Droopler (8.x-2.2) - en to tr translation catalogue (157 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: enabled
tr: etkin

en: E-mail
tr: E-posta

en: Item
tr: Öğe

en: disabled
tr: etkin değil

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Quantity
tr: Miktar

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Support
tr: Destek

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Download
tr: İndir

en: view
tr: görüntüle

en: unpublished
tr: yayımlanmadı

en: created
tr: oluşturulma

en: File
tr: Dosya

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Number
tr: Sayı

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Image
tr: Resim

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Default
tr: Varsayılan

en: Summary
tr: Özet

en: Update
tr: Güncelle

en: Small
tr: Küçük

en: Icon
tr: Simge

en: Menu
tr: Menü

en: Teaser
tr: Özet

en: mail
tr: posta

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Display mode
tr: Görüntüleme modu

en: Total
tr: Toplam

en: Attachment
tr: Ek

en: Mail
tr: Posta

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: All
tr: Tümü

en: Last post
tr: Son gönderi

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Bottom
tr: Alt

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Off
tr: Kapalı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Custom
tr: Özel

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Items
tr: Öğeler

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Medium
tr: Orta

en: Media
tr: Medya

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Price
tr: Fiyat

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: Loop
tr: Döngü

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Counter
tr: Sayaç

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Close
tr: Kapat

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Hidden
tr: Gizli

en: Token
tr: Simge

en: Topics
tr: Konular

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Controls
tr: Denetimler

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Reference
tr: Kaynak

en: Cart
tr: Sepet

en: Product
tr: Ürün

en: Changed
tr: Değişti

en: Products
tr: Ürünler

en: Orders
tr: Siparişler

en: Gray
tr: Gri

en: Document
tr: Belge

en: New
tr: Yeni

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: image
tr: imaj

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: medium
tr: orta

en: Apply
tr: Uygula

en: small
tr: küçük

en: large
tr: geniş

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Subtitle
tr: Alt başlık

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Autoplay
tr: Otomatik oynatma

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Next »
tr: Sonraki »

en: File download
tr: Dosya indirme

en: Button text
tr: Buton metni

en: Meta tags
tr: Meta etiketleri

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Billing Information
tr: Fatura Bilgisi

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Primary
tr: Birincil

en: Secondary
tr: İkincil

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Payment Method
tr: Ödeme Yöntemi

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Installed %module module.
tr: %module eklentisi kuruldu.

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Long text
tr: Uzun metin

en: No defined styles
tr: Tanımlı stil yok

en: Creating content
tr: İçerik oluşturmak

en: Image style
tr: Resim stili

en: Big
tr: Büyük

en: Select any filter and click on Apply to see results
tr: Herhangi bir süzgeç seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

en: {current} of {total}
tr: {total} toplamın {current} adedi

en: « Prev
tr: « Önceki

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: Order number
tr: Sipariş numarası

en: Text Formats
tr: Metin Biçimleri

en: Asc
tr: Artan

en: You have not placed any orders with us yet.
tr: Şimdiye kadar bir sipariş vermediniz.

en: Master
tr: Ana (master)

en: stop slideshow
tr: slayt gösterisini durdur

en: Blog teaser
tr: Günlük ön metni

en: Entity Reference
tr: Varlık Referansı

en: Wide
tr: Geniş

en: Link format settings
tr: Bağlantı biçimi ayarları

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
tr: Henüz herhangi bir içerik tipi oluşturmadınız. Yeni bir içerik tipi eklemek için <a href="@create_content">içerik tipi oluşturma sayfasına</a> gidin.

en: Plugin ID
tr: Eklenti Kimliği

en: Site header
tr: Site Başlığı

en: Muted
tr: Sessiz

en: Page @items.current
tr: Sayfa @items.current

en: By @author @time ago
tr: @author tarafından @time önce

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Narrow
tr: Dar

en: start slideshow
tr: slayt gösterisini başlat
