DROWL Media (3.0.44) - en to ja translation catalogue (67 entries)

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Author
ja: 投稿者

en: Language
ja: 言語

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: unpublished
ja: 未掲載

en: Reset
ja: リセット

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Default
ja: デフォルト

en: Background
ja: 背景

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Updated
ja: 更新

en: Upload image
ja: 画像アップロード

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Published
ja: 掲載

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Medium
ja: 中程度

en: Media
ja: メディア

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Desc
ja: 降順

en: Table
ja: テーブル

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Button
ja: ボタン

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Video
ja: ビデオ

en: Installed
ja: インストール済み

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom right
ja: ボトム 右

en: Bottom left
ja: ボトム 左

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Grid
ja: グリッド

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: The directory %directory does not exist.
ja: ディレクトリー %directory が存在しません。

en: Offset
ja: オフセット

en: Newest first
ja: 新しい順

en: Button style
ja: ボタンのスタイル

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: The directory %directory is not writable.
ja: ディレクトリー %directory が書き込み可能ではありません。

en: Apply filters
ja: フィルターを適用

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Top center
ja: トップ 中央

en: Bottom center
ja: ボトム 中央

en: No media available.
ja: 利用可能なメディアがありません。

en: Media Library
ja: メディアライブラリー

en: Asc
ja: 昇順

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Select media
ja: メディアを選択

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
ja: 自動的にこのディレクトリーを作ろうとしましたが、失敗しました。おそらく権限設定の問題と思われます。インストールを続行するには、手動でディレクトリーを作成し権限設定を行うか、インストーラーが自動的に作成できる権限があるかを確認する必要があります。詳細は、<a href=":handbook_url">オンラインハンドブック</a>の INSTALL.txt をご覧ください。

en: Find and manage media.
ja: メディアを検索し管理します。

en: Name (A-Z)
ja: 名前（昇順）

en: Name (Z-A)
ja: 名前（降順）

en: Widget (table)
ja: ウィジェット（表）
