DROWL Media (4.0.0) - en to it translation catalogue (58 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Seguente

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Language
it: Lingua

en: Action
it: Azione

en: On
it: Acceso

en: Yes
it: Sì

en: Download
it: Scarica

en: unpublished
it: non pubblicato

en: Reset
it: Ripristina

en: Image
it: Immagine

en: Name
it: Nome

en: Default
it: Predefinito

en: Background
it: Sfondo

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Updated
it: Aggiornato

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Creation date
it: Data di creazione

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: File size
it: Dimensione file

en: Medium
it: Medio

en: Desc
it: Disc

en: Table
it: Tabella

en: Not installed
it: Non installato

en: Button
it: Pulsante

en: Sort by
it: Ordina per

en: Caption
it: Didascalia

en: Installed
it: Installato

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Grid
it: Griglia

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Autoplay
it: Partenza automatica

en: The directory %directory does not exist.
it: La cartella %directory non esiste.

en: Offset
it: Scostamento

en: Preview image
it: Anteprima immagine

en: Light
it: Chiaro

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: The directory %directory is not writable.
it: La directory %directory non è accessibile in scrittura.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Top center
it: Centro in alto

en: Bottom center
it: Centro in basso

en: Close overlay
it: Chiudi l'overlay di amministrazione

en: Dark
it: Scuro

en: Slides
it: Slide

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
it: Un tentativo automatico di creare questa cartella non è riuscito, probabilmente a causa di un problema di autorizzazioni. Per procedere con l'installazione, creare la cartella e modificare i permessi manualmente o in modo che l'installer abbia i permessi per crearla automaticamente. Per ulteriori informazioni, si veda il file INSTALL.txt o il <a href=":handbook_url">manuale on-line</a>.
