Dropsolid Rocketship Install Profile (5.1.0-rc1) - en to tr translation catalogue (65 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Author
tr: Yazar

en: Language
tr: Dil

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Core
tr: Çekirdek

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Page
tr: Sayfa

en: Site name
tr: Site adı

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Desc
tr: Azalan

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Messages
tr: İletiler

en: author
tr: yazar

en: Site information
tr: Site bilgisi

en: or
tr: ya da

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Live
tr: Live (canlı)

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Default time zone
tr: Varsayılan zaman dilimi

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Local
tr: Yerel

en: and
tr: ve

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: of
tr: /

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Installing @drupal
tr: @drupal kuruluyor

en: The installation has encountered an error.
tr: Kurulum sırasında hata oluştu.

en: Configure site
tr: Siteyi yapılandır

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
tr: Sitedeki tarihler ön tanımlı olarak seçili olan zaman dilimine göre gösterilecektir.

en: Update notifications
tr: Güncelleme bildirileri

en: Check for updates automatically
tr: Güncellemeleri otomatik olarak kontrol et

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Regional settings
tr: Bölgesel ayarlar

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Site email address
tr: Site e-posta adresi

en: Default country
tr: Öntanımlı ülke

en: Site maintenance account
tr: Site bakım hesabı

en: Select the default country for the site.
tr: Sitenizin ön tanımlı ülkesini seçin.

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: Add custom block
tr: Özel blok ekle

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
tr: Kayıt bilgileri gibi otomatik oluşturulan mesajlar bu adrresten gönderilir. Bu e-postaların spam olarak işaretlenmemesi için sitenizin alan adı ile biten bir adres kullanın.

en: Receive email notifications
tr: E-posta bildirimleri al

en: Large (480×480)
tr: Geniş (480x480)

en: Medium (220×220)
tr: Orta (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
tr: Küçükresim (100x100)

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
tr: %dir ve %file üzerinde gerekli tüm değişiklikler yapıldı, bu nedenle güvenlik risklerinden kaçınmak için bunlara yazma izinlerini şimdi kaldırmalısınız. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, <a href=":handbook_url"> çevrimiçi el kitabına </a> bakın.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
tr: Boşluk, nokta (.), kısa çizgi (-), kesme işareti ('), alt çizgi (_) ve @ işareti de dahil olmak üzere birçok özel karaktere izin verilir.

en: Site section links
tr: Site bölümleri bağlantıları

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin
