: Quantità

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Categories
it: Categorie

en: Download
it: Scarica

en: view
it: mostra

en: unpublished
it: non pubblicato

en: created
it: Creato

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Number
it: Numero

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Image
it: Immagine

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Default
it: Predefinito

en: Summary
it: Sommario

en: Update
it: Aggiorna

en: Small
it: Piccolo

en: Icon
it: Icona

en: Teaser
it: Anteprima

en: mail
it: e-mail

en: Updated
it: Aggiornato

en: Display mode
it: Modalità di visualizzazione

en: Total
it: Totale

en: Attachment
it: Allegato

en: n/a
it: n/d

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: All
it: Tutti

en: Last post
it: Ultimo contenuto

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Bottom
it: In fondo

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Off
it: Spento

en: Header
it: Intestazione

en: Custom
it: Personalizzato

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Items
it: Elementi

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Medium
it: Medio

en: Details
it: Dettagli

en: Price
it: Prezzo

en: State
it: Stato

en: Desc
it: Disc

en: Loop
it: Iterazione

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Counter
it: Contatore

en: Filters
it: Filtri

en: Close
it: Chiudi

en: Sort by
it: Ordina per

en: Full
it: Completo

en: Hidden
it: Nascosto

en: Manual
it: Manuale

en: Topics
it: Argomenti

en: Posts
it: Messaggi

en: Controls
it: Controlli

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Reference
it: Riferimento

en: Cart
it: Carrello

en: Product
it: Prodotto

en: Changed
it: Modificato

en: Products
it: Prodotti

en: Orders
it: Ordini

en: Gray
it: Grigio

en: Document
it: Documento

en: New
it: Nuovo

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: image
it: immagine

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Tabs
it: Schede

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Default value
it: Valore predefinito

en: medium
it: medio

en: Apply
it: Applica

en: small
it: piccola

en: large
it: grande

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Autoplay
it: Partenza automatica

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Offset
it: Scostamento

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Next »
it: Succ »

en: File download
it: Download file

en: Button text
it: Testo del bottone

en: Video settings
it: Impostazioni video

en: Meta tags
it: Meta tag

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Billing Information
it: Informazione di fatturazione

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Cover
it: Copertina

en: Primary
it: Primario

en: Secondary
it: Secondario

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: - All -
it: - Tutto -

en: Payment Method
it: Metodo di pagamento

en: Pagination
it: Paginazione

en: Installed %module module.
it: Il modulo %module è  stato installato.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Long text
it: Testo long

en: No defined styles
it: Nessuno stile definito

en: Creating content
it: Creazione contenuto

en: Image style
it: Stile immagine

en: Select any filter and click on Apply to see results
it: Seleziona qualsiasi filtro e clicca su Applica per visualizzare i risultati

en: Payment instructions
it: Istruzioni per il pagamento

en: {current} of {total}
it: {current} di {total}

en: « Prev
it: « Prec

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Order number
it: Numero d'ordine

en: Learn more
it: Approfondisci

en: Text Formats
it: Formati del testo

en: You have not placed any orders with us yet.
it: Non hai ancora effettuato alcun ordine in questo negozio.

en: Master
it: Principale

en: Wide
it: Largo

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Link format settings
it: Impostazioni del formato Link

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
it: Non hai ancora creato alcun tipo di contenuto. Vai alla <a href="@create_content">pagina di creazione di tipo di contenuti</a> per aggiungere un nuovo tipo di contenuti.

en: Plugin ID
it: ID del plugin

en: Site header
it: Intestazione del sito

en: Page @items.current
it: Pagina @items.current

en: By @author @time ago
it: Da @author @time fa

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Narrow
it: Stretto
