DROWL Media (4.0.6) - en to fr translation catalogue (77 entries)

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: More
fr: Plus

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Download
fr: Téléchargement

en: unpublished
fr: non publié

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Name
fr: Nom

en: Default
fr: Par défaut

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: MIME Type
fr: type MIME

en: Updated
fr: Mis à jour

en: All
fr: Tout

en: Off
fr: Désactivé

en: Creation date
fr: Date de création

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: File size
fr: Taille du fichier

en: Medium
fr: Moyen

en: Media
fr: Média

en: Table
fr: Tableau

en: Not installed
fr: Non installé

en: Button
fr: Bouton

en: Sort by
fr: Trier par

en: Caption
fr: Légende

en: Video
fr: Vidéo

en: Installed
fr: Installé

en: Top left
fr: Haut gauche

en: Top right
fr: Haut droit

en: Bottom right
fr: Bas droit

en: Bottom left
fr: Bas gauche

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Grid
fr: Grille

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Full size
fr: Taille réelle

en: The directory %directory does not exist.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas.

en: Offset
fr: Décalage

en: Preview image
fr: Prévisualiser l'image

en: Infinite
fr: Infini

en: Light
fr: Léger

en: Created on
fr: Créé le

en: Button color
fr: Couleur du bouton

en: Arrows
fr: Flèches

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: The directory %directory is not writable.
fr: Le répertoire %directory n'est pas accessible en écriture.

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Top center
fr: En haut au centre

en: Bottom center
fr: En bas au centre

en: X-Large
fr: XL

en: XX-Large
fr: XXL

en: Close overlay
fr: Fermer le premier plan (overlay)

en: Dots
fr: Points

en: Dark
fr: Sombre

en: Slides
fr: Diapositives

en: Media type
fr: Type de média

en: License information
fr: Information de la licence

en: Secondary color
fr: Couleur secondaire

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
fr: Une tentative automatisée de création de ce répertoire a échoué, probablement en raison d'un problème de droits. Pour procéder à l'installation, créez le répertoire et modifiez ses autorisations manuellement ou faîtes en sorte que le programme d'installation dispose des droits pour la création automatique. Pour plus d'informations, consultez INSTALL.txt ou <a href=":handbook_url">le manuel en ligne</a>.

en: Media name
fr: Nom du média

en: byte|bytes
fr: octet|octets

en: Find and manage media.
fr: Trouver et gérer des media.

en: Name (A-Z)
fr: Nom (A-Z)

en: Name (Z-A)
fr: Nom (Z-A)

en: Allows users to browse and administer media items
fr: Permet aux utilisateurs de parcourir et d'administrer des éléments média

en: Widget (table)
fr: Widget (tableau)
