DROWL Media (4.0.8) - en to id translation catalogue (64 entries)

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Title
id: Judul

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Language
id: Bahasa

en: More
id: Selengkapnya

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Download
id: Unduh

en: unpublished
id: belum ditayangkan

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Default
id: Bawaan

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Updated
id: Diperbaharui

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Creation date
id: Tanggal dibuat

en: Published
id: Dipublikasikan

en: File size
id: Ukuran berkas

en: Medium
id: Sedang

en: Widget
id: Piranti

en: Table
id: Tabel

en: Not installed
id: Tidak terinstal

en: Button
id: Tombol

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Caption
id: Keterangan

en: Installed
id: Terinstal

en: Top left
id: Kiri atas

en: Top right
id: Kanan atas

en: Bottom right
id: Kanan bawah

en: Bottom left
id: Kiri bawah

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Grid
id: Kotakan

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Autoplay
id: Putar otomatis

en: The directory %directory does not exist.
id: Direktori %directory tidak ditemukan.

en: Offset
id: Letak

en: Preview image
id: Gambar pratinjau

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: The directory %directory is not writable.
id: Direktori %directory tidak bisa ditulis.

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Top center
id: Tengah atas

en: Bottom center
id: Tengah bawah

en: Media Library
id: Perpustakaan Media

en: Close overlay
id: Tutup overlay

en: Asc
id: Urutan turun

en: Media type
id: Jenis media

en: …
id: ...

en: Media library
id: Perpustakaan media

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
id: Upaya otomatis untuk membuat direktori ini gagal, mungkin karena masalah izin. Untuk melanjutkan penginstalan, buatlah direktori tersebut dan ubahlah perijinannya secara manual atau pastikan bahwa installer memiliki ijin untuk membuatnya secara otomatis. Untuk informasi lebih lanjut, lihat INSTALL.txt atau <a href=":handbook_url">buku panduan online</a>.

en: Media name
id: Nama media

en: Find and manage media.
id: Menemukan dan mengelola media.

en: Name (A-Z)
id: Nama (A-Z)

en: Name (Z-A)
id: Nama (Z-A)
