Drupal core (all releases) - en to fi translation catalogue (3128 entries)

en: Forms
fi: Lomakkeet

en: Home
fi: Etusivu

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Pages
fi: Sivut

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: Status
fi: Tila

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: Approve
fi: Hyväksy

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Moderated content
fi: Moderoitu sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: Development
fi: Kehitys

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: Closed
fi: Suljettu

en: yes
fi: kyllä

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Send email
fi: Lähetä sähköposti

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Last comment
fi: Viimeisin kommentti

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Explanation or submission guidelines
fi: Selitys tai ohjeet

en: Email settings
fi: Sähköpostiasetukset

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Comments
fi: Kommentit

en: More
fi: Lisää

en: Action
fi: Toiminto

en: On
fi: Käytössä

en: new
fi: uudet

en: Block title
fi: Lohkon otsikko

en: The title of the block as shown to the user.
fi: Lohkon otsikko sellaisena kuin se näytetään käyttäjille.

en: Logging
fi: Lokit

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: Home page
fi: Kotisivu

en: unpublished
fi: julkaisematon

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: File information
fi: Tiedoston tiedot

en: File
fi: Tiedosto

en: Tag
fi: Tagi

en: File path
fi: Tiedostopolku

en: Advanced options
fi: Lisävaihtoehdot

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Links
fi: Linkit

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: None
fi: Ei mitään

en: Scheme
fi: Skeema

en: Use count
fi: Käyttömäärä

en: Display settings
fi: Näyttöasetukset

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Number
fi: Numero

en: Message
fi: Viesti

en: No log messages available.
fi: Yhtään lokimerkintää ei ole saatavilla.

en: Password
fi: Salasana

en: Block settings
fi: Lohkon asetukset

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Country
fi: Maa

en: Weight
fi: Paino

en: The configuration options have been saved.
fi: Asetusten muutokset tallennettu.

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Center
fi: Keskellä

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Types
fi: Tyypit

en: Multiple
fi: Monivalinta

en: Required
fi: Pakollinen

en: Parent
fi: Isäntä

en: Depth
fi: Syvyys

en: none
fi: ei yhtään

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: Name
fi: Nimi

en: Import
fi: Tuo

en: Export
fi: Vie

en: Back
fi: Takaisin

en: Field
fi: Kenttä

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Help
fi: Ohje

en: Image settings
fi: Kuva-asetukset

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: Default
fi: Oletus

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Move
fi: Siirrä

en: Update
fi: Päivitys

en: Open
fi: Avoin

en: Blank
fi: Tyhjä

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Core
fi: Ydin

en: Album
fi: Albumi

en: Artist
fi: Artisti

en: Icon
fi: Ikoni

en: Time
fi: Aika

en: Access
fi: Pääsy

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: Length
fi: Pituus

en: Format
fi: Muoto

en: History
fi: Historia

en: hidden
fi: piilotettu

en: Path
fi: Polku

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: File extensions
fi: Tiedostopäätteet

en: Clear index
fi: Tyhjennä indeksi

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Region
fi: Alue

en: Anchor
fi: Ankkuri

en: Display
fi: Näyttö

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: Menu
fi: Valikko

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: never
fi: ei koskaan

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Text
fi: Teksti

en: Theme
fi: Teema

en: Layout
fi: Ulkoasu

en: Select a layout
fi: Valitse taitto

en: Search keywords
fi: Hakusanat

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Search Keywords
fi: Hakusanat

en: Preview comment
fi: Esikatsele kommenttia

en: Component
fi: Komponentti

en: Components
fi: Komponentit

en: Advanced search
fi: Tarkempi haku

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Attachment
fi: Liite

en: States
fi: Tilat

en: n/a
fi: ei mitään

en: Upload
fi: Siirrä

en: Mail
fi: Sähköposti

en: Database type
fi: Tietokannan tyyppi

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Continue
fi: Jatka

en: Configure
fi: Määrittele

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Files
fi: Tiedostot

en: file
fi: tiedosto

en: Error
fi: Virhe

en: Options
fi: Valinnat

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: no
fi: ei

en: Created
fi: Luotu

en: Sent email to %recipient
fi: Sähköposti lähetettiin (vastaanottajana %recipient)

en: The subject of the message.
fi: Viestin aihe.

en: Create
fi: Luo

en: Separator
fi: Erotin

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: Open link in new window
fi: Avaa linkki uudessa ikkunassa

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: Update options
fi: Päivitysvaihtoehdot

en: All
fi: Kaikki

en: Active
fi: Voimassa

en: Access denied
fi: Pääsy kielletty

en: Year
fi: Vuosi

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Add content
fi: Lisää sisältöä

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Add block
fi: Lisää lohko

en: Pager ID
fi: Sivutuksen ID

en: 1 minute | @count minutes
fi[0]: 1 minuutti
fi[1]: @count minuuttia

en: 1 hour | @count hours
fi[0]: 1 tunti
fi[1]: @count tuntia

en: 1 day | @count days
fi[0]: 1 päivä
fi[1]: @count päivää

en: Configuration saved.
fi: Asetukset talletettu.

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Site slogan
fi: Sivuston iskulause

en: Site
fi: Sivusto

en: Module
fi: Moduuli

en: Off
fi: Pois päältä

en: Host
fi: Isäntä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Check manually
fi: Tarkista käsin

en: Up to date
fi: Ajantasainen

en: Out of date
fi: Ei ajan tasalla

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Left sidebar
fi: Vasen sivupalkki

en: Right sidebar
fi: Oikea sivupalkki

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Inline
fi: Avoin

en: Recipients
fi: Vastaanottajat

en: Selected
fi: Valittu

en: Your name
fi: Nimesi

en: Menu link
fi: Valikkolinkki

en: To
fi: Osoitteeseen

en: Custom
fi: Oma

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Revision ID
fi: Version ID

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment ID
fi: Kommentin ID

en: Hostname
fi: Verkkotunnus

en: Score
fi: Tulos

en: Published
fi: Julkaistu

en: Filter
fi: Suodatus

en: Location
fi: Sijainti

en: Source string
fi: Lähdemerkkijono

en: Title field label
fi: Otsikkokentän nimi

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Sticky at top of lists
fi: Kiinnitetään luetteloiden alkuun

en: Revisions
fi: Versiot

en: Log message
fi: Lokimerkintä

en: URL alias
fi: Osoitealias

en: File ID
fi: Tiedoston ID

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: File MIME type
fi: Tiedoston MIME tyypit

en: File size
fi: Tiedoston koko

en: Node revision ID
fi: Solmun revision ID

en: Time zone
fi: Aikavyöhyke

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Field type
fi: Kentän tyyppi

en: Global settings
fi: Sivuston laajuiset asetukset

en: Fields
fi: Kentät

en: Contains
fi: Sisältää

en: Count
fi: Laskuri

en: Set name
fi: Ryhmän nimi

en: Original image
fi: Alkuperäinen kuva

en: Heading
fi: Ylätunniste

en: Watchdog
fi: Vahtikoira

en: Search settings
fi: Haun asetukset

en: Mode
fi: Tila

en: Warning
fi: Varoitus

en: active
fi: aktiivinen

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: Items
fi: Aiheet

en: Nodes
fi: Solmut

en: Authored by
fi: Kirjoittanut

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Sort order
fi: Lajittelujärjestys

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Textfield
fi: Tekstikenttä

en: Maximum
fi: Suurin

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Caching
fi: Välimuistin käyttö

en: Month
fi: Kuukausi

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Widget
fi: Widgetti

en: System
fi: Järjestelmä

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Owner
fi: Omistaja

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: Administer content
fi: Ylläpidä sisältöä

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Directory
fi: Hakemisto

en: Egypt
fi: Egypti

en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

en: Cuba
fi: Kuuba

en: Brazil
fi: Brasilia

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Japan
fi: Japani

en: Poland
fi: Puola

en: Portugal
fi: Portugali

en: Day
fi: Päivä

en: Table
fi: Taulukko

en: Mon
fi: Ma

en: Tue
fi: Ti

en: Wed
fi: Ke

en: Thu
fi: To

en: Fri
fi: Pe

en: Sat
fi: La

en: Sun
fi: Su

en: May
fi: Toukokuu

en: Start date
fi: Aloituspäivämäärä

en: End date
fi: Lopetuspäivämäärä

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Loop
fi: Kierros

en: Display title
fi: Näytä otsikko

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Navigation
fi: Navigaatio

en: Color
fi: Väri

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Role
fi: Rooli

en: Ignore
fi: Ohita

en: Goal
fi: Tavoite

en: Link text
fi: Linkin teksti

en: Add new comment
fi: Lisää uusi kommentti

en: String
fi: Merkkijono

en: Case
fi: Asia

en: External
fi: Ulkoinen

en: Not installed
fi: Asentamatta

en: Referrer
fi: Viittaaja

en: Default front page
fi: Oletusetusivu

en: Button
fi: Nappi

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: Rows
fi: Rivejä

en: Cache
fi: Välimuisti

en: Provider
fi: Sisältölähde

en: Uninstall
fi: Asennuksen poisto

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Expose
fi: Näytä

en: Option
fi: Vaihtoehto

en: Operator
fi: Operaattori

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Plain
fi: Puhdas

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: The comment and all its replies have been deleted.
fi: Kommentti ja kaikki sen vastaukset on poistettu.

en: Cron settings
fi: Cron-asetukset

en: Preformatted
fi: Esimuotoiltu

en: Close
fi: Sulje

en: fields
fi: kentät

en: Save settings
fi: Tallenna asetukset

en: Duration
fi: Kesto

en: Multiplier
fi: Kerroin

en: Your search yielded no results.
fi: Hakusi ei tuottanut tuloksia.

en: Germany
fi: Saksa

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: Updated date
fi: Päivitetty

en: comments
fi: kommentit

en: Full
fi: Kokonainen

en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Condition
fi: Riippuvuus

en: Afghanistan
fi: Afganistan

en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

en: Antarctica
fi: Etelämanner

en: Argentina
fi: Argentiina

en: Austria
fi: Itävalta

en: Azerbaijan
fi: Azerbaidzhan

en: Bahamas
fi: Bahama

en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

en: Belgium
fi: Belgia

en: Bouvet Island
fi: Bouvet-saari

en: Cambodia
fi: Kambodža

en: Cameroon
fi: Kamerun

en: Canada
fi: Kanada

en: Cape Verde
fi: Kap Verde

en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikka

en: China
fi: Kiina

en: Christmas Island
fi: Joulusaari

en: Cocos (Keeling) Islands
fi: Kookossaaret (Keeling)

en: Colombia
fi: Kolumbia

en: Comoros
fi: Komorit

en: Cook Islands
fi: Cookinsaaret

en: Cyprus
fi: Kypros

en: Denmark
fi: Tanska

en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen Tasavalta

en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

en: Estonia
fi: Viro

en: Ethiopia
fi: Etiopia

en: Faroe Islands
fi: Färsaaret

en: Finland
fi: Suomi

en: France
fi: Ranska

en: French Guiana
fi: Ranskan Guiana

en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

en: Greece
fi: Kreikka

en: Greenland
fi: Grönlanti

en: Hungary
fi: Unkari

en: Iceland
fi: Islanti

en: India
fi: Intia

en: Iraq
fi: Irak

en: Ireland
fi: Irlanti

en: Italy
fi: Italia

en: Jordan
fi: Jordania

en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

en: Kenya
fi: Kenia

en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

en: Lebanon
fi: Libanon

en: Lithuania
fi: Liettua

en: Luxembourg
fi: Luxemburg

en: Madagascar
fi: Madagaskar

en: Malaysia
fi: Malesia

en: Maldives
fi: Malediivit

en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

en: Mexico
fi: Meksiko

en: Micronesia
fi: Mikronesia

en: Monaco
fi: Monako

en: Morocco
fi: Marokko

en: Mozambique
fi: Mozambik

en: Netherlands
fi: Hollanti

en: Netherlands Antilles
fi: Alankomaiden Antillit

en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

en: Norfolk Island
fi: Norfolkinsaari

en: North Korea
fi: Pohjois-Korea

en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

en: Norway
fi: Norja

en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

en: Philippines
fi: Filippiinit

en: Pitcairn Islands
fi: Pitcairn saaret

en: Russia
fi: Venäjä

en: Rwanda
fi: Ruanda

en: Saudi Arabia
fi: Saudiarabia

en: Seychelles
fi: Seychellit

en: Solomon Islands
fi: Solomonsaaret

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: Spain
fi: Espanja

en: Suriname
fi: Surinam

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Syria
fi: Syyria

en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

en: Tanzania
fi: Tansania

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet arabiemiirikunnat

en: United Kingdom
fi: Yhdistynyt Kuningaskunta

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: Vatican City
fi: Vatikaani

en: Yemen
fi: Jemen

en: Zambia
fi: Sambia

en: Identity
fi: Identiteetti

en: Database username
fi: Tietokannan käyttäjätunnus

en: Database password
fi: Tietokannan salasana

en: Database name
fi: Tietokannan nimi

en: Port
fi: Portti

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: Authoring information
fi: Julkaisutiedot

en: Authored on
fi: Luotu

en: Leave blank for %anonymous.
fi: Jätä tyhjäksi käyttäjälle %anonymous.

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Undefined
fi: Määrittelemätön

en: contact form
fi: yhteydenottolomake

en: Key
fi: Avain

en: Link to node
fi: Linkitä solmuun

en: File Upload
fi: Tiedoston lataus palvelimelle

en: block
fi: lohko

en: Site language
fi: Sivuston kieli

en: Change
fi: Muuta

en: message
fi: viesti

en: Messages
fi: Viestit

en: Switch
fi: Vaihda

en: Allowed HTML tags
fi: Sallitut HTML-tagit

en: Feed items
fi: Syötteen kohteet

en: Add menu
fi: Lisää valikko

en: No items selected.
fi: Yhtään kohdetta ei ole valittuna.

en: The update has been performed.
fi: Päivitys on suoritettu.

en: Node title
fi: Solmun otsikko

en: Browser
fi: Selain

en: Feed settings
fi: Syotteen asetukset

en: Source
fi: Lähde

en: published
fi: julkaistu

en: Select all rows in this table
fi: Valitse kaikki taulukon rivit

en: Deselect all rows in this table
fi: Poista kaikkien rivien valinnat

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Front page
fi: Etusivu

en: unlimited
fi: rajoittamaton

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Successful
fi: Onnistunut

en: Languages
fi: Kielet

en: Topics
fi: Aiheet

en: Definition
fi: Määritelmä

en: Allowed values list
fi: Lista sallituista arvoista

en: Textfield size
fi: Tekstikentän koko

en: Edit menu
fi: Muokkaa valikkoa

en: Delete menu
fi: Poista valikko

en: Publishing options
fi: Julkaisuasetukset

en: Create new revision
fi: Luo uusi versio

en: Limit
fi: Rajoitus

en: Minimum height
fi: Vähimmäiskorkeus

en: Minimum width
fi: Vähimmäisleveys

en: Configure block
fi: Lohkon asetukset

en: Jan
fi: Tam

en: Feb
fi: Hel

en: Mar
fi: Maa

en: Apr
fi: Huh

en: Jun
fi: Kes

en: Jul
fi: Hei

en: Aug
fi: Elo

en: Sep
fi: Syy

en: Oct
fi: Lok

en: Nov
fi: Mar

en: Dec
fi: Jou

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: Second
fi: Sekunti

en: Select list
fi: Valintalista

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Map
fi: Kartta

en: Node settings
fi: Solmun asetukset

en: Workflow
fi: Työnkulku

en: Randomize
fi: Satunnaista

en: Link label
fi: Linkin otsikko

en: author
fi: kirjoittaja

en: Entity
fi: Entiteetti

en: Revert
fi: Palauta käyttöön

en: Negate
fi: Käänteistä

en: Path alias
fi: Polun alias

en: Greater than
fi: Suurempi kuin

en: Less than
fi: Pienempi kuin

en: Notice
fi: Huomio

en: Choice
fi: Vaihtoehto

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Extend
fi: Laajenna

en: characters
fi: merkit

en: First day of week
fi: Viikon ensimmäinen päivä

en: Info
fi: Tieto

en: Not available
fi: Ei tarjolla

en: Site information
fi: Sivuston tiedot

en: Reference
fi: Viittaus

en: Enabled filters
fi: Käytössä olevat suodattimet

en: Getting Started
fi: Näin aloitat

en: Convert
fi: Käännä

en: Binary
fi: Binääri

en: Syndicate
fi: Syötteet

en: Style
fi: Tyyli

en: Revisions for %title
fi: Kirjoituksen %title versiot

en: Revision
fi: Versio

en: The specified passwords do not match.
fi: Salasanat eivät vastaa toisiaan.

en: Session
fi: Sessio

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Your settings have been saved.
fi: Asetuksesi on tallennettu.

en: Duplicate
fi: Monista

en: Display label
fi: Näytä etiketti

en: Changed
fi: Muuttunut

en: Date created
fi: Luontipäivämäärä

en: Ascension Island
fi: Ascension

en: Fiji
fi: Fidži

en: Falkland Islands
fi: Falklandsaaret

en: South Korea
fi: Etelä-Korea

en: French Southern Territories
fi: Ranskan eteläiset alueet

en: British Virgin Islands
fi: Brittiläiset Neitsytsaaret

en: U.S. Virgin Islands
fi: Amerikkalaiset Neitsytsaaret

en: Theme settings
fi: Teema-asetukset

en: Authentication
fi: Tunnistaminen

en: Not published
fi: Ei julkaistu

en: File settings
fi: Tiedostoasetukset

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: width
fi: leveys

en: height
fi: korkeus

en: Unformatted
fi: Muokkaamaton

en: Formats
fi: Muodot

en: @type: deleted %title.
fi: @type: poistettiin %title.

en: Allowed file extensions
fi: Sallitut tiedostopäätteet

en: New comments
fi: Uudet kommentit

en: Redirect to URL
fi: Ohjaa osoitteeseen

en: Top left
fi: Vasemmalla ylhäällä

en: Top right
fi: Oikealla ylhäällä

en: Bottom right
fi: Alhaalla oikealla

en: Bottom left
fi: Alhaalla vasemmalla

en: Migrate
fi: Muuta

en: Base path
fi: Peruspolku

en: Revision of %title from %date
fi: Versio kirjoituksesta %title, julkaistu %date

en: Multilingual
fi: Monikielinen

en: JPEG quality
fi: JPEG-kuvan laatu

en: comment
fi: kommentti

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Content options
fi: Sisällön vaihtoehdot

en: Last changed
fi: Viimeksi muokattu

en: not published
fi: ei julkaistu

en: Published comments
fi: Julkaistut kommentit

en: Protected
fi: Suojattu

en: Comment settings
fi: Kommentoinnin asetukset

en: Default options
fi: Oletusasetukset

en: Contact settings
fi: Yhteydenottoasetukset

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fi: Tiedoston siirto-ongelma. Tiedostoa ei voitu siirtää oikeaan hakemistoon.

en: Shortcuts
fi: Oikopolut

en: Shortcut
fi: Oikopolku

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Slogan
fi: Iskulause

en: Image crop
fi: Kuvan rajaus

en: Apply
fi: Käytä

en: Enabled modules
fi: Aktivoidut moduulit

en: Translation language
fi: Käännöksen kieli

en: Not translated
fi: Kääntämättä

en: Select
fi: Valitse

en: Translatable
fi: Käännettävissä

en: Location of comment submission form
fi: Kommenttien lähetyslomakkeen sijainti

en: Enter the terms you wish to search for.
fi: Kirjoita haluamasi hakusanat.

en: Underlined
fi: Alleviivattu

en: Copy
fi: Kopioi

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Tasks
fi: Tehtävät

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: British Indian Ocean Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

en: Language switcher
fi: Kielen vaihtaja

en: Block description
fi: Lohkon kuvaus

en: Source field
fi: Lähdekenttä

en: Translation
fi: Käännös

en: Translation status
fi: Käännöksen tila

en: Blocks
fi: Lohkot

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
fi: Valitse lohkot, jotka näytetään sivujen laidoilla ja muilla alueilla.

en: Save blocks
fi: Tallenna lohkot

en: The block settings have been updated.
fi: Lohkojen asetukset on tallennettu.

en: Save block
fi: Tallenna lohko

en: The block configuration has been saved.
fi: Lohkon asetukset on tallennettu.

en: Menus
fi: Valikot

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
fi: Kaikki mukautukset menetetään. Tätä ei voi perua.

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Default time zone
fi: Oletusaikavyöhyke

en: Add another item
fi: Lisää uusi

en: Manage fields
fi: Hallitse kenttiä

en: Used in
fi: Käytetään

en: The update has encountered an error.
fi: Päivityksessä tapahtui virhe.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fi[0]: 1 kohde käsiteltiin:
fi[1]: @count kohdetta käsiteltiin:

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Float
fi: Liukuluku

en: Minimum
fi: Pienin

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fi: Tietokantaan tallennettavien numeroiden kokonaismäärä, sisältäen desimaalipilkun oikealla puolella olevat numerot.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fi: Numeroiden määrä desimaalin oikealla puolella.

en: Decimal marker
fi: Desimaalimerkki

en: Allowed values
fi: Sallitut arvot

en: Check boxes/radio buttons
fi: Valintalaatikot/radionapit

en: Single on/off checkbox
fi: Yksittäinen valintaruutu

en: Text area (multiple rows)
fi: Tekstialue (useita rivejä)

en: Index
fi: Indeksi

en: Permalink
fi: Ikilinkki

en: Form
fi: Kaavake

en: Debug
fi: Debuggaa

en: Publish
fi: Julkaise

en: Unpublish
fi: Palauta luonnokseksi

en: The parent comment
fi: Isäntäkommentti

en: 1 minute
fi: 1 minuutti

en: More information
fi: Lisää tietoa

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Text Editor
fi: Tekstieditori

en: Date range
fi: Päivämäärän vaihteluväli

en: Anonymous commenting
fi: Anonyymi kommentointi

en: Anonymous posters may not enter their contact information
fi: Anonyymit kirjoittajat eivät voi jättää yhteystietojaan.

en: Anonymous posters may leave their contact information
fi: Anonyymit kirjoittajat voivat jättää yhteystietonsa

en: Anonymous posters must leave their contact information
fi: Anonyymien kirjoittajien on jätettävä yhteystietonsa

en: Default comment setting
fi: Oletuskommenttiasetus

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
fi: Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.

en: parent
fi: isäntä

en: 1 comment | @count comments
fi[0]: 1 kommentti
fi[1]: @count kommenttia

en: Show descriptions
fi: Näytä kuvaukset

en: Subtitle
fi: Alaotsikko

en: Language code
fi: Kielikoodi

en: Not present
fi: Ei saatavilla

en: Contact link
fi: Yhteydenottolinkki

en: Menu link title
fi: Valikon linkin otsikko

en: Menu name
fi: Valikon nimi

en: 1 second | @count seconds
fi[0]: 1 sekunti
fi[1]: @count sekuntia

en: Edit profile
fi: Muokkaa profiilia

en: Plugin settings
fi: Lisäosan asetukset

en: Thread
fi: Ketjuta

en: Reply
fi: Vastaa

en: URL path settings
fi: Polkujen asetukset

en: Mapping
fi: Kartoitus

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fi: Oletko varma, että haluat ottaa käyttöön version jonka päiväys on %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fi: Haluatko varmasti poistaa version, jonka päiväys on %revision-date?

en: Maximum upload size
fi: Suurin siirtokoko

en: Extension
fi: Tiedostopääte

en: Space
fi: Välilyönti

en: @type: deleted %title revision %revision.
fi: @type: poistettiin %title versio %revision.

en: Page not found
fi: Sivua ei löydy

en: Change layout
fi: Muuta ulkoasua

en: Available
fi: Saatavilla

en: Node access
fi: Solmun pääsy

en: Sizes
fi: Koot

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: The directory %directory does not exist.
fi: Hakemistoa %directory ei ole olemassa.

en: No comments available.
fi: Kommentteja ei ole saatavilla.

en: Backtrace
fi: Jäljitä taaksepäin

en: Rebuild permissions
fi: Rakenna pääsyoikeudet uudelleen

en: @type: updated %title.
fi: @type: päivitettiin %title.

en: @type: added %title.
fi: @type: lisättiin %title.

en: Supported formats
fi: Tuetut muodot

en: - None selected -
fi: - Ei valittu -

en: Values
fi: Arvot

en: Account settings
fi: Käyttäjätilin asetukset

en: Enter your keywords
fi: Syötä hakusanat

en: Clean URLs
fi: Siistityt verkko-osoitteet

en: Context
fi: Konteksti

en: Pager
fi: Sivutus

en: 1 year | @count years
fi[0]: 1 vuosi
fi[1]: @count vuotta

en: 1 week | @count weeks
fi[0]: 1 viikko
fi[1]: @count viikkoa

en: 1 sec | @count sec
fi[0]: 1 s
fi[1]: @count s

en: Layout settings
fi: Ulkoasun asetukset

en: Link to file
fi: Linkki tiedostoon

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Allow Upscaling
fi: Salli ylöspäin skaalaus

en: Rotation angle
fi: Pyörityskulma

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
fi: Kuinka monta astetta kuvaa käännetään. Positiiviiset luvut tarkoittavat myötäpäivään ja negatiiviset vastapäivään.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
fi: Satunnaista jokaisen kuvan kiertokulma. Yllämääritettyä kulmaa käytetään enimmäisarvona.

en: Flush
fi: Tyhjennä

en: Field mapping
fi: Kenttien vastaavuuksien määrittely

en: Locked
fi: Lukittu

en: types
fi: tyypit

en: Check for updates
fi: Tarkista päivitykset

en: Can not determine status
fi: Tilaa ei voida määritellä

en: File MIME
fi: Tiedoston MIME

en: Field settings
fi: Kentän asetukset

en: Containing any of the words
fi: Sisältää minkä tahansa sanoista

en: Containing the phrase
fi: Sisältää lauseen

en: Containing none of the words
fi: Ei sisällä sanoja

en: Only of the type(s)
fi: Vain tyyppiä/tyyppejä

en: Content ranking
fi: Sisällön arvojärjestys

en: Keyword relevance
fi: Hakusanan osuvuus

en: Number of comments
fi: Kommenttien määrä

en: Factor
fi: Tekijä

en: Content search
fi: Sisältöhaku

en: Expand layout to include descriptions.
fi: Näytä väljempi ulkoasu, joka sisältää kuvaukset.

en: Hide descriptions
fi: Kätke kuvaukset

en: Compress layout by hiding descriptions.
fi: Näytä suppeampi ulkoasu, joka ei sisällä kuvauksia.

en: Content ID
fi: Sisällön ID

en: About
fi: Tietoja

en: Case sensitive
fi: Kirjasinkokoriippuvainen

en: Maximum link text length
fi: Suurin linkkitekstin pituus

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
fi: Tätä merkkimäärää pidemmät URL:t lyhennetään, jolla estetään muotoilun rikkovat ylipitkät merkkijonot.  Itse linkki jää ennalleen; vain linkin tekstiosaa lyhennetään.

en: Reports
fi: Raportit

en: Setting
fi: Asetus

en: Install profile
fi: Asennusprofiili

en: %percentage of the site has been indexed.
fi: %percentage sivustosta on indeksoitu.

en: File directory
fi: Tiedostokansio

en: Default theme
fi: Oletusteema

en: Teaser length
fi: Yhteenvedon pituus

en: not set
fi: ei asetettuna

en: Web server
fi: Web-palvelin

en: Indexes
fi: Indeksit

en: Cardinality
fi: Mahtavuus

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
fi[0]: Jäljellä on 1 indeksoitava kohde.
fi[1]: Jäljellä on @count indeksoitavaa kohdetta.

en: The content access permissions have been rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeudet on rakennettu uudelleen.

en: sort by @s
fi: Lajittele kentän @s mukaan

en: Display a message to the user
fi: Näytä käyttäjälle viesti

en: - Select -
fi: - Valitse -

en: Content language
fi: Sisällön kieli

en: Path prefix
fi: Polun etuliite

en: Auto-reply
fi: Automaattivastaus

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
fi: Valinnainen automaattivastaus. Jätä tyhjäksi jos et halua lähettää käyttäjälle automaattista vastausviestiä.

en: Synchronize
fi: Synkronoi

en: Number of results
fi: Hakutulosten määrä

en: Set as default
fi: Aseta oletukseksi

en: Not promoted
fi: Ei nostettu

en: Parent comment
fi: Isäntäkommentti

en: Author's website
fi: Ylläpitäjän www-sivusto

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fi: Näytä kommentin syvyys jos kommentti on ketjutettuna.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fi: Näytä vastaukset ketjutettuina. Tämä pitää alikommentit yhdessä isäntiensä kamssa.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki kommenttiin vastaamiseksi.

en: Text to display
fi: Näytettävä teksti

en: field
fi: kenttä

en: Update settings
fi: Päivitysasetukset

en: Formatter
fi: Muokkaaja

en: Accessibility features
fi: Saavutettavuus

en: Translate
fi: Käännä

en: Translation file
fi: Käännöstiedosto

en: File to import not found.
fi: Tuotavaa tiedostoa ei löytynyt.

en: Save translations
fi: Talleta käännökset

en: Time ago
fi: Aikaa sitten

en: Create @name
fi: Luo @name

en: Crop
fi: Rajaa

en: Not enabled
fi: Ei käytössä

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fi: Tämän kentän alapuolella lomakkeella käyttäjälle näytettä ohjeteksti.<br />Sallitut HTML-merkit: @tags

en: Sort direction
fi: Lajittelusuunta

en: Steps
fi: Vaiheet

en: Element
fi: Elementti

en: Block type
fi: Lohkon tyyppi

en: Web services
fi: Verkkopalvelut

en: Effect
fi: Efekti

en: Route
fi: Reitti

en: Sequence
fi: Sekvenssi

en: Error message
fi: Virheviesti

en: Menu block
fi: Valikkolohko

en: Quick edit
fi: Pikamuokkaus

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
fi: Lähettämäsi tiedoston nimeksi on turvallisuussyistä vaihdettu %filename.

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: Acronym
fi: Lyhenne

en: original
fi: alkuperäinen

en: Starting level
fi: Aloitustaso

en: Title only
fi: Vain otsikko

en: Dates
fi: Päivämäärät

en: No preview
fi: Ei esikatselua

en: Save as
fi: Tallenna nimellä

en: Preview image
fi: Esikatselukuva

en: pixels
fi: pikseliä

en: Use default
fi: Käytä oletusarvoa

en: 1 month | @count months
fi[0]: Yksi kuukausi
fi[1]: @count kuukautta

en: done
fi: suoritettu

en: Custom format
fi: Mukautettu muoto

en: Current state
fi: Nykyinen tila

en: Direction
fi: Suunta

en: Drupal core
fi: Drupalin ydin

en: Password field is required.
fi: Salasana on pakollinen.

en: Display type
fi: Näkymän tyyppi

en: Confirm password
fi: Vahvista salasana

en: Not applicable
fi: Ei käytössä

en: Administration theme
fi: Ylläpidon teema

en: Isle of Man
fi: Man-saari

en: Run cron
fi: Suorita cron-ajo

en: Warning message
fi: Varoitusviesti

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fi: Tiedostoa %file ei voitu tallentaa. Tapahtui tuntematon virhe.

en: The specified file %name could not be uploaded.
fi: Tiedoston %name siirtäminen palvelimelle epäonnistui.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fi: Vain seuraavat tiedostopäätteet ovat sallittuja: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fi: Tiedostokoko %filesize ylittää suurimman tiedostokoon rajan %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fi: Tiedoston koko on %filesize, mikä ylittää sinulle sallitun käyttörajan %quota.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
fi: Virhe siirrettäessä tiedostoa palvelimelle. Tiedostoa %file ei voitu siirtää hakemistoon %destination.

en: New set
fi: Uusi ryhmä

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: outdated
fi: vanhentunut

en: Re-index site
fi: Indeksoi sivusto uudelleen

en: Log searches
fi: Kirjaa haut

en: Are you sure you want to re-index the site?
fi: Oletko varma, että haluat indeksoida sivuston uudelleen?

en: Save and continue
fi: Tallenna ja jatka

en: Row
fi: Rivi

en: Date settings
fi: Päivämääräasetukset

en: Table name prefix
fi: Taulun nimen etuliite

en: Migration
fi: Migraatio

en: IP address
fi: IP osoite

en: Maximum height
fi: Maksimikorkeus

en: Maximum width
fi: Maksimileveys

en: Autocomplete matching
fi: Automaattinen täydennys

en: Starts with
fi: Alkaa

en: Link options
fi: Linkin asetukset

en: Timor-Leste
fi: Itä-Timor

en: Åland Islands
fi: Ahvenanmaa

en: Cached
fi: Välimuistissa

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: Bundles
fi: Paketit

en: Status report
fi: Tilanneraportti

en: Not writable
fi: Ei kirjoitettavissa

en: Bundle
fi: Paketti

en: Decimal point
fi: Desimaalipiste

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: Configuration name
fi: Asetusten nimi

en: Custom date format
fi: Mukautettu päivämäärämuoto

en: Revision information
fi: Version tiedot

en: Created timestamp
fi: Luotu-aikaleima

en: Form mode
fi: Lomakemuoto

en: View comment
fi: Näytä kommentti

en: Decimal value
fi: Desimaaliarvo

en: Comma
fi: Pilkku

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Uses
fi: Käyttää

en: Your email address
fi: Sähköpostiosoitteesi

en: Default display mode
fi: Oletusnäkymä

en: Default comments per page
fi: Oletusmäärä sivua kohti

en: Comment subject field
fi: Kommentin otsikkokenttä

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
fi: Kaikki tämän kommentin vastaukset poistetaan. Tätä ei voi perua.

en: Publish the selected comments
fi: Julkaise valitut kommentit

en: Unpublish the selected comments
fi: Peruuta valittujen kommenttien julkaisu

en: (No subject)
fi: (Ei aihetta)

en: Default image
fi: Oletuskuva

en: List links
fi: Listaa linkit

en: MIME type
fi: MIME tyyppi

en: File system
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Posted in
fi: Kirjoitus

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
fi: Kommentti: lisätty luvaton kommentti tai kommentti lisätty suljettuun kirjoitukseen %subject.

en: Parent ID
fi: Isännän ID

en: Delete all revisions
fi: Poista kaikki versiot

en: Block title.
fi: Lohkon otsikko.

en: The file's MIME type.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: File upload
fi: Tiedoston lataus

en: The size of the file.
fi: Tiedoston koko.

en: The MIME type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: @type %title has been created.
fi: @type %title on lisätty.

en: @type %title has been updated.
fi: @type %title on päivitetty.

en: The post could not be saved.
fi: Kirjoitusta ei voitu tallentaa.

en: Filter settings
fi: Suodattimien asetukset

en: No help is available for module %module.
fi: Moduulille %module ei ole ohjeita.

en: @module administration pages
fi: Moduulin @module ylläpito

en: Save translation
fi: Tallenna käännös

en: Add language
fi: Lisää kieli

en: AM
fi: a.p.

en: PM
fi: i.p.

en: PHP extensions
fi: PHP-lisäosat

en: Comments per page
fi: Kommenttia sivua kohti

en: The file could not be uploaded.
fi: Tiedoston lataaminen epäonnistui.

en: Export configuration
fi: Vie asetukset

en: Administration pages
fi: Hallintasivut

en: The comment body.
fi: Kommentin sisältö.

en: The comment ID.
fi: Kommentin ID.

en: Add link
fi: Lisää linkki

en: Link settings
fi: Linkkiasetukset

en: View comments
fi: Näytä kommentit

en: Not set
fi: Ei asetettu

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fi: %name: kentällä ei voi olla enempää arvoja kuin @count.

en: Vertical Tabs
fi: Pystyvälilehdet

en: By @name on @date
fi: @name päivänä @date

en: By @name
fi: @name

en: Not in menu
fi: Ei valikossa

en: No alias
fi: Ei aliasta

en: Source language
fi: Lähdekieli

en: Initializing.
fi: Aloitetaan

en: An error has occurred.
fi: Tapahtui virhe.

en: Media settings
fi: Media-asetukset

en: 0 sec
fi: 0 s

en: Is published
fi: Julkaistu

en: Configure @block
fi: Muokkaa lohkoa @block

en: Filter log messages
fi: Suodata lokiviestit

en: You must select something to filter by.
fi: Sinun on valittava suodatusehto.

en: New revision
fi: Uusi versio

en: Callback
fi: Paluufunktio

en: Add comment link
fi: Lisää kommenti -linkki

en: Abbreviation
fi: Lyhennetty muoto

en: Inserted
fi: Lisätty

en: Current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Do not display items with no value in summary
fi: Älä näytä yhteenvedossa argumentteja joilla ei ole arvoa

en: Glossary mode
fi: Sanalistamuoto

en: Character limit
fi: Kirjainmäärärajoitus

en: Case in path
fi: Isot / pienet kirjaimet polussa

en: Transform spaces to dashes in URL
fi: Muunna välilyönnit alaviivoiksi URLeissa

en: exposed
fi: näytetty

en: The title of the comment.
fi: Kommentin otsikko.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi. Voidaan renderöidä linkiksi kirjoittajan kotisivulle.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin kirjoittajan www-sivun osoite, Voidaan rederöidä linkkinä. Tyhjä mikäli käyttäjä on rekisteröitynyt.

en: Post date
fi: Lähetetty

en: Node link
fi: Solmun linkki

en: The User ID of the comment's author.
fi: Kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: Parent CID
fi: Isäntä CID

en: Last comment time
fi: Viimeisimmän kommentin kellonaika

en: Date and time of when the last comment was posted.
fi: Viimeisimmän kommentin lähetyspäivämäärä ja kellonaika.

en: Last comment author
fi: Viimeisimmän kommentin kirjoittaja

en: The name of the author of the last posted comment.
fi: Viimeisimmän kirjoitetun kommentin kirjoittajan nimi.

en: Comment count
fi: Kommenttien lukumäärä

en: Updated/commented date
fi: Päivitetty/kommentoitu -päivämäärä

en: The number of new comments on the node.
fi: Solmun uusien kommenttien lukumäärä.

en: Comment status
fi: Kommentoinnin tila

en: User posted or commented
fi: Käyttäjä lähetti tai kommentoi

en: Display the comment as RSS.
fi: Näytä kommentti RSS:nä.

en: Provide a simple link to the user contact page.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käyttäjäkohtaiselle yhteydenottosivulle.

en: Created year + month
fi: Luontivuosi + kuukausi

en: Created year
fi: Luontivuosi

en: Created month
fi: Luontikuukausi

en: Created day
fi: Luontipäivä

en: Created week
fi: Luontiviikko

en: Updated year + month
fi: Päivitetty vuosi + kuukausi

en: Updated year
fi: Päivitetty vuosi

en: Updated month
fi: Päivitetty kuukausi

en: Updated day
fi: Päivitetty päivä

en: Updated week
fi: Päivitetty viikko

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin sisältöversion palauttamiseksi.

en: Filter by access.
fi: Suodata pääsyoikeuden perusteella.

en: Has new content
fi: On uutta sisältöä

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fi: Näyttöruudulla %display ei ole pääsysääntöjä mutta ei myöskään sisällä suodatinta suodattamaan julkaistua sisältöä.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fi: Hakutulosten määrä. Tätä ei käytetä jos hakusuodatin ei ole käytössä.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fi: Drupalin ja muiden moduulien ylläpitämät tiedostot.

en: No user
fi: Ei  käyttäjää

en: Show teaser-style link
fi: Näytä teaserityyppinen linkki

en: Link this field to new comments
fi: Linkitä kenttä uusiin kommentteihin

en: contact
fi: yhteydenotto

en: Contact %user
fi: Ota yhteyttä %user

en: Check for new comments as well
fi: Etsi myös uusia kommentteja

en: Alternative sort
fi: Vaihtoehtoinen lajittelu

en: Alternate sort order
fi: Vaihtoehtoinen lajittelujärjestys

en: On empty input
fi: Tyhjällä syötteellä

en: Show None
fi: Piilota kaikki

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fi: Etsi joko kahta termiä isoilla kirjaimilla <strong>TAI</strong>. Esimerkiksi <strong>kissoja TAI koiria</strong>.

en: Display score
fi: Näytä tulos

en: Link this field to download the file
fi: Linkitä kenttä ladattavaan tiedostoon

en: Placeholder
fi: Paikkamerkki

en: Language settings
fi: Kieliasetukset

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
fi: Yritettiin uudelleenkäynnistää cron-ajo sen ollessa jo käynnissä.

en: Cron run completed.
fi: Cron-ajo valmis.

en: Allow multiple values
fi: Salli useampia arvoja kuin yksi

en: The maximum length of the field in characters.
fi: Kentän maksimipituus merkkeinä.

en: Machine-readable name
fi: Koneellisesti luettava nimi

en: Module dependencies
fi: Moduuliriippuvuudet

en: Update translations
fi: Päivitä käännökset

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
fi: Totuusarvo joka osoittaa tarvitseeko tätä käännöstä päivittää.

en: Language name
fi: Kielen nimi

en: Edit language
fi: Muokkaa kieltä

en: External links only
fi: Vain ulkoiset linkit

en: The content type %name has been updated.
fi: Sisällön tyyppi %name on päivitetty.

en: The content type %name has been added.
fi: Sisällön tyyppi %name on lisätty.

en: Contact form
fi: Yhteydenotto

en: Block Content
fi: Lohkon sisältö

en: Requirements problem
fi: Vaatimusongelma

en: Database configuration
fi: Tietokannan asetukset

en: Select an installation profile
fi: Valitse asennusprofiili

en: Choose language
fi: Valitse kieli

en: No profiles available
fi: Yhtään profiilia ei ole saatavilla.

en: Drupal already installed
fi: Drupal on jo asennettu.

en: Installing @drupal
fi: Asennetaan @drupal

en: The installation has encountered an error.
fi: Asennusohjelma kohtasi virheen

en: Configure site
fi: Sivuston asetukset

en: Installed %module module.
fi: Asennettiin %module moduuli.

en: Choose profile
fi: Profiilin valitseminen

en: Verify requirements
fi: Vaatimuksien vahvistaminen

en: Set up database
fi: Tietokannan asetukset

en: Set up translations
fi: Käännösten valmistelu

en: Install site
fi: Sivuston asentaminen

en: Finish translations
fi: Käännösten viimeistely

en: Update notifications
fi: Päivitystiedotteet

en: Check for updates automatically
fi: Tarkista päivitykset automaattisesti

en: 1 byte | @count bytes
fi[0]: 1 tavu
fi[1]: @count tavua

en: Right to left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Left to right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Add custom language
fi: Lisää mukautettu kieli

en: Save language
fi: Tallenna kieli

en: Direction that text in this language is presented.
fi: Kielen kirjoitussuunta.

en: String contains
fi: Merkkijono sisältää

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
fi: Jätä tyhjäksi näyttääksesi kaikki merkkijonot. Haku on riippuvainen kirjainten koosta.

en: Search in
fi: Hae kielistä

en: Both translated and untranslated strings
fi: Sekä käännetyt että kääntämättömät merkkijonot

en: Only translated strings
fi: Vain käännetyt merkkijonot

en: Only untranslated strings
fi: Vain kääntämättömät merkkijonot

en: Languages not yet added
fi: Kielet, joita ei ole vielä lisätty

en: The language %language has been created.
fi: Kieli %language on luotu.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
fi: Lähetetty merkkijono sisältää kiellettyä HTML:ää: %string

en: Importing interface translations
fi: Tuodaan käyttöliittymän käännöksiä

en: Error importing interface translations
fi: Virhe tuotaessa käyttöliittymän käännöksiä

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
fi: Yritetty lähettää kiellettyä käännösmerkkijonoa kielletyllä HTML:llä %string

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
fi: Kielen %language päivitetty JavaScript-käännöstiedosto.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
fi: Luotiin JavaScript-käännöstiedosto kielelle %language.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
fi: Tapahtui virhe luotaessa JavaScript-käännöstiedostoa kielelle %language.

en: Standard PHP
fi: Standardi PHP

en: PHP Mbstring Extension
fi: PHP:n mbstring-laajennus

en: Unicode library
fi: Unicode-kirjasto

en: No blocks in this region
fi: Tällä alueella ei ole lohkoja

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
fi: Alue %region ei sovi lohkolle %info. Lohko on poistettu käytöstä.

en: Delete the selected comments
fi: Poista valitut kommentit

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
fi: Esimerkki: "palaute" tai "tuotetiedot".

en: Personal contact form
fi: Henkilökohtainen yhteydenotto

en: View events that have recently been logged.
fi: Näytä lähiaikoina lokiin kirjatut tapahtumat

en: Top 'page not found' errors
fi: Tavallisimmat 'sivua ei löydy' -virheet

en: View 'page not found' errors (404s).
fi: Näytä 'sivua ei löydy' (404) -virheet.

en: Top 'access denied' errors
fi: Tavallisimmat 'pääsy kielletty' -virheet

en: View 'access denied' errors (403s).
fi: Näytä 'pääsy kielletty' (403) -virheet.

en: No roles may use this format
fi: Mikään rooli eivät saa käyttää tätä muotoa

en: Allowed HTML tags: @tags
fi: Sallitut HTML-tagit: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
fi: Ankkureilla luodaan linkkejä muille sivuille.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
fi: Oletuksena rivinvaihdot lisätään automaattisesti, joten tätä tagia voidaan käyttää ylimääräisten rivinvaihtojen lisäämiseksi. Tagin käyttö eroaa normaalista koska sitä ei käytetä avaa/sulje -pareina niinkuin muita html-merkkauksia. Käytä merkkauksen sulkemiseksi ylimääräistä "/"-merkkiä merkkauksen sisällä säilyttääksesi XHTML 1.0 -yhteensopivuuden.

en: Text with <br />line break
fi: Teksti <br />rivinvaihdolla

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
fi: Oletuksena kappalemerkkaukset lisätään automaattisesti, joten tätä merkkausta voidaan käyttää ylimääräisten kappaleiden lisäämiseksi.

en: Paragraph one.
fi: Kappale yksi

en: Paragraph two.
fi: Kappale kaksi.

en: Emphasized
fi: Korostettu

en: Cited
fi: Siteerattu

en: Coded text used to show programming source code
fi: Ohjelmointikielisen lähdekoodin näyttämiseen käytettävä koodimuotoinen teksti.

en: Coded
fi: Koodattu

en: Bolded
fi: Lihavoitu

en: Italicized
fi: Kursivoitu

en: Superscripted
fi: Yläindeksi

en: <sup>Super</sup>scripted
fi: <sup>Ylä</sup>indeksi

en: Subscripted
fi: Alaindeksi

en: <sub>Sub</sub>scripted
fi: <sub>Ala</sub>indeksi

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
fi: <abbr title="Lyhennys">Lyhenn.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
fi: <acronym title="Kolmen kirjaimen lyhennesana">KKL</acronym>

en: Block quoted
fi: Lohkolainaus

en: Quoted inline
fi: Välitön lainaus

en: Table header
fi: Taulukon otsikko

en: Table cell
fi: Taulukon solu

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fi: Järjestetty lista - käytä &lt;li&gt;-merkkausta kunkin kohdan alussa.

en: First item
fi: Ensimmäinen kohta

en: Second item
fi: Toinen kohta

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fi: Järjestämätön lista - käytä &ltli&gt;-merkkausta kunkin kohdan alussa

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
fi: Määrityslistat ovat samankaltaisia kuin muut HTML-listat. &lt;dl&gt; aloittaa listan, &lt;dt&gt; aloittaa määritystermin ja &lt;dd&gt; määrityskuvauksen.

en: First term
fi: Ensimmäinen termi

en: First definition
fi: Ensimmäinen määritys

en: Second term
fi: Toinen termi

en: Second definition
fi: Toinen määritys

en: Subtitle three
fi: Alaotsikko kolme

en: Subtitle four
fi: Alaotsikko neljä

en: Subtitle five
fi: Alaotsikko viisi

en: Subtitle six
fi: Alaotsikko kuusi

en: Tag Description
fi: Koodin kuvaus

en: You Type
fi: Kun kirjoitat

en: You Get
fi: Näet seuraavaa

en: No help provided for tag %tag.
fi: Tagille %tag ei löydy ohjetta.

en: Ampersand
fi: &amp;-merkki

en: Quotation mark
fi: Lainausmerkki

en: Character Description
fi: Merkin kuvaus

en: Lines and paragraphs break automatically.
fi: Rivit ja kappaleet päätetään automaattisesti.

en: Compose tips
fi: Muotoiluvinkkejä

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
fi: Tällä sivulla viedään sivustosi käännetyt merkkijonot tiedostoksi. Tiedosto voi olla Gettext Portable Object (<em>.po</em>) -muodossa, jolloin se sisältää alkuperäiskielen ja käännökset. Tämä sopii käännösten jakamiseen muiden kanssa. Se voi myös olla Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) -muodossa, jolloin se se sisältää vain alkuperäiskielen. Tämä sopii uuden käännöksen aloittamiseen.

en: Submission form settings
fi: Lähetyslomakkeen asetukset

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Järjestelmää varten tarkoitettu nimi voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Added content type %name.
fi: Lisätty sisältötyppi %name.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
fi[0]: 1 kirjoitus muutettiin tyypistä %old-type tyypiksi %type.
fi[1]: @count kirjoitusta muutettiin tyypistä %old-type tyypiksi %type.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
fi: Oletko varma, että haluat rakentaa sisällön pääsyoikeudet uudelleen?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
fi: Tämä toiminto rakentaa kaikki sisällön pääsyoikeudet uudelleen, ja se voi kestää kauan. Tätä ei voi perua.

en: language
fi: kieli

en: An error occurred and processing did not complete.
fi: Tapahtui virhe; käsittelyä ei tehty loppuun.

en: Copy of the revision from %date.
fi: Kopio versiosta päivämäärältä %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fi: Kirjoituksesta %title poistettiin versio, jonka tyyppi oli @type ja päiväys  %revision-date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fi: @type: palautettiin käyttöön %title versio %revision.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeudet pitää rakentaa uudelleen.

en: Rebuilding content access permissions
fi: Rakennetaan sisällön pääsyoikeuksia uudelleen.

en: Content permissions have been rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeudet on nyt rakennettu uudelleen.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeuksien uudelleen rakentaminen ei onnistunut.

en: Add content type
fi: Lisää sisältötyyppi

en: Revert to earlier revision
fi: Palauta käyttöön aikaisempi versio

en: Delete earlier revision
fi: Poista aikaisempi versio

en: The alias %alias is already in use in this language.
fi: Alias %alias on jo käytössä tällä kielellä.

en: The alias has been saved.
fi: Alias on tallennettu.

en: Filter aliases
fi: Suodata aliaksia

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
fi: Anna polku, jolle haluat luoda aliaksen ja uuden aliaksen nimi.

en: URL aliases
fi: Osoitealiakset

en: Add alias
fi: Lisää alias

en: Indexing throttle
fi: Indeksoinnin kiihdytys

en: Number of items to index per cron run
fi: Yhden cron-ajon aikana indeksoitavien kohteiden määrä

en: Indexing settings
fi: Indeksoinnin asetukset

en: Minimum word length to index
fi: Indeksoitavien sanojen minimipituus

en: Simple CJK handling
fi: Yksinkertaistettu CJK-kielten käsittely

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
fi: Käytetäänkö yksinkertaistettua kiinan, japanin ja korean jäsennystä (tokenizer), joka perustuu päällekkäisin jaksoihin.  Käännä tämä pois päältä korvataksesi sen ulkoisella esikääntäjällä.  Tämä ei vaikuta muihin kieliin.

en: Search form
fi: Hakulomake

en: Top search phrases
fi: Suosituimmat haut

en: View most popular search phrases.
fi: Näytä suosituimmat haut.

en: User pictures in posts
fi: Käyttäjien kuvat kirjoituksissa

en: User pictures in comments
fi: Käyttäjien kuvat kommenteissa

en: Shortcut icon
fi: Pikakuvake (favicon)

en: Shortcut icon settings
fi: Pikakuvakkeen asetukset

en: Confirm uninstall
fi: Vahvista asennuksen poisto

en: Default 403 (access denied) page
fi: 403 (pääsy kielletty) -sivu

en: Default 404 (not found) page
fi: 404 (ei löydy) -sivu

en: Feed content
fi: Syötteen sisältö

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
fi: Tämä sivu näyttää kuhunkin moduuliin liittyvät ylläpitotoiminot.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
fi: <em>Powered by Drupal</em> -lohko on linkki Drupal-projektin sivuille. Voit sen avulla kertoa suosivasi Drupalia, mutta sitä ei ole mikään pakko näyttää.

en: Compact mode
fi: Tiivistetty tila

en: Image toolkit
fi: Kuvatyökalut

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
fi: Valitse käytettävä kuvankäsittelykirjasto, jos olet asentanut ylimääräisiä kirjastoja.

en: RSS publishing
fi: RSS-julkaiseminen

en: Date and time
fi: Aika ja päiväys

en: -1 (Unlimited)
fi: -1 (Rajoittamaton)

en: PHP memory limit
fi: PHP:n muistiraja

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
fi: PHP:n muistirajoitukseksi kannattaa asettaa %memory_minimum_limit. Rajoituksen korottaminen ehkäisee virheitä asennuksen aikana.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
fi: PHP:n muistirajoitukseksi kannattaa asettaa %memory_minimum_limit. Rajoituksen korottaminen ehkäisee virheitä päivityksen aikana.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
fi: Asetuksista riippuen Drupal voi toimia, jos PHP:n muistirajoitus on %memory_limit. On kuitenkin suositeltavaa, että PHP:n muistirajoitus on %memory_minimum_limit, erityisesti jos sivustosi käyttää omia tai muiden kehittämiä moduuleja.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
fi: Kasvata muistirajoitusta muokkaamalla memory_limit -parametria tiedostossa %configuration-file. Käynnistä web-palvelimesi sen jälkeen uudelleen (tai ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään tai palveluntarjoajaan).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
fi: Pyydä palvelimen ylläpitäjältä tai palveluntarjoajalta apua PHP:n muistirajoituksen nostamisessa.

en: Not protected
fi: Suojaamaton

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
fi: Tiedostoa %file ei ole suojattu muutoksilta, mikä aiheuttaa tietoturvaongelman. Kirjoitusoikeudet tiedostoon on poistettava.

en: Cron has not run recently.
fi: Cronia ei ole ajettu äskettäin.

en: Cron maintenance tasks
fi: Cron-ajastetut ylläpitotoimenpiteet

en: The directory %directory is not writable.
fi: Hakemisto %directory ei ole kirjoitettavissa.

en: Writable (<em>public</em> download method)
fi: Kirjoitettavissa (<em>julkinen</em> tiedostojen latausasetus)

en: Writable (<em>private</em> download method)
fi: Kirjoitettavissa (<em>yksityinen</em> tiedostojen latausasetus)

en: Database updates
fi: Tietokannan päivitykset

en: Access to update.php
fi: Update.php:n käyttö

en: Translation settings
fi: Kääntämisen asetukset

en: This translation needs to be updated
fi: Tämä käännös pitää päivittää

en: Last checked: @time ago
fi: Tarkistettu viimeksi @time sitten

en: Last checked: never
fi: Ei tarkistettu koskaan

en: Language list
fi: Lista kielistä

en: Transliterate
fi: Transliteroi

en: File extension
fi: Tiedostopääte

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fi: Otsikko on työkaluvihjeenä näytettävä teksti hiiren ollessa kuvan päällä.

en: Progress indicator
fi: Edistymisentunnistin

en: Bar with progress meter
fi: Palkki edistymisentunnistimella

en: Path settings
fi: Polkuasetukset

en: The file upload failed. %upload
fi: Tiedoston lataus epäonnistui. %upload

en: URL to file
fi: Tiedoston osoite

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fi: Tapahtui peruuttamaton virhe. Tiedoston koko todennäköisesti ylitti palvelimen suurimman tuetun tiedostokoon (@size).

en: Starting upload...
fi: Aloitetaan lataus...

en: Uploading... (@current of @total)
fi: Ladataan... (@current / @total)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
fi: Käytössä (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
fi: Latausprosessi

en: Number field
fi: Numerokenttä

en: Styles
fi: Tyylit

en: The size of the file in bytes.
fi: Tiedoston koko tavuina.

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Thresholds
fi: Raja-arvot

en: Discard changes
fi: Hylkää muutokset

en: Text format
fi: Tekstimuoto

en: Emergency
fi: Hätätila

en: The name of the site.
fi: Sivuston nimi.

en: Optional features
fi: Lisäominaisuudet

en: Show description
fi: Näytä kuvaus

en: Alert
fi: Varoitus

en: Critical
fi: Kriittinen

en: Top center
fi: Ylhäällä keskellä

en: Bottom center
fi: Alhaalla keskellä

en: Content Translation
fi: Sisällön käännös

en: Add format
fi: Lisää muoto

en: Delete date format
fi: Poista päivämäärämuoto

en: Content type name
fi: Sisältötyypin nimi

en: Taxonomy Term
fi: Luokittelutermi

en: Author name
fi: Kirjoittajan nimi

en: @field_name (Locked)
fi: @field_name (Lukittu)

en: Add new field: you need to provide a label.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fi: Kenttä %field on lukittuna eikä sitä voi muokata.

en: %name must be a number.
fi: %namen on oltava numero.

en: Field formatter
fi: Kentän muokkaaja

en: Regional settings
fi: Aluekohtaiset asetukset

en: Content moderation
fi: Sisällön moderointi

en: Unsigned
fi: Merkitsemätön

en: Rotate
fi: Kieritä

en: Relative date
fi: Suhteellinen päivämäärä

en: Remove selected
fi: Poista valitut

en: Facility
fi: Fasiliteetti

en: Page bottom
fi: Sivun alareuna

en: Show links
fi: Näytä linkit

en: Limited
fi: Rajoitettu

en: Current revision
fi: Nykyinen versio

en: Definitions
fi: Määritelmät

en: URL of the origin of the event.
fi: Tapahtuman alkuperän osoite.

en: Referer
fi: Viittaaja

en: Hostname of the user who triggered the event.
fi: Tapahtuman aiheuttajan isäntänimi.

en: Database is encoded in UTF-8
fi: Tietokannan koodaus on UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
fi: Drupal ei pystynyt määrittelemään tietokannan koodausta joten arvoksi asetettiin UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
fi: PostgreSQL tunnistautui.

en: Structure
fi: Rakenne

en: Workflows
fi: Työnkulut

en: Default values
fi: Oletusarvot

en: Search block
fi: Hakulohko

en: Node status
fi: Solmun tilanne

en: Edit style
fi: Muokkaa tyyliä

en: Maximum file size
fi: Suurin sallittu tiedostokoko

en: Translation files
fi: Käännöstiedostot

en: Upgrade
fi: Päivitä

en: Published status
fi: Julkaisutila

en: Alternative text
fi: Vaihtoehtoinen teksti

en: Filter format
fi: Suodatinmuoto

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin lähettäneen käyttäjän sähköpostiosoite. On tyhjä jos kirjoittaja on kirjautunut käyttäjä.

en: Language select
fi: Kielivalinta

en: Site email address
fi: Sivuston sähköpostiosoite

en: Dependencies
fi: Riippuvuudet

en: Image scale
fi: Kuvan skaala

en: No revision
fi: Ei versiota

en: Requires a title
fi: Vaatii otsikon

en: Entities
fi: Entiteetit

en: Private files
fi: Yksityiset tiedostot

en: Not restricted
fi: Ei rajoitettu

en: Choose a block
fi: Valitse lohko

en: The unique ID of the comment.
fi: Kommentin yksilöllinen ID.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fi: IP-osoite josta kommentti lähetettiin.

en: The email address left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama sähköpostiosoite.

en: The home page URL left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama kotisivun URL.

en: The formatted content of the comment itself.
fi: Itse kommentin formatoitu sisältö.

en: The URL of the comment.
fi: Kommentin URL

en: Edit URL
fi: Muokkaa URLia

en: The URL of the comment's edit page.
fi: Kommentin muokkaussivun osoite.

en: The date the comment was posted.
fi: Kommentin lähetyspäivämäärä.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fi: Kommentin isäntä jos kommenttien ketjutus on kytkettynä päälle.

en: New comment count
fi: Uusien kommenttien lukumäärä

en: The unique ID of the node's latest revision.
fi: Solmun viimeisimmän version yksilöllinen ID.

en: The human-readable name of the node type.
fi: Sisältötyypin selkokielinen nimi.

en: The URL of the node.
fi: Solmun osoite.

en: The URL of the node's edit page.
fi: Solmun muokkaussivun osoite.

en: Date changed
fi: Muutospäivämäärä

en: The date the node was most recently updated.
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä.

en: The slogan of the site.
fi: Sivuston iskulause.

en: The administrative email address for the site.
fi: Sivun ylläpidollinen sähköpostiosoite.

en: Login page
fi: Kirjautumissivu

en: The URL of the site's login page.
fi: Sivuston kirjautumissivun osoite (URL).

en: The unique ID of the uploaded file.
fi: Ladatun tiedoston yksilöllinen ID.

en: The name of the file on disk.
fi: Tiedoston nimi järjestelmässä.

en: The web-accessible URL for the file.
fi: Tiedoston www-osoite (URL).

en: The date the file was most recently changed.
fi: Päivämäärä jolloin tiedostoa viimeksi muutettiin.

en: The user who originally uploaded the file.
fi: Käyttäjä joka alunperin lataso tiedoston.

en: Sender name
fi: Lähettäjän nimi

en: Sender email
fi: Lähettäjän sähköposti

en: Field types
fi: Kenttätyypit

en: Time zone settings
fi: Aikavyöhykkeen asetukset

en: Content Moderation
fi: Sisällön moderointi

en: You are not allowed to access this page.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tarkastella tätä sivua.

en: Authorize file system changes
fi: Valtuuta tiedostojärjestelmän muutokset

en: It appears you have reached this page in error.
fi: Todennäköisesti olet saapunut tälle sivulle erehdyksessä.

en: Default country
fi: Oletusmaa

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
fi: %settings_file-tiedostossa olet määrittänyt, että @drupal käyttää %driver-palvelinta, mutta PHP-asennuksesi ei tue tätä tietokantatyyppiä.

en: Congratulations, you installed @drupal!
fi: Onnittelut, @drupal asennettiin onnistuneesti!

en: Settings file
fi: Asetukset-tiedosto

en: Site maintenance account
fi: Sivuston ylläpitotili

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
fi: Ei voitu jatkaa, koska käytettävissä ei ollut tiedostonsiirtotapoja

en: To continue, provide your server connection details
fi: Syötä palvelinyhteyden tiedot jatkaaksesi

en: Connection method
fi: Yhdistämistapa

en: Enter connection settings
fi: Syötä yhteyden asetukset

en: @backend connection settings
fi: @backend yhteyden asetukset

en: Change connection type
fi: Vaihda yhteystapaa

en: No active batch.
fi: Ei aktiivista eräajoa.

en: Site under maintenance
fi: Sivustoa päivitetään

en: Completed @current of @total.
fi: @current / @total valmiina.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
fi: Kaikkien tehtävien suorittaminen tietokantapalvelimella epäonnistui. Tehtävää %task ei löydetty.

en: Required modules
fi: Vaaditut moduulit

en: Required modules not found.
fi: Tarvittavia moduuleita ei löytynyt.

en: %module module uninstalled.
fi: Moduulin %module asennus poistettu.

en: No strings available.
fi: Merkkijonoja ei saatavilla.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
fi: JavaScript käännöstiedosto %file.js hukattiin.

en: Operating in maintenance mode.
fi: Sivusto on huoltotilassa.

en: Status message
fi: Tilanneviesti

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
fi: Kansion %directory luominen epäonnistui: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
fi: Tapahtui AJAX HTTP virhe.

en: HTTP Result Code: !status
fi: HTTP koodi: !status

en: StatusText: !statusText
fi: Tilanneteksti: !statusText

en: ResponseText: !responseText
fi: Vastausteksti: !responseText

en: Configuring cron
fi: Säädetään cronia

en: Controlling visibility
fi: Näkyvyyden säätö

en: Demonstrate block regions (@theme)
fi: Esitä lohkoalueet (@theme)

en: Administer blocks
fi: Lohkojen ylläpito

en: Restricted to certain pages
fi: Rajoitettu tiettyihin sivuihin

en: The block cannot be placed in this region.
fi: Lohkoa ei voi asettaa tähän alueeseen.

en: Select one or more comments to perform the update on.
fi: Valitse yksi tai useampi päivitettävä kommentti.

en: Deleted comment @cid and its replies.
fi: Poistettu kommentti @cid ja sen vastaukset.

en: Comment approved.
fi: Kommentti hyväksytty.

en: Tokens for comments posted on the site.
fi: Lähetettyjä kommentteja varten käytettävissä olevia tokeneja.

en: Unapproved comments (@count)
fi: Hyväksymättömät kommentit (@count)

en: Administer comments and comment settings
fi: Ylläpidä kommentoinnin ja kommenttien asetuksia

en: Edit own comments
fi: Muokkaa omia kommentteja

en: Threading
fi: Ketjutettu

en: Show comment replies in a threaded list.
fi: Näytä kommentin vastaukset ketjutettuna listana.

en: Allow comment title
fi: Salli kommentin otsikko

en: Show reply form on the same page as comments
fi: Näytä vastauslomake samalla sivulla kuin kommentit

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
fi: Käyttäjät joilla on tarvittavat käyttöoikeudet (lähetä kommentteja) voivat jättää kommenttinsa.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
fi: Käyttäjät eivät voi jättää kommentteja mutta olemassaolevat kommentit näytetään.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
fi: Kommenttisi on jonoutettu moderointia varten ja julkaistaan hyväksynnän jälkeen.

en: Your comment has been posted.
fi: Kommenttisi on lähetetty.

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
fi: Listaa ja muokkaa sivuston kommentteja sekä hyväksyntää odottavien kommenttien jonoa.

en: Unapproved comments
fi: Hyväksyntää odottavat kommentit

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
fi: Voit lähettää enintään %limit viestiä @interval aikana. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Contact @username
fi: Ota yhteyttä käyttäjään @username

en: Administer contact forms and contact form settings
fi: Ylläpidä yhteydenottokaavakkeita ja yhteydenottokaavakkeiden asetuksia

en: Use the site-wide contact form
fi: Käytä sivustonlaajuista yhteydenottolomaketta

en: Use users' personal contact forms
fi: Käytä käyttäjäkohtaisia yhteydenottokaavakkeita

en: Changing this setting will not affect existing users.
fi: Tämän asetuksen muuttaminen ei vaikuta olemassaoleviin käyttäjiin.

en: Displaying contextual links
fi: Asiayhteyteen liittyvien linkkien esittäminen

en: Use contextual links
fi: Käytä asiayhteyteen liittyviä linkkejä

en: Database log cleared.
fi: Tietokantalogit siivottu.

en: Monitoring your site
fi: Sivustosi monitorointi

en: Debugging site problems
fi: Sivuston ongelmien debuggaus

en: List (text)
fi: Lista (teksti)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
fi: Etiketeissä sallitut HTML-merkit: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
fi: Kentän arvo määrittyy funktion %function avulla eikä sitä voi muuttaa.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
fi: Sallitut arvot: kaikkien arvojen on oltava numeerisia tai desimaaleja.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
fi: Sallitut arvot: kaikkien avainten on oltava merkkijonoja, enimmäispituus 255 merkkiä.

en: Allowed values list: keys must be integers.
fi: Lista sallituista arvoista: avainten on oltava muuttujia.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fi: Syötä pienin sallittu arvo kentässä. Jätä tyhjäksi jos et halua asettaa pienintä arvoa.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fi: Syötä suurin sallittu arvo kentässä. Jätä tyhjäksi jos et halua asettaa suurinta arvoa.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fi: Määrittele merkkijono joka liitetään etuliitteeksi arvoon, esimerkiksi '$' tai '&euro;'. Jätä tyhjäksi jos et halua käyttää etuliittettä. Erottele yksikkö- ja monikkomuodot putkimerkillä ('pauna|paunaa').

en: Edit field settings.
fi: Muokkaa kentän asetuksia.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
fi: Kentän %label päivitys epäonnistui: %message.

en: Required field
fi: Pakollinen kenttä

en: The default value for this field, used when creating new content.
fi: Kentän oletusarvo luotaessa uutta sisältöä.

en: Saved %label configuration.
fi: Tallennettu %label asetukset.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
fi: Lista näyttää kaikki käytössäolevat kentät viittauksien helpottamiseksi.

en: Field list
fi: Kenttälista

en: Manage display
fi: Ylläpidä näkymää

en: Enable <em>Display</em> field
fi: Ota käyttöön <em>Näytä</em>-kenttä

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
fi: Tämä vaihtoehto antaa valita, näytetäänkö tiedosto vai ei sisältöä luettaessa.

en: Files displayed by default
fi: Tiedostot näytetään oletusarvoisesti

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
fi: Tämä asetus on voimassa vain, jos Näytä-kenttä on otettu käyttöön.

en: Upload destination
fi: Tallennuskohde

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fi: Valitse mihin lopulliset tiedostot tallennetaan. Yksityinen tiedostojen tallentaminen on huomattavasti raskaampaa mutta tarjoaa mahdollisuuden rajata pääsyä tässä kentässä oleviin tiedostoihin.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fi: Vaihtoehtoinen alakansio latauskohteessa johon tiedostot tallennetaan. Älä sisällytä edeltävää tai seuraavaa "/" merkkiä.

en: Enable <em>Description</em> field
fi: Ota käyttöön <em>Kuvaus</em>-kenttä

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
fi: Kuvauskenttään käyttäjä voi syöttää kuvauksen ladatusta tiedostosta.

en: Generic file
fi: Geneerinen tiedosto

en: Table of files
fi: Tiedostotaulukko

en: Add a new file
fi: Lisää uusi tiedosto

en: Include file in display
fi: Sisällytä tiedosto näkymään

en: The description may be used as the label of the link to the file.
fi: Kuvausta voidaan käyttää tiedostolinkin etikettinä.

en: All roles may use this format
fi: Kaikki roolit saavat käyttää tätä muotoa

en: The text format ordering has been saved.
fi: Tekstimuotojen tärkeysjärjestys on tallennettu.

en: Add text format
fi: Lisää tekstimuoto

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
fi: Kaikki roolit syöttömuotoa varten on aktivoitava eikä niitä voi muuttaa.

en: Filter processing order
fi: Suodattimien prosessointijärjestys

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
fi: Tekstimuodon nimen on oltava yksilöllinen. Muoto nimellä %name on jo olemassa.

en: Added text format %format.
fi: Lisättiin tekstimuoto %format.

en: The text format %format has been updated.
fi: Tekstimuoto %format on päivitetty.

en: Text formats
fi: Tekstimuodot

en: Choosing a text format
fi: Tekstimuodon valinta

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
fi: Varoitus: Tällä käyttöoikeudella voi olla tietoturvaan vaikuttavia vaikutuksia tekstimuodon asetuksista riippuen.

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
fi: Muuta rivinvaihdot HTML-tageiksi (l. <code>&lt;br&gt;</code> ja <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
fi: Muuta osoitteet linkeiksi

en: Correct faulty and chopped off HTML
fi: Korjaa rikkinäinen HTML

en: Display any HTML as plain text
fi: Näytä HTML puhtaana tekstinä

en: Display basic HTML help in long filter tips
fi: Näytä yksinkertaista HTML:ää pidemmissä suodatinohjeissa.

en: Add rel="nofollow" to all links
fi: Lisää kaikkiin linkkeihin rel="nofollow"

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
fi: Sivusto sallii HTML sisällön. Kaikkien HTML tagien opiskelu voi vaikuttaa turhalta joten voit opetella niistä vain yksinkertaisimmat. Tämä taulukko tarjoaa esimerkkejä jokaisesta sivustolla sallitusta HTML tagista.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
fi: Suurin osa erikoismerkeistä voidaan syöttää suoraan ilman ongelmia.

en: No HTML tags allowed.
fi: HTML-merkit ovat kiellettyjä.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
fi: Uutta sivustoa käyttöönotettaessa kannattaa yleensä tehdä seuraavat toimet:

en: Providing a help reference
fi: Aputekstiin viittaaminen

en: Image style name
fi: Kuvan tyylin nimi

en: Select a new effect
fi: Valitse uusi efekti

en: Select an effect to add.
fi: Valitse lisättävä efekti.

en: The image effect was successfully applied.
fi: Kuvan efekti otettu onnistuneesti käyttöön.

en: Style name
fi: Tyylin nimi

en: Create new style
fi: Luo uusi tyyli

en: Style %name was created.
fi: Tyyli nimellä %name on luotu.

en: Replacement style
fi: Korvaava tyyli

en: Optionally select a style before deleting %style
fi: Vaihtoehtoisesti valitse tyyli ennenkuin poistat tyylin %style

en: Update effect
fi: Päivitä efektiä

en: Add effect
fi: Lisää efekti

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
fi: Oletko varma että haluat poistaa efektin @effect tyylistä %style ?

en: The image effect %name has been deleted.
fi: Kuvan efekti %name on poistettu.

en: Width and height can not both be blank.
fi: Määrittele joko korkeus tai leveys tai molemmat.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
fi: Leikkauksen jälkeen kuvasta säilytettävä osa.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
fi: Kuvan läpinäkyvien alueiden kohdalla käytettävä taustaväri. Käytä web-tyylisiä heksavärejä (#FFFFFF valkoiselle, #000000 mustalle). Jätä tyhjäksi jos haluat säilyttää näytettävien kuvien läpinäkyvyyden.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
fi: Tälle tyylille ei vielä ole määritettynä efektejä. Lisää efekti valitsemalla vaihtoehto allaolevasta listasta.

en: view actual size
fi: näytä todellinen koko

en: Sample original image
fi: Alkuperäisen kuvan kuvakaappaus

en: Sample modified image
fi: Muokatun kuvan kuvakaappaus

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
fi: Kuvien koon muuttaminen tekee kuvista ennaltamäärätyn kokoisia. Tämä voi aiheuttaa kuvien venymistä.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
fi: Skaalaus säilyttää kuvan alkuperäisen kuvasuhteen. Jos vain yksi ulottuvuus on määritettynä, järjestelmä laskee toisen ulottuvuuden automaattisesti.

en: Scale and crop
fi: Skaalaa ja leikkaa

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
fi: Skaala ja leikkaa toiminto säilyttää kuvan alkuperäisen kuvasuhteen leikkaamalla pois alkuperäisen kuvasuhteen ylittävän osuuden kuvasta. Tämä on käytännöllistä kun halutaan luoda täsmälleen neliön muotoisia pikakuvakkeita venyttämättä itse kuvaa.

en: Desaturate
fi: Poista kyllästys

en: Desaturate converts an image to grayscale.
fi: "Poista kyllästys" toiminto muuttaa kuvan mustavalkoiseksi.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
fi: Kuvan kierittäminen voi vaikuttaa niin että kuvan mitat kasvavat täyttämään sille määritetyn alueen.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvakoon muuttaminen käyttäen %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvan skaalaaminen käyttäen %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvan leikkaus työkalulla %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvan leikkaus aalaus työkalulla %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)ja sk

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvan leikkaus työkalulla %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kyllästyksen poisto työkalulla %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
fi: Jos kuvaa ei ole ladattuna, sen sijasta näytetään tämä kuva.

en: Enable <em>Alt</em> field
fi: Ota käyttöön <em>alt</em>-kenttä

en: Enable <em>Title</em> field
fi: Ota käyttöön <em>Otsikko</em>-kenttä

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
fi: Otsikko on työkaluvihjeenä näytettävä teksti hiiren ollessa kuvan päällä.

en: Preview image style
fi: Esikatsele kuvan tyyliä

en: no preview
fi: ei esikatselua

en: The preview image will be shown while editing the content.
fi: Esikatselukuva näytetään sisältöä muokattaessa.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
fi: Kuvatyylit yleensä tarjoavat pikkukuvien kokoisia kuvia skaalamalla ja kroppaamalla kuvia mutta ne voivat myös lisätä lukuisia kuvaefektejä kuviin ennen esitystä. Kun kuvaa näytetään kuvatyylillä, uusi tiedosto lisätään ja alkuperäinen kuva jätetään muuttumattomaksi.

en: Administer image styles
fi: Ylläpidä kuvien tyylejä

en: No defined styles
fi: Ei määriteltyjä tyylejä

en: Error generating image.
fi: Virhe kuvan luonnissa.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
fi: Muokatun kuvan lataaminen osoitteesta %path epäonnistui.

en: Failed to create style directory: %directory
fi: Tyylikansion %directory luonti epäonnistui

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
fi: Välimuistitettu kuva %destination on jo olemassa. Sinulla voi olla ongelma uudelleenkirjoitussääntöjesi kanssa.

en: Image styles
fi: Kuvatyylit

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
fi: Aseta tyylit joita voidaan käyttää kuvien koon ja muotoilun asetuksissa.

en: Edit image effect
fi: Muokkaa kuvan efektejä

en: Delete image effect
fi: Poista kuvan efekti

en: Add image effect
fi: Lisää kuvan efekti

en: Detection method
fi: Tunnistustapa

en: Part of the URL that determines language
fi: Kielen määrittelevä URLin osa

en: Request/session parameter
fi: Pyyntö/sessio parametri

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
fi: Kielen määrittelemiseen käytetyn kutsu/sessio muuttujan parametri.

en: Filter translatable strings
fi: Suodata käännettävät merkkijonot

en: Date type
fi: Tietotyyppi

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
fi: Määrittele kieli kutsu/sessio parametrista. Esimerkki: "http://example.com?language=de" asettaa kieleksi "saksa" pohjautuen "de" määreeseen "language" parametrissa.

en: Administer languages
fi: Ylläpidä kieliä

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
fi: Sisällön kielentunnistustapojen järjestys. Jos sisältöä on olemassa tunnistetulle kielelle se näytetään.

en: Language switcher (@type)
fi: Kielen valitsin (@type)

en: Detection and selection
fi: Automaattinen asettaminen ja valitseminen

en: URL language detection configuration
fi: Osoitepohjaisen kielentunnistuksen asetukset

en: Session language detection configuration
fi: Sessiokohtaiset kielentunnistuksen asetukset

[ctx: Long month name]
en: January
fi: tammikuu

[ctx: Long month name]
en: February
fi: helmikuu

[ctx: Long month name]
en: March
fi: maaliskuu

[ctx: Long month name]
en: April
fi: huhtikuu

[ctx: Long month name]
en: May
fi: toukokuu

[ctx: Long month name]
en: June
fi: kesäkuu

[ctx: Long month name]
en: July
fi: heinäkuu

[ctx: Long month name]
en: August
fi: elokuu

[ctx: Long month name]
en: September
fi: syyskuu

[ctx: Long month name]
en: October
fi: lokakuu

[ctx: Long month name]
en: November
fi: marraskuu

[ctx: Long month name]
en: December
fi: joulukuu

en: The text to be used for this link in the menu.
fi: Linkin teksti valikossa käytettäväksi.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
fi: Käytöstä poistettuja valikkolinkkejä ei näytetä missään valikossa.

en: Show as expanded
fi: Näytä laajennettuna

en: Parent link
fi: Isäntälinkki

en: The menu link %title has been deleted.
fi: Valikon linkki %title on poistettu.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
fi: Oletko varma että haluat alustaa linkin %item oletusarvoihinsa?

en: The menu link was reset to its default settings.
fi: Valikon linkki palautettiin oletusasetuksiinsa.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
fi: Poistettiin kustomoitu valikko %title ja kaikki sen valikkolinkit.

en: Managing menus
fi: Valikoiden ylläpito

en: Displaying menus
fi: Valikoiden esittäminen

en: Provide a menu link
fi: Näytä sivu valikossa

en: Available menus
fi: Käytettävissä olevat valikot

en: Edit menu link
fi: Muokkaa valikkolinkkiä

en: Reset menu link
fi: Palauta valikkolinkki oletusasetuksiin

en: Delete menu link
fi: Poista valikkolinkki

en: Preview before submitting
fi: Esikatsele ennen tallennusta

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
fi: Tämä teksti näytetään sivun yläreunassa kun tämäntyyppistä sisältöä luodaan tai muokataan.

en: Author username and publish date will be displayed.
fi: Käyttäjän nimi ja julkaisupäivä näytetään.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fi: Epäkelpo koneluettava nimi. Syötä jokin muu nimi kuin %invalid.

en: Promote selected content to front page
fi: Näytä valitut sisällöt etusivulla

en: Demote selected content from front page
fi: Poista valitut sisällöt etusivulta

en: Make selected content sticky
fi: Kiinnitä valitut sisällöt listojen alkuun

en: Make selected content not sticky
fi: Irroita valitut sisällöt listojen alusta

en: <em>Edit @type</em> @title
fi: <em>Muokataan @type</em> @title

en: Revision log message
fi: Version viesti

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
fi: Yksittäiseen sisältöön ("solmut") liittyvät merkit.

en: The unique ID of the content item, or "node".
fi: Sisällön elementin tai solmun yksilöllinen ID.

en: The main body text of the node.
fi: Solmun sisältö

en: The summary of the node's main body text.
fi: Solmun rungon tiivistelmä.

en: Creating content
fi: Sisällön luominen

en: Creating custom content types
fi: Omien sisältötyyppien lisääminen

en: Administering content
fi: Sisällönhallinta

en: Creating revisions
fi: Versioiden luonti

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
fi: Node moduuli sallii sinun luoda useita versioita mistä tahansa sisällöstä ja palata takaisin vanhempaan versioon käyttäen <em>Versiotiedot</em> asetuksia.

en: User permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
fi: Eri sisältötyypit voivat sisältää eri kenttiä, käyttäytymismalleja ja kullekin voidaan asettaa yksilölliset käyttöoikeudet.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
fi: Sisällön osia voidaan näyttää eri esitystiloissa: Lyhennelmä, Koko sisältö, Tulostus, RSS jne. <em>Lyhennelmä</em> on lyhyt muoto jota useimmiten käytetään listattaessa useaa sisältöartikkelia. <em>Koko sisältö</em> muotoa käytetään esitettäessä sisältöä omalla sivullaan.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
fi: Tässä voit määritellä, mitkä kentät näytetään ja mitkä piilotetaan esitettäessä sisältöä jonka tyyppi on %type, lisäksi voit määritellä kuinka kentät esitetään eri esitystavoissa.

en: Administer content types
fi: Ylläpidä sisältötyyppejä

en: View published content
fi: Näytä julkaistu sisältö

en: Bypass content access control
fi: Ohita sisällön pääsysäännöt

en: View own unpublished content
fi: Näytä oma julkaisematon sisältö

en: Content is sticky at top of lists
fi: Sisältö liimataan listojen yläosaan

en: Content is promoted to the front page
fi: Sisältö nostetaan etusivulle

en: Node Access Permissions
fi: Solmujen pääsyoikeudet

en: One permission in use | @count permissions in use
fi[0]: Yksi sääntö käytössä
fi[1]: @count sääntöä käytössä

en: Find and manage content.
fi: Etsi ja ylläpidä sisältöä.

en: Don't display post information
fi: Älä näytä lähetyksen tietoja

en: Creating aliases
fi: Luo aliaksia

en: Managing aliases
fi: Aliaksien ylläpito

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
fi: Alias määrittelee uuden nimen olemassa olevalle osoitteelle. Esimerkiksi alias 'about' polulle 'node/1'. Osoitteella voi olla useampia aliaksia.

en: Administer URL aliases
fi: Ylläpidä osoitealiaksia

en: Create and edit URL aliases
fi: Muokkaa ja luo osoitealiaksia

en: Searched %type for %keys.
fi: Haettiin %type hakusanoilla %keys.

en: Administer search
fi: Ylläpidä hakutoimintoa

en: Use search
fi: Käytä hakutoimintoa

en: Use advanced search
fi: Käytä tarkempaa hakua

en: Choose a set of shortcuts to use
fi: Valitse käytettävät oikopolut

en: Choose a set of shortcuts for this user
fi: Valitse oikopolkuryhmä tälle käyttäjälle

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
fi: Käyttäjä %user käyttää nyt oikopolkuryhmää %set_name. Voit muokata sitä tällä sivulla.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
fi: Käytät nyt oikopolkuryhmää %set_name.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
fi: Käyttäjä %user käyttää nyt oikopolkuryhmää %set_name.

en: Change set
fi: Muuta ryhmää

en: The shortcut set has been updated.
fi: Oikopolkuryhmä on päivitetty.

en: The name of the shortcut.
fi: Oikopolun nimi.

en: The shortcut %link has been updated.
fi: Oikopolku %link on päivitetty.

en: Added a shortcut for %title.
fi: Lisättiin oikopolku osoitteelle %title.

en: The shortcut %title has been deleted.
fi: Oikopolku %title on poistettu.

en: Unable to add a shortcut for %title.
fi: Oikopolun lisääminen osoitteelle %title epäonnistui.

en: Adding and removing shortcuts
fi: Oikopolkujen lisäys ja poisto

en: Displaying shortcuts
fi: Oikopolkujen näyttäminen

en: Administer shortcuts
fi: Ylläpidä oikopolkuja

en: Add to %shortcut_set shortcuts
fi: Lisää oikopolkuryhmään %shortcut_set

en: Add to shortcuts
fi: Lisää oikopolkuihin

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
fi: Poista oikopolkuryhmästä %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
fi: Poista oikopoluista

en: Edit shortcuts
fi: Muokkaa oikopolkuja

en: Add shortcut
fi: Lisää oikopolku

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
fi: Loggaus UNIXille, Linuxille ja Mac OS X:lle

en: Logging for Microsoft Windows
fi: Loggaus Windowsilla

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
fi: Windowsilla viestit lähtetään aina tapahtumalogiin koodilla <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
fi: Syslog-ominaisuus

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
fi: Järjestelmäsi asetuksista riippuen Syslog ja muut loggaustyökalut käyttävät tätä koodia viestien tunnistamiseen ja suodattamiseen järjestelmälogista.

en: Use the administration theme when editing or creating content
fi: Käytä ylläpidon teemaa silloin kun muokataan tai luodaan sisältöä.

en: User verification status in comments
fi: Käyttäjän varmennuksen tila kommenteissa

en: Enter a valid IP address.
fi: Syötä käypä IP osoite.

en: The IP address %ip was deleted.
fi: IP-osoite %ip on poistettu.

en: Default download method
fi: Oletus-lataustapa

en: Time zone for new users
fi: Uusien käyttäjien aikavyöhyke

en: Deleted %ip
fi: Poistettu %ip

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
fi: Sivuston laajuisten asetusten ja muun sivuston laajuisen tiedon tokenit.

en: Tokens related to times and dates.
fi: Aikoihin ja päivämääriin liittyvät tokenit.

en: Tokens related to uploaded files.
fi: Ladattuihin tiedostoihin liittyvät tokenit.

en: URL (brief)
fi: URL (lyhyt muoto)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
fi: Sivuston etusivun osoite (URL) ilman protokollaa.

en: Short format
fi: Lyhyt muoto

en: Medium format
fi: Keskipitkä muoto

en: Long format
fi: Pitkä muoto

en: Time-since
fi: Aikaa-sitten

en: Raw timestamp
fi: Aikaleima raakamuodossa

en: Managing modules
fi: Moduulien hallinta

en: Managing themes
fi: Teemojen hallinta

en: Configuring basic site settings
fi: Järjestelmän perusasetukset

en: Administer modules
fi: Ylläpidä moduuleita

en: Administer site configuration
fi: Ylläpidä sivuston asetuksia

en: Administer themes
fi: Ylläpidä teemoja

en: Administer actions
fi: Ylläpidä toimintoja

en: Use the site in maintenance mode
fi: Käytä sivustoa huoltotilassa

en: View site reports
fi: Näytä sivuston raportit

en: Public files
fi: Julkiset tiedostot

en: Public local files served by the webserver.
fi: Julkiset palvelimen jakelemat tiedostot.

en: Private local files served by Drupal.
fi: Yksityiset Drupalin jakamat tiedostot.

en: Temporary files
fi: Tilapäistiedostot

en: Temporary local files for upload and previews.
fi: Esikatseluun ja tiedostojen lataamiseen käytettävät tilapäistiedostot.

en: Update modules
fi: Päivitä moduulit

en: Update themes
fi: Päivitä teemat

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
fi: Salasanaasi ei tallenneta tietokantaan ja sitä käytetään ainoastaan tietokantaan yhdistämisessä.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
fi: Yhteys luodaan www-palvelimesi ja tiedostot sisältävän palvelimen välille. Useimmiten tämä on sama kone jolloin oikea asetus on "localhost".

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fi: Hakemistoa %directory ei löytynyt ja sen luominen epäonnistui.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
fi: Hakemisto %directory löytyi mutta ei ole kirjoituskelpoinen ja sen kirjoituskelpoiseksi tekeminen epäonnistui.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
fi: Ylläpidä lohkoja, sisältötyyppejä, valikoita jne.

en: Delete IP address
fi: Poista IP-osoite

en: Maintenance mode
fi: Huoltotila

en: Logging and errors
fi: Loggaus ja virheet

en: Edit date format
fi: Muokkaa päivämäärämuotoja

en: Search and metadata
fi: Haku ja metadata

en: Content authoring
fi: Sisällön luonti

en: more information
fi: lisää tietoa

en: Translating content
fi: Sisällön kääntäminen

en: Contact forms
fi: Yhteydenottolomakkeet

en: Flood control
fi: Tulvan ehkäisy

en: Entity ID
fi: Entiteetin ID

en: Image style
fi: Kuvan tyyli

en: Machine Name
fi: Koneluettava nimi

en: Bundle ID
fi: Paketin ID

en: Administrative label
fi: Ylläpidollinen etiketti

en: Author textfield
fi: "Kommentin jättäjän nimi"-tekstikenttä

en: Overview of fields on all entity types.
fi: Lista kentistä kaikissa entiteettityypeissä.

en: Collapse
fi: Pienennä

en: Error messages to display
fi: Näytettävät virheviestit

en: Terminology
fi: Sanasto

en: Severity level
fi: Vakavuusaste

en: Administer media
fi: Ylläpidä mediaa

en: View media
fi: Näytä media

en: Remove block
fi: Poista lohko

en: all languages
fi: kaikki kielet

en: %module module installed.
fi: Moduuli %module on asennettu.

en: Administer text formats and filters
fi: Ylläpidä tekstimuotoja ja suodattimia

en: @type language detection
fi: @type kielen tunnistaminen

en: Use the detected interface language.
fi: Käytä automaattisesti löydettyä käyttöliittymän kieltä

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
fi: Käytät tällä hetkellä oikopolkuryhmää %set-name.

en: Create new set
fi: Luo uusi ryhmä

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
fi: Oikopolkuryhmä %set_name on luotu. Voit muokata sitä tältä sivulta.

en: Updated set name to %set-name.
fi: Ryhmän nimeksi päivitettiin %set-name.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
fi: Jos olet valinnut tämän oikopolkuryhmän oletukseksi joillekin tai kaikille käyttäjille, ryhmän poistaminen saattaa vaikuttaa myöskin heidän käyttäjätileihinsä.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
fi[0]: 1 käyttäjä on valinnut käyttävänsä tätä oikopolkusarjaa.
fi[1]: @count käyttäjää on valinnut käyttävänsä tätä oikopolkusarjaa.

en: Administering shortcuts
fi: Oikopolkuryhmien ylläpito

en: Choosing shortcut sets
fi: Oikopolkuryhmien valitseminen

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
fi: Käyttäjät, joilla on oikeudet vaihtaa oikopolkuryhmäänsä, voivat valita ryhmän Oikopolut-välilehdeltä käyttäjäprofiilissaan.

en: Edit current shortcut set
fi: Muokkaa nykyistä oikopolkuryhmää

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
fi: Oikopolkuryhmien muokkaaminen vaikuttaa toisiin käyttäjiin, mikäli se on määritelty heille käyttöön. Oikeuden "Valitse mikä tahansa oikopolkuryhmä" myöntäminen yhdessä tämän oikeuden kanssa antaa oikeudet muokata mitä tahansa oikopolkuryhmää.

en: Select any shortcut set
fi: Valitse mikä tahansa oikopolkuryhmä

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
fi: Valitse oma käytössä oleva oikopolkuryhmä. Mikäli tätä oikeutta ei ole määritelty, ainoastaan ylläpitäjä voi valita oikopolkuryhmät käyttäjille.

en: Add and modify shortcut sets.
fi: Lisää ja muokkaa oikopolkuryhmiä.

en: Add shortcut set
fi: Lisää oikopolkuryhmä

en: Edit set name
fi: Muokkaa sarjan nimeä

en: Delete shortcut set
fi: Poista oikopolkusarja

en: Database support
fi: Tietokantatuki

en: Password settings
fi: Salasana-asetukset

en: Editing
fi: Muokkaaminen

en: The date the comment was most recently updated.
fi: Päivämäärä jolloin kommenttia viimeksi muokattiin.

en: Comment posted: %subject.
fi: Kommentti lähetetty: %subject.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
fi: Kenttä on pois käytöstä koska käyttöoikeutesi eivät oikeuta muokkaamaan sen sisältöä.

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
fi: Näytä, muokkaa ja poista sisältöä riippumatta käyttöoikeusrajoituksista.

en: Syslog format
fi: Järjestelmälogin muoto

en: The location of the file relative to Drupal root.
fi: Tiedoston sijainti suhteessa Drupalin juureen

en: Translation update status
fi: Käännösten päivitystilanne

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fi: Tiedostoa %filename ei voida ladata. Sallitut tiedostopäätteet: %extensions.

en: Highlighted
fi: Korostettu

en: %field cannot contain any markup.
fi: Kenttä %field ei voi sisältää markuppia.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
fi: Nämä asetukset säätävät teeman %name näyttöasetuksia. Näitä asetuksia käytetään aina, kun sivustoa katsellaan tällä teemalla.

en: Administer software updates
fi: Ylläpidä ohjelmistopäivityksiä

en: @required_name (Missing)
fi: @required_name (Puuttuva)

en: @required_name (Version @compatibility required)
fi: @required_name (Versio @compatibility vaaditaan)

en: Unresolved dependency
fi: Ratkaisematon riippuvuus

en: @name requires this module.
fi: @name vaatii tämän moduulin

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
fi: @name vaatii tämän moduulin ja version. Tällä hetkellä käytössä @required_name versio @version

en: Add media
fi: Lisää mediatiedosto

en: Interfaces
fi: Rajapinnat

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
fi: Syöttämäsi tietokannan etuliite ei kelpaa. Taulujen etuliite voi sisältää vain numeroita, kirjaimia, pisteitä tai alaviivoja.

en: Default settings file
fi: Oletusasetustiedosto

en: The default settings file does not exist.
fi: Oletusasetustiedostoa ei löydy.

en: Show row weights
fi: Näytä rivien painokertoimet

en: Hide row weights
fi: Piilota rivien painokertoimet

en: %name: the value may be no less than %min.
fi: %name: arvo eri voi olla pienempi kuin %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
fi: %name: arvo eri voi olla suurempi kuin %max.

en: Custom display settings
fi: Mukautetut näyttöasetukset

en: Node module element
fi: Node-moduulin elementti

en: Comment type
fi: Kommentin tyyppi

en: None (original image)
fi: Ei mitään (alkuperäinen kuva)

en: Configuration files
fi: Asetustiedostot

en: Latest version
fi: Uusin versio

en: Edit translations
fi: Muokkaa käännöksiä

en: Search page
fi: Hakusivu

en: Search pages
fi: Hakusivut

en: Add search page
fi: Lisää hakusivu

en: Redirect path
fi: Uudelleenohjauspolku

en: Unknown content type
fi: Tuntematon sisältötyyppi

en: Drupal Upgrade
fi: Drupalin päivitys

en: Never (manually)
fi: Ei koskaan (manuaalisesti)

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
fi: Yhdistäminen tietokantapalvelimellesi epäonnistui. Palvelin palautti seuraavan viestin: %error.<ul><li>Onko tietokantapalvelin toiminnassa?</li><li>Onko tietokanta olemassa ja oletko syöttänyt oikean tietokannan nimen?</li><li>Oletko syöttänyt oikean käyttäjätunnuksen ja salasanan?</li><li>Oletko syöttänyt oikean tietokannan osoitteen?</li></ul>

en: Exit block region demonstration
fi: Poistu lohkoalueiden esityksestä

en: Database log messages to keep
fi: Tietokantalogin säilytettävät viestit

en: Recent log messages
fi: Viimeisimmät lokimerkinnät

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fi: Määrittele merkkijono, jota käytetään arvon päätteenä; esimerkiksi 'm' tai 'kb/s'. Voit jättää myös tyhjäksi. Erota yksikkö- ja monikkomuodot putkimerkillä ('metri|metriä'.)

en: Thousand marker
fi: Tuhat-merkki

en: Display prefix and suffix.
fi: Näytä etu- ja jälkiliite.

en: Display with prefix and suffix.
fi: Näytä etuliitteen ja päätteen kanssa.

en: - Select a value -
fi: - Aseta arvo -

en: No field is displayed.
fi: Kenttiä ei näytetä.

en: No field is hidden.
fi: Kenttiä ei ole piilotettu.

en: Format settings:
fi: Muotoiluasetukset:

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
fi: Tekstimuodot näytetään sisällönmuokkaussivuilla ennakkoon määritetyssä järjestyksessä. Ensimmäinen käytettävissä oleva muoto valitaan aina oletuksena.

en: Link image to
fi: Linkitä kuva

en: Image style: @style
fi: Kuvan tyyli: @style

en: Linked to content
fi: Linkitetty sisältöön

en: Linked to file
fi: Linkitetty tiedostoon

en: Shown when hovering over the menu link.
fi: Näytetään vietäessä hiirtä linkin yli.

en: Syslog identity
fi: Syslog identiteetti

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
fi: Merkkijono joka liitetään jokaiseen syslog merkinnän eteen. Jos sinulla on useampia sivustoja, yksilöllinen tunnistin helpottaa tunnistamaan viestit sivustokohtaisesti.

en: Run cron every
fi: Cronin ajoväli

en: Manage automatic site maintenance tasks.
fi: Ylläpidä sivuston automaattisia ylläpitotehtäviä.

en: View mode
fi: Näyttötila

en: Weight for @block block
fi: Lohkon @block painoarvo

en: Region for @block block
fi: Lohkon @block sisältöalue

en: Post comments
fi: Lähetä kommentteja

en: Skip comment approval
fi: Ohita kommentin hyväksyntä

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
fi: Oletko varma että haluat poistaa käytöstä tesktimuodon %format?

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
fi: Käytöstäpoistetut tekstimuodot poistetaan kokonaan näkyvistä käyttöliittymästä ja mitään niillä tallennettua sisältöä ei näytetä. Tätä toimintoa ei voi peruuttaa.

en: Disabled text format %format.
fi: Poistettu käytöstä tekstimuoto %format.

en: Text Formats
fi: Tekstimuodot

en: Disable text format
fi: Poista käytöstä tekstimuoto

en: Reference for usage, configuration, and modules.
fi: Viittaus käyttöä varten, asetuksille ja moduuleille.

en: Administer settings.
fi: Ylläpidä asetuksia.

en: View reports, updates, and errors.
fi: Tarkastele raportteja, saatavilla olevia päivityksiä ja virheitä.

en: Changed date
fi: Muutospäivämäärä

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: Update @title
fi: Päivitä @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Uniikki koneellisesti luettava nimi. Saa sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
fi: Koneellisesti luettavan nimen tulee sisältää uniikkeja merkkejä.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
fi: Koneellisesti luettava nimi saa sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja tavuviivoja.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
fi: Koneellisesti luettava nimi on jo käytössä. Sen pitää olla uniikki.

en: Weight for @title
fi: Paino kentälle @title

en: Weight for row @number
fi: Paino riville @number

en: Label display for @title
fi: Etiketti kentälle @title

en: Formatter for @title
fi: Kentän @title muotoiluasetukset

en: Parents for @title
fi: Kentän @title isännät

en: Weight for new file
fi: Uuden tiedoston paino

en: Choose a file
fi: Valitse tiedosto

en: Weight for new effect
fi: Painokerroin uudelle efektille

en: Enable @title menu link
fi: Ota käyttöön valikkolinkki @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
fi: Valikon URL-osoitteen muodostamiseen käytettävä yksilöllinen nimi. Nimi saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja väliviivoja.

en: Theme name
fi: Teeman nimi

en: URL fallback
fi: Paluuosoite

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
fi: Käytä aiemmin tunnistettua kieltä URLeissa jos kieltä ei löydy.

en: %type_name: Create new content
fi: %type_name: Luo uutta sisältöä

en: %type_name: Edit own content
fi: %type_name: Muokkaa omaa sisältöä

en: %type_name: Edit any content
fi: %type_name: Muokkaa mitä tahansa sisältöä

en: %type_name: Delete own content
fi: %type_name: Poista omaa sisältöä

en: %type_name: Delete any content
fi: %type_name: Poista mitä tahansa sisältöä

en: New object was not saved, no error provided
fi: Uutta objektia ei tallennettu, ei virheilmoitusta

en: The published status of a comment. (0 = Published, 1 = Not Published)
fi: Kommentin julkaisustatus (0 = julkaistu, 1 = ei julkaistu)

en: The comment author's name.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi.

en: Next steps
fi: Seuraavat vaiheet

en: @driver_name settings
fi: @driver_name asetukset

en: Database file
fi: Tietokantatiedosto

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
fi: Absoluuttinen polku tiedostoon, johon @drupal data tallennetaan. Tiedoston on oltava palvelimen kirjoitettavissa ja sen tulee sijaita www-juuren ulkopuolella.

en: No fields are present yet.
fi: Kenttiä ei ole vielä lisättynä.

[ctx: Font weight]
en: Strong
fi: Lihavoitu

en: View the administration theme
fi: Näytä ylläpitoteema

en: Database system
fi: Tietokantajärjestelmä

en: Database system version
fi: Tietokantajärjestelmän versio

en: String settings
fi: Merkkijonon asetukset

en: Use field label instead of the "On value" as label
fi: Käytä etikettinä kentän etikettiä "On value" sijaan.

en: List (integer)
fi: Lista (kokonaisluku)

en: List (float)
fi: Lista (reaaliluku)

en: Allowed values list: invalid input.
fi: Lista sallituista arvoista: kielletty syöte.

en: The entity type.
fi: Entiteetin tyyppi.

en: Center left
fi: Keskitä vasemmalle

en: Center right
fi: Keskitä oikealle

en: Singular form
fi: Yksikkömuoto

en: Plural form
fi: Monikkomuoto

en: Date and time of when the comment was created.
fi: Kommentin luontipäivämäärä ja kellonaika.

en: Date and time of when the comment was last updated.
fi: Kommentin viimeisin muokkauspäivämäärä ja kellonaika.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
fi: Onko kommentti hyväksytty vai odottaako se hyväksyntää moderointijonossa.

en: Last comment CID
fi: Viimeisimmän kommentin CID

en: Last Comment
fi: Viimeisin kommentti

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
fi: Joillakin käyttäjärooleillla ei ole pääsyä sisältöön mutta näyttöruudulla %display ei ole pääsysääntöjä.

en: The extension of the file.
fi: Tiedostopääte.

en: File Usage
fi: Tiedoston käyttö

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fi: Tähän solmuun liittyvä tiedosto, useimmiten koska tiedoston on solmun kentässä.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fi: Tiedostoon liittyvä käyttäjä, useimmiten koska tiedosto on käyttäjän käyttäjäprofiilin kentässä.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fi: Tähän käyttäjään liittyvä tiedosto, useimmiten koska tiedosto on käyttäjän käyttäjäprofiilin kentässä.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fi: Tiedostoon liittyvä kommentti, useimmiten koska tiedosto on ladattu kommenttikenttien kautta.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fi: Kommenttiin  liitetty tiedosto, useimmiten koska se on jossakin kommentin kentistä.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fi: Tiedostoon liitetty luokittelutermi, useimmiten koska se on jossakin luokittelutermin kentässä.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fi: Tiedostoon liitetty luokittelutermi, useimmiten koska se on jossakin luokittelutermin kentässä.

en: The module managing this file relationship.
fi: Tiedostosuhdetta ylläpitävän moduulin nimi.

en: The type of entity that is related to the file.
fi: Tiedostoon liitetyn entiteetin tyyppi.

en: The number of times the file is used by this entity.
fi: Kuinka monta kertaa entiteetti on käyttänyt tiedostoa.

en: Not specified
fi: Ei määritelty

en: Content access
fi: Sisällön pääsysäännöt

en: Sticky status
fi: Listojen alussa näytön tila

en: RSS enclosure
fi: RSS liite

en: Paste your configuration here
fi: Kopioi asetuksesi tähän

en: Import configuration
fi: Tuo asetukset

en: URL to image
fi: Kuvan URL-osoite

en: Content revisions
fi: Sisältöversiot

en: Recipient ID
fi: Vastaanottajan ID

en: Language selection
fi: Kielen valinta

en: Delete all translations
fi: Poista kaikki käännökset

en: Search page path
fi: Hakusivun polku

en: All Day
fi: Koko päivä

en: Upscale
fi: Skaalaa ylös

en: Entity bundle
fi: Entiteettinippu

en: Logo settings
fi: Logon asetukset

en: Delete field.
fi: Poista kenttä.

en: Display a summary
fi: Näytä tiivistelmä

[ctx: Sort order]
en: Numerical
fi: Numeerinen

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fi: Suodattaa julkaisemattoman sisällön pois tuloksista jos senhetkisellä käyttäjällä ei ole oikeuksia nähdä niitä.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
fi: Onko sisältö kiinteä listoilla vaiko ei, Listataksesi kiinteästi listoille kiinnitetyn sisällön ensimmäiseksi, laita tähän asetukseksi aleneva.

en: User has a revision
fi: Käyttäjällä on versio

en: All nodes where a certain user has a revision
fi: Kaikki solmut joissa tietyllä käyttäjällä on versio.

en: Content revision is a history of changes to content.
fi: Sisällön versiot ovat historiatietoa sisältöön tehdyistä muutoksista.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin sisältöversion poistamiseksi.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fi: Suodata sisältöä pääsyoikeuksien perusteella. <strong>Ei tarpeen mikäli käytät solmua perustaulunasi.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
fi: Näytä merkki jos sisältö on uutta tai se on päivittynyt.

en: Show only content that is new or updated.
fi: Näytä vain uusi tai päivitetty sisältö.

en: Display the content with standard node view.
fi: Näytä sisältö normaalissa solmunäkymässä.

en: Content ID from URL
fi: Sisällön ID URLista

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fi: Tiedostoon liittyvä sisältö, useimmiten koska tiedosto on sisältötyypin kentässä.

en: Enable to override this field's links.
fi: Salli ylikirjoitus tämän kentän linkeille.

en: Link this field to the original piece of content
fi: Linkitä kenttä alkuperäiseen sisältöönsä

en: tagged with
fi: tagatty

en: teasers
fi: lyhennelmät

en: full posts
fi: kokonaiset artikkelit

en: titles
fi: otsikot

en: titles (linked)
fi: otsikot (linkitettyinä)

en: View any unpublished content
fi: Katsele mitä tahansa julkaisematonta sisältöä

en: Relative default value
fi: Suhteellinen oletuspäivämäärä

en: The comment UUID.
fi: Kommentin UUID.

en: The file UUID.
fi: Tiedoston UUID.

en: Field item
fi: Kenttäkohde

en: Edit shortcut set
fi: Muokkaa oikopolkuryhmää

en: Appearance settings
fi: Ulkoasu-asetukset

en: Delete translation
fi: Poista käännös

en: Changes to the style have been saved.
fi: Tyylin muutokset on tallennettu.

en: Media query
fi: Mediakysely

en: Create media
fi: Luo media

en: Allow multiple filter values to work together
fi: Salli useampien kuin yhden suodattimen toimia yhdessä

en: User who uploaded
fi: Käyttäjä joka latasi

en: @entity using @field
fi: entiteetti @entity käyttäen kenttää @field

en: The block could not be saved.
fi: Lohkon tallentaminen epäonnistui.

en: Language (fr, en, ...)
fi: Kieli (fr, en, ...)

en: Link attributes
fi: Linkin ominaisuudet

en: Max age
fi: Maksimi-ikä

en: Responsive image
fi: Responsiivinen kuva

en: Unique watchdog event ID.
fi: Yksilöllinen watchdog-tapahtuman ID.

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
fi: Tapahtuman vakavuusaste; skaala 0 (vaaratilanne) - 7 (debuggaa).

en: Manage view modes
fi: Hallitse näyttötapoja

en: JavaScript settings
fi: JavaScript-asetukset

en: An autocomplete text field.
fi: Autocomplete tekstikenttä.

en: Display the label of the referenced entities.
fi: Näytä viitattujen entiteettien etiketit.

en: Rendered entity
fi: Renderöity entiteetti

en: Link label to the referenced entity
fi: Linkitä etiketti viitattuun entiteettiin

en: Link to the referenced entity
fi: Linkitä viitattuun entiteettiin

en: Rendered as @mode
fi: Renderöity muodossa @mode

en: Language types
fi: Kielityypit

en: Add view mode
fi: Lisää esitystapa

en: Edit view mode
fi: Muokkaa esitystapaa

en: Default date
fi: Oletuspäivämäärä

en: Default end date
fi: Oletus-päättymispäivämäärä

en: Time increments
fi: Aikamäärän kasvu

en: Date value
fi: Päivämääräarvo

en: Text of the auto-reply message.
fi: Automaattisen vastauksen teksti.

en: Entity reference
fi: Entiteettiviittaus

en: @name field is required.
fi: @name kenttä on pakollinen.

en: Fields pending deletion
fi: Jotkin kentät odottavat poistamista

en: No translatable fields
fi: Ei käännöskelpoisia kenttiä

en: Translations of %label
fi: Käännökset %label

en: This translation is published
fi: Käännös on julkaistu

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
fi: Oletko varma että haluat poistaa @language käännöksen kokonaisuudelle %label?

en: Translate any entity
fi: Käännä entiteetti

en: Database settings
fi: Tietokanta-asetukset

en: Entity types
fi: Entiteettityypit

en: Change handler
fi: Vaihda käsittelijää

en: Autocomplete (Tags style)
fi: Automaattinen täydennys (Tagien tavalla)

en: Mail system
fi: Sähköpostijärjestelmä

en: Restrict images to this site
fi: Rajoita kuvat tälle sivustolle

en: Disallows usage of &lt;img&gt; tag sources that are not hosted on this site by replacing them with a placeholder image.
fi: Estää muualla kuin tällä sivustolla sijaitsevien kuvien käyttämisen &lt;img&gt;-tageissa vaihtamalla tilalle korvauskuvan.

en: Maximum dimensions
fi: Suurimmat sallitut mittasuhteet

en: Fallback image style
fi: Varmistus-kuvatyyli

en: banned IP addresses
fi: Estetyt IP-osoitteet

en: The IP address %ip has been banned.
fi: IP-osoite %ip on nyt estetty.

en: The field name.
fi: Kentän nimi.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
fi: Throbber-näkymä ei näytä tiedostojen latauksen tilaa mutta vie vähemmän tilaa ruudulla. Latauspalkki on hyödyllinen seurattaessa suurien tiedostolatauksien etenemistä.

en: Manage form display
fi: Hallitse lomakkeen esitystapaa

en: View modes
fi: Näyttötavat

en: <em>Alt</em> field required
fi: <em>Alt</em> kenttä pakollinen

en: <em>Title</em> field required
fi: <em>Otsikko</em> kenttä pakollinen

en: Media type
fi: Median tyyppi

en: Provide a simple link to approve the comment.
fi: Tarjoaa linkin kommentin hyväksymiseen.

en: Author uid
fi: Kirjoittajan käyttäjä ID (uid)

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
fi: Liitä jokainen @entity kenttään @field asetettuun tiedostoon.

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
fi: Liitä jokainen @entity kenttään @field asetettuun kuvaan.

en: Logo path
fi: Logon polku

en: Apostrophe
fi: Heittomerkki

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fi: Päivämäärä muodossa CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
fi: Päivämäärä muodossa YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fi: Päivämäärä muodossa YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fi: Päivämäärä muodossa MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fi: Päivämäärä muodossa DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fi: Päivämäärä muodossa WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
fi: Jos tarvitset enemmän kenttiä kuin vain uid, voit lisätä kommentin: kirjoittajariippuvuus

en: Last comment uid
fi: Viimeisimmän kommentin uid

en: Block count
fi: Lohkojen lukumäärä

en: Use site default RSS settings
fi: Käytä RSS:n oletusasetuksia

en: Display list value as human readable
fi: Näytä arvo ihmisluettavassa muodossa

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
fi: Hakusi käytti liian montaa JA/TAI-lausetta. Vain ensimmäiset @count hakusanaa sisällytettiin hakuun.

en: Other…
fi: Muu...

en: The selected selection handler is broken.
fi: Valittu valinnan käsittelijä on rikki.

en: Performance settings
fi: Suorituskykyasetukset

en: Hide description
fi: Piilota kuvaus

en: Fields to be included as contextual links.
fi: Kontekstiriippuvaisina linkkeinä sisällytettävät kentät.

en: Include destination
fi: Sisällytä kohde

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
fi: Sisällytä "kohde" parametri linkkiin palauttaaksesi käyttäjä alkuperäiseen näkymään hänen päätettyään kontekstiriippuvaisen toimenpiteen.

en: Contextual Links
fi: Kontekstiriippuvaiset linkit

en: Display fields in a contextual links menu.
fi: Näytä kenttiä kontekstiriippuvaisten linkkien valikossa.

en: Upload directory
fi: Tallennushakemisto

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
fi: Tiedoston %file tallentaminen ei onnistunut koska latausta ei suoritettu loppuun.

en: Authentication provider
fi: Autentikoinnin tarjoaja

en: Allowed values function
fi: Sallittujen arvojen funktio

en: Select media
fi: Valitse tiedosto

en: Remove media
fi: Poista tiedosto

en: Third party settings
fi: Kolmannen osapuolen asetukset

en: Date/time format
fi: Aikamuoto

en: Enable translation
fi: Ota käyttöön käännökset

en: Default translation
fi: Oletuskäännös

en: This field supports tokens.
fi: Kenttä tukee korvauskuvioita.

en: Search score
fi: Hae tulosta

en: Export options
fi: Vientiasetukset

en: There was a problem creating field %label: @message
fi: Virhe luodessa kenttää %label: @message

en: No content selected.
fi: Sisältöä ei ole valittu.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
fi: Yksilöllinen koneluettava nimi sisältäen kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
fi: Jos kuvaa ei ole ladattuna, tämä kuva näytetään ja se ohittaa kentän oletuskuvan.

en: No blocked IP addresses available.
fi: Estettyjä IP-osoitteita ei ole saatavilla

en: The menu name. All links with the same menu name (such as 'navigation') are part of the same menu.
fi: Valikon nimi. Kaikki linkit, joilla on sama nimi (esim. 'navigointi') kuuluvat samaan menuun.

en: The menu link ID (mlid) is the integer primary key.
fi: Menu link ID (mlid) on kokonaisluku-pääavain.

en: The name of the module that generated this link.
fi: Moduulin nimi joka loi tämän linkin.

en: Comment Statistics
fi: Kommentin statistiikat

en: Translation for @language
fi: Käännös kielelle @language

en: Use site name
fi: Käytä sivuston nimeä

en: Use site slogan
fi: Käytän sivuston slogania

en: File status
fi: Tiedoston tilanne

en: Reduce
fi: Vähennä

en: Breakpoint
fi: Keskeytyskohta

en: Needs to be updated
fi: Tarvitsee päivittää

en: Does not need to be updated
fi: Ei tarvitse päivittää

en: Edit comment @subject
fi: Muokkaa kommenttia @subject

en: Only this translation is published. You must publish at least one more translation to unpublish this one.
fi: Vain tämä käännös on julkaistu. Sinun on julkaistava ainakin yksi muu käännös ennenkuin voit perua tämän käännöksen julkaisun.

en: Provide a simple link to the revision.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisällön versioon.

en: The ID of the entity that is related to the file.
fi: Tiedostoon liittyvän entiteetin ID.

en: File storage
fi: Tiedostojen tallennus

en: Entity label
fi: Entiteetin etiketti

en: The @type %title has been deleted.
fi: @type %title on poistettu.

en: The URL %url is not valid.
fi: URL %url ei ole kelvollinen.

en: Maximum image dimensions
fi: Kuvan mittasuhteiden enimmäisarvot

en: Unknown (@langcode)
fi: Tuntematon (@langcode)

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
fi: Tiedoston %file tallentaminen ei onnistunut koska sen koko ylittää suurimman sallitun koon %maxsize.

en: %name field is not in the right format.
fi: %name kenttä ei ole oikeassa muodossa.

en: %name is not a valid number.
fi: %name ei ole kelvollinen numero.

en: %name must be a valid color.
fi: %name on oltava validi väri.

en: Theme hook %hook not found.
fi: Teemahookkia %hook ei löytynyt.

en: Boolean value
fi: Boolean arvo

en: The referenced entity
fi: Viitattu entiteetti

en: Integer value
fi: Muuttuja-arvo

en: Language object
fi: Kieliobjekti

en: Text value
fi: Tekstin arvo

en: Show all columns
fi: Näytä kaikki sarakkeet

en: List additional actions
fi: Listaa lisätoiminnot

en: This IP address is already banned.
fi: IP-osoitteen pääsy on jo estetty.

en: You may not ban your own IP address.
fi: Et voi estää oman IP-osoitteesi pääsyä.

en: Banning IP addresses
fi: IP-osoitteiden pääsyn esto

en: IP addresses listed here are banned from your site. Banned addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
fi: Tässä listatut IP-osoitteet ovat estettyjä sivustollasi. Estettyjen IP-osoitteiden pääsy on kokonaan estetty sivustolle ja sivuston sijaan näytetään lyhyt viesti selittäen tilannetta.

en: Ban IP addresses
fi: Estä IP-osoitteiden pääsy

en: IP address bans
fi: IP-osoitteiden pääsyn estot

en: Language type
fi: Kielityyppi

en: Database Logging
fi: Tietokantaloggaus

en: Trim link text length
fi: Lyhennä linkkitekstin pituutta

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
fi: Jätä tyhjäksi salliaksesi kaikenpituiset linkkitekstit.

en: URL only
fi: Vain URL

en: Show URL as plain text
fi: Näytä URL pelkkänä tekstinä

en: Add rel="nofollow" to links
fi: Lisää rel="nofollow" linkkeihin

en: Link text trimmed to @limit characters
fi: Linkin teksti lyhennettynä @limit merkkiin

en: Link text not trimmed
fi: Linkin teksti lyhentämättä

en: Show URL only as plain-text
fi: Näytä URL vain puhdastekstinä

en: Show URL only
fi: Näytä vain URL

en: Add rel="@rel"
fi: Lisää rel="@rel"

en: Thin space
fi: Ohut väli

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection because it is in use by the following modules: %modules.
fi: Tilapäistiedostoa "%path" ei poistettu jätteenkeruun yhteydessä koska se on seuraavien moduulien käytössä: %modules.

en: Edit style %name
fi: Muokkaa tyyliä %name

en: Error generating image, missing source file.
fi: Virhe luotaessa kuvaa, puuttuva lähdetiedosto.

en: Set @title as default
fi: Aseta @title oletukseksi

en: Custom language...
fi: Kustomoitu kieli...

en: Fill in the language details and save the language with <em>Add custom language</em>.
fi: Syötä kielen tiedot ja tallenna se klikkaamalla <em>Lisdää uusi kieli</em> painiketta.

en: The language %language (%langcode) already exists.
fi: Kieli %language (%langcode) on jo olemassa.

en: Use the <em>Add language</em> button to save a predefined language.
fi: Käytä <em>Lisää kieli</a> painiketta tallentaaksesi esimääritellyn kielen.

en: The language %language has been created and can now be used.
fi: Kieli %language on luotu ja on nyt käytettävissä.

en: The %language (%langcode) language has been removed.
fi: Kieli %language (%langcode) on poistettu.

en: Path prefix configuration
fi: Polun etuliitteen asetukset

en: Domain configuration
fi: Verkkotunnuksen asetukset

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
fi: %language (%langcode) polun etuliite (Oletuskieli)

en: %language (%langcode) path prefix
fi: %language (%langcode) polun etuliite

en: %language (%langcode) domain
fi: %language (%langcode) verkkotunnus

en: The prefix may not contain a slash.
fi: Etuliite ei voi sisältää kautta-merkkiä.

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
fi: Etuliite kielelle %language, %value, ei ole yksilöllinen.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
fi: Verkkotunnus kielelle %language, %value ei ole yksilöllinen.

en: Existing languages
fi: Olemassaolevat kielet

en: Add a new mapping
fi: Lisää uusi kartoitus

en: Browser language code
fi: Selaimen kielikoodi

en: Browser language codes must be unique.
fi: Selainten kielikoodien on oltava yksilöllisiä.

en: Browser language codes can only contain lowercase letters and a hyphen(-).
fi: Selainten kielikoodit voivat sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia ja väliviivoja (-).

en: Are you sure you want to delete %browser_langcode?
fi: Oletko varma että haluat poistaa selaimen kielikoodin %browser_langcode?

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available, pick <em>Custom language...</em> at the end and provide a language code and other details manually.
fi: Lisää sivustosi tukema kieli. Jos haluamaasi kieltä ei ole listattuna, valitse <em>Kustomoitu kieli...</em> lopussa ja syötä sille kielikoodi sekä muut tiedot manuaalisesti.

en: Language from the URL (Path prefix or domain).
fi: Kieli URLista (polun etuliite tai verkkotunnus).

en: Language from a request/session parameter.
fi: Kieli sessio- tai kutsuparametristä.

en: Language from the browser's language settings.
fi: Kieli selaimen kieliasetuksista.

en: The %language (%langcode) language has been created.
fi: Kieli %language (%langcode) luotu.

en: The %language (%langcode) language has been updated.
fi: Kieli %language (%langcode) päivitetty.

en: Browser language detection configuration
fi: Selaimen kielentunnistuksen asetukset

en: A Gettext Portable Object file.
fi: Gettext Portable Object tiedosto

en: Treat imported strings as custom translations
fi: Kohtele tuotuja merkkijonoja kustomoituina käännöksinä

en: Overwrite non-customized translations
fi: Ylikirjoita ei-kustomoidut käännökset

en: Overwrite existing customized translations
fi: Ylikirjoita olemassaolevat kustomoidut käännökset

en: No language available. The export will only contain source strings.
fi: Kieltä ei ole saatavilla. Viedään ainoastaan lähdemerkkijonot.

en: Source text only, no translations
fi: Vain lähdeteksti, ei käännöksiä

en: Include non-customized translations
fi: Sisällytä ei-kustomoidut käännökset

en: Include customized translations
fi: Sisällytä kustomoidut käännökset

en: Include untranslated text
fi: Sisällytä kääntämättömät tekstit

en: @count disallowed HTML string(s) in files: @files.
fi: @count kiellettyä HTML merkkijonoa tiedostoissa: @files.

en: Translation type
fi: Käännöksen tyyppi

en: Non-customized translation
fi: Kustomoimaton käännös

en: Customized translation
fi: Kustomoitu käännös

en: The strings have been saved.
fi: Merkkijonot tallennettu.

en: In Context
fi: kontekstissa

en: First plural form | @count. plural form
fi[0]: Ensimmäinen monikkomuoto
fi[1]: @count monikkomuoto

en: Interface translation
fi: Käyttöliittymän kääntäminen

en: not applicable
fi: ei sovellettavissa

en: Enable interface translation to English
fi: Ottaa käyttöön käyttöliittymän kääntämisen englannin kielelle

en: Interface translations directory
fi: Käyttöliittymäkäännösten kansio

en: Removed JavaScript translation file for the language %language because no translations currently exist for that language.
fi: Poistettiin JavaScript käännöstiedosto kielelle %language koska sille ei tällä hetkellä ole olemassa käännöksiä.

en: User interface translation
fi: Käyttöliittymän kääntäminen

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
fi: Merkkijonon "%string" tuonti ohitettiin johtuen puuttuvasta tai väärinmuotoillusta HTML:stä.

en: logged in users only
fi: vain sisäänkirjautuneet käyttäjät

en: Author's preferred language
fi: Kirjoittajan oletuskieli

en: %type is used by 1 piece of content on your site. You can not remove this content type until you have removed all of the %type content. | %type is used by @count pieces of content on your site. You may not remove %type until you have removed all of the %type content.
fi[0]: Sisältötyyppi %type on 1 sisältökohteen käytössä sivustollasi. Et voi poistaa sisältötyyppiä ennenkuin olet poistanut kaiken sisältötyypin %type sisällön.
fi[1]: Sisältötyyppi %type on @count sisältökohteen käytössä sivustollasi. Et voi poistaa sisältötyyppiä ennenkuin olet poistanut kaiken sisältötyypin %type sisällön.

en: The language code of the language the node is written in.
fi: Kielikoodi kielelle jolla solmu on kirjoitettu.

en: Briefly describe the changes you have made.
fi: Kuvaa lyhyesti tekemäsi muutokset.

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
fi: Käytä teeman tarjoamaa oletus-oikopolkukuvaketta

en: Message to display when in maintenance mode
fi: Ylläpitotilassa näytettävä teksti

en: This theme requires the base theme @base_theme to operate correctly.
fi: Tämä teema vaatii perusteeman @base_theme toimiakseen oikein.

en: This theme requires the theme engine @theme_engine to operate correctly.
fi: Tämä teema vaatii teemamoottorin @theme_engine toimiakseen oikein.

en: Use maintenance mode when making major updates, particularly if the updates could disrupt visitors or the update process. Examples include upgrading, importing or exporting content, modifying a theme, modifying content types, and making backups.
fi: Käytä ylläpitotilaa tehdessäsi suuria muutoksia sivustollesi, esimerkiksi kun moduulien päivitys voi haitata sivuston käyttöä. Esimerkkeinä moduulien päivitykset, teeman muutokset, sisältötyyppien muutokset ja varmuuskopiointi.

en: A language object.
fi: Kieliobjekti.

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
fi: Kaikenlaiset entiteetit, ts. nodet, kommentit tai käyttäjät.

en: An entity field referencing a language.
fi: Entiteettikenttä joka viittaa kieleen.

en: An entity field containing an entity reference.
fi: Entiteettikenttä sisältäen entiteettiviittauksen.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
fi: Kansiota %file ei ole suojattu muutoksilta mikä aiheuttaa tietoturvariskin. Sinun on muutettava kansion asetuksia ja estettävä kirjoittaminen siihen.

en: Translation is not supported if language is always one of: @locked_languages
fi: Käännökset eivät ole tuettuja jos kieli on aina yksi seuraavisrta: @locked_languages

en: HTTP request to @url failed with error: @error.
fi: HTTP kutsu URLiin @url epäonnistui virheellä: @error.

en: Site's default language (@lang_name)
fi: Sivuston oletuskieli (@lang_name)

en: Installation profile
fi: Asennusprofiili

en: Selected language
fi: Valittu kieli

en: Language Code
fi: Kielikoodi

en: Breakpoints can be organized into groups. Modules and themes should use groups to separate out breakpoints that are meant to be used for different purposes, such as breakpoints for layouts or breakpoints for image sizing.
fi: Keskeytyskohdat voidaan lajitella ryhmiin. Moduulien ja teemojen tulee käyttää näitä ryhmiä erottelemaan eri käyttötapauksia varten tehtyjä keskeytyskohtia kuten teeman keskeytyskohdat tai kuvien koon muuttamisen keskeytyskohdat.

en: Parent permalink
fi: Isännän ikilinkki

en: Save and manage fields
fi: Tallenna ja ylläpidä kenttiä

en: Image removed.
fi: Kuva poistettu.

en: This image has been removed. For security reasons, only images from the local domain are allowed.
fi: Kuva on poistettu. Tietoturvasyistä ainoastaan lokaalitiedostot ovat sallittuja.

en: Only images hosted on this site may be used in &lt;img&gt; tags.
fi: Vain paikallistiedostot ovat mahdollisia käytettäessä &lt;img&gt; tageja.

en: An error occurred trying to check available interface translation updates.
fi: Virhe tarkistettaessa saatavilla olevia käyttöliittymän käännöspäivityksiä.

en: Checked available interface translation updates for one project. | Checked available interface translation updates for @count projects.
fi[0]: Tarkistettiin yhden projektin saatavilla olevat käyttöliittymäkäännökset.
fi[1]: Tarkistettiin @count projektin saatavilla olevat käyttöliittymäkäännökset.

en: Available translation updates
fi: Käännösten saatavilla olevat päivitykset

en: Get a status report about available interface translations for your installed modules and themes.
fi: Hae tilannekatsaus tämänhetkisten moduuliesi ja teemojesi käyttöliittymäkäännöksille.

en: View profile
fi: Näytä profiili

en: The translation authoring username %name does not exist.
fi: Käännöksen kirjoituspäivämäärän käyttäjänimeä %name ei ole olemassa.

en: You have to specify a valid translation authoring date.
fi: Sinun on syötettävä kelvollinen käännöksen kirjoituspäivämäärä.

en: Database %database not found. The server reports the following message when attempting to create the database: %error.
fi: Tietokantaa %database ei löytynyt. Palvelin ilmoittaa seuraavat virheet tietokantaa luotaessa: %error.

en: Are you sure you want to unblock %ip?
fi: Oletko varma että haluat jälleen sallia IP-osoitteen %ip pääsyn?

en: Import all
fi: Tuo kaikki

en: Another request may be synchronizing configuration already.
fi: Toinen kutsu saattaa olla jo synkronoimassa asetuksia.

en: The configuration was imported successfully.
fi: Asetustiedosto onnistuneesti tuotu.

en: @count new | @count new
fi[0]: @count uusi
fi[1]: @count uutta

en: @count changed | @count changed
fi[0]: @count muuttunut
fi[1]: @count muuttunutta

en: @count removed | @count removed
fi[0]: @count poistettu
fi[1]: @count poistettua

en: Synchronize configuration
fi: Synkronoi asetukset

en: Flag other translations as outdated
fi: Merkitse muut käännökset vanhentuneiksi

en: Do not flag other translations as outdated
fi: Älä merkitse muita käännöksiä vanhentuneiksi

en: Example: 'Hero image' or 'Author image'.
fi: Esimerkki: 'Sankarikuva' tai 'Kirjoittajan kuva'.

en: Breakpoint group
fi: Keskeytyskohtaryhmä

en: Select an image style for this breakpoint.
fi: Valitse tähän keskeytyskohtaryhmään liittyvä kuvatyyli.

en: Access @method on %label resource
fi: Pääsy resurssin %label metodiin @method

en: User-defined shortcuts
fi: Käyttäjän määrittelemät oikopolut

en: Displayed as %date_format
fi: Näytetään muodossa %date_format

en: Enabling translation
fi: Käännösten käyttöönotto

en: Create %language translation of %title
fi: Luo %language käännös kohteelle %title

en: Source language: @language
fi: Lähdekieli: @language

en: If you made a significant change, which means the other translations should be updated, you can flag all translations of this content as outdated. This will not change any other property of them, like whether they are published or not.
fi: Jos teit merkittävän muutoksen (ts. tässä yhteydessä tulisi päivittää myös muut käännökset), voit merkitä kaikki tämän sisällön käännökset vanhentuneiksi. Tämä ei muuta niiden mitään muuta ominaisuutta kuten julkaisun tilaa.

en: When this option is checked, this translation needs to be updated. Uncheck when the translation is up to date again.
fi: Kun tämä vaihtoehto on valittuna, tämä käännös vaatii päivitystä. Poista valinta, kun käännös taas on ajan tasalla.

en: Source language set to: %language
fi: Asetettava lähdekieli: %language

en: This will delete all the translations of %label.
fi: Tämä poistaa kaikki %label käännökset.

en: View differences
fi: Näytä ero

en: Menu language
fi: Valikon kieli

en: Block types
fi: Lohkojen tyypit

en: No item selected.
fi: Ei valittua kohdetta.

en: Modified timestamp
fi: Muokattu-aikaleima

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
fi: Haluatko varmasti poistaa @entity-type: %label?

en: The @entity-type %label has been deleted.
fi: @entity-type %label on poistettu.

en: Edit %label
fi: Muokkaa %label

en: Add @bundle
fi: Lisää @bundle

en: Reference type
fi: Viittaustyyppi

en: South Sudan
fi: Etelä-Sudan

en: Custom output for TRUE
fi: Muokattu tuloste arvolle TRUE

en: Custom output for FALSE
fi: Kustomoitu tuloste arvolle FALSE

en: Place block
fi: Sijoita lohko

en: Port number
fi: Portin numero

en: Revision timestamp
fi: Version aikaleima

en: Revision Log message
fi: Sisältöversion logiviesti

en: The translation set id for this node
fi: Tämän solmun käännössarja

en: Update form
fi: Päivitä lomake

en: HTTP Basic Authentication
fi: HTTP autentikointi

en: File added
fi: Tiedosto lisätty

en: File removed
fi: Tiedosto poistettu

en: Translate configuration
fi: Käännä asetukset

en: Translations directory
fi: Käännöskansio

en: The translations directory does not exist.
fi: Käännöskansiota ei ole olemassa.

en: The translations directory is not readable.
fi: Käännöskansio ei ole lukukelvollinen.

en: The translations directory is not writable.
fi: Käännöskansio ei ole kirjoituskelpoinen.

en: The translations directory is writable.
fi: Käännöskansio on lukukelpoinen.

en: The translation server is offline.
fi: Käännöspalvelin ei ole linjoilla.

en: The translation server is online.
fi: Käännöspalvelin on linjoilla.

en: The %language translation is not available.
fi: Kielen %language käännöstä ei ole saatavilla.

en: The %language translation is available.
fi: Kielen %language käännös on saatavilla.

en: The %language translation could not be downloaded.
fi: Käännöstä kielelle %klanguage ei voitu ladata.

en: Not blank
fi: Ei tyhjä

en: You have unsaved changes.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia.

en: @type %info has been created.
fi: @type %info luotu.

en: @type %info has been updated.
fi: @type %info päivitetty.

en: @type: added %info.
fi: @type: lisätty %info.

en: @type: updated %info.
fi: @type: päivitetty %info.

en: The revision ID.
fi: Version ID.

en: The comment language code.
fi: Kommentin kielikoodi.

en: The block type.
fi: Lohkon tyyppi.

en: Create a new revision by default for this block type.
fi: Luo automaattisesti uusi versio tälle lohkotyypille.

en: Output the block in this view mode.
fi: Tulosta lohko näyttötilassaan.

en: Select the region where this block should be displayed.
fi: Valitse sisältöalue jossa lohko esitetään.

en: Toolbar configuration
fi: Työkalupalkin asetukset

en: No styles configured
fi: Ei asetettuja tyylejä

en: You must configure the selected text editor.
fi: Sinun on säädettävä tekstityökalun asetukset.

en: Approved status
fi: Hyväksynnän tila

en: Approved comment status
fi: Hyväksytyn kommentin tila

en: Link to approve comment
fi: Linkki kommentin hyväksymiseen

en: Link to reply-to comment
fi: Linkki kommentiin vastaamiseen

en: The parent comment ID if this is a reply to a comment.
fi: Isäntäkommentin ID mikäli kommentti on vastaus aiempaan kommenttiin.

en: The user ID of the comment author.
fi: Kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: The comment author's home page address.
fi: Kommentin kirjoittajan kotisivun osoite.

en: The comment author's hostname.
fi: Kommentin kirjoittajan konenimi.

en: The time that the comment was created.
fi: Kommentin luontiajankohta.

en: The time that the comment was last edited.
fi: Ajankohta jolloin kommenttia viimeksi muokattiin.

en: Thread place
fi: Sijainti viestiketjussa

en: The alphadecimal representation of the comment's place in a thread, consisting of a base 36 string prefixed by an integer indicating its length.
fi: Kommentin sijainnin aakkosdesimaalinen kuvaus viestiketjussa, sisältäen 36 merkkisen merkkijonon jossa etuliitteenä muuttuja joka kuvaa sen pituutta.

en: View changes of @config_file
fi: Näytä muutokset asetustiedostossa @config_file

en: Send copy to sender
fi: Lähetä kopio lähettäjälle

en: Contact module form element.
fi: Contact moduulin lomake-elementti.

en: Selected user
fi: Valittu käyttäjä

en: The sender's name
fi: Lähettäjän nimi.

en: The name of the person that is sending the contact message.
fi: Yhteydenottoviestin lähettäjän nimi.

en: Whether to send a copy of the message to the sender.
fi: Lähetetäänkö kopio viestistä lähettäjälle.

en: The ID of the recipient user for personal contact messages.
fi: Vastaanottajakäyttäjän ID yksityisille yhteydenottoviesteille.

en: @action @title configuration options
fi: @action @title asetusvaihtoehdot

en: Press the esc key to exit.
fi: Paina esc poistuaksesi.

en: Choose the type of date to create.
fi: Valitse luotavan päivämäärän tyyppi.

en: Date only
fi: Vain päivämäärä

en: Set a default value for this date.
fi: Aseta oletus tälle päivämäärälle.

en: The %field date is required.
fi: Päivämääräkenttä %field on pakollinen.

en: The %field date is invalid.
fi: Päivämääräkenttä %field on epäkelpo.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
fi: Valitse päivämäärän esitysmuoto. Varmista että asetat oikean muodon kentälle, esimerkiksi älä syötä kellonaikaa kentälle joka sallii ainoastaan päivämäärän.

en: Format: @display
fi: Muoto: @display

en: Date part order
fi: Päivämäärän osien järjestys

en: Month/Day/Year
fi: Kuukausi/Päivä/Vuosi

en: Day/Month/Year
fi: Päivä/Kuukausi/Vuosi

en: Year/Month/Day
fi: Vuosi/Kuukausi/Päivä

en: Time type
fi: Ajan tyyppi

en: 24 hour time
fi: 24 tunnin aika

en: 12 hour time
fi: 12 tunnin aika

en: Text editor
fi: Tekstityökalu

en: This option is disabled because no modules that provide a text editor are currently enabled.
fi: Tämä vaihtoehto ei ole käytettävissä koska yksikään käytössäolevista moduuleista ei tarjoa tekstityökalua.

en: Text formats and editors
fi: Tekstimuodot ja työkalut

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fi: Teksti joka näytetään kentän sisällä kunnes arvo on syötetty. Tämä vihje on usein esimerkkiarvo tai lyhyt kuvaus oletetusta muodosta.

en: Type of item to reference
fi: Viitattavan kohteen tyyppi

en: Reference method
fi: Viittaustapa

en: @entity_type selection
fi: @entity_type valinta

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
fi: Valitse automaattiseen täydennykseen käytettävää automaattisen täydennyksen tapaa. Huomaa että <em>Sisältää</em> voi aiheuttaa suorituskykyongelmia jos sivustollasi on tuhansia entiteettejä.

en: %entity_label: Administer fields
fi: %entity_label: Ylläpidä kenttiä

en: %entity_label: Administer display
fi: %entity_label: Ylläpidä näyttöasetuksia

en: Allowed number of values
fi: Sallittujen arvojen lukumäärä

en: Number of values is required.
fi: Arvojen lukumäärä on pakollinen.

en: Field %field can only hold @max values but there were @count uploaded. The following files have been omitted as a result: %list.
fi: Kenttä %field voi sisältää enintään @max arvoa mutta siihen ladattiin @count arvoa. Tämän seurauksena seuraavat tiedostot jätettiin pois: %list.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
fi: Kenttään on mahdollista ladata rajoittamaton määrä tiedostoja.

en: The file ID.
fi: Tiedoston ID.

en: The file language code.
fi: Tiedoston kielikoodi.

en: The user ID of the file.
fi: Tiedoston luojan käyttäjä ID.

en: Name of the file with no path components.
fi: Tiedoston nimi ilman polkukomponentteja.

en: The URI to access the file (either local or remote).
fi: Tiedoston verkko-osoite (joko paikallinen polku tai ulkoinen verkko-osoite).

en: This format is shown when no other formats are available
fi: Tätä muotoilua käytetään jos muita muotoiluja ei ole saatavilla

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
fi: Lähdekuvaa %source_image_path ei löytynyt yritettäessä luoda johdannaiskuvaa polussa %derivative_path.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
fi: Vaihtoehtoinen kuvateksti kuvan 'alt' määrelle.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
fi: Kuvan otsikkoteksti kuvan 'title' määrelle.

en: The width of the image in pixels.
fi: Kuvan leveys pikseleinä.

en: The height of the image in pixels.
fi: Kuvan korkeus pikseleinä.

en: Custom language settings
fi: Kustomoidun kielen asetukset

en: Settings successfully updated.
fi: Asetukset onnistuneesti päivitetty.

en: Change language settings for <em>content types</em>, <em>taxonomy vocabularies</em>, <em>user profiles</em>, or any other supported element on your site. By default, language settings hide the language selector and the language is the site's default language.
fi: Muuta kieliasetuksia <em>sisältötyypeille</em>, <em>sanastoille</em> tai muille tuetuille elementeille sivustollasi. Oletuksena kieliasetukset piilottavat kielenvalitsimen ja kieli on sivuston oletuskieli.

en: Show language selector on create and edit pages
fi: Näytä kielenvalitsin luonti- ja muokkaussivuilla

en: Content language settings
fi: Sisällön kieliasetukset

en: Select languages to enforce. If none are selected, all languages will be allowed.
fi: Valitse pakotettava kieli. Mikäli mitään ei ole valittuna, kaikki kielet ovat sallittuja.

en: The language is not @languages.
fi: Kieli ei ole yksi kielistä @languages.

en: The language is @languages.
fi: Kieli on yksi kielistä @languages.

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
fi: Tallentaa merkkijonon, vaihtoehtoisen varchar linkkitekstin ja vaihtoehtoiset blob muuttujat linkin luomista varten.

en: Allow link text
fi: Salli linkkiteksti

en: Placeholder for URL
fi: Paikkamerkki URLille

en: Placeholder for link text
fi: Paikkamerkki linkkitekstille

en: Nothing to check.
fi: Ei tarkistettavaa.

en: Translation file not found: @uri.
fi: Käännöstiedostoa ei löytynyt: @uri.

en: Unable to download translation file @uri.
fi: Käännöstiedoston @uri lataaminen epäonnistui.

en: One translation files could not be checked. See the log for details. | @count translation files could not be checked. See the log for details.
fi[0]: Yhden käännöstiedoston tarkistaminen ei onnistunut. Tarkista tiedot logista.
fi[1]: @count käännöstiedoston tarkistaminen ei onnistunut. Tarkista tiedot logista.

en: Importing translation file: %filename (@percent%).
fi: Tuodaan käännöstiedostoa: %filename (@percent%).

en: Translations imported.
fi: Käännökset tuotu.

en: Updating configuration translations
fi: Päivitetään asetusten käännöksiä

en: Starting configuration update
fi: Aloitetaan asetusten päivitys

en: Error updating configuration translations
fi: Virhe päivitettäessä asetusten käännöksiä

en: The configuration was successfully updated. There are %number configuration objects updated.
fi: Asetukset onnistuneesti päivitetty. %number asetusobjektia päivitettiin.

en: No configuration objects have been updated.
fi: Asetusobjekteja ei päivitetty.

en: Unable to import translations file: @file
fi: Käännöstiedoston tuonti epäonnistui: @file

en: Translations imported: %number added, %update updated, %delete removed.
fi: Käännökset tuotu: %number lisätty, %update päivitetty, %delete poistettu.

en: The configuration was successfully updated. %number configuration objects updated.
fi: Asetustiedostot onnistuneesti päivitetty. %number asetusobjektia päivitettiin.

en: One translation file imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed. | @count translation files imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed.
fi[0]: Käännöstiedosto tuotiin. %number käännöstä lisättiin, %update käännöstä päivitettiin ja %delete käännöstä poistettiin.
fi[1]: @count käännöstiedostoa tuotiin. %number käännöstä lisättiin, %update käännöstä päivitettiin ja %delete käännöstä poistettiin.

en: One translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details.
fi[0]: Yksi käännösmerkkijono ohitettiin kielletystä tai huonosti muotoillusta HTML:stä johtuen. Katso lisätietoja logeista.
fi[1]: @count käännösmerkkijonoa ohitettiin kielletystä tai huonosti muotoillusta HTML:stä johtuen. Katso lisätietoja logeista.

en: Checking translations
fi: Käännöksien tarkistaminen

en: Error checking translation updates.
fi: Käännösten päivityksien tarkistaminen epäonnistui.

en: Updating translations
fi: Käännöksien päivittäminen

en: Error importing translation files
fi: Käännöstiedostojen tuonnissa tapahtui virhe.

en: Updating translations.
fi: Päivitetään käännöksiä.

en: Source string (@language)
fi: Lähdemerkkijono (@language)

en: Built-in English
fi: Sisäänrakennettu englanti

en: Translated string (@language)
fi: Tallennettu merkkijono (@language)

en: All translations up to date.
fi: Kaikki käännökset ovat ajantasalla.

en: Select a language to update.
fi: Valitse päivitettävä kieli.

en: File not found at %remote_path nor at %local_path
fi: Tiedostoa ei löytynyt ulkoisesta polusta %remote_path tai paikallispolusta %local_path

en: File not found at %local_path
fi: Tiedostoa ei löytynyt paikallispolusta %local_path

en: Translation file location could not be determined.
fi: Käännöstiedoston sijainnin määrittely ei onnistunut.

en: no version
fi: ei versiota

en: Missing translations for:
fi: Puuttuvat käännökset:

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
fi[0]: Yhdelle projektille ei löytynyt käännöstä.
fi[1]: @count projektille ei löytynyt käännöstä.

en: A local file system path where interface translation files will be stored.
fi: Paikallinen tiedostopolku johon käännöstiedostot tallennetaan.

en: Updates available
fi: Päivityksiä saatavilla

en: Missing translations
fi: Puuttuvat käännökset

en: Translation source
fi: Käännösten lähde

en: Drupal translation server and local files
fi: Drupalin käännöspalvelin ja paikallistiedostot

en: Local files only
fi: Vain paikalliset tiedostot

en: The source of translation files for automatic interface translation.
fi: Lähdetiedostot automaattiselle käyttöliittymän kääntämiselle.

en: Don't overwrite existing translations.
fi: Älä ylikirjoita olemassaolevia käännöksiä.

en: Only overwrite imported translations, customized translations are kept.
fi: Ylikirjoita ainoastaan tuodut käännökset, kustomoidut käännökset säilytetään.

en: Overwrite existing translations.
fi: Ylikirjoita olemassaolevat käännökset.

en: How to treat existing translations when automatically updating the interface translations.
fi: Kuinka olemassaolevia käännöksiä kohdellaan automaattisesti päivitettäessä käyttöliittymäkäännöksiä.

en: Edit menu %label
fi: Muokkaa valikkoa %label

en: Add menu link
fi: Lisää valikkolinkki

en: Administrative summary
fi: Ylläpidollinen tiivistelmä

en: Menu %label has been updated.
fi: Valikko %label päivitetty.

en: Menu %label has been added.
fi: Valikko %label lisätty.

en: The menu link has been saved.
fi: Valikkolinkki on tallennettu.

en: Published status or admin user
fi: Julkaisutila tai ylläpitokäyttäjä.

en: Promoted to front page status
fi: Etusivulle noston tila

en: Node operations bulk form
fi: Solmujen bulkkitoimintojen lomake

en: Add a form element that lets you run operations on multiple nodes.
fi: Lisää lomake-elementti joka mahdollistaa toimintojen suorittamisen useammalle solmulle kerrallaan.

en: Empty Node Frontpage behavior
fi: Etusivun toiminnallisuus ilman sisältöä

en: Provides a link to the node add overview page.
fi: Tarjoaa linkin nodejen lisäyksen yhteenvetosivulle.

en: Link to revision
fi: Linkki versioon

en: Link to revert revision
fi: Linkki version palauttamiseen

en: Link to delete revision
fi: Linkki version poistamiseen

en: Access the Content overview page
fi: Pääsy sisällön kokonaiskatsaussivulle

en: View all revisions
fi: Näytä kaikki versiot

en: Revert all revisions
fi: Palauta kaikki versiot

en: %type_name: View revisions
fi: %type_name: Näytä versiot

en: %type_name: Revert revisions
fi: %type_name: Palauta versiot

en: %type_name: Delete revisions
fi: %type_name: Poista versiot

en: Promotion options
fi: Nostovaihtoehdot

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
fi: Lue lisää <span class="visually-hidden">@title</span>

en: The time that the node was last edited.
fi: Ajankohta jolloin solmua viimeksi muokattiin.

en: The time that the current revision was created.
fi: Ajankohta jolloin nykyistä versiota muokattiin.

en: The user ID of the author of the current revision.
fi: Tämänhetkisen version kirjoittajan ID.

en: Float value
fi: Liukulukuarvo

en: An entity field containing a path alias and related data.
fi: Entiteettikenttä sisältäen polkualiaksen ja siihen liittyvää tietoa.

en: Path id
fi: Polun id

en: Created entity %type with ID %id.
fi: Luo entiteetti %type jonka ID on %id.

en: Updated entity %type with ID %id.
fi: Päivitä entiteetti %type jonka ID on %id.

en: Deleted entity %type with ID %id.
fi: Poista entiteetti %type jonka ID on %id.

en: Raw output
fi: Raakatuloste

en: You have no fields. Add some to your view.
fi: Sinulla ei ole kenttiä. Lisää joitakin näkymääsi.

en: The machine-readable name must contain only letters, numbers, dashes and underscores.
fi: Koneluettava nimi voi sisältää ainoastaan kirjaimia, numeroita, väliviivoja ja alaviivoja.

en: All field aliases must be unique
fi: Kaikkien kenttäaliaksien on oltava yksilöllisiä

en: Accepted request formats
fi: Hyväksyt kutsumuodot

en: Request formats that will be allowed in responses. If none are selected all formats will be allowed.
fi: Kutsumuodot jotka ovat sallittuja vastauksissa. Jos yhtäkään ei ole valittuna, kaikki muodot ovat sallittuja.

en: The new set label is required.
fi: Uuden ryhmän nimi on pakollinen.

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, you will find the configuration in the file <em>/etc/syslog.conf</em>, or in <em>/etc/rsyslog.conf</em> or in the directory <em>/etc/rsyslog.d</em>. These files define the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em> or <em>rsyslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> or <em>rsyslog.conf</em> manual page on your command line.
fi: UNIX, Linux, ja Mac OS X ympäristöissä tiedosto <em>/etc/syslog.conf</em> määrittelee rutiiniasetukset. Viestit voidaan merkitä koodeilla <code>LOG_LOCAL0</code> - <code>LOG_LOCAL7</code>. Lisätietoa Syslogin toiminnasta, turvatasoista ja <em>syslog.confin</em> tai <em>rsyslog.confin</em> asetuksista saat niiden ohjesivulta (man page) komentokehotteessasi.

en: Any data
fi: Mikä tahansa tieto

en: An entity field containing a UUID.
fi: Entiteettikenttä sisältäen UUID:n.

en: Failed to fetch file due to error "%error"
fi: Tiedoston haku epäonnistui "%error" virheestä johtuen.

en: Date and time formats
fi: Päivämäärä- ja aikamuodot

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the @settings_name value in your settings.php back to FALSE.
fi: Update.php -skripti on kaikkien käytettävissä, eikä kirjautumista vaadita. Tämä on turvariski. Aseta arvo $update_free_access tiedostossa settings.php takaisin muotoon FALSE.

en: This value should not be null.
fi: Arvon on oltava erisuuri kuin null.

en: Create referenced entities if they don't already exist
fi: Luo viitatut entiteetit jos niitä ei ole jo olemassa

en: Toolbar items
fi: Työkalupalkin elementit

en: Translatable elements
fi: Käännettävät elementit

en: At least one field needs to be translatable to enable %bundle for translation.
fi: Vähintään yhden kentistä on oltava käännettävissä jotta voit ottaa käyttöön %bundle käännöksiä varten.

en: <strong>@language_name (Original language)</strong>
fi: <strong>@language_name (Alkuperäinen kieli)</strong>

en: Administer translation settings
fi: Ylläpidä käännösasetuksia

en: Create translations
fi: Luo käännöksiä

en: Delete translations
fi: Poista käännökset

en: Translate %bundle_label @entity_label
fi: Käännä %bundle_label @entity_label

en: Translate @entity_label
fi: Käännä @entity_label

en: "Show language selector" is not compatible with translating content that has default language: %choice. Either do not hide the language selector or pick a specific language.
fi: "Näytä kielenvalitsin" ei ole yhteensopiva sellaisen sisällön kanssa jolla on oletuskieli: %choice. Joko piilota kielenvalitsin tai valitse jokin tietty kieli.

en: An unpublished translation will not be visible without translation permissions.
fi: Julkaisemattomat käännökset ovat näkymättömiä kaikille paitsi niille joilla on oikeus kääntää sisältöä.

en: Edit user account
fi: Muokkaa käyttäjätiliä

en: @name format: @date
fi: @name muoto: @date

en: Last saved
fi: Viimeksi tallennettu

en: Not saved yet
fi: Ei vielä tallennettu

en: Comment selection
fi: Kommentin valitsin

en: Contact message
fi: Yhteydenottoviesti

en: My Editor
fi: Tekstityökaluni

en: Entity display
fi: Entiteettinäkymä

en: Entity form display
fi: Entiteettilomakkeen näkymä

en: Display the ID of the referenced entities.
fi: Näytä viitattujen entiteettien ID't.

en: File selection
fi: Tiedoston valinta

en: Separate link text and URL
fi: Erillinen linkin teksti ja osoite

en: Node selection
fi: Solmun valinta

en: Watchdog database log
fi: Watchdog tietokantalogi

en: REST export
fi: REST vienti

en: Create a REST export resource.
fi: Luo REST vientiresurssi.

en: Use entities as row data.
fi: Käytä entiteettejä rivitietona.

en: Use fields as row data.
fi: Käytä kenttiä rivitietona.

en: Serializer
fi: Sarjoittaja

en: Serializes views row data using the Serializer component.
fi: Sarjoittaa näkymien rivitiedon käyttäen Sarjoittaja komponenttia.

en: Shortcut set
fi: Oikopolku asetettu

en: Language detection and selection
fi: Kielen tunnistaminen ja valitseminen

en: Toolkit
fi: Työkalupakki

en: Configuration Translation
fi: Asetusten käännökset

en: - empty image -
fi: - tyhjä kuva -

en: Field formatters
fi: Kentän muokkaajat

en: The directory %translations_directory exists.
fi: Hakemisto %translations_directory on olemassa.

en: MySQL, MariaDB, Percona Server, or equivalent
fi: MySQL, MariaDB, Percona Server tai vastaava

en: The referenced language
fi: Viitattu kieli

en: Language reference
fi: Kieliviittaus

en: URI value
fi: Osoitearvo

en: An entity field containing a URI.
fi: Entiteettikenttä sisältäen osoitteen.

en: Caribbean Netherlands
fi: Alankomaiden Karibia

en: Congo - Kinshasa
fi: Kongo - Kinshasa

en: Congo - Brazzaville
fi: Kongo - Brazzaville

en: Côte d’Ivoire
fi: Norsunluurannikko

en: Clipperton Island
fi: Clipperton saari

en: Hong Kong SAR China
fi: Hong Kongin erikoishallintoalue, Kiina

en: Canary Islands
fi: Kanarian saaret

en: Palestinian Territories
fi: Palestiinalaisalueet

en: Outlying Oceania
fi: Oseania

en: U.S. Outlying Islands
fi: Yhdysvaltain pienet erillissaaret

en: Time span in seconds
fi: Aikakesto sekunteina

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
fi: Lohkoinstanssin yksilöllinen nimi. Oltava aakkosnumeerinen ja alaviivoin eroteltu.

en: Filter by block name
fi: Suodata lohkon nimellä

en: Enter a part of the block name to filter by.
fi: Syötä osa lohkon nimestä suodatusta varten.

en: Configuring the toolbar
fi: Säädä työkalupalkin asetuksia

en: Toggling between formatted text and HTML source
fi: Selaa muotoillun tekstin ja HTML lähdekoodin välillä

en: Could not extract the contents of the tar file. The error message is <em>@message</em>
fi: Tar-tiedoston sisällön purkaminen ei onnistunut. Virheviesti <em>@message</em>

en: Enable image uploads
fi: Salli kuvien lataaminen

en: Storage: @name
fi: Tallennus: @name

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
fi: Hakemisto suhteessa Drupalin tiedostot-hakemistoon, johon lähetetyt kuvat tallennetaan.

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
fi: Jos tämä kohta jätetään tyhjäksi, tiedostojen suurin sallittu koko on PHP:n suurin sallittu lähetyskoko @size.

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
fi: Tätä suuremmat kuvat skaalataan pienemmiksi.

en: Installing text editors
fi: Tekstityökalujen asentaminen

en: Enabling a text editor for a text format
fi: Tekstityökalun käyttöönotto tekstimuodolle

en: Configuring a text editor
fi: Tekstityökalun asetusten määrittely

en: Once a text editor is associated with a text format, you can configure it by clicking on the <em>Configure</em> link for this format. Depending on the specific text editor, you can configure it for example by adding buttons to its toolbar. Typically these buttons provide formatting or editing tools, and they often insert HTML tags into the field source. For details, see the help page of the specific text editor.
fi: Kun tekstieditori on yhdistetty tekstimuotoon, voit mukauttaa sitä klikkaamalla <em>Määrittele</em>-linkkiä tämän muodon kohdalla. Valitusta tekstieditorista riippuen voit esimerkiksi muokata työkalupalkin painikkeita. Yleensä painikkeilla helpotetaan tekstin muotoilua tai muokkaamista, ja usein ne lisäävät HTML-tageja kentän lähdekoodiin. Lisätietoja saat valitun tekstieditorin ohjesivulta.

en: Using different text editors and formats
fi: Käytä eri tekstityökaluja ja syöttömuotoja

en: Placeholder: @placeholder
fi: Kirjanmerkki: @placeholder

en: No placeholder
fi: Ei paikkamerkkiä

en: Add, edit, and delete custom display modes.
fi: Lisää, muokkaa ja poista kustomoituja esitystapoja.

en: Display modes
fi: Esitystavat

en: Configure what displays are available for your content and forms.
fi: Säädä, mitkä esitystavat ovat käytettävissä sisällössäsi ja lomakkeissasi.

en: Manage custom view modes.
fi: Hallitse kustomoituja näyttötapoja.

en: Form modes
fi: Lomakkeiden muodot

en: Manage custom form modes.
fi: Hallitse kustomoituja lomakkeiden muotoja.

en: Add form mode
fi: Lisää lomakemuoto

en: Edit form mode
fi: Muokkaa lomakemuotoa

en: Choose view mode entity type
fi: Valitse näkymämuotoinen entiteettityyppi

en: Choose form mode entity type
fi: Valitse lomakemuotoinen entiteettityyppi

en: Saved the %label @entity-type.
fi: Tallennettiin %label @entity-type.

en: Autocomplete matching: @match_operator
fi: Automaattinen täydennys @match_operator avulla

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
fi: Viitattua entiteettiä (%type: %id) ei löydy.

[ctx: Sort order]
en: Order
fi: Järjestys
    kontekstissa: Lajittelujärjestys

en: %entity_label: Administer form display
fi: %entity_label: Ylläpidä lomakenäkymää

en: Plugin for @title
fi: Lisäosa @title'lle

en: @type (module: @module)
fi: @type (moduuli: @module)

en: Widget settings:
fi: Widgetin asetukset:

en: The label of the entity that is related to the file.
fi: Tiedostoon liittyvän entiteetin etiketti.

en: Access the Files overview page
fi: Pääsy tiedostojen kokonaisuuskatsaussivulle.

en: Progress indicator: @progress_indicator
fi: Etenemispalkki: @progress_indicator

en: The %filter filter is missing, and will be removed once this format is saved.
fi: Suodatin %filter puuttuu, ja poistetaan kun tämä muoto tallennetaan.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple of blank lines.
fi: Rivit ja kappaleet tunnistetaan automaattisesti. Tagit &lt;br /&gt; (rivinvaihto), &lt;p&gt; (kappale) ja &lt;/p&gt; (kappaleen lopetus) lisätään automaattisesti. Jos kappaleet eivät tunnistu, lisää pari tyhjää riviä.

en: Missing filter. All text is removed
fi: Suodatin puuttuu. Kaikki teksti poistetaan

en: Missing filter plugin: %filter.
fi: Suodattimen lisäosa puuttuu: %filter.

en: Provides a fallback for missing filters. Do not use.
fi: Tarjoaa oletuksen puuttuville suodattimille. Älä käytä.

en: Add image style
fi: Lisää kuvatyyli

en: Preview image style: @style
fi: Esikatsele kuvatyyliä: @style

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
fi: Jos poistat kielen, kaikki siihen liittyvät käyttöliittymän käännökset poistetaan ja poistettavalla kielellä kirjoitettu sisältö merkitään kielineutraaliksi. Toimintoa ei voi perua.

en: No placeholders
fi: Ei paikkamerkkejä

en: Title placeholder: @placeholder_title
fi: Otsikon paikkamerkki: @placeholder_title

en: URL placeholder: @placeholder_url
fi: Verkko-osoitteen paikkamerkki: @placeholder_url

en: Note that importing large .po files may take several minutes.
fi: Huomaa että suurien .po tiedostojen tuominen saattaa viedä useita minuutteja.

en: Content items can be edited using different form modes. Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is edited in each form mode, and define how the field form widgets are displayed in each form mode.
fi: Sisällön muokkauslomakkeilla voi olla useita esitystapoja. Tällä sivulla määritellään mitkä kentät näytetään, mitkä piilotetaan ja kuinka kenttien widgetit näytetään sisältötyypin %type muokkauslomakkeen eri esitystavoissa.

en: Edit %label content type
fi: Muokkaa sisältötyyppiä %label

en: The content has either been modified by another user, or you have already submitted modifications. As a result, your changes cannot be saved.
fi: Sisältö on joko toisen käyttäjän muokkaamaa tai olet jo lähettänyt muutoksesi. Tämän vuoksi muutoksiasi ei voida tallentaa.

en: Use field label: @display_label
fi: Käyttäjän kentän etiketti: @display_label

en: Provides a row plugin to display search results.
fi: Tarjoaa rivi-lisäosan käytettäväksi näytettäessä hakutuloksia.

[ctx: Validation]
en: Allowed values
fi: Sallitut arvot kontekstissa: Validointi

[ctx: Validation]
en: Bundle
fi: Paketti

en: The entity must be of bundle %bundle.
fi: Entiteetin tulee kuulua pakettiin %bundle.

[ctx: Validation]
en: Complex data
fi: Kompleksista dataa kontekstissa: Validointi

[ctx: Validation]
en: Count
fi: Lukumäärä kontekstissa: Validointi

[ctx: Validation]
en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi kontekstissa: Validointi

en: The entity must be of type %type.
fi: Entiteetin on oltava tyyppiä %type.

[ctx: Validation]
en: Length
fi: Pituus kontekstissa: Validointi

[ctx: Validation]
en: Primitive type
fi: Alkeellinen tyyppi kontekstissa: Validointi

en: This value should be of the correct primitive type.
fi: Arvon tulee olla oikeanlaista alkeellista tyyppiä.

[ctx: Validation]
en: Range
fi: Vaihteluväli kontekstissa: Validointi

[ctx: Validation]
en: Entity Reference valid reference
fi: Entiteettiviittauksen validointiviittaus kontekstissa: Viittaus

en: %name must be higher than or equal to %min.
fi: %name on suurempi tai yhtäsuuri kuin %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
fi: %name on pienempi tai yhtäsuuri kuin %max.

[ctx: Validation]
en: Entity changed
fi: Entiteetti vaihdettu kontekstissa: Validointi

en: Block layout
fi: Lohkojen sijoittelu

en: The number of comments posted on an entity.
fi: Entiteettiin lähetettyjen kommenttien kokonaismäärä.

en: The number of comments posted on an entity since the reader last viewed it.
fi: Tähän entiteettiin sen jälkeen postitettujen kommenttien määrä kun käyttäjä sen viimeksi luki.

en: The entity the comment was posted to.
fi: Entiteetti johon kommentti lähetettiin.

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
fi: @entity_type johon kommentti on vastaus.

en: The number of comments an entity has.
fi: Montako kommenttia entiteetillä on.

en: Display the last comment of an entity
fi: Näytä entiteetin viimeinen kommentti

en: The last comment of an entity.
fi: Entiteetin viimeinen kommentti.

en: The entity type to which the comment is a reply to.
fi: Entiteettityyppi johon kommentti on vastaus.

en: Display nodes only if a user posted the @entity_type or commented on the @entity_type.
fi: Näytä solmut vain jos käyttäjä lähetti entiteettityyppin @entity_type tai kommentoi entiteettityyppiin @entity_type.

en: Comments of the @entity_type using field: @field_name
fi: Kommentit entiteetttityypille @entity_type käyttäen kenttää @field_name.

en: Edit comment %title
fi: Muokkaa kommenttia %title

en: The ID of the entity of which this comment is a reply.
fi: Sen entiteetin ID johon tämä kommentti on vastauksena.

en: The entity type to which this comment is attached.
fi: Entiteettityyppi johon tämä kommentti on liitetty.

en: Comment field name
fi: Kommenttikentän nimi

en: The field name through which this comment was added.
fi: Kenttä jonka kautta tämä kommentti lisättiin.

en: Last comment ID
fi: Viimeisen kommentin ID

en: Last comment timestamp
fi: Viimeisen kommentin aikaleima

en: The time that the last comment was created.
fi: Ajankohta jolloin viimeinen kommentti luotiin.

en: Last comment name
fi: Viimeisen kommentin nimi

en: The name of the user posting the last comment.
fi: Viimeisen kommentin lähettäjän nimi.

en: Last comment user ID
fi: Viimeisimmän kommentin kirjoittajan käyttäjä ID

en: The number of comments.
fi: Kommenttien lukumäärä.

en: This field manages configuration and presentation of comments on an entity.
fi: Tämä kenttä hallinoi kommenttien esittämistä ja asetuksia entiteetin yhteydessä.

en: Comment list
fi: Kommenttilista

en: Content language and translation
fi: Sisällön kieli ja kääntäminen

en: Configure language and translation support for content.
fi: Säädä kieltä ja käännösten tukea sisällölle.

en: Select source language
fi: Valitse lähdekieli

en: Computed date
fi: Laskettu päivämäärä

en: The computed DateTime object.
fi: Laskettu DateTime objekti.

en: Log entries
fi: Logimerkinnät

en: Contains a list of log entries.
fi: Sisältää listan logimerkinnöistä.

en: The user on which the log entry as written.
fi: Käyttäjä jota koskien lokimerkintä kirjoitettiin.

en: The actual message of the log entry.
fi: Logiviesti.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
fi: Logimerkinnän muuttujat sarjoitetussa muodossa.

en: Operation links for the event.
fi: Toimintolinkit tapahtumalle.

en: URL of the previous page.
fi: Edellisen sivun URL.

en: Date when the event occurred.
fi: Päivämäärä jolloin tapahtuma tapahtui.

en: Replace variables
fi: Korvaa muuttujat

en: One file only. | Maximum @count files.
fi[0]: Vain yksi tiedosto.
fi[1]: Enintään @count tiedostoa.

en: Configure language support for content.
fi: Säädä sisällön kieliasetuksia.

en: Managing and displaying link fields
fi: Linkkikenttien esittäminen ja hallinta

en: Adding link text
fi: Linkkitekstin lisääminen

en: Displaying link text
fi: Linkkitekstin esittäminen

en: Adding attributes to links
fi: Attribuuttien lisääminen linkkeihin

en: Validating URLs
fi: URLien tarkistaminen

en: Number (decimal)
fi: Numero (desimaali)

en: Number (float)
fi: Numero (liukuluku)

en: Number (integer)
fi: Numero (luku)

en: Alias for @id
fi: Alias ID:lle @id

en: Raw output for @id
fi: Raakatulos ID:lle @id

en: The uninstall process removes all data related to a module.
fi: Poistoprosessi poistaa kaiken moduuliin liittyvän tiedon tietokannasta.

en: PHP date format
fi: PHP:n päivämäärämuoto

en: Media types
fi: Mediatyypit

en: Not fully protected
fi: Suojauksessa on puutteita

en: Number of new comments
fi: Uusien kommenttien lukumäärä

en: Simple configuration
fi: Yksinkertaiset asetukset

en: Configuration type
fi: Asetusten tyyppi

en: Here is your configuration:
fi: Tässä ovat asetuksesi:

en: Are you sure you want to update the %name @type?
fi: Oletko varma että haluat päivittää %name @type?

en: Configuration translation
fi: Asetusten kääntäminen

en: Translate the configuration.
fi: Käännä asetukset.

en: @label fields
fi: @label kentät

en: Enter block, theme or category
fi: Syötä lohko, teema tai kategoria

en: Enter a part of the block, theme or category to filter by.
fi: Syötä osa lohkoa, teemaa ja kategoriaa suodattaaksesi.

en: Translations for %label
fi: Käännökset etiketille %label

en: @language (original)
fi: @language (alkuperäinen)

en: Enter label
fi: Syötä etiketti

en: Enter a part of the label or description to filter by.
fi: Syötä osa nimeä tai kuvausta suodattaaksesi.

en: Enter field or @bundle
fi: Syötä kenttä tai @bundle

en: Successfully saved @language translation.
fi: Onnistuneesti tallennettu @language käännös.

en: Successfully updated @language translation.
fi: Onnistuneesti päivitetty @language käännös.

en: (Empty)
fi: (Tyhjä)

en: About text formats
fi: Tietoa tekstimuodoista

en: The image style %name has been flushed.
fi: Kuvatyyli %name on poistettu.

en: Image to be shown if no image is uploaded.
fi: Kuva joka näytetään, jos muuta kuvaa ei lisätä.

en: - Restricted access -
fi: - Rajoitettu pääsy -

en: Display block title
fi: Näytä lohkon otsikko

en: List of items
fi: Kohdelista

en: Placing and moving blocks
fi: Lohkojen siirto ja asettelu

en: Demonstrating block regions for a theme
fi: Lohkoalueiden demonstraatio teemalle

en: Toggling between different themes
fi: Teemojen välillä vaihtaminen

en: Configuring block settings
fi: Lohkon asetusten määrittely

en: You can control the visibility of a block by restricting it to specific pages, content types, and/or roles by setting the appropriate options under <em>Visibility settings</em> of the block configuration.
fi: Lohkon näkyvyyttä hallitaan määrittelysivulla kohdassa <em>Näkyvyysasetukset</em>. Lohkon näkyvyyttä voidaan rajoittaa vain erikseen määritellyille sivuille, sisältötyyppeihin tai rooleille.

en: Pager ID: @id
fi: Sivun ID: @id

en: The sender's email
fi: Lähettäjän sähköposti-osoite

en: The email of the person that is sending the contact message.
fi: Yhteydenottolomakkeen lähettäjän sähköpostiosoite.

en: File usage
fi: Tiedoston käyttö

en: Managing and displaying file fields
fi: Tiedostokenttien hallinnointi ja esittäminen

en: Allowing file extensions
fi: Tiedostopäätteiden salliminen

en: Restricting the maximum file size
fi: Tiedoston enimmäiskoon rajoittaminen

en: Displaying files and descriptions
fi: Tiedostojen ja niiden kuvausten esittäminen

en: The log entry explaining the changes in this revision.
fi: Lokimerkintä, joka selittää tämän revision muutokset.

en: At least one authentication provider must be defined for resource @id
fi: Vähintään yksi autentikoinnin tarjoaja on määriteltävä resurssille @id

en: At least one format must be defined for resource @id
fi: Vähintään yksi muoto on määritettävä resurssille @id

en: The ID of the shortcut.
fi: Oikopolun ID.

en: The UUID of the shortcut.
fi: Oikopolun UUID.

en: The bundle of the shortcut.
fi: Oikopolun paketti.

en: Route name
fi: Reitin nimi

en: The language code of the shortcut.
fi: Oikopolun kielikoodi.

en: Shortcut link
fi: Oikopolun linkki

en: Rebuild access
fi: Rakenna pääsyoikeudet uudelleen

en: simple configuration
fi: yksinkertaiset asetukset

en: The date the file created.
fi: Päivämäärä jolloin tiedosto luotiin.

en: The timestamp that the file was created.
fi: Tiedoston luonnin aikaleima

en: The timestamp that the file was last changed.
fi: Tiedoston edellisen muutoksen aikaleima

en: Language based on a selected language.
fi: Kielivalinta valitun kielen perusteella.

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
fi: Pienemmällä painolla olevat valikkokohdat näytetään ennen suurempipainoisia.

en: Influence
fi: Vaikutus

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
fi: Vaikutus on numeerinen kerroin, jota käytetään hakutulosten järjestämiseen. Korkeampi numero tarkoittaa, että vastaavalla tekijällä on korkeampi vaikutus hakutuloksissa; nolla tarkoittaa, että tekijää ei oteta huomioon. Näiden numeroiden muuttaminen ei vaadi hakuindeksin uudelleenrakentamista. Muutokset tulevat voimaan välittömästi.

en: Search page type
fi: Sivun tyyppi

en: - Choose page type -
fi: - Valitse sivun tyyppi -

en: No search pages have been configured.
fi: Hakusivuja ei ole konfiguroitu.

en: You must select the new search page type.
fi: Sinun on valittava uuden hakusivun tyyppi.

en: Edit %label search page
fi: Muokkaa %label hakusivua

en: The %label search page has been enabled.
fi: %label hakusivu on otettu käyttöön.

en: The %label search page has been disabled.
fi: %label hakusivu on poistettu käytöstä.

en: The %label search page has been added.
fi: %label hakusivu on lisätty.

en: Save search page
fi: Tallenna hakusivu

en: The %label search page has been updated.
fi: %label hakusivu on päivitetty.

en: The label for this search page.
fi: Tämän hakusivun etiketti.

en: The search page path must be unique.
fi: Hakusivun on oltava yksilöllinen.

en: %name: may not be longer than @max characters.
fi: %name: ei voi olla pidempi kuin @max merkkiä.

en: Resolution multiplier
fi: Resoluutiokerroin

en: Resolution multipliers are a measure of the viewport's device resolution, defined to be the ratio between the physical pixel size of the active device and the <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">device-independent pixel</a> size. The Breakpoint module defines multipliers of 1, 1.5, and 2; when defining breakpoints, modules and themes can define which multipliers apply to each breakpoint.
fi: Resoluutiokerroin ilmaisee laitteen tarkkuuden sen fyysisten pikseleiden koon ja <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">laiteriippumattoman pikselikoon</a> suhteena. Breakpoint-moduuli määrittelee kertoimet 1, 1.5 ja 2. Moduulit ja teemat voivat määritellä kullekin taittopisteelle käytettävät kertoimet.

en: Defining breakpoints and breakpoint groups
fi: Responsiivisisten näkymien taittopisteiden ja niiden ryhmien määrittely

en: Modules and themes can use the API provided by the Breakpoint module to define breakpoints and breakpoint groups, and to assign resolution multipliers to breakpoints.
fi: Breakpoint-moduulin rajapinnan avulla moduulit ja teemat voivat määritellä taittopisteitä ja taittopisteryhmiä, sekä määrittää resoluutiokertoimia taittopisteille.

[ctx: Validation]
en: Comment author name
fi: Kommentin kirjoittajan nimi

en: Changing the text format to %text_format will permanently remove content that is not allowed in that text format.<br><br>Save your changes before switching the text format to avoid losing data.
fi: Tekstimuodon vaihtaminen muotoon %text_format hävittää sellaisen sisällön, joka ei ole sallittua uudessa tekstimuodossa.<br><br>Tallenna muutokset ennen tekstimuodon vaihtamista välttääksesi tietojen katoamisen.

en: Entity view display
fi: Kokonaisuuden näyttötila

en: Managing and displaying entity reference fields
fi: Entiteettiviittauskenttien hallinta ja näyttäminen

en: Selecting reference type
fi: Viittauksen kohteen tyypin valinta

en: In the field settings you can select which entity type you want to create a reference to.
fi: Kentän asetuksissa valitaan minkä tyyppiseen entiteettiin kentässä voidaan viitata.

en: Filtering and sorting reference fields
fi: Suodatus ja lajittelu viittauskentissä

en: Depending on the chosen entity type, additional filtering and sorting options are available for the list of entities that can be referred to, in the field settings. For example, the list of users can be filtered by role and sorted by name or ID.
fi: Viittauksen kohteen tyypistä riippuen voidaan viitattavia entiteettejä suodattaa ja lajitella. Tämä voidaan määritellä kentän asetuksissa. Esimerkiksi käyttäjiä voidaan suodattaa roolin perustella ja lajitella nimen tai id:n perusteella.

en: Displaying a reference
fi: Viittauksen näyttäminen

en: Managing text formats
fi: Tekstimuotojen hallinta

en: Assigning roles to text formats
fi: Roolien osoittaminen tekstiformaateille

en: Selecting filters
fi: Suodattimien valinta

en: The keywords to search for.
fi: Hakusanat.

en: Choosing list field type
fi: Listakentän tyypin valinta

en: Timestamp value
fi: Aikaleiman arvo

en: Sends the message as plain text, using PHP's native mail() function.
fi: Lähettää sähköpostin pelkkänä tekstinä, käyttäen PHP:n natiivia mail()-funktiota.

en: Mail collector
fi: Postien kerääjä

en: Does not send the message, but stores it in Drupal within the state system. Used for testing.
fi: Ei lähetä viestiä, vaan tallentaa sen Drupalin tilajärjestelmään. Käytetään testaukseen.

en: Synchronizing configuration
fi: Synkronoidaan asetuksia

en: Starting configuration synchronization.
fi: Aloitetaan asetusten synkronointi

en: Configuration synchronization has encountered an error.
fi: Asetusten synkronoinnissa tapahtui virhe.

en: Nothing to export.
fi: Ei mitään vietävää.

en: Administer responsive images
fi: Ylläpidä responsiivisia kuvia

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
fi: Lomakkeen tunniste ei täsmännyt kun lomaketta yritettiin tallentaa välimuistiin.

en: Synchronizing configuration: @op @name.
fi: Synkronoi asetukset: @op @name.

en: Deleted and replaced configuration "@name"
fi: Poistettiin ja korvattiin asetukset "@name"

en: Update target "@name" is missing.
fi: Päivityksen kohde "@name" puuttuu.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
fi: %name: kokonaisluvun pitää olla suurempi tai yhtä suuri kuin %min.

en: Size of URI field
fi: Verkko-osoitekentän koko

en: URI field
fi: Verkko-osoitekenttä

en: A brief description of your block.
fi: Lohkosi lyhyt kuvaus.

en: Completed @current step of @total.
fi: Suoritettu @current / @total.

en: The configuration synchronization failed validation.
fi: Asetusten synkronointi ei läpäissyt validointia.

en: Allowed link type
fi: Sallittu linkkityyppi

en: Internal links only
fi: Vain sisäiset linkit

en: Both internal and external links
fi: Sekä sisäiset että ulkoiset linkit

en: Checking the translation status
fi: Tarkistetaan käännösten tilaa

en: Translating individual strings
fi: Yksittäisten merkkijonojen kääntäminen

en: Format ID.
fi: Formaatin ID.

en: (this translation)
fi: (tämä käännös)

en: (all translations)
fi: (kaikki käännökset)

en: Search is currently disabled
fi: Haku on tällä hetkellä pois käytöstä

en: No screenshot
fi: Ei kuvankaappausta

en: Configuration deletions
fi: Asetusten poistot

en: The listed configuration will be deleted.
fi: Alla luetellut asetukset poistetaan.

en: User's roles
fi: Käyttäjän roolit

en: Enable menu link
fi: Ota valikkolinkki käyttöön

en: Allowed HTML
fi: Sallittu HTML

en: @label entities
fi: @label entiteetit

en: Synchronizing configuration: @op @name in @collection.
fi: Synkronoidaan asetukset: @op @name kokoelmassa @collection.

[ctx: Entity type group]
en: Content
fi: Sisältö

[ctx: Entity type group]
en: Other
fi: Muu

[ctx: Entity type group]
en: Configuration
fi: Asetukset

en: Action configuration
fi: Toiminnon asetukset

en: The block numeric identifier.
fi: Lohkon numeerinen tunniste.

en: The module providing the block.
fi: Lohkon tarjoava moduuli

en: The block's delta.
fi: Lohkon delta.

en: Pages list.
fi: Sivulista.

en: Cache rule.
fi: Välimuistisääntö.

en: Admin title of the block/box.
fi: Lohkon/laatikon hallinnan otsikko.

en: The comment title.
fi: Kommentin otsikko.

en: The {node}.type to which this comment is a reply.
fi: [solmu].tyyppi johon tämä kommentti on vastaus.

en: The node type
fi: Solmun tyyppi

en: Primary Key: Unique category ID.
fi: Pääavain: Yksilöllisen kategorian ID.

en: Category name.
fi: Kategorian nimi.

en: The category's weight.
fi: Kategorian painokerroin.

en: Type (text, integer, ....)
fi: Tyyppi (teksti, muuttuja, ...)

en: Global settings. Shared with every field instance.
fi: Aivustonlaajuiset asetukset. Jaetaan kaikkien kenttäinstanssien kanssa.

en: DB storage
fi: Tietokantatallennus

en: DB Columns
fi: Tietokannan sarakkeet

en: The machine name of field.
fi: Kentän koneluettava nimi.

en: Weight.
fi: Paino.

en: A name to show.
fi: Näytettävä nimi.

en: Widget type.
fi: Asetustyökalun tyyppi.

en: A description of field.
fi: Kentän kuvaus.

en: Module that implements widget.
fi: Moduuli joka käyttää asetustyökalua.

en: Status of widget
fi: Asetustyökalun tila

en: The module that provides the field.
fi: Moduuli joka tarjoaa kentän.

en: Content type where this field is used.
fi: Sisältö jossa kenttää käytetään.

en: The published status of a file.
fi: Tiedoston julkaisun tila.

en: The time that the file was added.
fi: Ajankohta jolloin tiedosto lisättiin.

en: The Drupal files path.
fi: Drupal tiedostojen polku.

en: TRUE if the files directory is public otherwise FALSE.
fi: TRUE, jos files-hakemisto on julkinen, muutoin FALSE.

en: Machine name of the node type.
fi: SIsältötyypin koneluettava nimi.

en: Human name of the node type.
fi: Sisältötyypin ihmisluettava nimi.

en: The module providing the node type.
fi: Moduuli joka tarjoaa sisältötyypin.

en: Description of the node type.
fi: Sisältötyypin kuvaus.

en: Help text for the node type.
fi: Aputekstiä solmun tyypille.

en: Title label.
fi: Otsikon etiketti.

en: Body label.
fi: Rungon etiketti.

en: Flag.
fi: Lippu.

en: The original type.
fi: Alkuperäinen tyyppi.

en: The numeric identifier of the path alias.
fi: Polkualiaksen numeerinen tunniste.

en: Route Name
fi: Reitin nimi

en: Route Params
fi: Reitin parametrit

en: Param
fi: Parametri

en: Configuration dependencies
fi: Asetusriippuvuudet

en: Theme dependencies
fi: Teemariippuvuudet

en: Extension settings
fi: Laajennuksien asetukset

en: Redirect to URL configuration
fi: URL-ohjauksen asetukset

en: Display a message to the user configuration
fi: Käyttäjälle näytettävän viestin asetukset

en: Admin info
fi: Ylläpitotietoa

en: Last comment date
fi: Viimeisimmän kommentin päiväys

en: Translate @type_name
fi: Käännä @type_name

en: Personal contact form enabled by default
fi: Henkilökohtainen yhteydenottolomake on oletuksena käytössä

en: Content translation link
fi: Sisällön käännöksen linkki

en: Contextual link
fi: Kontekstiriippuvainen linkki

en: Delete form mode
fi: Poista lomakemuoto

en: Entity view mode settings
fi: Kokonaisuuden näyttötavan asetukset

en: The human-readable name of the view mode
fi: Näyttömuodon ihmisluettava nimi

en: Target entity type
fi: Kohde-entiteetin tyyppi

en: Entity form mode settings
fi: Entiteetin lomakemuodon asetukset

en: View or form mode machine name
fi: Näytötavan tai lomakkeen muodon koneluettava nimi

en: Field display setting
fi: Kentän näyttöasetukset

en: Text field display format settings
fi: Tekstikentän esitystavan asetukset

en: Sort settings
fi: Lajittele asetukset

en: Entity reference rendered entity display format settings
fi: Kokonaisuusviittauksen renderöidyn kokonaisuuden esitystavan asetukset

en: Entity reference entity ID display format settings
fi: Kokonaisuusviittauksen ID:n esitystavan asetukset

en: Entity reference label display format settings
fi: Kokonaisuusviittauksen etiketin esitystavan asetukset

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
fi: Kokonaisuusviittauksen automaattisen täydennyksen (tagi-tyyli) esitystavan asetukset

en: Entity reference autocomplete display format settings
fi: Kokonaisuusviittauksen automaattisen täydennyksen esitystavan asetukset

en: - Hidden - format settings
fi: Piilotettu - muotoiluasetukset

en: Integer settings
fi: Muuttujan asetukset

en: Decimal settings
fi: Desimaalin asetukset

en: Float settings
fi: Liukuluvun asetukset

en: Number decimal display format settings
fi: Desimaalinumeron esitystavan asetukset

en: Number unformatted display format settings
fi: Muotoilemattoman numeron esitystavan asetukset

en: Number default display format settings
fi: Numeron oletus-esitystavan asetukset

en: Reverse entity reference
fi: Käänteinen entiteettiviittaus

en: Field UI settings
fi: Kentän käyttöliittymäasetukset

en: Enable Description field
fi: Ota käyttöön Kuvaus-kenttä

en: Delete language
fi: Poista kieli

en: All language types
fi: Kaikki kielityypit

en: Language detection methods
fi: Kielen tunnistustavat

en: Interface Translation
fi: Käyttöliittymän kääntäminen

en: Translate interface settings
fi: Käännä käyttöliittymän tekstejä

en: Cache strings
fi: Välimuistita merkkijonot

en: Overwrite non customized translations
fi: Ylikirjoita ei-muokatut käännökset

en: Menu UI
fi: Valikon käyttöliittymä

en: Per-content type menu settings
fi: Sisältötyyppikohtaiset valikkoasetukset

en: Menu machine name
fi: Valikon koneluettava nimi

en: Node user ID
fi: Solmun käyttäjän ID

en: Link to a node revision
fi: Linkki solmun versioon

en: List (integer) settings
fi: Lista (muuttuja) asetukset

en: List (float) settings
fi: Lista (liuku) asetukset

en: List (text) settings
fi: Lista (teksti) asetukset

en: Options list default display settings
fi: Valintalistan näytön oletusasetukset

en: Key format settings
fi: Avaimen muodon asetukset

en: Single on/off checkbox format settings
fi: Yksinkertaisen on/off valintaruudun muodon asetukset

en: Select list format settings
fi: Valitun listamuodon asetukset

en: Responsive Image
fi: Responsiivinen kuva

en: GET method settings
fi: GET tavan asetukset

en: POST method settings
fi: POST tavan asetukset

en: PATCH method settings
fi: PATCH metodin asetukset

en: DELETE method settings
fi: DELETE metodin asetukset

en: Supported format
fi: Tuettu muoto

en: Supported authentication
fi: Tuettu autentikointi

en: REST display options
fi: REST näyttöasetukset

en: Field row
fi: Kenttärivi

en: Alias for ID
fi: Alias ID:lle

en: Raw output for ID
fi: Raakatuloste ID:lle

en: Serialized output format
fi: Serialisoitu tulosteen muoto

en: Configure search pages and search indexing options.
fi: Säädä hakusivuja ja haun indeksointia.

en: Add new search page
fi: Lisää uusi hakusivu

en: AND/OR combination limit
fi: AND/OR yhdistelmän raja

en: Default search page
fi: Oletus hakusivu

en: HTML tags weight
fi: HTML tagien painoarvo

en: Tag h1 weight
fi: Tagin h1 paino

en: Tag h2 weight
fi: Tagin h2 paino

en: Tag h3 weight
fi: Tagin h3 paino

en: Tag h4 weight
fi: Tagin h4 paino

en: Tag h5 weight
fi: Tagin h5 paino

en: Tag h6 weight
fi: Tagin h6 paino

en: Tag u weight
fi: Tagin u paino

en: Tag b weight
fi: Tagin b paino

en: Tag i weight
fi: Tagin i paino

en: Tag strong weight
fi: Tagin strong paino

en: Tag em weight
fi: Tagin em paino

en: Tag a weight
fi: Tagin a paino

en: Query key
fi: Kyselyavain

en: Source link
fi: Lähdelinkki

en: Serialization
fi: Sarjoitus

en: Shortcut settings
fi: Oikopolkujen asetukset

en: Syslog settings
fi: Syslog asetukset

[ctx: With components]
en: Extend
fi: Laajenna

en: Set as default theme
fi: Valitse oletusteemaksi

en: Site UUID
fi: Sivuston UUID

en: Remind users at login if their time zone is not set
fi: Muistuta käyttäjää aikavyöhykeasetuksen puuttumisesta kirjautumisen yhteydessä

en: Logging settings
fi: Logituksen asetukset

en: CSS performance settings
fi: CSS suorituskykyasetukset

en: Aggregate CSS files
fi: Yhdistä CSS-tiedostot

en: Compress CSS files
fi: Pakkaa CSS tiedostot

en: Fast 404 settings
fi: Fast 404 asetukset

en: Fast 404 enabled
fi: Fast 404 käytössä

en: Fast 404 page html
fi: Fast 404 sivun html

en: Menu description
fi: Valikon kuvaus

en: Theme global settings
fi: Teeman globaalit asetukset

en: Visibility Conditions
fi: Näkyvyysriippuvuudet

en: Visibility Condition
fi: Näkyvyysriippuvuus

en: Context assignments
fi: Kontekstien käyttö

en: Display variant
fi: Näytä muunnos

en: Requirements review
fi: Vaatimuksien läpikäynti

en: Unable to send email. Contact the site administrator if the problem persists.
fi: Sähköpostin lähettäminen epäonnistui. Ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään, jos ongelma toistuu.

en: Error sending email (from %from to %to with reply-to %reply).
fi: Virhe sähköpostin lähetyksessä (lähettäjä %from vastaanottajalle %to vastausosoitteella %reply).

en: The label for this display variant.
fi: Etiketti tälle näyttömuunnokselle.

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
fi: %name: sähköpostiosoite ei voi olla pidempi kuin @max merkkiä.

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
fi: Tästä osoitteesta lähetetään automaattiset viestit, esimerkiksi uuden käyttäjän tiedot. Käytä sivuston domainiin päättyvää osoitetta välttääksesi viestien roskapostiksi tulkitsemisen.

en: Receive email notifications
fi: Vastaanota sähköposti-ilmoituksia

en: Send email configuration
fi: Sähköpostin lähetyksen asetukset

en: Enter a valid email address or use a token email address such as %author.
fi: Syötä voimassa oleva sähköpostiosoite tai käytä merkitsevää osoitetta, kuten %author.

en: Show for the listed pages
fi: Näytä listatuilla sivuilla

en: Hide for the listed pages
fi: Piilota listatuilta sivuilta

en: Overriding default settings
fi: Oletusasetusten ohittaminen

en: This page provides a list of all comment types on the site and allows you to manage the fields, form and display settings for each.
fi: Tämä sivu sisältää listan kaikista kommenttityypeistä sivustolla ja voit hallita jokaisen kenttiä, lomaketta ja näyttöasetuksia.

en: Comment types
fi: Kommenttityypit

en: Comment type %label has been updated.
fi: Kommenttityyppi %label on päivitetty.

en: Comment type %label has been added.
fi: Kommenttityyppi %label on lisätty.

en: The comment author's email address.
fi: Kommentin kirjoittajan sähköpostiosoite.

en: Comment Type
fi: Kommenttityyppi

en: The comment type.
fi: Kommenttityyppi

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each email address with a comma.
fi: Esimerkki: 'webmaster@example.com' tai 'sales@example.com,support@example.com'. Määrittääksesi useamman vastaanottajan, erota sähköpostiosoitteet pilkulla.

en: %recipient is an invalid email address.
fi: %recipient ei ole kelvollinen sähköpostiosoite.

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jan
fi: Tam

[ctx: Abbreviated month name]
en: Feb
fi: Hel

[ctx: Abbreviated month name]
en: Mar
fi: Maa

[ctx: Abbreviated month name]
en: Apr
fi: Huh

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
fi: Tou

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jun
fi: Kes

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jul
fi: Hei

[ctx: Abbreviated month name]
en: Aug
fi: Elo

[ctx: Abbreviated month name]
en: Sep
fi: Syy

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
fi: Lok

[ctx: Abbreviated month name]
en: Nov
fi: Mar

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
fi: Jou

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
fi: Maa

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
fi: Tii

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
fi: Kes

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
fi: Tor

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
fi: Per

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
fi: Lau

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
fi: Ma

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
fi: Ti

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
fi: Ke

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
fi: To

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
fi: Pe

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
fi: La

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
fi: K

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
fi: P

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
fi: L

en: Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
fi: Verkko- ja sähköpostiosoitteet muutetaan automaattisesti linkeiksi.

en: Configuring content languages
fi: Sisältökielten asettaminen

en: <em>Selected language</em> allows you to specify the site's default language or a specific language as the fall-back language. This method should be listed last.
fi: <em>Valittu kieli</em> antaa määritellä käytettäväksi sivuston oletuskielen tai jonkin muun valitun kielen, jos muita valintaperusteita ei ole käytettävissä. Tämä vaihtoehto on syytä asettaa viimeiseksi.

en: Comma-separated list of recipient email addresses.
fi: Pilkuin eroteltu lista vastaanottajien sähköpostiosoitteita.

en: Syndicate block
fi: Syndikaattilohko

en: Use shortcuts
fi: Käytä oikopolkuja

en: Diff settings
fi: Diff asetukset

en: Branding block
fi: Brändilohko

en: Use site logo
fi: Käytä sivuston logoa

en: Notification email address
fi: Sähköpostiosoite järjestelmän ilmoituksiin

en: "On" label
fi: "Päälle" etiketti

en: "Off" label
fi: "Pois päältä" etiketti

en: Edit menu link %title
fi: Muokkaa valikkolinkkiä %title

en: This link is provided by the @name module. The title and path cannot be edited.
fi: Tämän linkin tuottaa @name moduuli. Otsikkoa ja polkua ei voi muokata.

en: Add comment type
fi: Lisää kommenttityyppi

en: Manage form and displays settings of comments.
fi: Hallinnoi lomaketta ja näyttää kommenttien asetukset.

en: Format type machine name
fi: Muotoile koneluettava nimi

en: Label setting machine name
fi: Kenttien näyttöasetukset

en: Boolean settings
fi: Boolean asetukset

en: On label
fi: Päälle-etiketti

en: Off label
fi: Pois päältä-etiketti

en: Updating translations for JavaScript and default configuration.
fi: Päivitetään JavaScriptin ja oletusasetusten käännöksiä.

en: Updating default configuration (@percent%).
fi: Päivitetään oletusasetuksia (@percent %).

en: The language of the content or translation.
fi: Sisällön tai käännöksen kieli.

en: The language the original content is in.
fi: Sisällön alkuperäinen kieli.

en: Allowed value with label
fi: Sallittu arvo etiketillä

en: Enabling REST support for an entity type
fi: REST palvelun käyttöönotto kokonaisuustyypille

en: Configuring search pages
fi: Hakusivujen konfigurointi

en: Managing the search index
fi: Hakuindeksin ylläpito

en: Displaying the Search block
fi: Hakulohkon näyttäminen

en: Searching your site
fi: Sisällön haku sivustolta

en: Extending the Search module
fi: Hakumoduulin laajentaminen

en: Search index progress
fi: Haun indeksoinnin prosessi

en: @percent% (@remaining remaining)
fi: @percent% (@remaining jäljellä)

en: Indexing progress
fi: Indeksointiprosessi

en: %num_indexed of %num_total indexed
fi: %num_indexed / %num_total indeksoitu

en: Does not use index
fi: Ei käytä indeksiä

en: Base field bundle override
fi: Paketin kenttäpohjien ohitus

en: Datetime timestamp display format settings
fi: Päivämäärän aikaleiman esitystavan asetukset

en: Boolean checkbox display format settings
fi: Boolean valintaruutu esitysmuodon valitsemiseksi

en: Installed themes
fi: Asennetut teemat

en: The %file does not exist.
fi: Tiedostoa %file ei ole olemassa.

en: The %file exists.
fi: Tiedosto %file on olemassa.

en: The %file is not readable.
fi: Tiedosto %file ei ole luettavissa.

en: The %file is not writable.
fi: Tiedosto %file ei ole kirjoitettavissa.

en: The @file is writable.
fi: Tiedosto @file on kirjoitettavissa.

en: The @file is owned by the web server.
fi: Tiedosto @file on palvelimen omistuksessa.

en: Negate the condition
fi: Käänteistä ehto

en: Finalizing configuration synchronization.
fi: Päätetään asetusten synkronointi.

en: Datetime Timestamp
fi: Datetime aikaleima

en: %theme theme installed.
fi: %theme teema asennettu.

en: Base field override
fi: Peruskentän ylikirjoitus

en: Display prefix and suffix
fi: Näytä etu- ja loppuliite

en: Text (plain)
fi: Teksti (pelkkä)

en: Text (plain, long)
fi: Teksti (pelkkä, pitkä)

en: This path does not exist or you do not have permission to link to %path.
fi: Tätä polkua ei ole olemassa tai sinulla ei ole oikeutta linkittää polkuun %path.

en: Install newly added themes
fi: Asenna äskettäin lisätyt teemat

en: Blocks are placed and configured specifically for each theme. The Block layout page opens with the default theme, but you can toggle to other installed themes.
fi: Lohkojen sijoittelu ja asetukset määritellään kullekin teemalle erikseen. Lohkojen sijoittelu -sivu aukeaa oletusteeman asetuksiin mutta muihin asennettuihin teemoihin on mahdollista vaihtaa.

en: Enable the personal contact form by default for new users
fi: Kytke päälle käyttäjäkohtainen yhteydenottolomake uusille käyttäjille.

en: Add contact form
fi: Lisää yhteydenottolomake

en: Create and manage contact forms.
fi: Luo ja hallinnoi yhteydenottolomakkeita.

en: Default form identifier
fi: Lomakkeen oletustunniste

en: When listing forms, those with lighter (smaller) weights get listed before forms with heavier (larger) weights. Forms with equal weights are sorted alphabetically.
fi: Kun lomakkeita listataan, ne joilla on kevyempi (pienempi) paino näytetään ennen lomakkeita joilla on painavampi (isompi) paino. Lomakkeet joilla on sama paino järjestetään aakkosjärjestyksessä.

en: Make this the default form
fi: Valitse tämä oletuslomakkeeksi

en: Send yourself a copy
fi: Lähetä itsellesi kopio

en: Content translation field settings
fi: Sisällön käännöksen kenttien asetukset

en: Allowed types: @extensions.
fi: Sallitut tiedostotyypit: @extensions.

en: Back to content editing
fi: Takaisin sisällön muokkaukseen

en: Align images
fi: Tasaa kuvat

en: Uses a <code>data-align</code> attribute on <code>&lt;img&gt;</code> tags to align images.
fi: Kuvien tasaamiseen käytetään <code>data-align</code>-attribuuttia <code>&lt;img&gt;</code>-tageissa.

en: Caption images
fi: Lisää kuviin kuvateksti

en: Uses a <code>data-caption</code> attribute on <code>&lt;img&gt;</code> tags to caption images.
fi: Kuvatekstit lisätään <code>data-caption</code>-attribuutilla <code>&lt;img&gt;</code>-tageihin.

en: Display author and date information
fi: Näytä kirjoittaja- ja aikatiedot

en: Breakpoint ID
fi: Leikkauskohdan ID

en: Unable to delete the shortcut for %title.
fi: Oikopolun poistaminen osoitteelle %title epäonnistui.

en: Maximum number of levels
fi: Tasojen enimmäismäärä

en: @entity_type revisions
fi: @entity_type versiot

en: Default value callback
fi: Oletusarvon paluukutsu

en: URI as link display format settings
fi: Verkko-osoite linkkinä esitystavan asetukset

en: Timestamp ago display format settings
fi: Aikamäärä (aikaa sitten) näyttömuoto

en: Link to URI
fi: Linkki verkko-osoitteeseen

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
fi: Kuvan minimikoko muodossa LEVEYSxKORKEUS (esim. 640x480). Jätä kenttä tyhjäksi, jos et halua rajoitusta. Pienempien kuvien lataukset hylätään.

en: Broken/Missing
fi: Rikkinäinen/Puuttuva

[ctx: Validation]
en: Email
fi: Sähköposti
    kontekstissa: Validointi

en: Comments are responses to content.
fi: Kommentit ovat vastauksia sisältöön.

en: Filename: %name
fi: Tiedoston nimi: %name

en: Recipient username
fi: Vastaanottajan käyttäjätunnus

en: You can align images (<code>data-align="center"</code>), but also videos, blockquotes, and so on.
fi: Voit tasata kuvat (<code>data-align="center"</code>), sekä lisäksi myös videot, <code>blockquote</code>-tagit yms.

en: Making this field required is recommended.
fi: Tämän kentän pakolliseksi asettaminen on suositeltavaa.

en: Leave preview?
fi: Poistu esikatselusta?

en: Leave preview
fi: Poistu esikatselusta

en: Search for @keywords
fi: Hae avainsanoja @keywords

en: Select a @context value:
fi: Valitse @context arvo:

en: Configuration entity dependencies
fi: Konfiguraatiokokonaisuuksien riippuvuudet

en: Content entity dependencies
fi: Sisältäentiteettien riippuvuudet

en: Enforced configuration dependencies
fi: Pakotetut konfiguraation riippuvuudet

en: String (long) settings
fi: Merkkijonon (pitkä) asetukset

en: URI settings
fi: URI asetukset

en: Database storage size
fi: Tietokannan tallennustilan koko

en: Text with text format
fi: Teksti ja tekstin muotoilu

en: Field widgets
fi: Kentän kohteet

en: Field widget
fi: Kentän kohde

en: Widget type machine name
fi: Asetustyökalun koneluettava nimi

en: Textarea display format settings
fi: Tekstialueen esitystavan asetukset

en: Email field display format settings
fi: Sähköpostikentän esitystavan asetukset

en: Link to the entity
fi: Linkki entiteettiin

en: Synchronizing extensions: @op @name.
fi: Synkronoi laajennukset: @op @name.

en: Link to the @entity_label
fi: Linkki kokonaisuuteen @entity_label

en: Linked to the @entity_label
fi: Linkitetty kokonaisuuteen @entity_label

en: Simple page
fi: Yksinkertainen sivu

en: Jump to the first comment.
fi: Siirry ensimmäiseen kommenttiin.

en: Jump to the first new comment.
fi: Siirry ensimmäiseen uuteen kommenttiin.

en: Share your thoughts and opinions.
fi: Jaa mielipiteesi ja ajatuksesi.

en: Content translation content settings
fi: Sisällön käännöksen sisältöasetukset

en: Content translation enabled
fi: Sisällön käännös on käytössä

en: Re-use an existing field
fi: Uudelleenkäytä olemassa olevaa kenttää

en: Content Language Settings
fi: Sisällön kielten asetukset

en: Influence of '@title'
fi: '@title' vaikutus

en: Installing supporting modules
fi: Tukimoduulien asennus

en: Default indexing settings
fi: Indeksien oletusasetukset

en: The default search index will be rebuilt.
fi: Oletus hakusivu uudelleenrakennetaan.

en: All search indexes will be rebuilt.
fi: Kaikki hakuindeksit uudelleenrakennetaan.

en: Add shortcut link
fi: Lisää oikopolkulinkki

en: Number integer display format settings
fi: Numeerisen kokonaisluvun esitystavan asetukset

en: Static menu link overrides
fi: Staattisten valikkolinkkien ylikirjoitukset

[ctx: Plural]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
fi: Kuvien on oltava mitoiltaan suurempia kuin <strong>@min</strong> pikseliä. Jos kuva on suurempi kuin <strong>@max</strong> pikseliä, sitä pienennetään.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
fi: Kuvien on oltava mitoiltaan vähintään <strong>@min</strong> pikseliä.

en: Node authored by (uid)
fi: Solmun kirjoittaja (uid)

en: Revision authored by (uid)
fi: Solmun version kirjoittaja (uid)

en: The location this shortcut points to.
fi: Sijainti johon oikopolku osoittaa.

en: Change site name, email address, slogan, default front page, and error pages.
fi: Vaihda sivuston nimeä, sähköpostiosoitetta, tunnuslausetta, etusivua ja virhesivuja.

en: Active menu trail
fi: Aktiivisen valikon polku

en: Configuration updates
fi: Asetusten päivitykset

en: The listed configuration will be updated.
fi: Alla luetellut asetukset päivitetään.

en: An entity field containing a password value.
fi: Kokonaisuuskenttä sisältäen salasana-arvon.

en: Selected default language no longer exists.
fi: Valittua oletuskieltä ei enää ole.

en: The username of the content author.
fi: Sisällön luojan käyttäjänimi.

en: Defining responsive image styles
fi: Responsiivisten kuvatyylien määrittäminen

en: Using responsive image styles in Image fields
fi: Responsiivisten kuvien käyttö kuvakentissä

en: Responsive image styles
fi: Responsiivisten kuvien tyylit

en: Edit responsive image style
fi: Muokkaa responsiivisen kuvan tyyliä

en: Duplicate responsive image style
fi: Kopioi responsiivisen kuvan tyyli

en: Add responsive image style
fi: Lisää responsiivisen kuvan tyyli

en: Responsive image style
fi: Responsiivisen kuvan tyyli

en: Image style mappings
fi: Kuvatyylien mappaukset

en: Image style mapping
fi: Kuvatyylin mappaus

en: Responsive image mapping type
fi: Responsiivisten kuvien mappaus-tyyppi

en: Sizes attribute
fi: Kokoattribuutti

en: <em>Duplicate responsive image style</em> @label
fi: <em>Kopioi responsiivisen kuvan tyyli</em> @label

en: <em>Edit responsive image style</em> @label
fi: <em>Muokkaa responsiivisen kuvan tyyliä</em> @label

en: Responsive image style @label saved.
fi: Responsiivisen kuvan tyyli @label tallennettu.

en: Responsive image style: @responsive_image_style
fi: Responsiivisen kuvan tyyli: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
fi: Valitse responsiivisen kuvan tyyli.

en: Entity reference field storage settings
fi: Entiteettiviittauskentän tallennusasetukset

en: Entity reference field settings
fi: Entiteettiviittauskentän asetukset

en: Entity reference selection plugin settings
fi: Entiteettiviittauksen valintaliitännäisen asetukset

en: Display in native language
fi: Näytä natiivikielisenä

en: HTTP cookies
fi: HTTP-evästeet

en: HTTP headers
fi: HTTP-otsakkeet

en: Is super user
fi: On superkäyttäjä

en: Displayed in native language
fi: Näytetty natiivikielisenä

en: Submitted by @username on @datetime
fi: Lähettänyt @username @datetime

en: Submitted by @author_name on @date
fi: Lähettänyt @author_name @date

en: Account's permissions
fi: Käyttäjätilin oikeudet

en: Existing password
fi: Nykyinen salasana

en: Display the author name.
fi: Näytä kirjoittajan nimi.

en: Using the personal contact form
fi: Käytä henkilökohtaista yhteydenottolomaketta

en: Adding content to contact forms
fi: Sisällön lisääminen yhteydenottolomakkeisiin

en: Display an icon
fi: Näytä ikoni

en: Speeding up your site
fi: Sivuston nopeuttaminen

en: Site default language code
fi: Sivuston oletuskielikoodi

en: Page caching
fi: Sivun välimuistitus

en: Contains US ASCII characters only
fi: Sisältää ainoastaan US ASCII -merkkejä

en: Delete @language translation
fi: Poista kielen @language käännökset

en: The core.extension configuration does not exist.
fi: Määritystä core.extension ei ole.

en: Unable to install the %module module since it does not exist.
fi: Moduulia %module ei voitu asentaa, koska sitä ei ole.

en: Unable to install the %theme theme since it does not exist.
fi: Teeman %theme asennus ei onnistu, koska sitä ei ole.

en: Interface text
fi: Käyttöliittymän teksti

en: Order of language detection methods for interface text. If a translation of interface text is available in the detected language, it will be displayed.
fi: Käyttöliittymän kielen tunnistamismenetelmien järjestys. Jos käyttöliittymätekstistä löytyy käännös tunnistetulla kielellä, sitä käytetään.

en: Interface text language selected for page
fi: Sivulla käytössä oleva käyttöliittymän kieli.

en: Customize %language_name language detection to differ from Interface text language detection settings
fi: Käytä eri asetuksia kielen %language_name tunnistamisessa.

en: Timestamp display format settings
fi: Aikaleiman esitysmuodon asetukset

en: Future format
fi: Tuleva muoto

en: Past format
fi: Mennyt muoto

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
fi: @requirements_message (Tällä hetkellä käytössä @item versio @version)

en: The MyISAM storage engine is not supported.
fi: MyISAM-tallennusmoottoria ei tueta.

en: 0 seconds
fi: 0 sekuntia

en: The @module module is required
fi: Moduuli @module vaaditaan

en: - Default site/user time zone -
fi: - Sivuston tai käyttäjän oletusaikavyöhyke -

en: Date format: @date_format
fi: Päivämäärän muoto: @date_format

en: Time zone: @timezone
fi: Aikavyöhyke: @timezone

en: Translate interface text
fi: Käännä käyttöliittymän tekstejä

en: Plural variants
fi: Monikot

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
fi: Sijoita lohko <span class="visually-hidden">alueeseen %region</span>

en: Configuration synchronization
fi: Asetusten synkronointi

en: Import and export your configuration.
fi: Tuo ja vie sivuston asetuksia.

en: @date by @username
fi: @date kirjoittajalta @username

en: Apache version
fi: Apache-versio

en: Container cannot be saved to cache.
fi: Säiliötä ei voida tallentaa välimuistiin.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database due to the following error: @error.
fi: Drupal ei asentunut kunnolla olemassaolevaan tietokantaan virheestä @error johtuen.

en: The database server version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
fi: Tietokantapalvelimen versio %version ei vastaa vaadittua minimiversiota %minimum_version.

en: A value must be selected for %part.
fi: %part tarvitsee määritellyn arvon.

en: Primary admin actions
fi: Ensisijaiset ylläpidon toimenpiteet

en: The blocked IP address.
fi: Estetty IP-osoite.

en: The time that the comment was created, as a Unix timestamp.
fi: Ajankohta, jolloin kommentti luotiin. Unix-aikakoodi.

en: Core (Experimental)
fi: Ydin (Kokeellinen)

en: Do not use this breakpoint.
fi: Älä käytä tätä taittopistettä.

en: Entity/field definitions
fi: Entiteetti- ja kenttämäärittelyt

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
fi: Asennusohjelma vaatii, että luot käännöshakemiston osana asennusta. Luo kansio %translations_directory . Lisätietoa Drupalin asennuksesta saat tiedostosta <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
fi: Asennusohjelma edellyttää lukuoikeuksia hakemistoon %translations_directory. Ohjeiden osiossa <a href=":handbook_url">palvelinongelmia</a> on ohjeita tästä ja muista aiheista.

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
fi: Asennusohjelma vaatii asennuksen aikana lukuoikeudet hakemistoon %translations_directory. Ohjeiden osiossa <a href=":handbook_url">palvelinongelmia</a> on ohjeita tästä ja muista aiheista.

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
fi: Asennusohjelma vaatii yhteyden käännöspalvelimelle ladatakseen käännöstiedoston. Tarkista internet-yhteytesi ja varmista että sivustosi saa yhteyden käännöspalvelimeen osoitteessa <a href=":server_url">@server_url</a>.

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
fi: Käännöspalvelimella ei ole saatavilla käännöstiedostoa kielelle %language. <a href=":url">Valitse jokin muu kieli</a> tai valitse "English" kääntääksesi sivuston myöhemmin.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
fi: Käännöstiedoston lataaminen kielelle %language ei onnistunut. <a href=":url">Valitse jokin muu kieli</a> tai valitse "English" kääntääksesi sivuston myöhemmin.

en: The @drupal installer requires that you create a %file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
fi: @drupal -asennusohjelma vaatii, että luot tiedoston %file osana asennusprosessia. Kopioi %default_file nimelle %file. Lisätietoja Drupalin asentamisesta löytyy tiedostosta <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
fi: @drupal edellyttää, että pystyy lukemaan tiedostoa %file koko ajan. Dokumentaation osiossa <a href=":handbook_url">Webhosting issues</a> kerrotaan lisää tästä ja muista aiheista.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
fi: @drupal edellyttää, että pystyy kirjoittamaan tiedostoon %file asennusprosessin aikana. Dokumentaation osiossa <a href=":handbook_url">Webhosting issues</a> kerrotaan lisää tästä ja muista aiheista.

en: The @drupal installer failed to create a %file file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
fi: @drupal -asennusohjelma ei pystynyt luomaan tiedostoa %file oikeilla omistajuustiedoilla. Kirjaudu palvelimelle, poista nykyinen %file -tiedosto ja luo uusi kopioimalla %default_file nimelle %file. Lisätietoja Drupalin asentamisesta löytyy tiedostosta <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. Dokumentaation osiossa <a href=":handbook_url">Webhosting issues</a> kerrotaan lisää tästä ja muista aiheista.

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
fi: Tarkista viestit ja <a href=":retry">yritä uudelleen</a>. Voit myös halutessasi <a href=":cont">jatkaa joka tapauksessa</a>.

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
fi: Tarkista viestit ja <a href=":url">yritä uudelleen</a>.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: @modules
fi: Seuraavat moduulit ovat pakollisia, mutta niitä ei löydy. Siirrä ne oikeaan modules-alihakemistoon kuten <em>/modules</em>. Puuttuvat moduulit: @modules

en: Updating @module
fi: Päivitetään @module

en: Operating in maintenance mode. <a href=":url">Go online.</a>
fi: Sivusto on huoltotilassa (ei näy julkisena internetissä). <a href=":url">Siirry normaalitilaan.</a>

en: Textfield size: @size
fi: Tekstikentän koko: @size

en: Number of rows: @rows
fi: Rivien määrä: @rows

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href=":https-link">Learn more</a>.
fi: VAROITUS: Yhteytesi ei ole salattu, joten salasanasi lähetetään suojaamattomana tekstinä. <a href=":https-link">Lue lisää</a>.

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fi: @name ei voi olla pidempi kuin %max merkkiä pitkä, mutta se on tällä hetkellä %length merkkiä pitkä.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
fi: Kaikki tarvittavat muutokset %dir -kansioon ja %file -tiedostoon ovat tehty, joten voit nyt poistaa näiltä kirjoitusoikeudet. Näin vältyt tietoturvariskeiltä. Jos olet epävarma kuinka se tehdään, katso lisätietoa <a href=":handbook_url">online-käsikirjasta</a>.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
fi: Lähetettävä viesti. Voit käyttää myös korvattavia merkkijonoja, kuten [node:title], [user:account-name], [user:display-name] ja [comment:body] kuvaamaan tietoa joka korvataan viestiä lähetettäessä. Kaikki korvattavat merkkijonot eivät ole käytettävissä jokaisessa asiayhteydessä.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
fi: Nykyiselle käyttäjälle näytettävä viesti. Voit käyttää myös korvattavia merkkijonoja, kuten [node:title], [user:account-name], [user:display-name] ja [comment:body] kuvaamaan tietoa joka korvataan viestiä lähetettäessä. Kaikki korvattavat merkkijonot eivät ole käytettävissä jokaisessa asiayhteydessä.

en: <a href=":login">Log in</a> or <a href=":register">register</a> to post comments
fi: <a href=":login">Kirjaudu</a> tai <a href=":register">rekisteröidy</a> kirjoittaaksesi kommentteja

en: <a href=":login">Log in</a> to post comments
fi: <a href=":login">Kirjaudu sisään</a> kirjoittaaksesi kommentteja

en: Hello @recipient-name,
fi: Hei @recipient-name,

en: @name (not verified)
fi: @name (ei varmistettu)

en: Before you can translate content, there must be at least two languages added on the <a href=":url">languages administration</a> page.
fi: Sisällön kääntämiseksi <a href=":url">kielten asetussivulla</a> on määriteltävä vähintään kaksi kieltä.

en: Date part order: @order
fi: Päiväyksen osien järjestys: @order

en: Time type: @time_type
fi: Ajan tyyppi: @time_type

en: The Database Logging module logs system events in the Drupal database. For more information, see the <a href=":dblog">online documentation for the Database Logging module</a>.
fi: Database Logging -moduuli kirjaa järjestelmän tapahtumia Drupalin tietokantaan. Lisää tietoa saat <a href=":dblog">Database Logging -moduulin dokumentaatiosta</a>.

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
fi: Tietokantalokissa säilytettävien viestien maksimimäärä. Edellyttää toimivaa <a href=":cron">cron-ajoa</a>.

en: Pages which are suitable for caching are cached the first time they are requested, then the cached version is served for all later requests. Dynamic content is handled automatically so that both cache correctness and hit ratio is maintained.
fi: Välimuistitettavissa olevat sivut tallennetaan välimuistiin ensimmäisen latauspyynnön yhteydessä, ja seuraavien pyyntöjen kohdalla käytetään välimuistissa olevaa versiota. Dynaaminen sisältö välimuistitetaan siten, että sekä välimuistin paikkansapitävyys että välimuistin osuvuus säilytetään.

en: @size limit.
fi: Rajoitus: @size.

en: Limit allowed HTML tags and correct faulty HTML
fi: Rajoita sallittuja HTML-tageja ja korjaa rikkinäinen HTML

en: Explanation of the language options is found on the <a href=":languages_list_page">languages list page</a>.
fi: Kielivalintojen selitykset löytyvät <a href=":languages_list_page">kielten listaussivulta</a>.

en: Site's default language (@language)
fi: Sivuston oletuskieli (@language)

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
fi: Jokaisella valikolla on oma lohko jota hallitaan <a href=":blocks">lohkojen sijoittelu</a>-sivulla.

en: When new content is created, the Node module records basic information about the content, including the author, date of creation, and the <a href=":content-type">Content type</a>. It also manages the <em>publishing options</em>, which define whether or not the content is published, promoted to the front page of the site, and/or sticky at the top of content lists. Default settings can be configured for each <a href=":content-type">type of content</a> on your site.
fi: Uutta sisältöä luodessa Node-moduuli tallentaa sisällöstä perustietoja, kuten kirjoittajan, luontipäivämäärän ja <a href=":content-type">sisältötyypin</a>. Lisäksi moduuli huolehtii <em>julkaisuasetuksista</em>, jotka määrittelevät onko sisältö julkaistu, nostettu etusivulle tai kiinnitetty listojen alkuun. Oletukset voidaan asettaa jokaiselle <a href=":content-type">sisältötyypille</a> sivustolla.

en: Set and configure the default theme for your website.  Alternative <a href=":themes">themes</a> are available.
fi: Valitse ja muokkaa asetuksia sivuston vakioteemaan. Vaihtoehtoisia <a href=":themes">teemoja</a> on saatavilla.

en: You can place blocks for each theme on the <a href=":blocks">block layout</a> page.
fi: Voit asetella lohkoja jokaiseen teemaan <a href=":blocks">lohkojen sijoittelu</a>-sivulla.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
fi: Monet erikoismerkit ovat sallittuja, kuten välilyönti, piste (.), yhdysmerkki (-), lainausmerkki ('), alaviiva (_) ja @-merkki.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like /node/1234 or an external URL like @url.
fi: URL, johon käyttäjä tulee uudelleenohjata. Voi olla sisäinen URL, kuten /node/1234 tai ulkoinen URL, kuten @url.

en: Block placement is specific to each theme on your site. Changes will not be saved until you click <em>Save blocks</em> at the bottom of the page.
fi: Sivustosi jokaisella teemalla on omat lohkojen sijoittelut. Muutoksia ei tallenneta ennen kuin klikkaat <em>Tallenna lohkot</em> sivun alalaidassa.

en: The Database Logging module logs system events in the Drupal database. Monitor your site or debug site problems on this page.
fi: Database Logging -moduuli kirjaa järjestelmän tapahtumia Drupalin tietokantaan. Tällä sivulla voit valvoa sivuston tapahtumia ja selvittää ongelmia.

en: Configure languages for content, interface, and configuration.
fi: Säädä kieliä sisältöä, käyttöliittymää ja asetuksia varten.

en: Configure the import of translation files, and add or customize interface translations.
fi: Säädä käännöstiedostojen tuontia, ja lisää tai muokkaa käyttöliittymän käännöksiä.

en: Manage menus and menu links.
fi: Hallinnoi valikoita ja valikoiden linkkejä.

en: Add custom URLs to existing paths.
fi: Lisää omia URL-osoitteita olemassa oleviin polkuihin.

en: Delete %label
fi: Poista %label

en: Select and configure text editors, and how content is filtered when displayed.
fi: Valitse ja säädä tekstieditoreita, ja kuinka sisältöä suodatetaan katseltaessa.

en: This entity (%type: %label) cannot be referenced.
fi: Entiteettiin (%type: %label) ei voida viitata.

en: This entity (%type: %id) cannot be referenced.
fi: Tähän entiteettiin (%type: %id) ei voi viitata.

en: Importing configuration
fi: Tuodaan asetuksia

en: Starting configuration import.
fi: Aloitetaan asetusten tuonti.

en: Configuration import has encountered an error.
fi: Asetusten tuonnissa tapahtui virhe.

en: Install configuration
fi: Asenna asetukset

en: Default configuration hash
fi: Oletusasetusten tiiviste

en: Authored on @date
fi: Luotu @date

en: Add @entity-type
fi: Lisää @entity-type

en: Revision create time
fi: Version luontiaika

en: Default revision
fi: Oletusversio

en: Size of email field
fi: Sähköpostikentän koko

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
fi: Unicode-merkkijonojen operaatiot emuloidaan best-effort-periaatteella. Paremman tuen Unicodelle saat asentamalla <a href="http://php.net/mbstring">PHP:n mbstring-laajennuksen</a>.

en: Completed step @current of @total.
fi: Suoritettu vaihe @current / @total.

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
fi: Ylläpitoteeman käyttöoikeudet voit määrittää "Näytä ylläpitoteema" -asetuksella <a href=":permissions">Käyttöoikeudet</a>-sivulla.

en: Create and manage fields, forms, and display settings for your content.
fi: Luo ja hallinnoi kenttiä, lomakkeita ja sisällön näkymisen asetuksia.

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
fi: Automaattisesti luotujen entiteettien paketti.

en: Basic site settings
fi: Sivuston perusasetukset

en: Configure the location of uploaded files and how they are accessed.
fi: Säädä ladattujen tiedostojen sijaintia ja niihin pääsyä.

en: Configure the site description, the number of items per feed, and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
fi: Säädä sivuston kuvausta, syötteiden tulosten lukumäärää ja näkyykö syötteissä otsikot, lyhennelmät vai koko sisältö.

en: Configure and use development tools.
fi: Kehitystyökalujen asetukset ja käyttöönotto

en: Take the site offline for updates and other maintenance tasks.
fi: Aseta sivusto huoltotilaan päivityksiä ja muita huoltotoimenpiteitä varten.

en: Configure caching and bandwidth optimization.
fi: Säädä välimuistia ja optimoi kaistan käyttöä.

en: Configure the display of error messages and database logging.
fi: Virheviestien ja tietokantalokituksen asetukset.

en: Configure regional settings, localization, and translation.
fi: Säädä aluekohtaisia asetuksia, lokalisointia ja käännöksiä.

en: Configure the locale and timezone settings.
fi: Säädä aluekohtaisia ja aikavyöhykkeiden asetuksia.

en: Configure how dates and times are displayed.
fi: Säädä miten päivämäärät ja kellonajat näkyvät.

en: Configure site search, metadata, and search engine optimization.
fi: Säädä sivuston hakua, metadataa ja hakukoneoptimointia.

en: Configure basic site settings, actions, and cron.
fi: Säädä sivuston perusasetuksia, toimenpiteitä ja cronia.

en: Configure the administrative user interface.
fi: Säädä ylläpidon käyttöliittymää.

en: Manage the content workflow.
fi: Hallitsen sisällön työnkulkua.

en: Configure content formatting and authoring.
fi: Säädä sisällön muotoilua ja syöttämistä.

en: Get a status report about your site's operation.
fi: Lue tilanneraportti sivustosi toiminnasta.

en: %type: @message in %function (line %line of %file) @backtrace_string.
fi: %type: @message funktiossa %function (rivi %line tiedostossa %file) @backtrace_string.

en: Starting execution of @module_cron().
fi: Aloitetaan @module_cron() -funktion suoritusta.

en: Starting execution of @module_cron(), execution of @module_previous_cron() took @time.
fi: Aloitetaan @module_cron() -funktion suoritusta, @module_previous_cron() -funktion suorittaminen vei @time.

en: Execution of @module_previous_cron() took @time.
fi: @module_previous_cron() -funktion suorittaminen vei @time.

en: The message to display to the user after submission of this form. Leave blank for no message.
fi: Viesti joka näytetään käyttäjälle lomakkeen lähetyksen jälkeen. Jätä tyhjäksi jos et halua viestiä.

en: Path to redirect the user to after submission of this form. For example, type "/about" to redirect to that page. Use a relative path with a slash in front.
fi: Polku johon käyttäjä uudelleenohjataan lomakkeen lähettämisen jälkeen. Esimerkiksi, kirjoita "/yhteystiedot" ohjaaksesi kyseiselle sivulle. Käytä relatiivista polkua jossa on kauttaviiva ensimmäisenä.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "/about" when writing an about page.
fi: Määrittele valinnainen polku mistä tämä sisältö on katseltavissa. Esimerkiksi kirjoita "/yhteystiedot" jos olet tekemässä yhteystiedot-sivua.

en: Control default display settings for your site, across all themes. Use theme-specific settings to override these defaults.
fi: Muokkaa sivuston oletusnäkymäasetuksia kaikissa teemoissa. Käytä teemakohtaisia asetuksia ohittaaksesi nämä vakioasetukset.

en: Date range settings
fi: Päivämäärävälin asetukset

en: Default start date type
fi: Aloituspäivämäärän oletustyyppi

en: Default start date value
fi: Aloituspäivämäärän oletusarvo

en: Default end date type
fi: Lopetuspäivämäärän oletustyyppi

en: Default end date value
fi: Lopetuspäivämäärän oletusarvo

en: Date separator
fi: Päivämääräerotin

en: The string to separate the start and end dates
fi: Merkit joka erottavat aloitus- ja lopetuspäivämäärät

en: Is front page
fi: On etusivu

en: Recipient email address
fi: Vastaanottajan sähköpostiosoite

en: You may also use tokens: [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. Separate recipients with a comma.
fi: Voit käyttää myös merkkejä: [node: author :mail], [comment:author:mail], jne. Erota vastaanottajat pilkulla.

en: Entity reference selection handler settings
fi: Kokonaisuuteen viittauksen valinnankäsittelijän asetukset

en: Default selection handler settings
fi: Valinnankäsittelijän oletusasetukset

en: Czechia
fi: Tsekki

en: Entity action
fi: Kokonaisuuden toiminto

en: Configuration validation
fi: Asetusten validointi

en: No installation found. Use the 'install' command.
fi: Asennusta ei löytynyt. Käytä 'install' -komentoa.

en: Error while opening up a one time login URL
fi: Virhe avattaessa kertakirjautumislinkkiä

en: Zero items selected
fi: Ei valittuja kohteita

en: All @count items selected
fi: Kaikki @count kohdetta on valittu

en: Select all media
fi: Valitse kaikki mediakohteet

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
fi: Automaattisten täydennysehdotusten maksimimäärä.

en: The @drupal installer requires that the %default-file file must not be deleted or modified from the original download.
fi: @drupal-asennusohjelma vaatii, ettei %default-file -tiedostoa ole poistettu tai muutettu alkuperäisestä latauksesta.

en: Enter the date using the format @placeholder_date (e.g., @date_format).
fi: Syötä päivämäärä muodossa @placeholder_date (esimerkiksi @date_format).

en: Enter the time using the format @placeholder_time (e.g., @time_format).
fi: Syötä aika muodossa @placeholder_time (esimerkiksi @time_format).

en: MySQL, Percona Server, or equivalent
fi: MySQL, Percona Server tai vastaava

en: Missing required data for configuration: %config
fi: Konfiguraatiosta %config puuttuu pakollisia tietoja.
