Dropsolid Rocketship Install Profile (8.x-1.0-beta23) - en to pt translation catalogue (96 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Status
pt: Estado

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Author
pt: Autor

en: Language
pt: Idioma

en: Homepage
pt: Página Pessoal

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Core
pt: Núcleo

en: Teaser
pt: Resumo

en: Updated
pt: Atualizado

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Page title
pt: Título da página

en: Page
pt: Página

en: Site name
pt: Nome do sítio

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Plain text
pt: Texto simples

en: User login
pt: Iniciar sessão de utilizador

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Blacklist
pt: Lista negra

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Messages
pt: Mensagens

en: author
pt: autor

en: Site information
pt: Informação do sítio

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Live
pt: Ao vivo

en: Anonymous user
pt: Utilizador anónimo

en: Default time zone
pt: Fuso horário predefinido

en: Authenticated user
pt: Utilizador autenticado

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Installing @drupal
pt: A instalar @drupal

en: The installation has encountered an error.
pt: A instalação encontrou um erro.

en: Configure site
pt: Configurar o sítio

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
pt: Por predefinição, as datas neste sítio irão ser exibidas no fuso horário escolhido.

en: Update notifications
pt: Atualizar notificações

en: Check for updates automatically
pt: Procurar por atualizações automaticamente

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Regional settings
pt: Configurações regionais

en: Breadcrumbs
pt: Navegação estruturada

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: Published status
pt: Estado da publicação

en: Site email address
pt: Endereço de email do sítio

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Default country
pt: País predefinido

en: Site maintenance account
pt: Conta de manutenção do sítio

en: Select the default country for the site.
pt: Selecione o país predefinido para o sítio.

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerir conteúdo.

en: Master
pt: Principal

en: Full HTML
pt: HTML Completo

en: Choose some options
pt: Escolha algumas opções

en: Choose an option
pt: Escolha uma opção

en: No results match
pt: Sem resultados

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
pt: Esta questão é para testar se você é um visitante humano ou não  a fim de prevenir submissões automáticas de spam.

en: Fallback date format
pt: Formato de data de recurso

en: Site branding
pt: Imagem de marca do sítio

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
pt: Os emails automáticos, como informações de registo, serão enviados a partir deste endereço. Utilize um endereço que termine com o domínio do seu sítio para ajudar a evitar que estes emails sejam marcados como spam.

en: Receive email notifications
pt: Receber notificações por email

en: Primary admin actions
pt: Ações principais do administrador

en: Large (480×480)
pt: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
pt: Médio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
pt: Miniatura (100×100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
pt: D, Y-m-d H:i

en: HTML Date
pt: Data de HTML

en: HTML Datetime
pt: Data e Hora de HTML

en: HTML Month
pt: Mês de HTML

en: HTML Time
pt: Hora de HTML

en: HTML Week
pt: Semana de HTML

en: HTML Year
pt: Ano de HTML

en: HTML Yearless date
pt: Data sem ano de HTML

en: Default long date
pt: Data longa predefinida

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
pt: l, d \d\e F \d\e Y - H:i

en: Default medium date
pt: Data intermédia predefinida

en: Default short date
pt: Data curta predefinida

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
pt: Y-m-d H:i

en: Basic HTML
pt: HTML Básico

en: Restricted HTML
pt: HTML Restrito

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
pt: Todas as alterações necessárias a %dir e %file foram efetuadas, deverá remover as permissões de escrita nas mesmas de forma a evitar problemas de segurança. Se não tem a certeza de como o fazer consulte o <a href=":handbook_url">Manual online</a>.

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href=":drupal">Drupal.org</a>.
pt: O sistema irá notificá-lo quando as atualizações e os lançamentos de segurança estiverem disponíveis para os componentes instalados. Informação anónima sobre o seu sítio é enviada para <a href=":drupal">Drupal.org</a>.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
pt: Vários caráteres especiais são permitidos, incluindo espaços, ponto (.), hífen (-), apostrofo ('), underscore (_) e o sinal @.

en: Site section links
pt: Ligações de secção do site

en: Find and manage content
pt: Encontrar e gerir conteúdo

[ctx: PHP date format]
en: j F Y
pt: d \d\e F \d\e Y

en: Super administrator
pt: Super administrador
