DROWL Paragraphs (4.2.46) - en to hi translation catalogue (57 entries)

en: Slideshow
hi: स्लाइड शो

en: Title
hi: शीर्षक

en: Image size
hi: चित्र परिमाण

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Description
hi: उल्लेख

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Top
hi: ऊपर

en: View
hi: देखें

en: Anchor
hi: एंकर

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Text
hi: लेख

en: Layout
hi: ख़ाका

en: ID
hi: आईडी

en: Options
hi: विकल्प

en: Active
hi: सक्रिय

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Bottom
hi: तल

en: Score
hi: स्कोर

en: Normal
hi: सामान्य

en: Desc
hi: अवरोही

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: List type
hi: सूची प्रकार

en: Not installed
hi: स्थापित नहीं

en: Duration
hi: अवधि

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Minimum height
hi: न्यूनतम ऊंचाई

en: Map
hi: नक्शा

en: Alignment
hi: संरेखण

en: Video
hi: वीडियो

en: Style
hi: अंदाज

en: Installed
hi: संस्थापित

en: Color scheme
hi: रंग योजना

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Apply
hi: लागू करें

en: Translation language
hi: अनुवाद भाषा

en: Subtitle
hi: उपशीर्षक

en: Background image
hi: पृष्ठभूमि पर छवि /चित्र

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Default values
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्यों

en: Add custom block
hi: कस्टम ब्लॉक जोड़ें

en: Entity reference
hi: इकाई संदर्भ

en: Breakpoint group
hi: ब्रेकप्वाइंट समूह

en: Custom block library
hi: कस्टम ब्लॉक पुस्तकालय

en: @e: At least @a
hi: @e: कम से कम @a
