DROWL Media (4.0.4) - en to uk translation catalogue (84 entries)

en: Slideshow
uk: Слайд-шоу

en: Title
uk: Заголовок

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Language
uk: Мова

en: More
uk: Ще

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Download
uk: Завантаження

en: unpublished
uk: неопубліковане

en: Reset
uk: Скинути

en: Image
uk: Зображення

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Default
uk: Базово

en: Background
uk: Тло

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: MIME Type
uk: Тип MIME

en: Updated
uk: Оновлено

en: All
uk: Все

en: Page
uk: Сторінка

en: Off
uk: Вимкнено

en: Creation date
uk: Дата створення

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: File size
uk: Розмір файла

en: Medium
uk: Середній

en: Media
uk: Медіа

en: Widget
uk: Віджет

en: Desc
uk: Спад

en: Table
uk: Таблиця

en: Not installed
uk: Не встановлено

en: Button
uk: Кнопка

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Caption
uk: Підпис

en: Video
uk: Відео

en: Installed
uk: Встановлено

en: Regular
uk: Звичайна

en: Top left
uk: Верхній лівий

en: Top right
uk: Верхній правий

en: Bottom right
uk: Нижній правий

en: Bottom left
uk: Знизу зліва

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Grid
uk: Сітка

en: Subtitle
uk: Підзаголовок

en: Autoplay
uk: Автозапуск

en: Full size
uk: Повний розмір

en: The directory %directory does not exist.
uk: Каталогу %directory не існує.

en: Offset
uk: Зміщення

en: Preview image
uk: Ескіз зображення

en: Infinite
uk: Нескінченний

en: Light
uk: Світла

en: Created on
uk: Дата створення

en: Button color
uk: Колір кнопки

en: Arrows
uk: Стрілки

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: The directory %directory is not writable.
uk: Каталог %directory недоступний для запису.

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Top center
uk: У центрі зверху

en: Bottom center
uk: У центрі знизу

en: X-Large
uk: Дуже великий

en: XX-Large
uk: Дуже-дуже великий

en: Media Library
uk: Медіатека

en: Close overlay
uk: Закрити накладання

en: Dots
uk: Цятки

en: Dark
uk: Темний

en: Slides
uk: Слайди

en: Asc
uk: Зрост

en: Media type
uk: Тип носія

en: Media library
uk: Медіатека

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
uk: Невдала автоматична спроба створення цього каталогу, можливо через проблеми з правами. Щоб продовжити процес встановлення, необхідно або створити цей каталог та змінити права доступу вручну, або впевнитись, що інсталятор має відповідні права на його створення. Додаткова інформація в файлі INSTALL.txt або у <a href=":handbook_url">онлайновому довіднику</a>.

en: Media name
uk: Назва медіа

en: Find and manage media.
uk: Пошук медіа та керування ними.

en: Name (A-Z)
uk: Назва (А - Я)

en: Name (Z-A)
uk: Назва (Я - А)

en: Allows users to browse and administer media items
uk: Дозвіл користувачам оглядати та редагувати медіа-об'єкти

en: Widget (table)
uk: Віджет (таблиця)
