Dropsolid Rocketship Install Profile (6.1.3) - en to pt translation catalogue (43 entries)

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: RSS feed
pt: Feed RSS

en: Teaser
pt: Chamada

en: Site name
pt: Nome do site

en: Messages
pt: Mensagens

en: Site information
pt: Informações do site

en: Blocks
pt: Blocos

en: Default time zone
pt: Fuso horário padrão

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Installing @drupal
pt: Instalando @drupal

en: The installation has encountered an error.
pt: Ocorreu um erro no processo da instalação.

en: Configure site
pt: Configurar o site

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
pt: Por padrão, este fuso horário é o que vai ser usado para mostrar os horários neste site.

en: Update notifications
pt: Notificações de atualização

en: Check for updates automatically
pt: Checar atualizações automaticamente

en: Related
pt: Relacionado

en: Regional settings
pt: Configurações regionais

en: Site email address
pt: Endereço de e-mail do site

en: Default country
pt: País padrão

en: Site maintenance account
pt: Conta para manutenção do site

en: Select the default country for the site.
pt: Selecione o país padrão para o site.

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Add custom block
pt: Adicionar bloco personalizado

en: Fallback date format
pt: Formato de data padrão

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
pt: E-mails automatizados, como informações de registro, serão enviados deste endereço. Use um endereço que termine com o domínio do seu site para ajudar a impedir que esses e-mails sejam marcados como spam.

en: Receive email notifications
pt: Receber notificações por e-mail

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
pt: D, d/m/Y - H:i

en: HTML Date
pt: Data HTML

en: HTML Datetime
pt: Data e hora HTML

en: HTML Month
pt: Mês HTML

en: HTML Time
pt: Hora HTML

en: HTML Week
pt: Semana HTML

en: HTML Year
pt: Ano HTML

en: HTML Yearless date
pt: Data HTML sem ano

en: Default long date
pt: Data longa padrão

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
pt: l, j \d\e F \d\e Y - H:i

en: Default medium date
pt: Data média padrão

en: Default short date
pt: Data curta padrão

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
pt: d/m/Y - H:i

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
pt: Todas as mudanças necessárias em %dir e %file foram feitas, então você agora deveria remover as permissões de escrita deles para evitar riscos à segurança. Se você não tiver certeza de como fazer isso, consulte o <a href=":handbook_url">manual online</a>.

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href=":drupal">Drupal.org</a>.
pt: O sistema pode notificá-lo quando atualizações e versões de segurança importantes para os componentes instalados estiverem disponíveis. Informações anônimas sobre seu site serão enviadas para <a href=":drupal">Drupal.org</a>.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
pt: Vários caracteres especiais são permitidos, incluindo espaço, ponto (.), hífen (-), apóstrofo ('), sublinhado (_) e o sinal @.
