Droopler (8.x-2.0) - en to hi translation catalogue (114 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: enabled
hi: सक्रिय

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: disabled
hi: अक्षम

en: Description
hi: उल्लेख

en: On
hi: चालू

en: Tags
hi: उपनाम

en: Support
hi: समर्थन

en: Categories
hi: वर्ग

en: Download
hi: डाउनलोड

en: unpublished
hi: अप्रकाशित

en: created
hi: बनाया

en: File
hi: फ़ाइल

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Number
hi: संख्या

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Image
hi: चित्र

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Help
hi: मदद

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Menu
hi: सूची

en: mail
hi: मेल

en: Updated
hi: अद्यतित

en: ID
hi: आईडी

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Picture
hi: चित्र

en: Mail
hi: मेल

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Number of columns
hi: स्तंभों की संख्या

en: All
hi: सभी

en: Last post
hi: आखरी पोस्ट

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Bottom
hi: तल

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Off
hi: बंद

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Media
hi: मीडिया

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Desc
hi: अवरोही

en: Forum
hi: फोरम

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Close
hi: बंद करे

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Full
hi: पूरा

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Front page
hi: मुखपृष्ठ

en: Topics
hi: विषय

en: Posts
hi: प्रविष्टियाँ

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Your message has been sent.
hi: आपका संदेश भेज दिया गया

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Changed
hi: बदल गया

en: New
hi: नया

en: image
hi: छवि

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Apply
hi: लागू करें

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Editor
hi: संपादक

en: Subtitle
hi: उपशीर्षक

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Authenticated user
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: Tags:
hi: उपनाम :

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Background image
hi: पृष्ठभूमि पर छवि /चित्र

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: - All -
hi: -सभी-

en: Personal contact form
hi: व्यक्तिगत संपर्क प्रपत्र

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Your virtual face or picture.
hi: आपका आभासी चेहरा या तस्वीर।

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hi: समान विषयों पर श्रेणियों में समूह लेखों के लिए टैग का उपयोग करें।

en: Image style
hi: छवि शैली

en: None (original image)
hi: कोई (मूल छवि) नहीं

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Text Formats
hi: पाठ प्रारूपों

en: Wide
hi: चौड़ा

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Site header
hi: साइट हेडर

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: Website feedback
hi: वेबसाइट फीडबैक

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Restricted HTML
hi: प्रतिबंधित एचटीएमएल

en: Max 1300x1300
hi: अधिकतम 1300x1300

en: Max 2600x2600
hi: अधिकतम 2600x2600

en: Max 325x325
hi: अधिकतम 325x325

en: Max 650x650
hi: अधिकतम 650x650

en: Narrow
hi: संकीर्ण
