DROWL Media (4.0.3) - en to hu translation catalogue (81 entries)

en: Slideshow
hu: Diavetítés

en: Title
hu: Cím

en: Previous
hu: Előző

en: Next
hu: Következő

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Language
hu: Nyelv

en: More
hu: Több

en: Action
hu: Művelet

en: On
hu: Be

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Download
hu: Letölt

en: unpublished
hu: rejtett

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Image
hu: Kép

en: Name
hu: Név

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Background
hu: Háttér

en: Small
hu: Kicsi

en: Large
hu: Nagy

en: MIME Type
hu: MIME típus

en: Updated
hu: Frissítve

en: All
hu: Mind

en: Page
hu: Oldal

en: Off
hu: Ki

en: Creation date
hu: Létrehozás dátuma

en: Published
hu: Közzétéve

en: Filter
hu: Szűrő

en: File size
hu: Fájlméret

en: Medium
hu: Közepes

en: Media
hu: Média

en: Widget
hu: Felületi elem

en: Desc
hu: Csökk

en: Table
hu: Táblázat

en: Not installed
hu: Nincs telepítve

en: Button
hu: Nyomógomb

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Caption
hu: Képaláírás

en: Video
hu: Videó

en: Installed
hu: Telepített

en: Regular
hu: Általános

en: Top left
hu: Fenn balra

en: Top right
hu: Fenn jobbra

en: Bottom right
hu: Lenn jobbra

en: Bottom left
hu: Lenn balra

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: Grid
hu: Rács

en: Subtitle
hu: Alcím

en: Autoplay
hu: Automatikus lejátszás

en: ...
hu: …

en: The directory %directory does not exist.
hu: %directory könyvtár nem létezik.

en: Offset
hu: Eltolás

en: Preview image
hu: Előnézeti kép

en: Infinite
hu: Végtelen

en: Light
hu: Világos

en: Created on
hu: Létrehozva

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Publishing status
hu: Közzététel állapota

en: The directory %directory is not writable.
hu: %directory könyvtár nem írható.

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Top center
hu: Felső közép

en: Bottom center
hu: Alsó közép

en: X-Large
hu: X-Nagy

en: XX-Large
hu: XX-Nagy

en: Media Library
hu: Médiakönyvtár

en: Close overlay
hu: Átfedés bezárása

en: Dots
hu: Pontok

en: Dark
hu: Sötét

en: Slides
hu: Diák

en: Asc
hu: Növ

en: Media type
hu: Médiatípus

en: Media library
hu: Médiakönyvtár

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
hu: A könyvtár létrehozására tett kísérletek nem vezettek sikerre, feltehetően jogosultságproblémák miatt. A telepítés folytatása érdekében a könyvtárat létre kell hozni, a jogosultságokat pedig megfelelően be kell állítani, vagy gondoskodni kell arról, hogy a telepítő létre tudja hozni a könyvtárat automatikusan. További tudnivaló az INSTALL.txt-ben és az (angol nyelvű) <a href=":handbook_url">online kézikönyvben</a> található.

en: Media name
hu: Média neve

en: Find and manage media.
hu: Média keresés és kezelés.

en: Name (A-Z)
hu: Név (A-Z)

en: Name (Z-A)
hu: Név (Z-A)

en: Widget (table)
hu: Felületi elem (táblázat)
