Drupal core (8.2.6) - en to ru translation catalogue (8261 entries)

en: Forms
ru: Формы

en: Home
ru: Главная

en: User interface
ru: Интерфейс пользователя

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Next
ru: Вперёд

en: Pages
ru: Страницы

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Register
ru: Регистрация

en: Create a new user account.
ru: Создать новую учётную запись пользователя.

en: Markup
ru: Разметка

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Approve
ru: Утвердить

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Attribute
ru: Атрибут

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Email address
ru: E-mail адрес

en: Development
ru: Разработка

en: Groups
ru: Группы

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Replies
ru: Ответы

en: Closed
ru: Закрыто

en: yes
ru: да

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Send email
ru: Отправить письмо

en: closed
ru: закрыто

en: Actions
ru: Действия

en: disabled
ru: отключено

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Last comment
ru: Последний комментарий

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: more
ru: ещё

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Отключить

en: Explanation or submission guidelines
ru: Пояснения или инструкции по заполнению

en: Email settings
ru: Настройки электронной почты

en: Article
ru: Статья

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Администрирование

en: footer
ru: подвал

en: Comments
ru: Комментарии

en: More
ru: Ещё

en: not verified
ru: не проверено

en: Action
ru: Действие

en: Last updated
ru: Последнее обновление

en: On
ru: Вкл

en: For
ru: Для

en: new
ru: новое

en: Tags
ru: Теги

en: Block title
ru: Заголовок блока

en: The title of the block as shown to the user.
ru: Заголовок блока, как он будет показан пользователю.

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Logging
ru: Журналирование

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Content types
ru: Типы материалов

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: Home page
ru: Главная страница

en: Download
ru: Скачать

en: view
ru: представление

en: updated
ru: обновлено

en: Overview
ru: Обзор

en: File information
ru: Информация о файле

en: File
ru: Файл

en: Tag
ru: Тег

en: File path
ru: Путь к файлу

en: Advanced options
ru: Дополнительные настройки

en: Release notes
ru: Примечания к версии

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Links
ru: Ссылки

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: None
ru: Нет

en: Use count
ru: Используемое количество

en: Display settings
ru: Настройки отображения

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Test
ru: Тест

en: Number
ru: Число

en: Message
ru: Сообщение

en: No log messages available.
ru: В системном журнале нет сообщений.

en: Account Name
ru: Имя учётной записи

en: Password
ru: Пароль

en: Block settings
ru: Настройки блока

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Country
ru: Страна

en: Weight
ru: Вес

en: The configuration options have been saved.
ru: Настройки конфигурации были успешно сохранены.

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Center
ru: Центр

en: Container
ru: Контейнер

en: Help text
ru: Справочный текст

en: Types
ru: Типы

en: Hierarchy
ru: Иерархия

en: Multiple
ru: Множественная

en: Required
ru: Обязательно

en: root
ru: корень

en: Parent
ru: Родитель

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
ru: Страницы на данном уровне сортируются сначала по весу, затем по заголовку.

en: Depth
ru: Глубина

en: Category
ru: Категория

en: Add container
ru: Добавить контейнер

en: Settings
ru: Настройки

en: Feed
ru: Поток данных

en: Name
ru: Название

en: edit container
ru: редактировать контейнер

en: edit
ru: изменить

en: Go to previous page
ru: На предыдущую страницу

en: Go to parent page
ru: На родительскую страницу

en: Go to next page
ru: На следующую страницу

en: Import
ru: Импортировать

en: Book
ru: Книга

en: Export
ru: Экспортировать

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: Description field
ru: Поле описания

en: settings
ru: настройки

en: Node ID
ru: ID материала

en: Field
ru: Поле

en: Outline
ru: Оглавление

en: header
ru: шапка

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Session opened for %name.
ru: Сессия для %name открыта.

en: Help
ru: Справка

en: Image settings
ru: Настройки изображений

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Preset Name
ru: Имя предустановки

en: Default
ru: По умолчанию

en: Summary
ru: Сводка

en: Update
ru: Обновить

en: Open
ru: Открыть

en: Blank
ru: Пустое

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Core
ru: Ядро

en: High
ru: Высокий

en: Low
ru: Низкий

en: Archive
ru: Архив

en: Album
ru: Альбом

en: Artist
ru: Исполнитель

en: Icon
ru: Иконка

en: Add new
ru: Добавить новый

en: Time
ru: Время

en: Views
ru: Представление

en: Access
ru: Доступ

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Просмотр

en: Length
ru: Длина

en: Format
ru: Формат

en: History
ru: История

en: hidden
ru: скрыто

en: Path
ru: Путь

en: Filename
ru: Имя файла

en: File extensions
ru: Расширения файла

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Modules
ru: Модули

en: Form ID
ru: ID формы

en: Clear index
ru: Очистить индекс

en: General discussion
ru: Общая дискуссия

en: edit forum
ru: редактировать форум

en: Forum name
ru: Название форума

en: forum
ru: форум

en: Manage
ru: Управление

en: Refresh
ru: Обновить

en: Region
ru: Область

en: Visible
ru: Видимый

en: link
ru: ссылка

en: Anchor
ru: Якорь

en: Display
ru: Отображение

en: Node type
ru: Тип материала

en: Menu
ru: Меню

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: Teaser
ru: Анонс

en: never
ru: никогда

en: Updated
ru: Обновлено

en: Text
ru: Текст

en: Theme
ru: Тема

en: aggregator
ru: сбор новостей

en: Update interval
ru: Интервал обновления

en: The fully-qualified URL of the feed.
ru: Полный URL-адрес RSS-ленты.

en: Add forum
ru: Добавить форум

en: Add term
ru: Добавить термин

en: Search keywords
ru: Ключевые слова поиска

en: Timestamp
ru: Время

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Access log settings
ru: Настройки журнала доступа

en: Search Keywords
ru: Поиск по ключевым словам

en: Preview comment
ru: Предпросмотр комментария

en: Component
ru: Компонент

en: Statistics
ru: Статистика

en: Advanced search
ru: Расширенный поиск

en: You are not authorized to access this page.
ru: Вы не авторизированы для доступа к этой странице.

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Attachment
ru: Вложение

en: n/a
ru: н/д

en: Upload
ru: Закачать

en: Picture
ru: Изображение

en: Upload image
ru: Загрузка изображения

en: Taxonomy settings
ru: Настройки таксономии

en: Mail
ru: Почта

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: Database type
ru: Тип базы данных

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материала

en: Continue
ru: Продолжить

en: Configure
ru: Настроить

en: Files
ru: Файлы

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Error
ru: Ошибка

en: Options
ru: Настройки

en: Contact
ru: Контакт

en: no
ru: нет

en: New user: %name %email.
ru: Новый пользователь: %name %email.

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Sent email to %recipient
ru: Отправка почты для получателя %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ru: Невозможно отправить email для получателя %recipient

en: The subject of the message.
ru: Тема сообщения.

en: Number of columns
ru: Количество столбцов

en: Data type
ru: Тип данных

en: Create
ru: Создать

en: Separator
ru: Разделитель

en: Include
ru: Включить

en: Exclude
ru: Исключить

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Open link in new window
ru: Открывать ссылку в новом окне

en: term
ru: термин

en: Expanded
ru: Развёрнутый

en: Parent item
ru: Родитель

en: Add child page
ru: Добавить дочернюю страницу

en: Printer-friendly version
ru: Версия для печати

en: Content type for child pages
ru: Тип материала для дочерних страниц

en: Update options
ru: Настройки обновления

en: Remove from outline
ru: Убрать из оглавления

en: Unknown export format.
ru: Неизвестный формат экспорта.

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Done
ru: Готово

en: Last post
ru: Последняя публикация

en: Access denied
ru: Доступ запрещён

en: Year
ru: Год

en: Date format
ru: Формат даты

en: Add content
ru: Добавить материал

en: Area
ru: Область

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Block
ru: Блок

en: Override title
ru: Переопределить заголовок

en: CSS class
ru: CSS-класс

en: Add view
ru: Добавить представление

en: Page
ru: Страница

en: Pager ID
ru: ID постраничного навигатора

en: View arguments
ru: Аргументы представления

en: 1 minute | @count minutes
ru[0]: @count минута
ru[1]: @count минуты
ru[2]: @count минут

en: 1 hour | @count hours
ru[0]: @count час
ru[1]: @count часа
ru[2]: @count часов

en: 1 day | @count days
ru[0]: @count день
ru[1]: @count дня
ru[2]: @count дней

en: Configuration saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Taxonomy terms
ru: Термины таксономии

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: Logo
ru: Логотип

en: Site name
ru: Название сайта

en: Site slogan
ru: Слоган сайта

en: Good
ru: Хорошо

en: Node types
ru: Типы материалов

en: User settings
ru: Настройки пользователя

en: Site
ru: Сайт

en: Not found
ru: Не найдено

en: Module
ru: Модуль

en: Off
ru: Выкл

en: Host
ru: Хост

en: Available updates
ru: Доступные обновления

en: Manual update check
ru: Проверка обновлений вручную

en: Never
ru: Никогда

en: Check manually
ru: Проверить вручную

en: Up to date
ru: Актуально

en: Update available
ru: Доступно обновление

en: Drupal core update status
ru: Статус обновления ядра Drupal

en: Out of date
ru: Требуется обновление

en: Header
ru: Шапка

en: Left sidebar
ru: Левая боковая колонка

en: Right sidebar
ru: Правая боковая колонка

en: Footer
ru: Подвал

en: Inline
ru: В линию

en: Recipients
ru: Получатели

en: Selected
ru: Выбрано

en: Your name
ru: Ваше имя

en: Menu link
ru: Ссылка меню

en: To
ru: Кому

en: Aggregator feed
ru: Лента агрегатора

en: Aggregator feed ID
ru: Идентификатор агрегатора ленты

en: Feed description
ru: Описание ленты

en: Aggregator item
ru: Элемент агрегатора

en: Aggregator item ID
ru: Идентификатор элемента агрегатора

en: Custom
ru: Собственная

en: Visibility
ru: Видимость

en: Roles
ru: Роли

en: Role ID
ru: ID роли

en: Revision ID
ru: ID редакции

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment ID
ru: ID комментария

en: Hostname
ru: Имя хоста

en: Score
ru: Результат

en: Published
ru: Опубликовано

en: Signature
ru: Подпись

en: Cacheable
ru: Кэшируемое

en: Filter
ru: Фильтр

en: Location
ru: Место

en: Source string
ru: Исходная строка

en: Locale
ru: Язык

en: Title field label
ru: Метка поля заголовка

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Sticky at top of lists
ru: Закреплять вверху списков

en: Revisions
ru: Редакции

en: Log message
ru: Сообщение в системный журнал

en: URL alias
ru: Синоним URL

en: File ID
ru: ID файла

en: File name
ru: Имя файла

en: File MIME type
ru: MIME тип файла

en: File size
ru: Размер файла

en: Node revision ID
ru: ID редакции материала

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Vocabulary ID
ru: ID словаря

en: Vocabulary name
ru: Имя словаря

en: Term
ru: Термин

en: Term ID
ru: ID термина

en: User role
ru: Роль

en: Role name
ru: Название роли

en: Last access
ru: Последнее посещение

en: Last login
ru: Последний вход

en: Time zone
ru: Часовой пояс

en: Severity
ru: Важность

en: Field name
ru: Имя поля

en: Field type
ru: Тип поля

en: Global settings
ru: Глобальные настройки

en: Multiple values
ru: Множественный выбор

en: Fields
ru: Поля

en: Widget type
ru: Тип виджета

en: Contains
ru: Содержит

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Is less than
ru: Меньше, чем

en: Is less than or equal to
ru: Меньше либо равно

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Is greater than
ru: Больше, чем

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: Average
ru: В среднем

en: Count
ru: Количество

en: Overridden
ru: Переопределён

en: Set name
ru: Установить имя

en: Original image
ru: Оригинальное изображение

en: Link to URL
ru: Ссылка на URL

en: Heading
ru: Заголовок

en: Watchdog
ru: Журнал

en: Search settings
ru: Настройки поиска

en: Mode
ru: Режим

en: Warning
ru: Предупреждение

en: blocked
ru: заблокирован

en: active
ru: активно

en: N/A
ru: Н/Д

en: OPML feed
ru: материал OPML

en: Number of news items in block
ru: Количество новостных элементов в блоке

en: View this feed's recent news.
ru: Просмотреть последние новости этой RSS-ленты.

en: Feed overview
ru: Обзор RSS-ленты

en: Items
ru: Элементы

en: Last update
ru: Последнее обновление

en: Next update
ru: Следующее обновление

en: %time ago
ru: %time назад

en: %time left
ru: %time осталось

en: Nodes
ru: Материалы

en: Authored by
ru: Автор

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Processor
ru: Процессор

en: The feed %feed has been updated.
ru: RSS-лента %feed обновлена.

en: Feed %feed added.
ru: Лента %feed добавлена.

en: The feed %feed has been added.
ru: Лента %feed была добавлена.

en: Sort order
ru: Порядок сортировки

en: Up
ru: Вверх

en: Performance
ru: Производительность

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Textfield
ru: Текстовое поле

en: Display options
ru: Настройки отображения

en: Maximum
ru: Максимум

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Medium
ru: Средний

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Sortable
ru: Может быть отсортирован

en: Plain text
ru: Простой текст

en: standard
ru: стандартный

en: Caching
ru: Кэширование

en: Month
ru: Месяц

en: Details
ru: Подробности

en: Widget
ru: Виджет

en: Last reply
ru: Последний ответ

en: Prev
ru: Назад

en: System
ru: Система

en: Domain
ru: Домен

en: Processors
ru: Процессоры

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: Current
ru: Текущий

en: Desc
ru: По убыванию

en: Filter by
ru: Фильтровать по

en: Enter a valid username.
ru: Введите правильное имя пользователя.

en: Owner
ru: Владелец

en: Recipient
ru: Получатель

en: OR
ru: ИЛИ

en: Add a role to the selected users
ru: Назначить роль выбранным пользователям

en: Remove a role from the selected users
ru: Удалить роль у выбранных пользователей

en: node
ru: материал

en: Administer content
ru: Управление материалами

en: General
ru: Общий

en: Directory
ru: Каталог

en: Method
ru: Метод

en: Egypt
ru: Египет

en: Namibia
ru: Намибия

en: Israel
ru: Израиль

en: Iran
ru: Иран

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Tonga
ru: Тонга

en: Cuba
ru: Куба

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Chile
ru: Чили

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Libya
ru: Ливия

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Turkey
ru: Турция

en: Day
ru: День

en: Table
ru: Таблица

en: Start
ru: Начало

en: End
ru: Конец

en: Mon
ru: пн

en: Tue
ru: вт

en: Wed
ru: ср

en: Thu
ru: чт

en: Fri
ru: пт

en: Sat
ru: сб

en: Sun
ru: вс

en: May
ru: Май

en: am
ru: утра

en: pm
ru: вечера

en: Forum
ru: Форум

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Other
ru: Другое

en: Align
ru: Выравнивание

en: Display title
ru: Отображать заголовок

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Navigation
ru: Навигация

en: Basic
ru: Основное

en: Color
ru: Цвет

en: Appearance
ru: Оформление

en: Link URL
ru: URL ссылки

en: List type
ru: Тип списка

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Role
ru: Роль

en: Select all
ru: Выделить все

en: Allow
ru: Разрешить

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: User data
ru: Данные пользователя

en: User login
ru: Вход на сайт

en: Log in
ru: Войти

en: Updated URL for feed %title to %url.
ru: Обновленный адрес RSS-ленты %title - %url.

en: Link text
ru: Текст ссылки

en: Add new comment
ru: Добавить комментарий

en: Destination
ru: Место назначения

en: Counter
ru: Счётчик

en: String
ru: Строка

en: Case
ru: Регистр

en: External
ru: Внешний

en: Users
ru: Пользователи

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Referrer
ru: Источник отсылки

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ru: Сайт @site сейчас на техническом обслуживании. Скоро он заработает вновь. Благодарим вас за терпение.

en: Default front page
ru: Главная страница

en: Button
ru: Кнопка

en: Both
ru: Оба

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: Rows
ru: Строки

en: Cache
ru: Кэш

en: Argument
ru: Аргумент

en: Anonymous
ru: Гость

en: Provider
ru: Поставщик

en: Uninstall
ru: Удалить

en: Install
ru: Установить

en: Save and edit
ru: Сохранить и редактировать

en: Tools
ru: Инструменты

en: Edit view
ru: Редактировать представление

en: Administer views
ru: Управление представлениями

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Normal menu item
ru: Обычный пункт меню

en: Expose
ru: Раскрыть

en: Option
ru: Опция

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Operator
ru: Оператор

en: Filters
ru: Фильтры

en: Optional
ru: Необязательно

en: Exposed Filters
ru: Раскрытые фильтры

en: Order
ru: Порядок

en: Sort Criteria
ru: Критерий сортировки

en: Recent comments
ru: Последние комментарии

en: Random
ru: Случайно

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Plain
ru: Простой

en: Position
ru: Позиция

en: Integer
ru: Целое число

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: Pattern
ru: Шаблон

en: The comment and all its replies have been deleted.
ru: Комментарий и все ответы на него были удалены.

en: Cron settings
ru: Настройки cron

en: Preformatted
ru: Отформатированный текст

en: Anonymous users
ru: Анонимные пользователи

en: Found
ru: Обнаружено

en: Clear cache
ru: Очистить кэш

en: Close
ru: Закрыть

en: fields
ru: поля

en: Add group
ru: Добавить группу

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Multiplier
ru: Множитель

en: Session closed for %name.
ru: Для %name сессия закрыта.

en: Tracker
ru: Изменения

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Your search yielded no results.
ru: Поиск не дал результатов.

en: Germany
ru: Германия

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Created date
ru: Дата создания

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: comments
ru: комментарии

en: Full
ru: Полный

en: 1 new | @count new
ru[0]: 1 новый
ru[1]: @count новых
ru[2]: @count[2] новых

en: Default language
ru: Язык по умолчанию

en: Condition
ru: Условие

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Albania
ru: Албания

en: Algeria
ru: Алжир

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Bahamas
ru: Багамские острова

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Brunei
ru: Бруней

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Burkina Faso
ru: Буркина Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru: Центральноафриканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: China
ru: Китай

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чешская республика

en: Denmark
ru: Дания

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская республика

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Finland
ru: Финляндия

en: France
ru: Франция

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Georgia
ru: Грузия

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Острова Херд и Макдональд

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Iceland
ru: Исландия

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Italy
ru: Италия

en: Jordan
ru: Иордания

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kenya
ru: Кения

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: Laos
ru: Лаос

en: Latvia
ru: Латвия

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Liberia
ru: Либерия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lithuania
ru: Литва

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mexico
ru: Мексика

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Moldova
ru: Молдавия

en: Monaco
ru: Монако

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Morocco
ru: Марокко

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландские Антильские острова

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: North Korea
ru: Северная Корея

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Oman
ru: Оман

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа – Новая Гвинея

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Pitcairn Islands
ru: остров Питкэрн

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ru: Катар

en: Romania
ru: Румыния

en: Russia
ru: Россия

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ru: Южные Сандвичевы острова

en: Spain
ru: Испания

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Sudan
ru: Судан

en: Suriname
ru: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syria
ru: Сирия

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Thailand
ru: Тайланд

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkmenistan
ru: Туркмения

en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Тёркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединённые Штаты Америки

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Vatican City
ru: государство Ватикан

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: Yemen
ru: Йемен

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Identity
ru: Идентификатор

en: Modified
ru: Изменено

en: Database username
ru: Имя пользователя базы данных

en: Database password
ru: Пароль к базе данных

en: Database name
ru: Название базы данных

en: Add user
ru: Добавить пользователя

en: Port
ru: Порт

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: Size of textfield
ru: Размер текстового поля

en: Authoring information
ru: Информация об авторе

en: Authored on
ru: Создан в

en: Leave blank for %anonymous.
ru: Если поле оставить пустым, автором будет %anonymous.

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Display Name
ru: Отображаемое имя

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Undefined
ru: Неопределенный

en: Queued
ru: Очередь

en: Show
ru: Показать

en: Syslog
ru: Системный журнал

en: Other queries
ru: Другие запросы

en: Key
ru: Ключ

en: Link to node
ru: Ссылка на материал

en: Site language
ru: Язык сайта

en: Change
ru: Изменить

en: Arabic
ru: Арабский

en: English
ru: Английский

en: French
ru: Французский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Spanish
ru: Испанский

en: Japanese
ru: Японский

en: Korean
ru: Корейский

en: in
ru: в

en: Messages
ru: Сообщения

en: Edit term
ru: Редактирование термина

en: Switch
ru: Переключить

en: Import OPML
ru: Импорт OPML

en: OPML File
ru: Файл OPML

en: Allowed HTML tags
ru: Допустимые HTML-теги

en: Sources
ru: Источники

en: 1 item | @count items
ru[0]: @count элемент
ru[1]: @count элемента
ru[2]: @count[2] элементов

en: Feed items
ru: Элементы ленты

en: Add menu
ru: Добавить меню

en: No items selected.
ru: Нет выбранных элементов.

en: The update has been performed.
ru: Обновление было выполнено.

en: Result
ru: Результат

en: Browser
ru: Браузер

en: View user profile.
ru: Просмотр профиля пользователя.

en: Titles only
ru: Только заголовки

en: Full text
ru: Полный текст

en: Feed settings
ru: Настройки ленты

en: Source
ru: Источник

en: published
ru: опубликовано

en: The changes have been saved.
ru: Изменения сохранены.

en: Undo
ru: Отмена

en: Member for
ru: Зарегистрирован на сайте

en: @time ago
ru: @time назад

en: No users selected.
ru: Пользователи не выбраны.

en: Select all rows in this table
ru: Отметить все строки таблицы

en: Deselect all rows in this table
ru: Снять отметку со всех колонок таблицы

en: User search
ru: Пользовательский поиск

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Please enter some keywords.
ru: Пожалуйста, введите ключевые слова.

en: Front page
ru: Главная страница

en: Replacement patterns
ru: Подстановочные шаблоны

en: Deleted
ru: Удалено

en: Display name
ru: Название отображения

en: Languages
ru: Языки

en: Topics
ru: Темы

en: Topic
ru: Тема форума

en: Definition
ru: Определение

en: Allowed values list
ru: Список допустимых значений

en: Textfield size
ru: Размер текстового поля

en: Today
ru: Сегодня

en: Activity
ru: Активность

en: Edit menu
ru: Редактировать меню

en: Delete menu
ru: Удалить меню

en: Publishing options
ru: Настройки публикации

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Lists
ru: Списки

en: Limit
ru: Предел

en: Minimum height
ru: Минимальная высота

en: Minimum width
ru: Минимальная ширина

en: Query
ru: Запрос

en: Moderate
ru: Модерировать

en: Locale settings
ru: Региональные настройки

en: Search fields
ru: Поля для поиска

en: Configure block
ru: Настроить блок

en: Block name
ru: Название блока

en: How many content items to display in "day" list.
ru: Сколько элементов показывать в списке "за день".

en: Jan
ru: янв

en: Feb
ru: фев

en: Mar
ru: мар

en: Apr
ru: апр

en: Jun
ru: июн

en: Jul
ru: июл

en: Aug
ru: авг

en: Sep
ru: сен

en: Oct
ru: окт

en: Nov
ru: ноя

en: Dec
ru: дек

en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минута

en: Second
ru: Секунда

en: Select list
ru: Список выбора

en: Text field
ru: Текстовое поле

en: Granularity
ru: Степень детализации

en: Posts
ru: Сообщения

en: Map
ru: Карта

en: Node settings
ru: Настройки материала

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Configure permissions
ru: Настройка прав доступа

en: Workflow
ru: Порядок действий

en: Randomize
ru: Случайно

en: Link label
ru: Метка ссылки

en: author
ru: автор

en: Entity
ru: Сущность

en: AND
ru: И

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Revert
ru: Вернуть

en: Negate
ru: Обратить

en: Empty
ru: Пусто

en: Existing system path
ru: Существующий системный путь

en: Path alias
ru: Синоним пути

en: Greater than
ru: Больше чем

en: Less than
ru: Меньше чем

en: Notice
ru: Уведомление

en: Caption
ru: Подпись

en: Buttons
ru: Кнопки

en: Log out
ru: Выход

en: Number of day's top views to display
ru: Число наиболее популярных просмотров за день

en: Number of all time views to display
ru: Количество просмотров за все время

en: Number of most recent views to display
ru: Количество наиболее новых просмотров для отображения

en: Extend
ru: Расширения

en: characters
ru: символов

en: Su
ru: вс

en: Mo
ru: пн

en: Tu
ru: вт

en: We
ru: ср

en: Th
ru: чт

en: Fr
ru: пт

en: Sa
ru: сб

en: First day of week
ru: Первый день недели

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Your message has been sent.
ru: Ваше сообщение отправлено.

en: Create new account
ru: Регистрация

en: Seconds
ru: Секунды

en: Info
ru: Инфо

en: People
ru: Пользователи

en: Created new term %term.
ru: Создан новый термин %term.

en: Deleted term %name.
ru: Удалён термин %name.

en: Site information
ru: Информация о сайте

en: Notify user when account is activated
ru: Уведомить пользователя об активации учётной записи

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Notify user when account is blocked
ru: Уведомить пользователя о блокировке учётной записи

en: Reference
ru: Связь

en: Enabled filters
ru: Включённые фильтры

en: Updating
ru: Обновление

en: or
ru: или

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Getting Started
ru: Руководство для начинающих

en: Aggregate JavaScript files
ru: Объединить файлы JavaScript

en: Convert
ru: Преобразовать

en: Binary
ru: Двоичный

en: Delete term
ru: Удалить термин

en: List terms
ru: Список терминов

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ru: Удаление термина повлечет за собой удаление всех дочерних терминов, если они есть. Это действие не может быть отменено.

en: Parent term
ru: Родительский термин

en: Parent terms
ru: Родительские термины

en: Syndicate
ru: Сбор новостей

en: Books
ru: Книги

en: Style
ru: Стиль

en: Forums
ru: Форумы

en: Glossary
ru: Глоссарий

en: Superscript
ru: Надстрочный

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: The specified passwords do not match.
ru: Указанные пароли не совпадают.

en: Session
ru: Сессия

en: Missing
ru: Отсутствует

en: No forums defined
ru: Форумы не определены

en: This topic has been moved
ru: Это обсуждение было перемещено

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Your settings have been saved.
ru: Ваши настройки были сохранены.

en: Installed
ru: Установлено

en: Plugin
ru: Плагин

en: Link color
ru: Цвет ссылок

en: Duplicate
ru: Дубликат

en: Display label
ru: Метка для показа

en: Reversed
ru: Оборот

en: Changed
ru: Изменение

en: Date created
ru: Дата создания

en: Reverse
ru: Инвертировать

en: Testing
ru: Тестирование

en: Unauthorized
ru: Неавторизованный

en: Standard
ru: Стандарт

en: Interval
ru: Интервал

en: Ascension Island
ru: Остров Вознесения

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Falkland Islands
ru: Фолклендские острова

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: South Korea
ru: Южная Корея

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

en: French Southern Territories
ru: Французские Южные и Антарктические территории

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: British Virgin Islands
ru: Британские Виргинские острова

en: U.S. Virgin Islands
ru: Американские Виргинские острова

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: Guernsey
ru: Гернси

en: Jersey
ru: Джерси

en: User name
ru: Имя пользователя

en: Theme settings
ru: Настройки темы

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Not published
ru: Не опубликовано

en: File settings
ru: Настройки файла

en: Menu settings
ru: Настройки меню

en: Color scheme
ru: Цветовая схема

en: width
ru: ширина

en: height
ru: высота

en: Unformatted
ru: Без форматирования

en: Formats
ru: Форматы

en: @type: deleted %title.
ru: @type: удален материал %title.

en: RSS Feed
ru: RSS-лента

en: Allowed file extensions
ru: Допустимые расширения файлов

en: New comments
ru: Новые комментарии

en: New
ru: Новое

en: Redirect to URL
ru: Перенаправить на URL

en: Top left
ru: Вверху слева

en: Top right
ru: Вверху справа

en: Bottom right
ru: Внизу справа

en: Bottom left
ru: Внизу слева

en: Relationships
ru: Связи

en: Relationship
ru: Связь

en: relationships
ru: связи

en: Migrate
ru: Миграция

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ru: Имя пользователя %name не активировано или заблокировано.

en: Login attempt failed for %user.
ru: Ошибка входа в систему для пользователя %user.

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Oldest first
ru: Старые сначала

en: Sort criteria
ru: Критерий сортировки

en: Base path
ru: Базовый путь

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Parent menu item
ru: Родительский пункт меню

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
ru: Выберите пользователя, который будет указан в качестве автора.

en: The action has been successfully saved.
ru: Действие было успешно сохранено.

en: Themes
ru: Темы оформления

en: Multilingual
ru: Многоязычность

en: JPEG quality
ru: Качество JPEG

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Content options
ru: Настройки содержимого

en: Delete comments
ru: Удалить комментарии

en: Last changed
ru: Дата последнего изменения

en: not published
ru: не опубликовано

en: Published comments
ru: Опубликованные комментарии

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Protected
ru: Защищено

en: Comment settings
ru: Настройки комментариев

en: Sticky
ru: Прикреплено

en: Default options
ru: Настройки по умолчанию

en: Contact settings
ru: Настройки контактной формы

en: Ban
ru: Бан

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Reset password
ru: Сброс пароля

en: Processing
ru: Обработка

en: Output format
ru: Формат вывода

en: Temporary directory
ru: Временный каталог

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ru: Ошибка закачки файла. Невозможно переместить закачанный файл.

en: User status
ru: Статус пользователя

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Shortcuts
ru: Ярлыки

en: Shortcut
ru: Ярлык

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Password strength:
ru: Сложность пароля:

en: Passwords match:
ru: Пароли совпадают:

en: Slogan
ru: Слоган

en: Anonymous user
ru: Анонимный пользователь

en: The name used to indicate anonymous users.
ru: Имя, используемое для обозначения <em>анонимных пользователей</em>.

en: Image crop
ru: Кадрирование изображения

en: Apply
ru: Применить

en: Enabled modules
ru: Включённые модули

en: Translation language
ru: Язык перевода

en: Please wait...
ru: Пожалуйста, подождите...

en: Not translated
ru: Не переведено

en: Select
ru: Выбрать

en: Translatable
ru: Переводимый

en: Location of comment submission form
ru: Расположение формы отправки комментария

en: Show blocks
ru: Показать блоки

en: Go to first page
ru: На первую страницу

en: Go to last page
ru: На последнюю страницу

en: Enter the terms you wish to search for.
ru: Введите ключевые слова для поиска.

en: Bold
ru: Жирный

en: Underlined
ru: Подчёркнутый

en: Copy
ru: Копировать

en: Variables
ru: Переменные

en: Tasks
ru: Задачи

en: Plugins
ru: Плагины

en: Delete role
ru: Удалить роль

en: PHP Code
ru: PHP-код

en: Basic configuration
ru: Основная конфигурация

en: No caching
ru: Без кэша

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория в Индийском океане

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Macedonia
ru: Македония

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Language switcher
ru: Переключатель языка

en: Block description
ru: Описание блока

en: Translation
ru: Перевод

en: Translation status
ru: Статус перевода

en: Blocks
ru: Блоки

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
ru: Настройка расположения содержимого блоков в боковых колонках и других областях сайта.

en: Delete block
ru: Удалить блок

en: Save blocks
ru: Сохранить блоки

en: The block settings have been updated.
ru: Настройки блока обновлены.

en: Save block
ru: Сохранить блок

en: The block configuration has been saved.
ru: Настройки блока сохранены.

en: Menus
ru: Меню

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
ru: Все изменения будут потеряны. Это действие не может быть отменено.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
ru: Позволяет администраторам настраивать меню навигации сайта.

en: Add vocabulary
ru: Добавить словарь

en: Edit vocabulary
ru: Изменить словарь

en: Created new vocabulary %name.
ru: Создан новый словарь %name.

en: Updated vocabulary %name.
ru: Обновлён словарь %name.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ru: Вы действительно хотите удалить словарь %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ru: Удаление словаря повлечет за собой удаление всех терминов в нем. Это действие не может быть отменено.

en: Deleted vocabulary %name.
ru: Удалён словарь %name.

en: A description of the term.
ru: Описание термина.

en: Above
ru: Сверху

en: @min and @max
ru: @min и @max

en: Default time zone
ru: Часовой пояс по умолчанию

en: Add another item
ru: Добавить ещё

en: Manage fields
ru: Управление полями

en: Add field
ru: Добавить поле

en: Trimmed
ru: Обрезанный текст

en: Text area
ru: Текстовая область

en: Used in
ru: Используется в

en: Add a new field
ru: Добавить новое поле

en: Save field settings
ru: Сохранить настройки поля

en: The update has encountered an error.
ru: Во время обновления произошла ошибка.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ru[0]: @count пункт обработан:
ru[1]: @count пункта обработано:
ru[2]: @count[2] пунктов обработано:

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ru: Предоставьте разделенный запятой список аргументов для передачи представлению.

en: Decimal
ru: Десятичное число

en: Float
ru: Число с плавающей точкой

en: Minimum
ru: Минимум

en: Precision
ru: Точность

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ru: Общее количество цифр для хранения в базе данных, в том числе в дробной части.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ru: Количество цифр после запятой.

en: Decimal marker
ru: Разделитель целой и дробной части

en: Check boxes/radio buttons
ru: Чекбоксы/радиокнопки

en: Single on/off checkbox
ru: Одиночный флаг вкл./выкл.

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
ru: Определяет для текстовых и числовых полей виджеты выпадающего списка, флажков и переключателей.

en: Text area (multiple rows)
ru: Многострочная текстовая область

en: Defines simple text field types.
ru: Определяет типы полей для простого текста.

en: Index
ru: Индекс

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка (Permalink)

en: Theme-engine-specific settings
ru: Установки, специфичные для движка темы

en: Form
ru: Форма

en: Debug
ru: Отладка

en: Exceptions
ru: Исключения

en: Publish
ru: Опубликовать

en: The parent comment
ru: Родительский комментарий.

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: Permission
ru: Право доступа

en: @module module
ru: модуль @module

en: More information
ru: Подробнее

en: Grid
ru: Сетка

en: Redo
ru: Повторить

en: Italic
ru: Курсив

en: Text Editor
ru: Текстовый редактор

en: Hide
ru: Скрыть

en: Date range
ru: Диапазон дат

en: Anonymous commenting
ru: Анонимные комментарии

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ru: Анонимные пользователи не могут оставлять контактную информацию

en: Anonymous posters may leave their contact information
ru: Анонимные пользователи могут оставлять контактную информацию

en: Anonymous posters must leave their contact information
ru: Анонимные пользователи должны указывать контактную информацию

en: Default comment setting
ru: Установки по умолчанию для комментариев

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
ru: Содержимое данного поля является приватным и не предназначено для показа.

en: parent
ru: родитель

en: Date - newest first
ru: По дате - сначала новые

en: Date - oldest first
ru: По дате - сначала старые

en: 1 comment | @count comments
ru[0]: @count комментарий
ru[1]: @count комментария
ru[2]: @count[2] комментариев

en: 1 new comment | @count new comments
ru[0]: @count новый комментарий
ru[1]: @count новых комментария
ru[2]: @count[2] новых комментариев

en: Save content type
ru: Сохранить тип материала

en: Global
ru: Глобальный

en: Show descriptions
ru: Показать описания

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Language code
ru: Код языка

en: Not present
ru: Не присутствует

en: Authenticated user
ru: Аутентифицированный пользователь

en: Source code
ru: Исходный код

en: Contact link
ru: Контактная ссылка

en: Menu link title
ru: Название ссылки меню

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
ru: Путь '@link_path' либо недопустим, либо у вас нет к нему доступа.

en: There was an error saving the menu link.
ru: Ошибка при сохранении ссылки меню.

en: Menu name
ru: Название меню

en: 1 second | @count seconds
ru[0]: @count секунда
ru[1]: @count секунды
ru[2]: @count секунд

en: Edit profile
ru: Редактировать профиль

en: Edit container
ru: Изменить контейнер

en: Plugin settings
ru: Настройки плагина

en: Subscript
ru: Подстрочный

en: Indent
ru: Увеличить отступ

en: Outdent
ru: Уменьшить отступ

en: Unlink
ru: Отвязать

en: Thread
ru: Тема обсуждения

en: Reply
ru: Ответить

en: Hot topic threshold
ru: Порог горячего обсуждения

en: Topics per page
ru: Тем на страницу

en: Posts - most active first
ru: Сообщения - активные вверху

en: Posts - least active first
ru: Сообщения - активные внизу

en: URL path settings
ru: Настройки адресов

en: Title text
ru: Текст в Title

en: Mapping
ru: Соответствия

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Distinct
ru: Уникальность

en: Maximum upload size
ru: Максимальный размер закачки

en: Extension
ru: Расширение

en: Space
ru: Пробел

en: New forum topics
ru: Новые темы форума

en: @type: deleted %title revision %revision.
ru: @type: удалена редакция %revision материала %title.

en: Page not found
ru: Страница не найдена

en: More help
ru: Справка

en: Bullet list
ru: Маркированный список

en: Account blocked
ru: Учётная запись заблокирована

en: Expand
ru: Развернуть

en: Administrator
ru: Администратор

en: Provided by
ru: Предоставлено

en: Aggregate
ru: Агрегировать

en: Node access
ru: Доступ к материалу

en: Sizes
ru: Размер

en: Add terms
ru: Добавить термины

en: Resize
ru: Изменение размера

en: The directory %directory does not exist.
ru: Каталог %directory не существует.

en: Defines a file field type.
ru: Определяет тип файлового поля.

en: Blockquote
ru: Цитата

en: No comments available.
ru: Комментарии отсутствуют.

en: empty
ru: пусто

en: Rebuild permissions
ru: Обновить права доступа

en: @type: updated %title.
ru: @type: обновлен материал %title.

en: @type: added %title.
ru: @type: добавлен материал %title.

en: Telephone
ru: Телефон

en: Add role
ru: Добавить роль

en: Path to custom logo
ru: Путь к собственному логотипу

en: Supported formats
ru: Поддерживаемые форматы

en: Updated term %term.
ru: Термин %term обновлен.

en: - None selected -
ru: - Ничего не выбрано -

en: Parser
ru: Обработчик

en: Discard items older than
ru: Отбрасывать старее чем

en: Aggregator
ru: Сбор новостей

en: There is no new syndicated content from %site.
ru: Нет нового RSS-материала с %site.

en: There is new syndicated content from %site.
ru: Новый RSS-материал с %site.

en: URL to the feed.
ru: URL RSS-ленты.

en: Last time feed was checked for new items, as Unix timestamp.
ru: Время, когда  было проверенно обновление RSS-ленты в формате времени принятом в Unix (Unix timestamp).

en: An image representing the feed.
ru: Рисунок, ассоциированный с RSS-лентой.

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
ru: Объект возвращаемого заголовка HTTP, используемый для проверки кэша

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
ru: Время последнего изменения RSS-ленты в формате времени принятом в Unix (Unix timestamp).

en: Primary Key: Unique ID for feed item.
ru: Основной ключ: Уникальный идентификатор элемента rss-ленты.

en: Title of the feed item.
ru: Заголовок элемента RSS-ленты.

en: Link to the feed item.
ru: Ссылка на элемент RSS-ленты.

en: Author of the feed item.
ru: Автор элемента RSS-ленты.

en: Body of the feed item.
ru: Текст элемента RSS-ленты.

en: Post date of feed item, as a Unix timestamp.
ru: Передавать дату в пунктах ленты как Unix timestamp

en: Unique identifier for the feed item.
ru: Уникальный идентификатор элемента RSS-ленты.

en: Alias
ru: Синоним

en: Values
ru: Значения

en: Account settings
ru: Настройки учётной записи

en: Enter your keywords
ru: Введите ключевые слова для поиска

en: Clean URLs
ru: Чистые ссылки

en: My account
ru: Моя учётная запись

en: Number of topics
ru: Количество тем

en: Active forum topics
ru: Активные обсуждения форума

en: Read the latest forum topics.
ru: Прочитать свежие обсуждения форума.

en: HTTP authentication
ru: HTTP-аутентификация

en: GD library
ru: Библиотека GD

en: Attach to
ru: Прикрепить к

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ru: Пользователь считается находящимся на сайте в течение этого периода, начиная со времени последнего просмотра им страницы.

en: Context
ru: Контекст

en: Book navigation
ru: Навигация по книге

en: Pager
ru: Постраничный навигатор

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Taxonomy vocabulary
ru: Словарь таксономии

en: Remove this item
ru: Удалить этот элемент

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: 1 year | @count years
ru[0]: @count год
ru[1]: @count года
ru[2]: @count[2] лет

en: 1 week | @count weeks
ru[0]: @count неделя
ru[1]: @count недели
ru[2]: @count[2] недель

en: 1 min | @count min
ru[0]: @count мин.
ru[1]: @count мин.
ru[2]: @count[2] мин.

en: 1 sec | @count sec
ru[0]: @count сек.
ru[1]: @count сек.
ru[2]: @count[2] сек.

en: Columns
ru: Колонки

en: Module name
ru: Название модуля

en: Page settings
ru: Настройки страницы

en: Use pager
ru: Использовать постраничный навигатор

en: Items to display
ru: Элементов для отображения

en: Offset
ru: Пропустить

en: More link
ru: Ссылка "Ещё"

en: More link text
ru: Текст ссылки "Ещё"

en: Top level book
ru: Верхний уровень книги

en: No temporary directories to remove.
ru: Нет временных каталогов для удаления.

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: Dutch
ru: Голландский

en: Finnish
ru: Финский

en: German
ru: Немецкий

en: Greek
ru: Греческий

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Polish
ru: Польский

en: Romanian
ru: Румынский

en: Russian
ru: Русский

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Swedish
ru: Шведский

en: Turkish
ru: Турецкий

en: The term name.
ru: Имя термина

en: Link to file
ru: Ссылка на файл

en: contains
ru: содержит

en: Send message
ru: Отправить сообщение

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Allow Upscaling
ru: Разрешить увеличение размера

en: Rotation angle
ru: Угол поворота

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ru: Количество градусов, на которое должно быть повёрнуто изображение. Ввод положительного значения приведёт к повороту изображения по часовой стрелке. Ввод отрицательного значения приведёт к повороту изображения против часовой стрелки.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ru: Произвольный угол поворота для каждого изображения. Угол, определенный выше используется как максимум.

en: Flush
ru: Сбросить

en: Print
ru: Печать

en: The file could not be created.
ru: Невозможно создать файл.

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ru: Инструкции по сбросу пароля были отправлены пользователю %name по адресу %email.

en: types
ru: типы

en: Data
ru: Данные

en: Selection type
ru: Способ выбора

en: Any
ru: Любой

en: Check for updates
ru: Проверка обновлений

en: All newer versions
ru: Все новые версии

en: Only security updates
ru: Только обновления системы безопасности

en: No update data available
ru: Информация о новых версиях не запрашивалась

en: Not secure!
ru: Не безопасно!

en: Revoked!
ru: Отозвано!

en: Unsupported release
ru: Неподдерживаемая версия

en: Can not determine status
ru: Невозможно определить состояние

en: (version @version available)
ru: (версия @version доступна)

en: See the available updates page for more information:
ru: Дополнительные сведения смотрите на странице доступных обновлений:

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ru: Доступно обновление системы безопасности для вашей версии Drupal. Для обеспечения безопасности вашего сервера следует немедленно выполнить обновление!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
ru: Ваша версия Drupal отозвана и больше недоступна для скачивания. Настоятельно рекомендуется произвести обновление!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
ru: Установленная версия по крайней мере одного из модулей или тем оформления отозвана автором и больше недоступна для скачивания. Настоятельно рекомендуется отключить её или произвести обновление!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
ru: Ваша версия Drupal больше не поддерживается. Настоятельно рекомендуется произвести обновление!

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ru: Доступны обновления для вашей версии Drupal. Для обеспечения правильной работы вашего сайта следует как можно быстрее выпольнить обновление.

en: Project not secure
ru: Проект небезопасен

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
ru: Этот проект помечен командой безопасности Drupal как уязвимый и больше недоступен для скачивания. Настоятельно рекомендуется немедленно отключить всё, что в него входит!

en: Project revoked
ru: Проект отозван

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ru: Данный проект отозван автором и больше недоступен для скачивания. Настоятельно рекомендуется отключить всё, что в него входит!

en: Project not supported
ru: Проект не поддерживается

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ru: Данный проект больше не поддерживается и недоступен для скачивания. Настоятельно рекомендуется отключить всё, что в него входит!

en: No available releases found
ru: Доступные версии не найдены

en: Release revoked
ru: Версия отозвана

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ru: Установленная в данный момент версия отозвана автором и больше недоступна для скачивания. Настоятельно рекомендуется отключить всё, что в неё входит, или произвести обновление!

en: Release not supported
ru: Версия не поддерживается

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ru: Установленная в данный момент версия больше не поддерживается и недоступна для скачивания. Настоятельно рекомендуется отключить всё, что в неё входит, или произвести обновление!

en: Invalid info
ru: Неверная информация

en: Security update required!
ru: Требуется обновление системы безопасности!

en: Not supported!
ru: Не поддерживается!

en: Recommended version:
ru: Рекомендуемая версия:

en: Security update:
ru: Обновление системы безопасности:

en: Latest version:
ru: Последняя версия:

en: Development version:
ru: Версия в разработке:

en: Also available:
ru: Также доступно:

en: No name
ru: Без имени

en: Node count
ru: Количество материалов

en: File MIME
ru: MIME файла

en: User Role
ru: Пользовательская роль

en: Search help
ru: Помощь по поиску

en: Field settings
ru: Настройки поля

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Edit forum
ru: Изменить форум

en: Default order
ru: Порядок по умолчанию

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
ru: Этот словарь предназначен для форумов. Некоторые стандартные для словарей возможности недоступны.

en: Leave shadow copy
ru: Оставить ссылку в исходной теме

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
ru: При перемещении темы в другой форум, можно оставить ссылку на нее в старом форуме.

en: Container name
ru: Название контейнера

en: forum container
ru: контейнер форумов

en: Created new @type %term.
ru: Создан новый @type %term.

en: The @type %term has been updated.
ru: @type %term обновлен.

en: Emails
ru: Адреса электронной почты

en: Favicon
ru: Иконка Favicon

en: Containing any of the words
ru: Содержит любое из слов

en: Containing the phrase
ru: Содержит фразу

en: Containing none of the words
ru: Не содержит ни одно из слов

en: Only of the type(s)
ru: Только по типу(-ам)

en: Content ranking
ru: Ранжирование содержания

en: Keyword relevance
ru: Релевантность ключевого слова

en: Number of comments
ru: Количество комментариев

en: Number of views
ru: Количество просмотров

en: Factor
ru: Фактор

en: Content search
ru: Поиск содержимого

en: Expand layout to include descriptions.
ru: Развернуть блок для отображения описания.

en: Hide descriptions
ru: Скрыть описания

en: Compress layout by hiding descriptions.
ru: Свернуть блок для сокрытия описания.

en: Or
ru: Или

en: Color set
ru: Установки цвета

en: Content ID
ru: ID материала

en: Underline
ru: Подчёркивание

en: Cut
ru: Вырезать

en: Paste
ru: Вставить

en: Ordered list
ru: Пронумерованный список

en: Unordered list
ru: Маркированный список

en: About
ru: Информация

en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

en: Maximum link text length
ru: Максимальная длина текста ссылки

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
ru: Ссылки длинее этого количества знаков обрезаются, чтобы избежать нарушения форматирования текста. Сама ссылка сохраняется, но ее текстовая часть обрезается.

en: Reports
ru: Отчёты

en: Setting
ru: Настройка

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ru: Если у вас нет прямого доступа к файлам на сервере, то вы можете загрузить логотип используя это поле.

en: Link class
ru: Класс ссылки

en: %percentage of the site has been indexed.
ru: %percentage сайта проиндексировано.

en: File directory
ru: Каталог файлов

en: Default theme
ru: Стандартная тема

en: Teaser length
ru: Длина анонса

en: not set
ru: не установлено

en: Web server
ru: Веб-сервер

en: regex
ru: регулярное выражение

en: Indexes
ru: Индексы

en: Cardinality
ru: Количество элементов

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
ru[0]: Еще @count элемент для индексации.
ru[1]: Еще @count элемента для индексации.
ru[2]: Еще @count элементов для индексации.

en: The content access permissions have been rebuilt.
ru: Права доступа к материалам успешно обновлены.

en: Column
ru: Колонка

en: Default sort
ru: Сортировка по умолчанию

en: sort by @s
ru: сортировать по @s

en: Publish content
ru: Опубликовать материал

en: and
ru: и

en: Manage actions
ru: Управление действиями

en: Choose an advanced action
ru: Выберите расширенное действие

en: Action type
ru: Тип действия

en: Display a message to the user
ru: Показать пользователю сообщение

en: Unpublish comment
ru: Снять с публикации комментарий

en: Unpublish comment containing keyword(s)
ru: Снять с публикации комментарий, содержащий ключевые слова

en: Page path
ru: Путь страницы

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Content language
ru: Язык содержимого

en: Enables the categorization of content.
ru: Позволяет упорядочить материалы по категориям.

en: Path prefix
ru: Префикс пути

en: Auto-reply
ru: Автоматический ответ

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
ru: Опция автоматического ответа. Оставьте поле пустым, если вы не хотите посылать пользователям автоматические ответы.

en: Add @type
ru: Добавить @type

en: Synchronize
ru: Синхронизация

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Set as default
ru: Установить по умолчанию

en: Not promoted
ru: Не выведено на главную

en: Not sticky
ru: Не закреплен

en: Parent comment
ru: Родительский комментарий

en: Author's website
ru: Веб-сайт автора

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ru: Отобразить глубину расположения комментария, если он является частью "ветви"

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ru: Сортировать в порядке ветки обсуждения. Будет располагать дочерние комментарии рядом с их родителями.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ru: Прямая ссылка для ответа на комментарий.

en: Text to display
ru: Текст для показа

en: UI settings
ru: Настройки пользовательского интерфейса

en: Newest first
ru: Новые сначала

en: field
ru: поле

en: Update settings
ru: Настройки обновления

en: nodes
ru: материалы

en: Formatter
ru: Форматер

en: Some required modules must be enabled
ru: Некоторые необходимые модули должны быть включены

en: New posts
ru: Новые сообщения

en: View settings
ru: Настройки представления

en: Week @week
ru: Неделя @week

en: Delete view
ru: Удалить представление

en: Accessibility features
ru: Специальные возможности

en: Translate
ru: Переводы

en: Translation file
ru: Файл перевода

en: File to import not found.
ru: Не найден файл для импорта.

en: Save translations
ru: Сохранить переводы

en: Cache options
ru: Настройки кэша

en: Target
ru: Цель

en: Time ago
ru: В прошлом

en: Admin menu
ru: Меню администратора

en: Create @name
ru: Создание материала @name

en: Crop
ru: Обрезка

en: Not enabled
ru: Выключено

en: Insert Image
ru: Вставить изображение

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ru: Справка для пользователей по использованию данного поля.<br />Доступные HTML- теги: @tags.

en: Sort direction
ru: Направление сортировки

en: Element
ru: Элемент

en: Radios
ru: Радиокнопка

en: Block type
ru: Тип блока

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ru: @module (<span class="admin-disabled">отключён</span>)

en: Web services
ru: Веб-службы

en: Field options
ru: Настройки поля

en: Save permissions
ru: Сохранить права доступа

en: Effect
ru: Эффект

en: Route
ru: Маршрут

en: Sequence
ru: Последовательность

en: starting from @count
ru: начинается с @count

en: Embed
ru: Вставить

en: Error message
ru: Сообщение об ошибке

en: Menu block
ru: Блок меню

en: Test settings
ru: Настройки тестирования

en: Delete content type
ru: Удалить тип материала

en: Quick edit
ru: Быстрое редактирование

en: Change book (update list of parents)
ru: Изменить книгу (обновить список родителей)

en: Manage your site's book outlines.
ru: Управление оглавлениями книг вашего сайта.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ru: Ваш файл был переименован в %filename из соображений безопасности.

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Installed version
ru: Установленная версия

en: Recommended version
ru: Рекомендуемая версия

en: User roles
ru: Роли пользователя

en: User account
ru: Учётная запись пользователя

en: Acronym
ru: Акроним

en: More link path
ru: Путь ссылки "Ещё"

en: original
ru: оригинал

en: Main navigation
ru: Основная навигация

en: Starting level
ru: Начальный уровень

en: Title only
ru: Только заголовок

en: Notification settings
ru: Настройки уведомлений

en: Dates
ru: Даты

en: Not defined
ru: Не определено

en: Validator
ru: Проверка

en: Debugging
ru: Отладка

en: Inherit
ru: Наследовать

en: No preview
ru: Без предпросмотра

en: Preview image
ru: Предварительный просмотр изображения

en: pixels
ru: пикселей

en: Use default
ru: Использовать установки по умолчанию

en: 1 month | @count months
ru[0]: @count месяц
ru[1]: @count месяца
ru[2]: @count[2] месяцев

en: Save order
ru: Сохранить порядок

en: Parameter
ru: Параметр

en: done
ru: готово

en: Display format
ru: Формат отображения

en: Custom format
ru: Пользовательский формат

en: The date the node was last updated.
ru: Дата последнего изменения материала.

en: Direction
ru: Направление

en: Drupal core
ru: Ядро Drupal

en: Book navigation block display
ru: Показ блока навигации по книге

en: Relations
ru: Отношения

en: Invalid display id @display
ru: Неверный идентификатор отображения @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ru: Ошибка: обработчик для @table &gt; @field не существует!

en: Do not use a relationship
ru: Не использовать связь

en: Password field is required.
ru: Требуется заполнить поле пароля.

en: Display type
ru: Тип отображения

en: Confirm password
ru: Повторный пароль

en: button
ru: кнопка

en: Not applicable
ru: Не применимо

en: No content available.
ru: Нет доступных материалов.

en: Default display order
ru: Порядок сортировки по умолчанию

en: Administration theme
ru: Тема оформления административных страниц

en: The cache has been cleared.
ru: Кэш очищен.

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Serbia
ru: Сербия

en: Kosovo
ru: Косово

en: Diego Garcia
ru: Диего-Гарсия

en: Tristan da Cunha
ru: Тристан-да-Кунья

en: Role ID.
ru: ID роли.

en: Run cron
ru: Запустить cron

en: Run updates
ru: Запустить обновления

en: Warning message
ru: Предупреждение

en: Combine
ru: Комбинировать

en: of
ru: из

en: Tour
ru: Тур

en: Title field
ru: Заголовок полей

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ru: Файл %file не удается сохранить. Возникла неизвестная ошибка.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ru: Указанный файл %name не может быть загружен.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
ru: Имя файла пустое. Пожалуйста, задайте имя для этого файла.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ru: Прикреплять можно только файлы с расширениями: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ru: Размер файла %filesize превышает максимальный размер файла %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ru: Размер файла - %filesize, что превышает квоту вашего диска в %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ru: Размеры изображения были изменены для соответствия максимально допустимым размерам в %dimensions пикселей.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ru: Изображение слишком мало. Минимальный размер - %dimensions пикселей.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ru: Ошибка закачки. Невозможно переместить загруженный файл %file в место назначения %destination.

en: Add to book outline
ru: Добавить в оглавление книги

en: New set
ru: Новый набор

en: No link
ru: Ссылки нет

en: Add Link
ru: Добавить ссылку

en: Edit Link
ru: Редактировать ссылку

en: outdated
ru: устарело

en: Is not one of
ru: Ни один из

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
ru: Управление тегами, категориями и другой классификацией содержимого.

en: Re-index site
ru: Переиндексировать сайт

en: Log searches
ru: Журналировать поиски

en: Are you sure you want to re-index the site?
ru: Вы действительно хотите переиндексировать сайт?

en: No test results to display.
ru: Нет результатов тестов для отображения.

en: Save and continue
ru: Сохранить и продолжить

en: Row
ru: Строка

en: Date settings
ru: Настройки даты

en: Table name prefix
ru: Префикс имени таблицы

en: IP address
ru: IP-адрес

en: Maximum height
ru: Максимальная высота

en: Maximum width
ru: Максимальная ширина

en: Autocomplete matching
ru: Совпадение автодополнения

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Link options
ru: Настройка ссылок

en: Timor-Leste
ru: Тимор-Лесте

en: Åland Islands
ru: Аландские острова

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Дополнительные вкладки

en: Properties
ru: Свойства

en: Cached
ru: Кэшировано

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Boolean
ru: Логическое

en: Maximum image resolution
ru: Максимальное разрешение изображения

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ru: Сделан недопустимый выбор. Пожалуйста, обратитесь к администратору сайта.

en: Tips
ru: Советы

en: Bundles
ru: Наборы

en: Status report
ru: Отчёт о состоянии

en: Not writable
ru: Запись запрещена

en: Bundle
ru: Набор

en: Decimal point
ru: Десятичная точка

en: Permanent
ru: Постоянный

en: Temporary
ru: Временный

en: Configuration name
ru: Имя конфигурации

en: No files available.
ru: Нет доступных файлов.

en: Custom date format
ru: Пользовательский формат даты

en: Drupal version
ru: Версия Drupal

en: Book outline
ru: Оглавление книги

en: This will be the top-level page in this book.
ru: Это будет самая верхняя страница в этой книге.

en: Revision information
ru: Информация о редакции

en: Notify user of new account
ru: Уведомить пользователя о создании учётной записи

en: Created timestamp
ru: Время создания в формате UNIX

en: Is one of
ru: Один из

en: Form mode
ru: Режим формы

en: View comment
ru: Посмотр комментария

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ru: Доступ будет предоставлен пользователям с указанным разрешением.

en: Decimal value
ru: Десятичное значение

en: Comma
ru: Запятая

en: Show All
ru: Показать все

en: Uses
ru: Использование

en: Path to custom icon
ru: Путь к произвольной иконке

en: Your email address
ru: Ваш адрес электронной почты

en: Frontpage
ru: Главная страница

en: Users who have created accounts on your site.
ru: Пользователи, создавшие учётные записи на этом сайте.

en: Current user
ru: Текущий пользователь

en: Digest
ru: Формат

en: Default display mode
ru: Режим отображения по умолчанию

en: Default comments per page
ru: Комментариев на странице по умолчанию

en: Comment controls
ru: Управление комментариями

en: Comment subject field
ru: Поле темы комментария

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
ru: Все ответы на этот комментарий будут потеряны. Это действие нельзя отменить.

en: Publish the selected comments
ru: Опубликовать отмеченные комментарии

en: Unpublish the selected comments
ru: Снять отмеченные комментарии с публикации

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
ru: Вы действительно хотите удалить эти комментарии и все ответы на них?

en: (No subject)
ru: (Тема не указана)

en: Is empty (NULL)
ru: Пустое (NULL)

en: not empty
ru: не пусто

en: Access type
ru: Тип доступа

en: Default image
ru: Изображение по умолчанию

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ru: Этот текст будет использован программами для чтения с экрана, поисковыми системами, или когда изображение не может быть загружено.

en: Add feed
ru: Добавить RSS-ленту

en: List links
ru: Список ссылок

en: Text settings
ru: Настройки текста

en: MIME type
ru: MIME-тип

en: File system
ru: Файловая система

en: Ends with
ru: Заканчивается на

en: Toolbar
ru: Панель инструментов

en: Enter your @s username.
ru: Укажите ваше имя на сайте @s.

en: Posted in
ru: Опубликовано

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
ru: Комментарий: отправленный комментарий несанкционирован, либо отправлен в "закрытое" сообщение.

en: Upload date
ru: Дата отгрузки

en: Link this field to its user
ru: Сделать это поле ссылкой на пользователя

en: RDF mapping
ru: RDF сопоставление

en: Parent ID
ru: ID родителя

en: Default style
ru: Стиль по умолчанию

en: The node ID of the node.
ru: ID материала.

en: Tab weight
ru: Вес вкладки

en: Files directory
ru: Каталог файлов

en: Delete all revisions
ru: Удалить все редакции

en: No role
ru: Нет роли

en: Block title.
ru: Заголовок блока.

en: Search index
ru: Поисковый индекс

en: 1 view | @count views
ru[0]: 1 просмотр
ru[1]: @count просмотра
ru[2]: @count[2] просмотров

en: The file's MIME type.
ru: MIME-тип файла.

en: The size of the file.
ru: Размер файла.

en: The MIME type of the file.
ru: MIME-тип

en: @type %title has been created.
ru: Материал %title типа @type был создан.

en: @type %title has been updated.
ru: Материал %title типа "@type" был обновлён.

en: The post could not be saved.
ru: Не удалось сохранить сообщение.

en: Menu link ID
ru: ID ссылки меню

en: 1 character | @count characters
ru[0]: @count символ
ru[1]: @count символа
ru[2]: @count[2] символов

en: Filter settings
ru: Параметры фильтров

en: You do not have any administrative items.
ru: У вас нет никаких элементов для управления.

en: No help is available for module %module.
ru: Справка для модуля %module не доступна.

en: @module administration pages
ru: Страницы управления модулем @module

en: Filter the view to the currently logged in user.
ru: Фильтраци представления по текущему вошедшему пользователю.

en: Save translation
ru: Сохранить перевод

en: Add language
ru: Добавить язык

en: PHP extensions
ru: PHP-расширения

en: Comments per page
ru: Комментариев на страницу

en: Publish comment
ru: Опубликовать комментарий

en: The file could not be uploaded.
ru: Файл не может быть загружен.

en: Export configuration
ru: Экспорт конфигурации

en: Collaboration
ru: Совместная работа

en: Administration pages
ru: Страницы администрирования

en: Draft
ru: Черновик

en: Capitalize first letter
ru: Первая буква заглавная

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
ru: На сайте произошла непредвиденная ошибка. Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: Run tests
ru: Запустить тесты

en: Clean test environment
ru: Очистить среду тестирования

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
ru: Удалите таблицы с префиксом "simpletest" и временные папки, оставшиеся от тестов, которые не прошли. Это предназначено для разработчиков, создающих тесты.

en: Clean environment
ru: Очистить среду

en: No tests to display.
ru: Нет тестов для показа

en: Processing test @num of @max - %test.
ru: Обработка теста @num от @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
ru: Обработка теста @num от @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
ru[0]: 1 пройден
ru[1]: @count пройдено
ru[2]: @count[2] пройдено

en: 1 fail | @count fails
ru[0]: @count провален
ru[1]: @count провалено
ru[2]: @count[2] провалено

en: 1 exception | @count exceptions
ru[0]: @count исключение
ru[1]: @count исключения
ru[2]: @count[2] исключений

en: Provides a framework for unit and functional testing.
ru: Система тестирования кода.

en: Hindi
ru: Хинди

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
ru: Пользователь %name использовал (%timestamp) одноразовую ссылку для входа на сайт.

en: Registration successful. You are now logged in.
ru: Регистрация успешна. Вы вошли в систему.

en: Custom text
ru: Пользовательский текст

en: Sum
ru: Сумма

en: The comment body.
ru: Текст комментария.

en: Default argument
ru: Аргумент по умолчанию

en: sorted by
ru: отсортированные по

en: Feed display options
ru: Настройки отображения ленты

en: Available actions
ru: Доступные действия

en: Remove group
ru: Удалить группу

en: The comment ID.
ru: ID комментария.

en: Add link
ru: Добавить ссылку

en: Link settings
ru: Настройки ссылки

en: Numbered list
ru: Нумерованный список

en: View comments
ru: Просмотр комментариев

en: Not set
ru: Не установлено

en: Set password
ru: Установить пароль

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ru: %name: поле не может содержать больше чем @count значений.

en: No fields available.
ru: Нет доступных полей.

en: Content author
ru: Автор материала

en: Vertical Tabs
ru: Вертикальные вкладки

en: Not in book
ru: Не в книге

en: New book
ru: Новая книга

en: By @name on @date
ru: @name, @date

en: By @name
ru: @name

en: Not in menu
ru: Не в меню

en: Alias: @alias
ru: Синоним: @alias

en: No alias
ru: Синоним не задан

en: Source language
ru: Исходный язык

en: Initializing.
ru: Инициализация.

en: An error has occurred.
ru: Произошла ошибка.

en: Your page will be a part of the selected book.
ru: Ваша страница будет частью выбранной книги.

en: Numeric
ru: Числовая

en: mobile
ru: Мобильный

en: Custom URL
ru: Пользовательский URL

en: Notify user
ru: Уведомить пользователя

en: 0 sec
ru: 0 сек

en: Submit button text
ru: Текст кнопки отправки

en: Is published
ru: Опубликована

en: Configure @block
ru: Конфигурировать @block

en: Filter log messages
ru: Фильтр системных сообщений

en: You must select something to filter by.
ru: Необходимо выбрать, что фильтровать.

en: New revision
ru: Новая редакция

en: Callback
ru: Обратный вызов

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ru: Для изменения текущего пароля, введите новый пароль в обоих полях.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
ru: Вы попытались использовать одноразовую ссылку, срок действия которой уже истек. Пожалуйста запросите новую ссылку, используя форму ниже.

en: This login can be used only once.
ru: Вход с использованием данной ссылки может быть выполнен только один раз.

en: Add comment link
ru: Ссылка на добавление комментария

en: Strike-through
ru: Зачёркнутый

en: Align left
ru: По левому краю

en: Align center
ru: По центру

en: Align right
ru: По правому краю

en: Justify
ru: По ширине

en: Horizontal rule
ru: Горизонтальная черта

en: Paste Text
ru: Вставить текст

en: Paste from Word
ru: Вставить из Word

en: Remove format
ru: Удалить форматирование

en: Character map
ru: Таблица символов

en: HTML block format
ru: Блочные элементы HTML

en: Font style
ru: Формат текста

en: Abbreviation
ru: Аббревиатура

en: Inserted
ru: Вставлено

en: Provide a password for the new account in both fields.
ru: Укажите пароль для новой учётной записи в обоих полях.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ru: Нельзя вносить изменения в заблокированное представление.

en: Create customized lists and queries from your database.
ru: Позволяет создавать списки и запросы из базы данных сайта.

en: Broken/missing handler
ru: Обработчик испорчен или отсутствует

en: Current date
ru: Текущая дата

en: Current node's creation time
ru: Время создания текущего материала

en: Current node's update time
ru: Время обновления текущего материала

en: Do not display items with no value in summary
ru: Не показывать элементы без значения в сводке

en: Invalid input
ru: Ошибочный ввод

en: Fail basic validation if any argument is given
ru: Провалить проверку при наличии любого значения в аргументе

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ru: Представление с большим количеством аргументов, чем необходимо, не пройдет проверку..

en: Glossary mode
ru: Словарный режим

en: Character limit
ru: Ограничение символов

en: No transform
ru: Не изменять

en: Upper case
ru: Верхний регистр

en: Lower case
ru: Нижний регистр

en: Capitalize each word
ru: Каждое слово - с заглавной буквы

en: Case in path
ru: Регистр в адресной строке

en: Transform spaces to dashes in URL
ru: Превращать пробелы в тире

en: Exclude from display
ru: Исключить из вывода

en: Link path
ru: Путь ссылки

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ru: Внутренний путь страницы Drupal, либо её абсолютный URL. Для формирования ссылки Вы можете использовать указанные ниже подстановочные шаблоны.

en: The CSS class to apply to the link.
ru: CSS класс, применённый к этой ссылке.

en: Prefix text
ru: Текст префикса

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ru: Любой текст, добавляемый перед ссылкой. Можно использовать HTML.

en: Suffix text
ru: Текст суффикса

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ru: Любой текст, добавляемый после ссылки. Можно использовать HTML.

en: Trim only on a word boundary
ru: Обрезать только на границе слова

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ru: Если выбрано, значение поля будет обрезано по границе слова. Таким образом, общее количество символов будет равно максимальному значению или будет меньше его. Если максимальное значение меньше длины одного слова, поле может быть обрезано до пустого.

en: Strip HTML tags
ru: Удалить HTML-теги

en: Field can contain HTML
ru: Поле может содержать HTML

en: File size display
ru: Отобразить размер файла

en: Formatted (in KB or MB)
ru: В заданном формате (в KB или MB)

en: Raw bytes
ru: В байтах

en: If checked, true will be displayed as false.
ru: Если отмечено, то 'истина' будет отображаться как 'ложь'

en: Time ago (with "ago" appended)
ru: Время назад ("назад" будет добавлено)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ru: Временной диапазон (с добавленным "назад/с этого момента")

en: Round
ru: Округление

en: If checked, the number will be rounded.
ru: Если выбран, число округляется

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ru: Сколько цифр выводить после десятичной запятой.

en: What single character to use as a decimal point.
ru: Какой символ использовать в качестве десятичной запятой.

en: What single character to use as the thousands separator.
ru: Какой символ использовать в качестве разделителя тысяч.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ru: Текст для вывода перед числом, например, символ валюты.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ru: Текст для вывода после числа, например, символ валюты.

en: Simple separator
ru: Простой разделитель

en: Display as link
ru: Выводить в виде ссылки

en: Operator identifier
ru: Идентификатор оператора

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ru: Он будет отображаться в URL после '?' для обозначения фильтра. Не может быть пустым.

en: Filter identifier
ru: Идентификатор фильтра

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ru: Этот открытый фильтр может быть необязательным.

en: Remember
ru: Помнить настройки

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ru: Запоминать последние настройки пользователя для этого фильтра.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ru: Идентификатор необходим, если фильтр раскрыт.

en: This identifier is not allowed.
ru: Идентификатор недопустим.

en: - Any -
ru: - Любой -

en: exposed
ru: раскрыт

en: Value type
ru: Тип значения

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ru: Дата в любом машиночитаемом формате. Предпочтительный формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
ru: Неверный формат даты.

en: Limit list to selected items
ru: Ограничить список выбранными элементами

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ru: Если отмечено, пользователю будут доступны только выбранные здесь варианты.

en: not in
ru: не в

en: Is all of
ru: Все

en: Is none of
ru: Кроме

en: not
ru: нет

en: Is between
ru: Между

en: between
ru: между

en: Is not between
ru: Не между

en: not between
ru: не между

en: Min
ru: Мин

en: And max
ru: И макс.

en: And
ru: И

en: Contains any word
ru: Содержит любое слово

en: has word
ru: содержит слово

en: Contains all words
ru: Содержит все слова

en: has all
ru: содержит все

en: begins
ru: начинается

en: ends
ru: оканчивается

en: Require this relationship
ru: Эта связь обязательна

en: asc
ru: возр.

en: desc
ru: убыв.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ru: Степень детализации - это наименьшая единица при определении совпадают ли две даты; например, если степень детализации "Год", тогда все даты в 1999 году, независимо от того, когда именно они произошли в 1999 году, будут рассматриваться как одна дата.

en: Broken
ru: Прервано

en: Displays
ru: Отображения

en: These queries were run during view rendering:
ru: Запросы выполняемые при визуализации представления:

en: This display has no path.
ru: У этого отображения нет пути.

en: Query build time
ru: Время построения запроса

en: @time ms
ru: @time мс

en: Query execute time
ru: Время выполнения запроса

en: View render time
ru: Время отрисовки представления

en: No query was run
ru: Запрос пуст - нечего выполнять

en: Unable to preview due to validation errors.
ru: Невозможно создать предпросмотр из-за ошибок.

en: View name
ru: Имя представления

en: Break lock
ru: Прервать блокировку

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ru: Блокировка отменена и теперь вы можете редактировать это представление.

en: Go to the real page for this display
ru: Перейдите на реальную страницу для этого отображения

en: Missing style plugin
ru: Отсутствует плагин стиля

en: Change settings for this style
ru: Изменить настройки этого стиля

en: View analysis
ru: Анализ представления

en: Rearrange @type
ru: Изменить порядок @type

en: Broken field @id
ru: Битое поле @id

en: There are no @types available to add.
ru: @types, доступные для добавления, отсутствуют.

en: Configure extra settings for @type %item
ru: Настройка дополнительных параметров для @type %item

en: Clear Views' cache
ru: Очистить кэш представлений

en: Add Views signature to all SQL queries
ru: Добавить сигнатуру Views во все запросы SQL

en: Disable views data caching
ru: Отключить кэширование данных представлений

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
ru: Для увеличения производительности Views кэширует информацию о таблицах, модулях и доступных представлениях. При отметке этого флажка Views будет пропускать этот кэш и заново запрашивать требуемую информацию. Этот пункт может иметь серьезные последствия для производительности.

en: Show other queries run during render during live preview
ru: Показывать другие запросы, пока генерируется текущий предпросмотр.

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ru: Drupal имеет возможность выполнять много запросов, пока представление генерируется. Отметьте этот пункт, чтобы отображать каждый запуск запроса, пока представление генерируется в рамках предпросмотра

en: View analysis can find nothing to report.
ru: Анализ представления может ничего не найти для отчёта.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ru: Это представление имеет только стандартное отображение и, следовательно, не будет размещено где либо на вашем сайте. Возможно, вы хотите добавить отображение страницы или блока.

en: Reduce duplicates
ru: Устранить дубликаты

en: Default settings for this view.
ru: Настройки по умолчанию для этого представления.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ru: Показ представление в виде страницы, с URL и ссылками меню.

en: Display the view as a block.
ru: Отобразить представление в виде блока.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ru: Вложения добавляются к другим отображениям, чтобы получить несколько представлений в одном и том же виде.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ru: Отобразить представление как ленту, такую как, например, RSS-лента.

en: Displays rows one after another.
ru: Отображает строки одну за другой.

en: HTML List
ru: HTML список

en: Displays rows in a grid.
ru: Отображает строки в виде сетки.

en: Displays rows in a table.
ru: Отображает строки в виде таблицы.

en: Displays the default summary as a list.
ru: Отображает аннотацию по умолчанию в виде списка.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ru: Отображает сводку не отформатированной, с опцией для одного за другим, либо в линию.

en: Generates an RSS feed from a view.
ru: Генерирует из представления RSS-ленту

en: Displays the fields with an optional template.
ru: Отображает поля с дополнительным шаблоном.

en: Will be available to all users.
ru: Будет доступно для всех пользователей.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ru: Доступ будет предоставлен пользователям с любыми из указанных ролей.

en: No caching of Views data.
ru: Не кэшировать данные Views.

en: Time-based
ru: По времени

en: Simple time-based caching of data.
ru: Простое кэширование данных, основанное на времени.

en: sort criteria
ru: критерий сортировки

en: Sort criterion
ru: Критерий сортировки

en: sort criterion
ru: критерий сортировки

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ru: Элементы агрегатора импортированы с внешних RSS- и Atom- новостных лент

en: The title of the aggregator item.
ru: Заголовок элемента агрегатора.

en: The link to the original source URL of the item.
ru: Ссылка на источник элемента.

en: The author of the original imported item.
ru: Автор оригинального импортированного элемента.

en: The actual content of the imported item.
ru: Актуальное содержимое импортированного элемента.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ru: Дата, когда оригинальный элемент RSS-ленты был опубликован. (Для некоторых лент это будет дата, когда он был импортирован)

en: Feed ID
ru: ID ленты

en: The unique ID of the aggregator feed.
ru: Уникальный ID агрегатора RSS-ленты.

en: The title of the aggregator feed.
ru: Заголовок агрегатора RSS-ленты.

en: The link to the source URL of the feed.
ru: Ссылка на URL источника RSS-ленты

en: The date the feed was last checked for new content.
ru: Дата последней проверки ленты на обновления.

en: The description of the aggregator feed.
ru: Описание ленты агрегатора

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ru: Показать элемент с помощью данных из оригинального источника.

en: The book the node is in.
ru: Книга, в которой находится материал.

en: The weight of the book page.
ru: Вес страницы подшивки.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ru: Глубина книжных страниц в иерархии; верхний уровень подшивки имеет глубину 1.

en: The parent book node.
ru: Родительский материал подшивки.

en: The title of the comment.
ru: Заголовок комментария.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ru: Имя автора комментария. Может быть показано в виде ссылки на домашнюю страницу автора.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ru: Адрес сайта автора комментария. Может быть показан в виде ссылки. Будет пустым, если автор - зарегистрированный пользователь.

en: Post date
ru: Дата публикации

en: Node link
ru: Ссылка на материал

en: The User ID of the comment's author.
ru: ID пользователя оставившего комментарий.

en: Parent CID
ru: Родительский CID

en: Last comment time
ru: Время последнего комментария

en: Date and time of when the last comment was posted.
ru: Дата и время последнего комментария.

en: Last comment author
ru: Автор последнего комментария

en: The name of the author of the last posted comment.
ru: Имя автора последнего комментария.

en: Comment count
ru: Количество комментариев

en: The number of comments a node has.
ru: Количество комментариев к материалу.

en: Updated/commented date
ru: Дата обновления/комментирования

en: The number of new comments on the node.
ru: Количество новых комментариев к материалу.

en: Comment status
ru: Разрешение комментировать

en: User posted or commented
ru: Пользователь написавший или прокомментировавший

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ru: Отображает только такие материалы, которые пользователь написал или откомментировал.

en: Display the comment as RSS.
ru: Показать комментарии как RSS-ленту.

en: Provide a simple link to the user contact page.
ru: Ссылка на страницу с персональной формой контактов пользователя.

en: Whether or not the node is published.
ru: Опубликован ли материал.

en: Created year + month
ru: Год и месяц создания

en: Created year
ru: Год создания

en: Created month
ru: Месяц создания

en: Created day
ru: День создания

en: Created week
ru: Неделя создания

en: Updated year + month
ru: Обновленный год + месяц

en: Updated year
ru: Год обновления

en: Updated month
ru: Месяц обновления

en: Updated day
ru: День обновления

en: Updated week
ru: Неделя обновления

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ru: Прямая ссылка на возврат редакции.

en: Filter by access.
ru: Фильтр по доступу.

en: Has new content
ru: Содержимое обновлено

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ru: У отображения %display нет контроля доступа, а также не содержит фильтра для опубликованных материалов.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ru: Количество очков поиска для элемента. Не будет использоваться, если поисковый фильтр не присутствует.

en: Total views
ru: Всего просмотров

en: The total number of times the node has been viewed.
ru: Общее число просмотров материала.

en: Views today
ru: Просмотров сегодня

en: The total number of times the node has been viewed today.
ru: Общее число просмотров материала за сегодня.

en: Most recent view
ru: Последний просмотр

en: The most recent time the node has been viewed.
ru: Время последнего просмотра материала.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ru: Файлы поддерживаются Drupal и различными модулями.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ru: Термины таксономии, связанные с материалом.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ru: Фильтрует результаты "Таксономия: Термин" по определенному словарю.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ru: Отобразить все термины таксономии, связанные с материалов из указанных словарей.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ru: Родительский термин термина. Это может привести к дублирующим записям, если вы используете словарь, который позволяет нескольких родителей.

en: The parent term of the term.
ru: Родительский термин термина.

en: The user ID
ru: ID пользователя

en: The user or author name.
ru: Имя пользователя или автора.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ru: Адрес электронной почты пользователя. Обычно это поле не показывается пользователям, поэтому будьте осторожны при его использовании.

en: Roles that a user belongs to.
ru: Роли пользователя.

en: User ID from URL
ru: ID пользователя из URL

en: User ID from logged in user
ru: ID авторизовавшегося пользователя

en: Randomize the display order.
ru: Отображать в случайном порядке.

en: Provide custom text or link.
ru: Пользовательский текст или ссылка.

en: View result counter
ru: Порядковый номер строки

en: Displays the actual position of the view result
ru: Показывать актуальную позицию в представлении.

en: No user
ru: Нет пользователей

en: Show teaser-style link
ru: Отображать ссылку как в анонсе

en: Link this field to new comments
ru: Добавить ссылку на первый новый комментарий

en: contact
ru: контакт

en: Contact %user
ru: Контакт %user

en: Unknown language
ru: Неизвестный язык

en: Check for new comments as well
ru: Проверять также наличие новых комментариев

en: Alternative sort
ru: Альтернативная сортировка

en: Alternate sort order
ru: Альтернативный порядок сортировки

en: On empty input
ru: При пустом вводе

en: Show None
ru: Не показывать ничего

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ru: Поиск для любого из двух терминов с набранным в верхнем регистре <strong>OR</strong>. Например, <strong>кошки OR собаки</strong>.

en: Display score
ru: Показывать число

en: Link this field to download the file
ru: Ссылка на загрузку этого файла

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ru: Глубина будет соответствовать терминам материалов в иерархии. Например, если у вас есть термин "фрукт", и дочерний термин "яблоко", глубиной 1 (или выше), то фильтрация по термину "фрукт" получит материалы, которые помечены как "яблоко", а также " фрукты ". Если значение отрицательное, то наоборот; поиск по слову "яблоко" будет также подбирать материалы помеченые как "фрукт", если глубина -1 (или ниже).

en: No vocabulary
ru: Нет словаря

en: Link this field to its term page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его термина

en: Limit terms by vocabulary
ru: Ограничить термины словарем

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ru: Выберите словарь, из которого будете выбирать термины.

en: Dropdown
ru: Выпадающий

en: Show hierarchy in dropdown
ru: Показывать иерархию в выпадающем списке

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ru: Выбран неверный словарь. Измените его в настройках.

en: Select terms from vocabulary @voc
ru: Выберите термины из словаря @voc

en: Select terms
ru: Выберите термины

en: Is the logged in user
ru: Является текущим авторизированным пользователем

en: Usernames
ru: Имена пользователей

en: Enter a comma separated list of user names.
ru: Введите список имен пользователей, разделенный запятыми

en: Also look for a node and use the node author
ru: Если есть материал, то использовать его автора

en: Restrict user based on role
ru: Ограничить пользователя, в зависимости от роли

en: Restrict to the selected roles
ru: Ограничить для выбранных ролей

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ru: Если не выбрано ни одной роли, разрешены будут все роли.

en: Unrestricted
ru: Без ограничений

en: No role(s) selected
ru: Нет выбранных ролей

en: Multiple roles
ru: Несколько ролей

en: You must select at least one role if type is "by role"
ru: Вы должны выбрать хотя бы одну роль

en: PHP validate code
ru: PHP-код для проверки

en: Never cache
ru: Не кэшировать

en: Query results
ru: Результат запроса

en: The length of time raw query results should be cached.
ru: Время хранения результатов запроса в кэше.

en: Rendered output
ru: Обработанный вывод

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ru: Время хранения в кэше выдаваемого HTML-кода.

en: Broken field
ru: Повреждённое поле

en: Change the title that this display will use.
ru: Изменить заголовок этого отображения.

en: Use AJAX
ru: Использовать AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ru: Установить - использовать ли AJAX для этого отображения.

en: Mini
ru: Мини

en: Change this display's pager setting.
ru: Изменить настройки постраничного навигатора для данного отображения.

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ru: Укажите, будет ли данное отображение содержать ссылку "ещё".

en: Specify access control type for this display.
ru: Укажите тип контроля доступа для данного отображения.

en: Change settings for this access type.
ru: Изменить настройки для данного типа доступа.

en: Specify caching type for this display.
ru: Укажите тип кэширования для данного отображения.

en: Change settings for this caching type.
ru: Изменить настройки для данного типа кэширования.

en: Link display
ru: Привязать отображение

en: Exposed form in block
ru: Раскрытая форма в блоке

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ru: Позволяет отображать раскрытую форму в блоке вместо представления.

en: The title of this view
ru: Заголовок данного представления

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ru: Данный  заголовок будет отображаться с представлением, на месте обычного заголовка, например, Заголовка страницы, Заголовка блока и т.п.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ru: Оставьте 0 в этом поле, если только при использовании этого представления не возникают проблемы с навигатором. Если на одной странице несколько навигаторов, возможно, потребуется установить здесь другой номер, чтобы не было конфликтов внутри ?page= array. Большие значения добавляют много запятых в ваш URL-адрес, так что по возможности старайтесь избегать их.

en: Add a more link to the bottom of the display.
ru: Добавить ссылку "Ещё" внизу отображения.

en: Create more link
ru: Добавить ссылку "Ещё"

en: The text to display for the more link.
ru: Текст ссылки "еще"

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ru: Эта настройка позволит отображать только уникальные элементы. Если в результат попадут  идентичные элементы, то они будут отображаться только один раз. Может не всегда работать. Может замедлить выборку, так что используйте осторожно.

en: Access restrictions
ru: Ограничения доступа

en: Access options
ru: Настройки доступа

en: Caching options
ru: Настройки кэширования

en: Display even if view has no result
ru: Показывать даже если результат пустой

en: How should this view be styled
ru: Какой стиль будет иметь данное представление

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
ru: Если у выбранного вами стиля есть настройки, то в основных настройках рядом со стилем будет доступна кнопка для его настройки.

en: Style options
ru: Настройки стиля

en: Row style options
ru: Настройки стиля строки

en: How should each row in this view be styled
ru: Какой стиль будет иметь строка в данном представлении

en: Which display to use for path
ru: Какое отображение использовать для пути

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
ru: Из какого отображения использовать путь для таких составляющих, как ссылки на резюме и rss-ленты, ссылки "Ещё" и т.п.

en: Put the exposed form in a block
ru: Поместить раскрытую форму в блок

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
ru: Если установлено, в данном представлении не будет отображаться ни один раскрытый виджет. Вместо этого раскрытая форма будет находиться в блоке, доступном на странице администрирования блоков Drupal. Обратите внимание, что этот блок должен будет активироваться вручную, представление его автоматически не включает.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ru: Отображение "@display" использует поля, но ни одно поле не определено для него, или все они исключены.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ru: Отображение "@display" использует путь, но путь не определен.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ru: Отображение "@display" содержит неправильный плагин стиля.

en: Exposed form: @view-@display_id
ru: Раскрытая форма: @view-@display_id

en: Attachment settings
ru: Настройки вложения

en: Inherit exposed filters
ru: Наследовать раскрытые фильтры

en: Multiple displays
ru: Множественные отображения

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ru: Должно ли это отображение наследовать раскрытые фильтры от родительского, к которому прикреплено?

en: Attach before or after the parent display?
ru: Прикрепить до или после родительского отображения?

en: Select which display or displays this should attach to.
ru: Выберите, к какому отображению или отображениям нужно прикрепить вложение.

en: Block admin description
ru: Описание блока для администратора

en: Using the site name
ru: Использование названия сайта

en: Use the site name for the title
ru: Использовать название сайта для заголовка

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ru: Иконка лент будет доступна только для выбранных отображений.

en: No menu
ru: Без меню

en: Normal: @title
ru: Нормальный: @title

en: Tab: @title
ru: Вкладка: @title

en: Change settings for the parent menu
ru: Изменить установки родительского меню

en: The menu path or URL of this view
ru: Меню или URL этого представления

en: Menu item entry
ru: Запись пункта меню

en: No menu entry
ru: Без пункта меню

en: Normal menu entry
ru: Обычный пункт меню

en: Menu tab
ru: Вкладка

en: Default menu tab
ru: Вкладка по умолчанию

en: Default tab options
ru: Опции по умолчанию для вкладок

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
ru: Если пункт меню выступает в качестве вкладки, системе Drupal необходимо знать, какой пункт меню для этого будет родительским. Иногда родительский пункт уже существует, но в остальных случаях вам необходимо создать его самостоятельно. Путь родительского пункта всегда будет совпадать с путём пункта меню без последней его части. То есть, если путь данного представления - <em>foo/bar/baz</em>, то путь к родителю будет - <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
ru: Уже существует

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ru: Создавая пункт родительского меню, вводите заголовок пункта.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
ru: Если создаете родительский пункт меню, введите описание пункта.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ru: "%" не может быть использован в качестве первого сегмента пути.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
ru: Views не может создать обычные пункты меню для путей, содержащих '%'.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ru: Отображение, путь которого оканчивается на %, не может быть вкладкой.

en: Title is required for this menu type.
ru: Требуется заголовок для этого в типа меню.

en: Inline fields
ru: Поля в линию

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ru: Разделитель может располагаться между полями, выводящимися в строку, чтобы зрительно разделить их. В этом поле можно использовать HTML-код.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ru: Вы можете задать поле (не обязательно), по которому будут группироваться записи. Оставьте это значение пустым, чтобы не группировать.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ru: Стилю @style нужно указать стиль строки, но он не выбран.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ru: Горизонтальное выравнивание будет размещать элементы, начиная с верха слева вправо.  Вертикальное выравнивание  будет размещать элементы книзу.

en: RSS description
ru: Описание RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
ru: Это появится в RSS-ленте.

en: Display record count with link
ru: Показать число записей с ссылкой

en: Override number of items to display
ru: Заменять количество отображаемых элементов

en: Display items inline
ru: Вывести элементы в линию

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ru: Необходимо хотя бы одно поле для возможности настройки таблицы

en: Override normal sorting if click sorting is used
ru: При использовании сортировки по щелчку она замещает стандартную

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ru: Включить "липкие" заголовки таблицы (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ru: (Эффекты "прикрепленного" заголовка не будут видны на предпросмотре ниже. А доступны будут только в конечном выводе.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ru: Разместите поля в колонки; можно совместить несколько полей в одну колонку. При этом, указанный разделитель будет использоваться для разделения полей. Укажите, по каким колонкам можно сортировать результат, а также сортировку по умолчанию. Вы можете управлять порядком колонок и метками к полям.

en: Parent link ID
ru: ID родительской ссылки

en: Administration menu
ru: Меню администрирования

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: Language settings
ru: Языковые настройки

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
ru: Попытка перезапуска выполнения регулярных процедур (cron) в то время, как они уже выполняются.

en: Cron run completed.
ru: Выполнение регулярных процедур (cron) окончено.

en: - All -
ru: - Все -

en: Visitors
ru: Посетители

en: Compact
ru: Компактный

en: Allow multiple values
ru: Разрешить множественные значения

en: The maximum length of the field in characters.
ru: Максимальная длина поля в символах.

en: Machine-readable name
ru: Машинное имя

en: Module dependencies
ru: Зависимости модуля

en: Update translations
ru: Обновить переводы

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
ru: Булева индикация того, требует ли перевод обновления.

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Who's new
ru: Новые пользователи

en: Language name
ru: Название языка

en: Edit language
ru: Редактировать язык

en: External links only
ru: Только внешние ссылки

en: Filter criteria
ru: Критерий фильтрации

en: The content type %name has been updated.
ru: Тип материала %name был обновлен.

en: The content type %name has been added.
ru: Тип материала %name добавлен.

en: Catalan
ru: Каталанский

en: Contact form
ru: Контактная форма

en: Drag to re-order
ru: Для изменения порядка перетащите мышкой

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ru: Сделанные в списке изменения не вступят в силу, пока вы не сохраните их.

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: 1 | @count
ru[0]: @count
ru[1]: @count
ru[2]: @count[2]

en: Block Content
ru: Содержимое блока

en: Blue Lagoon (default)
ru: Голубая лагуна (по умолчанию)

en: The requested page could not be found.
ru: Запрашиваемая страница не найдена.

en: Standard deviation
ru: Стандартное отклонение

en: The user account %id does not exist.
ru: Учетной записи %id не существует.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
ru: Попытка отключить несуществующую учётную запись: %id.

en: Requirements problem
ru: Несоответствие требованиям

en: Database configuration
ru: Конфигурация базы данных

en: Select an installation profile
ru: Выберите установочный профиль

en: Choose language
ru: Выберите язык

en: Select language
ru: Выберите язык

en: No profiles available
ru: Нет доступных профилей

en: Drupal already installed
ru: Drupal уже установлен

en: Installing @drupal
ru: Установка @drupal

en: The installation has encountered an error.
ru: В ходе установки произошла ошибка.

en: Configure site
ru: Настройка сайта

en: Installed %module module.
ru: Установлен модуль %module.

en: Choose profile
ru: Выбор профиля

en: Verify requirements
ru: Проверка соответствия требованиям

en: Set up database
ru: Установка базы данных

en: Set up translations
ru: Установка переводов

en: Install site
ru: Установка сайта

en: Finish translations
ru: Завершение переводов

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
ru: По умолчанию даты на сайте будут отображаться в выбранном часовом поясе.

en: Update notifications
ru: Оповещения об обновлениях

en: Check for updates automatically
ru: Проверять обновления автоматически

en: 1 byte | @count bytes
ru[0]: @count байт
ru[1]: @count байта
ru[2]: @count[2] байт

en: Illegal choice %choice in %name element.
ru: Недопустимый выбор %choice в элементе %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
ru: GD2 для обработки изображений

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ru: Определяет качество обработки JPEG изображений. Значения от 0 до 100. Более высокое значение означает лучшее качество изображения, но и больший размер файла.

en: Right to left
ru: Справа налево

en: Left to right
ru: Слева направо

en: Add custom language
ru: Добавить другой язык

en: Save language
ru: Сохранить язык

en: Direction that text in this language is presented.
ru: Направление письма на этом языке.

en: String contains
ru: Строка содержит

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
ru: Чтобы найти все строки, оставьте поле пустым. Поиск чувствителен к регистру.

en: Search in
ru: Поиск в

en: Both translated and untranslated strings
ru: Переведённые и непереведённые строки

en: Only translated strings
ru: Только переведённые строки

en: Only untranslated strings
ru: Только непереведённые строки

en: Languages not yet added
ru: Языки ещё не добавлены

en: The language %language has been created.
ru: Язык %language был успешно создан.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ru: Отправленная строка содержит запрещённый HTML: %string

en: Importing interface translations
ru: Импорт переводов интерфейса

en: Error importing interface translations
ru: Ошибка при импорте переводов интерфейса

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ru: Попытка отправки строки перевода с запрещённым HTML: %string

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
ru: Обновлён JavaScript-файл перевода для языка "%language".

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
ru: Создан JavaScript-файл перевода для языка %language.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
ru: Произошла ошибка в процессе создания JavaScript-файла перевода для языка %language.

en: Afrikaans
ru: Африкаанс

en: Amharic
ru: Амхарский

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Bengali
ru: Бенгальский

en: Tibetan
ru: Тибетский

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Welsh
ru: Валлийский

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Basque
ru: Баскский

en: Faeroese
ru: Фарерский

en: Irish
ru: Ирландский

en: Scots Gaelic
ru: Гаэльский

en: Galician
ru: Галисийский

en: Gujarati
ru: Гуджарати

en: Armenian
ru: Армянский

en: Icelandic
ru: Исландский

en: Javanese
ru: Яванский

en: Georgian
ru: Грузинский

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Kannada
ru: Каннада

en: Kurdish
ru: Курдский

en: Latvian
ru: Латышский

en: Malagasy
ru: Малагасийский

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Malayalam
ru: Малаялам

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: Marathi
ru: Маратхи

en: Burmese
ru: Бирманский

en: Nepali
ru: Непальский

en: Norwegian Bokmål
ru: Норвежский Букмол

en: Norwegian Nynorsk
ru: Норвежский Нюнорск

en: Occitan
ru: Окситанский

en: Punjabi
ru: Панджаби

en: Portuguese, Portugal
ru: Португальский, Португалия

en: Portuguese, Brazil
ru: Португальский, Бразилия

en: Northern Sami
ru: Северносаамский

en: Sinhala
ru: Сингальский

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Albanian
ru: Албанский

en: Serbian
ru: Сербский

en: Swahili
ru: Суахили

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Telugu
ru: Телугу

en: Thai
ru: Тайский

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Urdu
ru: Урду

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Chinese, Simplified
ru: Китайский упрощённый

en: Chinese, Traditional
ru: Китайский традиционный

en: Standard PHP
ru: Стандартный PHP

en: PHP Mbstring Extension
ru: PHP-расширение Mbstring

en: Unicode library
ru: Библиотека Unicode

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
ru: Не удалось конвертировать кодировку XML %s в UTF-8.

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
ru: Название ленты или название сайта, с которого вы берете содержимое.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
ru: Добавить ленту в формате RSS, RDF или Atom. Лента может иметь только одну запись.

en: Update items
ru: Обновить элементы

en: No blocks in this region
ru: В данной области блоки отсутствуют

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
ru: Блок %info был назначен неверному региону %region и был отключен.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
ru: Тип материала для ссылки %add-child должен быть одним из выбранных в качестве разрешенных.

en: Save book pages
ru: Сохранить страницы книги

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
ru: Эта книга была изменена другим пользователем, ваши изменения не могут быть сохранены.

en: Title changed from %original to %current.
ru: Заголовок изменен с %original на %current.

en: Updated book %title.
ru: Обновлена книга %title.

en: book: updated %title.
ru: книга: обновлен %title.

en: Update book outline
ru: Обновить оглавление книги

en: Remove from book outline
ru: Удалить из оглавления книги

en: No changes were made
ru: Изменений не было сделано

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
ru: Ваш материал был добавлен в выбранную книгу. Вы можете теперь указать его позицию относительно других страниц.

en: The book outline has been updated.
ru: Оглавление книги обновлено.

en: There was an error adding the post to the book.
ru: Во время добавления вашего материалы в книгу была обнаружена ошибка.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
ru: %title связана с дочерними страницами, которые будут автоматически перемещены для сохранения их связи с книгой. Для создания иерархии заново (в том виде, который она имела до удаления этой страницы), %title можно добавить вновь, используя вкладку Outline, а каждую из ее прежних дочерних страниц следует переместить вручную.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
ru: %title может быть вновь добавлен к иерархии на вкладке «Оглавление­».

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
ru: Вы действительно хотите удалить %title из иерархии книг?

en: The post has been removed from the book.
ru: Материал был удален из книги.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
ru: Показывать версию этой книги со всеми дочерними страницами в виде, удобном для печати.

en: Show block on all pages
ru: Показывать блок на всех страницах

en: Show block only on book pages
ru: Показывать блок только на страницах книг

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
ru: Если будет выбрана опция <em>Отображать блок на всех страницах</em>, то он будет содержать автоматически сгенерированные меню для всех книг этого сайта. Если будет выбрана опция <em>Показывать блок только на страницах книг</em>, то блок будет содержать только одно меню, соответствующее книге текущей страницы. В этом случае, если текущая страница не будет в книг, блок отображаться не будет. Дополнительно можно использовать <em>Особые настройки видимости страницы</em> или другие параметры настройки видимости для выборочного отображения данного блока.

en: This is the top-level page in this book.
ru: Это самая верхняя страница в этой книге.

en: No book selected.
ru: Ни одна книга не выбрана.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
ru: %title представляет собой часть структуры книги и имеет связанные дочерние страницы. Если вы продолжите удаление, то дочерние страницы будут перемещены автоматически.

en: Re-order book pages and change titles
ru: Восстановление порядка страниц книги и изменение названий

en: Book page
ru: Страница книги

en: Delete the selected comments
ru: Удалить отмеченные комментарии

en: Allows users to comment on and discuss published content.
ru: Позволяет пользователям комментировать и обсуждать опубликованные материалы.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
ru: Примеры: 'Замечания по работе сайта' или 'Информация о товаре'.

en: Personal contact form
ru: Персональная контактная форма

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
ru: Позволяет использовать контактные формы для отправки сообщений (общую для всего сайта и персональные).

en: View events that have recently been logged.
ru: Просмотр событий, недавно записанных в системный журнал.

en: Top 'page not found' errors
ru: Ошибки «страница не найдена»

en: View 'page not found' errors (404s).
ru: Просмотр ошибок "страница не найдена" (404).

en: Top 'access denied' errors
ru: Ошибки «отказ в доступе»

en: View 'access denied' errors (403s).
ru: Просмотр ошибок "отказ в доступе" (403).

en: Logs and records system events to the database.
ru: Регистрирует и записывает системные события в базу данных.

en: No roles may use this format
ru: Ни одна роль не может использовать данный формат

en: Allowed HTML tags: @tags
ru: Допустимые HTML-теги: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
ru: Якоря используются для создания ссылок на другие страницы.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
ru: По умолчанию теги перевода строк вставляются автоматически, поэтому используйте данный тег для добавления дополнительного перевода строки. В отличие от многих других тегов этот не имеет закрывающей пары. Поэтому следует использовать "/" перед закрывающей скобкой тега (т.е. указывать его так "&lt;br /&gt;") для совместимости с XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
ru: Текст с переводом строки <br />

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
ru: По умолчанию теги абзацев добавляются автоматически, так что используйте этот тег для создания дополнительных абзацев.

en: Paragraph one.
ru: Первый абзац.

en: Paragraph two.
ru: Второй абзац.

en: Strong
ru: Сильный

en: Emphasized
ru: Курсив

en: Cited
ru: Цитата

en: Coded text used to show programming source code
ru: Для отображения исходных текстов программ

en: Coded
ru: Исходный код

en: Bolded
ru: Полужирный

en: Italicized
ru: Курсив

en: Superscripted
ru: Верхний индекс

en: <sup>Super</sup>scripted
ru: <sup>Верхний</sup> индекс

en: Subscripted
ru: Нижний индекс

en: <sub>Sub</sub>scripted
ru: <sub>Нижний</sub> индекс

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
ru: <abbr title="Сокращение">Сокр.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
ru: <acronym title="Трёх-Буквенная Аббревиатура">ТБА</acronym>

en: Block quoted
ru: Цитата блоком

en: Quoted inline
ru: Цитата в тексте

en: Table header
ru: Заголовок таблицы

en: Table cell
ru: Ячейка таблицы

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ru: Нумерованный список – используйте &lt;li&gt; для начала каждого элемента списка

en: First item
ru: Первый элемент

en: Second item
ru: Второй элемент

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ru: Ненумерованный список – используйте &lt;li&gt; для начала каждого элемента списка

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
ru: Списки определений похожи на другие списки HTML. &lt;dl&gt; начинает список определений, &lt;dt&gt; начинает определяемый термин и &lt;dd&gt; начинает описание определения.

en: First term
ru: Первый термин

en: First definition
ru: Первое определение

en: Second term
ru: Второй термин

en: Second definition
ru: Второе определение

en: Subtitle three
ru: Заголовок третьего уровня

en: Subtitle four
ru: Заголовок четвёртого уровня

en: Subtitle five
ru: Заголовок пятого уровня

en: Subtitle six
ru: Заголовок шестого уровня

en: Tag Description
ru: Описание тега

en: You Type
ru: Вы пишете

en: You Get
ru: Вы получаете

en: No help provided for tag %tag.
ru: Справки для тега %tag нет.

en: Ampersand
ru: Амперсанд

en: Quotation mark
ru: Кавычка

en: Character Description
ru: Описание символа

en: Lines and paragraphs break automatically.
ru: Строки и абзацы переносятся автоматически.

en: Compose tips
ru: Подсказки по редактированию

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
ru: Короткое, но понятное имя для этого собрания тематических дискуссий.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
ru: Описание и руководства для дискуссий внутри этого форума.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
ru: Краткое, но емкое имя для этой коллекции связанных форумов.

en: Default number of forum topics displayed per page.
ru: Число тем форума, отображаемых на одной странице по умолчанию.

en: Default display order for topics.
ru: Порядок показа тем по умолчанию.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
ru: Контейнеры обычно расположены на верхнем (корневом) уровне, но также могут быть размещены внутри другого контейнера или формуа.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
ru: Форумы могут быть расположены на верхнем (корневом) уровне, или внутри другого контейнера или формуа.

en: Forum topic
ru: Тема форума

en: You are not allowed to post new content in the forum.
ru: Вы не можете добавлять новое содержимое в форум.

en: Manages the display of online help.
ru: Управляет показом онлайновой справки.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
ru: Эта страница экспортирует переведённые строки вашего сайта. Экспортируемый файл может быть записан в формате Gettext Portable Object (<em>.po</em>), включающим как оригинальную строку, так и её перевод (для обмена переводами с другими); или в формате шаблона для Gettext Portable Object (<em>.pot</em>), включающим только оригинальные строки (для создания новых переводов с помощью Gettext-редактора).

en: Submission form settings
ru: Настройки формы

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Машинное имя может содержать только строчные буквы, цифры и знаки подчёркивания.

en: Added content type %name.
ru: Добавлен тип материалов %name.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
ru[0]: Тип материала @count сообщения был изменён с %old-type на %type.
ru[1]: Тип материала @count сообщений был изменён с %old-type на %type.
ru[2]: Тип материала @count[2] сообщений был изменён с %old-type на %type.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
ru: Вы уверены, что хотите перестроить права доступа к материалам сайта?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
ru: Это действие перестраивает все права доступа к материалам сайта, что может занять продолжительное время. Это действие не может быть отменено.

en: An error occurred and processing did not complete.
ru: Произошла ошибка и процесс не был завершен.

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ru: Редакция материала %title типа @type от %revision-date была удалена.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ru: @type: материал %title возвращен к редакции %revision.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
ru: Права доступа к материалам должны быть обновлены.

en: Rebuilding content access permissions
ru: Обновление прав доступа к материалам

en: Content permissions have been rebuilt.
ru: Права доступа к материалам были обновлены.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
ru: Права доступа к материалам не были успешно обновлены.

en: Add content type
ru: Добавить тип материала

en: Revert to earlier revision
ru: Вернуться к более ранней редакции

en: Delete earlier revision
ru: Удалить предыдущую редакцию

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
ru: Позволяет добавлять материалы и отображать их на страницах сайта.

en: The alias %alias is already in use in this language.
ru: Синоним %alias уже используется в этом языке.

en: The alias has been saved.
ru: Синоним был сохранён.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
ru: Вы действительно хотите удалить синоним %title?

en: Filter aliases
ru: Фильтр синонимов

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
ru: Введите путь, для которого вы хотите создать синоним, а затем сам синоним.

en: URL aliases
ru: Синонимы URL

en: Edit alias
ru: Изменить синоним

en: Delete alias
ru: Удалить синоним

en: Add alias
ru: Добавить синоним

en: Allows users to rename URLs.
ru: Позволяет пользователям переименовывать URL-адреса.

en: Indexing throttle
ru: Регулятор индексации

en: Number of items to index per cron run
ru: Количество пунктов, индексируемых за один запуск cron

en: Indexing settings
ru: Настройки индексации

en: Minimum word length to index
ru: Минимальная длина слова для индексации

en: Simple CJK handling
ru: Простая обработка CJK

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
ru: CJK — Chinese Japanese Korean. Включение этого поля позволяет использовать упрощённую маркировку встречающихся знаков. Выключите это поле, если для обработки слов на этих языках используется отдельный инструмент. Это поле не затрагивает работу с другими языками.

en: Search form
ru: Форма поиска

en: Top search phrases
ru: Популярные поисковые запросы

en: View most popular search phrases.
ru: Просмотр наиболее популярных поисковых запросов.

en: Enables site-wide keyword searching.
ru: Позволяет проводить на сайте поиск по ключевым словам.

en: Content viewing counter settings
ru: Настройки счётчика просмотров

en: Count content views
ru: Подсчитывать просмотры материалов

en: Increment a counter each time content is viewed.
ru: Увеличивать значение счётчика при каждом просмотре материала.

en: Popular content
ru: Популярные материалы

en: How many content items to display in "all time" list.
ru: Сколько элементов показывать в списке "за все время".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ru: Сколько элементов показывать в списке "недавних просмотров".

en: Today's:
ru: За сегодня:

en: All time:
ru: За все время:

en: Last viewed:
ru: За последнее время:

en: Logs and records system events to syslog.
ru: Регистрирует и записывает события в системный журнал.

en: User pictures in posts
ru: Аватары в сообщениях

en: User pictures in comments
ru: Аватары в комментариях

en: Shortcut icon
ru: Значок

en: Upload logo image
ru: Закачать изображение логотипа

en: Shortcut icon settings
ru: Настройки иконки

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
ru: Если у вас нет прямого доступа к файлам на сервере, можно загрузить значок используя это поле.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
ru: @module (<span class="admin-missing">отсутствует</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
ru: Следующие модули будут полностью удалены с сайта и <em>все данные, используемые ими, будут утеряны</em>!

en: Confirm uninstall
ru: Подтвердите удаление

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
ru: Желаете продолжить удаление всего выше перечисленного?

en: No modules selected.
ru: Ни один модуль не выбран.

en: The selected modules have been uninstalled.
ru: Выбранные модули удалены.

en: Default 403 (access denied) page
ru: Страница по умолчанию для ошибки 403 (доступ закрыт)

en: Default 404 (not found) page
ru: Страница по умолчанию для ошибки 404 (не найдено)

en: Caches cleared.
ru: Кэш очищен

en: Select an image processing toolkit
ru: Выбрать набор инструментов для обработки изображений

en: Number of items in each feed
ru: Количество элементов на каждую RSS-ленту

en: Default number of items to include in each feed.
ru: Количество элементов  (по умолчанию) включаемых в RSS-ленту.

en: Feed content
ru: Содержимое ленты

en: Titles plus teaser
ru: Заголовок и анонс

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ru: Глобальные настройки отображения содержания элементов в RSS-ленте.

en: Formatting
ru: Форматирование

en: Cron ran successfully.
ru: Запуск <em>cron</em> выполнен.

en: Cron run failed.
ru: Запуск <em>cron</em> неудачен.

en: No modules are available to uninstall.
ru: Нет доступных для удаления модулей.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
ru: На этой странице собраны все ссылки управления модулями.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
ru: Блок <em>Система Drupal (Powered by Drupal)</em> выводит значок с ссылкой на первую страницу сайта <a href="http://drupal.org/">drupal.org</a>. Размещение этого блока не является обязательным, но вы можете разместить его, если хотите оказать информационную поддержку системе.

en: Powered by Drupal
ru: Сделано на Drupal

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
ru: Не удалось удалить временный файл "%path " во время уборки «мусора».

en: Compact mode
ru: Сокращенный режим

en: Image toolkit
ru: Средства обработки изображений

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
ru: Выбор пакета обработки графических файлов (если установлено несколько пакетов).

en: RSS publishing
ru: Публикация RSS

en: Date and time
ru: Дата и время

en: -1 (Unlimited)
ru: -1 (Неограниченный)

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
ru: Ваша сборка PHP устарела. Для работы Drupal требуется PHP версии не меньше %version.

en: PHP memory limit
ru: Ограничение памяти PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
ru: Обратите внимание, что увеличение лимита памяти PHP до %memory_minimum_limit поможет предотвратить появление ошибок во время инсталляции.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
ru: Обратите внимание, что увеличение лимита памяти PHP до %memory_minimum_limit поможет предотвратить появление ошибок в процессе обновления.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
ru: В зависимости от конфигурации, Drupal может работать с лимитом памяти PHP в %memory_limit. Однако рекомендуется устанавливать лимит памяти PHP %memory_minimum_limit или выше, особенно если Ваш сайт использует дополнительные модули.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
ru: Увеличьте лимит памяти, редактируя параметр memory_limit в файле %configuration-file, затем перезапустите ваш веб-сервер (или обратитесь за помощью к системному администратору или хостинг-провайдеру).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ru: Свяжитесь с системным администратором или хостинг-провайдером для увеличения лимита памяти PHP.

en: Not protected
ru: Не защищён

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
ru: Файл %file не защищен от изменений, что является потенциальной проблемой безопасности. Вам следует установить права на файл "запрет на запись".

en: Cron has not run recently.
ru: Cron давно не запускался.

en: Cron maintenance tasks
ru: Регулярные задания Cron

en: The directory %directory is not writable.
ru: Каталог %directory недоступен для записи.

en: Writable (<em>public</em> download method)
ru: Запись разрешена (<em>публичный</em> метод загрузки)

en: Writable (<em>private</em> download method)
ru: Запись разрешена (<em>приватный</em> метод загрузки)

en: Database updates
ru: Обновления базы данных

en: Access to update.php
ru: Доступ к update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
ru: Отображает основные настройки сайта для администраторов.

en: Reset to alphabetical
ru: Сортировать по алфавиту

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ru: Термины упорядочиваются сначала по весу, а затем по названию.

en: Weight value must be numeric.
ru: Значение веса должно быть числом.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
ru: Вы действительно хотите вернуть словарь %title к алфавитному порядку?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
ru: Сброс словарей приведет к отмене всех пользовательских настроек и сортирует пункты по алфавиту.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
ru: Вернуть словарь %name к отображению в порядке алфавита.

en: Translation settings
ru: Настройки переводов

en: This translation needs to be updated
ru: Необходимо обновление данного перевода

en: Unknown release date
ru: Неизвестная дата версии

en: Last checked: @time ago
ru: Последняя проверка: @time назад

en: Last checked: never
ru: Последняя проверка: никогда

en: Includes: %includes
ru: Включает %includes

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
ru: Выберите интервал автоматических проверок новых версий установленных модулей и тем оформления.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
ru: Здесь предоставлена информация о доступных обновлениях для установленных модулей и тем оформления. Обратите внимание, что каждый модуль и тема являются частью «проекта», с таким же или другим названием, а также может включать в себя несколько  модулей или тем.

en: Module and theme update status
ru: Состояние обновления для модулей и тем

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ru: Обнаружено обновление по безопасности для одного или более модуля или темы. Чтобы обеспечить безопасность вашего сервера вам следует немедленно обновить модули или темы!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ru: Найдено обновление для одного или более модуля или темы. Чтобы обеспечить правильное функционирование вашего сайта, вам необходимо как можно скорее их обновить.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
ru: Показывает отчёт о доступных обновлениях для модулей и тем.

en: %name has been deleted.
ru: %name был удален.

en: You must enter a username.
ru: Необходимо указать имя пользователя.

en: The username cannot begin with a space.
ru: Имя пользователя не может начинаться с пробела.

en: The username cannot end with a space.
ru: Имя пользователя не может заканчиваться пробелом.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
ru: Имя пользователя не может содержать несколько пробелов подряд.

en: The username contains an illegal character.
ru: Имя пользователя содержит недопустимый символ.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
ru: Имя пользователя %name слишком длинное. Оно должно иметь длину не более %max символов.

en: Who's online
ru: Сейчас на сайте

en: Enter the password that accompanies your username.
ru: Укажите пароль, соответствующий вашему имени пользователя.

en: Unblock the selected users
ru: Разблокировать отмеченных пользователей

en: Block the selected users
ru: Заблокировать выбранных пользователей

en: Deleted user: %name %email.
ru: Удалён пользователь: %name %email.

en: Edit role
ru: Редактирование роли

en: Manages the user registration and login system.
ru: Управляет регистрацией и авторизацией на сайте.

en: Language list
ru: Список языков

en: File extension
ru: Расширение файла

en: wide
ru: широкий

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ru: Заголовок будет использован для всплывающей подсказки при наведении мыши.

en: Progress indicator
ru: Индикатор прогресса

en: Bar with progress meter
ru: Полоса с указателем прогресса выполнения

en: Throbber
ru: Троббер (индикатор без указания прогресса выполнения)

en: Path settings
ru: Настройки пути

en: The file upload failed. %upload
ru: Ошибка загрузки файла. %upload

en: URL to file
ru: URL файла

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ru: Неустранимые ошибки. Размер загружаемого файла вероятно превысил максимально допустимый размер файла (@size), который поддерживает данный сервер.

en: Starting upload...
ru: Начинается загрузка...

en: Uploading... (@current of @total)
ru: Загрузка... (@current из @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
ru: Ваш сервер способен отображать прогресс загрузки файла с использованием стандарта APC RFC1867. Имейте в виду, что поддерживается одновременная загрузка только одного файла. Рекомендуется использовать <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">библиотеку PECL uploadprogress</a>, если это возможно.

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ru: Включено (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
ru: Прогресс загрузки

en: Preferred language
ru: Предпочтительный язык

en: Number field
ru: Числовое поле

en: Styles
ru: Стили

en: Item ID
ru: ID элемента

en: Posted on
ru: Опубликовано

en: Page count
ru: Количество страниц

en: The size of the file in bytes.
ru: Размер файла в байтах.

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Thresholds
ru: Предельные значения

en: @size KB
ru: @size КБ

en: @size MB
ru: @size МБ

en: @size GB
ru: @size ГБ

en: @size TB
ru: @size ТБ

en: @size PB
ru: @size ПБ

en: @size EB
ru: @size ЭБ

en: @size ZB
ru: @size ЗБ

en: @size YB
ru: @size ЙБ

en: All messages
ru: Все сообщения

en: Serialized
ru: Сериализованное

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Discard changes
ru: Отменить изменения

en: Text format
ru: Текстовый формат

en: No new posts
ru: Нет новых сообщений

en: Sticky topic
ru: Прикреплённая тема

en: Emergency
ru: Аварийная

en: Sort descending
ru: Сортировать по убыванию

en: Sort ascending
ru: Сортировать по возрастанию

en: Your virtual face or picture.
ru: Ваше виртуальное лицо или изображение

en: The name of the site.
ru: Название сайта.

en: The name of the term.
ru: Название термина.

en: Optional features
ru: Дополнительные функции

en: Administrative title
ru: Административный заголовок

en: Administrative description
ru: Административное описание

en: Allow settings
ru: Применить настройки

en: Title override
ru: Переопределить заголовок

en: Style settings
ru: Настройки стиля

en: Views Block
ru: Блок Представления

en: Show description
ru: Показать описание

en: Alert
ru: Оповещение

en: Critical
ru: Критический

en: Top center
ru: Вверху в центре

en: Bottom center
ru: Внизу в центре

en: Content Translation
ru: Перевод Содержимого

en: Format string
ru: Строка формата

en: Add format
ru: Добавить формат

en: Delete date format
ru: Удалить формат даты

en: Content type name
ru: Название типа материала

en: Taxonomy Term
ru: Термин таксономии

en: Author name
ru: Имя автора

en: Check settings
ru: Настройки проверки

en: @field_name (Locked)
ru: @field_name (Заблокировано)

en: - Select a field type -
ru: - Выберите тип поля -

en: - Select an existing field -
ru: - Выберите существующее поле -

en: Add new field: you need to provide a label.
ru: Добавление нового поля: необходимо ввести метку поля.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ru: Поле %field заблокировано и не может быть отредактировано.

en: %name must be a number.
ru: %name должен быть числом.

en: Field formatter
ru: Форматер поля

en: (first item is 0)
ru: (первой пункт есть 0)

en: (start from last values)
ru: (начало с последнего значения)

en: New group
ru: Новая группа

en: Regional settings
ru: Региональные настройки

en: Content moderation
ru: Модерация материалов

en: Unsigned
ru: Беззнаковое

en: Number of pages
ru: Количество страниц

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: The weight of this term in relation to other terms.
ru: Вес данного термина по отношению к другим терминам.

en: Help text to display for the vocabulary.
ru: Справочный текст, для отображения в словаре.

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ru: Допустимы ли связанные термины в вокабуляре. (0 = недопустимы, 1 = допустимы)

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
ru: Тип иерархии разрешённый в словаре. (0 = отключена, 1 = одиночная, 2 = множественная)

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
ru: Могут ли множественные термины из данного вокабуляра быть назначены какому-либо материалу. (0 = отключено, 1 = включено)

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ru: Требуются ли термины для материалов, использующих данный вокабуляр. (0 = отключено, 1 = включено)

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ru: Допустима ли для словаря свободная маркировка. (0 = недопустима, 1 = допустима)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
ru: Вес словаря относительно других словарей.

en: Views settings
ru: Настройки представлений

en: Rotate
ru: Вращение

en: Relative date
ru: Относительная дата

en: Remove selected
ru: Удалить выбранное

en: Facility
ru: Способ

en: Page bottom
ru: Низ страницы

en: Show links
ru: Отображать ссылки

en: Lock
ru: Заблокировать

en: Status messages
ru: Системные сообщения

en: Delete content
ru: Удалить содержимое

en: Limited
ru: Ограничено

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Definitions
ru: Определения

en: URL of the origin of the event.
ru: Ссылка на источник происхождения события.

en: Referer
ru: Источник

en: Hostname of the user who triggered the event.
ru: Хост пользователя, который вызвал событие.

en: Database is encoded in UTF-8
ru: База данных в кодировке UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
ru: Drupal не может определить кодировку базы, была установлена в UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
ru: PostgreSQL самоинициализировался.

en: Structure
ru: Структура

en: Default values
ru: Значения по умолчанию

en: Saving
ru: Сохранение

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
ru: Выберите тест(ы) или группу(ы) тестов для запуска, и нажмите <em>Запустить тесты</em>.

en: All (@count)
ru: Всего (@count)

en: Pass (@count)
ru: Пройдено (@count)

en: Fail (@count)
ru: Ошибок (@count)

en: Return to list
ru: Возврат к списку

en: Clear results after each complete test suite run
ru: Очистить результаты после каждого полного набора тестового запуска

en: Provide verbose information when running tests
ru: Предоставлять подробную информацию при работе тестов

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
ru: Подробные данные будут напечатаны наряду со стандартными и могут использоваться для отладки. Подробные данные будут удалены с каждого запуска набора тестов. Подробные данные очень детализированы и используются только для отладки.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
ru: Настройки аутентификации HTTP, используемые SimpleTest во время тестирования. Используются, когда сайт требует базовую HTTP-идентификацию.

en: The test run did not successfully finish.
ru: Пробный запуск не был завершён успешно.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
ru: Очистка результатов отключена и таблицы результатов тестов не будут удалены.

en: No leftover tables to remove.
ru: Не осталось таблиц для удаления.

en: 1 debug message | @count debug messages
ru[0]: @count отладочное сообщение
ru[1]: @count отладочных сообщения
ru[2]: @count[2] отладочных сообщений

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
ru[0]: Удален 1 результат теста.
ru[1]: Удалено @count результата тестов.
ru[2]: Удалено @count[2] результатов тестов.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
ru[0]: Удален 1 оставшаяся таблица.
ru[1]: Удалено @count оставшиеся таблицы.
ru[2]: Удалено @count[2] оставшихся таблиц.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
ru[0]: Удален 1 временная папка.
ru[1]: Удалено @count временных папки.
ru[2]: Удалено @count[2] временных папок.

en: Test result
ru: Результат теста

en: Node status
ru: Статус материала

en: Edit style
ru: Редактировать стиль

en: All content
ru: Все материалы

en: Moderation state
ru: Состояние модерации

en: Maximum file size
ru: Максимальный размер файла

en: Machine name:
ru: Машинное имя:

en: Content statistics
ru: Статистика содержимого

en: Translation files
ru: Файлы перевода

en: Upgrade
ru: Обновить

en: Delete items
ru: Удалить элементы

en: Fetcher
ru: Сборщик

en: Published status
ru: Статус публикации

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
ru: Это право наследуется от роли «Авторизированный пользователь».

en: Alternative text
ru: Альтернативный текст

en: Filter format
ru: Формат фильтра

en: Pager type
ru: Тип постраничного навигатора

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ru: Целевое окно (target) ссылки. Например, _blank, _parent или название фрейма. Редко используется.

en: @argument title
ru: @argument заголовок

en: @argument input
ru: @argument ввод

en: Count the number 0 as empty
ru: Обрабатывать число 0 как пустое значение

en: Hide if empty
ru: Скрыть при пустом значении

en: Starting value
ru: Начальное значение

en: Specify the number the counter should start at.
ru: Укажите число, с которого должен стартовать счётчик.

en: Does not start with
ru: Не начинается с

en: Does not end with
ru: Не заканчивается на

en: The view %name has been saved.
ru: Представление %name было сохранено.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
ru: Из-за этого фильтра элементы, удовлетворяющие нескольким условиям, могут отобразиться дважды и более. Если такое происходит, эта опция может устранить дубликаты. Однако, чем больше вариантов доступно в фильтре, тем медленнее будет запрос. Поэтому используйте с осторожностью. Не следует включать для полей, имеющих только одно значение, поскольку это может привести к исчезновению значений поля из представления.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ru: Email пользователя, написавшего комментарий. Будет пустым, если автором является зарегистрированный пользователь.

en: The taxonomy term ID for the term.
ru: ID для текущего термина.

en: The taxonomy term name for the term.
ru: Название термина таксономии для термина.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ru: Название словаря, которому принадлежит термин.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ru: Выберите какие словари вы хотите связать. Запомните, что при каждом найденном термине будет создаваться новая запись, так что это отношение лучше используется на одном словаре который имеет один термин на запись.

en: The name of the role.
ru: Имя роли

en: Hide empty fields
ru: Скрыть пустые поля

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ru: Не выводить содержимое и метки пустых полей.

en: Title of the feed.
ru: Заголовок RSS-ленты.

en: Monthly archive
ru: Ежемесячный архив

en: Language select
ru: Выбор языка

en: Site email address
ru: Адрес электронной почты сайта

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
ru: Поле <em>От</em> в автоматической рассылке писем при регистрации, восстановлении пароля и других уведомлениях. (Используйте в окончании адреса домен вашего сайта для предотвращения отметки этого письма в качестве спама.)

en: Administer forums
ru: Управление форумами

en: This identifier is used by another handler.
ru: Этот идентификатор используется другим обработчиком.

en: Length is shorter than
ru: Длина короче, чем

en: shorter than
ru: короче, чем

en: Length is longer than
ru: Длина которого более

en: longer than
ru: больше чем

en: SQL Query
ru: SQL-запрос

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
ru: Запрос будет сгенерирован и запущен с использованием API базы данных Drupal.

en: revision user
ru: редакция пользователя

en: Exposed form
ru: Раскрытая форма

en: Cancel account
ru: Удаление учётной записи

en: Maximum number of characters
ru: Максимальное количество символов

en: Current Theme
ru: Текущая тема оформления

en: Dependencies
ru: Зависимости

en: Base table
ru: Базовая таблица

en: Administrator role
ru: Роль администратора

en: Allowed roles
ru: Разрешённые роли

en: Inherit pager
ru: Наследовать постраничный навигатор

en: Render pager
ru: Вывод постраничного навигатора

en: Render
ru: Показать

en: Image scale
ru: Масштабирование изображения

en: No revision
ru: Нет редакции

en: Requires a title
ru: Требуется заголовок

en: Formatter settings
ru: Настройки форматера

en: Entities
ru: Сущности

en: Private files
ru: Приватные файлы

en: Not restricted
ru: Без ограничений

en: Operations links
ru: Ссылки операций

en: Toolbar buttons
ru: Кнопки панели иструментов

en: Book ID
ru: ID книги

en: The unique ID of the comment.
ru: Уникальный ID комментария.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ru: IP адрес компьютера, с которого был сделан комментарий.

en: The email address left by the comment author.
ru: Email, оставленный автором комментария.

en: The home page URL left by the comment author.
ru: URL домашней страницы, оставленный автором комментария.

en: The formatted content of the comment itself.
ru: Форматированное содержимое комментария.

en: The URL of the comment.
ru: URL этого комментария.

en: Edit URL
ru: Редактировать URL

en: The URL of the comment's edit page.
ru: URL страницы редактирования комментария.

en: The date the comment was posted.
ru: Дата добавления комментария.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ru: Родитель комментария, если комментарии включены.

en: New comment count
ru: Количество новых комментариев

en: The unique ID of the node's latest revision.
ru: Уникальный идентификатор последней редакции материала.

en: The human-readable name of the node type.
ru: Удобочитаемое название типа материала.

en: The URL of the node.
ru: URL этого материала.

en: The URL of the node's edit page.
ru: URL страницы редактирования материала.

en: Date changed
ru: Дата изменения

en: The date the node was most recently updated.
ru: Дата последнего обновления материала.

en: The number of visitors who have read the node.
ru: Количество посетителей, прочитавших материал.

en: The number of visitors who have read the node today.
ru: Количество посетителей, прочитавших материал сегодня.

en: Last view
ru: Последний посмотр

en: The date on which a visitor last read the node.
ru: Дата последнего прочтения материала.

en: The slogan of the site.
ru: Слоган сайта.

en: The administrative email address for the site.
ru: Административный email для сайта.

en: The URL of the site's front page.
ru: URL главной страницы сайта.

en: Login page
ru: Страница входа

en: The URL of the site's login page.
ru: URL страницы входа на сайт.

en: The unique ID of the uploaded file.
ru: Уникальный ID загружаемого файла.

en: The name of the file on disk.
ru: Имя файла на диске.

en: The web-accessible URL for the file.
ru: URL веб-доступа для файла

en: The date the file was most recently changed.
ru: Дата последнего изменения файла.

en: The user who originally uploaded the file.
ru: Пользователь, который первым загрузил файл.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ru: Уникальный идентификатор термина таксономии.

en: The name of the taxonomy term.
ru: Имя термина таксономии.

en: The optional description of the taxonomy term.
ru: Необязательное описание термина таксономии.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ru: Количество материалов, отмеченных термином таксономии.

en: The URL of the taxonomy term.
ru: URL термина таксономии.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ru: Словарь, которому принадлежит термин.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
ru: Родительский термин термина таксономии, если таковой существует.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ru: Уникальный идентификатор словаря таксономии.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ru: Имя словаря таксономии.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ru: Необязательное описание словаря таксономии.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ru: Количество материалов, отмеченных терминами, принадлежащими словарю таксономии.

en: Term count
ru: Количество терминов

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ru: Количество терминов, принадлежащих словарю таксономии.

en: The unique ID of the user account.
ru: Уникальный номер учётной записи

en: The login name of the user account.
ru: Логин учётной записи

en: The email address of the user account.
ru: Email-адрес учётной записи пользователя

en: The URL of the account profile page.
ru: URL этого профиля учётной записи.

en: The date the user last logged in to the site.
ru: Дата последнего захода пользователя на сайт.

en: The date the user account was created.
ru: Дата создания учётной записи пользователя.

en: Review log
ru: Просмотр журнала

en: Sender name
ru: Имя отправителя

en: Sender email
ru: E-mail адрес отправителя

en: Field types
ru: Типы полей

en: Archived
ru: Архив

en: Time zone settings
ru: Настройки часовых поясов

en: Total rows
ru: Всего строк

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: Content Moderation
ru: Модерация материалов

en: You are not allowed to access this page.
ru: У вас нет доступа к этой странице.

en: Authorize file system changes
ru: Разрешить изменения в файловой системе

en: It appears you have reached this page in error.
ru: Похоже вы попали на эту страницу по ошибке.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
ru: Cron не может быть запущен, поскольку был использован неверный ключ.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
ru: Cron не может быть запущен, поскольку сайт находится в режиме технического обслуживания.

en: Default country
ru: Страна по умолчанию

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
ru: В файле настроек %settings_file вы указали @drupal использовать сервер баз данных %driver, несмотря на то, что ваша сборка PHP не поддерживает этот тип баз данных.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
ru: Не удается найти ни одного установочного профиля. Они определяют, какие модули следует включить и что записывать в базу данных. Профили нужны для продолжения процесса инсталляции.

en: Congratulations, you installed @drupal!
ru: @drupal успешно установлен, поздравляем!

en: Settings file
ru: Файл настроек

en: Site maintenance account
ru: Учётная запись обслуживания сайта

en: Select the default country for the site.
ru: Выберите страну, информация о которой будет использоваться по умолчанию.

en: No pending updates.
ru: Ожидаемых обновлений нет.

en: 1 pending update | @count pending updates
ru[0]: Ожидается @count обновление
ru[1]: Ожидается @count обновления
ru[2]: Ожидается @count[2] обновлений

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
ru: Невозможно продолжить, нет доступных методов передачи файлов

en: To continue, provide your server connection details
ru: Для продолжения, предоставьте свои данные подключения к серверу

en: Connection method
ru: Метод соединения

en: Enter connection settings
ru: Введите настройки соединения

en: @backend connection settings
ru: Настройки соединения @backend

en: Change connection type
ru: Измените тип соединения

en: No active batch.
ru: Нет активных заданий.

en: Site under maintenance
ru: Сайт в режиме обслуживания

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
ru: Архиваторы способны оперировать только с локальными файлами: %file не поддерживается

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
ru: Файл %source не может быть загружен потому что файл с таким именем уже существует в каталоге %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
ru: Имя файла превышает предел в 240 символов. Пожалуйста, переименуйте файл и повторите попытку.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
ru: %path является каталогом и не может быть удален с помощью file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
ru: Файл %path неизвестного типа и поэтому не был удален.

en: The file permissions could not be set on %uri.
ru: Невозможно установить права на %uri.

en: Completed @current of @total.
ru: Выполнено @current из @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
ru: Не удалось запустить все задачи на сервере баз данных. Задача %task не найдена.

en: Failed to modify %settings. Verify the file permissions.
ru: Не удалось изменить %settings. Проверьте права доступа к файлу.

en: Failed to open %settings. Verify the file permissions.
ru: Не удалось открыть %settings. Проверьте права доступа к файлу.

en: Required modules
ru: Обязательные модули

en: Required modules not found.
ru: Обязательный модуль не найден.

en: %module module uninstalled.
ru: модуль %module деинсталирован.

en: Saint Barthélemy
ru: Сен-Бартельми

en: No strings available.
ru: Нет доступных строк.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
ru: JavaScript файл перевода %file.js был утрачен.

en: (active tab)
ru: (активная вкладка)

en: Operating in maintenance mode.
ru: Работа в режиме обслуживания.

en: Status message
ru: Статус

en: Unable to determine the type of the source directory.
ru: Невозможно определить тип исходного каталога.

en: Cannot determine the type of project.
ru: Невозможно определить тип проекта

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
ru: Неисправимая ошибка во время обновления, отказ при очистке каталога установки.

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
ru: Невозможно создать %directory по следующим причинам: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
ru: Возникла AJAX HTTP ошибка.

en: HTTP Result Code: !status
ru: Полученный код HTTP: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
ru: AJAX HTTP-запрос неожиданно завершён.

en: Debugging information follows.
ru: Следует отладочная информация.

en: Path: !uri
ru: Путь: !uri

en: StatusText: !statusText
ru: Текст Состояния: !statusText

en: ResponseText: !responseText
ru: Текст Ответа: !responseText

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
ru: Загрузите OPML-файл, содержащий список RSS-лент для импортирования.

en: OPML Remote URL
ru: Ссылка на удаленный OPML

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
ru: Введите ссылку на OMPL-файл. Файл будет загружен и обработан только после отправки формы.

en: No new feed has been added.
ru: Новых RSS-лент не добавлено.

en: The URL %url is invalid.
ru: Ссылка %url - неработающая.

en: A feed named %title already exists.
ru: RSS-лента с названием %title уже существует.

en: A feed with the URL %url already exists.
ru: RSS-лента со ссылкой %url уже существует.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
ru: Сборщики скачивают данные из внешнего источника. Выберите подходящий сборщик для внешнего источника, откуда хотите скачивать.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
ru: Обработчики преобразовывают скачанные данные в стандартные структуры. Выберите обработчик, подходящий  для типа лент, которые вы хотите собирать.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
ru: Процессоры взаимодействуют с собранными данными лент, например, хранят их содержимое. Выберите нужный процессор для вашей задачи.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
ru: Для большинства задач по сбору подходят настройки по умолчанию.

en: Default fetcher
ru: Сборщик по умолчанию

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
ru: Скачивает данные

en: Default parser
ru: Обработчик по умолчанию

en: Default processor
ru: Процессор по умолчанию

en: Creates lightweight records from feed items.
ru: Создает краткие записи из новостей лент.

en: Default processor settings
ru: Настройки процессора по умолчанию

en: Number of items shown in listing pages
ru: Количество пунктов в страницах списков

en: Length of trimmed description
ru: Размер краткого содержания

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
ru: Выберите количество знаков, которое будет содержаться в краткой версии документа. Отметьте: это значение будет применяться только к новым или обновлённым документам.

en: Viewing feeds
ru: Просмотр лент

en: Adding, editing, and deleting feeds
ru: Добавление, редактирование и удаление RSS-лент

en: Configuring cron
ru: Настройка cron

en: Administer news feeds
ru: Управление новостными лентами

en: View news feeds
ru: Просмотр новостных лент

en: Controlling visibility
ru: Управление видимостью

en: Creating custom blocks
ru: Добавление собственных блоков

en: Demonstrate block regions (@theme)
ru: Просмотр областей блоков (@theme)

en: Administer blocks
ru: Управление блоками

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
ru: Управление визуальным построением блоков, из которых состоит страница. Блоки — это прямоугольники с содержимым, которые отображаются в области веб-страницы.

en: Restricted to certain pages
ru: Ограничено для определённых страниц

en: The block cannot be placed in this region.
ru: Блок не может быть размещён в данной области.

en: No books available.
ru: Книг нет.

en: Content types allowed in book outlines
ru: Типы материалов, разрешённые в оглавлении книги

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
ru: Пользователи с правом «%outline-perm» могут включать в оглавление материалы всех типов.

en: Administer book outlines
ru: Управление оглавлением книг

en: Adding and managing book content
ru: Добавление содержимого книги и управление им

en: Printing books
ru: Печать книг

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
ru: Пользователи с правом «Просмотр версии для печати» будут видеть на страницах книги ссылку для перехода к просмотру такой версии.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
ru: Книги являются удобным способом организации документации, справочников или сборников ответов на вопросы. На страницах, которые включены в книгу, показывается дополнительные элементы навигации: ссылки для перехода на предыдущую и следующую страницы и ссылка, для перехода к той главе, в которую входит текущая страница.

en: Create new books
ru: Создать новые книги

en: View printer-friendly books
ru: Просмотр версии для печати

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
ru: Просмотр всех страниц книги в одной странице браузера. Такой просмотр удобен для вывода книги на печать, но если в книге много страниц и мультимедиа данных, то открытие всех страниц может занять продолжительное время.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
ru: <em>Книги</em> имеют встроенную иерархическую навигацию. Используются для справочников и руководств.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
ru: Позволяет пользователям создавать и организовывать связанные материалы в оглавление.

en: Changing colors
ru: Изменение цветов

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
ru: Позволяет администратору изменять цветовую схему для совместимых тем

en: Select one or more comments to perform the update on.
ru: Выберите один или более комментарий, для обновления.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
ru: Не похоже, чтобы там были какие-либо комментарии для удаления, или отмеченный комментарий был удалён другим администратором.

en: Deleted @count comments.
ru: Удалено комментариев: @count.

en: Deleted comment @cid and its replies.
ru: Удалён комментарий @cid и все ответы.

en: Comment approved.
ru: Комментарий одобрен.

en: Tokens for comments posted on the site.
ru: Токены для комментариев на этом сайте.

en: Full comment
ru: Комментарий полностью

en: Unapproved comments (@count)
ru: Неодобренные комментарии (@count)

en: Administer comments and comment settings
ru: Управление комментариями и их настройками

en: Edit own comments
ru: Правка своих комментариев

en: Threading
ru: Ветвление

en: Show comment replies in a threaded list.
ru: Показывать комментарии в виде ветвящегося списка.

en: Show reply form on the same page as comments
ru: Показывать форму ответа на той же странице, что и комментарии

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
ru: Пользователи с правом "Добавление комментариев" смогут комментировать этот материал.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
ru: Пользователи не могут оставлять комментарии, но существующие комментарии будут отображаться.

en: Comments are hidden from view.
ru: Комментарии скрыты от просмотра.

en: Users cannot post comments.
ru: Пользователи не смогут комментировать материал.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
ru: Ваш комментарий был отправлен администраторам сайта и будет опубликован после проверки.

en: Your comment has been posted.
ru: Комментарий добавлен.

en: Save comment
ru: Сохранить комментарий

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
ru: Публикация комментария будет отменена, если в его содержании будет найдено хотя бы одно слово из списка. Вводите слова разделяя их запятыми. Учитывается регистр введённых знаков.

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
ru: Просмотр и правка опубликованных комментариев и комментариев ждущих проверки.

en: Unapproved comments
ru: Неодобренные комментарии

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
ru: Вы не можете отправить более %limit сообщений в @interval. Попробуйте позже.

en: Contact @username
ru: Связаться с @username

en: Administer contact forms and contact form settings
ru: Управление контактными формами и их настройка

en: Use the site-wide contact form
ru: Использование общей контактной формы сайта

en: Use users' personal contact forms
ru: Использование персональных контактных форм пользователей

en: Changing this setting will not affect existing users.
ru: Изменение этой настройки не коснется существующих пользователей.

en: Displaying contextual links
ru: Отображение контекстных ссылок

en: Use contextual links
ru: Использование контекстных ссылок

en: Contextual links
ru: Контекстные ссылки

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
ru: Предоставляет контекстные ссылки для выполнения действий, связанных с элементами страницы.

en: Database log cleared.
ru: Журнал в базе данных очищен.

en: Monitoring your site
ru: Мониторинг сайта

en: Debugging site problems
ru: Отладка проблем сайта

en: List (text)
ru: Список (текст)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
ru: Допустимые в метках HTML-теги: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
ru: Значение этого поля определяется функцией %function и не может быть изменено.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
ru: Список допустимых значений: каждый ключ должен быть целым или десятичным числом.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
ru: Список допустимых значений: каждый ключ должен быть текстовой строкой длиной не более 255 символов.

en: Allowed values list: keys must be integers.
ru: Список допустимых значений: ключи должны быть целочисленными

en: This field stores a number in the database as an integer.
ru: Это поле сохраняет цифру в базе данных как целое число.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
ru: Это поле хранит в базе данных число в фиксированном десятичном формате.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
ru: Это поле сохраняет значение в базе данных в формате плавающей точки.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ru: Минимальное значение поля. Если ограничение вводить не нужно, то оставьте это поле незаполненным.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ru: Максимальное значение поля. Если ограничение вводить не нужно, то оставьте это поле незаполненным.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ru: Введите префикс, который будет использоваться для значения. Пример: «€ ». Для разделения одиночного и множественного значения используйте вертикальную черту. Пример: «килограмм|килограммы». Если префикс использовать не нужно, то оставьте это поле незаполненным.

en: Summary input
ru: Ввод краткого содержания

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
ru: Это позволяет авторам заполнять анонс, который будет выводится вместо автоматически урезанной версии текста.

en: Summary or trimmed
ru: Краткое содержание или обрезанный текст

en: Text area with a summary
ru: Текстовая область с кратким содержанием

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
ru: Оставьте поле пустым, чтобы анонс сформировался из первых фраз полного содержимого материала.

en: Hide summary
ru: Скрыть краткое содержание

en: Edit summary
ru: Редактировать краткое содержание

en: Edit field settings.
ru: Редактировать настройки поля.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
ru: Эти настройки будут всегда применяться к полю «%field» независимо от того, где оно используется. Так как эти настройки влияют на способ хранения информации в базе данных, то они не могут быть изменены после добавления данных.

en: Updated field %label field settings.
ru: Настройки поля "%label" обновлены.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
ru: Попытка обновить поле %label не удалась: %message.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
ru: Поле %field было удалено из типа материалов %type.

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
ru: Во время удаления поля %field из типа материала %type произошла ошибка.

en: Required field
ru: Обязательное поле

en: The default value for this field, used when creating new content.
ru: Значение по умолчанию, которое будет использовано при создании новых материалов.

en: Saved %label configuration.
ru: Настройки %label сохранены.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
ru: Список полей сайта содержит все поля, которые были добавлены для любого объекта. Этот список позволяет быстро получить информацию о всех полях и перейти к правке нужного поля.

en: Field list
ru: Список полей

en: Manage display
ru: Управление отображением

en: Field UI
ru: UI поля

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
ru: Данное поле хранит идентификатор файла как целочисленное значение.

en: Enable <em>Display</em> field
ru: Включить поле "Отображение"

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
ru: Это поле позволяет пользователю выбирать, должен или нет показываться файл при просмотре материала.

en: Files displayed by default
ru: Файлы, отображаемые по умолчанию

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
ru: Этот параметр оказывает влияние на начальное положение поля «Вывод». Если поле отмечено, то по умолчанию ссылка на файл будет находится в списке прикреплённых к документу файлов.

en: Upload destination
ru: Хранилище

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ru: Укажите конечное место сохранения файлов. Личное хранилище файлов занимает больше ресурсов, чем общедоступное, но позволяет ограничить доступ к файлам только данным полем.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ru: Необязательный каталог внутри каталога для загрузок, который будет создан для хранения файлов этого поля. Не добавляйте косую черту в начале и в конце пути.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ru: Максимальный размер файла. Введите значение подобным образом: «512» (понимается как байты), «80 KB» (килобайты), «50 MB» (мегабайты). Если ограничение вводить не нужно, то оставьте это поле незаполненным. В этом случае максимальный размер файла будет определяться параметрами PHP (текущее ограничение: <strong>%limit</strong>).

en: Enable <em>Description</em> field
ru: Включить поле «Описание»

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
ru: Это поле позволяет ввести описание для прикрепляемого файла.

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
ru: Список допустимых расширений не верен. Удостоверьтесь что в списке нет ведущей точки у каждого расширения и что расширения разделены запятыми или пробелами

en: Generic file
ru: Обычный файл

en: Table of files
ru: Таблица файлов

en: Add a new file
ru: Добавить новый файл

en: Include file in display
ru: Включить файл в отображение

en: The description may be used as the label of the link to the file.
ru: Описание может использоваться как текст ссылки на файл.

en: All roles may use this format
ru: Все роли могут использовать этот формат

en: The text format ordering has been saved.
ru: Порядок форматов текста был сохранён.

en: Add text format
ru: Добавить текстовый формат

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
ru: Этот формат может использоваться всеми ролями и это не может быть изменено.

en: Filter processing order
ru: Порядок фильтров

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
ru: Имена текстовых форматов должны быть уникальны. Формат с именем %name уже существует.

en: Added text format %format.
ru: Добавлен текстовый формат %format.

en: The text format %format has been updated.
ru: Текстовый формат %format был обновлён.

en: Text formats
ru: Текстовые форматы

en: Choosing a text format
ru: Выбор текстового формата

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
ru: Предупреждение: в зависимости от включенных в этом формате фильтров, это право может влиять на безопасность сайта.

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
ru: Заменять переводы строк соответствующими HTML-тегами (т.е. <code>&lt;br&gt;</code> и <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
ru: Преобразовывать URL адреса в ссылки

en: Correct faulty and chopped off HTML
ru: Исправлять неправильный и обрезанный HTML

en: Display any HTML as plain text
ru: Показывать любой HTML как простой текст

en: Display basic HTML help in long filter tips
ru: Показывать справку по разрешённым HTML-тегам

en: Add rel="nofollow" to all links
ru: Добавить ко всем ссылкам атрибут «rel="nofollow"»

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
ru: Этот сайт поддерживает HTML. В то время как полное изучение HTML может быть весьма непростым, изучение небольшого числа основных тегов HTML не составит сложности. Эта таблица иллюстрирует примеры использования каждого тега на этом сайте.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
ru: Большинство малоиспользуемых символов могут быть введены безо всяких проблем.

en: No HTML tags allowed.
ru: HTML-теги не обрабатываются и показываются как обычный текст

en: Filters content in preparation for display.
ru: Фильтры содержимого в рамках подготовки к отображению.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
ru: Количество комментариев в одной теме для того, чтобы она считалась «горячей».

en: Starting a discussion
ru: Начало обсуждения

en: Moving forum topics
ru: Перемещение тем форума

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
ru: Обсуждение и все его комментарии могут быть перемещены между форумами, если перейти к правке этого обсуждения и выбрать другой форум. При перемещении обсуждения между форумами, на старом форуме может быть оставлена <em>теневая копия</em>, которая будет указывать на новое размещение обсуждаемой темы.

en: Locking and disabling comments
ru: Закрытие обсуждений

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
ru: Выбор пункта <em>Closed</em> под <em>Comment settings</em> на странице правке обсуждения приведёт к невозможности добавления новых комментариев. Выбор пункта <em>Hidden</em> приведёт к невозможности добавления новых комментариев, но при этом будут скрыты и уже добавленные комментарии.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
ru: Форумы содержат обсуждения. Для группировки форумов можно использовать контейнеры.

en: Use containers to group related forums.
ru: Контейнеры используются для группировки форумов.

en: A forum holds related forum topics.
ru: Форумы используются для группировки обсуждений.

en: Add new @node_type
ru: Добавить тип @node_type

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
ru: Для сохранения документа необходимо выбрать форум. Пункт «%forum» является контейнером для форумов, а не форумом.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
ru: Обсуждение — это документ, который будет добавлен на форум. При добавлении этого документа необходимо выбрать форум, который больше всего подходит предлагаемой к обсуждению темы.

en: Control forum hierarchy settings.
ru: Управление параметрами форумов и их иерархией.

en: Forum navigation vocabulary
ru: Словарь «Форумы» определяет структуру форумов.

en: Provides discussion forums.
ru: Ведение обсуждений.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
ru: Выполните следующие шаги для создания и начала работы вашего сайта:

en: Providing a help reference
ru: Справочные страницы

en: Image style name
ru: Название стиля изображения

en: Select a new effect
ru: Выберите новый эффект

en: Update style
ru: Обновить стиль

en: Select an effect to add.
ru: Выберите добавляемый эффект.

en: The image effect was successfully applied.
ru: Эффект применён.

en: Style name
ru: Название стиля

en: Create new style
ru: Создать новый стиль

en: Style %name was created.
ru: Стиль %name был создан.

en: Replacement style
ru: Стиль замены

en: Optionally select a style before deleting %style
ru: Не обязательно: выберите стиль до удаления %style

en: Edit %label effect
ru: Редактирование эффекта «%label»

en: Add %label effect
ru: Добавление эффекта «%label»

en: Update effect
ru: Обновить эффект

en: Add effect
ru: Добавить эффект

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
ru: Вы действительно хотите удалить у стиля «%style» эффект «@effect»?

en: The image effect %name has been deleted.
ru: Эффект «%name» удалён.

en: Width and height can not both be blank.
ru: Ширина и высота должны быть указаны.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
ru: Удаляемая при обрезке часть.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
ru: Цвет, которым будет закрашена часть четырёхугольника, которая появится в результате поворота исходного изображения. Вводи значение в шестнадцатеричном формате, например, введите «#ffffff», чтобы использовать белый цвет или «#000000», чтобы использовать чёрный цвет.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ru: Эффектов нет.

en: view actual size
ru: открыть оригинальный размер

en: Sample original image
ru: Пример исходного изображения

en: Sample modified image
ru: Пример измененного изображения

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
ru: Изменение размера, делает изображение соответствующим введённым размерам, без соблюдения исходных пропорций. Это может привести к растягиванию или сплющиванию итогового изображения, если пропорции введённых размеров, не будут соответствовать пропорциям исходного изображения.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
ru: Масштабирование позволяет изменить размеры изображения с сохранением пропорций. Если введён размер только одной стороны, то размер другой будет вычислен автоматически. Если введены два размера, то каждое будет определять максимальный размер по своему направлению и применяться в зависимости от формата изображения.

en: Scale and crop
ru: Масштабирование и обрезка

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
ru: «Масштабирование и обрезка» сначала масштабирует изображение, а затем обрезает большее значение. Это наиболее эффективный способ создания миниатюр без искажения пропорций исходного изображения.

en: Desaturate
ru: Обесцвечивание

en: Desaturate converts an image to grayscale.
ru: Обесцвечивание преобразовывает изображение в оттенки серого.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
ru: Вращение поворачивает изображение на заданный угол. Это может привести к изменению пропорций изображения, вследствие необходимости заполнить пространство по диагоналям.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ru: Ошибка при изменении размера изображения с помощью средства %toolkit в %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ru: Ошибка при масштабировании изображения с помощью средства %toolkit в %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ru: Ошибка при кадрировании изображения с помощью средства %toolkit в %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ru: Ошибка при масштабировании и кадрировании изображения с помощью средства %toolkit в %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ru: Ошибка при обесцвечивании изображения с помощью средства %toolkit в %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ru: Ошибка при вращении изображения с помощью средства %toolkit в %path (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
ru: Данное поле хранит идентификатор изображения как целочисленное значение.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
ru: Если изображение не загружено, то будет отображаться стандартное изображение.

en: Minimum image resolution
ru: Минимальное разрешение изображения

en: Enable <em>Alt</em> field
ru: Показывать поле для ввода атрибута «alt»

en: Enable <em>Title</em> field
ru: Показывать поле для ввода атрибута «title»

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
ru: Параметр <em>title</em> устанавливает альтернативный текст в виде подсказки, появляющейся при наведении курсора мыши на изображение.

en: Preview image style
ru: Стиль изображения при предпросмотре

en: no preview
ru: нет предпросмотра

en: The preview image will be shown while editing the content.
ru: Выберите стиль, который будет использоваться для изображения при редактировании материала.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
ru: Стили изображений обычно используются для указания размера изображения, который должен использоваться в кратком содержании документа и размера изображения, который должен использоваться в полном содержании документа. Кроме этого, стили изображений можно использовать и вместе с любыми другими доступными эффектами. Когда к изображению применяется какой-либо стиль, то для этого изображения создаётся новая копия, а оригинальный файл никогда не изменяется, что позволяет в дальнейшем изменить стиль, после чего все изображения будут обновлены из оригинального файла, в соответствии с новыми условиями.

en: Administer image styles
ru: Управление стилями изображений

en: No defined styles
ru: Нет заданных стилей

en: Image generation in progress. Try again shortly.
ru: Генерация изображения. Попробуйте вскоре.

en: Error generating image.
ru: Ошибка генерации изображения.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
ru: Невозможно создать заданное изображение в %path.

en: Failed to create style directory: %directory
ru: Не удалось создать каталог стилей: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
ru: Кэшированный файл изображения %destination уже существует. Возможно, проблемы с настройками перезаписи.

en: Image styles
ru: Стили изображения

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
ru: Управление стилями, которые используются для изменения размеров изображений и других различных эффектов.

en: Edit image effect
ru: Редактировать эффект изображения

en: Delete image effect
ru: Убрать эффект изображения

en: Add image effect
ru: Добавить эффект изображения

en: Detection method
ru: Метод определения

en: Part of the URL that determines language
ru: Часть URL, которая определяет язык

en: Request/session parameter
ru: Параметр запроса/сессии

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
ru: Значение параметра запроса/сессии, которое будет использоваться для определения языка.

en: Filter translatable strings
ru: Фильтр переводимых строк

en: Date type
ru: Тип даты

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
ru: Если используется определение языка на основе запроса/параметра сессии, то запрос URL вида http://example.com?language=ru, приведёт к тому, что будет использовать русский язык (если в качестве префикса пути или домена используется значение «ru»).

en: Administer languages
ru: Управление языками

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
ru: Порядок методов определения языка материала. Если версия материала на определённом этими методами языке доступна, то она будет показана.

en: Follow the user's language preference.
ru: Следовать языковым предпочтениям пользователя.

en: Language switcher (@type)
ru: Переключатель языка (@type)

en: Detection and selection
ru: Определение и выбор

en: URL language detection configuration
ru: Конфигурация определения языка из URL

en: Session language detection configuration
ru: Конфигурация определения языка из сессии

[ctx: Long month name]
en: January
ru: января

[ctx: Long month name]
en: February
ru: февраля

[ctx: Long month name]
en: March
ru: марта

[ctx: Long month name]
en: April
ru: апреля

[ctx: Long month name]
en: May
ru: мая

[ctx: Long month name]
en: June
ru: июня

[ctx: Long month name]
en: July
ru: июля

[ctx: Long month name]
en: August
ru: августа

[ctx: Long month name]
en: September
ru: сентября

[ctx: Long month name]
en: October
ru: октября

[ctx: Long month name]
en: November
ru: ноября

[ctx: Long month name]
en: December
ru: декабря

en: The text to be used for this link in the menu.
ru: Текст, который будет использоваться для данной ссылки меню.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
ru: Выключенные ссылки меню не будут показаны.

en: Show as expanded
ru: Показывать раскрытым

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
ru: Если у этого пункта меню есть дочерние пункты, то он всегда будет выводится раскрытым.

en: Parent link
ru: Родительская ссылка

en: The menu link %title has been deleted.
ru: Ссылка меню %title удалена.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
ru: Вы действительно хотите вернуть ссылке меню %item её значение по умолчанию?

en: The menu link was reset to its default settings.
ru: Ссылка меню была сброшена на настройки по умолчанию.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
ru: Удалено пользовательское меню %title и все его ссылки.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
ru[0]: <strong>Предупреждение:</strong> В настоящий момент в %title @count ссылка меню. Она будет удалена (определенные системой элементы будут сброшены).
ru[1]: <strong>Предупреждение:</strong> В настоящий момент в %title @count ссылок меню. Они будут удалены (определенные системой элементы будут сброшены).
ru[2]: <strong>Предупреждение:</strong> В настоящий момент в %title @count[2] ссылок меню. Они будут удалены (определенные системой элементы будут сброшены).

en: Managing menus
ru: Управление меню

en: Displaying menus
ru: Показ меню

en: Administer menus and menu items
ru: Управление меню и их пунктами

en: Provide a menu link
ru: Создать ссылку в меню

en: Available menus
ru: Доступные меню

en: The menus available to place links in for this content type.
ru: Доступные меню для размещения ссылок на данный тип материала.

en: Default parent item
ru: Родительский элемент по умолчанию

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
ru: Выберите пункт меню, который будет родителем по умолчанию для новой ссылки в форме создания материала.

en: Edit menu link
ru: Редактировать ссылку меню

en: Reset menu link
ru: Сбросить ссылку меню

en: Delete menu link
ru: Удалить ссылку меню

en: Machine name: @name
ru: Машинное имя: @name

en: Preview before submitting
ru: Предпросмотр перед сохранением

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
ru: Содержание этого поля будет показываться вверху страницы при добавлении и редактировании материалов данного типа.

en: Users with the <em>Administer content</em> permission will be able to override these options.
ru: Пользователи с правом <em>Управление материалами</em> могут переопределять эти параметры.

en: Author username and publish date will be displayed.
ru: Будут показаны имя автора и дата публикации.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ru: Недопустимое машинное имя. Введите имя, отличное от %invalid.

en: Publish selected content
ru: Опубликовать выбранные материалы

en: Unpublish selected content
ru: Снять с публикации выбранные материалы

en: Promote selected content to front page
ru: Поместить выбранные материалы на главную страницу

en: Demote selected content from front page
ru: Убрать выбранные материалы с главной страницы

en: Make selected content sticky
ru: Прикрепить выбранные материалы вверху списков

en: Make selected content not sticky
ru: Отменить прикрепление выбранных материалов вверху списков

en: Deleted @count posts.
ru: Удалено сообщений: @count.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ru[0]: Вы уверены, что хотите удалить это?
ru[1]: Вы уверены, что хотите удалить всё это?
ru[2]: Вы уверены, что хотите удалить всё это?

en: <em>Edit @type</em> @title
ru: <em>Редактирование </em> @title <em>(@type)</em>

en: Revision log message
ru: Сообщение в журнал о редакции

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
ru: Токены, связанные с отдельными материалами.

en: The unique ID of the content item, or "node".
ru: Уникальный ID материала.

en: The main body text of the node.
ru: Основной текст материала

en: The summary of the node's main body text.
ru: Краткое резюме полного содержания материала.

en: Creating content
ru: Создание материалов

en: Creating custom content types
ru: Создание пользовательских типов материалов

en: Administering content
ru: Управление материалами

en: Creating revisions
ru: Создание редакций

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
ru: Модуль Node также позволяет создавать несколько редакций материалов и возвращаться к старым редакциям, используя настройки <em>Информации о редакции</em>.

en: User permissions
ru: Права пользователя

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
ru: Каждый тип материалов может иметь свой набор различных полей, параметров и связанных с ними прав.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
ru: Материалы могут отображаться различными способами: анонс, полная версия, версия для печати, RSS-лента и т.д. <em>Анонс</em> обычно используется на страницах со списком материалов. <em>Полная версия</em> обычно используется при показе материалов на отдельной странице.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
ru: Для типа материалов %type можно настроить, какие поля будут показаны при использовании определённого способа вывода. Кроме того, для каждого способа вывода можно настроить и то, каким образом будет выводится используемое в нём поле.

en: Full content
ru: Полная версия

en: Administer content types
ru: Управление типами материалов

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ru: Предупреждение: это право связано с безопасностью сайта. Предоставляйте это право только пользователям той роли, которым вы доверяете.

en: View published content
ru: Просмотр опубликованных материалов

en: Bypass content access control
ru: Обход контроля доступа к материалам

en: View own unpublished content
ru: Просмотр своих материалов, снятых с публикации

en: Content is sticky at top of lists
ru: Материал прикреплен вверху списков

en: Content is promoted to the front page
ru: Материал помещен на главную страницу

en: Recent content
ru: Последние материалы

en: No front page content has been created yet.
ru: Содержимое главной страницы еще не создано.

en: Unpublish content
ru: Снять материал с публикации

en: Make content sticky
ru: Закрепить материал вверху списков

en: Make content unsticky
ru: Отменить прикрепление материала вверху списков

en: Promote content to front page
ru: Вывести материал на главную страницу

en: Remove content from front page
ru: Удалить материал с главной страницы

en: Change the author of content
ru: Изменить автора материала

en: Save content
ru: Сохранить материал

en: Unpublish content containing keyword(s)
ru: Снять с публикации материал, содержащий ключевые слова

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
ru: Публикация материала будет отменена, если в его содержании будет найдено хотя бы одно слово из списка. Вводите слова разделяя их запятыми. Учитывается регистр введённых знаков.

en: Node Access Permissions
ru: Права доступа к материалам

en: One permission in use | @count permissions in use
ru[0]: Права доступа определены @count раз
ru[1]: Права доступа определены @count раза
ru[2]: Права доступа определены @count[2] раз

en: Find and manage content.
ru: Поиск материалов и управление ими

en: Don't display post information
ru: Не показывать информацию о публикации

en: Creating aliases
ru: Создание синонимов

en: Managing aliases
ru: Управление синонимами

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
ru: Альтернативный адрес определяет другой путь, по которому будет доступен существующий системный. Например, для системного пути «node/1» можно добавить альтернативный — «about». У одного системного пути может быть неограниченное количество альтернативных.

en: Administer URL aliases
ru: Управление синонимами URL

en: Create and edit URL aliases
ru: Создание и редактирование синонимов

en: The alias is already in use.
ru: Синоним уже используется.

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
ru: Дополняет материал метаданными, что позволяет другим приложениям (таким, как поисковые системы, сборщики лент) лучше распознавать связи и атрибуты материала.

en: Searched %type for %keys.
ru: Поиск %type по запросу %keys.

en: Administer search
ru: Управлять поиском

en: Use search
ru: Использовать поиск

en: Use advanced search
ru: Использовать расширенный поиск

en: Choose a set of shortcuts to use
ru: Выберите свой набор ярлыков

en: Choose a set of shortcuts for this user
ru: Выберите набор ярлыков для этого пользователя

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
ru: Пользователь %user теперь использует набор ярлыков %set_name shortcut. Вы можете редактировать его на этой странице.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
ru: Выбор набора «%set_name» сохранён.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
ru: Пользователь %user теперь использует набор ярлыков %set_name shortcut.

en: Change set
ru: Сохранить

en: The shortcut set has been updated.
ru: Набор ярлыков обновлён.

en: The name of the shortcut.
ru: Название ярлыка.

en: The shortcut %link has been updated.
ru: Ярлык "%link" был обновлён.

en: Added a shortcut for %title.
ru: Для %title добавлен ярлык

en: The shortcut %title has been deleted.
ru: Ярлык %title удалён.

en: Unable to add a shortcut for %title.
ru: Невозможно добавить ярлык для %title.

en: Adding and removing shortcuts
ru: Добавление и удаление ярлыков

en: Displaying shortcuts
ru: Показ ярлыков

en: Administer shortcuts
ru: Управление ярлыками

en: Add to %shortcut_set shortcuts
ru: Добавить в набор ярлыков %shortcut_set

en: Add to shortcuts
ru: Добавить в ярлыки

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
ru: Удалить из набора ярлыков %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
ru: Удалить из ярлыков

en: Edit shortcuts
ru: Правка ярлыков

en: Add shortcut
ru: Добавить ярлык

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
ru: Позволяет пользователям управлять настраиваемыми списками ярлыков быстрого доступа.

en: Any safe
ru: Любая безопасная

en: Running tests
ru: Проведение тестов

en: After the tests run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that the test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were failures or exceptions, the results will be expanded to show details, and the tests that had failures or exceptions will be indicated in red or pink rows. You can then use these results to refine your code and tests, until all tests pass.
ru: После того, как тест завершится, рядом с каждой группой тестов будет показано сообщение, показывающее, пройдены ли тесты, провалены, или в ходе тестов возникли исключения. Пройденный тест означает, что тест вернул ожидаемые результаты, в то время как провал означает, что он этого не сделал. Исключения обычно указывают на ошибки вне теста, таких как предупреждения или уведомления РНР. Если были сбои или исключения, то результаты будут детализированы, а тесты, в которых они произошли, помечены красным или розовым. Вы можете использовать эти результаты для проверки кода и тестов до тех пора, пока все тесты не будут пройдены.

en: Administer tests
ru: Управление тестами

en: The test run finished in @elapsed.
ru: Тест пройден за @elapsed.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
ru: Используйте кнопку <em>Очистить окружение</em> для очистки временных файлов и таблиц.

en: PHP open_basedir restriction
ru: Ограничение PHP open_basedir

en: Displaying popular content
ru: Отображение популярного содержимого

en: Page view counter
ru: Счётчик просмотров

en: Administer statistics
ru: Управление статистикой

en: View content hits
ru: Просмотр счётчика просмотра документов

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
ru: Журналирование для UNIX, Linux и Mac OS X

en: Logging for Microsoft Windows
ru: Журналирование для Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
ru: В Microsoft Windows сообщения всегда записываются в журнал событий с кодом code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
ru: Категории (facility) системного журнала

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ru: В зависимости от системных настроек Syslog и другие журнальные утилиты используют этот код для поиска и фильтрации сообщений внутри системного журнала.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
ru: Невозможно повернуть изображение %file, т.к. функция imagerotate() не доступна в этой сборке PHP.

en: default theme
ru: стандартная тема

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
ru: Выберите пункт «Стандартная тема», чтобы для всех страниц сайта использовалась одна тема.

en: Use the administration theme when editing or creating content
ru: Использовать административную тему при редактировании или создании материала

en: The %theme theme was not found.
ru: Тема %theme не была найдена.

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
ru: Пожалуйста, обратите внимание, что административная тема по-прежнему установлен в %admin_theme, следовательно, тема на этой странице остается неизменной. Всё в не-административных разделах сайта, показываются в выбранной теме %selected_theme по умолчанию.

en: %theme is now the default theme.
ru: Стандарной темой (темой выбранной по умолчанию) установлена тема %theme.

en: User verification status in comments
ru: Статус проверки пользователя в комментариях

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
ru: Эти настройки существуют только для тем, базированных на механизме тем %engine.

en: The logo could not be uploaded.
ru: Логотип не может быть закачан.

en: The favicon could not be uploaded.
ru: Иконка не может быть закачана.

en: The custom logo path is invalid.
ru: Введенный путь для логотипа неверен.

en: The custom favicon path is invalid.
ru: Введенный путь для favicon неверен.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
ru: @module (<span class="admin-missing">несовместим с </span> версией @version)

en: Would you like to continue with the above?
ru: Продолжить с настройками, указанными выше?

en: Enter a valid IP address.
ru: Введите правильный IP-адрес.

en: The IP address %ip was deleted.
ru: IP-адрес «%ip» удалён.

en: How this is used depends on your site's theme.
ru: Как это использовать, зависит от темы оформления вашего сайта.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ru: Введите путь, на который будет выполняться перенаправление при возникновении 403-ей ошибки (доступ запрещён).

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ru: Введите путь, на который будет выполняться перенаправление при возникновении 404-ой ошибки (страница не найдена).

en: Errors and warnings
ru: Ошибки и предупреждения

en: Clear all caches
ru: Очистка кэша

en: Bandwidth optimization
ru: Оптимизация пропускной способности

en: Public file system path
ru: Путь к общедоступным файлам

en: Private file system path
ru: Путь к личным файлам

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
ru: Путь к месту хранения временных файлов в локальной файловой системе. Этот каталог не должен быть доступным через интернет.

en: Default download method
ru: Метод загрузки по умолчанию

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
ru: Этот параметр определяет способ скачивания, который используется на сайте по умолчанию. Открытый способ скачивания более эффективен, но при этом способе не поддерживается никакой контроль доступа к файлам.

en: Description of your site, included in each feed.
ru: Описание вашего сайта, включённое в каждый RSS-канал.

en: Time zones
ru: Часовые пояса

en: Only applied if users may set their own time zone.
ru: Применяется только если пользователи могут указывать свой часовой пояс.

en: Time zone for new users
ru: Часовой пояс для новых пользователей

en: Put site into maintenance mode
ru: Перевести сайт в режим обслуживания

en: Displayed as %date
ru: Показывается как %date

en: Save format
ru: Сохранить формат

en: Custom date format updated.
ru: Пользовательский формат даты обновлён.

en: Custom date format added.
ru: Пользовательский формат даты добавлен.

en: Available actions:
ru: Доступные действия:

en: Create an advanced action
ru: Создать сложное действие

en: Deleted %ip
ru: Удалён %ip

en: You must enable the @required module to install @module. | You must enable the @required modules to install @module.
ru[0]: Вы должны включить модуль @required, чтобы установить @module.
ru[1]: Вы должны включить модули @required, чтобы установить @module.
ru[2]: Вы должны включить модули @required, чтобы установить @module.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
ru: Токены для всех настроек сайта и другой глобальной информации.

en: Tokens related to times and dates.
ru: Токены, связанные с временем и датой.

en: Tokens related to uploaded files.
ru: Токены, связанные с загрузкой файлов.

en: URL (brief)
ru: URL (краткий)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
ru: URL главной страницы сайта без протокола (без http://)

en: Short format
ru: Краткий формат

en: A date in 'short' format. (%date)
ru: Дата в 'кратком' формате. (%date)

en: Medium format
ru: Средний формат

en: A date in 'medium' format. (%date)
ru: Дата в 'среднем' формате. (%date)

en: Long format
ru: Длинный формат

en: A date in 'long' format. (%date)
ru: Дата в 'длинном' формате. (%date)

en: Time-since
ru: Времени с

en: Raw timestamp
ru: Сырой формат даты

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
ru: Дата в UNIX-формате (%date)

en: Managing modules
ru: Управление модулями

en: Managing themes
ru: Управление темами

en: Configuring basic site settings
ru: Основные параметры сайта

en: Administer modules
ru: Управление модулями

en: Administer site configuration
ru: Управление конфигурацией сайта

en: Administer themes
ru: Управление темами

en: Administer actions
ru: Управление действиями

en: Use the administration pages and help
ru: Использовать страницы администрирования и справку

en: Use the site in maintenance mode
ru: Использование сайта в режиме обслуживания

en: View site reports
ru: Просмотр отчётов сайта

en: Public files
ru: Общие файлы

en: Public local files served by the webserver.
ru: Открытый — передачей файлов управляет веб-сервер

en: Private local files served by Drupal.
ru: Приватный — передачей файлов управляет Drupal

en: Temporary files
ru: Временные файлы

en: Temporary local files for upload and previews.
ru: Временные локальные файлы для загрузки и просмотра.

en: Update modules
ru: Обновить модули

en: Update themes
ru: Обновить темы

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
ru: Ваш пароль не сохраняется в базе данных и используется только для установления соединения.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
ru: Будет создано соединение между вашим веб-сервером и машиной, хранящей файлы веб-сервера. В подавляющем большинстве случаев это будет одна и та же машина, "localhost".

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
ru: Выберите желательное местное время и часовой пояс. Даты и время на сайте будут показываться с учётом выбранного часового пояса.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ru: Каталог %directory не существует и не может быть создан.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ru: Каталог %directory уже существует, но недоступен для записи и не может стать таким.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
ru: Управление блоками, типами материалов, меню и т.п.

en: Delete IP address
ru: Удалить IP-адрес

en: Maintenance mode
ru: Режим обслуживания

en: Logging and errors
ru: Ведение журнала и ошибки

en: Regional and language
ru: Регион и язык

en: Edit date format
ru: Редактировать формат даты

en: Search and metadata
ru: Поиск и метаданные

en: Content authoring
ru: Работа с содержимым

en: Tokens related to taxonomy terms.
ru: Токены, связанные с терминами таксономии.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
ru: Токены, связанные со словарями таксономии.

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
ru: Таксономия позволяет классифицировать содержимое. Для этого используются термины, сгруппированные по словарям. Например, словарь под названием «Фрукты» может содержать термины «Яблоко», «Апельсин» и «Банан».

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
ru: Порядок терминов в словаре %capital_name можно изменить, перетащив термин мышкой в нужное место.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
ru: Словарь %capital_name имеет древовидную структуру. Порядок терминов в словаре %capital_name можно изменить, перетащив термин мышкой в нужное место.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
ru: Словарь %capital_name имеет термины с множественными родителями. Сортировка перетаскиванием мышкой для таких словарей не поддерживается, чтобы эта возможность заработала, у каждого термина должно быть не более одного родителя.

en: Administer vocabularies and terms
ru: Управление словарями и терминами

en: Edit terms in %vocabulary
ru: %vocabulary: правка терминов словаря

en: Delete terms from %vocabulary
ru: %vocabulary: удаление терминов словаря

en: Taxonomy term page
ru: Страница термина таксономии

en: Use the administration toolbar
ru: Использование панели инструментов

en: Provides a toolbar that shows the top-level administration menu items and links from other modules.
ru: Панель инструментов администратора.

en: Tracking new and updated site content
ru: Отслеживание новых и обновлённых материалов сайта

en: Tracking user-specific content
ru: Отслеживание материала конкретного пользователя

en: My recent content
ru: Мои последние материалы

en: Enables tracking of recent content for users.
ru: Включает отслеживание последнего содержимого для пользователей.

en: Translating content
ru: Перевод материала

en: Installing updates
ru: Установка обновлений

en: Preparing to update your site
ru: Подготовка к обновлению сайта

en: Installing %project
ru: Установка %project

en: Preparing to install
ru: Подготовка к установке

en: Error installing / updating
ru: Ошибка установки/обновления

en: Installed %project_name successfully
ru: Установка %project_name успешна

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
ru: Обновление выполнено успешно. Сайт выведен из режима обслуживания.

en: Update was completed successfully.
ru: Обновление успешно завершено.

en: Update failed! See the log below for more information.
ru: Ошибка обновления! См. журнал ниже для получения дополнительной информации.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
ru: Ошибка обновления! См. журнал ниже для получения дополнительной информации. Ваш сайт в режиме обслуживания.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
ru: Установка выполнена успешно. Сайт выведен из режима обслуживания.

en: Installation was completed successfully.
ru: Установка успешно завершена.

en: Installation failed! See the log below for more information.
ru: Установка не удалась! См. журнал ниже для получения дополнительной информации.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
ru: Установка не удалась! См. журнал ниже для получения дополнительной информации. Ваш сайт в режиме обслуживания.

en: Failed to get available update data.
ru: Сбой при попытке получить обновления.

en: No available update data
ru: Нет доступных данных для обновления

en: Checking available update data
ru: Проверка доступных данных для обновления

en: Trying to check available update data ...
ru: Пытаюсь проверить информацию об обновлениях...

en: Error checking available update data.
ru: Ошибка проверки информации об обновлениях.

en: Checking available update data ...
ru: Проверка обновлений...

en: Checked available update data for %title.
ru: Проверена информация об обновлениях для %title.

en: Failed to check available update data for %title.
ru: Сбой при попытке проверить информацию об обновлениях для %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
ru: Возникла ошибка при попытке проверить информацию об обновлениях.

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
ru[0]: Проверено обновление данных для одного проекта.
ru[1]: Проверено обновление данных для @count проектов.
ru[2]: Проверено обновление данных для @count[2] проектов.

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
ru[0]: Не удалось получить информацию об обновлении для одного проекта.
ru[1]: Не удалось получить информацию об обновлении для @count проектов.
ru[2]: Не удалось получить информацию об обновлении для @count[2] проектов.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
ru: Возникла проблема получения информации об обновлениях. Попробуйте позже.

en: (Theme)
ru: (тема)

en: (Security update)
ru: (Обновление безопасности)

en: (Unsupported)
ru: (Не поддерживается)

en: All of your projects are up to date.
ru: Все ваши модули и темы оформления актуальны.

en: Download these updates
ru: Скачать обновления

en: Manual updates required
ru: Необходимо обновление вручную

en: Updates of Drupal core are not supported at this time.
ru: Обновления ядра Drupal в настоящее время не поддерживаются.

en: You must select at least one project to update.
ru: Необходимо выбрать по крайней мере один проект для обновления.

en: Downloading updates
ru: Загрузка обновлений

en: Preparing to download selected updates
ru: Подготовка к загрузке выбранных обновлений

en: Downloading updates failed:
ru: Ошибка загрузки обновлений:

en: Updates downloaded successfully.
ru: Обновления успешно загружены.

en: Fatal error trying to download.
ru: Неисправимая ошибка при попытке загрузки.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
ru: Выполняйте обновление сайта в режиме обслуживания (настоятельно рекомендуется)

en: Install from a URL
ru: Установить с URL-адреса

en: For example: %url
ru: Пример: %url.

en: Upload a module or theme archive to install
ru: Загрузите архив модуля или темы для установки

en: For example: %filename from your local computer
ru: Для примера: %filename на вашем локальном компьютере

en: You must either provide a URL or upload an archive file to install.
ru: Необходимо либо предоставить URL-адрес, либо загрузить архивный файл проекта для установки.

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
ru: Не могу извлечь Drupal-проект из %url.

en: Provided archive contains no files.
ru: Предоставленный архив не содержит никаких файлов.

en: Unable to determine %project name.
ru: Невозможно определить имя %project.

en: %project is already installed.
ru: %project уже установлен.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
ru: Не удается извлечь %file: недопустимый архив.

en: Downloading %project
ru: Загрузка %project

en: Failed to download %project from %url
ru: Не удалось загрузить %project с %url

en: Includes:
ru: Включая:

en: Enabled: %includes
ru: Включены: %includes

en: Disabled: %disabled
ru: Отключены: %disabled

en: Checking for available updates
ru: Проверит доступные обновления

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
ru: Вы можете автоматически устанавливать пропущенные обновления, используя Менеджер обновлений:

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
ru: Установленная версия по крайней мере одного модуля или темы более не поддерживается. Настоятельно рекомендуется обновить или отключить его. Смотрите страницу данного проекта для дополнительной информации.

en: Ready to update
ru: Готов для обновления

en: Update manager
ru: Менеджер обновления

en: Checks for available updates, and can securely install or update modules and themes via a web interface.
ru: Проверяет доступные обновления и может безопасно устанавливать или обновлять модули и темы, используя веб-интерфейс.

en: No people available.
ru: Нет доступных людей.

en: This role will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled. Changing this setting will not affect existing permissions.
ru: При включении модулей эта роль автоматически получает новые права доступа. На существующие права смена этой настройки не повлияет.

en: Registration and cancellation
ru: Регистрация и удаление

en: Who can register accounts?
ru: Кто может создавать учётные записи?

en: Administrators only
ru: Только администраторы

en: Visitors, but administrator approval is required
ru: Посетители, но требуется одобрение администратора

en: When cancelling a user account
ru: При удалении учётной записи пользователя

en: Select method for cancelling account
ru: Выбор метода для удаления учётной записи

en: Administer users
ru: Управление пользователями

en: Welcome (new user created by administrator)
ru: Добро пожаловать (новый пользователь создан администратором)

en: Welcome (awaiting approval)
ru: Добро пожаловать (ожидает подтверждения)

en: Welcome (no approval required)
ru: Добро пожаловать (подтверждения не требуется)

en: Password recovery
ru: Восстановление пароля

en: Account activation
ru: Активация учётной записи

en: Account cancellation confirmation
ru: Подтверждение удаления учётной записи

en: Account canceled
ru: Учётная запись удалена

en: The one-time login link you clicked is invalid.
ru: Одноразовая ссылка входа, которую вы использовали, недействительна.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
ru: Вы только что использовали вашу ссылку одноразового входа. Она больше недействительна. Пожалуйста, введите ваш новый пароль.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
ru: <p>Это одноразовый вход для %user_name, который будет недействителен после %expiration_date.</p><p>Кликните по этой кнопке для входа на сайт и смены своего пароля.</p>

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
ru: Вы пытаетесь воспользоваться одноразовой ссылкой, срок действия которой уже истёк. Для того, чтобы получить новую ссылку, воспользуйтесь функцией восстановления пароля.

en: When cancelling your account
ru: При удалении вашей учётной записи

en: When cancelling the account
ru: При удалении учётной записи

en: Are you sure you want to cancel your account?
ru: Вы действительно хотите удалить вашу учётную запись?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
ru: Вы действительно хотите удалить учётную запись %name?

en: Select the method to cancel the account above.
ru: Выберите метод удаления учётной записи выше.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
ru: Ваша учётная запись будет заблокирована и вы больше не сможете войти. Все ваши материалы будут скрыты от всех, кроме администраторов.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
ru: Ваша учётная запись и вся ее информация будет удалена. Все Ваши материалы будут принадлежать пользователю %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
ru: Ваша учётная запись и вся ее информация была удалена. Все ваши материалы также были удалены.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
ru: Вы попытались использовать просроченную ссылку на удаление учётной записи. Пожалуйста, создайте новую, используя форму ниже.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
ru: Выслан запрос удаления учётной записи на %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
ru: Токены, связанные с личными учётными записями пользователей.

en: Tokens related to the currently logged in user.
ru: Токены, связанные с текущим авторизованным пользователем.

en: Creating and managing users
ru: Создание и управление пользователями

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
ru: Эта форма дает администраторам возможность конфигурировать отображение полей на странице учётной записи пользователя.

en: Administer permissions
ru: Управление разрешениями

en: Change own username
ru: Изменение собственного имени пользователя

en: Cancel own user account
ru: Удаление собственной учётной записи

en: Select method for cancelling own account
ru: Выберите метод удаления собственной учётной записи

en: Cancelling account
ru: Удаление учётной записи

en: Cancelling user account
ru: Удаление пользовательской учётной записи

en: %name has been disabled.
ru: %name был отключен.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ru: Администратор сайта «[site:name]» создал для вас учётную запись

en: Cancel the selected user accounts
ru: Удалить выбранные учётные записи

en: When cancelling these accounts
ru: При удалении данных учётных записей

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
ru: Вы действительно хотите удалить эти учётные записи?

en: Cancel accounts
ru: Удаление учётных записей

en: Add lowercase letters
ru: Добавьте буквы в нижнем регистре

en: Add uppercase letters
ru: Добавьте буквы в верхнем регистре

en: Add numbers
ru: Добавить число

en: Add punctuation
ru: Добавьте пунктуацию

en: Make it different from your username
ru: Сделать отличным от имени пользователя

en: Weak
ru: Слабый

en: Fair
ru: Неплохой

en: Blocked user: %name %email.
ru: Блокирован пользователь: %name %email

en: Find and manage people interacting with your site.
ru: Поиск и управление людьми, взаимодействующих с вашим сайтом.

en: Confirm account cancellation
ru: Подтвердите аннулирования аккаунта

en: Minimal
ru: Минимальный

en: Basic page
ru: Страница

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ru: Страница — это документ, который используется для страниц с редко изменяемой информацией. Например, таких страниц как «О сайте» или «Наш адрес». По умолчанию, документы этого типа не выводятся на первую страницу сайта и их комментирование отключено.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ru: Используйте метки для группировки статей по темам.

en: Install with commonly used features pre-configured.
ru: Установить и настроить наиболее часто используемые опции.

en: Contact forms
ru: Контактные формы

en: Flood control
ru: Флуд контроль

en: Entity ID
ru: Идентификатор сущности

en: Image style
ru: Стиль изображения

en: Exposed
ru: Раскрытый

en: Remove this display
ru: Удалить это отображение

en: Operator to use on all groups
ru: Оператор для использования во всех группах

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
ru: Либо "group 0 AND group 1 AND group 2" либо "group 0 OR group 1 OR group 2", и т.д.

en: Remove group @group
ru: Удалить группу @group

en: Default group
ru: Группа по умолчанию

en: Group @group
ru: Группа @group

en: Ungroupable filters
ru: Негруппируемые фильтры

en: Basic exposed form
ru: Базовая раскрытая форма

en: Input required
ru: Требуется ввод

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
ru: Раскрытая форма, которая показывает представление только если форма содержит пользовательский ввод.

en: Display all items
ru: Отображать все элементы

en: Display a specified number of items
ru: Отображать указанное количество элементов

en: Display a limited number items that this view might find.
ru: Отображать ограниченное количество элементов, которые могут оказаться в этом представлении.

en: Paged output, full pager
ru: Постраничный вывод, полный навигатор

en: Paged output, full Drupal style
ru: Страничный вывод, полный Drupal-стиль

en: Paged output, mini pager
ru: Постраничный вывод, мини-навигатор

en: Name (raw)
ru: Имя (необработанное)

en: Provide markup text for the area.
ru: Предоставляет текстовую область с возможностью выбора формата текста

en: Machine Name
ru: Машинное имя

en: Change the machine name of this display.
ru: Изменить машинное имя данного отображения.

en: Change settings for this pager type.
ru: Изменить параметры этого типа навигатора.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
ru: Разрешить группировку и агрегацию (вычисление) полей.

en: Exposed form style
ru: Стиль формы раскрытых фильтров

en: Select the kind of exposed filter to use.
ru: Выберите, какой тип раскрытого фильтра будет использоваться.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
ru: Настройки раскрытой формы для этого стиля раскрытой формы.

en: The machine name of this display
ru: Машинное имя данного отображения

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
ru: Если включено, то некоторые поля могут стать недоступными. Все поля, которые выбраны для группировки, будут сжаты до одной записи на каждое уникальное значение. Другие поля, которые выбраны для агрегации, будут иметь функцию, которая будет выполняться над ними. Например, вы можете сгруппировать материалы по заголовку и посчитать количество их идентификаторов (nids), для того, чтобы получить список повторяющихся заголовков.

en: Exposed Form
ru: Раскрытая форма

en: Exposed form options
ru: Настройки раскрытой формы

en: Pager options
ru: Параметры постраничного навигатора

en: Display id should be unique.
ru: ID отображения должен быть уникальным.

en: Include reset button
ru: Включить кнопку сброса

en: Reset button label
ru: Текст кнопки "Сбросить"

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
ru: Текст для отображения на кнопке сброса раскрытых фильтров

en: Exposed sorts label
ru: Метка раскрытой сортировки

en: Select any filter and click on Apply to see results
ru: Выберите любой фильтр и нажмите Применить для просмотра результата

en: Text on demand
ru: Текст по запросу

en: Exposed options
ru: Настройки раскрытия

en: Items per page label
ru: Текст для "Элементов на страницу"

en: Exposed items per page options
ru: Варианты для Раскрытого количества элементов на страницу

en: Expose Offset
ru: Раскрыть смещение

en: Offset label
ru: Метка смещения

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
ru[0]: Мини-навигатор, @count элемент, пропущено @skip
ru[1]: Мини-навигатор, @count элемента, пропущено @skip
ru[2]: Мини-навигатор, @count[2] элементов, пропущено @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
ru[0]: Мини-навигатор, @count элемент
ru[1]: Мини-навигатор, @count элемента
ru[2]: Мини-навигатор, @count[2] элементов

en: All items, skip @skip
ru: Все элементы, пропустить @skip

en: All items
ru: Все элементы

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
ru[0]: @count элемент, пропустить @skip
ru[1]: @count элемента, пропустить @skip
ru[2]: @count[2] элементов, пропустить @skip

en: @count item | @count items
ru[0]: @count элемент
ru[1]: @count элемента
ru[2]: @count[2] элементов

en: Group results together
ru: Группировать результаты

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: Add custom block
ru: Добавить блок

en: Internet
ru: Интернет

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
ru[0]: @count обновление в очереди (@number_applied будет применено, @number_incompatible пропущено)
ru[1]: @count обновления в очереди (@number_applied будет применено, @number_incompatible пропущено)
ru[2]: @count[2] обновлений в очереди (@number_applied будет применено, @number_incompatible пропущено)

en: Author textfield
ru: Текстовое поле автора

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
ru: Field API для добавления полей различным объектам.

en: Overview of fields on all entity types.
ru: Список полей во всех сущностях.

en: Collapse
ru: Свернуть

en: Error messages to display
ru: Сообщения об ошибках

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
ru: Выберите, каким образом будут показываться обнаруженные ошибки. Рекомендуется не выводить ошибки на монитор на рабочем сайте.

en: Cannot open %file_path
ru: Невозможно открыть %file_path

en: Current password
ru: Текущий пароль

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
ru: Ваш текущий пароль отсутствует либо неверен. Рекомендуется изменить %name.

en: Configure user accounts.
ru: Настройка учётных записей пользователей.

en: Terminology
ru: Терминология

en: Inline Form Errors
ru: Ошибки встроенной формы

en: Last access timestamp
ru: Время последнего доступа

en: Last login timestamp
ru: Время последнего входа

en: Severity level
ru: Уровень опасности

en: Forum settings
ru: Настройки форума

en: Maximize
ru: Максимизировать

en: Update preview
ru: Обновить предпросмотр

en: all languages
ru: все языки

en: %module module installed.
ru: Модуль %module установлен.

en: @node_type comment
ru: @node_type (поле комментария)

en: Administer text formats and filters
ru: Управление текстовыми форматами и фильтрами

en: @type language detection
ru: Способ определения языка: @type

en: Use the detected interface language.
ru: Использовать опознанный язык интерфейса.

en: The new set is created by copying items from your default shortcut set.
ru: При создании нового набора в него копируются ссылки из стандартного.

en: The new set is created by copying items from the %default set.
ru: Новый набор создан из набора ярлыков %default

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
ru: В настоящий момент вы используете набор ярлыков %set-name.

en: Create new set
ru: Сохранить

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
ru: Набор «%set_name» добавлен. Отредактируйте его ярлыки ниже.

en: Updated set name to %set-name.
ru: Название набора ярлыков изменено на «%set-name».

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
ru: Если вы выбрали этот набор ярлыков по умолчанию для нескольких (или всех) пользователей, то его удаление может затронуть и их.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
ru[0]: 1 пользователь связан с этим набором ярлыков.
ru[1]: @count пользователя связаны с этим набором ярлыков.
ru[2]: @count[2] пользователей связаны с этим набором ярлыков.

en: Administering shortcuts
ru: Управление ярлыками

en: Choosing shortcut sets
ru: Выбор набора

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
ru: Пользователи с правом выбора наборов могут выбирать набор ярлыков, который будет показываться на вкладке «Ярлыки» в их аккаунтах.

en: Edit current shortcut set
ru: Правка существующего набора ярлыков

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
ru: Редактирование существующих наборов ярлыков затронет всех пользователей сайта, которые используют этот набор. Предоставление, вместе с этим правом, права «Выбор из всех наборов ярлыков», позволит пользователю редактировать любой существующий набор ярлыков.

en: Select any shortcut set
ru: Выбор из всех наборов ярлыков

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
ru: Это право позволяет пользователю выбрать активный набор ярлыков из всех существующих на сайте наборов. Без этого права, набор ярлыков для пользователей выбирает администратор.

en: Add and modify shortcut sets.
ru: Добавление и изменение наборов ярлыков.

en: Add shortcut set
ru: Добавить набор

en: Edit set name
ru: Изменить название

en: Delete shortcut set
ru: Удалить набор ярлыков

en: @remote could not be saved to @path.
ru: @remote не может быть сохранено в @path.

en: Database support
ru: Поддержка базы данных

en: Cache type
ru: Тип кэша

en: Is not empty (NOT NULL)
ru: Не пустое (NOT NULL)

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
ru: Отображение %display использует в качестве пути node/%. Это не воспроизведет того, чего вы хотите. Если вам требуются множественные версии представления материала, используйте панели.

en: Use absolute link (begins with "http://")
ru: Использовать абсолютный путь (начиная с "http://")

en: Output machine name
ru: Машинное имя "на выходе"

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
ru: Укажите CSS-класс(ы), который будет добавлен к этому виду.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ru: CSS-классы должне содержать только буквы, цифры и знаки тире.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
ru: Введите значения количества элементов на страницу, разделенные запятыми, между которыми сможет выбирать пользователь.

en: Update @name
ru: Обновление @name

en: Link field
ru: Поле ссылки

en: Attachment before
ru: Вложение перед

en: Attachment after
ru: Вложение после

en: Feed icon
ru: Иконка ленты

en: Cache configuration
ru: Конфигурация кэша

en: Editing
ru: Редактирование

en: Kyrgyz
ru: Киргизский

en: GD library PNG support
ru: Библиотека GD — поддержка PNG

en: The date the comment was most recently updated.
ru: Дата последнего обновления комментария.

en: Comment posted: %subject.
ru: Комментарий размещён: %subject.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
ru: Это поле отключено, потому что у вас нет прав для его редактирования.

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
ru: Просмотр, правка и удаление всех материалов сайта, невзирая на ограничения прав доступа.

en: Syslog format
ru: syslog — формат сообщения

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
ru: Формат сообщения в файле журнала. Доступные переменные:
    
    <ul>
      <li>!base_url — базовый URL сайта</li>
      <li>!timestamp — время в формате Unix timestamp</li>
      <li>!type — тип сообщения</li>
      <li>!ip — IP-адрес посетителя</li>
      <li>!request_uri — запрошенный URI</li>
      <li>!referer — HTTP Referer (если есть)</li>
      <li>!uid — номер пользователя</li>
      <li>!link — ссылка на сообщение</li>
      <li>!message — содержание сообщения</li>
    </ul>

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
ru: Drupal может автоматически оптимизировать такие файлы как CSS и JavaScript, что позволяет снизить трафик и количество запросов. CSS-файлы могут быть склеены в один файл и затем сжаты, JavaScript-файлы только склеиваются, но не сжимаются. Всё вместе это позволяет снизить нагрузку на сервер, снизить трафик и время загрузки страниц.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
ru: Дата в формате "времени с". (%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
ru: Расположение файла относительно корня сайта Drupal.

en: Your modules have been downloaded and updated.
ru: Ваши модули были скачаны и обновлены.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ru: Статья — это документ, который обычно используется для новостей, анонсов и любых других сообщений, для которых не задействованы другие типы документов. Этот тип документа также используют для ведения персонального блога. По умолчанию, документы этого типа выводятся на первую страницу сайта и их разрешено комментировать.

en: Dzongkha
ru: Дзонг-кэ

en: Filipino
ru: Филипино

en: Swiss German
ru: Швейцарский диалект

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Lao
ru: Лао

en: Scots
ru: Шотландский

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ru: Выбранный файл %filename не может быть загружен. Возможна загрузка файлов только со следующими расширениями: %extensions.

en: Filter modules
ru: Фильтр модулей

en: Vocabulary machine name
ru: Машинное имя словаря

en: Current page
ru: Текущая страница

en: Highlighted
ru: Подсвеченные

en: Main background
ru: Основной фон

en: Sidebar background
ru: Фон боковой колонки

en: Sidebar borders
ru: Рамка боковой панели

en: Footer background
ru: Фон подвала

en: Site logo
ru: Логотип сайта

en: Title link
ru: Заголовок ссылки

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
ru: Введите список HTML-тегов, которые будут разрешены в получаемых сайтом лентах. Теги, которых нет в списке разрешённых, будут удалены.

en: %field cannot contain any markup.
ru: %field не может содержать разметку.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
ru: Эти параметры относятся только к настройкам отображения темы %name. Они будут использованы только если сайт отображается с использованием данной темы.

en: Administer software updates
ru: Управление обновлениями

en: @required_name (Missing)
ru: @required_name (отсутствует)

en: @required_name (Version @compatibility required)
ru: @required_name (требуется версия @compatibility)

en: @name requires at least PHP @version.
ru: @name требуется последняя версия @version  PHP.

en: Unresolved dependency
ru: Неразрешенная зависимость

en: @name requires this module.
ru: @name требует этот модуль.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
ru: Для @name требуется этот модуль и версия. В настояшее время используется @required_name версии @version.

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: Fetch settings
ru: Настройки выборки

en: Site details
ru: Информация о сайте

en: Subscribe to @title
ru: Подписаться на @title

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
ru: Обработчик @handler попытался добавить дополнительное поле @identifier, но @table не может быть добавлено!

en: The email address %mail is not valid.
ru: Некорректный email адрес %mail.

en: Interfaces
ru: Интерфейсы

en: Title and slogan
ru: Заголовок и девиз

en: Ice
ru: Лёд

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
ru: Введенный вами префикс таблиц %prefix ошибочный. Префикс таблиц может состоять только из латинских букв, цифр, точек и нижнего подчеркивания.

en: Default settings file
ru: Файл настроек по умолчанию

en: The default settings file does not exist.
ru: Файл с настройками по умолчанию не существует.

en: The @drupal installer requires that the %default-file file not be modified in any way from the original download.
ru: Установщику @drupal требуется, чтобы файл %default-file был в неизменном виде с момента скачивания.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ru: Упорядочить строки по весу вместо перетаскивания.

en: Show row weights
ru: Показать вес строк

en: Hide row weights
ru: Скрыть вес строк

en: %name: the value may be no less than %min.
ru: %name: значение не может быть менее %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
ru: %name: значение не может быть более %max.

en: Custom display settings
ru: Расширенные параметры отображения

en: User interface for the Field API.
ru: Интерфейс для модуля Field API.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ru: Введите расширения через пробел или запятую. Не используйте точку перед расширением.

en: Node module element
ru: Элемент модуля Node

en: not yet assigned
ru: ещё не назначен

en: not yet created
ru: ещё не создан

en: Comment type
ru: Тип комментария

en: Edit permissions
ru: Редактировать права доступа

en: None (original image)
ru: Нет (оригинальное изображение)

en: Configuration files
ru: Конфигурационные файлы

en: Row class
ru: Класс строки

en: Latest version
ru: Последняя версия

en: The URL of the account edit page.
ru: URL страницы редактирования учётной записи.

en: Bulk update
ru: Массовое обновление

en: Edit translations
ru: Редактирование переводов

en: - Use default -
ru: - По умолчанию -

en: Query type
ru: Тип запроса

en: Search page
ru: Страница поиска

en: Search pages
ru: Страницы поиска

en: Add search page
ru: Добавить страницу поиска

en: Redirect path
ru: Путь переадресации

en: Unknown content type
ru: Неизвестный тип материала

en: Drupal Upgrade
ru: Обновление ядра Drupal

en: Summary options
ru: Настройки краткое содержание

en: Back to site
ru: Вернуться на сайт

en: Never (manually)
ru: Никогда (вручную)

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
ru: Указанный файл %file не может быть скопирован в %destination.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
ru: Данные не могут быть сохранены потому, что каталог назначения %destination неверный. Это может быть вызвано неправильным использованием file_save_data() или отсутствующей оберткой потока (stream wrapper).

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
ru: Ошибка при соединении с сервером базы данных. Сообщение сервера: %error.<ul><li>Запущен ли сервер баз данных?</li><li>Существует ли база данных? Вы ввели правильное имя базы данных?</li><li>Вы ввели правильное имя пользователя и логин?</li><li>Вы ввели правильный адрес хоста базы данных?</li></ul>

en: Exit block region demonstration
ru: Выход из режима просмотра областей

en: Database log messages to keep
ru: dblog — количество записей

en: Recent log messages
ru: Последние записи журнала

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ru: Введите суффикс, который будет использоваться для значения. Пример: « КБ/с». Для разделения одиночного и множественного значения используйте вертикальную черту. Пример: «килограмм|килограммы». Если суффикс использовать не нужно, то оставьте это поле незаполненным.

en: Thousand marker
ru: Разделитель тысяч

en: Display prefix and suffix.
ru: Показать префикс и суффикс

en: Display with prefix and suffix.
ru: Показать с префиксом и суффиксом

en: - Select a value -
ru: - Выберите значение -

en: Trim length
ru: Длина обрезания

en: No field is displayed.
ru: Полей нет.

en: No field is hidden.
ru: Скрытых полей нет.

en: Format settings:
ru: Настройки формата:

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
ru: При редактировании материала, текстовые форматы  показываются в том же порядке, в котором они находятся на этой странице. Первый доступный пользователю формат, будет выбран по умолчанию.

en: Link image to
ru: Изображение как ссылка на

en: Image style: @style
ru: Стиль изображения: @style

en: Linked to content
ru: Ссылается на материал

en: Linked to file
ru: Ссылается на файл

en: Shown when hovering over the menu link.
ru: Описание, показываемое при наведении мыши на ссылку меню.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ru: Формат: %time. Формат даты - YYYY-MM-DD, часовой пояс %timezone - смещение по UTC. Оставьте пустым, чтобы использовать время отправки формы.

en: Syslog identity
ru: Идентификатор системного журнала

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ru: Эта строка будет добавляться к каждому сообщению, которое записывается в журнал syslog. Если используется мультисайтинг и сообщения с разных сайтов записываются в один файл журнала, то уникальный идентификатор для каждого сайта позволит фильтровать записи по сайтам.

en: Error pages
ru: Страницы ошибок

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
ru: Введённого пути «%path» не существует или у вас нет прав для доступа к нему.

en: Run cron every
ru: Запускать cron каждые

en: Manage automatic site maintenance tasks.
ru: Управление автоматическими задачами по обслуживанию сайта.

en: Weight for added term
ru: Вес добавленного термина

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
ru: Минимальный профиль для выполнения тестов. Включает в себя все необходимые модули.

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: Preset ID
ru: ID предустановки

en: Administrative name
ru: Административное имя

en: Save and publish
ru: Сохранить и опубликовать

en: Saint Martin
ru: Сен-Мартен

en: Invalid merge query: no conditions
ru: Ошибка слияния запроса: нет условий

en: Weight for @block block
ru: Вес блока «@block»

en: Region for @block block
ru: Область для блока @block

en: Post comments
ru: Добавление комментариев

en: Skip comment approval
ru: Добавление комментариев без одобрения

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
ru: Вы действительно хотите отключить текстовый формат %format?

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
ru: Отключенные форматы текста полностью удалены из административного интерфейса. Все материалы, хранимые в этом формате не будут отображаться. Это действие необратимо.

en: Disabled text format %format.
ru: Отключить текстовый формат %format.

en: Text Formats
ru: Текстовые форматы

en: Disable text format
ru: Отключить текстовый формат

en: Hot topic, new comments
ru: Горячая тема, новые комментарии

en: Hot topic
ru: Горячая тема

en: Normal topic
ru: Обычная тема

en: Closed topic
ru: Закрытая тема

en: Reference for usage, configuration, and modules.
ru: Справочная информация по возможностям и настройке различных модулей.

en: Configure @module permissions
ru: Настройка прав модуля @module

en: Administer settings.
ru: Управление настройками.

en: View reports, updates, and errors.
ru: Просмотр отчётов, доступных обновлений, ошибок.

en: Install new module or theme
ru: Установка нового модуля или темы оформления

en: Install new module
ru: Установить новый модуль

en: Install new theme
ru: Установить новую тему

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ru: Управление учётными записями, ролями и правами пользователей.

en: Changed date
ru: Дата изменения

en: Nothing
ru: Ничего

en: Lolspeak
ru: Падонкаффский йизыг

en: Update @title
ru: Обновить @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Уникальное машинное имя. Оно может содержать только латинские буквы нижнего регистра, цифры и символы подчёркивания.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
ru: Машинное имя должно состоять из уникальных знаков.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
ru: Машинное имя может состоять только из латинских букв в нижнем регистре, цифр и дефисов.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ru: Данное машинное имя уже существует. Оно должно быть уникальным.

en: Asturian
ru: Астурийский

en: Haitian Creole
ru: Гаитянский креольский

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Weight for row @number
ru: Вес строки @number

en: Label display for @title
ru: Отображаемая метка для @title

en: Formatter for @title
ru: Задание формата для @title

en: Parents for @title
ru: Родители @title

en: Visibility for @title
ru: Видимость @title

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
ru: Данные для этого поля находятся в базе данных. Настройки поля более не могут быть изменены.

en: Weight for new file
ru: Вес нового файла

en: Choose a file
ru: Выберите файл

en: Weight for new effect
ru: Вес нового эффекта

en: Enable @title menu link
ru: Включить ссылку меню @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
ru: Уникальное название, используемое для создания ссылки меню. Должно состоять только из прописных букв, цифр и дефиса.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
ru: Машинное название этого типа материалов. Должно состоять из строчных букв, цифр и знака нижнего подчеркивания. Это название будет использовано для создания ссылки на страницу %node-add, подчеркивания будут заменены на тире.

en: Theme name
ru: Название темы

en: URL fallback
ru: Альтернативный URL

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
ru: Использовать уже опознанный язык для ссылок, если ничего не найдено.

en: %type_name: Create new content
ru: %type_name: Создание новых материалов

en: %type_name: Edit own content
ru: %type_name: Редактирование собственных материалов

en: %type_name: Edit any content
ru: %type_name: Редактирование любых материалов

en: %type_name: Delete own content
ru: %type_name: Удаление собственных материалов

en: %type_name: Delete any content
ru: %type_name: Удаление любых материалов

en: New object was not saved, no error provided
ru: Новый объект не был сохранён, ошибка не указана

en: The author's host name.
ru: Имя хоста автора

en: The published status of a comment. (0 = Published, 1 = Not Published)
ru: Состояние комментария. (0 = Опубликовано, 1 = Не опубликовано)

en: The comment author's name.
ru: Имя автора комментария.

en: Next steps
ru: Следующие шаги

en: @driver_name settings
ru: настройки @driver_name

en: Database file
ru: Файл базы данных

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
ru: Абсолютный путь к файлу, где будут храниться данные @drupal. Должен быть доступен для записи веб-сервером и существовать вне корневого каталога сервера.

en: No fields are present yet.
ru: Пока не существует ни одного поля.

[ctx: Font weight]
en: Strong
ru: Жирный

en: Uninstall @module module
ru: Удалить @module модуль

en: Enable newly added modules
ru: Включить недавно добавленные модули

en: View the administration theme
ru: Просмотр административной темы

en: Database system
ru: Система баз данных

en: Database system version
ru: Версия СУБД

en: Indexed %count content items for tracking.
ru: Для отслеживания проиндексировано %count материалов.

en: Release notes for @project_title
ru: Примечания к версии @project_title

en: The role settings have been updated.
ru: Настройки роли были обновлены.

en: Disable the account and keep its content.
ru: Отключить учётную запись, но не менять статус её материалов.

en: Disable the account and unpublish its content.
ru: Отключить учётную запись и снять с публикации её материалы.

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
ru: Удалить учётную запись и назначить автором всех её материалов пользователя %anonymous-name

en: Delete the account and its content.
ru: Удалить учётную запись и все её материалы.

en: Drupal system listing compatible test
ru: Тест совместимости системного списка Drupal

en: Support module for testing the drupal_system_listing function.
ru: Поддержка модулей для тестирования drupal_system_listing функции.

en: Hash
ru: Хэш

en: Fixed value
ru: Фиксированное значение

en: String settings
ru: Настройки строки

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
ru[0]: Удалён @count комментарий.
ru[1]: Удалено @count комментария.
ru[2]: Удалено @count[2] комментариев.

en: Use field label instead of the "On value" as label
ru: Использовать для отображения метку поля, вместо значения, указанного для "Включено"

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
ru[0]: Удалено @count сообщение.
ru[1]: Удалено @count сообщения.
ru[2]: Удалено @count[2] сообщений.

en: List (integer)
ru: Список (целые числа)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
ru: Это поле хранит целочисленные значения из списка разрешённых пар «значение => метка». Например, «Продолжительность, дней»: 1 => 1 день, 7 => 1 неделя, 31 => 1 месяц.

en: List (float)
ru: Список (числа с плавающей точкой)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
ru: Это поле хранит значения в формате чисел с плавающей точкой из списка разрешённых пар «значение => метка». Например, «Объёмная доля»: 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => литр.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
ru: Это поле хранит текстовые значения из списка разрешённых пар «значение => метка». Например, «Города России»: MSK => Москва, SPB => Санкт-Петербург, VLG => Волгоград.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
ru: Значения, которые может принимать данное поле поле. Введите по одному значению на каждой строке в виде: ключ|метка.

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
ru: Ключ - это сохраняемое значение, он должен быть числовым. Подпись используется в выводимых значениях и в формах редактирования.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
ru: Подпись не обязательна: если на строке только число, то оно будет использовано как ключ и как подпись.

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
ru: Также, можно указать просто список меток (одна метка на строку), но только в том случае, если значения поля не привязаны к чему-нибудь ещё. Цифровые значения в этом случае будут сгенерированы и подставлены в этот список автоматически.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
ru: Ключ  - это значение, которое хранится в базе данных. А метка будет использоваться для отображения значения и в формах редактирования.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
ru: Метку указывать не обязательно, если строка содержит обычный текст, он будет использован и как ключ, и как метка.

en: Allowed values list: invalid input.
ru: Список допустимых значений: неверный ввод.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
ru: Список допустимых значений: некоторые из удаляемых значений в настоящее время используются.

en: The entity type.
ru: Тип сущности.

en: Footer menu
ru: Меню в подвале

en: Center left
ru: По центру слева

en: Center right
ru: По центру справа

en: Unable to parse info file: %info_file.
ru: Невозможно обработать информацию в файле: %info_file.

en: Asc
ru: По возрастанию

en: HTML element
ru: HTML-элемент

en: Label HTML element
ru: Метка HTML-элемента

en: Place a colon after the label
ru: Поставить двоеточие после метки

en: Wrapper HTML element
ru: HTML тег обёртки

en: Wrapper class
ru: Класс обёртки

en: Add default classes
ru: Добавить классы по умолчанию

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
ru: Использовать стандартные классы Views для идентификации поля, метки поля и его содержимого.

en: Use absolute path
ru: Использовать абсолютный путь

en: Rel Text
ru: Текст Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
ru: Присоединить атрибут Rel для использования в lightbox2 или другой javascript-утилиты.

en: Preserve certain tags
ru: Сохранить некоторые теги

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
ru: Перечислите теги, которые необходимо сохранить во время процесса удаления. Например, &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; сохранит все элементы p и br

en: Format plural
ru: Формат множественного числа

en: If checked, special handling will be used for plurality.
ru: Если отмечено, для множественных чисел будет использован специальный обработчик.

en: Singular form
ru: В единственном числе

en: Plural form
ru: Во множественном числе

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
ru: Текст для использования во множественном числе, @count будет заменен на значение.

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Уникальное машинное имя для этого представления. Оно должно содержать только латиницу в нижнем регистре, цифры и символы подчеркивания.

en: Weight for @display
ru: Вес @display

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
ru: Этот заголовок будет отображен вместо стандартного на странице редактирования представления. Это может быть полезным, если у вас дважды присутствует один и тот же элемент.

en: The unique ID of the aggregator item.
ru: Уникальный ID элемента агрегатора.

en: The guid of the original imported item.
ru: GUID оригинального импортируемого элемента

en: Date and time of when the comment was created.
ru: Дата и время создания комментария

en: Date and time of when the comment was last updated.
ru: Дата и время последнего обновления комментария.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
ru: Одобрен ли комментарий (или все еще в списке на модерирование).

en: Last comment CID
ru: CID последнего комментария

en: Last Comment
ru: Последний комментарий

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
ru: Некоторым ролям не хватает прав доступа к содержимому, но экран %display не имеет контроля доступа.

en: The extension of the file.
ru: Расширение файла.

en: File Usage
ru: Использование файлов

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
ru: Файл, связанный с этим материалом, обычно потому, что файл находится в каком-либо поле материала.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
ru: Пользователь связан с этим файлом. Обычно это происходит потому, что файл указан в поле этого пользователя.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
ru: Файл связан с этим пользователем. Обычно это происходит потому, что он указан в поле этого пользователя.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
ru: Комментарий связан с этим файлом. Обычно это происходит потому, что файл указан в поле этого комментария.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
ru: Файл связан с этим комментарием. Обычно это происходит потому, что он указан в поле этого комментария.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
ru: Термин таксономии связан с этим файлом. Обычно это происходит потому, что файл указан в поле этого термина.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
ru: Файл связан с этим термином таксономии. Обычно это происходит потому, что он указан в поле этого термина.

en: The module managing this file relationship.
ru: Модуль, управляющий этой связью с файлами.

en: The type of entity that is related to the file.
ru: Тип сущности, связанной с файлом.

en: The number of times the file is used by this entity.
ru: Сколько раз файл используется данной сущностью.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
ru: Используется Стиль: Таблица для определения актуальной колонки на сортировку по клику. Значение по умолчанию обычно оптимально.

en: Group column
ru: Столбец группировки

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
ru: Выберите колонку этого поля для применения функции группировки, выбранной выше.

en: Group columns (additional)
ru: Столбцы группировки (дополнительно)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
ru: Выберите любую дополнительную колонку этого поля для включения в запрос и группирования по ней.

en: Display download path instead of file storage URI
ru: Отображать путь для скачивания вместо URI хранения файла

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
ru: Машинное имя словаря, которому принадлежит термин

en: Display error message
ru: Показывать сообщение об ошибке

en: Comment or document this display.
ru: Откомментируйте или задокументируйте это отображение.

en: Query settings
ru: Настройки запроса

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
ru: Позволяет устанавливать некоторые дополнительные настройки для плагина очереди

en: The name and the description of this display
ru: Имя и описание этого отображения

en: Query options
ru: Настройки запроса

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
ru: Имя отображения должно содержать только буквы, цифры и символы "_".

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
ru: Должно ли это отображение наследовать значения разбиения на страницы от родительского отображения, к которому оно прикреплено?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
ru: Должно ли это отображение генерировать значения постраничного навигатора? Это имеет смысл только если используется наследование настроек навигатора.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
ru: Это будет появляться в качестве имени блока в "администрирование >> структура >> блоки".

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
ru: Текст, отображаемый вместо результатов, пока пользователь не выбрал и не применил раскрытые фильтры.

en: Include all items option
ru: Показать пункт для выбора всех элементов

en: All items label
ru: Метка для обозначения всех элементов

en: Disable SQL rewriting
ru: Выключить перезапись (rewriting) SQL

en: The class to provide on each row.
ru: Класс, присваиваемый каждой строке.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
ru: Вы можете использовать токены полей в соответствии с подстановочными шаблонами, используемыми в разделе "Переписать вывод этого поля" для всех полей.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
ru: Класс обертки списка.

en: List class
ru: Класс списка

en: The class to provide on the list element itself.
ru: Класс, предоставляемый непосредственно самому элементу списка.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
ru: Задайте базовый путь для ссылок в этом кратком
            представлении, например http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Не включайте начальную и оконечную косую черту. Если
            пусто, Views будет использовать первый найденный путь как базовый,
            при отображении страницы, или / если путь не может быть найден.

en: Not specified
ru: Не указано

en: Content access
ru: Доступ к материалу

[ctx: ampm]
en: am
ru: утра

[ctx: ampm]
en: pm
ru: вечера

en: Sticky status
ru: Статус прикрепления

en: RSS category
ru: RSS-категория

en: RSS enclosure
ru: Содержимое RSS

en: Paste your configuration here
ru: Вставьте сюда вашу конфигурацию

en: Import configuration
ru: Импорт конфигурации

en: 5 minute
ru: 5 минут

en: 15 minute
ru: 15 минут

en: Content revisions
ru: Редакции материала

en: Custom block
ru: Пользовательский блок

en: Recipient ID
ru: ID получателя

en: %time hence
ru: %time с этих пор

en: Language selection
ru: Выбор языка

en: Delete all translations
ru: Удалить все переводы

en: No Access
ru: Нет доступа

en: From state
ru: Из состояния

en: New draft
ru: Новый черновик

en: Edit draft
ru: Изменить черновик

en: Default moderation state
ru: Состояние модерации по умолчанию

en: Search page path
ru: Путь к странице поиска

en: Many to one
ru: Многие к одному

en: -- Select --
ru: -- Выбор --

en: All Day
ru: Весь день

en: Upscale
ru: Увеличение

en: Logo settings
ru: Настройки логотипа

en: Delete field.
ru: Удалить поле.

en: No results behavior
ru: Поведение при отсутствии результатов

en: Edit @section
ru: Редактировать @section

en: View to insert
ru: Представление для вставки

en: The view to insert into this area.
ru: Представление для вставки в эту область.

en: Inherit contextual filters
ru: Наследовать контекстные фильтры

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
ru: Если отмечено, то это представление получит такие же контекстные фильтры, как и его родитель.

en: Recursion detected in view @view display @display.
ru: Обнаружена рекурсия в представлении @view отображения @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
ru: Если значения фильтра <em>НЕТ</em> в URL

en: Exception value
ru: Значение исключения

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ru: Если это значение получено, фильтр будет проигнорирован; Например "Все значения"

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
ru: Когда значение фильтра <em>присутствует</em> в URL или предоставляется по умолчанию

en: Provide title
ru: Использовать заголовок

en: Specify validation criteria
ru: Укажите критерии проверки

en: Action to take if filter value does not validate
ru: Действие в случае если значение фильтра недействительно

en: Display all results for the specified field
ru: Отобразить все результаты для указанного поля

en: Provide default value
ru: Передать значение по умолчанию

en: Show "Page not found"
ru: Вывести «Страница не найдена»

en: Display a summary
ru: Показать краткое содержание

en: Display contents of "No results found"
ru: Вывести текст "Ничего не найдено"

en: Skip default argument for view URL
ru: Пропустить аргумент по умолчанию для URL представления

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
ru: Выберите, следует ли включать этот аргумент по умолчанию при построении URL для этого представления. Пропуск аргументов по умолчанию полезно например, в случае RSS-лент.

en: Number of records
ru: Количество записей

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ru: Сортировка по умолчанию

[ctx: Sort order]
en: Date
ru: По дате

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ru: Числовая

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ru: Если выбрано, пользователь сможет ввести несколько значений в виде 1+2+3 (для OR), или 1,2,3 (для AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ru: Если выбрано, множественные экземляры этого фильтра смогут работать вместе так, как будто множественные значения были предоставлены тем же фильтром. Эта настройка не совместима с опцией 'Устранить дубликаты'.

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
ru: Если выбрано, введенные в фильтр числа будут исключаться, а не ограничивать представление.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
ru: Режим словаря применяет ограничение по количеству символов, используемых в значении фильтра, который позволяет итоговому представлению выступать в качестве словаря.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
ru: Сколько символов значения фильтра использовать для "частичной фильтрации". Если установлено '1', результатом будут все поля, начинающиеся с первой буквы значения.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
ru: Как преобразовывать регистр значения фильтра, когда печатаем заголовок и сводку.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ru: Алфавитная

en: Create a label
ru: Создать метку

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
ru: Включите, чтобы загрузить это поле как скрытое. Часто используется для группировки полей, или для использования в качестве маркера в другом поле.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
ru: Выберите тег HTML для оборачивания этого поля, например H1, H2 и т.д.

en: Create a CSS class
ru: Создать CSS класс

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
ru: Выберите тег HTML для оборачивания этой метки, например H1, H2 и т.д.

en: Rewrite results
ru: Перезаписать результаты

en: Replace spaces with dashes
ru: Заменить пробелы на дефисы

en: External server URL
ru: URL на внешний сервер

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
ru: Ссылайтесь на внешний сервер, используя полный URL: например, 'http://www.example.com' или 'www.example.com'

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
ru: Преобразовать переносы в HTML-теги &lt;br&gt;

en: No results text
ru: Текст при отсутствии результатов

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
ru: Включите для отображения "текста при отсутствии результатов", если поле содержит число 0.

en: Time hence
ru: Отсчёт отсюда

en: Time hence (with "hence" appended)
ru: Отсчёт отсюда (с добавлением «отсюда»)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
ru: Диапазон времени (к будущим датам добавляется '-')

en: Time span (past dates have "-" prepended)
ru: Диапазон времени (к прошлым датам добавляется '-')

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
ru: Как сериализованная информация должна отображаться. Вы можете выбрать пользовательский ключ массив/объект или print_r для полного вывода.

en: Full data (unserialized)
ru: Полные данные (несериализованные)

en: Full data (serialized)
ru: Полные данные (сериализованные)

en: A certain key
ru: Некий ключ

en: Which key should be displayed
ru: Какой ключ должен отображаться

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
ru: Если хотите отобразить ключевые данные, необходимо ввести ключ.

en: How many different units to display in the string.
ru: Как много различных элементов отображать в строке.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ru: Этот фильтр не раскрыт. Раскройте его, чтобы пользователи смогли его использовать.

en: Expose filter
ru: Раскрыть фильтр

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ru: Этот фильтр раскрыт. Если вы закроете его, пользователи не смогут им воспользоваться.

en: Hide filter
ru: Скрыть фильтр

en: Expose operator
ru: Раскрыть оператор

en: Allow the user to choose the operator.
ru: Разрешить пользователю выбирать оператор.

en: Allow multiple selections
ru: Разрешить множественный выбор

en: Enable to allow users to select multiple items.
ru: Включите, чтобы разрешить пользователям выбирать множество элементов.

en: Remember the last selection
ru: Запоминать последний выбор

en: Enable to remember the last selection made by the user.
ru: Позволяет запоминать последний выбор сделанный пользователем.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
ru: Необходимо выбрать значение, только если это не обязательный раскрытый фильтр.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
ru: Включите, чтобы скрыть элементы, которые не содержат данную связь.

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ru: Эта сортировка не раскрыта. Раскройте ее, чтобы разрешить пользователям ее изменять.

en: Expose sort
ru: Раскрыть сортировку

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ru: Эта сортировка раскрыта. Если вы скроете ее, пользователи не смогут ее менять.

en: Hide sort
ru: Скрыть сортировку

en: Provide description
ru: Предоставить описание

en: Update "@title" choice
ru: Обновить выбор "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
ru: Обновить выбор "@title" (@number)

en: Auto preview
ru: Автоматический предпросмотр

en: Preview with contextual filters:
ru: Предпросмотр с контекстными фильтрами:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
ru: Разделяйте значения контекстных фильтров при помощи "/". Например, %example.

en: Apply and continue
ru: Применить и продолжить

en: @current of @total
ru: @current из @total

en: All displays (except overridden)
ru: Все отображения (за исключением переопределённых)

en: All displays
ru: Все отображения

en: This @display_type (override)
ru: Этот @display_type (переопределить)

en: Create new filter group
ru: Создать новую группу фильтров

en: No filters have been added.
ru: Фильтры не добавлены.

en: Drag to add filters.
ru: Перетащите для добавления фильтра.

en: Add and configure @types
ru: Добавить и настроить @types

en: Configure @type: @item
ru: Настроить @type: @item

en: Always show advanced display settings
ru: Всегда показывать расширенные настройки отображения

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
ru: Метка для значения "Любой" в необязательных раскрытых фильтрах

en: Live preview settings
ru: Настройки автоматического предпросмотра

en: Automatically update preview on changes
ru: Автоматически обновлять предпросмотр при изменениях

en: Show information and statistics about the view during live preview
ru: Показывать информацию и статистику представления во время предпросмотра

en: Above the preview
ru: Выше предпросмотра

en: Below the preview
ru: Ниже предпросмотра

en: Show the SQL query
ru: Показывать SQL-запрос

en: Show performance statistics
ru: Показывать статистику выполнения

en: Master
ru: Основной

en: Display | Displays
ru[0]: Отображение
ru[1]: Отображения
ru[2]: Отображения

en: Unformatted list
ru: Неформатированный список

en: Contextual filters
ru: Контекстные фильтры

en: contextual filters
ru: контекстные фильтры

en: Contextual filter
ru: Контекстный фильтр

en: contextual filter
ru: контекстный фильтр

en: filter criteria
ru: критерии фильтрации

en: Filter criterion
ru: Критерий фильтра

en: filter criterion
ru: критерий фильтра

en: no results behavior
ru: поведение при отсутствии результатов

en: The content title.
ru: Заголовок материала.

en: The date the content was posted.
ru: Дата, когда был создан материал.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
ru: Отфильтровывает неопубликованные материалы, если у текущего пользователя нет доступа на их просмотр.

en: Whether or not the content is sticky.
ru: Материал закреплен или нет.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ru: Материал закреплен или нет. Чтобы показывать сначала список закрепленных материалов, установите нисходящий порядок сортировки.

en: The aliased path to this content.
ru: Путь-синоним на данный материал.

en: Relate content to the user who created it.
ru: Связывает материал с создавшим его пользователем.

en: User has a revision
ru: Есть редакция у пользователя

en: All nodes where a certain user has a revision
ru: Все материалы, где определенный пользователь имеет редакцию

en: Content revision is a history of changes to content.
ru: Редакция материала — это история изменений материала.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
ru: Связывает редакцию материала с создавшим ее пользователем.

en: Get the actual content from a content revision.
ru: Получить актуальное содержимое из редакций.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
ru: Прямая ссылка на удаление редакции материала.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
ru: Отфильтровать содержимое по праву на просмотр. <strong>Не нужно, если вы используете node в качестве базовой таблицы.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
ru: Отображать метку, если содержимое новое или обновлённое.

en: Show only content that is new or updated.
ru: Показывать только новые или обновлённые материалы.

en: Display the content with standard node view.
ru: Отображать содержимое в виде стандартного представления материала.

en: Content ID from URL
ru: ID материала из URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
ru: Содержимое связано с этим файлом. Обычно это происходит потому, что он указан в поле этого содержимого.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
ru: Разрешить "глубину" для Таксономии: Идентификатор термина (с глубиной) будет модифицирован с помощью значения дополнительного контекстного фильтра.

en: Content authored
ru: Содержимое присвоено автору

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
ru: Связать содержимое с пользователем, его создавшим. Эта зависимость будет создавать по одной записи на каждый элемент содержимого, созданного пользователем.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
ru: Позволить игнорировать значение контекстного фильтра. Может быть использовано, когда значения контекстных фильтров получаются из URL, и какая-либо часть из них должна быть проигнорирована.

en: View area
ru: Область представления

en: Insert a view inside an area.
ru: Вставить представление внутрь области.

en: Enable to override this field's links.
ru: Включите для переопределения ссылок этого поля.

en: Use field template
ru: Использовать шаблон поля

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
ru: Отметка этой опции включит тип отображения группой, и значения разделителя будут игнорироваться.

en: Multiple field settings
ru: Настройка множественного поля

en: Display all values in the same row
ru: Отображать все значения в одну линию

en: Display @count value(s)
ru: Показывать @count значений

en: Raw @column
ru: Сырая колонка @column

en: Link this field to the original piece of content
ru: Сделать это поле ссылкой на полную версию материала

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
ru: Включите эту опцию для вывода в виде абсолютной ссылки. Требуется, если вы хотите использовать путь в ссылке (в пункте "выводить это поле в виде ссылки" выше).

en: Access operation to check
ru: Операция доступа для проверки

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ru: Если выбрано, пользователь сможет ввести несколько значений в виде 1+2+3. В зависимости от числа требующихся для этого JOIN'ов, AND будет рассматриваться как OR в этом фильтре.

en: Load default filter from term page
ru: Загрузить фильтр по умолчанию со страницы термина

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ru: Преобразовать тире из URL в пробелы в фильтре имени термина

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
ru: Примечание: вы не имете прав для изменения. Если вы измените тип фильтра по умолчанию, эти настройки будут утеряны и вы не сможете их восстановить.

en: Change the way content is formatted.
ru: Изменить путь, по которому формируется содержимое.

en: Change settings for this format
ru: Изменить настройки для этого формата

en: Change the way each row in the view is styled.
ru: Выбрать путь стилизации каждой строки в представлении

en: Hide attachments in summary
ru: Скрыть вложения в анонсе

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
ru: Выберите отображать или не отображать вложения при показе контекстного фильтра.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
ru: Скрыть вложения при отображении сводки контекстного фильтра

en: Attachment position
ru: Размещение вложения

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
ru: Должно ли данное отображение наследовать значения контекстного фильтра от родительского отображения, к которому оно присоединено?

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
ru: Это представление будет отображено при посещении этого пути на вашем сайте. Рекомендуется, чтобы путь был похож на "path/%/%/feed" или "path/%/%/rss.xml", где в пути один % для каждого контекстного фильтра, определенного вами в представлении.

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
ru: Отображение @display настроено на использование меню, но текст ссылки меню не указан.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
ru: Отображение @display настроено на использование родительского меню, но текст ссылки родительского меню не указан.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
ru[0]: @count элемент, пропустить @skip
ru[1]: Постранично, @count элемента, пропустить @skip
ru[2]: Постранично, @count[2] элементов, пропустить @skip

en: @count item | Paged, @count items
ru[0]: @count элемент
ru[1]: Постранично, @count элемента
ru[2]: Постранично, @count[2] элементов

en: Create a page
ru: Создать страницу

en: Create a menu link
ru: Создать ссылку в меню

en: Include an RSS feed
ru: Включить RSS-ленту

en: Feed path
ru: Путь ленты

en: Feed row style
ru: Стиль строки ленты

en: Create a block
ru: Создать блок

en: of fields
ru: полей

en: of type
ru: типа

en: tagged with
ru: с тегами

en: teasers
ru: анонсы

en: full posts
ru: полные сообщения

en: titles
ru: заголовки

en: titles (linked)
ru: заголовки (ссылками)

en: Sorts
ru: Сортировки

en: HTTP method
ru: HTTP-метод

en: Hide view
ru: Скрыть представление

en: @group (historical data)
ru: @group (исторические данные)

en: User limit
ru: Пользовательские ограничения

en: Use path alias
ru: Использовать синоним пути

en: Field mappings
ru: Соотвествие полей

en: View any unpublished content
ru: Просмотр любых неопубликованных материалов

en: Relative default value
ru: Относительное значение по умолчанию

en: The comment UUID.
ru: UUID комментария.

en: The file UUID.
ru: UUID файла.

en: The term UUID.
ru: UUID термина.

en: The user UUID.
ru: UUID пользователя.

en: Field item
ru: Элемент поля

en: Edit shortcut set
ru: Редактировать набор ярлыков

en: Appearance settings
ru: Настройки оформления

en: Delete translation
ru: Удалить перевод

en: Unsorted
ru: Без сортировки

en: Changes to the style have been saved.
ru: Изменения стиля были сохранены.

en: Media query
ru: Медиа-запрос

en: Page cache maximum age
ru: Максимальный возраст кэша страниц

en: Aggregation type
ru: Тип агрегации

en: Mapping type
ru: Соответсвующий тип

en: Use replacement tokens from the first row
ru: Использовать шаблон подстановки из первой строки

en: Allow multiple filter values to work together
ru: Разрешить множественным значениям фильтров работать вместе

en: Customize field HTML
ru: Настроить HTML-код поля

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
ru: Вы можете использовать шаблоны подстановки из раздела перезаписи в этом классе.

en: Customize label HTML
ru: Настроить HTML-код метки

en: Customize field and label wrapper HTML
ru: Настроить оберточный HTML-код поля и метки

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
ru: Выберите тег HTML для оборачивания этого поля и метки, например H1, H2 и т.д. Если поле и метка отображаются не совместно, как например в таблице, то эта настройка может не использоваться.

en: Remove whitespace
ru: Удалить пробелы

en: Hide rewriting if empty
ru: Скрыть перезаписанное, если пусто

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
ru: Не отображать перезаписанное содержимое если это поле пусто.

en: Thousands marker
ru: Разделитель тысяч

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
ru: Раскрыть этот фильтр для посетителей и позволить его изменять

en: Representative sort order
ru: Характерный порядок сортировки

en: Subquery namespace
ru: Пространство имен подзапроса

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
ru: Дополнительно. Введите пространство имен для подзапроса, используемого этой связью.

en: Representative view
ru: Характерное представление

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
ru: Дополнительно. Используйте другое представление для генерации подзапроса связи. Это позволяет использовать фильтрацию и более одной сортировки. Если вы выберите представление здесь, то настройки сортировки указанные выше будут игнорироваться. Ваше представление должно в качестве поля содержать идентификатор его основы и должно иметь какую-либо сортировку.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
ru: Во время каждого запуска представления будет повторно генерироваться подзапрос, за исключением случая, когда сохраняются только эти настройки. Используется для тестирования в случае изменений где-либо в другом месте. ВНИМАНИЕ: очень влияет на производительность.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
ru: Раскройте эту сортировку для посетителей, чтобы позволить им изменять ее

en: This display is disabled.
ru: Это отображение отключено.

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
ru: Ошибка: отображение @display зависит от плагина '@plugin', который отсутствует.

en: Aggregation settings
ru: Настройки агрегации

en: Display extenders
ru: Расширенные отображения

en: Select extensions of the views interface.
ru: Выберите расширения интерфейса Views

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
ru: Отображение %display настроено с путём, который уже является синонимом пути. Это может привести к неожиданным результатам, поэтому лучше использовать внутренний путь.

en: Configure aggregation settings for @type %item
ru: Конфигурировать настройки агрегации для @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
ru: Выберите агрегирующую функцию для использования с этим полем.

en: Empty display extender
ru: Расширенное пустое отображение

en: Raw value from URL
ru: Необработанное значение из URL

en: Apply (all displays)
ru: Применить (все отображения)

en: Apply (this display)
ru: Применить (данное отображение)

en: The date of the most recent new content on the feed.
ru: Дата самого последнего нового содержимого в ленте.

en: Appears in: @bundles.
ru: Местонахождение: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
ru: Это синоним @group: @field.

en: @group (historical data): @field
ru: @group (исторические данные): @field

en: Delta - Appears in: @bundles.
ru: Delta - Появляется в: @bundles.

en: User who uploaded
ru: Загрузивший пользователь

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
ru: Термин таксономии, выбранный с помощью автодополнения или виджета выбора.

en: Representative node
ru: Характерный материал

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
ru: Получение одного характерного материала для каждого термина согласно выбранного критерия сортировки

en: Content with term
ru: Материалы с термином

en: Relate all content tagged with a term.
ru: Связывает все материалы, помеченные термином.

en: Has taxonomy term ID
ru: Имеет идентификатор термина таксономии

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
ru: Отобразить содержимое если ему присвоен выбранный термин таксономии.

en: Has taxonomy term
ru: Имеет термин таксономии

en: Taxonomy terms on node
ru: Термины таксономии материала

en: All taxonomy terms
ru: Все термины таксономии

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ru: Отображать материалы, если у них есть выбранные термины таксономии, или дочерние термины от выбранных. Из-за дополнительной сложности, это имеет меньше настроек, чем версия без глубины.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
ru: Имеет идентификатор термина таксономии (с глубиной)

en: Has taxonomy terms (with depth)
ru: Имеет термины таксономии (с глубиной)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
ru: Имеет модификатор глубины терминов таксономии

en: @entity using @field
ru: @entity, используя @field

en: Taxonomy term ID from URL
ru: ID термина таксономии из URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
ru: Получить один характерный материал для каждого пользователя в соответствии с выбранным критерием сортировки.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
ru: Если отмечено, множественные значения этого поля будут отображаться в одной строке. Если же не отмечено, каждое значение будет иметь собственную строку. При использовании группировки, пожалуйста убедитесь, что группировка по "ID материала/сущности" возымела какой-либо эффект.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
ru: Отображать иконку, представляющую тип файла вместо MIME-текста (такого как "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
ru: Загрузить фильтр по умолчанию со страницы материала. Это хорошо для связанных блоков таксономии

en: Path component
ru: Компонент пути

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
ru: Нумерация начинается с '1'. Например на странице 'admin/structure/types' 3й компонент пути это 'types'.

en: Use aggregation
ru: Использовать агрегацию

en: Display title may not be empty.
ru: Отображаемый заголовок не может быть пустым.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
ru: Когда значение фильтра <em>НЕ</em> доступно

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
ru: Когда значение фильтра <em>ДОСТУПНО</em> или предоставлено по умолчанию

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
ru: Это отображение не имеет источника для контекстных фильтров, поэтому их значения не будут доступны, пока вы не выберете 'Предоставить по умолчанию'.

en: Query Comment
ru: Комментарий запроса

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
ru: Если установлено, то комментарий будет встроен в запрос и передан на SQL-сервер. Это может быть полезно для ведения логов или отладки.

en: Count DISTINCT
ru: Счетчик DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
ru: Предоставлять элементы обертки полей по умолчанию

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
ru: Встроенные поля будут размещены рядом друг с другом, а не один за другим. Имейте в виду, что блочные поля будут игнорировать эту настройку, в частности, поля содержания и поля, содержащие другой отформатированный HTML.

en: Show the empty text in the table
ru: Показывать текст для пустого представления в таблице

en: The block could not be saved.
ru: Невозможно сохранить блок.

en: Datetime
ru: Дата

en: Language (fr, en, ...)
ru: Язык (fr, en, ...)

en: Link attributes
ru: Атрибуты ссылки

en: Max age
ru: Максимальный возраст

en: The user ID.
ru: ID пользователя.

en: Latest revision
ru: Последняя редакция

en: Responsive image
ru: Адаптивное изображение

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля заголовка RSS-элемента в каждой строке

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля ссылки RSS-элемента в каждой строке

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля описания RSS-элемента в каждой строке

en: Creator field
ru: Поле автора

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля автора RSS-элемента в каждой строке

en: Publication date field
ru: Поле даты публикации

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
ru: Плагин "строчного" стиля требует указания, какие поля представлений используются для элемента RSS.

en: Moderation states
ru: Состояния модерации

en: Unique watchdog event ID.
ru: Уникальный ID события в журнале.

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
ru: Уровень серьезности события; находится в диапазоне от 0 (Авария) до 7 (Отладка).

en: Logo image
ru: Изображение логотипа

en: Curaçao
ru: Кюрасао

en: Réunion
ru: Реюньон

en: Sint Maarten
ru: Синт-Мартен

en: Manage view modes
ru: Управление режимами просмотра

en: JavaScript settings
ru: Настройки JavaScript

en: Entity Reference
ru: Ссылка на сущность

en: An autocomplete text field.
ru: Текстовое поле с автодополнением.

en: Display the label of the referenced entities.
ru: Отображать метки связанных сущностей.

en: Rendered entity
ru: Готовая к выводу сущность

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
ru: Отображать связанные сущности с помощью entity_view().

en: Link label to the referenced entity
ru: Сделать метку ссылкой на сущность

en: Link to the referenced entity
ru: Ссылка на указанную сущность

en: Rendered as @mode
ru: Отрендерено в режиме @mode

en: Language types
ru: Типы языков

en: Add view mode
ru: Добавить режим просмотра

en: Edit view mode
ru: Редактировать режим просмотра

en: Filter HTML
ru: Фильтровать HTML

en: Configuration Manager
ru: Менеджер конфигураций

en: Default date
ru: Дата по умолчанию

en: Default end date
ru: Дата окончания по умолчанию

en: Time increments
ru: Время увеличивается на

en: 10 minute
ru: 10 минут

en: 30 minute
ru: 30 минут

en: Date value
ru: Значение даты

en: Text of the auto-reply message.
ru: Текст сообщения автоответчика.

en: Entity reference
ru: Ссылка на сущность

en: @name field is required.
ru: Поле "@name" обязательно для заполнения.

en: Fields pending deletion
ru: Поля, ожидающие удаления

en: No translatable fields
ru: Нет переводимых полей

en: Translations of %label
ru: Переводы %label

en: This translation is published
ru: Этот перевод опубликован

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
ru: Вы действительно хотите удалить перевод на языке @language для %label?

en: Shown
ru: Показано

en: Translate any entity
ru: Переводить любую сущность

en: Hide empty columns
ru: Скрыть пустые столбцы

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ru: Идентификатор материала, который пользователь создал или откомментировал. Чтобы применение данного поля не привело к неправильным результатам следует использовать аргумент или фильтр по UID.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
ru: Идентификатор пользователя, который имел дело с материалом (создал или прокомментировал его).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ru: Дата последнего обновления или комментирования материала. Чтобы применение данного поля не привело к неправильным результатам следует использовать аргумент или фильтр по UID.

en: Change handler
ru: Выбрать обработчик

en: Autocomplete (Tags style)
ru: Автодополнение (в стиле тегов)

en: Mail system
ru: Почтовая система

en: Hide empty column
ru: Скрыть пустую колонку

en: Restrict images to this site
ru: Ограничить изображения только данным сайтом

en: Disallows usage of &lt;img&gt; tag sources that are not hosted on this site by replacing them with a placeholder image.
ru: Запрет использования тега &lt;img&gt; с источниками за пределами данного сайта, заменяя их изображением-заполнителем.

en: Maximum dimensions
ru: Максимальные размеры

en: Fallback image style
ru: Резервный стиль изображений

en: Wide
ru: Широкий

en: The operator is invalid on filter: @filter.
ru: Оператор в фильтре @filter неверен.

en: No valid values found on filter: @filter.
ru: Допустимых значений не найдено для фильтра: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
ru: Значение @value не является массивом для оператора @operator в фильтре: @filter

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ru: Если не обозначено, поля, не настроенные на персонализацию их HTML-элементов, не получат обёрток для своих поля, метки и поля + метки. Это можно использовать для уменьшения количества разметки, генерируемой представлениями по умолчанию, ценой уменьшения удобства применения CSS.

en: banned IP addresses
ru: Блокированные IP адреса

en: The IP address %ip has been banned.
ru: IP адрес %ip был запрещён.

en: CKEditor settings
ru: Настройки CKEditor

en: Checked
ru: Выбранный

en: Validate options
ru: Варианты проверки

en: Whether the user is active or blocked.
ru: Пользователь заблокирован или активен.

en: Views query
ru: Запрос представлений

en: Language direction
ru: Направление языка

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ru: Троббер не показывает состояние загрузки, но занимает меньше места. Полоса прогресса полезна для контроля прогресса загрузки больших файлов.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
ru: Оставьте пустым для удаления как существующего имени пользователя, так и пароля.

en: To change the password, enter the new password here.
ru: Для изменения пароля, введите здесь новый пароль.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
ru: Полномочия HTTP-аутентификации должны содержать имя пользователя вместе с паролем.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
ru: Cron выполняет периодические задачи. Такие, как проверка обновлений или поисковая индексация материалов.

en: User name and password
ru: Имя пользователя и пароль

en: User module account form elements.
ru: Элементы формы учётной записи модуля User.

en: Manage form display
ru: Управление отображением формы

en: View modes
ru: Режимы отображения

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
ru: Путь Drupal или внешний URL-адрес, на который указывает ссылка "Ещё". Учтите, что при этом перезапишется настройка "Привязать отображение", о которой шла речь выше.

en: <em>Alt</em> field required
ru: Поле <em>Alt</em> обязательно для заполнения

en: <em>Title</em> field required
ru: Поле <em>Заголовок</em> обязательно для заполнения

en: Link to entity
ru: Ссылка на сущность

en: Bypass access checks
ru: Пропускать проверки доступа

en: View: @view - Display: @display
ru: Представление: @view - Экран: @display

en: Transform the case
ru: Изменение регистра

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
ru: Если выбран вариант «Пользовательский», см. <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">документы PHP</a> для форматов дат. В противном случае введите количество отображаемых единиц времени, которое по умолчанию равно 2.

en: Representative sort criteria
ru: Характерный критерий сортировки

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
ru: Критерий сортировки, применяемый к данным, полученным с помощью связи, для определения способа получения характерного элемента для каждой строки. Например, чтобы показать последний материал каждого пользователя, выберите "Материал: Дата обновления".

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
ru: Порядок используемый для критерия сортировки выбран выше.

en: Revert to default
ru: Вернуть к настройкам по умолчанию

en: No fields have been used in views yet.
ru: Представление не использует для вывода ни одно поле.

en: Provide a simple link to approve the comment.
ru: Прямая ссылка на подтверждение комментария.

en: Author uid
ru: UID Автора

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
ru: Связь каждой сущности @entity, содержащей поле @field, в котором указан файл.

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
ru: Связь каждой сущности @entity, содержащей поле @field, в котором указано изображение.

en: The tid of a taxonomy term.
ru: Идентификатор tid термина таксономии.

en: The user permissions.
ru: Права доступа пользователя.

en: First and last only
ru: Только первый и последний

en: Multiple-value handling
ru: Обработка множественных значений

en: Filter to items that share all terms
ru: Фильтровать по элементам, которые содержат все термины

en: Filter to items that share any term
ru: Фильтровать по элементам, которые содержат какой-либо из терминов

en: Use a pager
ru: Использовать постраничную навигацию

en: Logo path
ru: Путь к логотипу

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Drupal core)
ru: @module (<span class="admin-missing">несовместим с</span> данной версией Drupal)

en: Responsive
ru: Адаптивный

en: Full HTML
ru: Полный HTML

en: Tokens related to views.
ru: Токены, связанные с представлениями

en: The description of the view.
ru: Описание представления.

en: The title of current display of the view.
ru: Заголовок текущего отображения представления.

en: The URL of the view.
ru: URL представления.

en: -Select-
ru: -Выбор-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ru: Текст, помещаемый в атрибут "title", большинство браузеров отображает в виде всплывающей подсказки при наведении курсора мыши на ссылку.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
ru: Включите, чтобы скрыть данное поле при пустом значении. Обратите внимание, что метка поля или перезаписанное значение всё ещё будет отображаться. Для скрытия метки, измените настройки стиля или стиля строки для пустых полей. Для скрытия перезаписанного содержимого, отметьте флажок "Скрыть перезаписанное, если пусто".

en: Apostrophe
ru: Апостроф

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ru: Дата в виде CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
ru: Формат даты ГГГГММ.

en: Date in the form of YYYY.
ru: Формат даты ГГГГ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ru: Формат даты ММ (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ru: Формат даты ДД(01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ru: Формат даты НН(01-53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
ru: Если требуется больше полей uid добавьте коментарий: author relationship

en: Last comment uid
ru: UID последнего комментария

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
ru: Пользователь - автор содержимого. Если вам требуется больше полей, чем просто UID, добавьте отношение "Содержимое: Автор"

en: Convert spaces in term names to hyphens
ru: Заменить пробелы в имени термина на дефисы

en: Use rendered output to group rows
ru: Использовать обработку сгруппированных строк

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
ru: Если включено, обработанный вывод будет применен также и к группам строк.

en: Machine name of the field.
ru: Машинное имя поля.

en: Block count
ru: Количество блоков

en: Limit to vocabulary
ru: Ограничение словаря

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
ru: В этом поле вы можете использовать HTML. Поддерживаются следующие шаблоны подстановки:

en: Result summary
ru: Сводка результатов

en: Shows result summary, for example the items per page.
ru: Отображает сводку результатов. Например, все элементы страницы.

en: Use site default RSS settings
ru: Использовать RSS настройки сайта по умолчанию

en: Display list value as human readable
ru: Отображать список значений в удобочитаемом виде

en: Displays the link in contextual links
ru: Показывать данную ссылку в контекстных ссылках

en: Grouping field Nr.@number
ru: Группирующее поле Nr.@number

en: Original language
ru: Язык оригинала

en: Response status code
ru: Код состояния ответа

en: Callback function
ru: Функция обратного вызова

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
ru: Ваш поиск использовал слишком много и / или выражений. Только первые @count условия были включены в этот поиск.

en: Other…
ru: Другое...

en: The selected selection handler is broken.
ru: Выбранный обработчик выбора сломан.

en: Performance settings
ru: Настройки производительности

en: Hide description
ru: Скрыть описание

en: Display field as machine name.
ru: Отображает поле как машинное имя

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
ru: Предоставить отображение, которое может быть встроено с использованием views api.

en: Only has the 'authenticated user' role
ru: Имеет только роль "зарегистрированный пользователь"

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
ru: Имеет иные роли в дополнение к "зарегистрированный пользователь"

en: Remove tags from rendered output
ru: Удалить теги из обработанного вывода

en: Fields to be included as contextual links.
ru: Поля, будут включены в качестве контекстных ссылок.

en: Include destination
ru: Включать назначение

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
ru: Включать параметр назначения в ссылку, чтобы возвращать пользователя на предыдущую страницу после завершения контекстных действий.

en: Contextual Links
ru: Контекстные ссылки

en: Display fields in a contextual links menu.
ru: Отображать поля в меню контекстных ссылок.

en: Upload directory
ru: Каталог загрузки

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
ru: Невозможно сохранить файл %file, так как загрузка не была завершена.

en: Last page
ru: Последняя страница

en: Authentication provider
ru: Провайдер идентификации

en: Maximum attempts
ru: Максимальное количество попыток

en: Allowed values function
ru: Разрешённые значения функции

en: Third party settings
ru: Сторонние настройки

en: Date/time format
ru: Формат даты/времени

en: Enable translation
ru: Включить перевод

en: Default translation
ru: Перевод по умолчанию

en: This field supports tokens.
ru: Это поле поддерживает токены.

en: Search score
ru: Оценка поиска

en: Export options
ru: Параметры экспорта

en: There was a problem creating field %label: @message
ru: При создании поля %label возникла ошибка: @message

en: No content selected.
ru: Содержимое не выбрано.

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
ru: У поле списка (@field_name) с существующими данными не могут изменяться ключи.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
ru: Уникальное машинное имя, содержащее буквы, цифры и знак подчеркивания.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
ru: Если никакого изображения не загружено, то это изображение будет показано, и переопределит изображение по умолчанию, заданное для поля.

en: No blocked IP addresses available.
ru: Нет заблокированных IP-адресов.

en: The menu name. Primary key.
ru: Название меню. Первичный ключ.

en: The human-readable name of the menu.
ru: Человеко-читаемое название меню.

en: A description of the menu
ru: Описание меню.

en: The menu name. All links with the same menu name (such as 'navigation') are part of the same menu.
ru: Название меню. Все ссылки с одинаковым названием меню (например, "навигация") являются частью одного меню.

en: The menu link ID (mlid) is the integer primary key.
ru: Идентификатор ссылки меню (mlid) является целочисленным первичным ключом.

en: The parent link ID (plid) is the mlid of the link above in the hierarchy, or zero if the link is at the top level in its menu.
ru: Идентификатор родительской ссылки (plid) представляет собой mlid ссылки выше в иерархии, или ноль, если ссылка находится на верхнем уровне в ее меню.

en: The Drupal path or external path this link points to.
ru: Путь в системе Drupal или внешний путь, на который указывает эта ссылка.

en: For links corresponding to a Drupal path (external = 0), this connects the link to a {menu_router}.path for joins.
ru: Для ссылок, соответствующих пути Drupal (external = 0), это связывает ссылку с {menu_router}.path для объединений таблиц.

en: The text displayed for the link, which may be modified by a title callback stored in {menu_router}.
ru: Текст, отображаемый для ссылки, который может быть изменен обратным вызовом заголовка, хранящимся в {menu_router}.

en: The name of the module that generated this link.
ru: Имя модуля, который сгенерировал эту ссылку.

en: A flag for whether the link should be rendered in menus. (1 = a disabled menu item that may be shown on admin screens, -1 = a menu callback, 0 = a normal, visible link)
ru: Флаг, указывающий, что ссылка должна отображаться в меню. (1 = ссылка меню отключена, оно может быть показана на для администраторов, -1 = обратный вызов меню, 0 = обычная отображаемая ссылка)

en: A flag to indicate if the link points to a full URL starting with a protocol, like http:// (1 = external, 0 = internal).
ru: Флаг, сигнализирующий, что ссылка указывает на полный URL-адрес, который начинается с имени протокола, например http:// (1 = внешняя, 0 = внутренняя).

en: Flag indicating whether any links have this link as a parent (1 = children exist, 0 = no children).
ru: Флаг, указывающий, что у данная ссылка является родительской для каких-либо ссылок (1 = есть дочерние ссылки, 0 = не дочерних ссылок)

en: Flag for whether this link should be rendered as expanded in menus - expanded links always have their child links displayed, instead of only when the link is in the active trail (1 = expanded, 0 = not expanded)
ru: Флаг, указывающий, что данная ссылка должна отображаться в меню в раскрытом виде — у раскрытых ссылок всегда отображаются дочерние ссылки, а не только, когда ссылка является активной (1 = раскрыто, 2 = не раскрыто)

en: Link weight among links in the same menu at the same depth.
ru: Вес ссылки среди ссылок в том же меню и на той же глубине.

en: The depth relative to the top level. A link with plid == 0 will have depth == 1.
ru: Глубина, относительно верхнего уровня. Ссылка с plid == 0 будет иметь глубину == 1.

en: A flag to indicate that the user has manually created or edited the link (1 = customized, 0 = not customized).
ru: Флаг, указывающий, что пользователь вручную создал или отредактировал ссылку (1 = корректирова, 0 = не корректировал)

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the plid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
ru: Первый mlid в материализованном пути (materialized path). Если N = глубина, то pN должен равняться mlid. Если глубина > 1, то p(N-1) должно быть равно пледу. Все pX, где X > глубина должна быть равна нулю. Столбцы p1 .. p9 также называют родителями.

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
ru: Второй mlid в материализированном пути. Смотрите p1.

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
ru: Третий mlid в материализированном пути. Смотрите p1.

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
ru: Четвёртый mlid в материализированном пути. Смотрите p1.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
ru: Пятый mlid в материализированном пути. Смотрите p1.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
ru: Шестой mlid в материализированном пути. Смотрите p1.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
ru: Седьмой mlid в материализированном пути. Смотрите p1.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
ru: Восьмой mlid в материализированном пути. Смотрите p1.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
ru: Девятый mlid в материализированном пути. Смотрите p1.

en: Flag that indicates that this link was generated during the update from Drupal 5.
ru: Флаг, указывающий, что данная ссылка была сгенерирована во время обновления с Drupal 5.

en: Bulk operation
ru: Массовая операция

en: Button label
ru: Метка кнопки

en: View used to select the entities
ru: Представление для выборки сущностей

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
ru: Выберите представление и отображение для выбора сущностей, которые могут быть привязаны.<br />Подойдут только представления с отображением типа "Ссылка на сущность".

en: Views: Filter by an entity reference view
ru: Представления: фильтр на основе представления

en: Entity Reference Source
ru: Источник Entity Reference

en: Entity Reference list
ru: Список ссылок на сущность

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
ru: Для корректной работы отображения "@display" необходимо выбрать поля для поиска. Обратитесь к настройкам для формата списка ссылок на сущность.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
ru: Отображение "@display" использует поиск по полю %field, однако данное поле более не существует. Обратитесь к настройкам для формата списка ссылок на сущность.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
ru: <strong>Обратите внимание:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
ru: Выберите поле(я), по которому(ым) будет вестись поиск при использовании виджета автодополнения.

en: Public files directory
ru: Каталог публичных файлов

en: Temporary files directory
ru: Каталог временных файлов

en: Private files directory
ru: Каталог личных файлов

en: Comment Statistics
ru: Статистика Комментария

en: In-place content editing.
ru: Быстрое редактирование материала.

en: You have unsaved changes
ru: Имеются несохранённые изменения

en: Loading…
ru: Загрузка…

en: Translation for @language
ru: Перевод для @language

en: Use site name
ru: Использовать имя сайта

en: Use site slogan
ru: Использовать слоган сайта

en: File status
ru: Состояние файла

en: Reduce
ru: Уменьшить

en: Breakpoint
ru: Точка останова

en: Displaying @start - @end of @total
ru: Отображается с @start по @end из @total

en: Needs to be updated
ru: Нуждается в обновлении

en: Does not need to be updated
ru: Не нуждается в обновлении

en: Edit comment @subject
ru: Редактировать комментарий @subject

en: Only this translation is published. You must publish at least one more translation to unpublish this one.
ru: Только этот перевод опубликованный. Вы должны публиковать по крайней мере больше одного перевода для снятия с публикации этого перевода.

en: Time interval
ru: Интервал времени

en: Used in views
ru: Используется в представлениях

en: Views plugins
ru: Плагины представлений

en: Overview of plugins used in all views.
ru: Обзор плагинов, используемых во всех представлениях.

en: Display "Access Denied"
ru: Вывести текст "Доступ запрещён"

en: Timezone to be used for date output.
ru: Часовой пояс, используемый для вывода даты.

en: - Default site/user timezone -
ru: - Часовой пояс сайта/пользователя по умолчанию -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
ru: Групповые фильтры позволяют выбирать между предустановленными парами оператор|значение.

en: Filter type to expose
ru: Тип раскрытого фильтра

en: Single filter
ru: Одиночный фильтр

en: Grouped filters
ru: Групповые фильтры

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
ru: Запоминать выбор раскрытых фильтров только для выбранных ролей. Если роли не выбраны, то данные раскрытых фильтров не будут сохранены.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
ru: Выберите, какой виджет будет использоваться для обработки группы фильтров

en: grouped
ru: сгруппировано

en: Choose fields to combine for filtering
ru: Выберите объединяемые для фильтрации поля

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
ru: Этот фильтр не работает с особо сложными обработчиками.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
ru: Для использования данного фильтра добавьте поля.

en: @entity types
ru: типы @entity

en: There is no lock on view %name to break.
ru: Представление %name не блокировано.

en: &lt;Any&gt;
ru: &lt;Любой&gt;

en: There are no enabled views.
ru: Нет включенных представлений.

en: Display fields as RSS items.
ru: Отображать поля как элементы RSS.

en: - No value -
ru: - Нет значения -

en: Provide a simple link to the revision.
ru: Прямая ссылка на редакцию.

en: The ID of the entity that is related to the file.
ru: ID сущности, связанной с файлом.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
ru: Фильтровать результаты "Таксономия: Термин" по PID предка.

en: The raw numeric user ID.
ru: Необработанный числовой ID пользователя.

en: Unfiltered text
ru: Нефильтрованный текст

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
ru: Предоставляет поле ввода для неформатированного текста или разметки

en: Combine fields filter
ru: Фильтр комбинированных полей

en: Column used for click sorting
ru: Столбец, используемый для сортировки по клику

en: Use path alias instead of internal path.
ru: Использовать синоним пути вместо системного пути.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
ru: Время жизни кэша результатов необработанного запроса в секундах.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
ru: Время жизни кэша результатов HTML-вывода в секундах.

en: Custom time values must be numeric.
ru: Пользовательские значения времени должны быть числовыми.

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
ru: Укажите, отображать ли контекстные фильтры для этого представления или нет.

en: Display 'more' link only if there is more content
ru: Показать ссылку 'еще' только если есть больше содержимого

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
ru: Отображение раскрытых фильтров в блоках требует флажка "Использовать AJAX" для корректной работы.

en: Number of pager links visible
ru: Количество отображаемых ссылок навигатора

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
ru: Укажите количество ссылок на страницы, отображаемых в постраничном навигаторе.

en: Query Tags
ru: Метки запроса

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
ru: Если установлено, то эта метка будет добавлена к запросу и будет возможно идентифицировать запрос в модуле. Это может быть полезно для изменения запросов.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
ru: Тэги запроса могут содержать только буквы в нижнем регистре и знаки подчеркивания.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля даты публикации RSS-элемента в каждой строке. Требуется для формата спецификации RFC 2822.

en: GUID settings
ru: Настройки GUID

en: GUID field
ru: Поле GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
ru: Глобальный уникальный ID элемента RSS.

en: GUID is permalink
ru: GUID - постоянная ссылка

en: The RSS item GUID is a permalink.
ru: GUID RSS-элемента - постоянная ссылка

en: Add views row classes
ru: Добавлять классы строк

en: Force using fields
ru: Принудительно использовать поля

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
ru: Если ни одна строка или плагин не поддерживает поля, эта опция может принудительно включить их. Таким образом, вы можете, например, включить группировку по полю, используя отображение содержимого.

en: File storage
ru: Хранилище файлов

en: A flexible, recolorable theme with many regions and a responsive, mobile-first layout.
ru: Гибкая, перекрашиваемая тема со множеством регионов и отзывчивостью, макетом "сначала-мобильные".

en: Enter 0 for no limit.
ru: Введите 0 для снятия ограничения.

en: Entity label
ru: Метка сущности

en: Compress cached pages
ru: Сжатие кэшированных страниц

en: The @type %title has been deleted.
ru: @type %title был удалён.

en: The URL %url is not valid.
ru: URL %url не корректный.

en: All messages, with backtrace information
ru: Все сообщения, с информацией обратной трассировки

en: The views entity selection mode requires a view.
ru: Режим выбора сущности с помощью Views требует представления.

en: Revision user
ru: Пользователь ревизии

en: The connection protocol %backend does not exist.
ru: Протокол соединения %backend не существует.

en: Unknown (@langcode)
ru: Неизвестный (@langcode)

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
ru: Файл %file не может быть сохранён. Максимально допустимый размер %maxsize.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
ru: Невозможно загрузить файл так как путь сохранения %destination некорректный.

en: The file %path was not deleted because it does not exist.
ru: Файл %path не был удален, так как такого файла не существует.

en: %name field is not in the right format.
ru: %name поле имеет неправильный формат.

en: %name is not a valid number.
ru: Значение %name не является допустимым числом.

en: %name must be a valid color.
ru: %name должно быть корректным цветом.

en: Theme hook %hook not found.
ru: Хук %hook темы не был найден.

en: Table @name already exists.
ru: Таблица @name уже существует.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table doesn't exist.
ru: Невозможно переименовать @table в @table_new: таблица @table не существует.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table_new already exists.
ru: Невозможно переименовать @table в @table_new: таблица @table_new уже существует.

en: Cannot add field @table.@field: table doesn't exist.
ru: Невозможно добавить поле @table.@field: таблица не существует.

en: Cannot add field @table.@field: field already exists.
ru: Невозможно добавить поле @table.@field: поле уже существует.

en: Cannot set default value of field @table.@field: field doesn't exist.
ru: Невозможно установить значение по умолчанию для поля @table.@field: поле не существует.

en: Cannot remove default value of field @table.@field: field doesn't exist.
ru: Невозможно удалить значение по умолчанию для поля @table.@field: поле не существует.

en: Cannot add primary key to table @table: table doesn't exist.
ru: Невозможно добавить первичный ключ для таблицы @table: таблица не существует.

en: Cannot add primary key to table @table: primary key already exists.
ru: Невозможно добавить первичный ключ для таблицы @table: первичный ключ уже существует.

en: Cannot add unique key @name to table @table: table doesn't exist.
ru: Невозможно добавить уникальный ключ @name таблице @table: таблица не существует.

en: Cannot add unique key @name to table @table: unique key already exists.
ru: Невозможно добавить уникальный ключ @name таблице @table: уникальный ключ уже существует.

en: Cannot add index @name to table @table: table doesn't exist.
ru: Невозможно добавить индекс @name таблице @table: таблица не существует.

en: Cannot add index @name to table @table: index already exists.
ru: Невозможно добавить индекс @name таблице @table: индекс уже существует.

en: Cannot change the definition of field @table.@name: field doesn't exist.
ru: Невозможно изменить определение поля @table.@name: поле не существует.

en: Cannot rename field @table.@name to @name_new: target field already exists.
ru: Невозможно переименовать поле @table.@name в @name_new: целевое поле уже существует.

en: There is no @label yet.
ru: @label ещё нет.

en: Boolean value
ru: Логическое значение

en: The referenced entity
ru: Связанная сущность

en: Integer value
ru: Целочисленное значение

en: Language object
ru: Объект языка

en: Text value
ru: Текстовое значение

en: Show all columns
ru: Показать все столбцы

en: Show table cells that were hidden to make the table fit within a small screen.
ru: Показать ячейки таблицы, которые были скрыты, чтобы разместить всю таблицу на маленьком экране.

en: List additional actions
ru: Список дополнительных действий

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions.
ru: Уникальная метка для данного, расширенного действия. Данная метка будет отображена в интерфейсе модулей, которые интегрируются с действиями.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended in order to better identify the precise action taking place.
ru: Расширенное действие использует дополнительные настройки, которые должны быть выбраны ниже. Для лучшего распознавания действия в дальнейшем рекомендуем изменить  поле <em>Описание</em>.

en: Perform tasks on specific events triggered within the system.
ru: Выполняет задачи при возникновении определённых событий, запущенных системой.

en: Aggregator refresh
ru: Обновление агрегатора

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds) from external sources.
ru: Агрегаторы объединяют содержимое (RSS, RDF, и Atom ленты) из внешних источников.

en: The feed from %site seems to be broken because of error "%error".
ru: Лента с  %site похоже повреждена из-за ошибки "%error".

en: This IP address is already banned.
ru: Данный IP адрес уже запрещён.

en: You may not ban your own IP address.
ru: Вы не можете запретить собственный IP адрес.

en: Banning IP addresses
ru: Запрет IP адресов

en: IP addresses listed here are banned from your site. Banned addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
ru: IP-адреса, перечисленные здесь заблокированы на вашем сайте. Заблокированным адресам полностью закрыт доступ на сайт и они могут видеть лишь краткое сообщение, объясняющее ситуацию.

en: Ban IP addresses
ru: Запрет IP адресов

en: IP address bans
ru: Блокирование IP адресов

en: Enables banning of IP addresses.
ru: Включает блокировку IP адресов.

en: Language type
ru: Тип языка

en: No book content available.
ru: Содержимое книги отсутствует.

en: You must enter a valid hexadecimal color value for %name.
ru: Необходимо ввести действительное шестнадцатеричное значение цвета для %name.

en: Allows administrators to manage configuration changes.
ru: Позволяет администраторам управлять изменениями конфигурации.

en: Database Logging
ru: Ведения Журнала Базы Данных

en: Trim link text length
ru: Сокращать длину текста ссылки

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
ru: Для снятия ограничения на длину текста самой ссылки оставить пустым.

en: URL only
ru: Только URL

en: Show URL as plain text
ru: Показать URL как обычный текст

en: Add rel="nofollow" to links
ru: Добавить к ссылкам rel="nofollow"

en: Link text trimmed to @limit characters
ru: Текст ссылки обрезается до @limit символов

en: Link text not trimmed
ru: Текст ссылки не обрезается

en: Show URL only as plain-text
ru: Показывать URL только как обычный текст

en: Show URL only
ru: Показать только URL

en: Add rel="@rel"
ru: Добавить rel="@rel"

en: Provides a simple link field type.
ru: Добавляет тип поля с простой ссылкой.

en: Thin space
ru: Узкий пробел

en: Processed text
ru: Обработанный текст

en: Re-use existing field: you need to provide a label.
ru: Повторное использование существующего поля: необходимо указать метку.

en: The specified file %file could not be copied because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ru: Указанный файл %file не может быть скопирован потому, что указан неверный путь назначения. Более подробная информация находится в системном журнале.

en: The specified file %file could not be moved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ru: Указанный файл %file не может быть перемещён потому, что путь назначения неверен. Более подробная информация находится в системном журнале.

en: The data could not be saved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ru: Данные не могут быть сохранены потому, что путь назначения неверен. Более подробная информация находится в системном журнале.

en: File %file (%realpath) could not be copied because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
ru: Файл %file (%realpath) не может быть скопирован потому, что путь назначения %destination неверен. Это часто бывает вызвано неправильным использованием file_copy() или отсутствующей обёрткой потока (stream wrapper).

en: File %file could not be copied because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
ru: Файл %file невозможно скопировать поскольку путь назначения %destination неверен. Это часто бывает вызвано неправильным использованием функции file_copy().

en: File %file (%realpath) could not be moved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
ru: Указанный файл %file (%realpath) невозможно переместить, поскольку путь назначения %destination неверен. Это может быть вызвано ненадлежащим использованием функции file_move() или отсутствием обёртки потока (stream wrapper).

en: File %file could not be moved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
ru: Указанный файл %file невозможно переместить, поскольку путь назначения %destination неверен. Это может быть вызвано ненадлежащим использованием функции file_move() или отсутствием обёртки потока (stream wrapper).

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection because it is in use by the following modules: %modules.
ru: Временный файл "%path" не удалён во время уборки мусора, поскольку он используется следующими модулями: %modules.

en: Are you sure you want to delete the forum %label?
ru: Вы уверены, что хотите удалить форум %label?

en: Edit style %name
ru: Редактировать стиль %name

en: Error generating image, missing source file.
ru: Ошибка генерирования изображения, отсутствует исходный файл.

en: Set @title as default
ru: Установить @title по умолчанию

en: Custom language...
ru: Пользовательский язык...

en: Fill in the language details and save the language with <em>Add custom language</em>.
ru: Введите подробную информацию о языке и сохраните язык с помощью кнопки <em>Добавить собственный язык</em>.

en: The language %language (%langcode) already exists.
ru: Язык %language (%langcode) уже существует.

en: Use the <em>Add language</em> button to save a predefined language.
ru: Для сохранения предопределённого языка используйте кнопку <em>Добавить язык</em> .

en: The language %language has been created and can now be used.
ru: Был создан язык %language и теперь его можно использовать.

en: The %language (%langcode) language has been removed.
ru: Язык %language (%langcode) был удалён.

en: Path prefix configuration
ru: Конфигурация префикса пути

en: Domain configuration
ru: Настройки домена

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
ru: Префикс пути языка %language (%langcode) (Язык по умолчанию)

en: %language (%langcode) path prefix
ru: Префикс пути языка %language (%langcode)

en: %language (%langcode) domain
ru: Домен языка %language (%langcode)

en: The prefix may not contain a slash.
ru: Префикс не может содержать косую черту.

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
ru: Префикс для языка %language, %value, не является уникальным.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
ru: Домен для языка %language, %value, не является уникальным.

en: Existing languages
ru: Существующие языки

en: Add a new mapping
ru: Добавить новое соответствие

en: Browser language code
ru: Код языка браузера

en: Browser language codes must be unique.
ru: Код языка браузера должен быть уникальным.

en: Browser language codes can only contain lowercase letters and a hyphen(-).
ru: Код языка браузера может содержать только буквы нижнего регистра и дефис (-)

en: Are you sure you want to delete %browser_langcode?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %browser_langcode?

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available, pick <em>Custom language...</em> at the end and provide a language code and other details manually.
ru: Добавьте язык, который будет поддерживаться вашим сайтом. Если желаемый язык недоступен, в конце выберите <em>Пользовательский язык... </em> и введите код языка и другие сведения вручную.

en: Language from the URL (Path prefix or domain).
ru: Язык из URL (Префикс пути или домена).

en: Language from a request/session parameter.
ru: Язык на основе параметра запроса/сессии.

en: Language from the browser's language settings.
ru: Язык из языковых настроек браузера.

en: Account administration pages
ru: Страницы администрирования учётных записей

en: Account administration pages language setting.
ru: Настройки языка для страниц администрирования учётных записей.

en: The %language (%langcode) language has been created.
ru: Язык %language (%langcode) был создан.

en: The %language (%langcode) language has been updated.
ru: %language (%langcode) язык был обновлен.

en: Browser language detection configuration
ru: Конфигурация определения языка из браузера

en: A Gettext Portable Object file.
ru: Файл Gettext Portable Object.

en: Treat imported strings as custom translations
ru: Считать импортированные строки собственными переводами

en: Overwrite non-customized translations
ru: Перезаписать неперсонализированные переводы

en: Overwrite existing customized translations
ru: Перезаписать существующие персонализированные переводы

en: No language available. The export will only contain source strings.
ru: Языки недоступны. Экспорт будет содержать только исходные строки.

en: Source text only, no translations
ru: Только исходный текст, без переводов

en: Include non-customized translations
ru: Добавлять неперсонализированные переводы

en: Include customized translations
ru: Добавлять персонализированные переводы

en: Include untranslated text
ru: Добавлять непереведённый текст

en: @count disallowed HTML string(s) in files: @files.
ru: @count недопустимых HTML-строк в файлах: @files.

en: Translation type
ru: Тип перевода

en: Non-customized translation
ru: Неперсонализированный перевод

en: Customized translation
ru: Персонализированный перевод

en: The strings have been saved.
ru: Строки сохранены.

en: In Context
ru: В Контексте

en: First plural form | @count. plural form
ru[0]: В первой форме множественного числа
ru[1]: Во @count-й форме множественного числа
ru[2]: В @count[2]-й форме множественного числа

en: Interface translation
ru: Перевод интерфейса

en: not applicable
ru: не применимо

en: Enable interface translation to English
ru: Включить перевод интерфейса на Английский

en: Interface translations directory
ru: Каталог переводов интерфейса

en: Removed JavaScript translation file for the language %language because no translations currently exist for that language.
ru: Удалён JavaScript-файл перевода для языка %language, т.к. в данный момент переводы для этого языка отсутствуют.

en: User interface translation
ru: Перевод пользовательского интерфейса

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
ru: Импорт строки "%string" не выполнен из-за недопустимого или повреждённого HTML.

en: logged in users only
ru: только для авторизовавшихся пользователей

en: Author's preferred language
ru: Предпочтительный язык автора

en: %type is used by 1 piece of content on your site. You can not remove this content type until you have removed all of the %type content. | %type is used by @count pieces of content on your site. You may not remove %type until you have removed all of the %type content.
ru[0]: %type используется в 1 материале на сайте. Невозможно удалить данный тип материала пока не удалены все материалы типа %type.
ru[1]: %type используется в @count материалах на сайте. Невозможно удалить данный тип материала пока не удалены все материалы типа %type.
ru[2]: %type используется в @count[2] материалах на сайте. Невозможно удалить данный тип материала пока не удалены все материалы типа %type.

en: The language code of the language the node is written in.
ru: Код языка, на котором написан материал.

en: Query tagged for node access but there is no node table, specify the base_table using meta data.
ru: Запрос помечен для доступа к нодам, но нет таблицы нод, укажите base_table, используя метаданные.

en: Briefly describe the changes you have made.
ru: Кратко опишите внесённые вами изменения.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set as <em>- None -</em>.
ru: Синоним пути, установленный для заданного языка, будет всегда использоваться в случае когда будет показываться данная страница на данном языке, также данный синоним будет иметь старшинство перед таким синонимом пути как <em>- Не указано -</em>.

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
ru: Использовать по умолчанию иконку поставляемую с темой

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
ru: Примеры: <code>@implicit-public-file</code> (для файла в общедоступной файловой системе), <code>@explicit-file</code> или <code>@local-file</code>.

en: Message to display when in maintenance mode
ru: Сообщение о том, что сайт находится в режиме технического обслуживания

en: This theme requires the base theme @base_theme to operate correctly.
ru: Данной теме для правильной работы требуется базовая тема @base_theme.

en: This theme requires the theme engine @theme_engine to operate correctly.
ru: Данной теме для правильной работы требуется механизм темы @theme_engine.

en: Use maintenance mode when making major updates, particularly if the updates could disrupt visitors or the update process. Examples include upgrading, importing or exporting content, modifying a theme, modifying content types, and making backups.
ru: Используйте режим технического обслуживания для основных обновлений, в частности, если такие обновления  могут сорвать визиты посетителей или сам процесс обновления. К ним относится модернизация сайта, импорт или экспорт материалов, изменение темы или типов материалов и создание резервных копий.

en: A language object.
ru: Объект языка.

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
ru: Все виды сущностей, например материалы, комментарии или пользователи.

en: An entity field containing a boolean value.
ru: Поле сущности, содержащее логическое значение.

en: An entity field referencing a language.
ru: Поле сущности, являющееся ссылкой на язык.

en: An entity field containing an entity reference.
ru: Поле сущности, содержащее ссылку на сущность.

en: Add and enable modules to extend site functionality.
ru: Для расширения функциональности сайта добавьте и включите дополнительные модули.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
ru: %file в папке  не защищён от изменений и представляет угрозу безопасности. Вы должны изменить разрешения каталога, чтобы они не были доступны для записи.

en: Configuration directories
ru: Каталоги конфигураций

en: Apply pending updates
ru: Применить ожидающие обновления

en: Translation is not supported if language is always one of: @locked_languages
ru: Перевод не поддерживается если язык один из: @locked_languages

en: HTTP request to @url failed with error: @error.
ru: HTTP-запрос к @url завершился с ошибкой: @error.

en: Update Manager
ru: Менеджер обновлений

en: The name for this role. Example: "Moderator", "Editorial board", "Site architect".
ru: Имя этой роли. Например: "Модератор", "Редакционная коллегия", "Архитектор сайта".

en: User module 'member for' view element.
ru: Модуль User 'зарегистрирован на сайте' элемент отображения.

en: This is also assumed to be the primary language of this account's profile information.
ru: Также будет считаться основным языком информации о профиле для данной учётной записи.

en: Administration pages language
ru: Язык страниц администрирования

en: Build a custom site without pre-configured functionality. Suitable for advanced users.
ru: Создать собственный сайт без предварительно настроенной функциональности. Подходит для опытных пользователей.

en: Header background top
ru: Верхняя часть фона шапки страницы

en: Header background bottom
ru: Нижняя часть фона шапки страницы

en: Site's default language (@lang_name)
ru: Язык сайта по умолчанию (@lang_name)

en: Installation profile
ru: Установочный профиль

en: Selected language
ru: Выбранный язык

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
ru: Введите текст, который отобразиться, если данное поле содержит пустой результат. Вы можете использовать HTML. Вы можете ввести данные из текущего представления, а также использовать шаблоны замены из раздела "Перезаписать результаты", находящегося ниже.

en: Expose sort order
ru: Выставить порядок сортировки

en: Use a custom %field_name
ru: Использовать пользовательский %field_name

en: Validation settings
ru: Настройки проверки

en: @dir can not be opened
ru: @dir не может быть открыт

en: Breakpoints can be organized into groups. Modules and themes should use groups to separate out breakpoints that are meant to be used for different purposes, such as breakpoints for layouts or breakpoints for image sizing.
ru: Точки перехода могут быть организованы в группы. Модули и темы должны использовать группы для разделения точек перехода в соответствии с их назначением, например, точки перехода для макетов или точки перехода для изменения размеров изображений.

en: Manage breakpoints and breakpoint groups for responsive designs.
ru: Управление точками и группами перехода для адаптивного дизайна.

en: Parent permalink
ru: Постоянная ссылка родительского комментария

en: Save and manage fields
ru: Сохранить и перейти к настройке полей

en: Image removed.
ru: Изображение удалено.

en: This image has been removed. For security reasons, only images from the local domain are allowed.
ru: Данное изображение было удалено. Из соображений безопасности разрешены только изображения на локальном домене.

en: Only images hosted on this site may be used in &lt;img&gt; tags.
ru: Теги &lt;img&gt; могут использоваться только для изображений размещённых на данном сайте.

en: An error occurred trying to check available interface translation updates.
ru: Во время проверки доступных обновлений для переводов интерфейса произошла ошибка.

en: Checked available interface translation updates for one project. | Checked available interface translation updates for @count projects.
ru[0]: Проверены обновления переводов интерфейса для @count проекта.
ru[1]: Проверены обновления переводов интерфейса для @count проектов.
ru[2]: Проверены обновления переводов интерфейса для @count проектов.

en: Available translation updates
ru: Доступные обновления перевода

en: Get a status report about available interface translations for your installed modules and themes.
ru: Получение отчёта о доступных переводах интерфейса для установленных модулей и тем.

en: Optionally, specify a relative URL to display as the front page. Leave blank to display the default front page.
ru: Дополнительно, укажите относительный URL для главной страницы. Оставьте пустым для показа главной страницы по умолчанию.

en: Vocabulary language
ru: Язык словаря

en: Terms language
ru: Язык терминов

en: View profile
ru: Просмотреть профиль

en: User account actions
ru: Действия для учётной записи пользователя

en: The role machine-name of the role.
ru: Машинное имя роли.

en: The base table used for this view.
ru: Базовая таблица, используемая для этого представления.

en: Base field
ru: Базовое поле

en: The base field used for this view.
ru: Базовое поле, используемое для этого представления.

en: The total amount of results returned from the view. The current display will be used.
ru: Общая сумма результатов, возвращённая представлением. Используется текущее отображение.

en: The number of items per page.
ru: Количество элементов на странице.

en: The current page of results the view is on.
ru: Текущая страница результатов представления.

en: The total page count.
ru: Общее количество страниц.

en: Override the default view title for this view. This is useful to display an alternative title when a view is empty.
ru: Переопределить заголовок представления для этого представления. Это полезно для отображения альтернативного заголовка когда представление пустое.

en: Overridden title
ru: Заголовок переопределён

en: Manage customized lists of content.
ru: Управление настраиваемыми списками содержимого.

en: Administrative interface for Views.
ru: Административный интерфейс для Представлений

en: Uyghur
ru: Уйгурский

en: Tracker - User
ru: Изменения - Пользователь

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ru: Материал опубликован или нет. Чтобы применение данного поля не привело к неправильным результатам следует использовать аргумент или фильтр по UID.

en: The translation authoring username %name does not exist.
ru: Имя пользователя автора перевода %name не существует.

en: You have to specify a valid translation authoring date.
ru: Необходимо указать корректную дату создания перевода.

en: Database %database not found. The server reports the following message when attempting to create the database: %error.
ru: База данных %database не найдена! Сервер выдаёт следующее сообщение при попытке создать базу данных: %error.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist or does the database user have sufficient privileges to create the database?</li><li>Have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
ru: Не удалось подключиться к серверу базы данных. Сервер сообщает следующее сообщение: %error.<ul><li>Запущен ли сервер базы данных?</li><li>Существует ли база данных, или имеет ли пользователь базы данных достаточные права для создания базы данных?</li><li>Правильно ли введено имя базы данных?</li><li>Правильно ли введено имя пользователя пароль?</li><li>Правильно ли введено имя хоста базы данных?</li></ul>

en: Install another module
ru: Установить другой модуль

en: Are you sure you want to unblock %ip?
ru: Вы уверены, что хотите разблокировать %ip?

en: Import all
ru: Импортировать всё

en: Another request may be synchronizing configuration already.
ru: Другой запрос возможно уже синхронизирует конфигурацию.

en: @count new | @count new
ru[0]: @count новый
ru[1]: @count новых
ru[2]: @count[2] новых

en: @count changed | @count changed
ru[0]: @count изменён
ru[1]: @count изменено
ru[2]: @count[2] изменено

en: @count removed | @count removed
ru[0]: @count удалён
ru[1]: @count удалено
ru[2]: @count[2] удалено

en: Synchronize configuration
ru: Синхронизация конфигурации

en: Flag other translations as outdated
ru: Пометить другие переводы как устаревшие

en: Do not flag other translations as outdated
ru: Не помечайте другие переводы как устаревшие

en: Provides an image formatter and breakpoint mappings to output responsive images using the HTML5 picture tag.
ru: Предоставляет средства форматирования изображения и сопоставления контрольных точек для вывода адаптивных изображений с помощью тега изображения HTML5.

en: Example: 'Hero image' or 'Author image'.
ru: Пример: 'Изображение героя' или 'Изображение автора'.

en: Breakpoint group
ru: Группа точек останова

en: Select an image style for this breakpoint.
ru: Выберите стиль изображения для данной точки останова.

en: Exposes entities and other resources as RESTful web API
ru: Раскрывает сущности и другие ресурсы как RESTful web API

en: Access @method on %label resource
ru: Доступ к @method на ресурсе %label

en: User-defined shortcuts
ru: Ярлыки, определённые пользователем

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/results/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
ru: По умолчанию SimpleTest удаляет результаты после их просмотра на странице результатов, но в некоторых случаях может быть полезно оставить результаты в базе данных. Результаты можно просмотреть в <em>admin/config/development/testing/results/[test_id]</em>. Идентификатор теста можно найти в базе данных, самой простой таблице или отслеживать при первом просмотре результатов. Кроме того, некоторые модули могут предоставлять больше анализа или функций, которые требуют, чтобы этот параметр был отключен.

en: Displayed as %date_format
ru: Отображается как %date_format

en: opened
ru: Открыто

en: Enabling translation
ru: Включение перевода

en: Create %language translation of %title
ru: Создать %language перевод для %title

en: Source language: @language
ru: Исходный язык: @language

en: If you made a significant change, which means the other translations should be updated, you can flag all translations of this content as outdated. This will not change any other property of them, like whether they are published or not.
ru: Если внесены существенные изменения, требующие обновления перевода, то можно пометить все переводы данного материала как устаревшие. При этом никакие другие свойства данных материалов, к примеру, параметры публикации, затронуты не будут.

en: When this option is checked, this translation needs to be updated. Uncheck when the translation is up to date again.
ru: Когда данная опция включена, этот перевод нуждается в обновлении. Снимите отметку после актуализации перевода.

en: Source language set to: %language
ru: Исходный язык установлен в: %language

en: This will delete all the translations of %label.
ru: Это удалит все переводы %label.

en: No path is set
ru: Путь не установлен

en: View differences
ru: Просмотр различий

en: Menu language
ru: Язык меню

en: Block types
ru: Типы блоков

en: Access in-place editing
ru: Доступ ко встроенному редактору

en: Updated the %field-name field through in-place editing.
ru: %field-name поле обновлено через быстрое редактирование.

en: No item selected.
ru: Ни один элемент не выбран.

en: Modified timestamp
ru: Время изменения

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
ru: Вы уверены, что хотите удалить @entity-type %label?

en: The @entity-type %label has been deleted.
ru: @entity-type %label был удалён.

en: Edit %label
ru: Редактировать %label

en: Add @bundle
ru: Добавить @bundle

en: Reference type
ru: Тип связи

en: Horizontal orientation
ru: Горизонтальная ориентация

en: Vertical orientation
ru: Вертикальная ориентация

en: Tray orientation changed to @orientation.
ru: Ориентация панели инструментов изменена на @orientation.

en: South Sudan
ru: Южный Судан

en: Custom output for TRUE
ru: Пользовательский вывод для TRUE

en: Custom output for FALSE
ru: Пользовательский вывод для FALSE

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your email address.
ru: Спасибо за запрос на создание учётной записи. Ваша учётная запись сейчас ожидает одобрения администратором сайта.<br />Между тем на ваш email-адрес отправлено приветственное сообщение с дальнейшими указаниями.

en: An unrecoverable error has occurred. You can find the error message below. It is advised to copy it to the clipboard for reference.
ru: Произошла неустранимая ошибка. Текст ошибки приведён ниже этого сообщения. Пожалуйста, сохраните текст этой ошибки и используйте его в обсуждениях решения этой проблемы.

en: Place block
ru: Разместить блок

en: Port number
ru: Номер порта

en: Revision timestamp
ru: Метка времени редакции

en: Administer account settings
ru: Администрирование настроек учётной записи

en: Entity language
ru: Язык сущности

en: Hide empty
ru: Скрывать пустые

en: Quick Edit
ru: Быстрое редактирование

en: Revision Log message
ru: Сообщение в журнал о редакции

en: The translation set id for this node
ru: Идентификатор множества переводов для данного материала

en: Registered timestamp
ru: Временная метка регистрации

en: Signature format
ru: Формат подписи

en: Init
ru: Инициализация

en: Update form
ru: Обновить форму

en: HTTP Basic Authentication
ru: HTTP Basic-аутентификация

en: Storage settings
ru: Настройки хранилища

en: File added
ru: Файл добавлен

en: File removed
ru: Файл удалён

en: Translate configuration
ru: Перевод конфигурации

en: Translations directory
ru: Каталог переводов

en: The translations directory does not exist.
ru: Каталог переводов не существует.

en: The translations directory is not readable.
ru: Каталог переводов недоступен для чтения.

en: The translations directory is not writable.
ru: Каталог переводов недоступен для записи.

en: The translations directory is writable.
ru: Каталог переводов доступен для записи.

en: The translation server is offline.
ru: Сервер переводов не в сети.

en: The translation server is online.
ru: Сервер переводов в сети.

en: The %language translation is not available.
ru: %language перевод недоступен.

en: The %language translation is available.
ru: %language перевод доступен.

en: The %language translation could not be downloaded.
ru: Невозможно загрузить %language перевод.

en: Not blank
ru: Не пустой

en: You have unsaved changes.
ru: Есть несохранённые изменения.

en: Allows users to apply an action to one or more items.
ru: Позволяет пользователям применить действие одному или нескольким элементам.

en: A unique name for this action. It must only contain lowercase letters, numbers and underscores.
ru: Уникальное имя для данного действия. Должно содержать только символы нижнего регистра, цифры и подчёркивания.

en: All actions, except selected
ru: Все действия, кроме выбранных

en: Only selected actions
ru: Только выбранные действия

en: Selected actions
ru: Выбранные действия

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
ru[0]: %action было применено @count элементу.
ru[1]: %action было применено @count элементам.
ru[2]: %action было применено @count[2] элементам.

en: The feed language code.
ru: Код языка ленты.

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
ru: Время когда эта лента была поставлена в очередь на обновление, если не в очереди тогда 0.

en: The link of the feed.
ru: Ссылка RSS-ленты.

en: Calculated hash of the feed data, used for validating cache.
ru: Рассчитанный хеш данных ленты, используется для проверки кэша.

en: The ID of the aggregator feed.
ru: Идентификатор агрегатора ленты.

en: The title of the feed item.
ru: Заголовок элемента RSS-ленты.

en: The feed item language code.
ru: Код языка элемента RSS-ленты.

en: The link of the feed item.
ru: Ссылка элемента RSS-ленты.

en: The author of the feed item.
ru: Автор элемента RSS-ленты.

en: The body of the feed item.
ru: Текст элемента RSS-ленты.

en: Posted date of the feed item, as a Unix timestamp.
ru: Дата добавления элемента RSS-ленты, в Unix-формате времени.

en: Failed to download OPML file due to "%error".
ru: Не удалось загрузить файл OPML по причине "%error".

en: Edit custom block %label
ru: Редактировать пользовательский блок %label

en: This will also remove 1 placed block instance. | This will also remove @count placed block instances.
ru[0]: Это также приведёт к удалению @count размещённого экземпляра блока.
ru[1]: Это также приведёт к удалению @count размещённых экземпляров блока.
ru[2]: Это также приведёт к удалению @count[2] размещённых экземпляров блока.

en: Custom block types
ru: Типы пользовательского блока

en: Add custom block type
ru: Добавить тип пользовательского блока

en: @type %info has been created.
ru: @type %info был создан.

en: @type %info has been updated.
ru: @type %info был обновлён.

en: @type: added %info.
ru: @type: добавлен %info.

en: @type: updated %info.
ru: @type: обновлён %info.

en: The custom block ID.
ru: ID пользовательского блока.

en: The custom block UUID.
ru: UUID пользовательского блока.

en: The revision ID.
ru: ID редакции.

en: The comment language code.
ru: Код языка комментария.

en: The block type.
ru: Тип блока.

en: Provide a label for this block type to help identify it in the administration pages.
ru: Укажите метку для этого типа блока, чтобы помочь определить его на страницах администрирования.

en: Enter a description for this block type.
ru: Введите описание этого типа блока.

en: Create a new revision by default for this block type.
ru: Создать новую редакцию по умолчанию для этого типа блока.

en: Custom block type %label has been updated.
ru: Тип пользовательского блока "%label" был обновлён.

en: Custom block type %label has been added.
ru: Тип пользовательского блока %label был добавлен.

en: Add %type custom block
ru: Добавить пользовательский блок %type

en: %label is used by 1 custom block on your site. You can not remove this block type until you have removed all of the %label blocks. | %label is used by @count custom blocks on your site. You may not remove %label until you have removed all of the %label custom blocks.
ru[0]: %label используется @count пользовательским блоком на сайте. Невозможно удалить данный тип блока, пока не будут удалены все блоки %label.
ru[1]: %label используется @count пользовательскими блоками на сайте. Невозможно удалить данный тип блока, пока не будут удалены все пользовательские блоки %label.
ru[2]: %label используется @count пользовательскими блоками на сайте. Невозможно удалить данный тип блока, пока не будут удалены все пользовательские блоки %label.

en: Output the block in this view mode.
ru: Вывести блок в данном режиме просмотра.

en: Select the region where this block should be displayed.
ru: Выберите область, в которой должен быть отображён данный блок.

en: - Create a new book -
ru: - Создать новую книгу -

en: Edit order and titles
ru: Редактировать порядок и заголовки

en: Toolbar configuration
ru: Конфигурация панели инструментов

en: Available buttons
ru: Доступные кнопки

en: Active toolbar
ru: Активная панель

en: No styles configured
ru: Отсутствуют настроенные стили

en: @count styles configured
ru: настроено @count стиль
    настроено @count стиля
    настроено @count[2] стилей

en: Button separator
ru: Разделитель кнопки

en: The provided list of styles is syntactically incorrect.
ru: Предоставленный список стилей является синтаксически неправильным.

en: You must configure the selected text editor.
ru: Необходимо настроить выбранный текстовый редактор.

en: Approved status
ru: Утверждённый статус

en: Approved comment status
ru: Статус утверждённого комментария

en: Link to approve comment
ru: Ссылка на утверждение комментария

en: Link to reply-to comment
ru: Ссылка для ответа на комментарий

en: The parent comment ID if this is a reply to a comment.
ru: ID родительского комментария, если это ответ на него.

en: The user ID of the comment author.
ru: ID пользователя автора комментария.

en: The comment author's home page address.
ru: Домашняя страница автора комментария.

en: The comment author's hostname.
ru: Имя хоста автора комментария.

en: The time that the comment was created.
ru: Время создания комментария.

en: The time that the comment was last edited.
ru: Время последнего редактирования комментария.

en: A boolean indicating whether the comment is published.
ru: Логическое значение, указывающее, является ли комментарий опубликованным.

en: Thread place
ru: Место ветки комментариев

en: The alphadecimal representation of the comment's place in a thread, consisting of a base 36 string prefixed by an integer indicating its length.
ru: Алфавитно-цифровая репрезентация места комментария в дереве, состоящая из строки base 36, в начале которой находится целое число, отвечающее её длине.

en: View changes of @config_file
ru: Просмотр изменений @config_file

en: Send copy to sender
ru: Отправить копию отправителю

en: Contact module form element.
ru: Элемент формы модуля Контакт.

en: Selected user
ru: Выбранный пользователь

en: The sender's name
ru: Имя отправителя

en: The name of the person that is sending the contact message.
ru: Имя человека, который отправляет контактное сообщение.

en: Whether to send a copy of the message to the sender.
ru: Следует ли отправлять копию сообщения отправителю.

en: The ID of the recipient user for personal contact messages.
ru: Идентификатор пользователя получателя сообщения контактной формы.

en: @action @title configuration options
ru: @action @title настройки

en: Tabbing is no longer constrained by the Contextual module.
ru: Использование вкладок больше не ограничено модулем Context.

en: Tabbing is constrained to a set of @contextualsCount and the edit mode toggle.
ru: Вкладка ограничена набором @contextualsCount и переключателем режима редактирования.

en: Press the esc key to exit.
ru: Нажмите кнопку ESC для выхода.

en: @count contextual link | @count contextual links
ru[0]: @count контекстная ссылка
ru[1]: @count контекстных ссылки
ru[2]: @count[2] контекстных ссылок

en: No contextual ids specified.
ru: Не указаны идентификаторы для контекста.

en: Create and store date values.
ru: Создание и хранение значений даты.

en: Choose the type of date to create.
ru: Выберите создаваемый тип даты.

en: Date only
ru: Только дата

en: Set a default value for this date.
ru: Установить значение по умолчанию для данной даты.

en: The %field date is required. Please enter a date in the format %format.
ru: Поле даты %field обязательно. Введите дату в формате  %format.

en: The %field date is invalid. Please enter a date in the format %format.
ru: Неверный дата %field. Пожалуйста введите дату в формате %format.

en: The %field date is required.
ru: Дата %field является обязательной.

en: The %field date is invalid.
ru: Дата в поле %field неверна.

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
ru: Формат: %format. Оставьте пустым, чтобы использовать время отправки формы.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
ru: Выберите формат для отображения даты. Убедитесь что выбранный формат подходит для поля, т.е. не включайте время для поля, которое хранит только дату.

en: Format: @display
ru: Формат: @display

en: Date part order
ru: Последовательность частей даты

en: Month/Day/Year
ru: Месяц/День/Год

en: Day/Month/Year
ru: День/Месяц/Год

en: Year/Month/Day
ru: Год/Месяц/День

en: Time type
ru: Тип времени

en: 24 hour time
ru: 24 часовое время

en: 12 hour time
ru: 12 часовое время

en: Text editor
ru: Текстовый редактор

en: This option is disabled because no modules that provide a text editor are currently enabled.
ru: Этот параметр отключён, потому что в данный момент нет  включённых модулей которые предоставляют текстовый редактор.

en: Text formats and editors
ru: Текстовые форматы и редакторы

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ru: Текст, который будет показан в поле до начала ввода значения. Обычно это подсказка с примером значения или короткое описание ожидаемого формата.

en: Type of item to reference
ru: Тип элемента для ссылки

en: Reference method
ru: Способ выбора

en: @entity_type selection
ru: выбор @entity_type

en: There are no entities matching "%value".
ru: Отсутствуют сущности, соответствующие "%value".

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
ru: Название %value имеет несколько сущностей. Укажите необходимую добавив идентификатор в скобках, например, "@value (@id)".

en: Multiple entities match this reference; "%multiple". Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
ru: Данной ссылке соответствует несколько сущностей; "%multiple". Укажите необходимую добавив идентификатор в скобках, например, "@value (@id)".

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ru: Выберите способ подбора подсказок автодополнения. Обратите внимание, что способ <em>Содержит</em> может привести к проблемам со скоростью на сайтах с тысячами сущностей.

en: If checked, field api classes will be added by field templates. This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
ru: Если обозначено, то шаблонами поля будут добавлены классы api поля. Не рекомендуется, кроме случая, когда CSS зависит от этих классов. Если не обозначено, шаблоны использоваться не будут.

en: %entity_label: Administer fields
ru: %entity_label: Управление полями

en: %entity_label: Administer display
ru: %entity_label: Управление отображением

en: Allowed number of values
ru: Допустимое количество значений

en: Number of values is required.
ru: Количество значений обязательно для заполнения.

en: Field %field can only hold @max values but there were @count uploaded. The following files have been omitted as a result: %list.
ru: Поле %field может содержать только значения @max, но было загружено @count. Следующие файлы были опущены в результате: %list.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
ru: Это поле позволяет загрузить неограниченное количество файлов.

en: The file ID.
ru: ID файла.

en: The file language code.
ru: Код языка файла.

en: The user ID of the file.
ru: ID пользователя файла.

en: Name of the file with no path components.
ru: Имя файла без компонентов пути.

en: The URI to access the file (either local or remote).
ru: URI для доступа к файлу (локальный или удалённый).

en: The time that the node was created.
ru: Время создания материала.

en: Detect if tar is part of the extension
ru: Обнаруживать, является ли tar частью расширения файла

en: Save and keep published
ru: Сохранить и оставить опубликованным

en: Save and unpublish
ru: Сохранить и снять с публикации

en: This format is shown when no other formats are available
ru: Данный формат отображается когда отсутствуют другие форматы

en: Based on the text editor configuration, these tags have automatically been added: <strong>@tag-list</strong>.
ru: На основе настроек текстового редактора, следующие теги были добавлены автоматически <strong>@tag-list</strong>.

en: Forum content
ru: Содержимое форума

en: The content ID of the forum index entry.
ru: ID материала для записи индекса на форуме

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in forum %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in forum %title</span>
ru[0]: @count новая публикация<span class="visually-hidden"> в форуме %title</span>
ru[1]: @count новые публикации<span class="visually-hidden"> в форуме %title</span>
ru[2]: @count новых публикации<span class="visually-hidden"> в форуме %title</span>

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in topic %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in topic %title</span>
ru[0]: 1 новое сообщение<span class="visually-hidden"> в теме %title</span>
ru[1]: @count новых сообщения<span class="visually-hidden"> в теме %title</span>
ru[2]: @count[2] новых сообщений<span class="visually-hidden"> в теме %title</span>

en: The forum %label and all sub-forums have been deleted.
ru: Форум %label и все подфорумы были удалены.

en: forum: deleted %label and all its sub-forums.
ru: форум: удалены %label и все его подфорумы.

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
ru: Во время попытки генерирования производного изображения в %derivative_path исходное изображение %source_image_path не найдено.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
ru: Альтернативный текст изображения, для его атрибута 'alt'.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
ru: Текст заголовка изображения, для его атрибута 'title' .

en: The width of the image in pixels.
ru: Ширина изображения в пикселях.

en: The height of the image in pixels.
ru: Высота изображения в пикселях.

en: Custom language settings
ru: Пользовательские настройки языка

en: Settings successfully updated.
ru: Настройки успешно обновлены.

en: Change language settings for <em>content types</em>, <em>taxonomy vocabularies</em>, <em>user profiles</em>, or any other supported element on your site. By default, language settings hide the language selector and the language is the site's default language.
ru: Измените языковые настройки для <em>типов материалов</em>, <em>словарей таксономии</em>, <em>пользовательских профилей</em> или других поддерживаемых на сайте элементов. По умолчанию, языковые настройки скрывают переключатель языка и на сайте используется язык по умолчанию.

en: Show language selector on create and edit pages
ru: Показывать поле выбора языка на страницах создания и редактирования

en: Select languages to enforce. If none are selected, all languages will be allowed.
ru: Выберите поддерживаемые языки. Если ни одного не выбрано, будут разрешены все языки.

en: The language is not @languages.
ru: Язык не @languages.

en: The language is @languages.
ru: Язык @languages.

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
ru: Хранит строку с URL, необязательный текст ссылки и необязательный набор атрибутов для генерации ссылки.

en: Allow link text
ru: Разрешить текст ссылки

en: Placeholder for URL
ru: Заполнитель для URL

en: Placeholder for link text
ru: Заполнитель для текста ссылки

en: Checked translation for %project.
ru: Проверен перевод для проекта %project.

en: Nothing to check.
ru: Нечего проверять.

en: Downloaded translation for %project.
ru: Загружен перевод для %project.

en: Importing translation for %project.
ru: Импорт перевода для %project.

en: Imported translation for %project.
ru: Импортированный перевод для %project.

en: Translation file not found: @uri.
ru: Файл перевода не найден: @uri.

en: Unable to download translation file @uri.
ru: Невозможно загрузить файл перевода @uri.

en: One translation files could not be checked. See the log for details. | @count translation files could not be checked. See the log for details.
ru[0]: Один файл переводов невозможно проверить. Подробности в журнале.
ru[1]: @count файла переводов невозможно проверить. Подробности в журнале.
ru[2]: @count файлов переводов невозможно проверить. Подробности в журнале.

en: Importing translation file: %filename (@percent%).
ru: Импортирование файла перевода: %filename (@percent%).

en: Translations imported.
ru: Переводы импортированы.

en: Updating configuration translations
ru: Обновление переводов конфигураций

en: Starting configuration update
ru: Начало обновления конфигурации

en: Error updating configuration translations
ru: Ошибка обновления конфигурации переводов

en: The configuration was successfully updated. There are %number configuration objects updated.
ru: Конфигурация была успешно обновлена. Обновлено объектов конфигурации: %number.

en: No configuration objects have been updated.
ru: Ни одного объекта конфигурации не было обновлено.

en: Unable to import translations file: @file
ru: Невозможно импортировать файл перевода: @file

en: Translations imported: %number added, %update updated, %delete removed.
ru: Переводы импортированы: %number добавлено, %update обновлено, %delete удалено.

en: The configuration was successfully updated. %number configuration objects updated.
ru: Конфигурация была успешно обновлена. Обновлено объектов конфигурации: %number.

en: One translation file imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed. | @count translation files imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed.
ru[0]: Импортирован один файл перевода. %number переводов добавлено, %update переводов обновлено и %delete переводов удалено.
ru[1]: Импортировано @count файла перевода. %number переводов добавлено, %update переводов обновлено и %delete переводов удалено.
ru[2]: Импортировано @count файлов перевода. %number переводов добавлено, %update переводов обновлено и %delete переводов удалено.

en: One translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details.
ru[0]: Одна строка перевода была пропущена из-за недопустимого или повреждённого HTML. Подробности в журнале.
ru[1]: @count строки перевода были пропущены из-за недопустимого или повреждённого HTML. Подробности в журнале.
ru[2]: @count строк перевода было пропущено из-за недопустимого или повреждённого HTML. Подробности в журнале.

en: Checking translations
ru: Проверка переводов

en: Error checking translation updates.
ru: Ошибка при проверке обновлений переводов

en: Updating translations
ru: Обновление переводов

en: Error importing translation files
ru: Ошибка импорта файлов перевода

en: Updating translations.
ru: Обновление переводов.

en: Source string (@language)
ru: Исходная строка (@language)

en: Built-in English
ru: Встроенный английский

en: Translated string (@language)
ru: Переведённая строка (@language)

en: All translations up to date.
ru: Все переводы в актуальном состоянии.

en: Select a language to update.
ru: Выберите язык для обновления.

en: File not found at %remote_path nor at %local_path
ru: Файл не найден ни в %remote_path, ни в %local_path

en: File not found at %local_path
ru: Файл не найден в %local_path

en: Translation file location could not be determined.
ru: Невозможно определить расположение файла перевода.

en: Missing translations for:
ru: Отсутствуют переводы для:

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
ru[0]: Отсутствуют переводы для одного проекта
ru[1]: Отсутствуют переводы для @count проектов
ru[2]: Отсутствуют переводы для @count[2] проектов

en: A local file system path where interface translation files will be stored.
ru: Путь к месту хранения файлов переводов интерфейса в локальной файловой системе.

en: Updates available
ru: Доступны обновления

en: Missing translations
ru: Отсутствующие переводы

en: Translation source
ru: Источник перевода

en: Drupal translation server and local files
ru: Сервер переводов Drupal и локальные файлы

en: Local files only
ru: Только локальные файлы

en: The source of translation files for automatic interface translation.
ru: Источник файлов перевода для автоматического перевода интерфейса.

en: Don't overwrite existing translations.
ru: Не перезаписывать существующие переводы.

en: Only overwrite imported translations, customized translations are kept.
ru: Перезаписывать только импортированные переводы, изменённые переводы не заменять.

en: Overwrite existing translations.
ru: Перезаписывать существующие переводы.

en: How to treat existing translations when automatically updating the interface translations.
ru: Как поступать с существующими переводами при автоматическом обновлении переводов интерфейса.

en: Edit menu %label
ru: Редактировать меню %label

en: Add menu link
ru: Добавить ссылку меню

en: Administrative summary
ru: Административная сводка

en: Menu %label has been updated.
ru: Меню %label было обновлено.

en: Menu %label has been added.
ru: Меню "%label" успешно добавлено.

en: The menu link has been saved.
ru: Ссылка меню была сохранена.

en: Published status or admin user
ru: Статус "Опубликовано" или пользователь - Администратор

en: Promoted to front page status
ru: Статус размещения на главной странице

en: Node operations bulk form
ru: Форма массовых операций с материалами

en: Add a form element that lets you run operations on multiple nodes.
ru: Добавить элемент формы, который позволит выполнять действия с несколькими материалами.

en: Empty Node Frontpage behavior
ru: Поведение пустой главной страницы

en: Provides a link to the node add overview page.
ru: Предоставляет ссылку на страницу обзора добавления контента.

en: Link to revision
ru: Ссылка на редакцию

en: Link to revert revision
ru: Ссылка на возврат редакции

en: Link to delete revision
ru: Ссылка на удаление редакции

en: Access the Content overview page
ru: Доступ к странице Обзор материалов

en: View all revisions
ru: Посмотр всех редакций

en: Revert all revisions
ru: Вернуть все редакции

en: Role requires permission <em>view revisions</em> and <em>edit rights</em> for nodes in question, or <em>administer nodes</em>.
ru: Роль требует разрешение <em>просмотр редакций</em> и <em>редактивание прав</em> для материалов под вопросом или <em>администрирование материалов</em>.

en: Role requires permission to <em>view revisions</em> and <em>delete rights</em> for nodes in question, or <em>administer nodes</em>.
ru: Для материалов в вопросе роли необходимы права <em>просмотр редакций</em> и <em>удаление прав</em> или <em>администрирование материалов</em>.

en: %type_name: View revisions
ru: %type_name: Просмотр редакций

en: %type_name: Revert revisions
ru: %type_name: Восстановление редакций

en: %type_name: Delete revisions
ru: %type_name: Удаление редакций

en: Promotion options
ru: Настройки публикации

en: Save as unpublished
ru: Сохранить неопубликованным

en: Save and keep unpublished
ru: Сохранить и оставить неопубликованным

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
ru: Подробнее<span class="visually-hidden"> о @title</span>

en: The node revision ID.
ru: ID редакции материала.

en: A boolean indicating whether the node is published.
ru: Логическое значение, указывающее опубликован ли материал.

en: The time that the node was last edited.
ru: Время последнего редактирования материала.

en: The time that the current revision was created.
ru: Время создания текущей редакции

en: Revision user ID
ru: ID автора редакции

en: The user ID of the author of the current revision.
ru: Идентификатор пользователя, который является автором текущей редакции.

en: The node bundle is @bundles or @last
ru: Тип материала равен @bundles или @last

en: The node bundle is @bundle
ru: Тип материала равен @bundle

en: Float value
ru: Значение числа с плавающей точкой

en: An entity field containing a path alias and related data.
ru: Поле сущности содержит синоним пути и сопутствующие данные.

en: Path id
ru: ID пути

en: Log entry with ID @id was not found
ru: Запись журнала с ID @id не найдена

en: Created entity %type with ID %id.
ru: Созданная сущность %type c ID %id.

en: Updated entity %type with ID %id.
ru: Сущность %type с идентификатором %id обновлена.

en: Deleted entity %type with ID %id.
ru: Сущность %type с идентификатором %id удалена.

en: Raw output
ru: Необработанный вывод

en: You have no fields. Add some to your view.
ru: Поля отсутствуют. Добавьте в представление поля.

en: The machine-readable name must contain only letters, numbers, dashes and underscores.
ru: Машинное имя должно содержать только латинские буквы, цифры, дефисы и символы подчёркивания.

en: All field aliases must be unique
ru: Все синонимы поля должны быть уникальны

en: Accepted request formats
ru: Принятые форматы запроса

en: Request formats that will be allowed in responses. If none are selected all formats will be allowed.
ru: Форматы запросов, которые будут использоваться в ответах. Если ни один не выбран, все форматы будут разрешены.

en: The new set label is required.
ru: Метка нового набора является обязательной.

en: Enter test name…
ru: Введите имя теста…

en: Enter at least 3 characters of the test name or description to filter by.
ru: Для фильтрации введите по крайней мере 3 символа названия теста или описания.

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, you will find the configuration in the file <em>/etc/syslog.conf</em>, or in <em>/etc/rsyslog.conf</em> or in the directory <em>/etc/rsyslog.d</em>. These files define the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em> or <em>rsyslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> or <em>rsyslog.conf</em> manual page on your command line.
ru: В системах UNIX, Linux, и Mac OS X конфигурация находится в файле <em>/etc/syslog.conf</em> или <em>/etc/rsyslog.conf</em> или в каталоге <em>/etc/rsyslog.d</em>. Эти файлы определяют настройки маршрутизации. Сообщения могут быть обозначены флагом с кодами от <code>LOG_LOCAL0</code> до <code>LOG_LOCAL7</code>. Сведения о категориях системного журнала Syslog, уровнях рисков и настройках файлов <em>syslog.conf</em> или <em>rsyslog.conf</em> смотрите на страницах справочника командной строки о <em>syslog.conf</em> или <em>rsyslog.conf</em>.

en: Any data
ru: Любые данные

en: An entity field containing a UUID.
ru: Поле сущности содержащее UUID.

en: Failed to fetch file due to error "%error"
ru: Не удалось получить файл из-за ошибки "%error"

en: Date and time formats
ru: Форматы даты и времени

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the @settings_name value in your settings.php back to FALSE.
ru: Скрипт update.php доступен всем и не проверяет права доступа при своем запуске, что является уязвимостью в безопасности вашего сайта. Вам нужно вернуть значение @settings_name в файле settings.php обратно в FALSE.

en: Name of the date format
ru: Название формата даты

en: @toolkit settings
ru: Настройки средства @toolkit

en: Update this item
ru: Обновить этот элемент

en: This value should not be null.
ru: Значение не может быть пустым.

en: This value should be %limit or more.
ru: Данное значение должно быть %limit или больше.

en: The term ID.
ru: ID термина.

en: The term language code.
ru: Код языка термина.

en: Term Parents
ru: Родители Термина

en: The parents of this term.
ru: Родители данного термина.

en: Create referenced entities if they don't already exist
ru: Создать сущность если она ещё не создана

en: Telephone number
ru: Номер телефона

en: This field stores a telephone number in the database.
ru: Данное поле хранит в базе данных номер телефона.

en: Link using text: @title
ru: Ссылка с использованием текста: @title

en: Link using provided telephone number.
ru: Ссылка использует номер телефона

en: Toolbar items
ru: Элементы панели инструментов

en: !tour_item of !total
ru: !tour_item из !total

en: End tour
ru: Конец тура

en: Translatable elements
ru: Переводимые элементы

en: At least one field needs to be translatable to enable %bundle for translation.
ru: Для включения перевода %bundle по крайней мере одно поле должно быть переводимым.

en: <strong>@language_name (Original language)</strong>
ru: <strong>@language_name (Оригинальный язык)</strong>

en: Administer translation settings
ru: Администрирование настроек переводов

en: Create translations
ru: Создать переводы

en: Delete translations
ru: Удалить переводы

en: Translate %bundle_label @entity_label
ru: Перевести %bundle_label @entity_label

en: Translate @entity_label
ru: Перевести @entity_label

en: "Show language selector" is not compatible with translating content that has default language: %choice. Either do not hide the language selector or pick a specific language.
ru: "Показывать выбор языка" не совместим с переводом материалов, которые имею язык по умолчанию: %choice. Не скрывайте выбор языка или выберите конкретный язык.

en: An unpublished translation will not be visible without translation permissions.
ru: Неопубликованные переводы не будут отображаться без разрешений на перевод.

en: %archive_file does not contain any .info.yml files.
ru: Файл %archive_file не содержит ни одного файла .info.yml.

en: <p>This is a one-time login for %user_name.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
ru: <p>Это ссылка для одноразового входа для %user_name.</p><p>Нажмите на эту ссылку для входа на сайт и изменения пароля</p>

en: Provides access to the user data service.
ru: Предоставляет доступ к службе данных пользователя.

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
ru: Добавить элемент формы, который позволит выполнять операции с несколькими пользователями.

en: User module form element.
ru: Элемент формы модуля Пользователь.

en: System module form element.
ru: Элемент формы модуля System.

en: Add the @label role to the selected users
ru: Назначить роль @label выбранным пользователям

en: Remove the @label role from the selected users
ru: Удалить роль @label у выбранных пользователей

en: Edit user account
ru: Редактировать учётную запись пользователя

en: Login attempt failed from %ip.
ru: Попытка войти не удалась с %ip.

en: Cancel user
ru: Удалить пользователя

en: Enable password strength indicator
ru: Включить индикатор сложности пароля

en: Admin (user awaiting approval)
ru: Администратор (пользователь ожидает одобрения)

en: Role %label has been updated.
ru: Роль %label была обновлена.

en: Role %label has been added.
ru: Роль %label была добавлена.

en: The user language code.
ru: Код языка пользователя.

en: The time that the user last accessed the site.
ru: Время, когда пользователь в последний раз обращался к сайту.

en: The time that the user last logged in.
ru: Время, когда пользователь последний раз заходил.

en: The email address used for initial account creation.
ru: Email-адрес, используемый для первоначального создания учётной записи.

en: The roles the user has.
ru: Роли, которые имеет пользователь.

en: Update the user %name
ru: Обновить пользователя  %name

en: The module which sets this user data.
ru: Модуль, устанавливающий эти пользовательские данные.

en: The name of the data key.
ru: Имя ключа данных.

en: The label of the view.
ru: Метка представления.

en: The machine-readable ID of the view.
ru: Машиночитаемый идентификатор представления.

en: Dropbutton
ru: Раскрывающаяся кнопка

en: Display fields in a dropbutton.
ru: Отображать поля в выпадающем меню.

en: Rendered entity - @label
ru: Отображаемая сущность - @label

en: Displays a rendered @label entity in an area.
ru: Отображает готовую к выводу сущность @label в области.

en: Display the @label
ru: Отобразить @label

en: Available global token replacements
ru: Доступные глобальные токены замены

en: Override the title of this view when it is empty. The available global tokens below can be used here.
ru: Переопределить заголовок этого представления, когда оно пусто. Можно использовать имеющиеся глобальные токены, указанные ниже.

en: Administrative comment
ru: Административный комментарий

en: Machine name of the display
ru: Машинное имя отображения

en: This description will only be seen within the administrative interface and can be used to document this display.
ru: Это описание будет отображаться только в административном интерфейсе и может быть использовано для документирования этого отображения.

en: CSS class name(s)
ru: Имя класса CSS

en: Show contextual links on this view.
ru: Отображать контекстные ссылки в этом представлении.

en: Show contextual links
ru: Отображать контекстные ссылки

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
ru: В меню более тяжёлые ссылки будут опускаться ниже, а лёгкие — подниматься наверх.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. Heavier tabs will sink and the lighter tabs will be positioned nearer to the first menu item.
ru: Если родительский пункт меню является вкладкой, введите её вес. Более тяжёлые вкладки будут опускаться ниже, а лёгкие — подниматься наверх ближе к первому пункту меню.

en: Allow people to choose the sort order
ru: Позволить пользователям выбирать порядок сортировки

en: If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
ru: Если порядок сортировки не раскрыт, он определяется в настройках каждого из критериев сортировки.

en: Label for ascending sort
ru: Метка для сортировки по возрастанию

en: Label for descending sort
ru: Метка для сортировки по убыванию

en: @name format: @date
ru: Формат @name: @date

en: Override the output of this field with custom text
ru: Переопределить вывод этого поля пользовательским текстом

en: Output this field as a custom link
ru: Вывести поле как ссылку

en: Trim this field to a maximum number of characters
ru: Обрезать это поле по максимальному количеству символов

en: More link label
ru: Метка ссылки "Ещё"

en: You may use the "Replacement patterns" above.
ru: Вы можете использовать "Подстановочные шаблоны" указанные выше.

en: An HTML corrector will be run to ensure HTML tags are properly closed after trimming.
ru: Для того чтобы обеспечить корректное закрытие HTML-тегов после обрезки будет запущен HTML-корректор.

en: Fields to be included as links.
ru: Поля, которые будут добавлены как ссылки.

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
ru: Включать параметр назначения в ссылку, чтобы возвращать пользователя на оригинальное представление после завершения действия ссылки.

en: First page link text
ru: Текст ссылки на первую страницу

en: Last page link text
ru: Текст ссылки на последнюю страницу

en: Offset (number of items to skip)
ru: Смещение (количество пропущенных элементов)

en: For example, set this to 3 and the first 3 items will not be displayed.
ru: Например, установите это значение равное 3 и первые 3 элемента не будут отображаться.

en: Pager link labels
ru: Cсылки навигатора

en: Previous page link text
ru: Текст ссылки для предыдущей страницы

en: Next page link text
ru: Текст ссылки для следующей страницы

en: Insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
ru: Вставьте список целых числовых значений, разделенных запятыми: например: 10, 20, 50, 100

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Use this option only if you understand and accept this security risk.
ru: ВНИМАНИЕ: Отключение перезаписи SQL означает, что проверка доступа к материалам будет отключена. Это позволит пользователям видеть данные, которые они не должны видеть, если ваше представление неправильно настроено. Используйте эту опцию только, если вы понимаете и принимаете этот риск для безопасности.

en: No view mode selected
ru: Режима просмотра не выбран

en: Caption for the table
ru: Заголовок таблицы

en: Table details
ru: Подробности таблицы

en: Summary title
ru: Заголовок сводки

en: Table description
ru: Описание таблицы

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
ru: Добавьте дополнительные сведения о таблице для улучшения восприятия.

en: Enable @display_title
ru: Включить @display_title

en: Delete @display_title
ru: Удалить @display_title

en: Undo delete of @display_title
ru: Отменить удаление @display_title

en: Disable @display_title
ru: Отключить @display_title

en: Edit view name/description
ru: Редактировать имя/описание

en: Analyze view
ru: Анализировать представление

en: Reorder displays
ru: Изменить порядок отображений

en: Revert view
ru: Вернуть представление

en: Add <span class="visually-hidden">@type</span>
ru: Добавить <span class="visually-hidden">@type</span>

en: And/Or Rearrange <span class="visually-hidden">filter criteria</span>
ru: Добавить/Или Изменить порядок <span class="visually-hidden">критериев фильтрации</span>

en: Rearrange <span class="visually-hidden">@type</span>
ru: Изменить порядок <span class="visually-hidden">@type</span>

en: This display has one or more validation errors.
ru: Данное отображение имеет одну или несколько ошибок проверки.

en: There are no disabled views.
ru: Нет выключенных представлений.

en: [@time ms] @query
ru: [@time мс] @query

en: Do you want to break the lock on view %name?
ru: Вы хотите снять блокировку с представления %name?

en: View language
ru: Язык представления

en: Language of labels and other textual elements in this view.
ru: Язык меток и других текстовых элементов в этом представлении.

en: No displays available.
ru: Отображения недоступны.

en: Last saved
ru: Последнее сохранение

en: Not saved yet
ru: Еще не сохранено

en: Book Page
ru: Страница книги

en: Persian, Farsi
ru: Персидский, Фарси

en: Tamil, Sri Lanka
ru: Тамильский, Шри-Ланка

en: Tuvan
ru: Тувинский

en: Aggregator feed item
ru: Агрегатор элемента RSS-ленты.

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
ru: Обработчик RSS, Atom и RDF-лент по умолчанию.

en: Custom Block
ru: Пользовательский блок

en: Custom block type
ru: Тип пользовательского блока

en: CKEditor core
ru: Ядро CKEditor

en: Styles dropdown
ru: Выпадающий список "Стили"

en: Comment selection
ru: Выбор комментария

en: Contact message
ru: Контактное сообщение

en: My Editor
ru: Мой редактор

en: Entity display
ru: Отображение сущности

en: Entity form display
ru: Отображение формы сущности

en: Display the ID of the referenced entities.
ru: Отображать ID связанных сущностей.

en: Selects referenceable entities for an entity reference field.
ru: Выбор доступных для ссылок сущностей для поля ссылки на сущность.

en: Entity Reference inline fields
ru: Ссылка на сущность встроенные поля

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
ru: Возвращает результат как PHP массив меток и готовых к выводу строк.

en: File selection
ru: Выбор файла

en: Separate link text and URL
ru: Раздельно текст ссылки и URL

en: Node Bundle
ru: Тип материала

en: Node selection
ru: Выбор ноды

en: Watchdog database log
ru: Журнал базы данных

en: REST export
ru: REST экспорт

en: Create a REST export resource.
ru: Создать ресурс REST-экспорта.

en: Use entities as row data.
ru: Использовать сущности как строку данных.

en: Use fields as row data.
ru: Использовать поля как данные строк.

en: Serializer
ru: Сериализатор

en: Serializes views row data using the Serializer component.
ru: Сериализирует строковые данные представлений с помощью компонента Сериализатор.

en: Shortcut set
ru: Набор ярлыков

en: Handles .tar files.
ru: Обрабатывает tar-файлы.

en: Handles zip files.
ru: Обрабатывает zip-файлы.

en: Taxonomy Term selection
ru: Выбор термина таксономии

en: Display reference to taxonomy term in RSS.
ru: Показать ссылку на термин таксономии в RSS.

en: Telephone link
ru: Ссылка для звонка

en: User selection
ru: Выбор пользователя

en: Views Exposed Filter Block
ru: Блок Раскрытого Фильтра Представления

en:  - Basic validation -
ru:  - Простая проверка -

en: A simple pager containing previous and next links.
ru: Простой постраничный навигатор содержит предыдущую и следующую ссылки.

en: Display all items that this view might find.
ru: Отображать все элементы, которые может найти данное представление.

en: Displays rows as HTML list.
ru: Отображает строки в виде HTML-списка.

en: Language detection and selection
ru: Выбор и определение языка

en: Toolkit
ru: Инструментарий

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site.
ru: Настройки для статистической информации, которую Drupal будет хранить о сайте.

en: Configuration Translation
ru: Перевод конфигурации

en: - empty image -
ru: - пустое изображение -

en: Field formatters
ru: Форматтеры поля

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
ru: Если включено, права доступа на генерирование сущности не проверяются.

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor.
ru: WYSIWYG-редактирование для форматированного текста с использованием CKEditor.

en: The directory %translations_directory exists.
ru: Каталог %translations_directory не существует.

en: MySQL, MariaDB, Percona Server, or equivalent
ru: MySQL, MariaDB, Percona Server, или эквивалент

en: The referenced language
ru: Язык ссылки

en: Language reference
ru: Ссылка на язык

en: URI value
ru: URI значение

en: An entity field containing a URI.
ru: Поле сущности содержащее URI.

en: Frisian, Western
ru: Фризский, Западный

en: Bahasa Malaysia
ru: Бахаса Малайзия

en: Caribbean Netherlands
ru: Карибские Нидерланды

en: Cocos [Keeling] Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: Congo - Kinshasa
ru: Конго - Киншаса

en: Congo - Brazzaville
ru: Конго - Браззавиль

en: Côte d’Ivoire
ru: Кот-д'Ивуар

en: Clipperton Island
ru: Остров Клиппертон

en: Ceuta and Melilla
ru: Сеута и Мелилья

en: Hong Kong SAR China
ru: Гонконг САР Китай

en: Canary Islands
ru: Канарские острова

en: Myanmar [Burma]
ru: Мьянма [Бирма]

en: Macau SAR China
ru: Макао, Китай

en: Palestinian Territories
ru: Палестинские территории

en: Outlying Oceania
ru: Отдаленная Океания

en: São Tomé and Príncipe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: U.S. Outlying Islands
ru: Внешние малые острова США

en: Time span in seconds
ru: Промежуток времени в секундах

en: Using simple actions
ru: Использование простых действий

en: Creating and configuring advanced actions
ru: Создание и настройка расширенных действий

en: Allows the creation of custom blocks through the user interface.
ru: Позволяет создание пользовательских блоков через пользовательский интерфейс.

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
ru: Уникальное имя для этого экземпляра блока. Должно содержать только буквенно-цифровые символы и разделено подчеркиваниями.

en: Filter by block name
ru: Фильтровать по названию блока

en: Enter a part of the block name to filter by.
ru: Для фильтрации введите часть названия блока.

en: Allow settings in the block configuration
ru: Разрешить настройки в конфигурации блока

en: Items per block
ru: Элементов на блок

en: @count (default setting)
ru: @count (настройка по умолчанию)

en: Enabling CKEditor for individual text formats
ru: Включение CKEditor для отдельных текстовых форматов

en: Configuring the toolbar
ru: Настройка панели инструментов

en: When CKEditor is chosen from the <em>Text editor</em> drop-down menu, its toolbar configuration is displayed. You can add and remove buttons from the <em>Active toolbar</em> by dragging and dropping them, and additional rows can be added to organize the buttons.
ru: Если выбрать CKEditor в выпадающем списке <em>Текстовый редактор</em>, на экране отобразится его конфигурационная панель. Можно добавлять и удалять кнопки на <em>Активной панели инструментов</em>, перетягивая их при помощи мыши. Также для упорядочивания кнопок можно добавлять в панель новые ряды.

en: Formatting content
ru: Форматирование содержимого

en: Toggling between formatted text and HTML source
ru: Переключение между форматированным текстом и исходным HTML кодом

en: If the <em>Source</em> button is available in the toolbar, users can click this button to disable the visual editor and edit the HTML source directly. After toggling back, the visual editor uses the allowed HTML tags to format the text — independent of whether buttons for these tags are available in the toolbar. If the text format is set to <em>limit the use of HTML tags</em>, then all excluded tags will be stripped out of the HTML source when the user toggles back to the text editor.
ru: Если на панели инструментов доступна кнопка <em>Исходный код</em>, пользователь может нажав её отключить визуальный редактор и редактировать непосредственно HTML-код. После повторного нажатия визуальный редактор использует допустимые HTML-теги для форматирования текста, независимо от того, существуют ли кнопки этих тегов на панели инструментов. Если тип текстового формата установлен в режим <em>ограничить использование HTML-тегов</em>, тогда все запрещённые теги будут удалены из исходного HTML-кода, когда пользователь вернётся в режим текстового редактора.

en: Uploads disabled
ru: Отправки отключены

en: Uploads enabled, max size: @size @dimensions
ru: Отправки включены, максимальный размер: @size @dimensions

en: Edit Image
ru: Редактировать изображение

en: Drupal link
ru: Ссылка Drupal

en: CKEditor plugin settings
ru: CKEditor настройки плагина

en: Could not extract the contents of the tar file. The error message is <em>@message</em>
ru: Не удаётся извлечь содержимое tar архива. Сообщение об ошибке: <em>@message</em>

en: Discard changes?
ru: Отменить изменения?

en: Enable image uploads
ru: Включить загрузку изображений

en: Storage: @name
ru: Хранилище: @name

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
ru: Путь относительно каталога файлов Drupal, где будут храниться отгруженные изображения.

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
ru: Если данное поле оставить пустым, тогда размер файла будет ограничен максимальным размером отгружаемого файла в PHP, который равен @size.

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
ru: Изображения, превышающие данные размеры, будут уменьшены.

en: Installing text editors
ru: Установка текстовых редакторов

en: Enabling a text editor for a text format
ru: Включение текстового редактора для текстового формата

en: Configuring a text editor
ru: Настройка текстового редактора

en: Once a text editor is associated with a text format, you can configure it by clicking on the <em>Configure</em> link for this format. Depending on the specific text editor, you can configure it for example by adding buttons to its toolbar. Typically these buttons provide formatting or editing tools, and they often insert HTML tags into the field source. For details, see the help page of the specific text editor.
ru: Когда текстовый редактор связан с текстовым форматом, вы можете настроить его, нажав ссылку <em> Настроить </em> для этого формата. В зависимости от конкретного текстового редактора вы можете настроить его, например, добавив кнопки на его панель инструментов. Обычно эти кнопки предоставляют инструменты форматирования или редактирования, и они часто вставляют теги HTML в источник поля. Подробнее см. На странице справки конкретного текстового редактора.

en: Using different text editors and formats
ru: Использование различных текстовых редакторов и форматов

en: If you change the text format on a text field, the text editor will change as well because the text editor configuration is associated with the individual text format. This allows the use of the same text editor with different options for different text formats. It also allows users to choose between text formats with different text editors if they are installed.
ru: Если вы измените текстовый формат в текстовом поле, текстовый редактор также изменится, потому что конфигурация текстового редактора связана с отдельным текстовым форматом. Это позволяет использовать один и тот же текстовый редактор с разными параметрами для разных текстовых форматов. Это также позволяет пользователям выбирать между текстовыми форматами с различными текстовыми редакторами, если они установлены.

en: Placeholder: @placeholder
ru: Заполнитель: @placeholder

en: No placeholder
ru: Нет заполнителя

en: Add, edit, and delete custom display modes.
ru: Добавление, редактирование, и удаление пользовательских режимов отображения.

en: Display modes
ru: Режимы отображения

en: Configure what displays are available for your content and forms.
ru: Настроить доступные отображения для содержимого и форм.

en: Manage custom view modes.
ru: Управление пользовательскими режимами просмотра.

en: Form modes
ru: Режимы форм

en: Manage custom form modes.
ru: Управление пользовательскими режимами форм.

en: Add form mode
ru: Добавить режим формы

en: Edit form mode
ru: Редактировать режим формы

en: Add new %label @entity-type
ru: Добавить новый %label @entity-type

en: Choose view mode entity type
ru: Выберите режим просмотра типа сущности

en: Choose form mode entity type
ru: Выберите тип сущности для режима формы

en: Deleting a @entity-type will cause any output still requesting to use that @entity-type to use the default display settings.
ru: Удаление @entity-type приведет к тому, что любой вывод, все еще запрашивающий использование этого @entity-type, будет использовать настройки отображения по умолчанию.

en: Saved the %label @entity-type.
ru: "%label" типа "@entity-type" сохранён.

en: Autocomplete matching: @match_operator
ru: Автодополнение совпадает: @match_operator

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
ru: Связанная сущность (%type: %id) не существует.

[ctx: Sort order]
en: Order
ru: Порядок

en: %entity_label: Administer form display
ru: %entity_label: Управление отображением формы

en: Plugin for @title
ru: Плагин для @title

en: @type (module: @module)
ru: @type (модуль: @module)

en: Widget settings:
ru: Настройки виджета:

en: The label of the entity that is related to the file.
ru: Метка сущности, которая связана с файлом.

en: Access the Files overview page
ru: Доступ к странице "Обзор файлов"

en: Progress indicator: @progress_indicator
ru: Индикатор прогресса: @progress_indicator

en: The %filter filter is missing, and will be removed once this format is saved.
ru: Фильтр %filter отсутствует, и будет удалён как только этот формат будет сохранён.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple of blank lines.
ru: Строки и абзацы распознаются автоматически. &lt;br /&gt; перенос строки, &lt;p&gt; параграф и &lt;/p&gt; теги абзаца вставляются автоматически. Если параграфы не распознаны, просто добавьте пару пустых строк.

en: Missing filter. All text is removed
ru: Отсутствующий фильтр. Весь текст будет удалён.

en: Missing filter plugin: %filter.
ru: Отсутствует плагин фильтра: %filter.

en: Provides a fallback for missing filters. Do not use.
ru: Обеспечивает резерв для отсутствующих фильтров. Не использовать.

en: Updated @type %term.
ru: Обновлён @type %term.

en: Add image style
ru: Добавить стиль изображения

en: Preview image style: @style
ru: Предварительный просмотр стиля изображения: @style

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
ru: Удаление языка удалит все переводы интерфейса связанные с ним, и для всех материалов на этом языке будет установлен нейтральный язык. Это действие необратимо.

en: No placeholders
ru: Заполнители отсутствуют

en: Title placeholder: @placeholder_title
ru: Заполнитель заголовка: @placeholder_title

en: URL placeholder: @placeholder_url
ru: Заполнитель URL-адреса: @placeholder_url

en: Note that importing large .po files may take several minutes.
ru: Имейте ввиду, что импорт больших файлов .po файлов может занять несколько минут.

en: Content items can be edited using different form modes. Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is edited in each form mode, and define how the field form widgets are displayed in each form mode.
ru: Редактирование материалов может производиться с использованием разных видов форм. На этой странице вы можете определить какие поля будут показаны или скрыты и выбрать виджеты полей при редактировании материалов типа %type для каждого вида форм.

en: Edit %label content type
ru: Редактировать тип материала %label

en: The content has either been modified by another user, or you have already submitted modifications. As a result, your changes cannot be saved.
ru: Материал уже был изменён другим пользователем, или вы уже прислали изменения. В результате ваши изменения сохранить невозможно.

en: Use field label: @display_label
ru: Использовать метку поля: @display_label

en: Provides a row plugin to display search results.
ru: Предоставляет плагин строки для отображения результатов поиска

en: More information about setting up scheduled tasks can be found by <a href="@url">reading the cron tutorial on drupal.org</a>.
ru: Подробнее о настройке запланированных заданий можно прочитать в <a href="@url">руководстве по cron на drupal.org</a>

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. This must be changed in settings.php
ru: Путь к месту хранения общедоступных файлов в локальной файловой системе. Этот каталог должен существовать и быть доступным для записи системой Друпал. Путь к каталогу должен быть указан относительно каталога установки Друпал и каталог должен быть доступен через интернет. Это должно быть настроено в файле settings.php

en: %name: the telephone number may not be longer than @max characters.
ru: %name: телефонный номер не может быть длиннее чем @max символов.

en: %name: the text may not be longer than @max characters.
ru: %name: текст не может быть длиннее чем @max символов.

en: Summary rows
ru: Строк краткого содержания

en: The toolbar cannot be set to a horizontal orientation when it is locked.
ru: Панель не может быть установлена в горизонтальное положение когда она заблокирована.

en: This form lets administrators add and edit fields for storing user data.
ru: Данная форма позволяет администраторам добавлять и редактировать поля, содержащие данные пользователей.

en: This form lets administrators configure how form fields should be displayed when editing a user profile.
ru: Данная форма позволяет администраторам настроить отображение полей форм при редактировании профиля пользователя.

en: Alter the HTTP response status code used by this view, mostly helpful for empty results.
ru: Изменить код HTTP код ответа, используемый представлением. Наиболее полезно для пустых результатов.

en: HTTP status code
ru: Код состояния HTTP

en: Always display the more link
ru: Всегда отображать ссылку "Ещё"

en: Check this to display the more link even if there are no more items to display.
ru: Поставьте здесь отметку, чтобы ссылка "Ещё" отображалась даже при отсутствии отображаемых элементов.

en: Make entity label a link to entity page.
ru: Сделать метку сущности ссылкой на страницу сущности.

en: You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
ru: Перед использованием данного поля необходимо добавить в это отображение несколько дополнительных полей. Эти поля при необходимости могут быть отмечены как <em>Исключить из вывода</em>. Обратите внимание, что из-за порядка обработки, невозможно использовать поля, находящиеся ниже данного поля; если нужное поле отсутствует в списке, переставьте поля.

en: Automatic width
ru: Автоматическая ширина

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
ru: Ширина каждой колонки будет рассчитываться автоматически в зависимости от количества колонок. Если добавлены дополнительные классы или тема вставляет классы, основанные на системе сетки, отключение этой опции может оказаться полезным.

en: Default column classes
ru: Классы для колонок по умолчанию

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ru: Добавить классы по умолчанию для колонок представлений, например, views-col, col-1 и clearfix в вывод. Это можно использовать для уменьшения количества разметки, генерируемой представлениями по умолчанию ценой уменьшения удобства применения CSS.

en: Custom column class
ru: Пользовательский класс столбца

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
ru: Дополнительные классы для каждой колонки.
    Разделённые пробелом.

en: Default row classes
ru: Классы по умолчанию для строки

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ru: Добавить классы по умолчанию для строк представлений, например, views-row, row-1 и clearfix в вывод. Это можно использовать для уменьшения количества разметки, генерируемой представлениями по умолчанию ценой уменьшения удобства применения CSS.

en: Custom row class
ru: Пользовательский класс строки

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
ru: Дополнительные классы для каждой строки. Разделённые пробелом.

en: Default wizard
ru: Мастер по умолчанию

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
ru: Все сгенерированные представлениями запросы содержат в себе имя представления и отображения в виде строки 'view-name:display-name' в конце команды SELECT. Это упрощает поиск запросов модуля Views в журналах сервера базы данных, однако данный режим необходимо использовать только при обнаружении проблем.

en: Selected:
ru: Выбрано:

[ctx: Validation]
en: Allowed values
ru: Допустимые значения

en: You must select at least %limit choice. | You must select at least %limit choices.
ru[0]: Необходимо выбрать минимум %limit значение.
ru[1]: Необходимо выбрать минимум %limit значения.
ru[2]: Необходимо выбрать минимум %limit[2] значений.

en: You must select at most %limit choice. | You must select at most %limit choices.
ru[0]: Необходимо выбрать максимум %limit значение.
ru[1]: Необходимо выбрать максимум %limit значения.
ru[2]: Необходимо выбрать максимум %limit значений.

[ctx: Validation]
en: Bundle
ru: Пакет

en: The entity must be of bundle %bundle.
ru: Сущность должна быть набором %bundle.

[ctx: Validation]
en: Complex data
ru: Составные данные

[ctx: Validation]
en: Count
ru: Счетчик

en: This collection should contain %limit element or more. | This collection should contain %limit elements or more.
ru[0]: Данная коллекция должна содержать %limit или более элемент.
ru[1]: Данная коллекция должна содержать %limit или более элемента.
ru[2]: Данная коллекция должна содержать %limit или более элементов.

en: This collection should contain %limit element or less. | This collection should contain %limit elements or less.
ru[0]: Данная коллекция должна содержать %limit или менее элемент.
ru[1]: Данная коллекция должна содержать %limit или менее элемента.
ru[2]: Данная коллекция должна содержать %limit или менее элементов.

en: This collection should contain exactly %limit element. | This collection should contain exactly %limit elements.
ru[0]: Данная коллекция должна содержать ровно %limit элемент.
ru[1]: Данная коллекция должна содержать ровно %limit элемента.
ru[2]: Данная коллекция должна содержать ровно %limit элементов.

[ctx: Validation]
en: Entity type
ru: Тип сущности

en: The entity must be of type %type.
ru: Сущность должна быть типом %type.

[ctx: Validation]
en: Length
ru: Длина

en: This value is too long. It should have %limit character or less. | This value is too long. It should have %limit characters or less.
ru[0]: Данное значение слишком длинное. Оно должно содержать %limit или менее символ.
ru[1]: Данное значение слишком длинное. Оно должно содержать %limit или менее символа.
ru[2]: Данное значение слишком длинное. Оно должно содержать %limit или менее символов.

en: This value is too short. It should have %limit character or more. | This value is too short. It should have %limit characters or more.
ru[0]: Данное значение слишком короткое. Оно должно содержать %limit или более символ.
ru[1]: Данное значение слишком короткое. Оно должно содержать %limit или более символа.
ru[2]: Данное значение слишком короткое. Оно должно содержать %limit или более символов.

en: This value should have exactly %limit character. | This value should have exactly %limit characters.
ru[0]: Данное значение должно содержать ровно %limit символ.
ru[1]: Данное значение должно содержать ровно %limit символа.
ru[2]: Данное значение должно содержать ровно %limit символов.

[ctx: Validation]
en: Primitive type
ru: Примитивный тип

en: This value should be of the correct primitive type.
ru: Значение должно быть верного примитивного типа.

[ctx: Validation]
en: Range
ru: Диапазон

en: This value should be %limit or less.
ru: Данное значение должно быть %limit или менее.

[ctx: Validation]
en: Entity Reference valid reference
ru: Корректная ссылка на сущность

[ctx: Validation]
en: User name
ru: Имя пользователя

[ctx: Validation]
en: User name unique
ru: Уникальное имя пользователя

en: %name must be higher than or equal to %min.
ru: Значение "%name" должно быть больше или равно %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
ru: Значение %name должно быть меньше или равно %max.

[ctx: Validation]
en: Entity changed
ru: Сущность изменена

en: Select the feed that should be displayed
ru: Выберите ленту, которая должна отображаться

en: Block layout
ru: Схема блоков

en: Creating and managing custom block types
ru: Создание и управление типами пользовательского блока

en: Custom block library
ru: Пользовательские блоки

en: The custom block language code.
ru: Код языка пользовательского блока.

en: The time that the custom block was last edited.
ru: Время, когда пользовательский блок был последний раз отредактирован.

en: Block category
ru: Категория блока

en: Hide block if the view output is empty
ru: Скрыть блок, если вывод представления пустой

en: Block empty settings
ru: Настройки пустого блока

en: Hide block if no result/empty text
ru: Скрыть блок, если нет результатов/пустой текст

en: Hide the block if there is no result and no empty text and no header/footer which is shown on empty result
ru: Скрыть блок, если нет результатов и нет текста для пустого ответа, нет шапки/подвала страницы при пустом результате.

en: Enter caption here
ru: Введите надпись здесь

en: Drupal image caption widget
ru: Виджет подписи изображения Drupal

en: The number of comments posted on an entity.
ru: Количество комментариев опубликованных для сущности.

en: The number of comments posted on an entity since the reader last viewed it.
ru: Количество комментариев оставленных к сущности с момента её последнего просмотра.

en: The entity the comment was posted to.
ru: Сущность, для которой был опубликован комментарий.

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
ru: Тип сущности @entity_type, для которой комментарий является ответом.

en: The number of comments an entity has.
ru: Количество комментариев, которое имеет сущность.

en: The most recent of last comment posted or entity updated time.
ru: Время последнего опубликованного комментария или обновления сущности.

en: Display the last comment of an entity
ru: Отображать последний комментарий сущности

en: The last comment of an entity.
ru: Последний комментарий сущности.

en: The User ID of the author of the last comment of an entity.
ru: ID пользователя, который является автором последнего комментария сущности.

en: The entity type to which the comment is a reply to.
ru: Тип сущности, к которому комментарий является ответом.

en: Display the standard add comment link used on regular @entity_type, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
ru: Отобразить стандартную ссылку добавления комментария, используемую на обычных @entity_type, которая будет отображаться, только если текущий пользователь имеет доступ на добавление комментариев.

en: Display nodes only if a user posted the @entity_type or commented on the @entity_type.
ru: Отображать материалы только если пользователь добавил или прокомментировал тип сущности @entity_type.

en: Comments of the @entity_type using field: @field_name
ru: Коментарии сущности @entity_type используют поле: @field_name

en: Relate all comments on the @entity_type. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
ru: Привязать все комментарии к типу сущностей @entity_type. Это приведет к появлению 1 дублирующей записи для каждого комментария. Если без этого невозможно обойтись, то лучше создать представление комментариев.

en: Edit comment %title
ru: Редактировать комментарий %title

en: The ID of the entity of which this comment is a reply.
ru: ID сущности, ответом которой является этот комментарий.

en: The entity type to which this comment is attached.
ru: Тип сущности, к которой прикреплён данный комментарий.

en: Comment field name
ru: Название поля комментария

en: The field name through which this comment was added.
ru: Название поля, через которое был добавлен данный комментарий.

en: Last comment ID
ru: ID последнего комментария

en: Last comment timestamp
ru: Время в формате UNIX последнего комментария

en: The time that the last comment was created.
ru: Время создания последнего комментария.

en: Last comment name
ru: Имя последнего комментария

en: The name of the user posting the last comment.
ru: Имя пользователя, опубликовавшего последний комментарий.

en: Last comment user ID
ru: ID пользователя последнего комментария

en: The number of comments.
ru: Количество комментариев.

en: This field manages configuration and presentation of comments on an entity.
ru: Данное поле управляет конфигурацией и выводом комментариев на сущности.

en: Comment list
ru: Список комментариев

en: Show the comment link in the form used on standard entity teasers, rather than the full entity form.
ru: Показывать ссылку на комментарий на форме, используемой для стандартных анонсов сущности, а не на форме полной сущности.

en: Content language and translation
ru: Язык и перевод содержимого

en: Configure language and translation support for content.
ru: Настроить язык и поддержку перевод для материала.

en: Select source language
ru: Выбрать исходный язык

en: Computed date
ru: Вычисляемая дата

en: The computed DateTime object.
ru: Расчитанный объект времени DateTime.

en: Log entries
ru: Записи журнала

en: Contains a list of log entries.
ru: Содержит список записей журнала.

en: The user ID of the user on which the log entry was written..
ru: Идентификатор пользователя, на которого сделана запись в журнале.

en: The user on which the log entry as written.
ru: Пользователь, на которого сделана запись в журнале.

en: The actual message of the log entry.
ru: Фактическое сообщение записи в журнале.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
ru: Переменные записи журнала в сериализованном формате.

en: Operation links for the event.
ru: Операционные ссылки для события.

en: URL of the previous page.
ru: URL предыдущей страницы

en: Date when the event occurred.
ru: Дата, когда произошло событие.

en: Replace variables
ru: Заменить переменные

en: One file only. | Maximum @count files.
ru[0]: Только один файл.
ru[1]: Максимум @count файла.
ru[2]: Максимум @count[2] файлов.

en: Delete forum
ru: Удалить форум

en: Configure language support for content.
ru: Настройки поддержки языка для содержимого.

en: Managing and displaying link fields
ru: Управление полями ссылок и их отображение

en: Adding link text
ru: Добавление тектовой ссылки

en: In the field settings you can define additional link text to be <em>optional</em> or <em>required</em> in any link field.
ru: В настройках поля вы можете определить дополнительный текст ссылки, который будет <em>необязательным</em> или <em>обязательным</em> в любом поле ссылки.

en: Displaying link text
ru: Отображение текстовой ссылки

en: If link text has been submitted for a URL, then by default this link text is displayed as a link to the URL. If you want to display both the link text <em>and</em> the URL, choose the appropriate link format from the drop-down menu in the <em>Manage display</em> page. If you only want to display the URL even if link text has been submitted, choose <em>Link</em> as the format, and then change its <em>Format settings</em> to display <em>URL only</em>.
ru: Если текст ссылки был отправлен для URL, то по умолчанию этот текст ссылки отображается как ссылка на URL. Если вы хотите отобразить как текст ссылки <em>, так и</em> URL, выберите соответствующий формат ссылки в раскрывающемся меню на странице <em>Управление отображением</em>. Если вы хотите отображать URL-адрес, даже если текст ссылки был отправлен, выберите <em>Ссылка</em> в качестве формата, а затем измените его <em> Настройки формата </em>, чтобы отображать <em>Только URL-адрес</em>.

en: Adding attributes to links
ru: Добавление атрибутов к ссылкам

en: You can add attributes to links, by changing the <em>Format settings</em> in the <em>Manage display</em> page. Adding <em>rel="nofollow"</em> notifies search engines that links should not be followed.
ru: Вы можете добавить атрибуты к ссылкам, изменив <em>Настройки формата</em> на странице <em>Управление отображением</em>. Добавление <em>rel="nofollow"</em> уведомляет поисковые системы о том, что по ссылке не следует переходить.

en: Validating URLs
ru: Проверка URL-адресов

en: Number (decimal)
ru: Число (десятичное)

en: Number (float)
ru: Число (дробное)

en: Number (integer)
ru: Число (целое)

en: Alias for @id
ru: Синоним для @id

en: Raw output for @id
ru: Необработанный вывод для @id

en: The Serialization module provides a service for serializing and deserializing data to and from formats such as JSON and XML.
ru: Модуль Serialization предоставляет сервис для сериализации и десериализации данных в и из таких форматов, как JSON и XML.

en: Serialization is the process of converting data structures like arrays and objects into a string. This allows the data to be represented in a way that is easy to exchange and store (for example, for transmission over the Internet or for storage in a local file system). These representations can then be deserialized to get back to the original data structures.
ru: Сериализация - это процесс преобразования структур данных, таких как массивы и объекты, в строку. Это позволяет представлять данные таким образом, чтобы их можно было легко обменивать и хранить (например, для передачи через Интернет или для хранения в локальной файловой системе). Эти представления затем могут быть десериализованы, чтобы вернуться к исходным структурам данных.

en: The serializer splits this process into two parts. Normalization converts an object to a normalized array structure. Encoding takes that array and converts it to a string.
ru: Сериализатор разделяет этот процесс на две части. Нормализация преобразует объект в нормализованную структуру массива. Кодирование берет этот массив и преобразует его в строку.

en: The uninstall process removes all data related to a module.
ru: Процесс деинсталяции удалит все данные, связанные с модулем.

en: The date the term was last updated.
ru: Дата последнего обновления термина.

en: The time that the term was last edited.
ru: Время, когда этот термин был последний раз отредактирован.

en: Managing and displaying telephone fields
ru: Управление и вывод полей для номеров телефона

en: Displaying telephone numbers as links
ru: Отображать как ссылку

en: The user account %name cannot be canceled.
ru: Учётная запись пользователя %name не может быть удалена.

en: The handler for this item is broken or missing. The following details are available:
ru: Обработчик для этого элемента сломан или отсутствует. Следующие детали доступны:

en: Default actions
ru: Действия по умолчанию

en: Grouping @id
ru: Группировка @id

en: Columns for @field
ru: Колонки для @field

en: Sortable for @field
ru: Доступность сортировки для поля @field

en: Default sort order for @field
ru: Порядок сортировки по умолчанию для поля @field

en: Default sort for @field
ru: Сортировка по умолчанию для поля @field

en: Alignment for @field
ru: Выравнивание для @field

en: Separator for @field
ru: Разделитель для поля @field

en: Hide empty column for @field
ru: Спрятать пустую колонку для @field

en: Responsive setting for @field
ru: Адаптивные настройки для поля @field

en: No default sort
ru: Нет сортировки по умолчанию

en: Page display settings
ru: Настройки отображения страницы

en: Block display settings
ru: Настройки отображения блока

en: View basic information
ru: Просмотр основной информации

en: Enter a part of the view name or description to filter by.
ru: Введите часть имени или описания представления для фильтрации по нему.

en: Always show the master (default) display
ru: Всегда показывать главное (по умолчанию) отображение

en: Allow embedded displays
ru: Позволить встроенные отображения

en: Embedded displays can be used in code via views_embed_view().
ru: Встроенные отображения могут быть использованы в коде через views_embed_view().

en: Show SQL query
ru: Показать SQL-запрос

en: Remove @title
ru: Удалить @title

en: Weight for @id
ru: Вес для @id

en: Group for @id
ru: Группа для @id

en: Remove @id
ru: Удалить @id

en: PHP date format
ru: Формат даты PHP

en: 1 place | @count places
ru[0]: @count место
ru[1]: @count места
ru[2]: @count[2] мест

en: Registering module
ru: Регистрация модуля

en: Not fully protected
ru: Не полностью защищена

en: Could not load the form for <q>@field-label</q>, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
ru: Не удалось загрузить форму для <q>@field-label</q> из-за проблемы с веб-сайтом или проблемы с сетевым подключением. <br>Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Your changes to <q>@entity-title</q> could not be saved, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
ru: Невозможно сохранить ваши изменения в <q>@entity-title</q> из-за проблемы с веб-сайтом или проблемы с сетевым подключением. <br>Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Reset your password
ru: Восстановить пароль

en: Number of new comments
ru: Количество новых комментариев

en: Lists (Views)
ru: Списки (Представления)

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
ru: Чтобы включить кнопку, переместите её на <em>Активную панель инструментов</em>, а чтобы отключить — в список <em>Доступные кнопки</em>. Кнопки можно перемещать с помощью мыши или клавиш со стрелками. Названия групп панелей инструментов существуют для поддержки пользователей с ограниченными возможностями, которые используют считыватели экранов. Пустые группы панелей инструментов после сохранения будут удалены.

en: Button divider
ru: Разделитель кнопки

en: CKEditor toolbar and button configuration.
ru: Конфигурация панели инструментов и кнопок CKEditor.

en: Hide group names
ru: Скрыть названия групп

en: Show group names
ru: Показать названия групп

en: @groupName button group in position @position of @positionCount in row @row of @rowCount.
ru: Группа кнопок @groupName находится на позиции @position из @positionCount в строке @row из @rowCount.

en: Press the down arrow key to create a new row.
ru: Для создания новой строки нажмите клавишу "Стрелка вниз".

en: Press the down arrow key to activate.
ru: Для активации нажмите клавишу "Стрелка вниз".

en: @name @type in position @position of @positionCount in @groupName button group in row @row of @rowCount.
ru: @type @name находится на позиции @position из @positionCount в группе кнопок @groupName в строке @row из @rowCount.

en: Press the down arrow key to create a new button group in a new row.
ru: Для создания новой группы кнопок на новой строке нажмите клавишу "Стрелка вниз".

en: This is the last group. Move the button forward to create a new group.
ru: Это последняя группа. Для создания новой группы переместите кнопку вперёд.

en: The "@name" button is currently enabled.
ru: Кнопка "@name" в данный момент включена.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this button.
ru: Для изменения положения этой кнопки используйте кнопки со стрелками на клавиатуре.

en: Press the up arrow key on the top row to disable the button.
ru: Чтобы отключить кнопку, нажмите клавишу "Стрелка вверх" на верхней строке.

en: The "@name" button is currently disabled.
ru: Кнопка "@name" в данный момент отключена.

en: Use the down arrow key to move this button into the active toolbar.
ru: Чтобы отключить кнопку, нажмите клавишу "Стрелка вниз" на на активной панели инструментов.

en: This @name is currently enabled.
ru: @name в данный момент включено.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this separator.
ru: Для изменения положения разделителя используйте клавиши со стрелками на клавиатуре.

en: Separators are used to visually split individual buttons.
ru: Разделители используются для визуального разделения кнопок.

en: This @name is currently disabled.
ru: @name в данный момент выключено.

en: Use the down arrow key to move this separator into the active toolbar.
ru: Чтобы переместить данный разделитель в активную панель, используйте клавишу "Стрелка вниз"

en: You may add multiple separators to each button group.
ru: К каждой группе кнопок можно добавлять несколько разделителей.

en: Please provide a name for the button group.
ru: Пожалуйста, укажите название для группы кнопок.

en: Button group name
ru: Название группы кнопок

en: Editing the name of the new button group in a dialog.
ru: Редактирование названия новой группы кнопок в диалоге.

en: Editing the name of the "@groupName" button group in a dialog.
ru: Редактирование названия группы кнопок "@groupName" в диалоге.

en: Place a button to create a new button group.
ru: Чтобы создать новую группу кнопок разместите кнопку.

en: Add a CKEditor button group to the end of this row.
ru: Добавить группу кнопок CKEditor в конец данной строки.

en: Simple configuration
ru: Простая конфигурация

en: Configuration type
ru: Тип конфигурации

en: Here is your configuration:
ru: Здесь ваша конфигурация:

en: Are you sure you want to update the %name @type?
ru: Вы уверены, что хотите обновить %name @type?

en: Missing ID key "@id_key" for this @entity_type import.
ru: Отсутствует идентификационный ключ "@id_key" для этого импорта этого типа материала: @entity_type.

en: An entity with this machine name already exists but the import did not specify a UUID.
ru: Сущность с этим машинным именем уже существует, но импорт не определил UUID.

en: An entity with this machine name already exists but the UUID does not match.
ru: Сущность с таким машинным именем уже существует, но UUID не совпадает.

en: An entity with this UUID already exists but the machine name does not match.
ru: Сущность с таким UUID уже существует, но машинное имя не совпадает.

en: Fallback date format
ru: Резервный формат даты

en: Configuration translation
ru: Перевод конфигурации

en: Translate the configuration.
ru: Перевод конфигурации.

en: @label fields
ru: Поля у @label

en: Enter block, theme or category
ru: Введите блок, тему или категорию

en: Enter a part of the block, theme or category to filter by.
ru: Введите часть блока, темы или категории для фильтрации по ним.

en: Translations for %label
ru: Переводы для %label

en: @language (original)
ru: @language (оригинал)

en: Enter label
ru: Введите метку

en: Enter a part of the label or description to filter by.
ru: Введите часть заголовка или описания для фильтрации.

en: Enter field or @bundle
ru: Введите поле или @bundle

en: Enter a part of the field or @bundle to filter by.
ru: Введите часть поля или @bundle для фильтрации.

en: Add @language translation for %label
ru: Добавление перевода на @language для "%label"

en: Successfully saved @language translation.
ru: Перевод @language успешно сохранён.

en: @language translation of %label was deleted
ru: Перевод на язык @languageдля %label был удалён

en: Edit @language translation for %label
ru: Редактировать @language перевод для %label

en: Successfully updated @language translation.
ru: Перевод @language успешно обновлен.

en: (Empty)
ru: (Пусто)

en: Feed channel
ru: Канал ленты

en: About text formats
ru: О текстовых форматах

en: Are you sure you want to apply the updated %name image effect to all images?
ru: Вы уверены, что хотите применить обновленный эффект %name image ко всем изображениям?

en: This operation does not change the original images but the copies created for this style will be recreated.
ru: Эта операция не изменяет исходные изображения, но копии, созданные для этого стиля, будут воссозданы.

en: The image style %name has been flushed.
ru: Стиль изображения %name был очищен.

en: Image to be shown if no image is uploaded.
ru: Изображение, показываемое, когда не загружено никакого изображения.

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
ru: Этот текст будет использоваться программами для чтения с экрана, поисковыми системами, и когда изображение невозможно загрузить.

en: Action title
ru: Заголовок действия

en: The title shown above the actions dropdown.
ru: Заголовок, показанный над списком действий.

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
ru: Машинное имя должно быть уникальным, содержать только буквы в нижнем регистре, цифры и символы подчёркивания. Так же нельзя использовать зарезервированное слово "custom".

en: - Restricted access -
ru: - Ограниченный доступ -

en: List of items
ru: Список элементов

en: The ID of the feed item.
ru: Идентификатор элемента ленты.

en: Placing and moving blocks
ru: Размещение и перемещение блоков

en: Demonstrating block regions for a theme
ru: Просмотр областей блоков для темы

en: Toggling between different themes
ru: Переключение между различными темами

en: Configuring block settings
ru: Настройка параметров блока

en: You can control the visibility of a block by restricting it to specific pages, content types, and/or roles by setting the appropriate options under <em>Visibility settings</em> of the block configuration.
ru: Вы можете управлять видимостью блока ограничивая её определёнными страницами, типами материалов, и/или ролями, устанавливая соответствующие параметры в <em>Настройках видимости</em>.

en: Adding custom blocks
ru: Добавление пользовательских блоков

en: Custom block ID
ru: ID пользовательского блока

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ru: Если у вас нет проблем с пейджерами, связанными с этим полем, оставьте это значение равным 0. Если вы используете несколько пейджеров на одной странице, вам может потребоваться установить для этого номера более высокое значение, чтобы не конфликтовать c массивом ?page= . Большие значения добавят много запятых в ваши URL, поэтому избегайте, если это возможно.

en: Pager ID: @id
ru: ID постраничного навигатора: @id

en: Enter the name of the configuration file without the <em>.yml</em> extension. (e.g. <em>system.site</em>)
ru: Введите имя файла конфигурации без расширения <em>.yml</em> (например <em>system.site</em>)

en: The sender's email
ru: E-mail адрес отправителя

en: The email of the person that is sending the contact message.
ru: Адрес электронной почты пользователя, отправляющего сообщение через контактную форму.

en: File usage
ru: Использование файла

en: Relate file entities to their usage.
ru: Соотнести файлы к сущностям в которых они используются.

en: Managing and displaying file fields
ru: Управление файловыми полями и их отображение

en: Allowing file extensions
ru: Допустимые расширения файлов

en: In the field settings, you can define the allowed file extensions (for example <em>pdf docx psd</em>) for the files that will be uploaded with the file field.
ru: В настройках поля можно определить допустимые расширения файлов (например <em>pdf docx psd</em>), которые могут быть загружены с помощью поля.

en: Restricting the maximum file size
ru: Ограничение на максимальный размер файла

en: The maximum file size that users can upload is limited by PHP settings of the server, but you can restrict by entering the desired value as the <em>Maximum upload size</em> setting. The maximum file size is automatically displayed to users in the help text of the file field.
ru: Максимальный размер файла, который пользователи могут загрузить лимитирован настройками PHP на сервере, но вы можете ограничить его, введя желаемое значение как настройку <em>Максимальный размер загрузки</em>. Максимальный размер файла будет автоматически отображаться пользователям в тексте помощи к файловому полю.

en: Displaying files and descriptions
ru: Отображение файлов и описаний

en: In the field settings, you can allow users to toggle whether individual files are displayed. In the display settings, you can then choose one of the following formats: <ul><li><em>Generic file</em> displays links to the files and adds icons that symbolize the file extensions. If <em>descriptions</em> are enabled and have been submitted, then the description is displayed instead of the file name.</li><li><em>URL to file</em> displays the full path to the file as plain text.</li><li><em>Table of files</em> lists links to the files and the file sizes in a table.</li><li><em>RSS enclosure</em> only displays the first file, and only in a RSS feed, formatted according to the RSS 2.0 syntax for enclosures.</li></ul> A file can still be linked to directly by its URI even if it is not displayed.
ru: В настройках полей вы можете разрешить пользователям переключать отображение отдельных файлов. В настройках отображения вы можете выбрать один из следующих форматов: <ul><li><em>Общий файл</em>отображает ссылки на файлы и добавляет значки, которые символизируют расширения файлов. Если <em>описания</em> включены и отправлены, то вместо имени файла отображается описание.</li><li><em>URL-адрес файла</em> отображает полный путь к файл в виде простого текста.</li><li><em>Таблица файлов</em> содержит список ссылок на файлы и размеры файлов в таблице. </li><li><em>RSS-вложение</em> отображает только первый файл и только в RSS-канале, отформатированном в соответствии с синтаксисом RSS 2.0 для вложений.</li></ul>Файл может быть связан напрямую с его URI, даже если он не отображается.

en: Flag to control whether this file should be displayed when viewing content
ru: Флаг для управления отображением файла при просмотре материала.

en: The log entry explaining the changes in this revision.
ru: Запись в журнале, объясняющая изменения в этой редакции.

en: At least one authentication provider must be defined for resource @id
ru: Для ресурса @id должен быть определен по крайней мере один поставщик аутентификации

en: At least one format must be defined for resource @id
ru: Для ресурса @id должен быть определён по крайней мере один формат.

en: The ID of the shortcut.
ru: Идентификатор ярлыка.

en: The UUID of the shortcut.
ru: UUID ярлыка.

en: The bundle of the shortcut.
ru: Набор быстрых ссылок.

en: Weight among shortcuts in the same shortcut set.
ru: Вес среди ярлыков в этом же наборе ярлыков.

en: Route name
ru: Название маршрута

en: The language code of the shortcut.
ru: Код языка ярлыка.

en: Shortcut link
ru: Ярлык

en: Rebuild access
ru: Перестроить доступ

en: The rebuild_access setting is enabled in settings.php. It is recommended to have this setting disabled unless you are performing a rebuild.
ru: В settings.php включена переменная rebuild_access setting. Рекомендуется отключить эту настройку если вы не собираетесь выполнять перекомпиляцию сайта.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
ru: Свяжите ноды с терминами таксономии, указав, какой словарь или словари использовать. Эта связь приведет к дублированию записей, если есть несколько терминов.

en: Taxonomy term ID
ru: Идентификатор термина таксономии

en: Taxonomy term name
ru: Название термина таксономии

en: Return to site content
ru: Вернуться к содержимому сайта

en: Preferred admin language code
ru: Код предпочтительного языка администратора.

en: The user's preferred language code for receiving emails and viewing the site.
ru: Предпочтительный язык пользователя для получения электронных писем и просмотра сайта.

en: Preferred language code
ru: Код предпочтительного языка.

en: The user's preferred language code for viewing administration pages.
ru: Код предпочтительного языка пользователя для просмотра административных страниц.

en: The name of this user.
ru: Имя этого пользователя.

en: The password of this user (hashed).
ru: Пароль этого пользователя (хешированный).

en: The email of this user.
ru: Электронный адрес этого пользователя.

en: The timezone of this user.
ru: Часовой пояс этого пользователя.

en: The time that the user was created.
ru: Время, когда пользователь был создан.

en: Initial email
ru: Первоначальный email-адрес

en: User ID from route context
ru: ID пользователя из контекста пути

en: The Views module provides a back end to fetch information from content, user accounts, taxonomy terms, and other entities from the database and present it to the user as a grid, HTML list, table, unformatted list, etc. The resulting displays are known generally as <em>views</em>.
ru: Модуль Views обеспечивает внутренний интерфейс для получения информации из материалов, учётных записей пользователей, терминов таксономии и других сущностей из базы данных и предоставления её пользователю в виде сетки, HTML-списка, таблицы, неформатированного списка и так далее. Полученные в результате этого отображения в целом известны под названием <em>представления</em>.

en: Adding functionality to administrative pages
ru: Добавление функциональности административным страницам

en: The Views module adds functionality to some core administration pages. For example, <em>admin/content</em> uses Views to filter and sort content. With Views uninstalled, <em>admin/content</em> is more limited.
ru: Модуль Views добавляет функциональности некоторым административным страницам ядра. Например страница <em>admin/content</em> использует Views для фильтрации и сортировки материалов. С отключённым модулем Views функционал <em>admin/content</em> более ограничен.

en: Expanding Views functionality
ru: Расширение функциональности Представлений

en: Changing the title here means it cannot be dynamically altered anymore.
ru: Изменение заголовка в данном случае означает, что его нельзя будет динамически изменить.

en: Validate @label
ru: Проверить @label

en: Validate user has access to the %name
ru: Проверить пользователя на наличие у него доступа к %name

en: Multiple arguments
ru: Множественные аргументы

en: Single ID
ru: Единый идентификатор

en: One or more IDs separated by , or +
ru: Один или несколько идентификаторов, разделённых , или +

en: Tag based
ru: На основе тегов

en: Tag based caching of data. Caches will persist until any related cache tags are invalidated.
ru: Кэширование данных на основе тегов. Кэши сохраняются до тех пор, пока любые связанные теги кеша не станут недействительными.

en: Name and description
ru: Название и описание

en: Administrative tags
ru: Административные теги

en: Enter a comma-separated list of words to describe your view.
ru: Введите через запятую список слов, описывающих ваше представление.

en: Defines a field type for telephone numbers.
ru: Определяет тип поля для телефонных номеров

en: The aggregator feed UUID.
ru: UUID агрегатора ленты.

en: simple configuration
ru: простая конфигурация

en: The staged configuration cannot be imported, because it originates from a different site than this site. You can only synchronize configuration between cloned instances of this site.
ru: Переносимая конфигурация не может быть импортирована, потому что берет начало с отличного от текущего сайта. Вы можете только синхронизировать конфигурации между копиями этого сайта.

en: The date the file created.
ru: Дата создания файла.

en: The timestamp that the file was created.
ru: Время создания файла, в Unix-формате.

en: The timestamp that the file was last changed.
ru: Время последнего изменения файла, в Unix-формате.

en: No image toolkit is configured on the site. Check PHP installed extensions or add a contributed toolkit that doesn't require a PHP extension. Make sure that at least one valid image toolkit is enabled.
ru: На сайте не настроено ни одного средства обработки изображений. Проверьте установленные расширения PHP или установите дополнительное средство, которому не требуется расширение PHP. Убедитесь в том, что установлен хотя бы одно действующее средство обработки изображений

en: Language based on a selected language.
ru: Язык, основывающийся на выбранном языке.

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
ru: Ссылки меню с меньшим весом отображаются перед ссылками с большим весом.

en: The name of the user role.
ru: Название роли пользователя.

en: Influence
ru: Влияние

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ru: Влияние — это числовой коэффициент, используемый для упорядочивания результатов поиска. Чем выше значение, тем большее влияние оказывает соответствующий фактор на результаты поиска; нуль означает игнорирование данного фактора. Корректировка данных цифр не требует перестроения поискового индекса. Изменения начинают действовать незамедлительно.

en: Search page type
ru: Тип страницы поиска

en: - Choose page type -
ru: - Выберите тип страницы -

en: No search pages have been configured.
ru: Страницы поиска не были настроены.

en: You must select the new search page type.
ru: Необходимо выбрать новый тип страницы поиска.

en: Edit %label search page
ru: Редактировать страницу поиска %label

en: The %label search page has been enabled.
ru: Страница поиска %label была включена.

en: The %label search page has been disabled.
ru: Страница поиска %label была отключена.

en: The default search page is now %label. Be sure to check the ordering of your search pages.
ru: Сейчас страница поиска по умолчанию - %label. Обязательно проверьте сортировку ваших страниц поиска.

en: The %label search page has been added.
ru: Страница поиска %label была добавлена.

en: Save search page
ru: Сохранить страницу поиска

en: The %label search page has been updated.
ru: Страница поиска %label была обновлена.

en: The label for this search page.
ru: Метка для этой страницы поиска.

en: The search page path must be unique.
ru: Путь страницы поиска должен быть уникальным.

en: Managing and displaying text fields
ru: Управление и отображение текстовыми полями

en: Creating short text fields
ru: Создание коротких текстовых полей

en: Creating long text fields
ru: Создание длинных текстовых полей

en: Trimming the text length
ru: Обрезка текста

en: On the <em>Manage display</em> page you can choose to display a trimmed version of the text, and if so, where to cut off the text.
ru: На странице <em>Управление отображением</em> вы можете выбрать отображение обрезанной версии текста и, если да, то где обрезать текст.

en: Displaying summaries instead of trimmed text
ru: Отображать анонс вместо обрезанного текста

en: Using text formats and editors
ru: Использование текстовых форматов и редакторов

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed". If needed you can even specify named route parameters like taxonomy/term/%taxonomy_term
ru: Данное представление отобразиться при переходе по этому пути на сайте. Для замены значений, применяемых в контекстных фильтрах, используйте "%" в URL-адресе. Например, "node/%/feed". При необходимости, можно даже указать также параметры именованого маршрута, к примеру, taxonomy/term/%taxonomy_term

[ctx: Text alignment]
en: Left
ru: Слева

[ctx: Text alignment]
en: Center
ru: По центру

[ctx: Text alignment]
en: Right
ru: Справа

en: %name: may not be longer than @max characters.
ru: %name: не может превышать @max символов.

en: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> integration
ru: Интеграция с <abbr title="Язык разметки структуры">OPML</abbr>

en: A breakpoint separates the height or width of viewports (screens, printers, and other media output types) into steps. For instance, a width breakpoint of 40em creates two steps: one for widths up to 40em and one for widths above 40em. Breakpoints can be used to define when layouts should shift from one form to another, when images should be resized, and other changes that need to respond to changes in viewport height or width.
ru: Точка перехода разделяет высоту и ширину окон просмотра (экраны, принтеры и другие типы устройств вывода медиа) на шаги. Например, ширина точки перехода в 40em создает два шага: один для ширины до 40em и один для ширины более 40em. Точки перехода могут быть использованы для определения момента, когда области должны переходить из одной формы представления в другую, когда должны меняться размеры изображений и другие изменения, необходимые для соответствия изменениям высоты и ширины окон.

en: Resolution multiplier
ru: Множитель разрешения

en: Resolution multipliers are a measure of the viewport's device resolution, defined to be the ratio between the physical pixel size of the active device and the <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">device-independent pixel</a> size. The Breakpoint module defines multipliers of 1, 1.5, and 2; when defining breakpoints, modules and themes can define which multipliers apply to each breakpoint.
ru: Коэффициент разрешения - это единица измерения разрешения устройства, которая рассчитывается как соотношение физического размера пикселя устройства к размеру <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">виртуального пикселя</a>. Модуль Breakpoint использует коэффициенты 1, 1.5, и 2. При создании точек перехода, в модулях и темах можно указать, какой коэффициент использовать для каждой точки перехода.

en: Defining breakpoints and breakpoint groups
ru: Определение точек перехода и их групп

en: Modules and themes can use the API provided by the Breakpoint module to define breakpoints and breakpoint groups, and to assign resolution multipliers to breakpoints.
ru: Модули и темы могут использовать API, предоставленный модулем Breakpoint, для определения точек перехода и их групп, а также для присвоения коэффициентов разрешения точкам перехода.

[ctx: Validation]
en: Comment author name
ru: Имя автора комментария

en: Changing the text format to %text_format will permanently remove content that is not allowed in that text format.<br><br>Save your changes before switching the text format to avoid losing data.
ru: Изменение текстового формата на %text_format безвозвратно удалит содержимое, недоступное в новом текстовом формате.<br><br>Для предотвращения потери данных сохраните изменения перед переключением формата.

en: Change text format?
ru: Изменить формат текста?

en: Entity view display
ru: Отображение представления сущности

en: Managing and displaying entity reference fields
ru: Управление полями ссылок на сущность и их отображение

en: Selecting reference type
ru: Выбор типа ссылки

en: In the field settings you can select which entity type you want to create a reference to.
ru: В настройках поля вы можете выбрать тип сущности, на который хотите создать ссылку.

en: Filtering and sorting reference fields
ru: Фильтрация и сортировка полей ссылок

en: Depending on the chosen entity type, additional filtering and sorting options are available for the list of entities that can be referred to, in the field settings. For example, the list of users can be filtered by role and sorted by name or ID.
ru: В зависимости от выбранного типа объекта в настройках поля доступны дополнительные параметры фильтрации и сортировки для списка объектов, на которые можно ссылаться. Например, список пользователей может быть отфильтрован по роли и отсортирован по имени или идентификатору.

en: Displaying a reference
ru: Отображение ссылки

en: An entity reference can be displayed as a simple label with or without a link to the entity. Alternatively, the referenced entity can be displayed as a teaser (or any other available view mode) inside the referencing entity.
ru: Ссылка на сущность может отображаться в виде простой метки со ссылкой на сущность или без нее. В качестве альтернативы ссылочный объект может отображаться в виде тизера (или любого другого доступного режима просмотра) внутри ссылающегося объекта.

en: Managing text formats
ru: Управление текстовыми форматами

en: Assigning roles to text formats
ru: Назначение ролей для текстовых форматов

en: Selecting filters
ru: Выбор фильтров

en: Each filter can have additional configuration options. For example, for the "Limit allowed HTML tags" filter you need to define the list of HTML tags that the filter leaves in the text.
ru: Каждый фильтр может иметь дополнительные параметры конфигурации. Например, для фильтра «Ограничить допустимые теги HTML» необходимо определить список тегов HTML, которые фильтр оставляет в тексте.

en: When creating or editing data in a field that has text formats enabled, users can select the format under the field from the Text format select list.
ru: Создавая или редактируя данные в поле, для которого включен текстовый формат, пользователи могут выбрать формат поля из списка выбора "Текстовый формат".

en: Import behavior
ru: Поведение при импорте

en: The keywords to search for.
ru: Ключевые слова для поиска.

en: Managing and displaying list fields
ru: Управление и отображение списком полей

en: Defining option keys and labels
ru: Определение ключей вариантов и заголовков

en: When you define the list options you can define a key and a label for each option in the list. The label will be shown to the users while the key gets stored in the database.
ru: Когда вы определяете параметры списка, вы можете определить ключ и заголовок для каждого параметра в списке. Заголовок будет показан пользователям, пока ключ хранится в базе данных.

en: Choosing list field type
ru: Выбор типа поля списка

en: There are three types of list fields, which store different types of data: <em>float</em>, <em>integer</em> or, <em>text</em>. The <em>float</em> type allows storing approximate decimal values. The <em>integer</em> type allows storing whole numbers, such as years (for example, 2012) or values (for example, 1, 2, 5, 305). The <em>text</em> list field type allows storing text values. No matter which type of list field you choose, you can define whatever labels you wish for data entry.
ru: Существует три типа полей списка, в которых хранятся разные типы данных: <em>с плавающей точкой</em>, <em>целочисленный</em> или <em>текст </em>. Тип <em>с плавающей точкой</em> позволяет хранить приблизительные десятичные значения. Тип <em>целочисленный</em> позволяет хранить целые числа, такие как годы (например, 2012) или значения (например, 1, 2, 5, 305). Тип поля списка <em>текст</em> позволяет хранить текстовые значения. Независимо от того, какой тип поля списка вы выбираете, вы можете определить любые метки, которые вы хотите для ввода данных.

en: Simpletest site directory
ru: Каталог Simpletest на сайте

en: Dependency of required module @module
ru: Зависимости обязательного модуля @module

en: Some of the pending updates cannot be applied because their dependencies were not met.
ru: Некоторые текущие обновления не могут быть выполнены из-за отсутствия необходимых зависимостей.

en: The vocabulary to which the term is assigned.
ru: Словарь, к которому назначен этот термин.

en: Viewing tours
ru: Просмотр туров

en: If a tour is available on a page, a <em>Tour</em> button will be visible in the toolbar. If you click this button the first tip of the tour will appear. The tour continues after clicking the <em>Next</em> button in the tip. To see a tour users must have the permission <em>Access tour</em> and JavaScript must be enabled in the browser
ru: Если тур доступен на странице, кнопка <em>Тур</em> будет видна на панели инструментов. Если вы нажмете эту кнопку, появится первый совет тура. Тур продолжается после нажатия кнопки <em>Далее</em> в подсказке. Для просмотра тура пользователи должны иметь разрешение <em>Доступ к турам</em>, а в браузере должен быть включен JavaScript

en: Creating tours
ru: Создание туров

en: Managing user account fields
ru: Управление полями учётной записи

en: Missing profile parameter.
ru: Отстуствует параметр профиля.

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been last updated.
ru: Поле сущности с меткой времени UNIX последнего обновления.

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been created.
ru: Поле сущности для хранения времени её создания в формате UNIX.

en: An entity field for storing a serialized array of values.
ru: Поле сущности для хранения сериализированного массива значений.

en: Timestamp value
ru: Значение временной метки

en: An entity field containing a UNIX timestamp value.
ru: Поле сущности для хранения значения времени в формате UNIX.

en: Default PHP mailer
ru: PHP mailer по умолчанию

en: Sends the message as plain text, using PHP's native mail() function.
ru: Отправляет сообщение в виде обычного текста, используя родную функцию PHP mail().

en: Mail collector
ru: Сборщик почты

en: Does not send the message, but stores it in Drupal within the state system. Used for testing.
ru: Не отправляет сообщение, но хранит его в Drupal в рамках системы состояния. Используется для тестирования.

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents.
ru: Книги могут быть созданы совместно, так как они позволяют пользователям с соответствующими правами добавлять страницы в существующие книги, а также добавлять эти страницы к пользовательскому оглавлению.

en: Synchronizing configuration
ru: Синхронизация конфигурации

en: Starting configuration synchronization.
ru: Запуск синхронизации конфигурации.

en: Configuration synchronization has encountered an error.
ru: При синхронизации конфигурации возникла ошибка.

en: Nothing to export.
ru: Нечего экспортировать.

en: Tried to map @prefix to @namespace, but @prefix is already mapped to @orig_namespace.
ru: Пытался сопоставить @prefix с @namespace, но @prefix уже сопоставлен с @orig_namespace.

en: Administer responsive images
ru: Администрирование адаптивных изображений

en: Defined on the Appearance or Theme Settings page. You do not have the appropriate permissions to change the site logo.
ru: Определено на страницах "Настройки оформления" или "Настройки темы". У вас нет соответствующих прав на изменение логотипа сайта.

en: Defined on the Site Information page. You do not have the appropriate permissions to change the site logo.
ru: Определено на странице "Информация о сайте". У вас нет соответствующих прав на изменение логотипа сайта.

en: Toggle branding elements
ru: Переключить элементы брендирования

en: Choose which branding elements you want to show in this block instance.
ru: Выберите, какие элементы брендирования отображать в данном блоке.

en: Site branding
ru: Брендинг сайта

en: Rendering language
ru: Язык вывода

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
ru: Опция "@name" должна содержать допустимое значение. Вы можете оставить текстовое поле пустым или ввести строку, такую как «512» (байты), «80 KB» (килобайты) или «50 MB» (мегабайты).

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
ru: Во время попытки сохранения формы в кэш обнаружено несоответствие её идентификатора сборки.

en: Synchronizing configuration: @op @name.
ru: Синхронизация конфигураций: @op @name.

en: Unexpected error during import with operation @op for @name: @message
ru: Неожиданная ошибка при операции @op для @name: @message

en: Deleted and replaced configuration "@name"
ru: Конфигурация "@name" удалена и заменена

en: Update target "@name" is missing.
ru: Отсутствует "@name" для обновления.

en: The config name @config_name is invalid.
ru: Недопустимое название конфигурации @config_name.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
ru: %name: Целое число должно быть больше либо равно %min.

en: Size of URI field
ru: Размер поля URI

en: URI field
ru: Поле URI

en: Are you sure you want to delete all items from the feed %feed?
ru: Вы уверены, что хотите удалить все элементы из ленты %feed?

en: The news items from %site have been deleted.
ru: Элементы новостей с %site были удалены.

en: A brief description of your block.
ru: Краткое описание вашего блока.

en: no caching
ru: не кэшировать

en: Custom Entity ID
ru: Идентификатор пользовательской сущности

en: Specify a custom entity ID. This will override the entity ID in the configuration above.
ru: Укажите идентификатор пользовательской сущности. Он будет переопределять идентификатор сущности в конфигурации указанной выше.

en: Completed @current step of @total.
ru: Завершен @current шаг из @total.

en: @count renamed | @count renamed
ru[0]: @count переименован
ru[1]: @count переименовано
ru[2]: @count[2] переименовано

en: All links are validated after a link field is filled in. They can include anchors or query strings.
ru: Все ссылки проверяются после заполнения поля ссылки. Они могут включать в себя якоря или строки запроса.

en: Allowed link type
ru: Разрешённый тип ссылки

en: Internal links only
ru: Только внутренние ссылки

en: Both internal and external links
ru: Внутренние и внешние ссылки

[ctx: Validation]
en: Link data valid for link type.
ru: Данные ссылки допустимы для типа ссылки.

en: Importing translation files
ru: Импорт файлов перевода

en: Checking the translation status
ru: Проверка статуса перевода

en: Translating individual strings
ru: Перевод индивидуальных строк

en: Could not save to map table due to missing destination id values
ru: Не получилось сохранить в таблицу карты из-за отсутствия значений id сущности назначения

en: Format ID.
ru: Идентификатор формата.

en: (this translation)
ru: (этот перевод)

en: (all translations)
ru: (все переводы)

en: Search is currently disabled
ru: Поиск в данный момент отключен

en: No screenshot
ru: Снимок отсутствует

en: This import is empty and if applied would delete all of your configuration, so has been rejected.
ru: Этот импорт пуст и при запуске может удалить все ваши настройки, поэтому запуск импорта отменён.

en: Site UUID in source storage does not match the target storage.
ru: UUID сайта в исходном хранилище не соответствует значению в целевом хранилище.

en: Delete orphaned files after
ru: Удалить потерянные файлы после

en: Orphaned files are not referenced from any content but remain in the file system and may appear in administrative listings. <strong>Warning:</strong> If enabled, orphaned files will be permanently deleted and may not be recoverable.
ru: Потерянные файлы не ссылаются ни на какие материалы, но остаются в файловой системе и появляются в административных списках. <strong>Предупреждение:</strong> Если включено, потерянные файлы будут удалены навсегда без возможности восстановления.

en: Configuration deletions
ru: Удаление конфигураций

en: The listed configuration will be deleted.
ru: Перечисленные конфигурации будут удалены.

en: User's roles
ru: Роли пользователя

en: Single name
ru: Одно имя

en: One or more names separated by , or +
ru: Одно или несколько имён, разделенных "," или "+"

en: If none are selected, all are allowed.
ru: Если ничего не выбрано, будет доступно всё.

en: Missing row plugin
ru: Отсутствует плагин строки

en: Transition from
ru: Переход из

en: Tab options
ru: Настройки вкладки

en: Enable menu link
ru: Включить ссылку меню

en: Allowed HTML
ru: Допустимый HTML

en: Providing module
ru: Обеспечивающий модуль

en: @label entities
ru: Сущности @label

en: Synchronizing configuration: @op @name in @collection.
ru: Синхронизация конфигурации: @op @name в @collection.

en: Deleted and replaced configuration entity "@name"
ru: Удалена и заменена конфигурационная сущность "@name"

[ctx: Entity type group]
en: Content
ru: Материал

[ctx: Entity type group]
en: Other
ru: Другое

[ctx: Entity type group]
en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Action ID
ru: ID действия

en: Action configuration
ru: Конфигурация действий

en: Action description
ru: Описание действия

en: The feed ID.
ru: ID ленты.

en: Refresh frequency in seconds.
ru: Частота обновления в секундах.

en: Last-checked unix timestamp.
ru: Время последней проверки в unix-формате.

en: Entity tag HTTP response header.
ru: Заголовок ответа HTTP для тега сущности.

en: When the feed was last modified.
ru: Когда лента была последний раз изменена.

en: Number of items to display in the feed's block.
ru: Количество элементов для отображения в блоке ленты.

en: The {aggregator_feed}.fid to which this item belongs.
ru: {aggregator_feed}.fid, к которому относится данный элемент.

en: The block numeric identifier.
ru: Числовой идентификатор блока.

en: The module providing the block.
ru: Модуль, который предоставляет блок.

en: The block's delta.
ru: Дельта блока

en: Which theme the block is placed in.
ru: Темы, в которых размещён блок.

en: Whether or not the block is enabled.
ru: Может ли блок быть включён.

en: Weight of the block for ordering within regions.
ru: Вес блока для упорядочивания в областях.

en: Region the block is placed in.
ru: Область, в который размещён блок.

en: Visibility expression.
ru: Выражение видимости.

en: Pages list.
ru: Список страниц.

en: Cache rule.
ru: Правило кэширования.

en: The numeric identifier of the block/box
ru: Числовой идентификатор блока/окна

en: The block/box content
ru: Содержимое блока/окна

en: Admin title of the block/box.
ru: Административный заголовок блока/окна

en: Input format of the custom block/box content.
ru: Формат ввода для содержимого пользовательского блока/окна.

en: The primary identifier for this version.
ru: Основной идентификатор для данной версии.

en: Comment ID.
ru: Идентификатор комментария.

en: Parent comment ID. If set to 0, this comment is not a reply to an existing comment.
ru: ID родительского комментария. Если установлено 0, данный комментарий не является ответом на существующий комментарий.

en: The {node}.nid to which this comment is a reply.
ru: {node}.nid для которого этот комментарий является ответом.

en: The {users}.uid who authored the comment. If set to 0, this comment was created by an anonymous user.
ru: {users}.uid автора комментария. Если 0, данный комментарий был создан анонимным пользователем.

en: The comment title.
ru: Заголовок комментария.

en: The time that the comment was created, or last edited by its author, as a Unix timestamp.
ru: Время, когда комментарий был создан или в последний раз отредактирован, в Unix-формате времени.

en: The {filter_formats}.format of the comment body.
ru: {filter_formats}.format текста комментария.

en: The vancode representation of the comment's place in a thread.
ru: Vancode-представление места комментария в дереве.

en: The comment author's name. Uses {users}.name if the user is logged in, otherwise uses the value typed into the comment form.
ru: Имя автора комментария. Использует {users}.name для авторизованных пользователей, в противном случае использует введённое в форме комментирования значение.

en: The comment author's home page address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
ru: Адрес домашней страницы автора комментария из формы комментирования, если пользователь анонимен и опция "Анонимные пользователи могут оставлять свою контактную информацию" включена.

en: The {node}.type to which this comment is a reply.
ru: {node}.type, для которого данный комментарий является ответом.

en: The node type
ru: Тип материалы

en: Primary Key: Unique category ID.
ru: Первичный ключ: уникальный идентификатор категории.

en: Category name.
ru: Имя категории.

en: The category's weight.
ru: Вес категории.

en: Flag to indicate whether or not category is selected by default. (1 = Yes, 0 = No)
ru: Флаг, указывающий, выбрана ли категория по умолчанию. (1 = Да, 0 = Нет)

en: Type (text, integer, ....)
ru: Тип (текст, целое число, ....)

en: Global settings. Shared with every field instance.
ru: Глобальные настройки. Общие для всех экземпляров поля.

en: DB storage
ru: Хранилище БД

en: DB Columns
ru: Столбцы БД

en: The machine name of field.
ru: Машинное имя поля.

en: Weight.
ru: Вес.

en: A name to show.
ru: Имя для отображения.

en: Widget type.
ru: Тип виджета.

en: Serialize data with widget settings.
ru: Сериализировать данные с настройками виджета.

en: Serialize data with display settings.
ru: Сериализировать данные с настройками отображения.

en: A description of field.
ru: Описание поля.

en: Module that implements widget.
ru: Модуль, который реализует виджет.

en: Status of widget
ru: Статус виджета

en: The module that provides the field.
ru: Модуль, обеспечивающий поле.

en: Content type where this field is used.
ru: Тип материала, в котором используется данное поле.

en: The {users}.uid who added the file. If set to 0, this file was added by an anonymous user.
ru: {users}.uid пользователя, который добавил файл. Если установлен 0, тогда файл был добавлен анонимным пользователем.

en: The published status of a file.
ru: Статус публикации файла.

en: The time that the file was added.
ru: Время добавления файла

en: The Drupal files path.
ru: Путь файлов Drupal.

en: TRUE if the files directory is public otherwise FALSE.
ru: TRUE, если каталог файлов является общедоступным, иначе FALSE.

en: Machine name of the node type.
ru: Машинное имя типа материала.

en: Human name of the node type.
ru: Человеческое имя типа материала.

en: The module providing the node type.
ru: Модуль, который предоставляет тип материала.

en: Description of the node type.
ru: Описание типа материала.

en: Help text for the node type.
ru: Справочный текст для типа материала.

en: Title label.
ru: Метка заголовка.

en: Flag indicating the node type has a body field.
ru: Флаг, указывающий, что данный тип материала имеет поле содержимого.

en: Body label.
ru: Метка поля Body

en: Minimum word count for the body field.
ru: Минимальное количество слов для поля текста.

en: Flag.
ru: Флаг.

en: The original type.
ru: Оригинальный тип.

en: Primary Key: Unique profile field ID.
ru: Первичный ключ: уникальный идентификатор поля профиля.

en: Title of the field shown to the end user.
ru: Заголовок поля, показываемый конечному пользователю.

en: Internal name of the field used in the form HTML and URLs.
ru: Внутреннее имя поля, используемое в HTML формах и URL.

en: Explanation of the field to end users.
ru: Объяснение поля конечным пользователям.

en: Profile category that the field will be grouped under.
ru: Категория профиля, под которой группируются поля.

en: Title of page used for browsing by the field's value
ru: Заголовок страницы, используемый для обзора значением поля

en: Type of form field.
ru: Тип поля формы.

en: Weight of field in relation to other profile fields.
ru: Вес поля относительно других полей профиля.

en: Whether the user is required to enter a value. (0 = no, 1 = yes)
ru: Требуется ли пользователю вводить значение. (0 = нет, 1 = да)

en: Whether the field is visible in the user registration form. (1 = yes, 0 = no)
ru: Будет ли поле отображаться на форме регистрации пользователей. (1 = да, 0 = нет)

en: The level of visibility for the field. (0 = hidden, 1 = private, 2 = public on profile but not member list pages, 3 = public on profile and list pages)
ru: Уровень видимости для поля. (0 = скрытое, 1 = личное, 2 = общедоступное на профиле, но не на страницах списков, 3 = общедоступное на профиле и на страницах списков)

en: Whether form auto-completion is enabled. (0 = disabled, 1 = enabled)
ru: Включено ли автодополнение формы. (0 = отключено, 1 = включено)

en: List of options to be used in a list selection field.
ru: Список вариантов, который будет использоваться в поле списка выбора.

en: Unique profile field ID.
ru: Уникальный идентификатор поля профиля.

en: The user Id.
ru: Идентификатор пользователя.

en: Existing term VID
ru: VID существующего термина

en: The term description.
ru: Описание термина.

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
ru: Идентификаторы терминов-родителей термина.

en: The file Id.
ru: Идентификатор файла.

en: The node Id.
ru: Идентификатор материала.

en: The version Id.
ru: Идентификатор версии.

en: The file description.
ru: Описание материала.

en: Whether the list should be visible on the node page.
ru: Отображать ли список на странице материала.

en: The file weight.
ru: Вес файла.

en: Max filesize
ru: Макс. размер файла

en: The numeric identifier of the path alias.
ru: Числовой идентификатор синонима пути.

en: Timezone (Date)
ru: Часовой пояс (Дата)

en: Timezone (Event)
ru: Часовой пояс (Событие)

en: The vocabulary ID.
ru: Идентификатор словаря.

en: The name of the vocabulary.
ru: Название словаря.

en: The description of the vocabulary.
ru: Описание словаря.

en: The names of the node types the vocabulary may be used with.
ru: Названия типов материалов, с которыми может использоваться словарь.

en: Displays messages in an area.
ru: Отображает сообщения в области.

en: Menu selection requires the activation of Menu UI module.
ru: Выбор меню требует активации модуля Menu UI.

en: Numeric placeholders may not be used. Please use plain placeholders (%).
ru: Невозможно использовать числовые заполнители. Пожалуйста, используйте простые заполнители (%).

en: This synchronization will delete data from the field %fields. | This synchronization will delete data from the fields: %fields.
ru[0]: Данная синхронизация удалит данные из поля %fields.
ru[1]: Данная синхронизация удалит данные из таких полей: %fields.

en: Route Name
ru: Название маршрута

en: Route Params
ru: Параметры маршрута

en: Param
ru: Параметр

en: Configuration dependencies
ru: Зависимости конфигурации

en: Theme dependencies
ru: Зависимости темы

en: Extension settings
ru: Настройки расширений

en: Action settings
ru: Настройки действия

en: Recursion limit for actions
ru: Ограничение рекурсивности действий

en: Redirect to URL configuration
ru: Конфигурация перенаправления на URL

en: Display a message to the user configuration
ru: Конфигурация отображения сообщения пользователю

en: Bulk form
ru: Пакетная форма

en: Aggregator settings
ru: Настройки агрегатора

en: Aggregator XSS
ru: Агрегатор XSS

en: Aggregator item row
ru: Строка элемента агрегатора

en: Provides the HTTP Basic authentication provider
ru: Обеспечивает провайдера HTTP Basic-аутентификации

en: Admin info
ru: Информация администратора

en: Block display options
ru: Настройки отображения блока

en: Custom block type settings
ru: Настройки пользовательского типа блоков

en: Book settings
ru: Настройки книги

en: Button groups
ru: Группы кнопок

en: Button group
ru: Группа кнопок

en: List of styles
ru: Список стилей

en: Color theme settings
ru: Настройки цвета темы

en: Palette settings
ru: Настройки палитры

en: Comment display format settings
ru: Настройки формата отображения комментария

en: Publish comment configuration
ru: Конфигурация публикации комментария

en: Save comment configuration
ru: Конфигурация сохранения комментария

en: Unpublish comment containing keyword(s) configuration
ru: Конфигурация снятия с публикации комментария, содержащего ключевые слова

en: Unpublish comment configuration
ru: Конфигурация снятия с публикации комментария

en:  Allow comment title
ru:  Разрешить заголовок комментария

en: Commented user ID
ru: Идентификатор прокомментированного пользователя

en: Comment depth
ru: Глубина комментария

en: Comment link
ru: Ссылка комментария

en: Last comment date
ru: Дата последнего комментария

en: Comment approve link
ru: Ссылка для утверждения комментария

en: Comment reply link
ru: Ссылка для ответа на комментарий

en: Name of last comment poster
ru: Имя автора последнего комментария

en: Newer of last comment / node updated
ru: Одна более новая из дат последний комментарий / обновление материала

en: Comment node status
ru: Статус комментария к материалу

en: Node user posted comment
ru: Материал, к которому пользователь оставил комментарий

en: Entity options
ru: Настройки сущности

en: Newer of last comment / entity updated
ru: Одна более новая из дат последний комментарий / обновление сущности

en: Single import
ru: Одиночный импорт

en: Single export
ru: Одиночный экспорт

en: Translate @type_name
ru: Перевести @type_name

en: Provides a translation interface for configuration.
ru: Предоставляет интерфейс перевода для конфигурации.

en: Personal contact form enabled by default
ru: Персональная контактная форма включена по умолчанию

en: Link to user contact page
ru: Ссылка на контактную форму пользователя

en: Allows users to translate content entities.
ru: Позволяет пользователям переводить содержимое сущностей.

en: Content translation link
ru: Ссылка на перевод материала

en: Contextual link
ru: Контекстная ссылка

en: Defines datetime form elements and a datetime field type.
ru: Определяет элемент формы дата и тип поля дата.

en: Datetime settings
ru: Настройки Даты

en: Datetime default display format settings
ru: Настройки для отображения по умолчанию формата даты

en: Datetime plain display format settings
ru: Настройка простого формата отображения даты

en: Datetime select list display format settings
ru: Настройки формата отображения выбора даты выпадающим списком

en: Database logging settings
ru: Настройки журналирования базы данных

en: Log event message
ru: Сообщение журнала о событии

en: Operation link markup
ru: Разметка операционной ссылки

en: Provides a means to associate text formats with text editor libraries such as WYSIWYGs or toolbars.
ru: Предоставляет средства для связи текстовых форматов с библиотеками текстового редактора, такими как WYSIWYG или панели инструментов.

en: Image upload settings
ru: Настройки загрузки изображения

en: Delete view mode
ru: Удалить режим просмотра

en: Delete form mode
ru: Удалить режим формы

en: Entity view mode settings
ru: Настройки режима просмотра сущности

en: Target entity type
ru: Целевой тип сущности

en: Entity form mode settings
ru: Настройки режима формы сущности

en: View or form mode machine name
ru: Машинное имя для режима формы или просмотра

en: Field display setting
ru: Настройка отображения поля

en: Text field display format settings
ru: Настройки формата отображения текстового поля

en: View handler settings
ru: Настройки обработчика представления

en: Sort settings
ru: Настройки сортировки

en: Entity reference rendered entity display format settings
ru: Настройки формата отображения визуализированной сущности для ссылки на сущность

en: Entity reference entity ID display format settings
ru: Настройки формата отображения идентификатора сущности для ссылки на сущность

en: Entity reference label display format settings
ru: Настройки формата отображения метки ссылки на сущность

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
ru: Настройки формата отображения автодополнения (Стиль тегов) ссылки на сущность

en: Entity reference autocomplete display format settings
ru: Настройки формата отображения автодополнения ссылки на сущность

en: Search field
ru: Поле поиска

en: Maximum number of field data records to purge
ru: Максимальное количество записей данных поля для очистки

en: Maximum number of values users can enter
ru: Максимальное количество значений, которое может ввести пользователь

en: - Hidden - format settings
ru: Настройки формата - Скрыто -

en: Integer settings
ru: Настройки целого типа

en: Decimal settings
ru: Настройки десятичного

en: Float settings
ru: Настройки дробного

en: Number decimal display format settings
ru: Настройки формата отображения десятичного числа

en: Number unformatted display format settings
ru: Настройки формата отображения неформатированного числа

en: Number default display format settings
ru: Настройки формата отображения числового поля

en: Reverse entity reference
ru: Обратная ссылка на сущность

en: Field UI settings
ru: Настройки модуля Field UI

en: The prefix for new fields created via Field UI
ru: Префикс для новых полей, созданных через интерфейс поля

en: Enable Display field
ru: Включить поле отображения

en: Enable Description field
ru: Включить поле описания

en: Generic file format settings
ru: Настройки формата обычного файла

en: RSS enclosure format settings
ru: Настройки формата приложений к RSS

en: Table of files format settings
ru: Настройки формата таблицы файлов

en: URL to file format settings
ru: Настройки формата URL к файлу

en: File format settings
ru: Настройки формата файла

en: File URI
ru: URI файла

en: Fallback text format
ru: Резервный текстовый формат

en: Always show fallback choice
ru: Всегда показывать резервный вариант

en: HTML help
ru: Справка по HTML

en: HTML nofollow
ru: HTML-атрибут nofollow

en: Filter URL
ru: Фильтровать URL

en: URL length
ru: Длина URL

en: Forum blocks
ru: Блоки форумов

en: Active forum block
ru: Блок активного форума

en: Active forum Count
ru: Счётчик активного форума

en: New forum Count
ru: Счётчик нового форума

en: Forum topics block
ru: Блок тем форума

en: Forum default topic order
ru: Последовательность тем форума по умолчанию

en: Forum vocabulary ID
ru: ID словаря форума

en: Serializes entities using Hypertext Application Language.
ru: Сериализует объекты, используя язык Hypertext Application.

en: Records which user has read which content.
ru: Записи о том какой пользователь какое содержимое просматривал.

en: History user
ru: История пользователя

en: Defines an image field type and provides image manipulation tools.
ru: Определяет тип поле изображение и предоставляет инструменты для управления изображением.

en: Image resize
ru: Изменение размера изображения

en: Image rotate
ru: Вращение изображения

en: Image scale and crop
ru: Масштабирование и обрезка изображения

en: Allow insecure image derivatives
ru: Разрешить небезопасные производные изображения

en: Suppress the itok query string for image derivatives
ru: Подавить строку запроса itok для производных изображений

en: Enable Alt field
ru: Использовать поле Alt

en: Alt field required
ru: Поле Alt является обязательным

en: Enable Title field
ru: Использовать поле "Title"

en: Title field required
ru: Поле "Title" является обязательным

en: Image field display format settings
ru: Настройки формата отображения поля изображения

en: Allows users to configure languages and apply them to content.
ru: Позволить пользователям настраивать языки и применять их к материалу.

en: Delete language
ru: Удалить язык

en: Language negotiation per type setting
ru: Определение языка по типу настройки

en: Enabled negotiators
ru: Включенные определители

en: Negotiator weights
ru: Вес определителей

en: All language types
ru: Все типы языков

en: Configurable language types
ru: Доступные для настройки типы языков

en: Language negotiation per type settings
ru: Определение языка по типу настроек

en: Language detection methods
ru: Методы определения языка

en: Language mapping
ru: Соответствие языка

en: Link format settings
ru: Настройки формата ссылки

en: Interface Translation
ru: Перевод интерфейса

en: Translates the built-in user interface.
ru: Перевод встроенного пользовательского интерфейса.

en: Translate interface settings
ru: Настройки интерфейса перевода

en: Cache strings
ru: Строки кеша

en: Enable English translation
ru: Включить английский перевод

en: Translation directory
ru: Каталог перевода

en: Default translation filename pattern
ru: Шаблон по умолчанию для имени файла с переводом

en: Default translation server pattern
ru: Шаблон сервера перевода по умолчанию

en: Overwrite customized translations
ru: Перезаписать персонализированные переводы

en: Overwrite non customized translations
ru: Перезаписать неперсонализированные переводы

en: Import enabled
ru: Импорт включён

en: Updates for: @module_list
ru: Обновления для: @module_list

en: Menu UI
ru: Интерфейс меню

en: Override parent selector
ru: Переопределить родительский селектор

en: Per-content type menu settings
ru: Настройки меню в зависимости от типа материала

en: Menu machine name
ru: Машинное имя меню

en: Handles migrations
ru: Обрабатывает миграции

en: Migrate Drupal
ru: Миграция Drupal

en: Contains migrations from older Drupal versions.
ru: Содержит миграции из более старых версий Drupal.

en: Display setting for author and date Submitted by post information
ru: Настройки отображения для автора и даты создания материала

en: Change the author of content configuration
ru: Конфигурация изменения автора материала

en: Demote selected content from front page configuration
ru: Конфигурация снятия выбранного материала с главной страницы

en: Promote selected content from front page configuration
ru: Конфигурация выведения выбранного материала на главную страницу

en: Publish selected content configuration
ru: Конфигурация публикации выбранного материала

en: Unpublish selected content configuration
ru: Конфигурация снятия с публикации выбранного материала

en: Save content configuration
ru: Конфигурация сохранения материала

en: Delete content configuration
ru: Конфигурация удаления материала

en: Make selected content sticky configuration
ru: Конфигурация прикрепления выбранного материала

en: Make selected content unsticky configuration
ru: Конфигурация открепления выбранного материала

en: Unpublish content containing keyword(s) configuration
ru: Конфигурация снятия с публикации материала, содержащего ключевые слова

en: Node user ID
ru: ID автора материала

en: Node bulk form
ru: Пакетная форма материала

en: Node path
ru: Путь материала

en: Link to a node revision
ru: Ссылка на редакцию материала

en: Link to delete a node revision
ru: Ссылка на удаление редакции материала

en: Link to revert a node to a revision
ru: Ссылка на возврат материала к определённой редакции

en: Node revisions of an user
ru: Редакции материала пользователя

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
ru: Вы не создали ни одного типа материалов. перейдите по ссылке на <a href="@create_content">страницу создания типов материалов</a> чтобы добавить его.

en: List (integer) settings
ru: Настройки списка (целые числа)

en: List (float) settings
ru: Настройки списка (рациональные числа)

en: List (text) settings
ru: Настройки списка (текст)

en: Options list default display settings
ru: Настройки отображения по умолчанию для списка вариантов

en: Key format settings
ru: Настройки формата ключа

en: Check boxes/radio buttons format settings
ru: Настройки формата флажков/радио-кнопок

en: Single on/off checkbox format settings
ru: Настройки формата одинарного флажка включено/выключено

en: Select list format settings
ru: Настройки формата списка выбора

en: Responsive Image
ru: Адаптивное изображение

en: Responsive image list format settings
ru: Настройки формата списка адаптивных изображений

en: RESTful Web Services
ru: Веб-сервисы RESTful

en: REST settings
ru: Настройки REST

en: GET method settings
ru: Настройка метода GET

en: POST method settings
ru: Настройка метода POST

en: PATCH method settings
ru: Настройки метода PATCH

en: DELETE method settings
ru: Настройки метода DELETE

en: Supported format
ru: Поддерживаемый формат

en: Supported authentication
ru: Поддерживаемый тип аутентификации

en: REST display options
ru: Параметры отображения REST-метода

en: Field row
ru: Строка поля

en: Alias for ID
ru: Синоним для идентификатора

en: Raw output for ID
ru: Необработанный вывод для идентификатора

en: Serialized output format
ru: Формат сериализированного вывода

en: Configure search pages and search indexing options.
ru: Настройка страниц поиска и параметров индексирования.

en: Add new search page
ru: Добавить новую страницу поиска

en: AND/OR combination limit
ru: Ограничение объединения AND/OR

en: Default search page
ru: Страница поиска по умолчанию

en: HTML tags weight
ru: Вес HTML-тегов

en: Tag h1 weight
ru: Вес тега h1

en: Tag h2 weight
ru: Вес тега h2

en: Tag h3 weight
ru: Вес тега h3

en: Tag h4 weight
ru: Вес тега h4

en: Tag h5 weight
ru: Вес тега h5

en: Tag h6 weight
ru: Вес тега h6

en: Tag u weight
ru: Вес тега u

en: Tag b weight
ru: Вес тега b

en: Tag i weight
ru: Вес тега i

en: Tag strong weight
ru: Вес тега strong

en: Tag em weight
ru: Вес тега em

en: Tag a weight
ru: Вес тега a

en: Query key
ru: Ключ запроса

en: Source link
ru: Ссылка на источник

en: Serialization
ru: Сериализация

en: Provides a service for (de)serializing data to/from formats such as JSON and XML
ru: Предоставляет сервис для (де)сериализации данных в такие форматы как JSON и XML.

en: Shortcut settings
ru: Настройки ярлыка

en: Logs content statistics for your site.
ru: Журналирует статистику материалов сайта.

en: Statistics settings
ru: Настройки статистики

en: Maximum lifetime
ru: Максимальное время жизни

en: Syslog settings
ru: Настройки системного журнала

en: Add date format
ru: Добавить формат даты

[ctx: With components]
en: Extend
ru: Расширение

en: Set as default theme
ru: Установить как тему по умолчанию

en: Site UUID
ru: UUID сайта

en: Weight element maximum value
ru: Максимальное значение поля веса

en: Authorize settings
ru: Настройки авторизации

en: Default file transfer protocol
ru: Протокол передачи файлов по умолчанию

en: Requirements warning period
ru: Период отображения предупреждений о системных требованиях

en: Requirements error period
ru: Период отображения ошибок  в нарушении системных требований

en: Users may set their own time zone
ru: Пользователи могут указать свой часовой пояс

en: Remind users at login if their time zone is not set
ru: Напоминать пользователям при авторизации о необходимости выставления часового пояса.

en: Logging settings
ru: Настройки логирования

en: CSS performance settings
ru: Настройки оптимизации CSS

en: Aggregate CSS files
ru: Объединение CSS файлов

en: Compress CSS files
ru: Сжатие CSS файлов

en: Fast 404 settings
ru: Настройки Fast 404

en: Fast 404 enabled
ru: Fast 404 включён

en: Regular expression to match
ru: Регулярное выражение для соответствия

en: Regular expression to not match
ru: Регулярное выражение для несоответствия

en: Fast 404 page html
ru: HTML быстрых 404-страниц

en: JavaScript performance settings
ru: Настройки оптимизации JavaScript

en: JavaScript preprocess
ru: Предобработка JavaScript

en: Compress JavaScript files.
ru: Сжатие JavaScript файлов

en: Response performance settings
ru: Настройки оптимизации времени отклика

en: Stale file threshold
ru: Порог устаревания файлов

en: Feed item limit
ru: Предел элементов фида

en: Menu description
ru: Описание меню

en: System action
ru: Системное действие

en: Allow insecure uploads
ru: Разрешить небезопасную загрузку файлов

en: Maximum age for temporary files
ru: Максимальное время хранения временных файлов

en: Theme global settings
ru: Глобальные настройки темы оформления

en: Delete vocabulary
ru: Удалить словарь

en: Maintain index table
ru: Вести таблицу индексов

en: Override selector
ru: Переопределить селектор

en: Number of terms per page
ru: Количество терминов на странице.

en: Taxonomy format settings
ru: Настройки формата таксономии

en: Use taxonomy term path
ru: Использовать путь термина таксономии

en: Taxonomy depth modifier
ru: Модификатор глубины таксономии

en: Taxonomy language
ru: Язык таксономии

en: Taxonomy term ID with depth
ru: Идентификатор термина таксономии с глубиной

en: Telephone link format settings
ru: Настройки формата ссылки номера телефона

en: Telephone default format settings
ru: Настройки формата номера телефона по умолчанию

en: Default summary length
ru: Длина резюме по умолчанию

en: Trimmed text display format settings
ru: Настройка формата отображения обрезанного текста

en: Text area (multiple rows) display format settings
ru: Текстовая область (несколько строк) настройки формата отображения

en: Text area with a summary display format settings
ru: Настройки формата отображения текста с тизером

en: Number of summary rows
ru: Количество строк краткого содержания

en: Provides guided tours.
ru: Обеспечивает справочные туры.

en: Tour settings
ru: Настройки тура

en: Route settings
ru: Настройки маршрута

en: Tour tip
ru: Подсказка тура

en: Textual tour tip
ru: Текстовый совет тура

en: Tracker settings
ru: Настройки трекера

en: Cron index limit
ru: Лимит индекса cron

en: Nodes user posted/commented on
ru: Материалы, отправленные/прокоментированные пользователем

en: UID of a nodes user posted/commented on
ru: UID материалов, отправленных/прокоментированных пользователем

en: Days since last check
ru: Дней от последней проверки

en: URL for fetching available update data
ru: URL-адреса для выборки данных о доступных обновлениях

en: Timeout in seconds
ru: Время ожидания в секундах

en: Notify user when password reset
ru: Оповестить пользователя когда пароль сброшен

en: Password reset timeout
ru: Время ожидания сброса пароля

en: Account created by administrator
ru: Учётная запись создана администратором

en: Registration confirmation (No approval required)
ru: Подтверждение регистрации (Не требует подтверждения)

en: Registration confirmation (Pending approval)
ru: Подтверждение регистрации (Ожидает одобрения)

en: Account cancelled
ru: Учётная запись отменена

en: User flood settings
ru: Флуд-настройки пользователя

en: UID only identifier
ru: Только UID идентификатор

en: IP limit
ru: IP лимит

en: IP window
ru: Окно IP

en: User window
ru: Окно пользователя

en: User role settings
ru: Настройки роли пользователя

en: User role weight
ru: Вес роли пользователя

en: Configuration for the add role action
ru: Конфигурация для действия "добавление роли"

en: The ID of the role to add
ru: Идентификатор роли, которая добавляется

en: Block the selected users configuration
ru: Конфигурация блокирования выбранных пользователей

en: Cancel the selected user accounts configuration
ru: Конфигурация отмены учётных записей выбранных пользователей

en: Configuration for the remove role action
ru: Конфигурация для действия "удаление роли"

en: The ID of the role to remove
ru: Идентификатор роли, которая удаляется

en: Unblock the selected users configuration
ru: Конфигурация разблокирования выбранных пользователей

en: List of permission
ru: Список прав доступа

en: List of roles
ru: Список ролей

en: User operations bulk form
ru: Пакетная форма пользовательских операций

en: Default area
ru: Область по умолчанию

en: Should replacement tokens be used from the first row
ru: Использовать ли токены замены из первой строки

en: The shown text of the area
ru: Отображаемый текст области

en: Text custom
ru: Пользовательский текст

en: The shown text of the result summary area
ru: Отображаемый текст области сводки результатов

en: The title which will be overridden for the page
ru: Заголовок, который будет переопределен для страницы

en: Node Creation Time
ru: Время Создания Материала

en: Node Update Time
ru: Время Обновления Материала

en: Day Date
ru: День даты

en: Formula
ru: Формула

en: Place Holder
ru: Заполнитель

en: Formula Used
ru: Используемая формула

en: Full Date
ru: Полная дата

en: Group by Numeric
ru: Группировать по числу

en: Month Date
ru: Месяц даты

en: Week Date
ru: Неделя даты

en: Year Date
ru: Год даты

en: YearMonthDate
ru: ГодМесяцДень

en: Date Year month
ru: Дата Год месяц

en: Basic validation
ru: Простая проверка

en: Tag based caching
ru: Кэширование на основе тегов

en: Time based caching
ru: Кэшировать по времени

en: Exposed form type
ru: Тип раскрытой формы

en: Row type
ru: Тип строки

en: Filter groups
ru: Группы фильтров

en: Display comment
ru: Отображать комментарий

en: Plugin ID
ru: ID плагина

en: Should the area be displayed on empty results.
ru: Отображать ли область при пустых результатах.

en: A unique ID per handler type
ru: Уникальный идентификатор для каждого типа обработчика

en: The views_data table for this handler
ru: Таблица views_data для данного обработчика

en: The views_data field for this handler
ru: Поле views_data для данного обработчика

en: The ID of the relationship instance used by this handler
ru: Идентификатор связи, используемой данным обработчиком

en: A sql aggregation type
ru: Тип sql-агрегации

en: A string to identify the handler instance in the admin UI.
ru: Строка для идентификации обработчика в административном интерфейсе.

en: When the filter value is NOT available
ru: Когда значение фильтра НЕ доступно

en: Default argument options
ru: Настройки аргументов по умолчанию

en: Convert newlines to HTML <br> tags
ru: Преобразовать переносы строк в HTML-теги <br>

en: SQL pager
ru: SQL-навигатор

en: Grouping field number %i
ru: Группирующее поле номер %i

en: Group items
ru: Группировать элементы

en: Group item
ru: Группировать элемент

en: Query comment
ru: Комментарий запроса

en: Default display options
ru: Настройки по умолчанию для отображения

en: Page display options
ru: Настройки отображения страницы

en: Embed display options
ru: Вставить параметры отображения

en: Attachment display options
ru: Настройки отображения вложения

en: Text on demand format
ru: Формат текста по запросу

en: Default field
ru: Поле по умолчанию

en: Drop button
ru: Раскрывающаяся кнопка

en: Default filter
ru: Фильтр по умолчанию

en: Boolean string
ru: Логическая строка

en: Group by numeric
ru: Группировать по числу

en: IN operator
ru: Оператор IN

en: Equality
ru: Равенство

en: Reduce duplicate
ru: Исключить дубликаты

en: Default pager
ru: Страничный навигатор по умолчанию

en: Groupwise max
ru: Макс. По группам

en: Generate subquery each time view is run
ru: Генерировать подзапрос при каждом выполнении представления

en: RSS field options
ru: Настройки RSS-поля

en: Guid settings
ru: Настройки Guid

en: Display extender
ru: Расширитель отображения

en: Field rewrite elements
ru: Элементы перезаписи поля

en: Display plugin
ru: Плагин отображения

en: Boolean sort
ru: Булева сортировка

en: Date sort
ru: Сортировка по дате

en: Boolean sort expose settings
ru: Настройки раскрытой булевой сортировки

en: Date sort expose settings
ru: Настройки раскрытой сортировки по дате

en: Standard sort expose settings
ru: Настройки раскрытой стандартной сортировки

en: Random sort expose settings
ru: Настройки раскрытой случайной сортировки

en: Custom row classes
ru: Пользовательские классы строки

en: Default views row classes
ru: Классы по умолчанию для строк представления

en: Custom column classes
ru: Пользовательские классы колонок

en: Default views column classes
ru: Классы по умолчанию для столбцов представлений

en: Columns name
ru: Название столбцов

en: Columns info
ru: Информация о столбцах

en: Column info
ru: Информация о столбце

en: Preview view
ru: Предпросмотр представления

en: Bartik settings
ru: Настройки темы Bartik

en: Seven settings
ru: Настройки темы Seven

en: Stark settings
ru: Настройки темы Stark

en: Visibility Conditions
ru: Условия видимости

en: Visibility Condition
ru: Условие видимости

en: Context assignments
ru: Присвоения контекста

en: Display variant
ru: Вариант отображения

en: Requirements review
ru: Обзор требований

en: Unable to send email. Contact the site administrator if the problem persists.
ru: Не удаётся отправить e-mail. Свяжитесь с администратором сайта, если проблема повторяется.

en: Error sending email (from %from to %to with reply-to %reply).
ru: Ошибка отправки письма (от %from до %to с ответом для to %reply).

en: The label for this display variant.
ru: Метка для этого варианта отображения

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
ru: %name: email-адрес не должен превышать @max символа(ов).

en: An entity field containing an email value.
ru: Поле сущности для хранения значения email-адреса.

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
ru: Автоматизированные электронные сообщения, например информация о регистрации, будут отправлены с этого адреса. Для предотвращения попадания таких электронных писем в спам используйте адрес, принадлежащий к домену вашего сайта.

en: Receive email notifications
ru: Получать уведомления по электронной почте

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration and are listed here automatically. Advanced actions need to be created and configured before they can be used because they have options that need to be specified; for example, sending an email to a specified address or unpublishing content containing certain words. To create an advanced action, select the action from the drop-down list in the advanced action section below and click the <em>Create</em> button.
ru: Есть два типа действий: простые и расширенные. Простые действия не требуют дополнительных настроек и перечислены тут автоматически. Расширенные действия перед их использованием необходимо создать и настроить, потому что они содержат параметры, которые необходимо указать; например, отправка почты на указанный электронный адрес или снятие с публикации материала, содержащего определённые слова. Для создания расширенного действия выберите его из выпадающего списка в разделе расширенных действий ниже и нажмите кнопку <em>Создать</em>.

en: Send email configuration
ru: Конфигурация отправки электронного сообщения

en: The email address to which the message should be sent OR enter [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. if you would like to send an email to the author of the original post.
ru: Email-адрес, на который должно быть отправлено сообщение, ИЛИ вставьте [node:author:mail], [comment:author:mail] и т.п., если необходимо отправить сообщение автору публикации.

en: Enter a valid email address or use a token email address such as %author.
ru: Введите допустимый email-адрес или используйте токен email-адреса, например %author.

en: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> is an XML format for exchanging feeds between aggregators. A single OPML document may contain many feeds. Aggregator uses this file to import all feeds at once. Upload a file from your computer or enter a URL where the OPML file can be downloaded.
ru: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> - это XML-формат, используемый для обмена лентами между сборщиками. Один OPML-документ может содержать несколько лент. Сборщик использует этот файл для импорта всех лент одновременно. Загрузите локальный файл с компьютера или введите URL-адрес, с которого можно загрузить OPML-файл.

en: Aggregator feed block
ru: Блок агрегатора лент

en: <em>Either</em> upload a file or enter a URL.
ru: <em>Или</em> загрузите файл или введите URL-адрес.

en: Show for the listed pages
ru: Отображать на перечисленных страницах

en: Hide for the listed pages
ru: Скрывать для перечисленных страниц

en: Duplicate @display_title
ru: Дублировать @display_title

en: Book navigation block
ru: Блок навигации по книге

en: Block display mode
ru: Режим отображения блока

en: Book outline for @book.title
ru: Подшивка книг для @book.title

en: Book traversal links for
ru: Перекрёстные ссылки книги для

en: The field name from which the comment originated.
ru: Название поля, от которого создан комментарий.

en: Overriding default settings
ru: Переопределение настроек по умолчанию

en: Approving and managing comments
ru: Утверждение и управление комментариями

en: This page provides a list of all comment types on the site and allows you to manage the fields, form and display settings for each.
ru: Эта страница содержит список всех типов комментариев на сайте и позволяет управлять полями, формами и настройками отображения для каждого из них.

en: Administer comment types and settings
ru: Администрирование типов комментариев и их настройка

en: Comment types
ru: Типы комментариев

en: Comment type settings
ru: Настройки типа комментариев

en: Target Entity Type ID
ru: Идентификатор типа целевой сущности

en: Comment type %label has been updated.
ru: Тип комментария %label был обновлён.

en: Comment type %label has been added.
ru: Тип комментариев %label был добавлен.

en: The comment author's email address.
ru: Адрес электронной почты автора комментария.

en: Comment Type
ru: Тип Комментария

en: The comment type.
ru: Тип комментария.

en: %label is used by the %field field on your site. You can not remove this comment type until you have removed the field.
ru: %label на сайте используется полем %field. Данный тип комментария невозможно удалить, пока не будет удалено поле.

en: %label is used by 1 comment on your site. You can not remove this comment type until you have removed all of the %label comments. | %label is used by @count comments on your site. You may not remove %label until you have removed all of the %label comments.
ru[0]: %label используется в 1 комментарии на сайте. Невозможно удалить данный тип комментария пока не удалены все комментарии %label.
ru[1]: %label используется в @count комментариях на сайте. Невозможно удалить данный тип комментария пока не удалены все комментарии %label.
ru[2]: %label используется в @count[2] комментариях на сайте. Невозможно удалить данный тип комментария пока не удалены все комментарии %label.

en: Translating configuration text
ru: Перевод текста конфигурации

en: Translating date formats
ru: Перевод форматов дат

en: This page lists all configuration items on your site that have translatable text, like your site name, role names, etc.
ru: На этой странице список всех элементов конфигурации на вашем сайте, текст которых можно перевести, например имя сайта, роли пользователей и другие.

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
ru: Разрешить другим пользователям связываться с вами через персональную контактную форму, скрывающую ваш адрес электронной почты. Обратите внимание, что некоторые привилегированные пользователи, такие как администраторы сайта, всё же имеют возможность связаться с вами, даже если вы отключили этот функционал.

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each email address with a comma.
ru: Например: "webmaster@example.com". Для того, чтобы указать несколько получателей, разделите каждый e-mail адрес запятой, например "sales@example.com,support@example.com".

en: %recipient is an invalid email address.
ru: %recipient является недопустимым адресом электронной почты.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an email.
ru: Пользователь %sender-name (@sender-from) отправил сообщение пользователю %recipient-name.

en: Enabling field translation
ru: Включение перевода поля

en: You can define which fields of a content entity can be translated. For example, you might want to translate the title and body field while leaving the image field untranslated. If you exclude a field from being translated, it will still show up in the content editing form, but any changes made to that field will be applied to <em>all</em> translations of that content.
ru: Вы можете определить, какие поля материалов могу быть переведены. Например, вам может понадобиться переводить заголовок и текст материала, оставляя поле изображения без перевода. Если вы исключаете поле из перевода, оно так же появится в форме редактирования материала, но любые изменения этого поля будут применены <em>ко всем</em> переводам материала.

en: If translation is enabled you can translate a content entity via the Translate tab (or Translate link). The Translations page of a content entity gives an overview of the translation status for the current content and lets you add, edit, and delete its translations. This process is similar for every translatable content entity on your site.
ru: Если включен перевод, вы можете перевести контент с помощью вкладки «Перевести» (или «Перевести»). Страница «Переводы» сущности контента дает обзор статуса перевода для текущего контента и позволяет добавлять, редактировать и удалять его переводы. Этот процесс аналогичен для каждой сущности переводимого контента на вашем сайте.

en: Changing the source language for a translation
ru: Изменение исходного языка для перевода

en: When you add a new translation, the original text you are translating is displayed in the edit form as the <em>source</em>. If at least one translation of the original content already exists when you add a new translation, you can choose either the original content (default) or one of the other translations as the source, using the select list in the Source language section. After saving the translation, the chosen source language is then listed on the Translate tab of the content.
ru: Когда вы добавляете новый перевод, оригинальный текст, который переводится, отображается в форме как <em>источник</em>. Если по крайней мере один перевод для оригинального материала уже существует, при добавлении нового перевода можно выбрать либо оригинальный материал (по умолчанию), либо один из других переводов в качестве источника, с помощью выпадающего списка в разделе "Исходный язык". После сохранения перевода, выбранный исходный язык затем будет в списке вкладки "Перевод" на странице материала.

en: Setting status of translations
ru: Установка статуса переводов

en: If you edit a translation in one language you may want to set the status of the other translations as <em>out-of-date</em>. You can set this status by selecting the <em>Flag other translations as outdated</em> checkbox in the Translation section of the content editing form. The status will be visible on the Translations page.
ru: При редактировании перевода материала для одного языка, вам может понадобиться изменить статус переводов для других языков <em>устаревшими</em>. Вы можете сделать это с помощью флажка <em>Пометить другие переводы устаревшими</em> в разделе Переводов на странице редактирования материала. Статус перевода будет показан на странице Переводов материала.

en: Managing and displaying date fields
ru: Управление и отображение полей даты

en: Displaying dates
ru: Отображение дат

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jan
ru: Янв.

[ctx: Abbreviated month name]
en: Feb
ru: Фев.

[ctx: Abbreviated month name]
en: Mar
ru: Мар.

[ctx: Abbreviated month name]
en: Apr
ru: Апр.

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
ru: Май

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jun
ru: Июн.

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jul
ru: Июл.

[ctx: Abbreviated month name]
en: Aug
ru: Авг.

[ctx: Abbreviated month name]
en: Sep
ru: Сен.

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
ru: Окт.

[ctx: Abbreviated month name]
en: Nov
ru: Ноя.

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
ru: Дек.

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
ru: Вск

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
ru: Пнд

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
ru: Втр

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
ru: Срд

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
ru: Чтв

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
ru: Птн

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
ru: Сбт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
ru: Вс

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
ru: Пн

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
ru: Вт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
ru: Ср

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
ru: Чт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
ru: Пт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
ru: Сб

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
ru: В

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
ru: П

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
ru: В

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
ru: С

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
ru: Ч

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
ru: П

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
ru: С

en: Track images uploaded via a Text Editor
ru: Отслеживать изображения, загруженные с помощью текстового редактора

en: Ensures that the latest versions of images uploaded via a Text Editor are displayed.
ru: Обеспечивает отображение последних версий изображений, загруженных с помощью текстового редактора.

en: Image type not supported. Allowed types: %types
ru: Тип изображения не поддерживается. Допустимые типы: %types

en: The image exceeds the maximum allowed dimensions and an attempt to resize it failed.
ru: Изображение превышает максимально допустимые размеры и попытка его масштабировать была неудачна.

en: The status of the file, temporary (FALSE) and permanent (TRUE).
ru: Статус файла, временный (FALSE) и постоянный (TRUE).

en: Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
ru: Адреса веб-страниц и email-адреса преобразовываются в ссылки автоматически.

en: Active forum topics block
ru: Блок активных тем форума

en: New forum topics block
ru: Блок новых тем форума

en: Background color must be a hexadecimal color value.
ru: Цвет фона должен быть в шестнадцатеричном значение цвета.

en: (upscaling allowed)
ru: (масштабирование разрешено)

en: Adding languages
ru: Добавление языков

en: Adding custom languages
ru: Добавление пользовательских языков

en: You can add a language that is not provided in the drop-down list by choosing <em>Custom language</em> at the end of the list. You then have to configure its language code, name, and direction in the form provided.
ru: Вы можете добавить язык, который не предоставлен в выпадающем списке, через <em>пользовательский язык</em> в конце списка. Тогда вы должны настроить языковой код, имя и направление в предоставленной форме.

en: Configuring content languages
ru: Настройка языков содержимого

en: Adding a language switcher block
ru: Добавление блока переключения языков

en: Making a block visible per language
ru: Настройка видимости блока в зависимости от языка

en: Choosing user languages
ru: Выбор языков пользователя

en: Users can choose a <em>Site language</em> on their profile page. This language is used for email messages, and can be used by modules to determine a user's language. It can also be used for interface text, if the <em>User</em> method is enabled as a <em>Detection and selection</em> method (see below). Administrative users can choose a separate <em>Administration pages language</em> for the interface text on administration pages. This configuration is only available on the user's profile page if the <em>Account administration pages</em> method is enabled (see below).
ru: Пользователи могут выбрать <em>Язык сайта</em> на странице своего профиля. Этот язык используется для сообщений электронной почты и может использоваться модулями для определения языка пользователя. Его также можно использовать для текста интерфейса, если метод <em> Пользователь </em> включен как метод <em>Определение и выбор</em> (см. Ниже). Административные пользователи могут выбрать отдельный <em> язык страниц администрирования </em> для текста интерфейса на страницах администрирования. Эта конфигурация доступна только на странице профиля пользователя, если включен метод <em>Страницы администрирования учетной записи</em> (см. Ниже).

en: <em>URL</em> sets the interface language based on a path prefix or domain (for example specifying <em>de</em> for German would result in URLs like <em>example.com/de/contact</em>). The default language does not require a path prefix, but can have one assigned as well. If the language detection is done by domain name, a domain needs to be specified for each language.
ru: <em>URL</em> устанавливает язык интерфейса на основе префикса пути или домена (например, указание <em>de</em> для немецкого языка приведет к URL-адресам, таким как <em>example.com/de/contact</em>). Язык по умолчанию не требует префикса пути, но может иметь и назначенный. Если определение языка выполняется по имени домена, домен должен быть указан для каждого языка.

en: <em>Session</em> determines the interface language from a request or session parameter (for example <em>example.com?language=de</em> would set the interface language to German based on the use of <em>de</em> as the <em>language</em> parameter).
ru: <em>Session</em> определяет язык интерфейса из параметра запроса или сеанса (например, <em>example.com?language=de</em> установит язык интерфейса на немецкий на основе использования <em>de</em> в качестве параметра <em>language</em>).

en: <em>User</em> follows the language configuration set on the user's profile page.
ru: <em>Пользователь</em> следует языковой конфигурации, установленной на странице профиля пользователя.

en: <em>Account administration pages</em> follows the configuration set as <em>Administration pages language</em> on the profile page of an administrative user. This method is similar to the <em>User</em> method, but only sets the interface text language on administration pages, independent of the interface text language on other pages.
ru: <em>Страницы администрирования учетной записи</em> соответствуют конфигурации, установленной как <em>Язык страниц администрирования</em> на странице профиля пользователя с правами администратора. Этот метод аналогичен методу <em> Пользователь</em>, но устанавливает язык текста интерфейса только на страницах администрирования, независимо от языка текста интерфейса на других страницах.

en: <em>Selected language</em> allows you to specify the site's default language or a specific language as the fall-back language. This method should be listed last.
ru: <em>Выбранный язык</em> позволяет вам указать язык сайта по умолчанию или определенный язык в качестве резервного языка. Этот метод должен быть указан последним.

en: The comment author's email address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
ru: Адрес электронной почты автора комментария из формы комментирования, если пользователь анонимен и опция "Анонимные пользователи могут оставлять свою контактную информацию" включена.

en: Comma-separated list of recipient email addresses.
ru: Список адресов электронной почты получателей через запятую.

en: Promote, change ownership, edit revisions, and perform other tasks across all content types.
ru: Поместить на главную, изменить владельца, редактировать редакции и выполнять другие действия над редакции всех типов материала.

en: Syndicate block
ru: Синдикатный блок

en: Editing content in-place
ru: Быстрое редактирование материала

en: Once quick edit mode is activated, you will be able to edit the individual fields of your content. In the default theme, with a JavaScript-enabled browser and a mouse, the output of different fields in your content is outlined in blue, a pop-up gives the field name as you hover over the field output, and clicking on a field activates the editor. Closing the pop-up window ends quick edit mode.
ru: При включении режима быстрого редактирования появится возможность редактировать отдельные поля вашего материала. В теме по умолчанию с JavaScript-поддерживающим браузером и мышью некоторые поля материала будут подсвечены синим цветом, и наведение курсора мыши на поле выведет во всплывающем окне его название, а щелчок на поле активирует редактор. С закрытием всплывающего окна режим быстрого редактирования завершится.

en: Use shortcuts
ru: Использование ярлыков

en: Diff settings
ru: Настройки Diff

en: Number of leading lines in a diff
ru: Количество ведущих строк в diff

en: Number of trailing lines in a diff
ru: Количество висячих линий в diff

en: Branding block
ru: Блок брендирования

en: Use site logo
ru: Использовать логотип

en: The current theme is not @theme
ru: Текущая тема оформления не @theme

en: The current theme is @theme
ru: Текущая тема оформления @theme

en: Do not return true on the following pages: @pages
ru: Не возвращать true на следующих страницах: @pages

en: Return true on the following pages: @pages
ru: Возвращать true на следующих страницах: @pages

en: Request Path
ru: Путь запроса

en: Username or email address
ru: Имя пользователя или email-адрес

en: Email addresses to notify when updates are available
ru: Адреса электронной почты для уведомления о наличии обновлений

en: Email notification threshold
ru: Предел уведомлений по электронной почте

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via email. Put each address on a separate line. If blank, no emails will be sent.
ru: Всякий раз, когда ваш сайт проверяет доступные обновления и находит новые релизы, он может уведомить список пользователей по электронной почте. Указывайте каждый адрес в отдельной строке. Если пусто, то письма не будут отправлены.

en: %email is not a valid email address.
ru: %email недействительный адрес электронной почты.

en: %emails are not valid email addresses.
ru: %emails недействительные адреса электронной почты.

en: Configuring user roles
ru: Настройка ролей пользователя

en: Setting permissions
ru: Установка прав

en: Managing account settings
ru: Управление настройками учётной записи

en: This web page allows administrators to register new users. Users' email addresses and usernames must be unique.
ru: Эта страница позволяет администраторам регистрировать новых пользователей. Адрес электронной почты и его имя  должны быть уникальными.

en: A valid email address. All emails from the system will be sent to this address. The email address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by email.
ru: Действительный адрес электронной почты. Все электронные письма, отправляемые системой, будут высланы на данный адрес. Адрес электронной почты не станет публичным и будет использоваться только если Вы захотите получить новый пароль, определенные новости или уведомления на почту.

en: This account's preferred language for emails and site presentation.
ru: Предпочтительный язык данной учётной записи для электронных писем и страниц сайта.

en: This account's preferred language for emails.
ru: Предпочтительный язык электронных писем для этой учётной записи.

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ru: Новым пользователям будет необходимо подтвердить свой адрес электронной почты перед входом на сайт, им будет присвоен сгенерированный системой пароль. Если эта настройка отключена, пользователи будут входить на сайт сразу после регистрации и смогут выбирать свой собственный пароль во время регистрации.

en: Notification email address
ru: Email для уведомлений

en: The email address to be used as the 'from' address for all account notifications listed below. If <em>'Visitors, but administrator approval is required'</em> is selected above, a notification email will also be sent to this address for any new registrations. Leave empty to use the default system email address <em>(%site-email).</em>
ru: Email-адрес, используемый как адрес отправителя для всех уведомлений учётной записи. Если выше выбран режим <em>'Посетители, но требуется одобрение администратора'</em>, почтовые уведомления для всех новых регистраций также будут отправлены на данный адрес. Оставьте пустым для использования в качестве значения по умолчанию системный email-адрес <em>(%site-email).</em>

en: Edit the welcome email messages sent to new member accounts created by an administrator.
ru: Редактировать приветственное сообщение, отправляемое новым учётным записям созданных администратором.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ru: Редактировать приветственные email сообщения, отправляемые новым участникам во время регистрации, если требуется подтверждение администратора.

en: Edit the email notifying the site administrator that there are new members awaiting administrative approval.
ru: Редактировать уведомление по электронной почте администратору о новых пользователях, которые ждут его одобрения.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ru: Редактировать приветственные email-сообщения, отправляемые новым участникам во время регистрации, если не требуется подтверждение администратора.

en: Edit the email messages sent to users who request a new password.
ru: Редактировать сообщение электронной почты, отправляемое пользователям, которые запросили сброс пароля.

en: Enable and edit email messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ru: Включить и редактировать сообщения электронной почты, отправляемые пользователям при активации учётной записи (когда администратор активирует учётную запись пользователя, который уже зарегистрирован, на сайте, где требуется подтверждение администратора).

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are blocked.
ru: Включить и редактировать сообщения электронной почты, отправляемые пользователям если их учётные записи заблокированы.

en: Edit the email messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
ru: Редактирование сообщения электронной почты, отправляемые пользователями, при попытке отменить свои учётные записи.

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are canceled.
ru: Включить и редактировать сообщения электронной почты, отправляемые пользователям когда их учётные записи удалены.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your email address.
ru: На ваш email-адрес отправлено приветственное сообщение с дальнейшими указаниями.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via email.
ru: Когда включено, пользователь должен подтвердить отмену учётной записи по электронной почте.

en: When enabled, the user will receive an email notification after the account has been canceled.
ru: Если включено, пользователь получит уведомление по электронной почте после удаления учётной записи.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your email address.
ru: Запрос подтверждения, удаления вашей учётной записи был отправлен на ваш адрес электронной почты.

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the email.
ru: Инструкции по сбросу пароля будут отправлены на %email. Вы должны выйти, чтобы воспользоваться ссылкой для сброса пароля в электронном письме.

en: Further instructions have been sent to your email address.
ru: Дальнейшие инструкции были отправлены на ваш email-адрес.

en: When the user has the following roles
ru: Когда пользователь имеет следующие роли

en: If you select no roles, the condition will evaluate to TRUE for all users.
ru: Если не выбрано ни одной роли, условие будет использовать TRUE для всех пользователей.

en: The user is not a member of @roles
ru: Пользователь не состоит в @roles

en: The user is a member of @roles
ru: Пользователь состоит в @roles

[ctx: Validation]
en: User email unique
ru: Уникальный email пользователя

en: Use Replica Server
ru: Использовать сервер-копию

en: Query parameter
ru: Параметр запроса

en: The query parameter to use.
ru: Используемый параметр запроса.

en: Fallback value
ru: Резервное значение

en: The fallback value to use when the above query parameter is not present.
ru: Резервное значение используется, когда отсутствует указанный выше параметр запроса.

en: Conjunction to use when handling multiple values. E.g. "?value[0]=a&value[1]=b".
ru: Конъюнкция, используемая при обработке множественных значений. Пример: "?value[0]=a&value[1]=b".

en: Use Secondary Server
ru: Использовать второй сервер

en: This will make the query attempt to connect to a replica server if available.  If no replica server is defined or available, it will fall back to the default server.
ru: При этом будет осуществляться запрос на попытку подключения к серверу-копии, если таковой существует. Если сервер-копия не определён или не существует, запрос вернётся на сервер по умолчанию.

en: Type attribute
ru: Тип атрибута

en: The type of this row.
ru: Тип этой строки.

en: Text attribute
ru: Атрибут текста

en: The field that is going to be used as the OPML text attribute for each row.
ru: Поле, которое будет использоваться в качестве текстового атрибута OPML для каждой строки.

en: Created attribute
ru: Атрибут даты создания

en: The field that is going to be used as the OPML created attribute for each row.
ru: Поле, которое будет использоваться в качестве атрибута OPML created для каждой строки.

en: Description attribute
ru: Атрибут описания

en: The field that is going to be used as the OPML description attribute for each row.
ru: Поле, которое будет использоваться в качестве атрибута OPML description для каждой строки.

en: HTML URL attribute
ru: Атрибут HTML URL

en: The field that is going to be used as the OPML htmlUrl attribute for each row.
ru: Поле, которое будет использоваться в качестве атрибута OPML htmlUrl для каждой строки.

en: Language attribute
ru: Атрибут языка

en: The field that is going to be used as the OPML language attribute for each row.
ru: Поле, которое будет использоваться в качестве атрибута OPML language для каждой строки.

en: XML URL attribute
ru: Атрибут XML URL

en: URL attribute
ru: Атрибут URL

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for OPML text attribute.
ru: Плагин стиля строк требует указать, какие поля представления использовать как атрибут OPML text.

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for XML URL attribute.
ru: Плагин стиля строк требует указать, какие поля представления использовать как атрибут XML URL.

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for URL attribute.
ru: Плагин стиля строк требует указать, какие поля представления использовать как атрибут URL.

en: OPML fields
ru: OPML-поля

en: Display fields as OPML items.
ru: Отображать поля как элементы OPML.

en: Drupal\views\Plugin\views\style\Opml: Missing row plugin
ru: Drupal\views\Plugin\views\style\Opml: Отсутствует плагин строки

en: OPML Feed
ru: OPML Лента

en: Generates an OPML feed from a view.
ru: Генерирует OPML-ленту из представления.

en: Drupal\views\Plugin\views\style\Rss: Missing row plugin
ru: Drupal\views\Plugin\views\style\Rss: Отсутствует плагин строки

en: Drupal\views\Plugin\views\style\StylePluginBase: Missing row plugin
ru: Drupal\views\Plugin\views\style\StylePluginBase: Отсутствует плагин строки

en: Duplicate view
ru: Дублировать представление

en: Duplicate of @label
ru: Дублировать @label

en: Site header
ru: Шапка сайта

en: The default administration theme for Drupal 8 was designed with clean lines, simple blocks, and sans-serif font to emphasize the tools and tasks at hand.
ru: Административная тема по умолчанию для Drupal 8 была разработана с чистыми линиями, простыми блоками и шрифтом sans-serif, для того чтобы подчеркнуть инструменты и задачи, которые всегда нужны под рукой.

en: Authentication methods
ru: Методы аутентификации

en: "On" label
ru: Метка "Включено"

en: "Off" label
ru: Метка "Выключено"

en: Use field label instead of the "On label" as label
ru: Использовать метку поля вместо метки "Включено"

en: The selected image handling toolkit '@toolkit' can not process operation '@operation'.
ru: Выбранное средство обработки изображений '@toolkit' не может провести операцию '@operation'.

en: Edit menu link %title
ru: Редактировать ссылку меню %title

en: This link is provided by the @name module. The title and path cannot be edited.
ru: Эта ссылка добавлена модулем "@name". Заголовок и путь не могут быть изменены.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ru: Максимальная глубина ссылки и всех её наследников фиксирована. Некоторые ссылки меню могут быть недоступны как родительские, если их выбор превысит данное ограничения.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
ru: Вес ссылки среди других ссылок в том же меню на том же уровне. В меню более тяжёлые ссылки будут опускаться ниже, а лёгкие — подниматься наверх.

en: Add comment type
ru: Добавить тип комментариев

en: Manage form and displays settings of comments.
ru: Управление настройками формы и отображения комментариев.

en: Can not uninstall the Configuration module as part of a configuration synchronization through the user interface.
ru: Невозможно деинсталлировать модуль Configuration в рамках синхронизации конфигурации используя пользовательский интерфейс.

en: The message UUID.
ru: UUID сообщения.

en: Confirm delete recent log messages
ru: Подтвердить удаление последних сообщений журнала

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
ru: Вы действительно хотите удалить последние записи журнала?

en: No log entry ID was provided
ru: Не предоставлен идентификатор записи журнала

en: Format type machine name
ru: Машинное имя типа форматирования

en: @label referenced from @field_name
ru: Сущность "@label", на которую ссылаются с поля "@field_name"

en: Boolean settings
ru: Настройки булевого типа

en: On label
ru: Метка "Включено"

en: Off label
ru: Метка "Отключено"

en: Visually Hidden
ru: Визуально скрыт

en: Updating translations for JavaScript and default configuration.
ru: Обновление переводов для JavaScript и конфигурации по умолчанию.

en: Updating default configuration (@percent%).
ru: Обновление конфигурации по умолчанию (@percent%).

en: Updated default configuration.
ru: Конфигурация по умолчанию обновлена.

en: The Custom Menu Links module allows users to create menu links. These links can be translated if multiple languages are used for the site.
ru: Модуль Custom Menu Links позволяет пользователям создавать ссылки меню. Эти ссылки могут быть переведены, если для сайта используется несколько языков.

en: Custom Menu Links
ru: Настраиваемые ссылки меню

en: Allows administrators to create custom menu links.
ru: Позволяет администраторам создавать пункты меню.

en: The entity ID for this menu link content entity.
ru: Идентификатор сущности для данной ссылки меню на материальную сущность.

en: The content menu link UUID.
ru: UUID ссылки меню материала.

en: The content menu link bundle.
ru: Набор ссылки меню материала.

en: The menu name. All links with the same menu name (such as "tools") are part of the same menu.
ru: Название меню. Все ссылки с одинаковым названием меню (например, "инструменты") являются частью одного меню.

en: Parent plugin ID
ru: ID родительского плагина

en: The ID of the parent menu link plugin, or empty string when at the top level of the hierarchy.
ru: Идентификатор плагина ссылки на родительское меню или пустая строка на верхнем уровне иерархии.

en: Custom menu link
ru: Пользовательская ссылка меню

en: The comment type
ru: Тип комментария

en: Default comments
ru: Комментарии по умолчанию

en: Allows commenting on content
ru: Позволить комментирование материалов

en: Comments without subject field
ru: Комментарии без поля темы

en: Allows commenting on content, comments without subject field
ru: Разрешает комментирование материала, комментарии без поля темы

en: The comment type label
ru: Метка типа комментария

en: The comment type description
ru: Описание типа комментария

en: The value for this field.
ru: Значение для этого поля.

en: The language of the content or translation.
ru: Язык материала или перевода.

en: The language the original content is in.
ru: Язык оригинала материала.

en: Allowed value with label
ru: Разрешённое значение с меткой

en: Data type callback
ru: Тип данных обратного вызова

en: Callable
ru: Вызываемый

en: Interaction type
ru: Тип взаимодействия

en: Enabling REST support for an entity type
ru: Включить поддержку REST для типа сущности

en: You will also need to grant anonymous users permission to perform each of the REST operations you want to be available, and set up authentication properly to authorize web requests.
ru: Вам также нужно будет предоставить разрешение анонимным пользователям для выполнения каждой из операций REST, которые вы хотите быть доступными, и правильно настроить аутентификацию для авторизации веб-запросов.

en: Configuring search pages
ru: Настройка страниц поиска

en: Managing the search index
ru: Управление поисковым индексом

en: Displaying the Search block
ru: Отображение блока поиска

en: Searching your site
ru: Поиск по сайту

en: Extending the Search module
ru: Расширение функционала модуля Поиск

en: Search index progress
ru: Обновление поискового индекса

en: @percent% (@remaining remaining)
ru: @percent% (осталось @remaining)

en: Indexing progress
ru: Прогресс индексирования

en: %num_indexed of %num_total indexed
ru: Проиндексировано %num_indexed из %num_total

en: Does not use index
ru: Не использовать индекс

en: If checked, all searches will be logged. Uncheck to skip logging. Logging may affect performance.
ru: Если отмечено, все поисковые запросы будут записываться в журнал. Чтобы не записывать снимите отметку. Запись в журнал влияет на производительность.

en: Overall results:
ru: Общие результаты:

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
ru: Прямоугольная обрезка изображения по указанным размерам

en: The image '@file' could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
ru: Изображение '@file' не может быть обесцвечено по причине недоступности функции imagefilter() в данных установках PHP.

en: Converts an image to grayscale.
ru: Преобразует изображение в чёрно-белое.

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
ru: Изменяет размер изображения до заданных размеров (игнорируя соотношение сторон).

en: Rotates an image by the given number of degrees.
ru: Поворачивает изображение на указанное количество градусов.

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
ru: Масштабирует изображение, сохраняя пропорции. Полученное изображение может быть меньше для одного или обоих целевых измерений.

en: Scales an image to the exact width and height given. This plugin achieves the target aspect ratio by cropping the original image equally on both sides, or equally on the top and bottom. This function is useful to create uniform sized avatars from larger images.
ru: Масштабирует изображение до точной заданной ширины и высоты. Этот плагин достигает целевого соотношения сторон путем обрезки исходного изображения одинаково с обеих сторон или одинаково сверху и снизу. Эта функция полезна для создания аватаров одинакового размера из больших изображений.

en: Site administration toolbar
ru: Административная панель сайта

en: To follow a specific user's new and updated content, select the <em>Activity</em> tab from the user's profile page.
ru: Чтобы следить за новым и обновленным контентом конкретного пользователя, выберите вкладку <em>Активность</em> на странице профиля пользователя.

en: Activity Tracker
ru: Трекер активности

en: View user information
ru: Просмотреть информацию о пользователе

en: Add "…" at the end of trimmed text
ru: Добавить "…" к концу обрезанного текста

en: This link is provided by the Views module from view %label.
ru: Эта ссылка предоставлена модулем Views из представления %label.

en: First page
ru: Первая страница

en: Base field bundle override
ru: Базовый набор полей перезаписан

en: Datetime timestamp display format settings
ru: Настройки формата отображения даты и времени timestamp

en: Boolean checkbox display format settings
ru: Настройки формата отображения флажка булевого значения

en: Installed themes
ru: Установленные темы

en: The %file does not exist.
ru: %file не существует.

en: The %file exists.
ru: %file существует.

en: The %file is not readable.
ru: %file недоступен для чтения.

en: The %file is not writable.
ru: %file недоступен для записи.

en: The @file is writable.
ru: @file доступен для записи.

en: The @file is owned by the web server.
ru: Владельцем @file является веб сервер.

en: Negate the condition
ru: Инвертировать условие

en: Finalizing configuration synchronization.
ru: Завершение синхронизации конфигурации.

en: Datetime Timestamp
ru: Дата и время

en: %theme theme installed.
ru: Установлена тема %theme.

en: Base field override
ru: Перезапись основного поля

en: Display prefix and suffix
ru: Отображать префикс и суффикс

en: Text (plain)
ru: Текст (простой)

en: A field containing a plain string value.
ru: Поле для хранения простой строки.

en: Text (plain, long)
ru: Текст (простой, длинный)

en: A field containing a long string value.
ru: Поле для хранения длинного текста.

en: You cannot use an external URL, please enter a relative path.
ru: Нельзя использовать внешний URL, пожалуйста, введите относительный путь.

en: This path does not exist or you do not have permission to link to %path.
ru: Этот путь не существует или у вас нет прав ссылаться на %path.

en: Install newly added themes
ru: Установить недавно добавленные темы

en: Blocks are placed and configured specifically for each theme. The Block layout page opens with the default theme, but you can toggle to other installed themes.
ru: Блоки размещаются и настраиваються отдельно для каждой темы. Страница "Схема блоков" открывается в теме по умолчанию, но можно переключиться на другие установленные темы оформления.

en: Comment operation links
ru: Ссылки на операции с комментариями

en: The target entity type can not be changed after the comment type has been created.
ru: Цель для типа сущности не может быть изменена после того, как тип комментария был изменён.

en: There are no configuration changes to import.
ru: Изменений для импорта конфигурации не найдено.

en: Enable the personal contact form by default for new users
ru: Включить персональную контактную форму для новых пользователей по умолчанию

en: Add contact form
ru: Добавить контактную форму

en: Create and manage contact forms.
ru: Создание и управление контактными формами.

en: Edit contact form
ru: Редактировать контактную форму

en: Default form identifier
ru: Идентификатор формы по умолчанию

en: When listing forms, those with lighter (smaller) weights get listed before forms with heavier (larger) weights. Forms with equal weights are sorted alphabetically.
ru: При перечислении форм те, что имеют меньший вес, будут отображаться выше имеющих больший вес. Формы с одинаковым весом сортируются в алфавитном порядке.

en: Make this the default form
ru: Сделать формой по умолчанию

en: Contact form %label has been updated.
ru: Контактная форма %label была обновлена.

en: Contact form %label has been added.
ru: Контактная форма %label была добавлена.

en: Send yourself a copy
ru: Отправить копию письма себе

en: %sender-name (@sender-from) sent an email regarding %contact_form.
ru: Пользователь %sender-name (@sender-from) отправил сообщение с контактной формы %contact_form.

en: The ID of the associated form.
ru: Идентификатор связанной формы.

en: Users may translate this field
ru: Пользователи могут переводить это поле

en: Content translation field settings
ru: Настройки полей для перевода материала

en: Field properties for which to synchronize translations
ru: Свойства поля, для которых необходимо синхронизировать переводы

en: Field column for which to synchronize translations
ru: Колонка поля, для которой необходимо синхронизировать переводы

en: Contextual links for an area on a page are displayed using a contextual links button. There are two ways to make the contextual links button visible:
ru: Контекстные ссылки области на странице отображаются с помощью кнопки контекстных ссылок. Существует два способа сделать кнопку контекстных ссылок видимой:

en: Once the contextual links button for the area of interest is visible, click the button to display the links.
ru: Когда кнопка контекстных ссылок интересующей области видна, нажмите на кнопку для отображения ссылок.

en: The relative date value entered is invalid.
ru: Введённое значение относительной даты является недопустимым.

en: Short description for the visually impaired
ru: Краткое описание для слабовидящих

en: Add new field: you need to provide a machine name for the field.
ru: Добавление нового поля: необходимо указать машинное имя.

en: Allowed types: @extensions.
ru: Допустимые типы: @extensions.

en: Back to content editing
ru: Вернуться к редактированию содержимого.

en: 
            <p>You can align images, videos, blockquotes and so on to the left, right or center. Examples:</p>
            <ul>
              <li>Align an image to the left: <code>&lt;img src="" data-align="left" /&gt;</code></li>
              <li>Align an image to the center: <code>&lt;img src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
              <li>Align an image to the right: <code>&lt;img src="" data-align="right" /&gt;</code></li>
              <li>… and you can apply this to other elements as well: <code>&lt;video src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
            </ul>
ru: 
            <p>Вы можете выравнивать изображения, видео, цитаты и т. д. слева, справа или по центру. Примеры:</p>
            <ul>
              <li>Выровнять изображение слева: <code>&lt;img src="" data-align="left" /&gt;</code></li>
              <li>Выровнять изображение по центру:<code>&lt;img src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
              <li>Выровнять изображение справа: <code>&lt;img src="" data-align="right" /&gt;</code></li>
              <li>… и вы можете применить это к другим элементам:<code>&lt;video src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
            </ul>

en: Align images
ru: Выравнивание изображений

en: Uses a <code>data-align</code> attribute on <code>&lt;img&gt;</code> tags to align images.
ru: Для выравнивания изображений используется атрибут <code>data-align</code> тегов <code>&lt;img&gt;</code>.

en: 
            <p>You can caption images, videos, blockquotes, and so on. Examples:</p>
            <ul>
                <li><code>&lt;img src="" data-caption="This is a caption" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;video src="" data-caption="The Drupal Dance" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;blockquote data-caption="Dries Buytaert"&gt;Drupal is awesome!&lt;/blockquote&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;code data-caption="Hello world in JavaScript."&gt;alert("Hello world!");&lt;/code&gt;</code></li>
            </ul>
ru: 
            <p>Вы можете подписывать изображения, видео, цитаты и так далее. Примеры:</p>
            <ul>
                <li><code>&lt;img src="" data-caption="Это подпись" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;video src="" data-caption="Танцы с Drupal" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;blockquote data-caption="Дрис Бёйтарт"&gt;Drupal потрясающий!&lt;/blockquote&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;code data-caption="Привет, мир в JavaScript."&gt;alert("Hello world!");&lt;/code&gt;</code></li>
            </ul>

en: Caption images
ru: Подпись изображений

en: Uses a <code>data-caption</code> attribute on <code>&lt;img&gt;</code> tags to caption images.
ru: Использование атрибута <code>data-caption</code> тегов <code>&lt;img&gt;</code> для подписи изображений.

en: One translation file could not be imported. See the log for details. | @count translation files could not be imported. See the log for details.
ru[0]: Один файл переводов невозможно импортировать. Подробности в журнале.
ru[1]: @count файла переводов невозможно импортировать. Подробности в журнале.
ru[2]: @count файлов переводов невозможно импортировать. Подробности в журнале.

en: A flag for whether the link should be enabled in menus or hidden.
ru: Флаг, указывающий, что ссылка в меню должна быть отображена или скрыта.

en: The time that the menu link was last edited.
ru: Время последнего редактирования ссылки меню.

en: The selected menu item is not under one of the selected menus.
ru: Выделенный пункт меню не находится ни в одном из выбранных меню.

en: Migration @id did not meet the requirements. @message @requirements
ru: Миграция @id не соответствует требованиям. @message @requirements

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
ru: Время, когда была создана последняя редакция данного материала.

en: Recently created
ru: Недавно созданные

en: Whether a new revision should be created by default
ru: Создавать ли новую редакцию по умолчанию

en: Display author and date information
ru: Отображать автора и информацию о дате

en: Breakpoint ID
ru: Идентификатор точки перехода

en: Unable to delete the shortcut for %title.
ru: Невозможно удалить ярлык для %title.

en: A date in a custom format. See <a href="http://php.net/manual/function.date.php">the PHP documentation</a> for details.
ru: Дата в пользовательском формате. Детали в <a href="http://php.net/manual/function.date.php">документации PHP</a>.

en: Drupal database update
ru: Обновление базы данных Drupal

en: Maximum number of levels
ru: Максимальное количество уровней

en: Use this utility to update your database whenever a new release of Drupal or a module is installed.
ru: Используйте эту утилиту для обновления базы данных при установке новой версии ядра Drupal или его модуля.

en: <strong>Back up your code</strong>. Hint: when backing up module code, do not leave that backup in the 'modules' or 'sites/*/modules' directories as this may confuse Drupal's auto-discovery mechanism.
ru: <strong>Сделайте резервную копию вашего кода</strong>. Совет: когда делаете резервную копию кода модуля, не копируйте его в папки 'modules' или 'sites/*/modules', потому что это может вызвать проблемы в механизме автоопределения кода Drupal.

en: <strong>Back up your database</strong>. This process will change your database values and in case of emergency you may need to revert to a backup.
ru: <strong>Сделайте резервную копию вашей базы данных</strong>. Вы запускаете процесс, который изменит значения в вашей базе данных, и в случае осложнений вы сможете восстановить её обратно.

en: Install your new files in the appropriate location, as described in the handbook.
ru: Скопируйте новые файлы в правильное местоположение так, как описано в инструкции.

en: When you have performed the steps above, you may proceed.
ru: Вы сможете продолжить только после того, как выполнены все шаги, указанные выше.

en: This update will been skipped due to the following missing dependencies:
ru: Это обновление было пропущено из-за отсутствия следующих зависимостей:

en: This update will be skipped due to an error in the module's code.
ru: Это обновление было пропущено из-за ошибки в коде одного из модулей.

en: The version of Drupal you are updating from has been automatically detected.
ru: Версия, с которой вы производите обновление Drupal, была определена автоматически.

en: All errors have been logged.
ru: Все ошибки были добавлены в журнал.

en: The update process was aborted prematurely while running <strong>update #@version in @module.module</strong>.
ru: Процесс обновления был прерван во время выполнения <strong>обновления #@version в @module.module</strong>.

en: You may need to check the <code>watchdog</code> database table manually.
ru: Возможно, вам понадобится проверить таблицу <code>watchdog</code> в базе данных самостоятельно.

en: <strong>Reminder: don't forget to set the <code>$settings['update_free_access']</code> value in your <code>settings.php</code> file back to <code>FALSE</code>.</strong>
ru: <strong>Напоминание: не забудьте выставить значение переменной <code>$settings['update_free_access']</code> в файле <code>settings.php</code> обратно в  <code>FALSE</code>.</strong>

en: Failed:
ru: Неудача:

en: Update #@count
ru: Обновление №@count

en: The following updates returned messages:
ru: Получены сообщения от следующих обновлений:

en: Review updates
ru: Просмотреть обновления

en: Starting updates
ru: Старт обновлений

en: Install and set as default
ru: Включить и установить по умолчанию

en: Installed theme | Installed themes
ru[0]: Установленная тема
ru[1]: Установленные темы
ru[2]: Установленные темы

en: Uninstalled theme | Uninstalled themes
ru[0]: Неустановленная тема
ru[1]: Неустановленные темы
ru[2]: Неустановленные темы

en: %theme is the default theme and cannot be uninstalled.
ru: %theme является темой оформления по умолчанию и не может быть удалена.

en: The %theme theme has been uninstalled.
ru: Тема оформления %theme успешно удалена.

en: The %theme theme has been installed.
ru: Тема оформления %theme установлена.

en: Empty time zone
ru: Пустой часовой пояс

en: Users may set their own time zone at registration
ru: Пользователи могут указать свой часовой пояс при регистрации.

en: Menu levels
ru: Уровни меню

en: Initial menu level
ru: Начальный уровень меню

en: The menu will only be visible if the menu item for the current page is at or below the selected starting level. Select level 1 to always keep this menu visible.
ru: Меню будет видимым, только если пункт меню для текущей страницы находится на уровне или ниже выбранного начального уровня. Чтобы сделать меню всегда видимым выберите уровень 1.

en: Maximum number of menu levels to display
ru: Максимальное количество уровней меню для отображения

en: The maximum number of menu levels to show, starting from the initial menu level. For example: with an initial level 2 and a maximum number of 3, menu levels 2, 3 and 4 can be displayed.
ru: Максимальное количество уровней меню для отображения, считается с начального уровня. Для примера: с начального уровня 2 и максимальным количеством 3, уровни меню 2,3 и 4 будут отображаться.

en: Whether or not the content related to a term is sticky.
ru: Прикреплён ли материал, связанный с термином.

en: Whether or not the content related to a term is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ru: Прикреплён ли материал, связанный с термином. Чтобы прикреплённый материал был первым, установите данный параметр по убыванию.

en: The date the content related to a term was posted.
ru: Дата, когда контент относящийся к термину был опубликован.

en: Telephone numbers can be displayed as links with the scheme name <em>tel:</em> by choosing the <em>Telephone</em> display format on the <em>Manage display</em> page. Any spaces will be stripped out of the link text. This semantic markup improves the user experience on mobile and assistive technology devices.
ru: Номера телефонов можно отображать в виде ссылок с именем схемы <em>tel:</em>, выбрав формат отображения <em>Телефон</em> на странице <em>Управление отображением</em>. Любые пробелы будут удалены из текста ссылки. Эта семантическая разметка улучшает взаимодействие с пользователем на мобильных и вспомогательных устройствах.

en: Title to replace basic numeric telephone number display
ru: Текст, заменяющий цифры номера телефона

en: Text (formatted) settings
ru: Настройки текста (форматированного)

en: Text (formatted, long) settings
ru: Настройки текста (форматированного, длинного)

en: Text (formatted, long, with summary) settings
ru: Настройки текста (форматированного, длинного, с резюме)

en: Formatted text default display format settings
ru: Настройки формата отображения форматированного текста по умолчанию

en: Summary or trimmed formatted text display format settings
ru: Настройки формата отображения краткого содержания или форматированного обрезанного текста

en: Text (formatted)
ru: Текст (форматированный)

en: This field stores a text with a text format.
ru: Данное поле хранит текст с форматированием.

en: Text (formatted, long)
ru: Текст (форматированный, длинный)

en: This field stores a long text with a text format.
ru: Данное поле хранит длинный текст с форматированием.

en: Text (formatted, long, with summary)
ru: Текст (форматированный, длинный, с резюме)

en: This field stores long text with a format and an optional summary.
ru: Данное поле хранит длинный текст с форматированием и необязательным кратким содержанием.

en: Require email verification when a visitor creates an account
ru: Требовать проверки email во время создания учётной записи посетителем.

en: - No preference -
ru: - Не выбрано -

en: Notify user when account is canceled
ru: Уведомить пользователя когда учётная запись будет удалена.

en: The time that the user was last edited.
ru: Время, когда пользователя последний раз редактировали.

en: Require email confirmation to cancel account
ru: Требовать подтверждение по электронной почте при удалении учётной записи

en: Display the referenced author user entity.
ru: Отображать пользовательскую сущность автора, на которого указывает ссылка.

en: Add a read-more link if output is trimmed
ru: Добавить ссылку "Подробней" если вывод обрезается

en: @entity_type revision
ru: Редакция @entity_type

en: @entity_type revisions
ru: Редакции @entity_type

en: Include reset button (resets all applied exposed filters)
ru: Включить кнопку сброса (сбрасывает все применённые раскрытые фильтры)

en: The <em>Exposed items per page</em> field's options must include the value from the <em>Items per page</em> field (@items_per_page).
ru: Варианты поля <em>Раскрытое количество элементов на страницу</em> должны содержать значения из поля <em>Элементов на страницу</em> (@items_per_page).

en: REST export settings
ru: Настройки REST-экспорта

en: Provide a REST export
ru: Обеспечивает REST-экспорт

en: REST export path
ru: Путь REST-экспорта

en: Primary tabs display toggle
ru: Переключение отображения основных вкладок

en: Default value callback
ru: Значение по умолчанию для функции обратного вызова

en: URI as link display format settings
ru: Настройки формата отображения URI как ссылки

en: Timestamp ago display format settings
ru: Настройки формата отображения метки времени "тому назад"

en: Link to URI
ru: Ссылка на URI

en: Items associated with this feed
ru: Элементы связанные с этой RSS-лентой

en: The feed image
ru: Изображение для ленты

en: The description of this feed
ru: Описание этой ленты

en: A more link to the feed detail page
ru: Ссылка на страницу деталей ленты

en: The description of this feed item
ru: Описание этого элемента ленты

en: More<span class="visually-hidden"> posts about @title</span>
ru: Больше <span class="visually-hidden"> материалов про @title</span>

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured cron maintenance task.
ru: Продолжительность времени между обновлениями лент. Требуется правильная настройка задания cron.

en: Source feed
ru: Источник ленты

en: The aggregator feed entity associated with this item.
ru: Сущность агрегатора ленты связанная с этим элементом.

en: Attempt to purge a field storage @field_name that still has fields.
ru: Попытка очистить хранилище поля  @field_name, в котором все ещё хранятся поля.

en: Field storage
ru: Хранилище поля

en: Edit storage settings.
ru: Редактировать настройки хранилища

en: %field settings for %bundle
ru: Настройки поля %field для %bundle

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
ru: Минимально допустимый размер изображения, выраженный как ШИРИНА×ВЫСОТА (например, 640×480). Оставьте пустым без ограничений. Если загружено меньшее изображение, оно будет отклонено.

en: Disabling drag-and-drop functionality
ru: Отключение функции перетаскивания

en: Improving table accessibility
ru: Улучшение специальных возможностей таблицы

en: Views tables include semantic markup to improve accessibility. Data cells are automatically associated with header cells through id and header attributes. To improve the accessibility of your tables you can add descriptive elements within the Views table settings. The <em>caption</em> element can introduce context for a table, making it easier to understand. The <em>summary</em> element can provide an overview of how the data has been organized and how to navigate the table. Both the caption and summary are visible by default and also implemented according to HTML5 guidelines.
ru: Таблицы представлений содержат в себе семантическую разметку для улучшения восприятия. Ячейки с данными автоматически связываются с ячейками заголовков через атрибуты id и header. Для улучшения восприятия вашей таблицы вы можете добавить в параметрах таблицы представлений описывающие элементы. Элемент <em>caption</em> может предлагать контекст для таблицы, делая ее более понятной. Элемент <em>summary</em> описывает то, как в таблице упорядочены данные и как по ней передвигаться. Caption и summary отображаются по умолчанию и реализованы по правилам HTML5.

en: OPML field options
ru: Настройки OPML-поля

en: Testing multilingual
ru: Тестирование мультиязычности

en: Minimal profile for running tests with a multilingual installer.
ru: Минимальный профиль для запуска тестов с многоязычным установщиком.

en: This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.
ru: Блок повреждён или отсутствует. Возможно, не найдено его содержимое или отключён соответствующий модуль.

en: Broken/Missing
ru: Повреждён/Отсутствует

[ctx: Validation]
en: Entity Reference reference access
ru: Доступ к ссылке на сущность

en: You do not have access to the referenced entity (%type: %id).
ru: Вы не имеете доступ к сущности на которую ссылаетесь (%type: %id).

en: @label ID
ru: Идентификатор @label

[ctx: Validation]
en: Email
ru: Почтовый ящик

en: Many sites publish their headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. The aggregator supports <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Rss">RSS</a>, <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework">RDF</a>, and <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Atom_%28standard%29">Atom</a>.
ru: Большинство сайтов публикуют сводки и посты в лентах, используя несколько стандартных форматов на основе XML. Cборщик поддерживает <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Rss">RSS</a>, <a href="http://en.wikipedia.org/Resource_Description_Framework">RDF</a> и <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Atom_%28standard%29">Atom</a>.

en: Rich Text Editor, !label field
ru: Редактор форматированного текста, поле !label

en: Comments are responses to content.
ru: Комментарии являются ответами на материалы.

en: Filename: %name
ru: Имя файла: %name

en: Recipient username
ru: Имя пользователя получателя

en: You can align images (<code>data-align="center"</code>), but also videos, blockquotes, and so on.
ru: Вы можете выравнивать изображения (<code>data-align=\"center\"</code>), а также видеоролики, цитаты и т.д.

en: You can caption images (<code>data-caption="Text"</code>), but also videos, blockquotes, and so on.
ru: Вы можете подписывать изображения (<code>data-caption = "Text"</code>), а также видео, цитаты и т. д.

en: For accessibility and search engine optimization, all images that convey meaning on web sites should have alternate text. Drupal also allows entry of title text for images, but it can lead to confusion for screen reader users and its use is not recommended. Image fields can be configured so that alternate and title text fields are enabled or disabled; if enabled, the fields can be set to be required. The recommended setting is to enable and require alternate text and disable title text.
ru: Для доступности и поисковой оптимизации, все изображения, которые размещены на сайтах, должны иметь альтернативный текст. Drupal также позволяет указывать заголовки изображений, но это может ввести сумятицу для пользователей электронных книг и поэтому использование заголовка не рекомендуется. Поле изображения может быть настроено таким образом, чтобы альтернативный текст и заголовок был включен или выключен. Для включенных можно установить опцию "обязательное поле". Рекомендованные настройки: включить альтернативный текст, сделать его обязательным для заполнения и выключить поле заголовка.

en: Making this field required is recommended.
ru: Рекомендуется сделать данное поле обязательным.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
ru: Атрибут title используется в качестве всплывающей подсказки, когда указатель мыши находится над изображением. Включение этого поля не рекомендуется, так как это может вызвать проблемы с программами чтения с экрана.

en: Image convert failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype)
ru: Ошибка преобразования изображения с помощью средства %toolkit в %path (%mimetype)

en: Converts an image between extensions (e.g. from PNG to JPEG).
ru: Преобразование изображения в другой формат (например, из PNG в JPEG).

en: The domain may not be left blank for %language.
ru: Домен для языка %language не может быть пустым.

en: Leave preview?
ru: Оставить предпросмотр?

en: Leave preview
ru: Оставить предпросмотр

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
ru: Выход из предварительного просмотра приведет к потере несохраненных изменений. Вы уверены, что хотите оставить предварительный просмотр?

en: CTRL+Left click will prevent this dialog from showing and proceed to the clicked link.
ru: CTRL+щелчок левой кнопкой мыши не позволит отобразить это диалоговое окно и перейти к нажатой ссылке.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add content</em> page. This name must be unique.
ru: Название этого типа материал, удобное для восприятия человеком. Этот текст будет отображаться как элемент списка на странице <em>Добавить содержимое</em>. Это название должно быть уникальным.

en: Search for @keywords
ru: Искать @keywords

en: Instructs the toolkit to save the image with a specified extension.
ru: Указывает библиотеке в каком расширении сохранить изображение.

en: Set a new image
ru: Установить новое изображение

en: Creates a new transparent resource and sets it for the image.
ru: Создает новый прозрачный ресурс и устанавливает его для изображения.

en: The text with the text format applied.
ru: Текст с применённым к нему текстовым форматом.

en: Processed summary
ru: Обработанное краткое содержание

en: The summary text with the text format applied.
ru: Краткое содержание с применённым к нему текстовым форматом.

en: Tabs are buttons, displayed in a bar across the top of the screen. Some tabs execute an action (such as starting Edit mode), while other tabs toggle which tray is open.
ru: Вкладки представляют собой кнопки, размещаемые в верхней части экрана. Некоторые вкладки выполняют определённые действие (например, включают режим редактирования), другие — переключают лотки.

en: Trays
ru: Панели задач

en: Trays are usually lists of links, which can be hierarchical like a menu. If a tray has been toggled open, it is displayed either vertically or horizontally below the tab bar, depending on the browser width. Only one tray may be open at a time. If you click another tab, that tray will replace the tray being displayed. In wide browser widths, the user has the ability to toggle from vertical to horizontal, using a link at the bottom or right of the tray. Hierarchical menus only have open/close behavior in vertical mode; if you display a tray containing a hierarchical menu horizontally, only the top-level links will be available.
ru: Панели задач обычно представляют собой списки ссылок, которые могут быть иерархическими, как меню. Если панель задач был открыт, он отображается вертикально или горизонтально под панелью вкладок, в зависимости от ширины браузера. Только одна панель задач может быть открыт одновременно. Если вы нажмете другую вкладку, эта панель задач заменит отображаемый панель задач. В широких браузерах пользователь имеет возможность переключаться с вертикального на горизонтальное, используя ссылку внизу или справа от панели задач. Иерархические меню имеют режим открытия/закрытия только в вертикальном режиме; если вы отображаете панель задач, содержащий иерархическое меню по горизонтали, будут доступны только ссылки верхнего уровня.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your username.
ru: Ваша учётная запись будет заблокирована и вы больше не сможете авторизоваться. Все ваши материалы останутся под вашим именем пользователя.

en: Original language of the user information
ru: Оригинальный язык информации о пользователе

en: Language of the translation of user information
ru: Язык перевода информации пользователя

en: Preferred language of the user
ru: Предпочтительный язык пользователя

en: Preferred admin language
ru: Предпочтительный язык администратора

en: Preferred administrative language of the user
ru: Предпочтительный язык административного интерфейса для пользователя

en: Cache metadata
ru: Метаданные кэша

en: Cache contexts
ru: Контексты кэша

en: Path is empty.
ru: Путь пустой.

en: No query allowed.
ru: Нет доступных запросов.

en: Invalid path. Valid characters are alphanumerics as well as "-", ".", "_" and "~".
ru: Некорректный путь. Допускаются латинские алфавитно-цифровые символы, а также символы "-", ".", "_" и "~".

en: A base theme with sensible default CSS classes added. Learn how to use Classy as a base theme in the <a href="https://www.drupal.org/theme-guide/8">Drupal 8 Theming Guide</a>.
ru: Базовая тема с целесообразными CSS классами по умолчанию. Научиться использовать Classy как базовую тему можно в <a href="https://www.drupal.org/theme-guide/8">Справочнике темизации Drupal 8</a>.

en: Select a @context value:
ru: Выберите значение @context:

en: Number of plural indexes in this language.
ru: Количество индексов множественного числа для данного языка.

en: Domain to use for this language.
ru: Домен для использования данным языком.

en: Search result highlighting input
ru: Подсвеченный ввод в результатах поиска

en: Configuration entity dependencies
ru: Зависимости конфигурационной сущности

en: Content entity dependencies
ru: Зависимости материальной сущности

en: Enforced configuration dependencies
ru: Обязательные зависимости конфигурации

en: String (long) settings
ru: Строка (тип long) найстройки

en: URI settings
ru: Настройки URI

en: Created timestamp settings
ru: Настройки метки времени создания

en: Changed timestamp settings
ru: Настройки метки времени изменения

en: Target UUID
ru: Целевой UUID

en: If more than one application will be sharing this database, a unique table name prefix – such as %prefix – will prevent collisions.
ru: Если эта база данных будет использоваться более чем одним приложением, уникальный префикс таблиц, например %prefix, поможет предотвратить конфликты.

en: The author name of the comment.
ru: Имя автора комментария.

en: contextual links button
ru: кнопка контекстных ссылок

en: No browser language mappings available.
ru: Нет доступных сопоставлений языков браузера.

en: The mapping for the %browser browser language code has been deleted.
ru: Отображение для языкового кода браузера %browser было удалено.

en: The browser language detection mapping for the %browser browser language code has been deleted.
ru: Отображение определения языка %browser для кода браузера было удалено.

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not use autocomplete.
ru: Имя пользователя или автора. Этот фильтр не проверяет существование пользователя и разрешает частичное совпадение. Автодополнение не работает.

en: Page @items.current
ru: Страница @items.current

en: The selected style or row format does not use fields.
ru: Выбранный стиль или формат строк не использует поля.

en: The selected display type does not use @type plugins
ru: Данный тип отображений не использует плагины @type

en: The entity type
ru: Тип сущности

en: Entity Type ID
ru: ID типа сущности

[ctx: Validation]
en: Regex
ru: Регулярное выражение

en: Configure Image Styles
ru: Настройка стилей изображения

en: Database storage size
ru: Размер базы данных

en: Text with text format
ru: Форматируемый текст

en: Field widgets
ru: Виджеты полей

en: Field widget
ru: Виджет поля

en: Widget type machine name
ru: Машинное имя типа виджета

en: Textarea display format settings
ru: Настройки формата отображения текстовой области

en: Email field display format settings
ru: Настройки формата отображения поля email

en: Link to the entity
ru: Ссылка на сущность

en: Synchronizing extensions: @op @name.
ru: Синхронизация расширений: @op @name.

en: Link to the @entity_label
ru: Ссылается на @entity_label

en: Linked to the @entity_label
ru: Связано с @entity_label

en: Simple page
ru: Простая страница

en: Page with blocks
ru: Страницы с блоками

en: Jump to the first comment.
ru: Перейти к первому комментарию.

en: Jump to the first new comment.
ru: Перейти к первому новому комментарию.

en: Share your thoughts and opinions.
ru: Поделитесь своими мыслями и мнениями.

en: Content translation content settings
ru: Настройка в материале его перевода

en: Content translation enabled
ru: Перевод содержимого включен

en: Default date type
ru: Тип даты по умолчанию

en: Default date value
ru: Значение даты по умолчанию

en: Persist field storage with no fields
ru: Настаивать на хранилище поля без полей

en: Group by column
ru: Группировать по столбцу

en: Group by columns
ru: Группировать по столбцам

en: Re-use an existing field
ru: Использовать существующее поле

en: You need to select a field type or an existing field.
ru: Нужно выбрать тип поля или уже существующее поле.

en: Adding a new field and re-using an existing field at the same time is not allowed.
ru: Нельзя одновременно добавить новое поле и использовать существующее.

en: Provides a filter plugin that is in use in the following filter formats: %formats
ru: Предоставляет плагин фильтра, который используется в следующих форматах фильтров: %formats

en: Log in to post new content in the forum.
ru: Чтобы написать на форуме, необходимо авторизоваться.

en: Providing page-specific help
ru: Предоставляет справку в контексте страницы

en: Effect settings
ru: Настройки эффектов

en: Content Language Settings
ru: Настройки языка материала

en: Allow to alter the language
ru: Позволить изменять язык

en: Influence of '@title'
ru: Влияние для '@title'

en: Installing supporting modules
ru: Установка модулей поддержки

en: Default indexing settings
ru: Настройки индексирования по умолчанию

en: <p>Search pages that use an index may use the default index provided by the Search module, or they may use a different indexing mechanism. These settings are for the default index. <em>Changing these settings will cause the default search index to be rebuilt to reflect the new settings. Searching will continue to work, based on the existing index, but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
ru: <p>Страница поиска, использующая поисковый индекс, может задействовать провайдер индексации по умолчанию, предоставляемый модулем Search, или же она может использовать другой поисковый механизм. Эти настройки используются для индекса по умолчанию. <em>Изменение этих настроек приведет к необходимости перестройки индекса по умолчанию для отражения новых настроек. Поиск будет продолжать работу на существующем индексе, но новые материалы не будут проиндексированы пока все существующие материалы не будут заново переиндексированы.</em></p><p><em>Настройки по умолчанию должны быть главнее для большинства сатов.</em></p>

en: The default search index will be rebuilt.
ru: Поисковый индекс по умолчанию будет перестроен.

en: This will re-index content in the search indexes of all active search pages. Searching will continue to work, but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
ru: Это будет повторно индексировать контент в поисковых индексах всех активных поисковых страниц. Поиск продолжит работать, но новый контент не будет проиндексирован, пока весь существующий контент не будет переиндексирован. Это действие не может быть отменено.

en: All search indexes will be rebuilt.
ru: Все поисковые индексы будут перестроены.

en: Add shortcut link
ru: Добавить ссылку ярлыка

en: Popular content block settings
ru: Настройки блока популярных материалов

en: Number of day\s top views to display
ru: Отображаемое количество лучших просмотров за день

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. This must be changed in settings.php
ru: Существующий путь к месту хранения личных файлов в локальной файловой системе. Он должен быть доступным для записи системой Друпал и недоступным через интернет. Это должно быть настроено в файле settings.php

en: Publish status
ru: Статус публикации

en: Whether or not the content related to a term is published.
ru: Опубликован ли материал, связанный с термином.

en: Tray "@tray" @action.
ru: Панель инструментов "@tray" @action.

en: Tray @action.
ru: Панель задач @action.

en: Major upgrade warning
ru: Предупреждение об обновлении главной версии

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version. It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
ru: Это обновление является обновлением главной версии и оно может быть обратно несовместимым с вашей текущей версией. Рекомендуется перечитать информацию о выпуске и дальше продолжать на свой страх и риск.

en: User data field
ru: Поле данных пользователя

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display.
ru: Только пользователи с выбранным флагом прав доступа будут иметь доступ к данному отображению.

en: Only the checked roles will be able to access this display.
ru: Только выбранные роли будут иметь доступ к этому отображению.

en: The formatted text of the area
ru: Форматированный текст в области

en: The corresponding entity field
ru: Поле соответствующей сущности

en: The plugin ID
ru: ID плагина

en: Row options
ru: Настройки строки

en: Display extender settings
ru: Настройки расширителя отображения

en: View block
ru: Просмотр блока

en: Number integer display format settings
ru: Настройки формата отображения целого числа

en: Static menu link overrides
ru: Переопределение статически ссылок меню

en: Entities exist of type %entity_type and %bundle_label %bundle. These entities need to be deleted before importing.
ru: Сущности типа %entity_type %bundle_label %bundle. Эти сущности перед импортированием необходимо удалить.

[ctx: Validation]
en: Feed title
ru: Заголовок ленты

en: A feed named %value already exists. Enter a unique title.
ru: Лента с названием %value уже существует. Введите уникальное название.

[ctx: Validation]
en: Feed URL
ru: URL ленты

en: A feed with this URL %value already exists. Enter a unique URL.
ru: Лента с этим URL-адресом %value уже существует. Введите уникальный URL-адрес.

[ctx: Plural]
en: Disabled
ru: Отключены

en: The language code of the language the comment is written in.
ru: Код языка, на котором написан комментарий.

en: The message language code.
ru: Код языка сообщения.

en: The source language from which this translation was created.
ru: Исходный язык, с которого был осуществлён перевод.

en: Translation outdated
ru: Перевод устарел

en: Translation author
ru: Автор перевода

en: The author of this translation.
ru: Автор этого перевода.

en: A boolean indicating whether the translation is visible to non-translators.
ru: Логическое значений, указывающее виден ли данный перевод не переводчикам.

en: Translation created time
ru: Время создания перевода

en: The Unix timestamp when the translation was created.
ru: Время создания перевода в Unix-формате времени.

en: Translation changed time
ru: Время изменения перевода

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
ru: Время последнего сохранения перевода в Unix-формате времени.

en: Alternative text is required.<br />(Only in rare cases should this be left empty. To create empty alternative text, enter <code>""</code> — two double quotes without any content).
ru: Требуется альтернативный текст. <br /> (Только в редких случаях его следует оставлять пустым. Чтобы создать пустой альтернативный текст, введите <code>""</code> - две двойные кавычки без содержимого).

en: Entities and entity types
ru: Сущности и типы сущностей

en: The website's content and configuration is managed using <em>entities</em>, which are grouped into <em>entity types</em>. <em>Content entity types</em> are the entity types for site content (such as the main site content, comments, custom blocks, taxonomy terms, and user accounts). <em>Configuration entity types</em> are used to store configuration information for your site, such as individual views in the Views module, and settings for your main site content types.
ru: Содержимое и конфигурация веб-сайта управляются с помощью <em>сущностей</em>, которые разделяются на <em>типы сущностей</em>. <em>Типы сущностей материал</em> - это типы сущностей для содержимого сайта (например, основные материалы сайта, комментарии, пользовательские блоки, термины таксономии и учетные записи пользователей). <em>Типы сущностей конфигурации</em> используются для хранения информации о конфигурации для  сайта, например отдельных представлений в модуле Views, и параметров для основных типов материала сайта.

en: Entity sub-types
ru: Подтипы сущностей

en: Some content entity types are further grouped into sub-types (for example, you could have article and page content types within the main site content entity type, and tag and category vocabularies within the taxonomy term entity type); other entity types, such as user accounts, do not have sub-types. Programmers use the term <em>bundle</em> for entity sub-types.
ru: Некоторые типы сущностей материалы далее группируются в подтипы (например, у вас могут быть типы материала Статья и Страница в рамках основного типа сущности материал сайта, а словари тегов и категорий в пределах типа сущности термина таксономии); другие типы сущностей, такие как учетные записи пользователей, не имеют подтипов. Программисты используют термин <em>набор</em> для подтипов сущностей.

en: Fields and field types
ru: Поля и типы полей

en: Content entity types and sub-types store most of their text, file, and other information in <em>fields</em>. Fields are grouped by <em>field type</em>; field types define what type of data can be stored in that field, such as text, images, or taxonomy term references.
ru: Типы и подтипы сущностей материал хранят большую часть своего текста, файлов и другой информации в <em>полях</em>. Поля сгруппированы по <em>типу поля</em>; Типы полей определяют, какой тип данных может храниться в этом поле, например текст, изображения или ссылки на термины таксономии.

en: Formatters and view modes
ru: Форматтеры и режимы просмотра

en: Content entity types and sub-types can have one or more <em>view modes</em>, used for displaying the entity items. For instance, a content item could be viewed in full content mode on its own page, teaser mode in a list, or RSS mode in a feed. In each view mode, each field can be hidden or displayed, and if it is displayed, you can choose and configure the <em>formatter</em> that is used to display the field. For instance, a long text field can be displayed trimmed or full-length, and taxonomy term reference fields can be displayed in plain text or linked to the taxonomy term page.
ru: Типы и подтипы сущностей материал могут иметь один или несколько <em>режимов просмотра</em>, используемых для отображения элементов сущности. Например, материал можно просматривать в режиме полного отображения на своей странице, в режиме анонса в списке или в режиме RSS в ленте. В каждом режиме просмотра каждое поле может быть отображено или скрыто, и если оно отображается, вы можете выбрать и настроить <em>форматер</em>, который используется для отображения поля. Например, длинное текстовое поле может отображаться обрезанным или полноразмерным, а поля ссылок на термин таксономии могут отображаться в виде простого текста или ссылки на страницу термина таксономии.

en: Widgets and form modes
ru: Виджеты и режимы форм

en: Content entity types and sub-types can have one or more <em>form modes</em>, used for editing. For instance, a content item could be edited in a compact format with only some fields editable, or a full format that allows all fields to be edited. In each form mode, each field can be hidden or displayed, and if it is displayed, you can choose and configure the <em>widget</em> that is used to edit the field. For instance, a taxonomy term reference field can be edited using a select list, radio buttons, or an autocomplete widget.
ru: Типы и подтипы сущностей материал могут иметь один или несколько <em>режимов формы</em>, используемых для редактирования. Например, материал может быть отредактирован в компактном формате с возможностью редактирования только некоторых полей или в полном формате, позволяющем редактировать все поля. В каждом режиме формы каждое поле может быть скрыто или отображено, и если оно отображается, вы можете выбрать и настроить <em>виджет</em>, который используется для редактирования поля. Например, поле ссылки на термин таксономии можно редактировать с помощью списка выбора, переключателей или виджета автозаполнения.

en: Enabling field types, widgets, and formatters
ru: Включение типов, виджетов и форматтеров полей

en: Views entity field handler
ru: Обработчик поля сущности представлений

en: Creating a field
ru: Создание поля

en: On the <em>Manage fields</em> page for your entity type or sub-type, you can add, configure, and delete fields for that entity type or sub-type. Each field has a <em>machine name</em>, which is used internally to identify the field and must be unique across an entity type; once a field is created, you cannot change the machine name. Most fields have two types of settings. The field-level settings depend on the field type, and affect how the data in the field is stored. Once they are set, they can no longer be changed; examples include how many data values are allowed for the field and where files are stored. The sub-type-level settings are specific to each entity sub-type the field is used on, and they can be changed later; examples include the field label, help text, default value, and whether the field is required or not. You can return to these settings by choosing the <em>Edit</em> link for the field from the <em>Manage fields</em> page.
ru: На странице <em>Управление полями</em> для своего типа или подтипа сущности вы можете добавлять, настраивать и удалять поля для этого типа сущности или подтипа. Каждое поле имеет <em>имя машины</em>, которое используется внутри для идентификации поля и должно быть уникальным для типа объекта; После создания поля вы не можете изменить имя машины. Большинство полей имеют два типа настроек. Настройки уровня поля зависят от типа поля и влияют на то, как хранятся данные в поле. Как только они установлены, они больше не могут быть изменены; Примеры включают, сколько значений данных разрешено для поля и где хранятся файлы. Настройки уровня подтипа специфичны для каждого подтипа объекта, в котором используется поле, и их можно изменить позже; примеры включают в себя метку поля, текст справки, значение по умолчанию, а также, является ли поле обязательным или нет. Вы можете вернуться к этим настройкам, выбрав ссылку <em>Изменить</em> для поля на странице <em>Управление полями</em>.

en: Re-using fields
ru: Повторное использование полей

en: Once you have created a field, you can use it again in other sub-types of the same entity type. For instance, if you create a field for the article content type, you can also use it for the page content type, but you cannot use it for custom blocks or taxonomy terms. If there are fields available for re-use, after clicking <em>Add field</em> from the <em>Manage fields</em> page, you will see a list of available fields for re-use. After selecting a field for re-use, you can configure the sub-type-level settings.
ru: После того как вы создали поле, вы можете использовать его снова в других подтипах того же типа сущности. Например, если вы создаете поле для типа контента статьи, вы также можете использовать его для типа контента страницы, но вы не можете использовать его для пользовательских блоков или терминов таксономии. Если есть поля, доступные для повторного использования, после нажатия кнопки <em>Добавить поле</em> на странице <em>Управление полями</em> вы увидите список доступных полей для повторного использования. После выбора поля для повторного использования вы можете настроить параметры уровня подтипа.

en: Configuring field editing
ru: Конфигурация редактирования полей

en: On the <em>Manage form display</em> page of your entity type or sub-type, you can configure how the field data is edited by default and in each form mode. If your entity type has multiple form modes (on most sites, most entities do not), you can toggle between the form modes at the top of the page, and you can toggle whether each form mode uses the default settings or custom settings in the <em>Custom display settings</em> section. For each field in each form mode, you can select the widget to use for editing; some widgets have additional configuration options, such as the size for a text field, and these can be edited using the Edit button (which looks like a wheel). You can also change the order of the fields on the form. You can exclude a field from a form by choosing <em>Hidden</em> from the widget drop-down list, or by dragging it into the <em>Disabled</em> section.
ru: На странице <em>Управление отображением формы</em> вашего типа или подтипа сущности вы можете настроить способ редактирования данных поля по умолчанию и в каждом режиме формы. Если тип вашей сущности имеет несколько режимов формы (на большинстве сайтов большинство сущностей этого не делают), вы можете переключаться между режимами формы в верхней части страницы и указывать, использует ли каждый режим формы настройки по умолчанию или пользовательские настройки в <em>Пользовательские настройки отображения</em>. Для каждого поля в каждом режиме формы вы можете выбрать виджет для редактирования; Некоторые виджеты имеют дополнительные параметры конфигурации, такие как размер текстового поля, и их можно редактировать с помощью кнопки «Редактировать» (которая выглядит как колесо). Вы также можете изменить порядок полей в форме. Вы можете исключить поле из формы, выбрав <em>Скрытый</em> в раскрывающемся списке виджетов или перетащив его в раздел <em>Отключено</em>.

en: Configuring field display
ru: Настройка отображения поля

en: On the <em>Manage display</em> page of your entity type or sub-type, you can configure how each field is displayed by default and in each view mode. If your entity type has multiple view modes, you can toggle between the view modes at the top of the page, and you can toggle whether each view mode uses the default settings or custom settings in the <em>Custom display settings</em> section. For each field in each view mode, you can choose whether and how to display the label of the field from the <em>Label</em> drop-down list. You can also select the formatter to use for display; some formatters have configuration options, which you can edit using the Edit button (which looks like a wheel). You can also change the display order of fields. You can exclude a field from a specific view mode by choosing <em>Hidden</em> from the formatter drop-down list, or by dragging it into the <em>Disabled</em> section.
ru: На странице <em>Управление отображением</em> вашего типа или подтипа сущности вы можете настроить способ отображения каждого поля по умолчанию и в каждом режиме просмотра. Если ваш тип сущности имеет несколько режимов просмотра, вы можете переключаться между режимами просмотра в верхней части страницы и указывать, использует ли каждый режим просмотра настройки по умолчанию или пользовательские настройки в <em>Пользовательские настройки отображения </em> раздел. Для каждого поля в каждом режиме просмотра вы можете выбрать, отображать ли и как метку поля из раскрывающегося списка <em>Метка</em>. Вы также можете выбрать форматер для отображения; Некоторые форматеры имеют параметры конфигурации, которые вы можете редактировать с помощью кнопки «Редактировать» (которая выглядит как колесо). Вы также можете изменить порядок отображения полей. Вы можете исключить поле из определенного режима просмотра, выбрав <em>Скрытый</em> в раскрывающемся списке форматера или перетащив его в раздел <em>Отключено</em>.

en: Configuring view and form modes
ru: Конфигурирование режимов просмотра и формы

en: Listing fields
ru: Список полей

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
ru: Изображения должны быть ровно <strong>@size</strong> пикселей.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ru: Изображения должны быть больше <strong>@min</strong> пикселей. Изображения превышающие <strong>@max</strong> пикселей будут уменьшены.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
ru: Изображения должны быть более <strong>@min</strong> пикселей.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ru: Изображения более <strong>@max</strong> пикселей будут отмаcштабированы.

en: Define how text is handled by combining filters into text formats.
ru: Определите, как обрабатывать текст, скомбинировав фильтры в текстовых форматах.

[ctx: Validation]
en: Forum leaf
ru: Ветка форума

en: The menu link language code.
ru: Код языка ссылки меню.

en: Node authored by (uid)
ru: Материал создан (uid)

en: Revision authored by (uid)
ru: Редакция создана (uid)

en: Role requires permission <em>view revisions</em> and <em>edit rights</em> for nodes in question or <em>administer nodes</em>.
ru: Роль требует прав доступа <em>просматривать ревизии</em> и <em>редактировать права</em> для соответствующего содержимого или права доступа <em>администрировать содержимое</em>.

en: Role requires permission to <em>view revisions</em> and <em>delete rights</em> for nodes in question or <em>administer nodes</em>.
ru: Роль требует прав доступа <em>просматривать ревизии</em> и <em>прав на удаление</em> fсоответствующего содержимого или права доступа <em>администрировать содержимое</em>.

en: Content access view grants
ru: Представление доступа на просмотр материала

en: The location this shortcut points to.
ru: Место, на которое указывает этот ярлык.

en: Trusted Host Settings
ru: Настройки доверенного хоста

en: The trusted_host_patterns setting is set to allow %trusted_host_patterns
ru: Переменная trusted_host_patterns выставлена в режим разрешения %trusted_host_patterns

en: Change site name, email address, slogan, default front page, and error pages.
ru: Изменить название сайта, адрес электронной почты, слоган, главную страницу по умолчанию, и страницы ошибок.

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the Appearance page.
ru: Используется только в том случае, если на странице "Оформление" включено использование отдельной темы для страниц администрирования.

en: Link to any page
ru: Ссылка на любую страницу

en: This allows to bypass access checking when linking to internal paths.
ru: Позволяет пропустить проверку прав доступа при добавлении ссылок на внутренние ресурсы.

en: Unable to install @extension, %config_names already exists in active configuration. | Unable to install @extension, %config_names already exist in active configuration.
ru[0]: Невозможно установить @extension, %config_names уже существует в активной конфигурации.
ru[1]: Невозможно установить @extension, %config_names уже существует в активной конфигурации.
ru[2]: Невозможно установить @extension, %config_names уже существует в активной конфигурации.

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
ru: Нет доступа для выполнения действия %action над сущностью @entity_type_label %entity_label.

en: narrow
ru: узкий

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the anonymous user depending on the configured user settings.
ru: Примечание: содержимое может быть сохранено, снято с публикации, удалено или передано анонимному пользователю, в зависимости от заданных настроек пользователя.

en: The reference view %view_name cannot be found.
ru: Невозможно найти представление-ссылку %view_name.

[ctx: Plural]
en: Enabled
ru: Включены

en: Active menu trail
ru: Активный пункт в меню

en: Configuration updates
ru: Обновления конфигурации

en: The listed configuration will be updated.
ru: Перечисленные конфигурации будут обновлены.

en: An entity field containing a password value.
ru: Поле сущности для хранения значения пароля.

en: An autocomplete text field with tagging support.
ru: Поле с автозавершением и поддержкой тегов.

en: The feed %label has been deleted.
ru: Лента %label была удалена.

en: Block Content revision is a history of changes to block content.
ru: Редакция содержимого блока — это история изменений его седержимого.

en: Get the actual block content from a block content revision.
ru: Получить актуальное содержимое блока из редакции содержимого блока.

en: The Color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. If you make any manual changes to your theme's stylesheet, <em>you must save your color settings again, even if you haven't changed the colors</em>. This step is required because the module stylesheets in the files directory need to be recreated to reflect your changes.
ru: Модуль Color сохраняет измененную копию указанных таблиц стилей темы в каталоге файлов. Если вы вносите какие-либо ручные изменения в таблицу стилей своей темы, <em> вы должны снова сохранить настройки цвета, даже если вы не меняли цвета </em>. Этот шаг необходим, потому что таблицы стилей модуля в каталоге файлов должны быть воссозданы, чтобы отразить ваши изменения.

en: Responsive image style %label saved.
ru: Адаптивный стиль изображения %label сохранён.

en: Field, widget, and formatter information
ru: Информация о поле, виджете и форматере

en: Provided by modules
ru: Предоставлено модулями

en: Here is a list of the currently enabled field, formatter, and widget modules:
ru: Здесь приведён список включённых в данный момент модулей для полей, форматтеров и виджетов:

en: Provided by Drupal core
ru: Предоставлено ядром Drupal

en: As mentioned previously, some field types, widgets, and formatters are provided by Drupal core. Here are some notes on how to use some of these:
ru: Как упоминалось ранее, некоторые типы полей, виджеты и средства форматирования предоставляются ядром Drupal. Вот некоторые заметки о том, как использовать некоторые из них:

en: <strong>Number fields</strong>: When you add a number field you can choose from three types: <em>decimal</em>, <em>float</em>, and <em>integer</em>. The <em>decimal</em> number field type allows users to enter exact decimal values, with fixed numbers of decimal places. The <em>float</em> number field type allows users to enter approximate decimal values. The <em>integer</em> number field type allows users to enter whole numbers, such as years (for example, 2012) or values (for example, 1, 2, 5, 305). It does not allow decimals.
ru: <strong>Числовые поля</strong>. При добавлении числового поля вы можете выбрать один из трех типов: <em>десятичный</em>, <em>с плавающей точкой</em> и <em>целочисленное</em>. Тип поля числа <em>десятичный</em> позволяет пользователям вводить точные десятичные значения с фиксированными числами десятичных разрядов. Тип числового поля<em> с плавающей точкой</em> позволяет пользователям вводить приблизительные десятичные значения. Тип поля числа <em>целочисленный</em> позволяет пользователям вводить целые числа, такие как годы (например, 2012) или значения (например, 1, 2, 5, 305). Он не допускает десятичные дроби.

en: Defining image styles
ru: Назначение стилей изображений

en: Naming image styles
ru: Именование стилей изображений

en: When you define an image style, you will need to choose a displayed name and a machine name. The displayed name is shown in administrative pages, and the machine name is used to generate the URL for accessing an image processed in that style. There are two common approaches to naming image styles: either based on the effects being applied (for example, <em>Square 85x85</em>), or based on where you plan to use it (for example, <em>Profile picture</em>).
ru: Когда вы определяете стиль изображения, вам необходимо выбрать отображаемое имя и машинное имя. Отображаемое имя выводится на административных страницах, машинное имя используется в создании URL изображения, обработанного этим стилем. Существует два подхода именования стиля изображения: базирующийся на эффектах, которые применяются (например,  <em>Размер 85x85</em>) или базирующийся на том, где вы планируете его использовать (например, <em>Изображение профиля</em>).

en: Configuring image fields
ru: Настройка стилей изображений

en: A few of the settings for image fields are defined once when you create the field and cannot be changed later; these include the choice of public or private file storage and the number of images that can be stored in the field. The rest of the settings can be edited later; these settings include the field label, help text, allowed file extensions, image resolution restrictions, and the subdirectory in the public or private file storage where the images will be stored. The editable settings can also have different values for different entity sub-types; for instance, if your image field is used on both Page and Article content types, you can store the files in a different subdirectory for the two content types.
ru: Некоторые настройки полей изображений устанавливаются один раз при создании поля и их невозможно изменить в дальнейшем. Сюда входят: выбор общедоступного или личного хранилища файлов и количество изображений, сохраняемых в поле. Остальные настройки можно изменить в дальнейшем; к ним относятся: метка поля, текст справки, разрешённые расширения файлов, ограничение разрешения изображений и подкаталог в общедоступном или частном хранилище файлов, где будут храниться изображения. Редактируемые настройки также могут иметь разные значения для различных подтипов сущностей. Например, если поле изображения используется в типах материалов Страница и Статья, то можно хранить файлы для этих двух типов материалов в разных подкаталогах.

en: The maximum file size that can be uploaded is limited by PHP settings of the server, but you can restrict it further by configuring a <em>Maximum upload size</em> in the field settings (this setting can be changed later). The maximum file size, either from PHP server settings or field configuration, is automatically displayed to users in the help text of the image field.
ru: Максимальный размер загружаемого файла ограничен настройками PHP сервера, но вы можете ограничить его дополнительно, настроив <em> Максимальный размер загрузки</em> в настройках поля (этот параметр можно изменить позже). Максимальный размер файла, либо из настроек сервера PHP, либо из конфигурации поля, автоматически отображается пользователям в тексте справки поля изображения.

en: You can also configure a default image that will be used if no image is uploaded in an image field. This default can be defined for all instances of the field in the field storage settings when you create a field, and the setting can be overridden for each entity sub-type that uses the field.
ru: Вы также можете настроить изображение по умолчанию, которое будет использоваться, если в поле изображения не загружено ни одного изображения. Это значение по умолчанию может быть определено для всех экземпляров поля в настройках хранения поля при создании поля, и параметр может быть переопределен для каждого подтипа сущности, который использует поле.

en: Configuring displays and form displays
ru: Настройка отображения и отображения формы

en: On the <em>Manage display</em> page, you can choose the image formatter, which determines the image style used to display the image in each display mode and whether or not to display the image as a link. On the <em>Manage form display</em> page, you can configure the image upload widget, including setting the preview image style shown on the entity edit form.
ru: На странице <em>Управление отображением</em> вы можете выбрать форматер изображения, который определяет стиль изображения, используемый для отображения изображения в каждом режиме отображения, и показывает, отображать ли изображение в виде ссылки. На странице <em>Управление отображением формы</em> вы можете настроить виджет загрузки изображений, включая настройку стиля изображения предварительного просмотра, отображаемого в форме редактирования объекта.

en: Selected language configuration
ru: Конфигурация выбранного языка

en: Selected default language no longer exists.
ru: Выбранный язык по умолчанию больше не существует.

en: Language detection configuration saved.
ru: Настройки определения языка были сохранены.

en: Language codes or other custom text to use as a path prefix for URL language detection. For the selected fallback language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "deutsch" as the path prefix code for German results in URLs like "example.com/deutsch/contact".
ru: Языковые коды или другой текст для использования в качестве префикса пути для определения языка через URL. Для выбора  языка по умолчанию это поле должно быть оставлено пустым. <strong>Модификация этого поля может разрушить существующие URL'ы. Используйте с осторожностью на рабочих серверах.</strong> Пример: определяем "deutsch" как префикс пути для немецкого языка в URL вида "example.com/deutsch/contact".

en: Manually entered paths should start with /, ? or #.
ru: Вручную введённые пути должны начинаться с /, ? или #.

en: Start typing the title of a piece of content to select it. You can also enter an internal path such as %add-node or an external URL such as %url. Enter %front to link to the front page.
ru: Начните вводить заголовок содержимого для его выбора. Вы так же можете указать внутренний адрес %add-node или внешний URL %url. Укажите %front для ссылки на главную страницу.

[ctx: Validation]
en: Link URI can be accessed by the user.
ru: URI ссылки доступно пользователю.

en: The path '@uri' is inaccessible.
ru: Путь '@uri' недоступен.

en: The path '@uri' is invalid.
ru: Путь '@uri' недопустим.

en: The location this menu link points to.
ru: Место, куда указывает данная ссылка меню.

en: Indicates whether the menu link should be rediscovered
ru: Указывает, должна ли ссылка меню быть пересканирована

en: @title [%language translation]
ru: @title [%language перевод]

en: The username of the content author.
ru: Имя пользователя автора содержимого.

en: Defining responsive image styles
ru: Определение адаптивных стилей изображений

en: Using responsive image styles in Image fields
ru: Использование адаптивных стилей изображений в полях изображений

en: A responsive image style associates an image style with each breakpoint defined by your theme.
ru: Адаптивные стили изображения ассоциируются со стилями изображения в каждой контрольной точке, заданной в Вашей теме.

en: Responsive image styles
ru: Адаптивные стили изображений

en: Edit responsive image style
ru: Редактировать адаптивный стиль изображений

en: Duplicate responsive image style
ru: Дублировать адаптивный стиль изображений

en: Add responsive image style
ru: Добавить адаптивный стиль изображений

en: Responsive image style
ru: Адаптивный стиль изображения

en: Image style mappings
ru: Соответствие стилей изображения

en: Image style mapping
ru: Соответствие стиля изображения

en: Responsive image mapping type
ru: Тип соотвествия адаптивных изображений

en: Sizes attribute
ru: Атрибут размеров

en: Image styles to be used when using the 'sizes' attribute
ru: Стили изображений, которые будут использоваться при использовании атрибута 'sizes'

en: <em>Duplicate responsive image style</em> @label
ru: <em>Дублировать адаптивный стиль изображения</em> @label

en: <em>Edit responsive image style</em> @label
ru: <em>Редактировать адаптивный стиль изображения</em> @label

en: Responsive image style @label saved.
ru: Адаптивный стиль изображения @label сохранён.

en: Responsive image style: @responsive_image_style
ru: Адаптивный стиль изображения: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
ru: Выберите адаптивный стиль изображения.

en: The default drag-and-drop user interface for ordering tables in the administrative interface presents a challenge for some users, including users of screen readers and other assistive technology. The drag-and-drop interface can be disabled in a table by clicking a link labeled "Show row weights" above the table. The replacement interface allows users to order the table by choosing numerical weights instead of dragging table rows.
ru: Стандартный интерфейс перетаскивания для упорядочивания таблиц в административном интерфейсе доставляет хлопот некоторым пользователям, например, пользователям со считывателями экрана и другими вспомогательными технологиями. Интерфейс перетягивание в таблице может быть выключен нажатием на ссылку "Показать вес строк" над таблицей. Интерфейс замены позволит пользователям упорядочить таблицу указывая числовой вес вместо перетягивания строк таблицы мышью.

en: Using maintenance mode
ru: Использование режима технического обслуживания

en: Configuring the file system
ru: Настройка файловой системы

en: Configuring the image toolkit
ru: Настройка набора инструментов обработки изображений

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
ru: Вы уверены что хотите удалить формат %name : %format?

en: Managing vocabularies
ru: Управление словарями

en: Managing terms
ru: Управление терминами

en: Classifying entity content
ru: Классификация содержимого сущности

en: Adding new terms during content creation
ru: Добавление новых терминов при создании материалов

[ctx: Validation]
en: User email required
ru: Поле email обязательное для заполнения

en: The target entity
ru: Целевая сущность

en: Append a destination query string to operation links.
ru: Добавлять в операционные ссылки строку с запросом места назначения.

en: Provides links to perform entity operations.
ru: Предоставляет ссылки для выполнения операций над сущностью.

en: Content language of view row
ru: Язык содержимого строки представления

en: Original language of content in view row
ru: Оригинальный язык содержимого в строке представления

en: @entity_type_label ID
ru: Идентификатор @entity_type_label

en: Rendering Language
ru: Язык вывода

en: All content that supports translations will be displayed in the selected language.
ru: Все материалы, поддерживающие переводы, будут показаны в выбранном языке.

en: The contextual filter values are provided by the URL.
ru: Значения контекстного фильтра полученные из URL.

en: Include a <code>destination</code> parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
ru: Включать параметр назначения <code>destination</code> в ссылку, чтобы возвращать пользователя на оригинальное представление после завершения действия ссылки.

en: The following replacement tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
ru: Для данного поля доступны следующие токены. Обратите внимание, что из-за порядка обработки, невозможно использовать поля, находящиеся ниже данного поля; если нужное поле отсутствует в списке, переставьте поля.

en: Filter by view name or description
ru: Фильтровать по имени представления или его описанию

en: Entity reference field storage settings
ru: Настройки хранилища поля ссылки на сущность

en: Entity reference field settings
ru: Настройки поля ссылки на сущность

en: Entity reference selection plugin settings
ru: Настройки плагина выбора ссылки на сущность

en: Entity reference selection plugin configuration
ru: Настройки плагина выбора ссылки на сущность

en: Display in native language
ru: Отображать на родном языке

en: HTTP headers
ru: HTTP-заголовки

en: Is super user
ru: Является супер-пользователем

en: Query arguments
ru: Аргументы запроса

en: Request format
ru: Формат запроса

en: Unable to install @extension, %config_names has unmet dependencies. | Unable to install @extension, %config_names have unmet dependencies.
ru[0]: Невозможно включить @extension, %config_names имеют неразрешенные зависимости.
ru[1]: Невозможно включить @extension, %config_names имеют неразрешенные зависимости.
ru[2]: Невозможно включить @extension, %config_names имеют неразрешенные зависимости.

en: A flag indicating whether this is the default translation.
ru: Флаг, указывающий, является ли этот перевод - переводом по умолчанию.

en: Field settings (@on_label / @off_label)
ru: Настройки поля (@on_label / @off_label)

en: Displayed in native language
ru: Отображено на родном языке

en: Hide lower priority columns
ru: Скрыть столбцы с низким приоритетом

en: Submitted by @username on @datetime
ru: Опубликовано  @username - @datetime

en: Entity reference selection settings
ru: Настройки выбора ссылки на сущность

en: By @author @time ago
ru: Автор @author, @time назад

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded. Enabling this field is recommended.
ru: Атрибут alt используется поисковыми системами, устройствами для чтения, и когда изображения не могут быть загружены. Включение этого поля рекомендуется.

en: With multiple languages configured, registered users can select their preferred language and authors can assign a specific language to content.
ru: При настройке нескольких языков, зарегистрированные пользователи могут выбрать предпочитаемый язык, а авторы могут назначить материалу определённый язык.

en: This page also provides an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
ru: Также эта страница предоставляет обзор завершенности перевода интерфейса сайта для каждого из настроенных языков.

en: If the Interface Translation module is enabled, this page will provide an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
ru: Если модуль Interface Translation включён, эта страница будет предоставлять обзор завершенности перевода интерфейса сайта для каждого из настроенных языков.

en: Depending on your site features, additional modules that you might want to enable are:
ru: В зависимости от функций вашего сайта, дополнительные модули, которые вы можете включить:

en: This must be an external URL such as %url.
ru: Это должен быть внешний URL такой как %url.

[ctx: Validation]
en: No dangerous external protocols
ru: Опасные внешние протоколы отсутствуют

[ctx: Validation]
en: No broken internal links
ru: Повреждённые внутренние ссылки отсутствуют

en: Submitted by @author_name on @date
ru: Опубликовано @author_name - @date

en: Search looks for exact, case-insensitive keywords; keywords shorter than a minimum length are ignored.
ru: Поиск ищет точные ключевые слова без учёта регистра; ключевые слова короче минимальной длины игнорируются.

en: Use upper-case OR to get more results. Example: cat OR dog (content contains either "cat" or "dog").
ru: Используйте OR в верхнем регистре для получения больше результатов. Пример: кот OR собака (материал содержит слово "кот" или "собака").

en: You can use upper-case AND to require all words, but this is the same as the default behavior. Example: cat AND dog (same as cat dog, content must contain both "cat" and "dog").
ru: Вы можете использовать AND в верхнем регистре для обязательного включения всех слов, такая схема используется по умолчанию. Пример: кошка AND собака (аналог "кошка собака", материал должен содержать оба слова "кошка" и "собака").

en: Use quotes to search for a phrase. Example: "the cat eats mice".
ru: Используйте кавычки для поиска точной фразы. Например: "кошка ест мышей".

en: You can precede keywords by - to exclude them; you must still have at least one "positive" keyword. Example: cat -dog (content must contain cat and cannot contain dog).
ru: Можно поставить знак "-" перед ключевыми словами чтобы исключить их; обязательно запросе было хотя бы одно "положительное" ключевое слово. Например: кошка -собака (материал должен содержать слово "кошка" и не должен содержать слово "собака").

en: The testing framework requires the %sites-simpletest directory to exist and be writable in order to run tests.
ru: Среда тестирования требует, чтобы каталог %sites-simpletest существовал и был доступен для записи для запуска тестов.

en: The file %file does not exist and could not be created automatically, which poses a security risk. Ensure that the directory is writable.
ru: Файл %file не существует и его невозможно создать автоматически, что является угрозой безопасности. Убедитесь, что каталог доступен для записи.

en: User is admin
ru: Пользователь является администратором

en: Include the anonymous user in the matched entities.
ru: Включить анонимного пользователя в соответствующие объекты.

en: Include the anonymous user.
ru: Включить анонимного пользователя.

en: User search looks for user names and partial user names. Example: mar would match usernames mar, delmar, and maryjane.
ru: Поиск пользователей ищет имена пользователей полностью и частично. Пример: mar будет соответствовать именам пользователей mar, delmar и maryjane.

en: You can use * as a wildcard within your keyword. Example: m*r would match user names mar, delmar, and elementary.
ru: В ключевом слове можно использовать * как символ-шаблон. Пример: m*r будет соответствовать именам пользователей mar, delmar и elementary.

en: No eligible views were found.
ru: Не найдено ни одного приемлемого представления.

en: The view is not based on a translatable entity type or the site is not multilingual.
ru: Данное представление не базируется на доступном для перевода типе сущности или сайт не многоязычный.

en: Display "@display" uses a "more" link but there are no displays it can link to. You need to specify a custom URL.
ru: Отображение "@display" использует ссылку "Ещё", но отображения, на которые оно может вести, отсутствуют. Необходимо указать собственный URL.

en: Disabling SQL rewriting will omit all query tags, i. e. disable node access checks as well as override hook_query_alter() implementations in other modules.
ru: Отключение перезаписи SQL приведет к пропуску всех тегов запроса, т.е. к отключению проверок доступа к материалам, а также перезаписи реализаций хука hook_query_alter() в других модулях.

en: Testing config overrides
ru: Тестирование перезаписей конфигурации

en: Minimal profile for running tests with config overrides in a profile.
ru: Минимальный профиль для запуска тестов с перезаписями конфигурации в профиле.

en: Account's permissions
ru: Права доступа для учётной записи

en: The hashed password
ru: Зашифрованный пароль.

en: Existing password
ru: Существующий пароль

en: Filter output for aggregator items
ru: Фильтровать вывод элементов агрегатора

en: Display the author name.
ru: Отображать имя автора.

en: Are you sure you want to create a new %name @type?
ru: Вы действительно хотите создать новый %name @type?

en: Using the personal contact form
ru: Используя персональную контактную форму

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a site visitor is viewing a user profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form. The personal contact link is not shown when you are viewing your own profile, and users must have both <em>View user information</em> (to see user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> permission to see the link. The user whose profile is being viewed must also have their personal contact form enabled (this is a user account setting); viewers with <em>Administer users</em> permission can bypass this setting.
ru: Посетители сайта могут отправить по электронной почте зарегистрированным пользователям на вашем сайте, используя личную контактную форму, не зная или не изучая адрес электронной почты получателя. Когда посетитель сайта просматривает профиль пользователя, он увидит вкладку или ссылку <em> Контакт </em>, которая ведет к форме личного контакта. Ссылка на личный контакт не отображается при просмотре вашего собственного профиля, и пользователи должны иметь <em> Просмотр информации о пользователе </em> (для просмотра профилей пользователей) и <em> Использовать личные формы контактов пользователей </em> разрешение на просмотр ссылки. Пользователь, чей профиль просматривается, также должен иметь свою личную контактную форму (это настройка учетной записи пользователя); зрители с разрешением <em> администрировать пользователей </em> могут обойти этот параметр.

en: Configuring contact forms
ru: Конфигурирование контактных форм

en: Linking to contact forms
ru: Ссылки на контактные формы

en: Adding content to contact forms
ru: Добавление содержимого к контактным формам

en: @label (Translation is not supported).
ru: @label (перевод не поддерживается).

en: @entity using @field_name
ru: @entity использует @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ru: Связать каждую @entity с @field_name с @label.

en: Configuring form displays
ru: Настройка отображений форм

en: Reference fields have several widgets available on the <em>Manage form display</em> page:
ru: Поля ссылок имеют несколько виджетов, доступных на странице <em>Управление отображением формы</em>:

en: The <em>Check boxes/radio buttons</em> widget displays the existing entities for the entity type as check boxes or radio buttons based on the <em>Allowed number of values</em> set for the field.
ru: Виджет <em>Флажки/переключатели</em> отображает существующие сущности для типа сущности в виде флажков или переключателей на основе <em>Допустимого количества значений</em>, установленного для поля.

en: The <em>Select list</em> widget displays the existing entities in a drop-down list or scrolling list box based on the <em>Allowed number of values</em> setting for the field.
ru: Виджет <em>Выбрать список</em> отображает существующие сущности в раскрывающемся списке или в списке с прокруткой на основе параметра <em>Допустимое количество значений</em> для поля.

en: The <em>Autocomplete</em> widget displays text fields in which users can type entity labels based on the <em>Allowed number of values</em>. The widget can be configured to display all entities that contain the typed characters or restricted to those starting with those characters.
ru: Виджет <em>Автозаполнение</em> отображает текстовые поля, в которых пользователи могут вводить метки сущностей на основе <em>Допустимого количества значений</em>. Виджет может быть настроен для отображения всех объектов, которые содержат напечатанные символы или ограничены теми, которые начинаются с этих символов.

en: The <em>Autocomplete (Tags style)</em> widget displays a multi-text field in which users can type in a comma-separated list of entity labels.
ru: Виджет <em>Автозаполнение (стиль тегов)</em> отображает многотекстовое поле, в которое пользователи могут вводить разделенный запятыми список меток объектов.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires an Apache server running PHP with mod_php or Nginx with PHP-FPM.
ru: Сервер не может показывать процесс загрузки файлов. Показ загрузки файлов требует, чтобы PHP был запущен Apache сервером с mod_php или Nginx c PHP-FPM.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php or PHP-FPM and not as FastCGI.
ru: Сервер не может показывать процесс загрузки файлов. Показ загрузки файлов требует, чтобы PHP был запущен с mod_php или PHP-FPM и не через FastCGI.

en: Display download path
ru: Отображать путь загрузки

en: Display the filemime as icon
ru: Отображать mime-тип файла как иконку

en: Detect tar
ru: Обнаруживать tar

en: Link this field to the file download URL
ru: Сделать данное поле ссылкой на URL-адрес загрузки файла

en: File link
ru: Ссылка на файл

en: Include tar in extension
ru: Добавлять tar в расширение

en: If the part of the filename just before the extension is '.tar', include this in the extension output.
ru: Если часть имени файла перед расширением — ".tar", добавить его к расширению.

en: Display the file download URI
ru: Отображать URI загрузки файла

en: Display an icon
ru: Отображать иконку

en: The icon is representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
ru: Иконка, представляющая тип файла вместо MIME-текста (например, "image/jpeg")

en: Using text fields with text formats
ru: Использование текстовых полей с текстовыми форматами

en: Text fields that allow text formats are those with "formatted" in the description. These are <em>Text (formatted, long, with summary)</em>, <em>Text (formatted)</em>, and <em>Text (formatted, long)</em>. You cannot change the type of field once a field has been created.
ru: Текстовые поля, которые допускают текстовые форматы, - это поля с форматированием в описании. Это <em>Текст (отформатированный, длинный, со сводкой) </em>, <em>Текст (отформатированный) </em> и <em>Текст (отформатированный, длинный) </em>. Вы не можете изменить тип поля после того, как поле было создано.

en: Setting the allowed link type
ru: Установка разрешённых типов ссылок

en: In the field settings you can define the allowed link type to be <em>internal links only</em>, <em>external links only</em>, or <em>both internal and external links</em>. <em>Internal links only</em> and <em>both internal and external links</em> options enable an autocomplete widget for internal links, so a user does not have to copy or remember a URL.
ru: В настройках поля вы можете определить разрешенный тип ссылки: <em>только внутренние ссылки</em>, <em>только внешние ссылки</em> или <em> как внутренние, так и внешние ссылки</em>. Параметры <em>Только внутренние ссылки</em> и <em>внутренние и внешние ссылки</em> включают виджет автозаполнения для внутренних ссылок, поэтому пользователю не нужно копировать или запоминать URL-адрес.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
ru: Редакции позволяют отслеживать отличия между несколькими версиями материалов и возвращаться к старым версиям.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
ru: Тип @type под названием %title возвращён к редакции от %revision-date.

en: Speeding up your site
ru: Ускорение вашего сайта

en: The Shortcut module creates an add/remove link for each page on your site; the link lets you add or remove the current page from the currently-enabled set of shortcuts (if your theme displays it and you have permission to edit your shortcut set). The core Seven administration theme displays this link next to the page title, as a grey or yellow star. If you click on the grey star, you will add that page to your preferred set of shortcuts. If the page is already part of your shortcut set, the link will be a yellow star, and will allow you to remove the current page from your shortcut set.
ru: Модуль Ярлык (Shortcut) создаёт на каждой странице сайта ссылку добавить/исключить; эта ссылка позволяет добавить или исключить текущую страницу из исрользуемого на данный момент набора ярлыков, (если ваша тема отображает его и у вас есть разрешение на редактирование набора ярлыков). Административная тема Seven, входящая в комплект ядра, отображает эту ссылку рядом с заголовком страницы в виде звездочки серого или желтого цвета. Нажатием на звездочку серого цвета вы добавляете страницу в свой набор предпочтительных ярлыков. Если текущая страница уже присутствует в вашем наборе ярлыков, ссылка будет отображена звездочкой желтого цвета и позволит вам удалить данную страницу из набора ярлыков.

en: PHP (multiple statement disabling)
ru: PHP (отключение множественных запросов)

en: Site default language code
ru: Код языка сайта по умолчанию

en: Page caching
ru: Кэширование страниц

en: Please log in to access this page.
ru: Для просмотра этой страницы вы должны войти или зарегистрироваться.

en: Note: Drupal provides an internal page cache module that is recommended for small to medium-sized websites.
ru: Заметка: Drupal предоставляет встроенный механизм кеширования страниц, который рекомендован для маленьких и средних веб-сайтов.

en: The maximum time a page can be cached by browsers and proxies. This is used as the value for max-age in Cache-Control headers.
ru: Максимальное время кэширования страниц браузерами и прокси-серверами. Данная настройка используется в качестве значения для max-age в заголовках Cache-Control.

en: Allowing users to add new terms gradually builds a vocabulary as content is added and edited. Users can add new terms if either of the two <em>Autocomplete</em> widgets is chosen for the Taxonomy term reference field in the <em>Manage form display</em> page for the field. You will also need to enable the <em>Create referenced entities if they don't already exist</em> option, and restrict the field to one vocabulary.
ru: Разрешение пользователям добавлять новые термины постепенно создает словарный запас по мере добавления и редактирования контента. Пользователи могут добавлять новые термины, если для поля ссылки таксономии на странице <em>Управление отображением формы</em> для этого поля выбран один из двух виджетов <em>Автозаполнение</em>. Вам также необходимо включить параметр <em>Создать ссылочные объекты, если они еще не существуют</em>, и ограничить поле одним словарём.

en: If you choose <em>Text (plain)</em> or <em>Text (formatted)</em> as the field type on the <em>Manage fields</em> page, then a field with a single row is displayed. You can change the maximum text length in the <em>Field settings</em> when you set up the field.
ru: Если вы выберите <em>Текст (обычный)</em> или <em>Текст (отформатированный)</em> в качестве типа поля на странице <em>Управление полями</em>, тогда поле с одной строкой отображается. Вы можете изменить максимальную длину текста в <em>Настройки поля</em> при настройке поля.

en: If you choose <em>Text (plain, long)</em>, <em>Text (formatted, long)</em>, or <em>Text (formatted, long, with summary)</em> on the <em>Manage fields</em> page, then users can insert text of unlimited length. On the <em>Manage form display</em> page, you can set the number of rows that are displayed to users.
ru: Если вы выберите <em>Текст (простой, длинный)</em>, <em>Текст (отформатированный, длинный)</em> или <em>Текст (отформатированный, длинный, со сводкой)</em> на <em>Управление полями</em>, тогда пользователи могут вставлять текст неограниченной длины. На странице <em>Управление отображением формы</em> вы можете указать количество строк, отображаемых для пользователей.

en: As an alternative to using a trimmed version of the text, you can enter a separate summary by choosing the <em>Text (formatted, long, with summary)</em> field type on the <em>Manage fields</em> page. Even when <em>Summary input</em> is enabled, and summaries are provided, you can display <em>trimmed</em> text nonetheless by choosing the appropriate format on the <em>Manage display</em> page.
ru: В качестве альтернативы использованию усечённой версии текста вы можете ввести отдельную сводку, выбрав тип поля <em>Текст (отформатированный, длинный, со сводкой)</em> на странице <em>Управление полями</em>. Даже когда <em>Сводный ввод</em> включен и предоставлены сводные данные, вы можете отобразить текст <em>обрезанный</em>, тем не менее, выбрав соответствующий формат на странице <em>Управление отображением</em>.

en: The Update Manager also allows administrators to update and install modules and themes through the administration interface.
ru: Модуль Update Manager также позволяет администраторам обновлять и устанавливать модули и темы с помощью административного интерфейса.

en: Performing updates through the Update page
ru: Выполнение обновления с помощью Страницы обновлений

en: Installing new modules and themes through the Install page
ru: Установка новых модулей и тем с помощью страницы установок

en: Link to the user
ru: Ссылка на пользователя

en: Display the user or author name.
ru: Отображать имя пользователя или автора.

[ctx: Validation]
en: Password required for protected field change
ru: Для изменения защищённых полей требуется пароль

en: Text to use for this variant, @count will be replaced with the value.
ru: Текст для использования в этом варианте, @count будет заменено значением.

en: Text to use for the singular form, @count will be replaced with the value.
ru: Текст для использования в единственном числе, @count будет заменено значением.

en: Testing multilingual with English
ru: Тестирование многоязычности с английским

en: Contains US ASCII characters only
ru: Содержит только символы US ASCII

en: Checkout complete! Thank you for your purchase.
ru: Оформление заказа завершено! Спасибо за покупку.

en: Resolving missing content
ru: Поиск решения для отсутствующего содержимого.

en: The following @entity-type translations will be deleted:
ru: Следующие переводы сущности @entity-type будут удалены:

en: Delete @language translation
ru: Удалить перевод на @language

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
ru: Удалён перевод %label @language для сущности @entity-type.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
ru: Вы уверены, что хотите удалить перевод на @language для @entity-type %label?

en: The core.extension configuration does not exist.
ru: Конфигурации core.extension не существует.

en: Unable to install the %module module since it does not exist.
ru: Невозможно установить модуль %module, поскольку его не существует.

en: Unable to uninstall the %module module since the %dependent_module module is installed.
ru: Невозможно удалить модуль %module, поскольку модуль %dependent_module установлен.

en: Unable to install the %theme theme since it does not exist.
ru: Невозможно установить тему %theme, поскольку её не существует.

en: Unable to install the %theme theme since it requires the %required_theme theme.
ru: Не удается установить тему %theme, поскольку она требует тему %required_theme.

en: Unable to uninstall the %theme theme since the %dependent_theme theme is installed.
ru: Не удается удалить тему %theme, поскольку установлена тема %dependent_theme.

en: Configuration %name depends on the %owner module that will not be installed after import.
ru: Конфигурация %name зависит от модуля %owner, который не будет установлен после импорта.

en: Configuration %name depends on the %owner theme that will not be installed after import.
ru: Конфигурация %name зависит от темы %owner, которая не будет установлена после импорта.

en: Configuration %name depends on the %owner extension that will not be installed after import.
ru: Конфигурация %name зависит от расширения %owner, которое не будет установлено после импорта.

en: Unable to install the %module module since it requires the %required_module module. | Unable to install the %module module since it requires the %required_module modules.
ru[0]: Невозможно установить модуль %module, поскольку для него требуется модуль %required_module.
ru[1]: Невозможно установить модуль %module, поскольку для него требуются модули %required_module.
ru[2]: Невозможно установить модуль %module, поскольку для него требуются модули %required_module.

en: Configuration %name depends on the %module module that will not be installed after import. | Configuration %name depends on modules (%module) that will not be installed after import.
ru[0]: Конфигурация %name зависит от модуля  %module, который не будет установлен после импорта.
ru[1]: Конфигурация %name зависит от модулей (%module), которые не будут установлены после импорта.
ru[2]: Конфигурация %name зависит от модулей (%module), которые не будут установлены после импорта.

en: Configuration %name depends on the %theme theme that will not be installed after import. | Configuration %name depends on themes (%theme) that will not be installed after import.
ru[0]: Конфигурация %name зависит от темы %theme, которая не будет установлена после импорта.
ru[1]: Конфигурация %name зависит от тем (%theme), которые не будут установлены после импорта.
ru[2]: Конфигурация %name зависит от тем (%theme), которые не будут установлены после импорта.

en: Configuration %name depends on the %config configuration that will not exist after import. | Configuration %name depends on configuration (%config) that will not exist after import.
ru[0]: Конфигурация %name зависит от конфигурации %config, которой не будет после импорта.
ru[1]: Конфигурация %name зависит от конфигураций (%config), которых не будет после импорта.
ru[2]: Конфигурация %name зависит от конфигураций (%config), которых не будет после импорта.

en: Interface text
ru: Текст интерфейса

en: Order of language detection methods for interface text. If a translation of interface text is available in the detected language, it will be displayed.
ru: Порядок использования методов определения языка для текста интерфейса. Если перевод текстов интерфейса в определённом языке существует, он будет показан.

en: Inaccessible
ru: Недоступные

[ctx: Validation]
en: NotNull
ru: Не пусто

[ctx: Validation]
en: Null
ru: Пусто

en: Aggregator title
ru: Заголовок агрегатора

en: Formats an aggregator item or feed title with an optional link.
ru: Форматирует элемент агрегатора или заголовок ленты с помощью необязательной ссылки.

en: Empty block library behavior
ru: Поведение пустой библиотеки блоков

en: Provides a link to add a new block.
ru: Предоставляет ссылку для добавления нового блока.

en: Books have a hierarchical structure, called a <em>book outline</em>. Each book outline can have nested pages up to nine levels deep. Multiple content types can be configured to behave as a book outline. From the content edit form, it is possible to add a page to a book outline or create a new book.
ru: Книги имеют иерархическую структуру, которая носит название <em>содержание книги</em>. Каждый содержание может состоять из страниц, в виде вложений до 9 уровней. Несколько типов материалов могут быть настроены, как содержание книг. Добавлять страницу в содержание книги или создавать новую книгу можно в форме редактирования материала.

en: Configuring content types for books
ru: Настройка типов материала для книг

en: Content type for the <em>Add child page</em> link
ru: Тип материала для ссылки <em>Добавления дочерней страницы<em>

en: The configuration cannot be imported because it failed validation for the following reasons:
ru: Конфигурация не может быть импортирована, поскольку не прошла проверку по следующим причинам:

en: Link to translate @entity_type_label
ru: Сслыка на перевод @entity_type_label

en: Provide a translation link to the @entity_type_label.
ru: Предоставить ссылку на перевод @entity_type_label.

en: The Forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. In a forum, users post topics and threads in nested hierarchies, allowing discussions to be categorized and grouped.
ru: Модуль Forum позволяет создавать многопользовательские дискуссионные форумы с функциями, аналогичными другим системам доски объявлений. На форуме пользователи публикуют темы и темы во вложенных иерархиях, что позволяет классифицировать и группировать обсуждения.

en: A forum is represented by a hierarchical structure, consisting of:
ru: Форум воспроизводится в виде иерархической структуры, состоящей из:

en: <em>Forums</em> (for example, <em>Recipes for cooking vegetables</em>)
ru: <em>Форумы</em> (например, <em>Рецепты для овощей</em>)

en: <em>Forum topics</em> submitted by users (for example, <em>How to cook potatoes</em>), which start discussions.
ru: <em>Темы форума</em> созданные пользователями (например <em>Как приготовить картошку</em>), которые начали обсуждения.

en: Threaded <em>comments</em> submitted by users (for example, <em>You wash the potatoes first and then...</em>).
ru: Вложенные  <em>комментарии</em> созданные пользователями (например <em>Вы моете картошку и потом...</em>).

en: Optional <em>containers</em>, used to group similar forums. Forums can be placed inside containers, and vice versa.
ru: Необязательные <em>контейнеры</em> используются для группировки похожих форумов. Форумы могут быть размещены внутри контейнеров и наоборот.

en: Setting up the forum structure
ru: Настройка структуры форума

en: Navigating in the forum
ru: Навигация по форуму

en: Interface text language selected for page
ru: Язык текста интерфейса, выбранный для страницы

en: Customize %language_name language detection to differ from Interface text language detection settings
ru: Задать правила определения языка для типа материала %language_name

en: The domain for %language may only contain the domain name, not a trailing slash, protocol and/or port.
ru: Домен для языка %language может содержать только доменное имя без косой черты в конце, протокола и/или порта.

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
ru: Перевод на язык @language для @type %label был успешно удалён.

en: always_populate_raw_post_data PHP setting
ru: PHP-настройка always_populate_raw_post_data

en: Not set to -1.
ru: Не установлено в  -1.

en: Domain of the relation
ru: Домен для связи

en: Xdebug settings
ru: Настройки Xdebug

en: xdebug.max_nesting_level is set to %value.
ru: xdebug.max_nesting_level установлен в %value.

en: Set <code>xdebug.max_nesting_level=@level</code> in your PHP configuration as some pages in your Drupal site will not work when this setting is too low.
ru: Установите значение <code>xdebug.max_nesting_level=@level</code> в настройках PHP т.к. некоторые страницы сайта могут не работать при низком значении этой переменной.

en: For more detailed information, see the <a href="https://www.drupal.org/upgrade">upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
ru: Для более детальной информации обратитесь к <a href="https://www.drupal.org/upgrade">инструкции по обновлению</a>. Если вы не уверены в значении этих терминов, то вам следует обратиться к своему хостинг провайдеру.

en: Trimmed limit
ru: Ограничения обрезки

en: If the summary is not set, the trimmed %label field will end at the last full sentence before this character limit.
ru: Если краткое содержимое не установлено, то обрезанное поле %label будет заканчиваться последним полным предложением перед этим пределом символов.

en: Trimmed limit: @trim_length characters
ru: Ограничение обрезки: @trim_length символов

en: %name is blocked or has not been activated yet.
ru: %name заблокирован или ещё не активирован.

en: Working with multilingual views
ru: Работа с многоязычными представлениями

en: If your site has multiple languages and translated entities, each result row in a view will contain one translation of each involved entity (a view can involve multiple entities if it uses relationships). You can use a filter to restrict your view to one language: without filtering, if an entity has three translations it will add three rows to the results; if you filter by language, at most one result will appear (it could be zero if that particular entity does not have a translation matching your language filter choice). If a view uses relationships, each entity in the relationship needs to be filtered separately. You can filter a view to a fixed language choice, such as English or Spanish, or to the language selected by the page the view is displayed on (the language that is selected for the page by the language detection settings either for Content or User interface).
ru: Если ваш сайт имеет несколько языков и переводимые сущности, каждая строчка результата представления будет содержать один перевод каждой связанной сущности (представление может быть связано с множеством сущностей, если использованы отношения). Вы можете использовать фильтр для ограничения представления одним языком: без фильтрации, если сущность имеет три перевода, будет добавлено три строки в результаты; если вы фильтруете по языку, появится не более одного результата (это может быть нулевой результат, если конкретные сущности не имеют перевода, совпадающего с вашим фильтром). Если представление использует отношения, каждая сущность в отношении будет отфильтрована отдельно. Вы можете фильтровать представление по конкретному языку, например "Английский" или "Испанский", или по языку отображаемой страницы (язык, который был выбран для страницы в настройках определения языка для Содержимого или Пользовательского интерфейса).

en: Because each result row contains a specific translation of each entity, field-level filters are also relative to these entity translations. For example, if your view has a filter that specifies that the entity title should contain a particular English word, you will presumably filter out all rows containing Chinese translations, since they will not contain the English word. If your view also has a second filter specifying that the title should contain a particular Chinese word, and if you are using "And" logic for filtering, you will presumably end up with no results in the view, because there are probably not any entity translations containing both the English and Chinese words in the title.
ru: Поскольку каждая строка результата содержит определенный перевод каждой из сущностей, фильтры уровня полей также влияют на переводы этих сущностей. Например, если ваше представление имеет фильтр, который определяет, что заголовок сущности должна содержать определенное английское слово, очевидно, что будут отбрасываться все строки с китайским переводом, поскольку они точно не содержат английских слов. Если представление также содержит второй фильтр, который определяет, что заголовок должен содержать определенное китайское слово, и если вы используете для фильтрации логический оператор "И", очевидно это представление также не предоставит результатов, поскольку скорее всего не будет таких переводов сущностей, где одновременно в заголовке содержатся английские и китайские слова.

en: Independent of filtering, you can choose the display language (the language used to display the entities and their fields) via a setting on the display. Your language choices are the same as the filter language choices, with an additional choice of "Content language of view row" and "Original language of content in view row", which means to display each entity in the result row using the language that entity has or in which it was originally created. In theory, this would give you the flexibility to filter to French translations, for instance, and then display the results in Spanish. The more usual choices would be to use the same language choices for the display language and each entity filter in the view, or to use the Row language setting for the display.
ru: Независимо от фильтрации можно выбрать язык отображения (язык, используемый для показа сущностей и их полей) из настройки отображения. Варианты языка такие же, как и в фильтрах, с дополнительным выбором  "Язык содержимого из строки представления" или "Оригинальный язык содержимого из строки представления", которое означает отображение каждой из сущностей в строке результатов в языке, на  котором написана сущность, или на котором она была изначально создана. Теоретически это добавит гибкости в фильтрации, например, французских переводов, и затем отображении результатов в испанском языке. Лучшим способом было бы использовать те же варианты языка, для отображения языка и фильтра каждой сущности в представлении, или использовать для показа настройку языка строки.

en: Entity link
ru: Ссылка сущности

en: Entity delete link
ru: Ссылка удаления сущности

en: Entity edit link
ru: Ссылка редактирования сущности

en: Link to @entity_type_label
ru: Ссылка на @entity_type_label

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
ru: Предоставьте ссылку для просмотра на @entity_type_label.

en: Link to edit @entity_type_label
ru: Ссылка на редактирование сущности "@entity_type_label"

en: Provide an edit link to the @entity_type_label.
ru: Предоставляет ссылку для редактирования @entity_type_label.

en: Link to delete @entity_type_label
ru: Ссылка для удаления @entity_type_label

en: Provide a delete link to the @entity_type_label.
ru: Предоставляет ссылку для удаления @entity_type_label.

[ctx: View entity type]
en: View
ru: Представление

en: Options such as paging, table sorting, and exposed filters will not initiate a page refresh.
ru: Такие настройки, как переключения страниц, сортировка таблицы и раскрытые фильтры, не будут вызывать обновление страницы.

en: Select pager
ru: Выбрать постраничный навигатор

en: This can be an internal Drupal path such as node/add or an external URL such as "https://www.drupal.org". You may use the "Replacement patterns" above.
ru: Это может быть внутренний путь Drupal такой как node/add или внешний URL такой как "https://www.drupal.org". Вы можете использовать "Подстановочные шаблоны" указанные выше.

en: Offset must be an number greater or equal than 0.
ru: Смещение должно быть числом большим или равным 0.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is possible to show an empty table with the text in it.
ru: По умолчанию таблица скрывается для пустых представлений. С этой настройкой становится возможным показывать пустую таблицу с текстом внтури.

en: Cache tags
ru: Теги кэша

en: Timestamp display format settings
ru: Настройки формата отображения метки времени

en: Future format
ru: Формат будущего времени

en: Past format
ru: Прошедшее время

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
ru: @requirements_message (Используется @item версия @version)

en: The MyISAM storage engine is not supported.
ru: Система хранения MyISAM  не поддерживается.

en: 0 seconds
ru: 0 секунд

en: The validation failed because the value conflicts with the value in %field_name, which you cannot access.
ru: Сбой проверки, поскольку значение конфликтует со значением  поля %field_name, к которому у вас нет доступа.

en: Unable to uninstall the %profile profile since it is the install profile.
ru: Невозможно удалить профиль %profile, поскольку он является установочным.

en: The @module module is required
ru: Модуль @module является обязательным

en: There is data for the field @field-name on entity type @entity_type
ru: Присутствуют данные для поля @field-name из типа сущности  @entity_type

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
ru: Используйте <em>@interval</em> там, где нужно вывести текст интервала.

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
ru: Количество элементов интервала для отображения.

en: Future date: %display
ru: Будущая дата: %display

en: Past date: %display
ru: Прошлая дата: %display

en: - Default site/user time zone -
ru: - Часовой пояс сайта/пользователя по умолчанию -

en: Date format: @date_format
ru: Формат даты: @date_format

en: Custom date format: @custom_date_format
ru: Пользовательский формат даты: @custom_date_format

en: Time zone: @timezone
ru: Часовой пояс: @timezone

en: Revision translation affected
ru: Редакция, на которую повлиял перевод

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ru: Указывает, что последние редактирование перевода принадлежит текущей редакции.

en: To uninstall Book, delete all content that is part of a book
ru: Чтобы удалить модуль Book, необходимо удалить все материалы, которые являются частью книги

en: To uninstall Book, delete all content that has the Book content type
ru: Чтобы удалить модуль Book, удалите все материалы, относящиеся к типу материала Book

en: Configuration archive
ru: Архив конфигурации

en: Your configuration files were successfully uploaded and are ready for import.
ru: Ваши конфигурационные файлы были успешно загружены и готовы к импорту.

en: Translate any configuration including those shipped with modules and themes.
ru: Переводит любую конфигурацию включая те которые находятся в модулях и темах.

en: Time zone override
ru: Переопределение часового пояса

en: Datetime custom display format settings
ru: Настройки пользовательского формата отображения даты

en: Datetime time ago display format settings
ru: Настройки формата отображения даты времени прошло.

en: The time zone selected here will always be used
ru: Всегда будет использоваться выбранный здесь часовой пояс

en: How many time units should be shown in the formatted output.
ru: Сколько единиц времени должно отображаться в форматированном выводе

[ctx: Validation]
en: File URI
ru: URI файла

en: To uninstall Forum, first delete all <em>Forum</em> content
ru: Чтобы удалить форум, сначала удалите всё содержимое <em>форума</em>

en: To uninstall Forum, first delete all %vocabulary terms
ru: Для удаления форума, сначала удалите все термины словаря %vocabulary

en: Translate interface text
ru: Перевести текст интерфейса

en: Translate any interface text including configuration shipped with modules and themes.
ru: Перевод любого текста интерфейса включая конфигурацю, в которую входят модули и темы.

en: @label (Original translation) - <em>The following content translations will be deleted:</em>
ru: @label (Оригинальный перевод) - <em>Следующие переводы материалов будут удалены:</em>

en: Deleted @count content translations.
ru: Удалено переводов материалов: @count.

en: Pages requested by anonymous users are stored the first time they are requested and then are reused. Depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, the caching system may significantly increase the speed of your site.
ru: Страница запрошенная неавторизованным пользователем впервые будет сохранена, при последующих запросах той же страницы используется уже сохраненный вариант. В зависимости от настроек вашего сайта и количества веб трафика от не авторизованных пользователей, кэширующая система может значительно увеличить скорость вашего сайта.

en: Configuring the internal page cache
ru: Настройка внутреннего кэша страниц

en: Internal Page Cache
ru: Внутренний Кэш Страниц

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: /node/28, /forum/1, /taxonomy/term/1.
ru: Укажите существующий путь, для которого необходимо создать синоним. Примеры: /node/28, /forum/1, /taxonomy/term/1.

en: The alias needs to start with a slash.
ru: Синоним должен начинаться с косой черты.

en: The always_populate_raw_post_data PHP setting should be set to -1 in PHP version 5.6. Please check the <a href="https://php.net/manual/en/ini.core.php#ini.always-populate-raw-post-data">PHP manual</a> for information on how to correct this.
ru: PHP-настройка always_populate_raw_post_data всегда должна быть равна -1 в PHP версии 5.6. Информацию про то, как исправить можно найти в <a href="https://php.net/manual/en/ini.core.php#ini.always-populate-raw-post-data">Документации PHP</a>.

en: Configuring for performance
ru: Настройка производительности

en: Last run: %time ago.
ru: Последний запуск: %time назад.

en: The selected modules could not be uninstalled, either due to a website problem or due to the uninstall confirmation form timing out. Please try again.
ru: Выбранные модули не могут быть удалены из-за проблемы с веб-сайтом или из-за истечения срока действия формы подтверждения удаления. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: The path '%path' has to start with a slash.
ru: Путь '%path' должен начинаться с косой черты.

en: Allow user to control selected display options for this view.
ru: Позволить пользователю управлять настройками выбранного отображения для этого представления.

en: Allow user to control the number of items displayed in this view
ru: Позволять пользователю изменять количество выводимых результатов для этого представления

en: Allow user to specify number of items skipped from beginning of this view.
ru: Разрешить пользователю указывать количество пропущенных от начала элементов в этом представлении.

en: Testing config import
ru: Тестирование импорта конфигурации

en: Tests install profiles in the config importer.
ru: Тестирование установочных профилей в импортере конфигураций.

en: An intentionally plain theme with no styling to demonstrate default Drupal’s HTML and CSS. Learn how to build a custom theme from Stark in the <a href="https://www.drupal.org/theme-guide">Theming Guide</a>.
ru: Намеренно простая тема без стилей для демонстрации Drupal HTML and CSS по умолчанию. Узнайте как создать собственную тему из Stark в <a href="https://www.drupal.org/theme-guide">Руководстве по созданию тем</a>.

en: Plural variants
ru: Варианты множественного числа

en: Block context IDs updated.
ru: Идентификаторы контекстов блока обновлены.

en: Encountered an unknown context mapping key coming probably from a contributed or custom module: One or more mappings could not be updated. Please manually review your visibility settings for the following blocks, which are disabled now:
ru: Попался неизвестный ключ соответствия контекста, возможно от внесенного или собственного модуля: одно или несколько соответствий невозможно обновить. Пожалуйста, проверьте вручную настройки видимости для следующих блоков, которые сейчас отключены:

en: @label (Visibility: @plugin_ids)
ru: @label (Видимость: @plugin_ids)

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
ru: Расположить блок <span class="visually-hidden">в области %region</span>

en: No blocks available.
ru: Доступные блоки отсутствуют

en: Exporting the full configuration
ru: Экспортирование полной конфигурации

en: Importing a full configuration
ru: Импортирование полной конфигурации

en: Exporting a single configuration item
ru: Экспорт отдельного элемента конфигурации

en: Importing a single configuration item
ru: Импортируется одна запись конфигурации

en: Configuration synchronization
ru: Синхронизация конфигурации

en: Import and export your configuration.
ru: Импорт и экспорт вашей конфигурации.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: You must include at least one keyword to match in the content, and punctuation is ignored. | You must include at least one keyword to match in the content. Keywords must be at least @count characters, and punctuation is ignored.
ru[0]: Вы должны включить в содержание хотя бы одно ключевое слово, чтобы пунктуация игнорировалась.
ru[1]: Вы должны включить в содержание хотя бы одно ключевое слово. Ключевые слова должны содержать не менее @count символа, а знаки препинания игнорируются.
ru[2]: Вы должны включить в содержание хотя бы одно ключевое слово. Ключевые слова должны содержать не менее @count символов, а знаки препинания игнорируются.

en: Manage responsive image styles.
ru: Управление адаптивными стилями изображений.

en: This theme is not compatible with Drupal @core_version. Check that the .info.yml file contains the correct 'core' value.
ru: Данная тема несовместима с Drupal @core_version. Убедитесь, что файл .info.yml содержит правильное значение параметра 'core'.

en: This theme is missing a 'content' region.
ru: В данной теме отсутствует область "содержимое"

en: Apache version
ru: Версия Apache

en: Due to the settings for ServerTokens in httpd.conf, it is impossible to accurately determine the version of Apache running on this server. The reported value is @reported, to run Drupal without mod_rewrite, a minimum version of 2.2.16 is needed.
ru: Из-за настроек ServerTokens в httpd.conf невозможно точно определить версию Apache, работающую на этом сервере. Сообщаемое значение равно @reported. Для запуска Drupal без mod_rewrite требуется минимальная версия 2.2.16.

en: !modules modules are available in the modified list.
ru: Модули !modules доступны в модифицированном списке.

en: Module %name has been enabled. | @count modules have been enabled: %names.
ru[0]: Модуль %name установлен.
ru[1]: @count модуля установлено: %names.
ru[2]: @count[2] модулей установлено: %names.

en: Filter by name or description
ru: Фильтровать по названию или описанию

en: Enter a part of the module name or description
ru: Введите часть имени или описания модуля

en: Menu links converted
ru: Ссылки меню преобразованы

en: Menu link conversion skipped, because the {menu_tree} table did not exist yet.
ru: Преобразование ссылок меню пропущено из-за того, что таблица {menu_tree} ещё не создана.

en: The response failed verification so will not be processed.
ru: Ответ не прошел проверку поэтому обрабатываться не будет.

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
ru: URL-адрес обратного вызова не является локальным и доверенным: !url

en: CustomMessage: !customMessage
ru: Собственное сообщение: !customMessage

en: Container cannot be saved to cache.
ru: Контейнер не может быть сохранён в кеш.

en: The MySQLnd driver version %version is less than the minimum required version. Upgrade to MySQLnd version %mysqlnd_minimum_version or up, or alternatively switch mysql drivers to libmysqlclient version %libmysqlclient_minimum_version or up.
ru: Версия %version MySQLnd драйвера меньше минимально поддерживаемой. Обновите MySQLnd до версии %mysqlnd_minimum_version или выше, или можете переключить драйвер на libmysqlclient версии %libmysqlclient_minimum_version или выше.

en: The libmysqlclient driver version %version is less than the minimum required version. Upgrade to libmysqlclient version %libmysqlclient_minimum_version or up, or alternatively switch mysql drivers to MySQLnd version %mysqlnd_minimum_version or up.
ru: Версия %version libmysqlclient драйвера меньше минимально поддерживаемой. Обновите libmysqlclient до версии %libmysqlclient_minimum_version или выше, или можете переключить драйвер на MySQLnd версии %mysqlnd_minimum_version или выше.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database due to the following error: @error.
ru: Drupal не может быть установлен для существующей базы данных из-за ошибки: @error.

en: The database server version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
ru: Версия сервера базы данных %version меньше, чем минимальная требуемая версия %minimum_version.

en: A value must be selected for %part.
ru: Для %part должно быть выбрано значение.

en: @title (value @number)
ru: @title (значение @number)

en: 1 error has been found:  | @count errors have been found:
ru[0]: Была обнаружена 1 ошибка:
ru[1]: Было обнаружено @count ошибки:
ru[2]: Было обнаружено @count ошибок:

en: Primary admin actions
ru: Основные действия администратора

en: Shown tabs
ru: Показанные вкладки

en: Select tabs being shown in the block
ru: Выберите вкладки, показываемые в блоке

en: Show primary tabs
ru: Показать основные вкладки

en: Show secondary tabs
ru: Показывать дополнительные вкладки

en: imminently
ru: в ближайшее время

en: The blocked IP address.
ru: Заблокированный IP-адрес.

en: Generating accessible content
ru: Генерирование содержимого для людей с ограниченными возможностями

en: HTML tables can be created with both table headers as well as caption/summary elements. Alt text is required by default on images added through CKEditor (note that this can be overridden). Semantic HTML5 figure/figcaption are available to add captions to images.
ru: HTML-таблицы могут содержать как элементы таблицы header, так и элементы caption/summary. Текст Alt на изображениях, которые прилагаются через CKEditor, включен по умолчанию (обратите внимание, что это может быть переопределено). Также для добавления подписей к изображениям доступна семантическая HTML5-разметка figure/figcaption.

en: The time that the comment was created, as a Unix timestamp.
ru: Время создания комментария, в UNIX-формате.

en: The time that the comment was edited by its author, as a Unix timestamp.
ru: Время, когда комментарий был в последний раз отредактирован автором, Unix-формате времени.

en: The label of the comment type.
ru: Метка типа комментария.

en: Bundle ID of the comment type.
ru: Bundle ID типа комментариев.

en: The node type to which this comment type is attached.
ru: Тип материала, к которому прикреплён данный тип комментария.

en: Default comment mode.
ru: Режим комментирования по умолчанию.

en: Number of comments visible per page.
ru: Количество отображаемых комментариев на странице.

en: Whether anonymous comments are allowed.
ru: Разрешены ли анонимные комментарии.

en: Location of the comment form.
ru: Расположение формы комментирования.

en: Whether previews are enabled for the comment type.
ru: Включены ли предпросмотры для типа комментариев.

en: Whether a subject field is enabled for the comment type.
ru: Включено ли поле темы для типа комментариев.

en: The name of this field.
ru: Название данного поля.

en: The type of this field.
ru: Тип данного поля.

en: The module that implements the field type.
ru: Модуль, который реализует тип поля.

en: The field storage.
ru: Хранилище поля.

en: The entity bundle.
ru: Тип сущности.

en: Field instance settings.
ru: Настройки экземпляра поля.

en: Widget settings.
ru: Настройки виджета.

en: Display settings.
ru: Настройки отображения.

en: Field configuration data.
ru: Данные конфигурации поля.

en: The entity type ID.
ru: Идентификатор типа сущности.

en: The bundle ID.
ru: ID набора.

en: The original machine name of the view mode.
ru: Оригинальное машинное имя режима просмотра.

en: The display label of the field.
ru: Отображаемая метка поля.

en: The formatter ID.
ru: Идентификатор форматтера.

en: Array of formatter-specific settings.
ru: Массив настроек, относящихся к форматтеру.

en: The module providing the formatter.
ru: Модуль, обеспечивающий форматтер.

en: Display weight of the field.
ru: Отображать вес поля.

en: The view mode ID.
ru: Идентификаторы режима просмотра.

en: The name of the format.
ru: Название данного формата.

en: Whether the format is cacheable.
ru: Является ли формат кэшируемым.

en: The role IDs which can use the format.
ru: Идентификаторы ролей, которые могут использовать формат.

en: The filters configured for the format.
ru: Фильтры, настроенные в формате.

en: The status of the format
ru: Статус формата

en: The weight of the format
ru: Вес формата

en: Weight for @title language detection method
ru: Вес для метода определения языка @title

en: Enable @title language detection method
ru: Включить метод определения языка @title

en: Core (Experimental)
ru: Ядро (Экспериментально)

en: Migration @id is busy with another operation: @status
ru: Миграция @id занята другой операцией: @status

en: Flag indicating the node type is enable
ru: Флаг, указывающий, что тип материала включён.

en: base node.
ru: Базовая нода.

en: Breakpoint groups: viewport sizing vs art direction
ru: Группы точек перехода: размер экрана и art direction

en: Breakpoint settings: sizes vs image styles
ru: Настройки точки перехода: размеры и стили изображения

en: Sizes field
ru: Поле размеров

en: Image styles for sizes
ru: Стили изображений для размеров

en: Failed to load responsive image style: “@style“ while displaying responsive image.
ru: Не удалось загрузить стиль адаптивного изображения: "@style" при отображении адаптивного изображения.

en: Viewport Sizing
ru: Размеры viewport

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules. Below you can select which breakpoints to use from this group. You can also select which image style or styles to use for each breakpoint you use.
ru: Выберите группу контрольных точек из установленных модулей и тем. Ниже вы можете выбрать какая контрольная точка будет использоваться в этой группе. Вы также можете выбрать какой стиль изображение или стили в каждой контрольной точке вы будете использовать.

en: Warning: if you change the breakpoint group you lose all your image style selections for each breakpoint.
ru: Предупреждение: если вы измените группу контрольных точек, Вы потеряете все настройки стилей для каждой контрольной точки.

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules.
ru: Выберите группу контрольных точек из установленных модулей и тем.

en: Enable the Help module for more information on the sizes attribute.
ru: Включите модуль Help для получения дополнительной информации об атрибуте размеров.

en: Select multiple image styles and use the sizes attribute.
ru: Выбрать множество стилей изображения и использовать атрибут размера изображения.

en: Select a single image style.
ru: Выбрать единственный стиль изображения.

en: Do not use this breakpoint.
ru: Не использовать контрольные точки.

en: Select image styles with widths that range from the smallest amount of space this image will take up in the layout to the largest, bearing in mind that high resolution screens will need images 1.5x to 2x larger.
ru: Выберите стили изображения с шириной, которая варьируется от наименьшего количества пространства, которое это изображение займет в макете, до самого большого, учитывая, что на экранах с высоким разрешением изображения будут нуждаться в увеличении от 1,5x до 2x.

en: Select the smallest image style you expect to appear in this space. The fallback image style should only appear on the site if an error occurs.
ru: Выберите наименьший стиль изображения который вы планируете использовать в этом пространстве. Резервный стиль изображения будет использован на сайте, только если возникнет ошибка.

en: Experimental modules enabled
ru: Экспериментальные модули включены

en: Entity/field definitions
ru: Определения сущности/поля

en: The system.filter configuration has been moved to a container parameter, see default.services.yml for more information.
ru: Настройка system.filter была перемещена в контейнер, смотрите default.services.yml для дополнительной информации.

en: Block module is not enabled so local actions and tasks which have been converted to blocks, are not visible anymore.
ru: Модуль Block не включен, поэтому локальные действия и задачи, которые были преобразованы в блоки, больше не видны.

en: Because your site has custom theme(s) installed, we had to set local actions and tasks blocks into the content region. Please manually review the block configurations and remove the removed variables from your templates.
ru: Поскольку на вашем сайте установлены пользовательские темы, нам пришлось установить локальные блоки действий и задач в области контента. Пожалуйста, вручную просмотрите конфигурации блоков и удалите удаленные переменные из ваших шаблонов.

en: Tabs block
ru: Блок вкладок

en: Whether primary tabs are shown
ru: Отображать ли основные вкладки

en: Whether secondary tabs are shown
ru: Отображать ли дополнительные вкладки

en: The existing format/name combination has not been altered.
ru: Существующая комбинация формата/имени была перезаписана.

en: Run database updates
ru: Запустить обновления базы данных

en: The weight of the role.
ru: Вес роли.

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
ru: Заголовок, семантически связанный с таблицей для улучшения доступности.

en: Default comment field
ru: Поле комментария по умолчанию

en: Large (480×480)
ru: Большой (480×480)

en: Medium (220×220)
ru: Средний (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ru: Миниатюра (100×100)

en: HTML Date
ru: Дата HTML

en: HTML Datetime
ru: Дата и время HTML

en: HTML Month
ru: HTML Месяц

en: HTML Time
ru: HTML Время

en: HTML Week
ru: HTML Неделя

en: HTML Year
ru: Год HTML

en: HTML Yearless date
ru: Дата без года HTML

en: Default long date
ru: Длинная дата по умолчанию

en: Default medium date
ru: Средняя дата по умолчанию

en: Default short date
ru: Короткая дата по умолчанию

en: User account menu
ru: Меню учётной записи пользователя

en: Block the selected user(s)
ru: Заблокировать выбранных пользователей

en: Cancel the selected user account(s)
ru: Удалить выбранные учётные записи пользователей

en: Unblock the selected user(s)
ru: Разблокировать выбранных пользователей

en: Basic block
ru: Базовый блок

en: A basic block contains a title and a body.
ru: Базовый блок, содержащий заголовок и текст.

en: Website feedback
ru: Обратная связь с сайтом

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ru: Введите список, разделенный запятой. Например: Амстердам, Мехико, "Кливленд, Огайо"

en: Basic HTML
ru: Базовый HTML

en: Restricted HTML
ru: Ограниченный HTML

en: Overridden block the selected user(s)
ru: Переопределенный блок выбранного пользователя(ей)

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <pre><code>@htaccess</code></pre>
ru: Предупреждение системы безопасности: Невозможно записать файл .htaccess. Пожалуйста, создайте файл .htaccess вручную в каталоге %directory, и добавьте в него следующие строки: <pre><code>@htaccess</code></pre>

en: Please continue to <a href=":error_url">the error page</a>
ru: Перейдите на <a href=":error_url">страницу ошибки</a>

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
ru: Требуется создать директорию для переводов для продолжения установки. Создайте директорию %translations_directory . Подробнее об установке Drupal в <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ru: Установщику всегда требуется право на чтение  %translations_directory. Раздел <a href=":handbook_url">управление хостингом</a> документации содержит решения этого и подобных ситуаций.

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ru: Установщик требует на время процесса установки права на запись в каталогу %translations_directory. Раздел документации <a href=":handbook_url">Проблемы веб-хостинга</a> предлагает справку по этой и другим темам.

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
ru: Установщик требует соединения с сервером для загрузки файла перевода. Проверьте соединение с интернетом и убедитесь, что ваш сайт может соединиться с сервером переводов <a href=":server_url">@server_url</a>.

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
ru: Файл перевода для языка %language недоступен на сервере переводов. <a href=":url">Выберите другой язык</a> или выберите Английский и установите переводы позже.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
ru: Невозможно загрузить файл перевода для языка %language. <a href=":url">Выберите другой язык</a> или выберите Английский и установите перевод позже.

en: The @drupal installer requires that you create a %file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
ru: Установщик @drupal требует создания %file как части процесса установки. Скопируйте файл %default_file в %file. Подробная информация об установке Drupal доступна в файле <a href=":install_txt"> INSTALL.txt </a>.

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ru: @drupal требует постоянные права на чтение для файла %file. Раздел документации <a href=":handbook_url">Проблемы веб-хостинга</a> предлагает справку для этой и других тем.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ru: Установщик @drupal  во время установки требует права на запись в %file. Раздел документации <a href=":handbook_url">Проблемы веб-хостинга</a> предлагает справку по этой и другим темам.

en: The @drupal installer failed to create a %file file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ru: Установщик @drupal не смог создать %file с правильным владельцем файла. Войдите на свой веб-сервер, удалите имеющийся файл %file и создайте новый путём копирования файла %default_file в %file. Подробная информация про установку Drupal доступна в файле <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. Раздел документации <a href=":handbook_url">Проблемы веб-хостинга</a> предлагает справку по этой и другим темам.

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
ru: Просмотрите сообщение и <a href=":retry">повторите попытку </a>, или вы можете <a href=":cont">продолжить в любом случае</a>

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
ru: Прочитайте сообщения и <a href=":url">попробуйте ещё раз</a>.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: @modules
ru: Следующие модули являются обязательными, но они отсутствуют. Переместите их в соответствующий подкаталог модулей, например <em>/modules</em>. Отсутствующие модули: @modules

en: Updating @module
ru: Обновление модуля @module

en: Post updating @module
ru: Постобработка обновления модуля @module

en: Entity type mismatch on rename. @old_type not equal to @new_type for existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
ru: Несоответствие типа при переименовании. @old_type не соответствует @new_type для текущей @old_name и импортируемой @new_name конфигураций.

en: Rename operation for simple configuration. Existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
ru: Переименование для простой конфигурации. Текущая @old_name и импортируемая @new_name конфигурации.

en: Your MySQL server and PHP MySQL driver must support utf8mb4 character encoding. Make sure to use a database system that supports this (such as MySQL/MariaDB/Percona 5.5.3 and up), and that the utf8mb4 character set is compiled in. See the <a href=":documentation" target="_blank">MySQL documentation</a> for more information.
ru: Ваш MySQL сервер и PHP MySQL драйвер должны поддерживать кодировку utf8mb4. Убедитесь, что вы используете базу данных, которая поддерживается (MySQL/MariaDB/Percona версии 5.5.3 и выше), и что поддержка кодировки utf8mb4 включена. Дополнительные сведения см. в <a href=":documentation" target="_blank">MySQL documentation</a>.

en: The %driver database must use %encoding encoding to work with Drupal. Recreate the database with %encoding encoding. See <a href="INSTALL.pgsql.txt">INSTALL.pgsql.txt</a> for more details.
ru: База данных %driver для работы с Drupal должна использовать кодировку %encoding. Пересоздайте базу данных используя кодировку %encoding. Подробности смотрите в файле <a href="INSTALL.pgsql.txt">INSTALL.pgsql.txt</a>.

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: <code>@query</code>
ru: Настройка %setting сейчас имеет значение '%current_value', но необходимо, чтоб было '%needed_value'. Измените его выполнив следующий запрос: <code>@query</code>

en: Date (e.g. @format)
ru: Дата (например @format)

en: Time (e.g. @format)
ru: Время (например, @format)

en: Operating in maintenance mode. <a href=":url">Go online.</a>
ru: Работа в режиме технического обслуживания. <a href=":url">Переключиться в рабочий режим.</a>

en: Textfield size: @size
ru: Размер текстового поля: @size

en: Number of rows: @rows
ru: Количество строк: @rows

en: URI field size: @size
ru: Размер поля URI: @size

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href=":https-link">Learn more</a>.
ru: ВНИМАНИЕ: Вы не используете зашифрованное соединение, поэтому ваш пароль будет отправлен в виде обычного текста. <a href=":https-link">Подробнее</a>.

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: <p class="error">@message</p> For more help installing or updating code on your server, see the <a href=":handbook_url">handbook</a>.
ru: Невозможно соединится с сервером. От сервера получено следующее сообщение:<p class="error">@message</p>. Дополнительную информацию про установку или обновления кода на сервере смотрите в <a href=":handbook_url">справочнике</a>

en: The form has become outdated. Copy any unsaved work in the form below and then <a href=":link">reload this page</a>.
ru: Форма уже устарела. Скопируйте все несохранённые данные формы и затем <a href=":link">перезагрузите эту страницу</a>.

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ru: @name не может превышать %max символов, а сейчас он длинной %length символов.

en: <ul>
    <li>To start over, you must empty your existing database and copy <em>default.settings.php</em> over <em>settings.php</em>.</li>
    <li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href=":update-url">update script</a>.</li>
    <li>View your <a href=":base-url">existing site</a>.</li>
    </ul>
ru: <ul>
    <li>Чтобы начать сначала, необходимо очистить существующую базу данных и скопировать файл <em>default.settings.php</em> поверх файла <em>settings.php</em>.</li>
    <li>Чтобы обновить уже установленную систему, используйте <a href=":update-url">сценарий обновления</a>.</li>
    <li>Посетите <a href=":base-url">существующий сайт</a>.</li>
    </ul>

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
ru: Поскольку выполнены все необходимые изменения в %dir и %file, то в целях безопасности следует снять разрешения на запись в них. Если вы не знаете, как это сделать, обратитесь к <a href=":handbook_url">онлайн-справочнику</a>.

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href=":drupal">Drupal.org</a>.
ru: Система будет оповещать об обновлениях и важных выпусках безопасности, которые доступны для установленных компонентов. Анонимная информация о сайте отправлена на <a href=":drupal">Drupal.org</a>.

en: File Transfer failed, reason: @reason
ru: Передача файла не удалась, причина: @reason

[ctx: Validation]
en: Unique field constraint
ru: Ограничение уникальности поля

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
ru: Тип сущности @entity_type с полем @field_name %value уже существует.

en: The Actions module provides tasks that can be executed by the site such as unpublishing content, sending email messages, or blocking a user. Other modules can trigger these actions when specific system events happen; for example, when new content is posted or when a user logs in. Modules can also provide additional actions. For more information, see the <a href=":documentation">online documentation for the Actions module</a>.
ru: Модуль Actions позволяет использовать задания, которые могут быть выполнены сайтом, такие как снятие материала с публикации, отправки почты или блокировки пользователя. Другие модули могут запускать эти действия когда происходят определённые системные события; например, когда публикуется новый материал или пользователь выполняет вход в систему. Модули также могут предоставлять свои действия. Дополнительную информацию смотрите в <a href=":documentation">онлайн-документации модуля Actions</a>.

en: <em>Simple actions</em> do not require configuration and are listed automatically as available on the <a href=":actions">Actions page</a>.
ru: <em>Простые действия</em> не требуют настройки и автоматически перечислены на странице <a href=":actions">Действия</a>.

en: <em>Advanced actions</em> are user-created and have to be configured individually. Create an advanced action on the <a href=":actions">Actions page</a> by selecting an action type from the drop-down list. Then configure your action, for example by specifying the recipient of an automated email message.
ru: <em>Расширенные действия</em> создаются пользователями и должны настраиваться отдельно. Расширенное действие создаётся на странице <a href=":actions">Действия</a> с помощью выбора типа действия из выпадающего списка. Затем необходимо настроить действие, например, ввести получателя автоматического электронного сообщения.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ru: Сообщение для отправки. Для показа данных, которые будут изменяться при каждой отправке сообщения, можно использовать заполнители места в виде [node:title], [user:account-name], [user:display-name] и [comment:body] Некоторые заполнители места доступны только в определённых контекстах.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ru: Сообщение для текущего пользователя. Для показа данных, которые будут изменяться при каждой отправке сообщения, можно использовать заполнители места в виде [node:title], [user:account-name], [user:display-name] и [comment:body] Некоторые заполнители места доступны только в определённых контекстах.

en: The Aggregator module is an on-site syndicator and news reader that gathers and displays fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines in feeds, using a number of standardized XML-based formats. For more information, see the <a href=":aggregator-module">online documentation for the Aggregator module</a>.
ru: Модуль Aggregator это инструмент для синдикации материалов на сайте и чтения новостей, который собирает и отображает свежие материалы из RSS, RDF и Atom-каналов, делая их доступными между сайтами. Тысячи сайтов (особенно новостные и блоги) публикуют свои последние заголовки новостей в лентах, используя один из стандартизованных XML-форматов. За дополнительной информацией обращайтесь к <a href=":aggregator-module">онлайн-документации модуля Aggregator</a>.

en: Users view feed content in the <a href=":aggregator">main aggregator display</a>, or by <a href=":aggregator-sources">their source</a> (usually via an RSS feed reader). The most recent content in a feed can be displayed as a block through the <a href=":admin-block">Blocks administration page</a>.
ru: Пользователи просматривают содержимое потока на <a href=":aggregator">основной странице сборщика</a>, или через <a href=":aggregator-sources">его источник</a> (обычно через считыватель RSS-потока). Последнее содержимое потока можно отобразить в блоке, который настраивается на административной странице <a href=":admin-block">Блоки</a>.

en: Configuring the display of feed items
ru: Настройки отображения для элементов ленты

en: Discarding old feed items
ru: Удаление старых элементов ленты

en: A <a href=":aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. OPML is an XML-based file format used to share outline-structured information such as a list of RSS feeds. Feeds can also be <a href=":import-opml">imported via an OPML file</a>.
ru: <a href=":aggregator-opml">Машиночитаемый OPML файл</a> доступный всем каналам. OPML представляет собой особый формат файла XML, который используется для обема иерархично-структуированной информации, к примеру RSS. Ленты также могут быть <a href=":import-opml">импортированы через OPML файл</a>.

en: A working <a href=":cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
ru: Для автоматического обновления лент необходимо работающее <a href=":cron">задание cron по обслуживанию</a>

en: Current feeds are listed below, and <a href=":addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href=":block">blocks administration page</a>.
ru: Список текущих лент указан ниже, также <a href=":addfeed">можно добавить новые</a>. Блок <em>новые записи</em> может быть включен на <a href=":block">странице администрирования блоков</a> для каждой из лент.

en: @title feed
ru: лента @title

en: No feeds available. <a href=":link">Add feed</a>.
ru: Ленты отсутствуют. <a href=":link">Добавить ленту</a>.

en: The parent website's description that comes from the @description element in the feed.
ru: Описание родительского сайта, которое приходит из элемента @description в ленте.

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
ru: Продолжительность времени между обновлениями лент. Требуется правильная настройка <a href=":cron">задания cron</a>.

en: Requires a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
ru: Требуется правильная настройка <a href=":cron">задания cron</a>.

en: The Ban module allows administrators to ban visits to their site from individual IP addresses. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the Ban module</a>.
ru: Модуль Ban позволяет администраторам блокировать доступ к сайту для определённых IP-адресов. За дополнительной информацией обращайтесь к <a href=":url">онлайн-документации модуля Ban</a>.

en: Administrators can enter IP addresses to ban on the <a href=":bans">IP address bans</a> page.
ru: Администраторы могут вводить IP адреса для блокировки на странице <a href=":bans">Блокировка IP адресов</a>.

en: The HTTP Basic Authentication module supplies an <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Basic_access_authentication">HTTP Basic authentication</a> provider for web service requests. This authentication provider authenticates requests using the HTTP Basic Authentication username and password, as an alternative to using Drupal's standard cookie-based authentication system. It is only useful if your site provides web services configured to use this type of authentication (for instance, the <a href=":rest_help">RESTful Web Services module</a>). For more information, see the <a href=":hba_do">online documentation for the HTTP Basic Authentication module</a>.
ru: Модуль "Базовая HTTP-аутентификация" (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Basic_access_authentication">HTTP Basic Authentication</a>) обеспечивает провайдера для запросов веб-сервисов. Данный провайдер аутентифицирует запросы с помощью имени пользователя и пароля HTTP Basic Authentication, в качестве альтернативы стандартной Drupal системы аутентификации на основе cookie. Это удобно, если ваш сайт реализует веб-сервисы, настроенные на использование данного типа аутентификации (к примеру, модуль <a href=":rest_help">RESTful веб-сервисы</a>). Дополнительную информацию смотрите в <a href=":hba_do">онлайн-документации</a>.

en: The Block module allows you to place blocks in regions of your installed themes, and configure block settings. For more information, see the <a href=":blocks-documentation">online documentation for the Block module</a>.
ru: Модуль Block позволяет размещать блоки в регионах установленных тем, а также настраивать параметры блока. Дополнительную информацию смотрите в <a href=":blocks-documentation">онлайн-документации о модуле Block</a>.

en: You can see where the regions are for the current theme by clicking the <em>Demonstrate block regions</em> link on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. Regions are specific to each theme.
ru: Увидеть место расположения областей для текущей темы можно нажав ссылку <em>Просмотр областей блоков</em> на странице <a href=":blocks">Схема блоков</a>. Размещение областей зависят от конкретной темы.

en: To change the settings of an individual block click on the <em>Configure</em> link on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. The available options vary depending on the module that provides the block. For all blocks you can change the block title and toggle whether to display it.
ru: Чтобы изменить настройки отдельного блока нажмите ссылку <em>Настроить</em> на странице <a href=":blocks">Схема блоков</a>. Доступность опций зависит от модуля, предлагающего блок. Для всех блоков возможно изменить заголовок и включить или выключить их показ.

en: You can add custom blocks, if the <em>Custom Block</em> module is installed. For more information, see the <a href=":blockcontent-help">Custom Block help page</a>.
ru: Вы можете добавлять пользовательские блоки, если установлен модуль <em>Custom Block</em>. Подробную информацию смотрите на странице <a href=":blockcontent-help">Справка модуля Custom Block</a>.

en: Block settings updated.
ru: Настройки блока обновлены.

en: Edit %label custom block type
ru: Отредактируйте пользовательский тип блока %label

en: You have not created any block types yet. Go to the <a href=":url">block type creation page</a> to add a new block type.
ru: Вы ещё не создали ни один тип блока. Перейдите на <a href=":url">страницу создания типа блока</a>, чтобы добавить новый.

en: Block with uuid %uuid does not exist. <a href=":url">Add custom block</a>.
ru: Блока с uuid %uuid не существует. <a href=":url">Добавить пользовательский блок</a>.

en: Add a <a href=":url">custom block</a>.
ru: Добавить <a href=":url">пользовательский блок</a>.

en: The Book module is used for creating structured, multi-page content, such as site resource guides, manuals, and wikis. It allows you to create content that has chapters, sections, subsections, or any similarly-tiered structure. Enabling the module creates a new content type <em>Book page</em>. For more information, see the <a href=":book">online documentation for the Book module</a>.
ru: Модуль Book используется для создания структурированных и многостраничных материалов, таких, как руководства по использованию сайта, инструкций, энциклопедий. С его помощью можно создать материал, который состоит из глав, разделов, подразделов или других связанных подобным образом структур. Включение модуля создает новый тип материала <em>Страница книги</em>. Дополнительную информацию смотрите в <a href=":book">онлайн-документации модуля Book</a>

en: You can assign separate permissions for <em>creating new books</em> as well as <em>creating</em>, <em>editing</em> and <em>deleting</em> book content. Users with the <em>Administer book outlines</em> permission can add <em>any</em> type of content to a book by selecting the appropriate book outline while editing the content. They can also view a list of all books, and edit and rearrange section titles on the <a href=":admin-book">Book list page</a>.
ru: Можно предоставить отдельные полномочия для <em>создание новых книг</em>, а также <em>добавления</em>, <em>редактирования</em> и <em>удаления</em> материалов книги. Пользователи с полномочиями <em>Администрирование подшивок книги</em> могут добавлять <em>любые</em> типы материалов к книге, с помощью выбора соответствующей подшивки книги во время редактирования материала. Также можно просматривать список всех книг, добавлять, редактировать и пересортировывать названия разделов на странице <a href=":admin-book">Список книг </a>.

en: The <em>Book page</em> content type is the initial content type enabled for book outlines. On the <a href=":admin-settings">Book settings page</a> you can configure content types that can used in book outlines.
ru: Тип материала <em>Страница книги</em> - это начальный тип материала, который включен для подшивок книг. На странице <a href=":admin-settings">Настройка книги</a> можно настроить типы материала, которые можно использовать.

en: Users with the <em>Add content and child pages to books</em> permission will see a link to <em>Add child page</em> when viewing a content item that is part of a book outline. This link will allow users to create a new content item of the content type you select on the <a href=":admin-settings">Book settings page</a>. By default this is the <em>Book page</em> content type.
ru: Пользователям с правами <em>Добавление материалов и дочерних страниц книги</em> отобразится ссылка <em>Добавить дочернюю страницу</em> во время просмотра материала, входящего в подшивку книги. Это ссылка позволяет пользователям создавать новую запись для типа материала, выбранного на странице <a href=":admin-settings">Настройка книги</a>. По умолчанию это тип материала <em>Страница книги</em>.

en: Book pages have a default book-specific navigation block. This navigation block contains links that lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. This block can be enabled on the <a href=':admin-block'>Blocks layout page</a>. For book pages to show up in the book navigation, they must be added to a book outline.
ru: Страницы книг имеют встроенный навигационный блок, напоминающий книгу. Этот блок содержит ссылки, ведущие на предыдущую и следующую страницы книги. Или же на уровень выше в структуре книги. Этот блок можно включить на административной странице <a href=':admin-block'>Схема блоков</a>. Чтобы страницы книг отображались в навигационном блоке, их нужно добавить в подшивку книги.

en: The outline feature allows you to include pages in the <a href=":book">Book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href=":book-admin">reorder an entire book</a>.
ru: Подшивка позволяет добавлять страницы в <a href=":book">Иерархию книги</a>, а также переносить их в пределах иерархии или <a href=":book-admin">перегруппировать всю книгу</a>.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is @maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ru: Родительская страница в книге. Максимальная вложенность книги и всех дочерних страниц равна @maxdepth. Некоторые страницы выбранной книги могут быть недоступными как родительские, если при их выборе будет превышен лимит.

en: The Breakpoint module keeps track of the height, width, and resolution breakpoints where a responsive design needs to change in order to respond to different devices being used to view the site. This module does not have a user interface. For more information, see the <a href=":docs">online documentation for the Breakpoint module</a>.
ru: Модуль Breakpoint позволяет устанавливать высоту, ширину и разрешение экрана, при которых должен изменяться адаптивный дизайн, для корректного отображения на различных устройствам, которые используются для просмотра сайта. Данный модуль не имеет своего интерфейса. Дополнительную информацию смотрите в <a href=":docs">онлайн-документации</a>.

en: <a href=":w3">Media  queries</a> are a formal way to encode breakpoints. For instance, a width breakpoint at 40em would be written as the media query "(min-width: 40em)". Breakpoints are really just media queries with some additional meta-data, such as a name and multiplier information.
ru: <a href=":w3">Медиа-запросы</a> - это формальный способ кодирования точек перехода. Например, ширина точки перехода в 40em будет записана как медиа-запрос "(min-width: 40em)". Точки перехода - это обычные медиа-запросы с некоторыми дополнительными метаданными, к примеру названием и информация о коэффициенте.

en: The CKEditor module provides a highly-accessible, highly-usable visual text editor and adds a toolbar to text fields. Users can use buttons to format content and to create semantically correct and valid HTML. The CKEditor module uses the framework provided by the <a href=":text_editor">Text Editor module</a>. It requires JavaScript to be enabled in the browser. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the CKEditor module</a> and the <a href=":cke_url">CKEditor website</a>.
ru: Модуль CKEditor предоставляет очень доступный, удобный визуальный редактор и добавляет панель инструментов к текстовым полям. Пользователи могут использовать кнопки для форматирования контента и для создания семантически правильного и корректного HTML. Модуль CKEditor использует структуру предоставленную модулем <a href=":text_editor">Text Editor</a>. Необходим включенный JavaScript в браузере. Дополнительную информацию смотрите в <a href=":doc_url">онлайн документации модуля CKEditor</a> и на сайте <a href=":cke_url">CKEditor</a>.

en: CKEditor has to be enabled and configured separately for individual text formats from the <a href=":formats">Text formats and editors page</a> because the filter settings for each text format can be different. For more information, see the <a href=":text_editor">Text Editor help page</a> and <a href=":filter">Filter help page</a>.
ru: CKEditor должен быть включен и настроен для каждого текстового формата на странице <a href=":formats">Текстовые форматы и редакторы</a>, потому что параметры фильтров для каждого текстового формата могут отличаться. Дополнительную информацию смотрите на страницах <a href=":text_editor">Справка о текстовом редакторе</a> и <a href=":filter">Справка о фильтрах</a>.

en: CKEditor only allow users to format content in accordance with the filter configuration of the specific text format. If a text format excludes certain HTML tags, the corresponding toolbar buttons are not displayed to users when they edit a text field in this format. For more information see the <a href=":filter">Filter help page</a>.
ru: CKEditor позволяет пользователям форматировать материал, согласно конфигурации фильтров выбранного текстового формата. Если текстовый формат исключает определенные HTML-теги, соответствующие кнопки не будут отображаться на панели инструментов во время редактирования поля с данным текстовым форматом. Дополнительную информацию смотрите на странице <a href=":filter">Справка про фильтры</a>.

en: The built in WYSIWYG editor (CKEditor) comes with a number of <a href=":features">accessibility features</a>. CKEditor comes with built in <a href=":shortcuts">keyboard shortcuts</a>, which can be beneficial for both power users and keyboard only users.
ru: Встроенный WYSIWYG-редактор (CKEditor) поставляется с несколькими <a href=":features">специальными возможностями</a>. Также в CKEditor присутствуют <a href=":shortcuts">клавиатурные сокращения</a>, которые могут пригодиться как для опытных пользователей, так и для пользователей, использующих только клавиатуру.

en: The Color module allows users with the <em>Administer site configuration</em> permission to change the color scheme (color of links, backgrounds, text, and other theme elements) of compatible themes. For more information, see the <a href=":color_do">online documentation for the Color module</a>.
ru: Модуль Color позволяет пользователям с правами <em>Управление настройками сайта</em> изменять цветовую схему  (цвет ссылок, фона, текста, и других элементов) совместимых тем. Дополнительную информацию смотрите <a href=":color_do">онлайн документацию модуля Color</a>.

en: To change the color settings, select the <em>Settings</em> link for your theme on the <a href=":appearance">Appearance</a> page. If the color picker does not appear then the theme is not compatible with the Color module.
ru: Чтобы изменить настройки цвета, выберите <em>Настройки</em> для своей темы на странице <a href=":appearance">Внешний вид</a>. Если палитра цветов не отображается, тема не совместима с модулем Color.

en: The Comment module allows users to comment on site content, set commenting defaults and permissions, and moderate comments. For more information, see the <a href=":comment">online documentation for the Comment module</a>.
ru: Модуль комментариев позволяет пользователям комментировать материалы на сайте, установить возможность комментирования по умолчанию, права на работу с комментариями и управлять комментариями. Подробнее на странице <a href=":comment">Онлайн документация к модулю комментариев</a>.

en: Enabling commenting
ru: Включение комментирования

en: Comment functionality can be enabled for any entity sub-type (for example, a <a href=":content-type">content type</a>) by adding a <em>Comments</em> field on its <em>Manage fields page</em>. Adding or removing commenting for an entity through the user interface requires the <a href=":field_ui">Field UI</a> module to be enabled, even though the commenting functionality works without it. For more information on fields and entities, see the <a href=":field">Field module help page</a>.
ru: Функционал модуля Comment можно включить для любого подтипа сущности (например <a href=":content-type">тип контента</a>), добавив поле <em>Комментарии</em> на его странице управлении полями. Добавление или удаление комментариев для сущности через пользовательский интерфейс требует включения модуля <a href=":field_ui">Field UI</a>, несмотря на то, что функционал комментариев работает без него. Дополнительную информацию о полях и объектах смотрите на <a href=":field">справочной странице модуля Field</a>.

en: Configuring commenting settings
ru: Настройка параметров комментирования

en: Commenting settings can be configured by editing the <em>Comments</em> field on the <em>Manage fields page</em> of an entity type if the <em>Field UI module</em> is enabled. Configuration includes the label of the comments field, the number of comments to be displayed, and whether they are shown in threaded list. Commenting can be be configured as: <em>Open</em> to allow new comments, <em>Closed</em> to view existing comments, but prevent new comments, or <em>Hidden</em> to hide existing comments and prevent new comments. Changing this configuration for an entity type will not change existing entity items.
ru: Настройка комментирования может быть выполнена через редактирование поля <em>Комментарии</em> на странице <em>Управление полями</em> для типа сущности, если включен <em>модуль Field UI</em>. Конфигурация включает в себя метку поля комментария, количество комментариев для показа, возможность их показа в виде древовидного списка. Комментирование может иметь следующие состояния: <em>Открыто</em>, когда новые новые комментарии разрешены; <em>Закрыто</em>, когда разрешено просматривать имеющиеся комментарии, но запрещено добавлять новые, или <em>Скрыто </em>, когда убраны имеющиеся комментарии и запрещено добавлять новые. Изменение данной конфигурации для типа сущности не изменит уже имеющиеся экземпляры сущности.

en: Users with the appropriate permissions can override the default commenting settings of an entity type when they create an item of that type.
ru: Пользователи с соответствующими правами могут переопределить настройки комментирования по умолчанию для типа сущности при создании ее экземпляра.

en: Comments from users who have the <em>Skip comment approval</em> permission are published immediately. All other comments are placed in the <a href=":comment-approval">Unapproved comments</a> queue, until a user who has permission to <em>Administer comments and comment settings</em> publishes or deletes them. Published comments can be bulk managed on the <a href=":admin-comment">Published comments</a> administration page. When a comment has no replies, it remains editable by its author, as long as the author has <em>Edit own comments</em> permission.
ru: Комментарии публикуются сразу от пользователей, которые имеют право <em>пропускать проверку комментария</em> . Все остальные комментарии распогалаются на странице <a href=":comment-approval">Непроверенные комментарии</a>, пока пользователь который имеет разрешение <em>управлять комментариями и настройками комментариев</em> опубликует или удалит их. Опубликованные комментарии могут быть массово изменены на странице <a href=":admin-comment">Опубликованные комментарии</a>. Когда комментарий не имеет ответов, автор комментария может редактировать его, если имеет разрешение <em>редактировать собственные комментарии</em>.

en: In reply to @parent_title by @parent_username
ru: Ответ на @parent_title от @parent_username

en: Name for @anonymous
ru: Имя для @anonymous

en: <a href=":login">Log in</a> or <a href=":register">register</a> to post comments
ru: <a href=":login">Войдите</a> или <a href=":register">зарегистрируйтесь</a>, чтобы оставлять комментарии

en: <a href=":login">Log in</a> to post comments
ru: <a href=":login">Войдите</a>, чтобы оставлять комментарии

en: Select the Comment type to use for this comment field. Manage the comment types from the <a href=":url">administration overview page</a>.
ru: Выберите тип комментария для использования этого поля комментария. Вы можете управлять типами комментариев на странице <a href=":url">обзорная страница управления</a>.

en: The Configuration Manager module provides a user interface for importing and exporting configuration changes between installations of your website in different environments. Configuration is stored in YAML format. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the Configuration Manager module</a>.
ru: Модуль Configuration Manager предоставляет пользовательский интерфейс для импорта и экспорта изменений настроек между установленными версиями вашего сайта в различных окружениях. Настройки хранятся в формате YAML. Дополнительную информацию смотрите в  <a href=":url">онлайн документации модуля Configuration Manager</a>.

en: You can create and download an archive consisting of all your site's configuration exported as <em>*.yml</em> files on the <a href=":url">Export</a> page.
ru: Вы можете создать и загрузить архив, который содержит конфигурацию всего сайта, экспортированную в файлы <em>*.yml</em> на странице <a href=":url">Экспорт</a>.

en: You can upload a full site configuration from an archive file on the <a href=":url">Import</a> page. When importing data from a different environment, the site and import files must have matching configuration values for UUID in the <em>system.site</em> configuration item. That means that your other environments should initially be set up as clones of the target site. Migrations are not supported.
ru: Вы можете выгрузить полную конфигурацию сайта из файла архива на странице <a href=":url">Импорт</a>. При импорте данных из другого окружения у сайта и импортируемых файлов должны совпадать конфигурационные значения для UUID в элементе конфигурации <em>system.site</em>. Это означает, что другие окружения должны быть изначально настроены как клоны целевого сайта. Переносы не поддерживаются.

en: You can review differences between the active configuration and an imported configuration archive on the <a href=":synchronize">Synchronize</a> page to ensure that the changes are as expected, before finalizing the import. The Synchronize page also shows configuration items that would be added or removed.
ru: Вы можете посмотреть различия между активной конфигурацией и архивом импортируемой конфигурации на странице <a href=":synchronize">Синхронизировать</a>, чтобы убедиться в ожидаемых изменениях перед выполнением импорта. Страница "Синхронизировать" также отображает элементы конфигурации, которые будут добавлены или удалены.

en: You can export a single configuration item by selecting a <em>Configuration type</em> and <em>Configuration name</em> on the <a href=":single-export">Single export</a> page. The configuration and its corresponding <em>*.yml file name</em> are then displayed on the page for you to copy.
ru: Вы можете экспортировать один элемент конфигурации, если выберите <em>тип конфигурации</em> и <em>имя конфигурации</em> на странице <a href=":single-export">Одиночный экспорт</a>. Конфигурация и ее соответствующее <em>*.yml имя файла</em> будут отображены на странице, чтобы вы смогли их скопировать.

en: You can import a single configuration item by pasting it in YAML format into the form on the <a href=":single-import">Single import</a> page.
ru: Вы можете импортировать одиночную запись конфигурации через вставку в YAML формате в форму на странице <a href=":single-import">Одиночный импорт</a>.

en: Export and download the full configuration of this site as a gzipped tar file.
ru: Экспортировать и скачать полную конфигурацию этого сайта в одном файле формата tar.gz.

en: Choose a configuration item to display its YAML structure.
ru: Выберите элемент конфигурации для отображения его YAML-структуры.

en: Import a single configuration item by pasting its YAML structure into the text field.
ru: Импортировать элемент конфигурации путём вставки его YAML-структуры в текстовое поле.

en: Full archive
ru: Полный архив

en: Single item
ru: Один элемент

en: Staged
ru: Подготовленная

en: The following items in your active configuration have changes since the last import that may be lost on the next import.
ru: Следующие элементы в вашей активной конфигурации имеют изменения с момента последнего импорта, так что они могут быть потеряны при следующем импорте.

en: @collection configuration collection
ru: Конфигурационная коллекция @collection

en: @source_name to @target_name
ru: @source_name в @target_name

en: The Configuration Translation module allows you to translate configuration text; for example, the site name, vocabularies, menus, or date formats. Together with the modules <a href=":language">Language</a>, <a href=":content-translation">Content Translation</a>, and <a href=":locale">Interface Translation</a>, it allows you to build multilingual websites. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the Configuration Translation module</a>.
ru: Модуль Configuration Translation позволяет переводить текст конфигурации; например, название сайта, словари, меню или форматы даты. Вместе с модулями <a href=":language"> Language </a>, <a href=":content-translation">Content Translation</a> и <a href=":locale">Interface Translation</a> позволяет создавать многоязычные сайты. Для получения дополнительной информации см. <a href=":doc_url"> онлайн документацию для модуля Configuration Translation</a>.

en: In order to translate configuration, the website must have at least two <a href=":url">languages</a>.
ru: Чтобы переводить конфигурацию, сайт должен иметь по крайней мере два <a href=":url">языка</a>.

en: Users with the <em>Translate user edited configuration</em> permission can access the configuration translation overview, and manage translations for specific languages. The <a href=":translation-page">Configuration translation</a> page shows a list of all configuration text that can be translated, either as individual items or as lists. After you click on <em>Translate</em>, you are provided with a list of all languages. You can <em>add</em> or <em>edit</em> a translation for a specific language. Users with specific configuration permissions can also <em>edit</em> the text for the site's default language. For some configuration text items (for example for the site information), the specific translation pages can also be accessed directly from their configuration pages.
ru: Пользователи с разрешением <em>переводить редактируемую пользователем конфигурацию</em> имеют доступ к обзору перевода конфигурации и управлению переводами на другие языки. На странице <a href=":translation-page">перевод конфигурации</a> показан лист всех текстов конфигурации, которые могут быть переведены, как отдельные элементы или как списки. После того как вы кликните на <em>перевести</em>, вам будет предоставлен список всех языков. Вы можете <em>добавить</em> или <em>изменить</em> перевод для конкретного языка. Пользователи с конкретными разрешениями могут также <em>редактировать</em> текст для языка сайта по умолчанию. Для некоторых текстов элементов конфигурации (например для информации о сайте), конкретные страницы переводов могут быть доступны прямо на этих же страницах.

en: You can choose to translate date formats on the <a href=":translation-page">Configuration translation</a> page. This allows you not only to translate the label text, but also to set a language-specific <em>PHP date format</em>.
ru: Вы можете перевести форматы дат на странице <a href=":translation-page">Перевод конфигурации</a>. Это позволит вам перевести не только текст заголовков, но также установить специфический <em>PHP формат даты</em>.

en: The Contact module allows visitors to contact registered users on your site, using the personal contact form, and also allows you to set up site-wide contact forms. For more information, see the <a href=":contact">online documentation for the Contact module</a>.
ru: Модуль Контакты позволяет посетителям связаться с зарегистрированным пользователем на вашем сайте, используя персональную форму контактов, также позволяет вам установить контактную форму для всего сайта. Больше информации на странице <a href=":contact">онлайн документация по модулю Контакт</a>.

en: On the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields and display of the personal contact form, and you can set up one or more site-wide contact forms. Each site-wide contact form has a machine name, a label, and one or more defined recipients; when a site visitor submits the form, the field values are sent to those recipients.
ru: На <a href=":contact_admin"> странице контактных форм </a> вы можете настроить поля и отображение личной формы контакта, а также настроить одну или несколько контактных форм для всего сайта. Каждая контактная форма для всего сайта имеет имя машины, метку и одного или нескольких определенных получателей; когда посетитель сайта отправляет форму, значения полей отправляются этим получателям.

en: One site-wide contact form can be designated as the default contact form. If you choose to designate a default form, the <em>Contact</em> menu link in the <em>Footer</em> menu will link to it. You can modify this link from the <a href=":menu-settings">Menus page</a> if you have the Menu UI module installed. You can also create links to other contact forms; the URL for each form you have set up has format <em>contact/machine_name_of_form</em>.
ru: Одна контактная форма для всего сайта может быть назначена в качестве контактной формы по умолчанию. Если вы решите назначить форму по умолчанию, ссылка на меню <em>Контакт</em> в меню <em>Нижний колонтитул</em> будет указывать на нее. Вы можете изменить эту ссылку на <a href=":menu-settings">странице меню</a>, если у вас установлен модуль меню UI. Вы также можете создавать ссылки на другие контактные формы; URL для каждой настроенной вами формы имеет формат <em>contact/machine_name_of_form</em>.

en: From the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields to be shown on contact forms, including their labels and help text. If you would like other content (such as text or images) to appear on a contact form, use a block. You can create and edit blocks on the <a href=":blocks">Block layout page</a>, if the Block module is installed.
ru: На <a href=":contact_admin"> странице контактных форм </a> вы можете настроить поля, которые будут отображаться в контактных формах, включая их метки и текст справки. Если вы хотите, чтобы в контактной форме отображался другой контент (например, текст или изображения), используйте блок. Вы можете создавать и редактировать блоки на <a href=":blocks">странице макета блока</a>, если установлен модуль блокировки.

en: @sender-name (@sender-url) sent a message using the contact form at @form-url.
ru: @sender-name (@sender-url) отправил сообщение, используя контактную форму по ссылке @form-url.

en: Hello @recipient-name,
ru: Здравствуйте, @recipient-name,

en: @sender-name (@sender-url) has sent you a message via your contact form at @site-name.
ru: @sender-name (@sender-url) отправил вам сообщение через вашу контактную форму на сайте @site-name.

en: If you don't want to receive such emails, you can change your settings at @recipient-edit-url.
ru: Если вы не желаете получать подобные электронные сообщения, то измените настройки на странице @recipient-edit-url.

en: @name (not verified)
ru: @name (не подтвержден)

en: The contact form has not been configured. <a href=":add">Add one or more forms</a> .
ru: Контактная форма ещё не настроена. <a href=":add">Добавьте одну или несколько форм</a>.

en: The Content Translation module allows you to translate content, comments, custom blocks, taxonomy terms, users and other <a href=":field_help" title="Field module help, with background on content entities">content entities</a>. Together with the modules <a href=":language">Language</a>, <a href=":config-trans">Configuration Translation</a>, and <a href=":locale">Interface Translation</a>, it allows you to build multilingual websites. For more information, see the <a href=":translation-entity">online documentation for the Content Translation module</a>.
ru: Модуль Перевод содержимого позволяет перевести материалы, комментарии, пользовательские блоки, термины таксономии, пользователей и другие <a href=":field_help" title="Справка модуля Поля">материалы сущностей</a>. Вместе с модулями <a href=":language">Язык</a>, <a href=":config-trans">Перевод конфигурации</a> и <a href=":locale">Перевод интерфейса</a> позволит вам построить мультиязычный сайт. Больше информации смотрите на странице <a href=":translation-entity">Онлайн документация для модуля Перевод содержимого</a>.

en: In order to translate content, the website must have at least two <a href=":url">languages</a>. When that is the case, you can enable translation for the desired content entities on the <a href=":translation-entity">Content language</a> page. When enabling translation you can choose the default language for content and decide whether to show the language selection field on the content editing forms.
ru: Чтобы переводить материалы сайта, должны быть включены как минимум два <a href=":url">языка</a>. Если это условие выполнено, вы можете включить переводы для нужных материалов на странице <a href=":translation-entity">Язык содержимого</a>. При включенном переводе, вы можете установить язык по умолчанию для материалов и определить, нужно ли показывать поле для выбора языка в форме редактирования материала.

en: Before you can translate content, there must be at least two languages added on the <a href=":url">languages administration</a> page.
ru: Для возможности перевода материалов необходимо, чтобы на странице <a href=":url">Администрирование языков</a> было добавлено по крайней мере два языка.

en: To configure translation for this field, <a href=":language-settings-url">enable language support</a> for this type.
ru: Настроить перевод этого поля, <a href=":language-settings-url">включить поддержку языка</a> для этого типа.

en: <a href=":settings_url">Enable translation</a> for <em>content types</em>, <em>taxonomy vocabularies</em>, <em>accounts</em>, or any other element you wish to translate.
ru: <a href=":settings_url">Включить перевод</a> для <em>типов материалов</em>, <em>словарей таксономии</em>, <em>учётных записей</em> или  других элементов, которые желательно перевести.

en: The Contextual links module gives users with the <em>Use contextual links</em> permission quick access to tasks associated with certain areas of pages on your site. For example, a menu displayed as a block has links to edit the menu and configure the block. For more information, see the <a href=":contextual">online documentation for the Contextual Links module</a>.
ru: Модуль Contextual links предоставляет пользователям с разрешением <em>Использование контекстных ссылок</em> быстрый доступ к задачам, связанным с определёнными областями страниц на сайте. Например, меню, отображаемое в виде блока, имеет ссылки для редактирования меню и настройки блока. Для получения дополнительной информации см. <a href=":contextual">онлайн-документацию для модуля Contextual links</a>.

en: Hovering over the area of interest will temporarily make the contextual links button visible (which looks like a pencil in most themes, and is normally displayed in the upper right corner of the area). The icon typically looks like this: @picture
ru: Наведение на интересующую область временно сделает кнопку контекстных ссылок видимой (выглядит как карандаш в большинстве тем и обычно отображается в правом верхнем углу области). Иконка обычно выглядит так: @picture

en: If you have the <a href=":toolbar">Toolbar module</a> enabled, clicking the contextual links button in the toolbar (which looks like a pencil) will make all contextual links buttons on the page visible. Clicking this button again will toggle them to invisible.
ru: Если модуль <a href=":toolbar">Toolbar</a> включён, нажатие на кнопку контекстных ссылок в панели инструментов (которая выглядит как карандаш) сделает все контекстные ссылки на странице видимыми. Повторное нажатие на кнопку сделает их невидимыми.

en: The Datetime module provides a Date field that stores dates and times. It also provides the Form API elements <em>datetime</em> and <em>datelist</em> for use in programming modules. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI module help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":datetime_do">online documentation for the Datetime module</a>.
ru: Модуль Datetime предоставляет поле Date, в котором хранятся даты и время. Он также предоставляет элементы API форм <em>datetime</em> и <em>datelist</em> для использования при программировании модулей. См. <a href=":field">справку по модулю Field</a> и <a href=":field_ui">справку по модулю Field UI</a> для получения общей информации о полях, а также о том, как их создавать и управлять ими. Для получения дополнительной информации см. <a href=":datetime_do">онлайн-документацию для модуля Datetime</a>.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the Date field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ru: <em>Настройки</em> и <em>отображение</em> поля даты могут быть настроены отдельно. Смотрите больше информации на странице <a href=":field_ui">Поля пользовательский интерфейс</a> как управлять полями и их отображением.

en: Dates can be displayed using the <em>Plain</em> or the <em>Default</em> formatter. The <em>Plain</em> formatter displays the date in the <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601">ISO 8601</a> format. If you choose the <em>Default</em> formatter, you can choose a format from a predefined list that can be managed on the <a href=":date_format_list">Date and time formats</a> page.
ru: Даты могут отображаться с использованием форматера <em>Обычный</em> или <em>По умолчанию</em>. Форматер <em>Обычный</em> отображает дату в формате <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601">ISO 8601</a>. Если вы выбрали форматер <em>По умолчанию</em>, вы можете выбрать формат из предварительно определенного списка, которым можно управлять на странице <a href=":date_format_list">Форматы даты и времени</a>.

en: Date part order: @order
ru: Последовательность частей даты: @order

en: Time type: @time_type
ru: Тип времени: @time_type

en: Time increments: @increment
ru: Интервалы увеличения времени: @increment

en: The Database Logging module logs system events in the Drupal database. For more information, see the <a href=":dblog">online documentation for the Database Logging module</a>.
ru: Модуль Database Logging записывает системные события в базу данных Drupal. За дополнительной информацией обращайтесь к  <a href=":dblog">онлайн-документации модуля Database Logging</a>.

en: The Database Logging module allows you to view an event log on the <a href=":dblog">Recent log messages</a> page. The log is a chronological list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the log on a regular basis to ensure their site is working properly.
ru: Модуль Database Logging позволяет просматривать журнал событий на <a href=":dblog">странице последних сообщений журнала</a>. Журнал представляет собой хронологический список зарегистрированных событий, содержащий данные об использовании, данные о производительности, ошибки, предупреждения и оперативную информацию. Администраторы должны регулярно проверять журнал, чтобы убедиться, что их сайт работает нормально.

en: In case of errors or problems with the site, the <a href=":dblog">Recent log messages</a> page can be useful for debugging, since it shows the sequence of events. The log messages include usage information, warnings, and errors.
ru: В случае возникновения ошибок или проблем с сайтом для отладки может пригодится страница <a href=":dblog">Последние записи журнала</a>, которая отображает последовательность происходящих событий. Сообщения журнала включают в себя информацию об использовании, предупреждения и ошибки.

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
ru: Максимальное число сообщений, которые будут храниться в журнале базы данных. Необходима настройка <a href=":cron">задания cron</a>.

en: Pages which are suitable for caching are cached the first time they are requested, then the cached version is served for all later requests. Dynamic content is handled automatically so that both cache correctness and hit ratio is maintained.
ru: Страницы, которые подходят для кэширования будут закэшированы при первом запросе к ним и затем кэшированная версия будет использована для всех остальных запросов. Динамическое содержимое обрабатывается таким образом, что поддерживается и корректность кэша и процент чтений из него.

en: Internal Dynamic Page Cache
ru: Внутренний динамический кэш страниц

en: Caches pages for any user, handling dynamic content correctly.
ru: Кэширование страниц для всех пользователей, правильная обработка динамического содержимого.

en: The Text Editor module provides a framework that other modules (such as <a href=":ckeditor">CKEditor module</a>) can use to provide toolbars and other functionality that allow users to format text more easily than typing HTML tags directly. For more information, see the <a href=":documentation">online documentation for the Text Editor module</a>.
ru: Модуль Text Editor предоставляет структуру, которую другие модули (например, <a href=":ckeditor">модуль CKEditor</a>) могут использовать для предоставления панелей инструментов и других функций. Последние позволяют пользователям легко форматировать текст, а не напрямую вводить теги HTML. Для получения дополнительной информации см. <a href=":documentation">онлайн-документацию для модуля Text Editor</a>.

en: The Text Editor module provides a framework for managing editors. To use it, you also need to enable a text editor. This can either be the core <a href=":ckeditor">CKEditor module</a>, which can be enabled on the <a href=":extend">Extend page</a>, or a contributed module for any other text editor. When installing a contributed text editor module, be sure to check the installation instructions, because you will most likely need to download and install an external library as well as the Drupal module.
ru: Модуль Text Editor обеспечивает основу для управления редакторами. Чтобы использовать его, вам также нужно включить текстовый редактор. Это может быть либо основной <a href=":ckeditor">модуль CKEditor</a>, который можно включить на <a href=":extend">странице расширения</a>, либо добавленный модуль для любого другой текстовый редактор. При установке входящего в комплект модуля текстового редактора обязательно ознакомьтесь с инструкциями по установке, поскольку вам, скорее всего, потребуется загрузить и установить внешнюю библиотеку, а также модуль Drupal.

en: On the <a href=":formats">Text formats and editors page</a> you can see which text editor is associated with each text format. You can change this by clicking on the <em>Configure</em> link, and then choosing a text editor or <em>none</em> from the <em>Text editor</em> drop-down list. The text editor will then be displayed with any text field for which this text format is chosen.
ru: На <a href=":formats">странице «Форматы и редакторы текста»</a> вы можете увидеть, какой текстовый редактор связан с каждым форматом текста. Вы можете изменить это, щелкнув ссылку <em>Настроить</em>, а затем выбрав текстовый редактор или <em>нет</em> в раскрывающемся списке <em>Текстовый редактор</em>. Текстовый редактор будет отображаться с любым текстовым полем, для которого выбран этот текстовый формат.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the entity reference field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ru: <em>Настройки</em> и <em>отображение</em> поля ссылки на сущность можно настроить отдельно. См. <a href=":field_ui">справку по пользовательскому интерфейсу поля</a> для получения дополнительной информации об управлении полями и их отображением.

en: No eligible views were found. <a href=":create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href=":existing">existing view</a>.
ru: Ни одного приемлемого представления не найдено. <a href=":create">Создайте представление</a> с отображением <em>Ссылка на сущность</em> или добавьте такое отображение к <a href=":existing">уже созданному представлению</a>.

en: The Field module allows custom data fields to be defined for <em>entity</em> types (see below). The Field module takes care of storing, loading, editing, and rendering field data. Most users will not interact with the Field module directly, but will instead use the <a href=":field-ui-help">Field UI module</a> user interface. Module developers can use the Field API to make new entity types "fieldable" and thus allow fields to be attached to them. For more information, see the <a href=":field">online documentation for the Field module</a>.
ru: Модуль Field позволяет определять настраиваемые поля данных для типов <em>сущностей</em> (см. Ниже). Модуль Field заботится о сохранении, загрузке, редактировании и визуализации данных поля. Большинство пользователей не будут взаимодействовать с модулем Field напрямую, а вместо этого будут использовать <a href=":field-ui-help"> модуль Field UI </a>. Разработчики модулей могут использовать Field API, чтобы сделать новые типы сущностей «доступными для полей» и, таким образом, разрешить присоединение полей к ним. Для получения дополнительной информации см. <a href=":field"> онлайн-документацию для модуля Field </a>.

en: The Field module provides the infrastructure for fields; the field types, formatters, and widgets are provided by Drupal core or additional modules. Some of the modules are required; the optional modules can be enabled from the <a href=":modules">Extend administration page</a>. Additional fields, formatters, and widgets may be provided by contributed modules, which you can find in the <a href=":contrib">contributed module section of Drupal.org</a>.
ru: Модуль Field обеспечивает инфраструктуру для полей; типы полей, форматеры и виджеты предоставляются ядром Drupal или дополнительными модулями. Некоторые из модулей являются обязательными; необязательные модули можно включить на административной странице <a href=":modules">Расширения</a>. Дополнительные поля, средства форматирования и виджеты могут быть предоставлены дополнительными модулями, которые вы можете найти в <a href=":contrib">разделе дополнительных модулей на Drupal.org</a>.

en: The Field UI module provides an administrative user interface (UI) for managing and displaying fields. Fields can be attached to most content entity sub-types. Different field types, widgets, and formatters are provided by the modules enabled on your site, and managed by the Field module. For background information and terminology related to fields and entities, see the <a href=":field">Field module help page</a>. For more information about the Field UI, see the <a href=":field_ui_docs">online documentation for the Field UI module</a>.
ru: Модуль Field UI предоставляет административный пользовательский интерфейс (UI) для управления и отображения полей. Поля могут быть прикреплены к большинству подтипов сущности контента. Различные типы полей, виджеты и средства форматирования предоставляются модулями, включенными на вашем сайте и управляемыми модулем поля. Справочную информацию и терминологию, связанную с полями и объектами, см. На <a href=":field">странице справки модуля полей</a>. Дополнительную информацию о пользовательском интерфейсе поля см. В <a href=":field_ui_docs">онлайн-документации по модулю Field UI</a>.

en: You can add, edit, and delete view modes for entities on the <a href=":view_modes">View modes page</a>, and you can add, edit, and delete form modes for entities on the <a href=":form_modes">Form modes page</a>. Once you have defined a view mode or form mode for an entity type, it will be available on the Manage display or Manage form display page for each sub-type of that entity.
ru: Вы можете добавлять, редактировать и удалять режимы просмотра для сущностей на <a href=":view_modes">странице режимов просмотра</a>, а также добавлять, редактировать и удалять режимы форм для сущностей на <a href=":form_modes"> Страница режимов формы</a>. После того, как вы определили режим просмотра или режим формы для типа объекта, он будет доступен на странице «Управление отображением» или «Управление отображением формы» для каждого подтипа этого объекта.

en: There are two reports available that list the fields defined on your site. The <a href=":entity-list" title="Entities field list report">Entities</a> report lists all your fields, showing the field machine names, types, and the entity types or sub-types they are used on (each sub-type links to the Manage fields page). If the <a href=":views">Views</a> and <a href=":views-ui">Views UI</a> modules are enabled, the <a href=":views-list" title="Used in views field list report">Used in views</a> report lists each field that is used in a view, with a link to edit that view.
ru: Доступны два отчета, в которых перечислены поля, определенные на вашем сайте. В отчете <a href=":entity-list" title="Entities field report">Сущности</a> перечислены все ваши поля с указанием имен, типов машин, а также типов или подтипов сущностей, которые они используют. on (каждый подтип ссылается на страницу управления полями). Если включены модули <a href=":views">Views</a> и <a href=":views-ui"> Views UI </a>, заголовок <a href=":views-list" title="Используется в отчете со списком полей представлений">В отчете "Используется в представлениях"</a> перечислены все поля, используемые в представлении, со ссылкой для редактирования этого представления.

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href=":link">Manage fields</a> page.
ru: Поля ещё не созданы. Вы можете добавить новое поле на странице <a href=":link">Управление полями</a>

en: The %display_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href=":url">configure them</a>.
ru: Вид отображения %display_mode использует пользовательские настройки. Вы можете <a href=":url">настроить их</a>.

en: @size limit.
ru: Ограничение @size.

en: file from @field_name
ru: Файл из поля @field_name

en: The File module allows you to create fields that contain files. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":file_documentation">online documentation for the File module</a>.
ru: Модуль File позволяет создавать поля содержащие файлы. Смотрите страницы <a href=":field">Справка к модулю Field</a> и <a href=":field_ui">Справка к модулю Field UI</a> для получения общих сведений о создании и управлении полями. Для получения подробной информации обратитесь к <a href=":file_documentation">online документации к модулю File </a>.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the file field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ru: <em>Настройки</em> и <em>отображение</em> поля задаются независимо друг от друга. Смотрите страницу <a href=":field_ui">Справка к модулю Field UI</a> для получения информации о настройке и отображении полей.

en: Uploaded files can either be stored as <em>public</em> or <em>private</em>, depending on the <a href=":file-system">File system settings</a>. For more information, see the <a href=":system-help">System module help page</a>.
ru: Отгруженные файлы могут быть сохранены как  <em>общедоступные</em> или <em>личные</em>, в зависимости от <a href=":file-system">настроек файловой системы</a>. Больше информация на странице <a href=":system-help">Справка модуля System</a>.

en: Files in the @name field were unable to be uploaded.
ru: Файлы в поле @name, которые не могут быть загружены.

en: The file used in the @name field may not be referenced.
ru: На файл, использованный в поле @name, невозможно ссылаться.

en: The file referenced by the @name field does not exist.
ru: Файл, на который ссылается поле @name, не существует.

en: You can create and edit text formats on the <a href=":formats">Text formats page</a> (if the Text Editor module is enabled, this page is named Text formats and editors). One text format is included by default: Plain text (which removes all HTML tags). Additional text formats may be created during installation. You can create a text format by clicking "<a href=":add_format">Add text format</a>".
ru: Вы можете создавать и редактировать текстовые форматы на <a href=":formats"> странице «Текстовые форматы» </a> (если включен модуль «Текстовый редактор», эта страница называется «Форматы и редакторы текста»). Один текстовый формат включен по умолчанию: обычный текст (который удаляет все теги HTML). Дополнительные текстовые форматы могут быть созданы во время установки. Вы можете создать текстовый формат, нажав "<a href=":add_format"> Добавить текстовый формат </a>".

en: Use the <a href=":url">@label</a> text format
ru: Используйте текстовый формат <a href=":url">@label</a>

en: For more information see W3C's <a href=":html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
ru: За дополнительной информацией обратитесь к <a href=":html-specifications">Спецификации HTML</a> от W3C  или используйте предпочтительную поисковую систему для поиска других сайтов с объяснением HTML.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href=":html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
ru: Если возникают проблемы, попробуйте использовать мнемонические символы HTML, например, &amp;amp для символа амперсанда &amp;. Полный список мнемонических символов смотрите на странице спецификации HTML о <a href=":html-entities">мнемониках</a>. Некоторые доступные символы:

en: Limit allowed HTML tags and correct faulty HTML
ru: Ограничить разрешённые HTML-теги и исправить ошибочный HTML

en: The Forum module adds and uses a content type called <em>Forum topic</em>. For background information on content types, see the <a href=":node_help">Node module help page</a>.
ru: Модуль Форум добавляет и использует тип материалов <em>Тема форума </em>. Общую информацию о типах материалов смотрите на странице <a href=":node_help">Справка модуля Node</a>.

en: For more information, see the <a href=":forum">online documentation for the Forum module</a>.
ru: Подробнее в <a href=":forum">онлайн-документации модуля Форум</a>.

en: Visit the <a href=":forums">Forums page</a> to set up containers and forums to hold your discussion topics.
ru: Для настройки контейнеров и форумов с темами обсуждения посетите страницу <a href=":forums">Форумы</a>

en: The <a href=":create-topic">Forum topic</a> link on the <a href=":content-add">Add content</a> page creates the first post of a new threaded discussion, or thread.
ru: Ссылка <a href=":create-topic">тема форума</a> на странцие <a href=":content-add">добавить материал</a> создает первое сообщение нового обсуждения.

en: Enabling the Forum module provides a default <em>Forums</em> menu item in the Tools menu that links to the <a href=":forums">Forums page</a>.
ru: Включение модуля Forum обеспечивает элемент меню <em>Форумы</em> по умолчанию в меню Сервис, который ссылается на <a href=":forums">страницу форумов</a>.

en: Adjust the display of your forum topics. Organize the forums on the <a href=":forum-structure">forum structure page</a>.
ru: Настройте отображение тем форума. Упорядочить форумы можно на странице <a href=":forum-structure">Структура форумов</a>.

en: To uninstall Forum, first delete all <a href=":url">%vocabulary</a> terms
ru: Для удаления модуля форума, сначала удалите все термины словаря <a href=":url">%vocabulary</a>

en: No containers or forums available. <a href=":container">Add container</a> or <a href=":forum">Add forum</a>.
ru: Нет доступных контейнеров или форумов. <a href=":container">Добавьте контейнер</a> или <a href=":forum">добавьте форум</a>.

en: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> is a format that supports the linking required for hypermedia APIs.
ru: <a href=":hal_spec">Гипертекстовый язык приложений (Hypertext Application Language)</a> это формат, который поддерживает ссылки требуемые для гипермедиа API.

en: This module adds support for serializing entities (such as content items, taxonomy terms, etc.) to the JSON version of HAL. For more information, see the <a href=":hal_do">online documentation for the HAL module</a>.
ru: Этот модуль добавляет поддержку сериализованных сущностей (таких как типы материалов, термины таксономии, и т.д.) в JSON версию HAL. За дополнительной информацией обратитесь к <a href=":hal_do">онлайн-документацию модуля HAL</a>.

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href=":admin">Administration page</a>, where you may <a href=":config">customize and configure</a> all aspects of your website.
ru: <strong>Настроить ваш сайт</strong> Когда вы авторизованы, перейдите на <a href=":admin">Страницу администрирования</a>, чтобы получить возможность <a href=":config">настроить</a> все аспекты сайта.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href=":modules">Extend page</a> and enable modules that suit your specific needs. You can find additional modules at the <a href=":download_modules">Drupal.org modules page</a>.
ru: <strong>Дополнительный функционал</strong> Перейдите на страницу <a href=":modules">Расширения</a> и включите необходимый вам модуль. Вы можете найти большое количество модулей на <a href=":download_modules"> на сайте Drupal.org</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href=":themes">Appearance page</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href=":download_themes">Drupal.org themes page</a>.
ru: <strong>Настроить внешний вид сайта</strong> Для изменения отображения сайта перейдите на <a href=":themes">Страницу оформления</a>. Вы сможете выбрать одну из предустановленных тем оформления или скачать дополнительную со <a href=":download_themes">Страницы с темами оформления на сайте Drupal.org</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you may <a href=":content">add new content</a> to your website.
ru: <strong>Начать публикацию содержимого</strong> Наконец-то, вы можете <a href=":content">добавить новое содержимое</a> на ваш сайт.

en: The Help module generates <a href=":help-page">Help reference pages</a> to guide you through the use and configuration of modules, and provides a Help block with page-level help. The reference pages are a starting point for <a href=":handbook">Drupal.org online documentation</a> pages that contain more extensive and up-to-date information, are annotated with user-contributed comments, and serve as the definitive reference point for all Drupal documentation. For more information, see the <a href=":help">online documentation for the Help module</a>.
ru: Модуль Help создает <a href=":help-page"> справочные страницы справки </a>, чтобы помочь вам в использовании и настройке модулей, и предоставляет блок справки со справкой на уровне страницы. Справочные страницы являются отправной точкой для <a href=":handbook"> онлайновой документации Drupal.org </a>, которая содержит более обширную и актуальную информацию, снабжена комментариями, предоставленными пользователями, и служит окончательный ориентир для всей документации Drupal. Для получения дополнительной информации см. <a href=":help"> онлайн-документацию для модуля Help</a>.

en: The Help module displays explanations for using each module listed on the main <a href=":help">Help reference page</a>.
ru: Модуль Help отображает пояснения по использованию каждого модуля, перечисленного на главной <a href=":help">справочной странице справки</a>.

en: Page-specific help text provided by modules is displayed in the Help block. This block can be placed and configured on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ru: Текст справки для конкретной страницы, предоставляемый модулями, отображается в блоке справки. Этот блок можно разместить и настроить на <a href=":blocks">странице макета блока</a>.

en: The History module keeps track of which content a user has read. It marks content as <em>new</em> or <em>updated</em> depending on the last time the user viewed it. History records that are older than one month are removed during cron, which means that content older than one month is always considered <em>read</em>. The History module does not have a user interface but it provides a filter to <a href=":views-help">Views</a> to show new or updated content. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the History module</a>.
ru: Модуль Help хранит информацию о том, какое содержимое было просмотрено пользователем. Это помечает содержимое меткой "новое" или "обновлено", в зависимости от того, когда содержимое было просмотрено пользователем. Записи истории старше одного месяца удаляются через cron, это означает что содержимое старше одного месяца всегда определяется как "прочитанное". Модуль истории не имеет пользовательского интерфейса, но предоставляет фильтр для <a href=":views-help">Представлений</a> для показа нового или обновленного содержимого.  Для дополнительной информации просмотрите <a href=":url">онлайн-документацию модуля Help</a>.

en: image from @field_name
ru: изображение из @field_name

en: The Image module allows you to create fields that contain image files and to configure <a href=":image_styles">Image styles</a> that can be used to manipulate the display of images. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for terminology and general information on entities, fields, and how to create and manage fields. For more information, see the <a href=":image_documentation">online documentation for the Image module</a>.
ru: Модуль Image позволяет создавать поля, содержащие файлы изображений, и настраивать <a href=":image_styles"> стили изображений </a>, которые можно использовать для управления отображением изображений. См. <a href=":field"> справку по полевому модулю </a> и <a href=":field_ui"> справку по пользовательскому интерфейсу поля </a> для получения терминологии и общей информации о сущностях, полях и о том, как создавать и управлять полями. Для получения дополнительной информации см. <a href=":image_documentation"> онлайн-документацию по модулю изображения </a>.

en: The concept of image styles is that you can upload a single image but display it in several ways; each display variation, or <em>image style</em>, is the result of applying one or more <em>effects</em> to the original image. As an example, you might upload a high-resolution image with a 4:3 aspect ratio, and display it scaled down, square cropped, or black-and-white (or any combination of these effects). The Image module provides a way to do this efficiently: you configure an image style with the desired effects on the <a href=":image">Image styles page</a>, and the first time a particular image is requested in that style, the effects are applied. The resulting image is saved, and the next time that same style is requested, the saved image is retrieved without the need to recalculate the effects. Drupal core provides several effects that you can use to define styles; others may be provided by contributed modules.
ru: Концепция стилей изображения заключается в том, что вы можете загрузить одно изображение, но отобразить его несколькими способами; Каждый вариант отображения, или <em>стиль изображения</em>, является результатом применения одного или нескольких <em>эффектов</em> к исходному изображению. Например, вы можете загрузить изображение высокого разрешения с соотношением сторон 4:3 и отобразить его в уменьшенном, квадратном или черно-белом режиме (или любую комбинацию этих эффектов). Модуль Image предоставляет способ сделать это эффективно: вы настраиваете стиль изображения с желаемыми эффектами на <a href=":image">странице стилей изображения</a>, и при первом запросе определенного изображения в этом стиль, эффекты применяются. Полученное изображение сохраняется, и при следующем запросе того же стиля сохранённое изображение извлекается без необходимости пересчитывать эффекты. Ядро Drupal предоставляет несколько эффектов, которые вы можете использовать для определения стилей; другие могут быть предоставлены добавленными модулями.

en: When you create an image field, you will need to choose whether the uploaded images will be stored in the public or private file directory defined in your settings.php file and shown on the <a href=":file-system">File system page</a>. This choice cannot be changed later. You can also configure your field to store files in a subdirectory of the public or private directory; this setting can be changed later and can be different for each entity sub-type using the field. For more information on file storage, see the <a href=":system-help">System module help page</a>.
ru: Когда вы создаёте поле изображения, вам нужно будет выбрать, будут ли загруженные изображения храниться в общедоступном или личном каталоге файлов, определённом в вашем файле settings.php и показанном на странице <a href=":file-system">Файловая система</a>. Этот выбор не может быть изменен позже. Вы также можете настроить своё поле для хранения файлов в подкаталоге публичного или частного каталога; этот параметр может быть изменен позже и может отличаться для каждого подтипа объекта с использованием поля. Подробнее о хранилище файлов см. на <a href=":system-help"> странице справки по системному модулю </a>.

en: There are currently no styles. <a href=":url">Add a new one</a>.
ru: Стили сейчас отсутствуют. <a href=":url">Добавить новый</a>.

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
ru: Значения высоты и ширина должны быть указаны в поле @name.

en: The primary identifier for an image style.
ru: Основной идентификатор для стиля изображения.

en: The style machine name.
ru: Машинное имя стиля.

en: The style administrative name.
ru: Административное имя стиля.

en: You can add languages on the <a href=":language_list">Languages</a> page by selecting <em>Add language</em> and choosing a language from the drop-down menu. This language is then displayed in the languages list, where it can be configured further. If the <a href=":interface">Interface translation module</a> is enabled, and the <em>translation server</em> is set as a translation source, then the interface translation for this language is automatically downloaded as well.
ru: Вы можете добавить языки на странице <a href=":language_list"> Языки </a>, выбрав <em> Добавить язык </em> и выбрав язык в раскрывающемся меню. Этот язык затем отображается в списке языков, где его можно настроить в дальнейшем. Если <a href=":interface"> Модуль перевода интерфейса </a> включен, а <em> сервер перевода </em> установлен в качестве источника перевода, то перевод интерфейса для этого языка автоматически загружается также.

en: By default, content is created in the site's default language and no language selector is displayed on content creation pages. On the <a href=":content_language">Content language</a> page you can customize the language configuration for any supported content entity on your site (for example for content types or menu links). After choosing an entity, you are provided with a drop-down menu to set the default language and a check-box to display language selectors.
ru: По умолчанию материал создается на языке сайта по умолчанию, и на страницах создания материала не отображается селектор языка. На странице <a href=":content_language"> Язык материала </a> вы можете настроить языковую конфигурацию для любой поддерживаемой сущности материала на сайте (например, для типов материала или ссылок меню). После выбора объекта вам предоставляется раскрывающееся меню для установки языка по умолчанию и флажок для отображения переключателей языка.

en: If the Block module is enabled, then you can add a language switcher block on the <a href=":blocks">Block layout</a> page to allow users to switch between languages.
ru: Если модуль Block включен, то вы можете добавить блок переключения языка на странице <a href=":blocks">Схема блоков</a>, чтобы пользователи могли переключаться между языками.

en: If the Block module is enabled, then the Language module allows you to set the visibility of a block based on selected languages on the <a href=":blocks">Block layout</a> page.
ru: Если модуль Block включен, то модуль Language позволяет настроить видимость блока на основе выбранных языков на странице <a href=":blocks">Схема блоков</a>.

en: The <a href=":detection">Detection and selection</a> page provides several methods for deciding which language is used for displaying interface text. When a method detects and selects an interface language, then the following methods in the list are not applied. You can order them by importance, with your preferred method at the top of the list, followed by one or several fall-back methods.
ru: Страница <a href=":detection">Определение и выбор </a> предоставляет несколько методов для определения того, какой язык используется для отображения текста интерфейса. Когда метод определяет и выбирает язык интерфейса, следующие методы в списке не применяются. Вы можете упорядочить их по важности, выбрав предпочитаемый метод в верхней части списка, а затем один или несколько резервных методов.

en: <em>Browser</em> sets the interface language based on the browser's language settings. Since browsers use different language codes to refer to the same languages, you can add and edit languages codes to map the browser language codes to the <a href=":language_list">language codes</a> used on your site.
ru: <em>Браузер</em> устанавливает язык интерфейса на основе языковых настроек браузера. Поскольку браузеры используют разные языковые коды для обозначения одних и тех же языков, вы можете добавлять и редактировать языковые коды для сопоставления языковых кодов браузера с <a href=":language_list">языковыми кодами</a>, используемыми на вашем сайте.

en: Reorder the configured languages to set their order in the language switcher block and, when editing content, in the list of selectable languages. This ordering does not impact <a href=":detection">detection and selection</a>.
ru: Определите порядок языков ниже. Данный порядок будет использоваться при редактировании материалов в поле выбора языка. Этот порядок не влияет на <a href=":detection">определение и выбор</a>.

en: The site default language can also be set. It is not recommended to change the default language on a working site. <a href=":language-detection">Configure the Selected language</a> setting on the detection and selection page to change the fallback language for language selection.
ru: Также может быть задан язык сайта по умолчанию. Не рекомендуется изменять язык сайта по умолчанию на работающих сайтах. На странице <a href=":language-detection"> Определения и выбора языка</a> Вы можете задать настройки  выбора языка при определенных условиях.

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Be aware that some language detection methods are unreliable under certain conditions, such as browser detection when page-caching is enabled and a user is not currently logged in. Define the order of evaluation of language detection methods on this page. The default language can be changed in the <a href=":admin-change-language">list of languages</a>.
ru: Определите, как решить, какой язык используется для отображения элементов страницы (прежде всего текста, предоставляемого модулями, такого как метки полей и текст справки). Это решение принимается путем оценки ряда методов обнаружения языков; первый метод обнаружения, который получит результат, определит, какой язык используется для этого типа текста. Имейте в виду, что некоторые методы определения языка ненадежны при определенных условиях, таких как обнаружение в браузере, когда включено кэширование страниц, и пользователь не вошел в систему. Определите порядок оценки методов определения языка на этой странице. Язык по умолчанию можно изменить в <a href=":admin-change-language">списке языков</a>.

en: Browsers use different language codes to refer to the same languages. Internally, a best effort is made to determine the correct language based on the code that the browser sends. You can add and edit additional mappings from browser language codes to <a href=":configure-languages">site languages</a>.
ru: Браузеры используют различные языковые коды для одних и тех же языков. Лучший вариант - задать внутреннее определение корректных языковых кодов на основе кодов, посылаемых браузерами. Здесь Вы можете добавить и редактировать дополнительные соответствия языковых кодов браузера и выбранных <a href=":configure-languages">языков</a>.

en: Changing the selected language here (and leaving this option as the last among the detection and selection options) is the easiest way to change the fallback language for the website, if you need to change how your site works by default (e.g., when using an empty path prefix or using the default domain). <a href=":admin-change-language">Changing the site's default language</a> itself might have other undesired side effects.
ru: Измените выбранный язык здесь (и оставьте данную опцию как последний метод обнаружения и выбора языка) - это простейший способ для задания языка по умолчанию для вашего сайта (например, когда Вы не используете префикс пути или языковой домен). <a href=":admin-change-language">Изменение языка по умолчанию для сайта</a> может дать другие нежелательные побочные эффекты.

en: Explanation of the language options is found on the <a href=":languages_list_page">languages list page</a>.
ru: Пояснение настроек языка находится на странице <a href=":languages_list_page">список языков</a>.

en: Site's default language (@language)
ru: Язык сайта по умолчанию (@language)

en: Use one of the language switcher blocks to allow site visitors to switch between languages. You can enable these blocks on the <a href=":block-admin">block administration page</a>.
ru: Используйте один из блоков переключения языка, чтобы позволить посетителям сайта переключаться между языками. Вы можете включить эти блоки на <a href=":block-admin">странице администрирования блоков</a>.

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
ru: Для оперативной совместимости используйте языковые коды <a href=":w3ctags">заданные W3C</a>. <em>Примеры: "en", "en-gb" и "zh-hant".</em>

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
ru: %field должно быть допустимым языковым тегом, как <a href=":url">определено W3C</a>.

en: The prefix may only be left blank for the <a href=":url">selected detection fallback language.</a>
ru: Префикс можно оставить пустым только для <a href=":url"> выбранного языка восстановления обнаружения. </a>

en: The Link module allows you to create fields that contain internal or external URLs and optional link text. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":link_documentation">online documentation for the Link module</a>.
ru: Модуль Link позволяет создавать поля, содержащие внутренние или внешние URL-адреса и необязательный текст ссылки. См. <a href=":field"> справку по полевому модулю </a> и <a href=":field_ui"> справку по пользовательскому интерфейсу поля </a> для получения общей информации о полях и о том, как их создавать и управлять ими. Для получения дополнительной информации см. <a href=":link_documentation"> онлайн-документацию для модуля Link </a>.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the link field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ru: <em>Настройки</em> и <em>отображение</em> поля ссылки можно настроить отдельно. См. <a href=":field_ui">справку по пользовательскому интерфейсу поля</a> для получения дополнительной информации о том, как управлять полями и их отображением.

en: One translation file could not be checked. <a href=":url">See the log</a> for details. | @count translation files could not be checked. <a href=":url">See the log</a> for details.
ru[0]: Один файл переводов невозможно проверить. Подробности в <a href=":url">журнале</a>.
ru[1]: @count файла переводов невозможно проверить. Подробности в <a href=":url">журнале</a>.
ru[2]: @count файлов переводов невозможно проверить. Подробности в <a href=":url">журнале</a>.

en: One translation file could not be imported. <a href=":url">See the log</a> for details. | @count translation files could not be imported. <a href=":url">See the log</a> for details.
ru[0]: Один файл переводов невозможно импортировать. Подробности в <a href=":url">журнале</a>.
ru[1]: @count файла переводов невозможно импортировать. Подробности в <a href=":url">журнале</a>.
ru[2]: @count файлов переводов невозможно импортировать. Подробности в <a href=":url">журнале</a>.

en: One translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. <a href=":url">See the log</a> for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. <a href=":url">See the log</a> for details.
ru[0]: Одна строка перевода была пропущена из-за недопустимого или повреждённого HTML. Подробности в <a href=":url">журнале</a>.
ru[1]: @count строки перевода были пропущены из-за недопустимого или повреждённого HTML. Подробности в <a href=":url">журнале</a>.
ru[2]: @count строк перевода было пропущено из-за недопустимого или повреждённого HTML. Подробности в <a href=":url">журнале</a>.

en: The Interface Translation module allows you to translate interface text (<em>strings</em>) into different languages, and to switch between them for the display of interface text. It uses the functionality provided by the <a href=":language">Language module</a>. For more information, see the <a href=":doc-url">online documentation for the Interface Translation module</a>.
ru: Модуль Interface Translation позволяет переводить текст интерфейса (<em>строки</em>) на разные языки и переключаться между ними для отображения текста интерфейса. Он использует функции, предоставляемые <a href=":language"> языковым модулем </a>. Для получения дополнительной информации см. <a href=":doc-url"> онлайн-документацию для модуля перевода интерфейса </a>

en: Translation files with translated interface text are imported automatically when languages are added on the <a href=":languages">Languages</a> page, or when modules or themes are enabled. On the <a href=":locale-settings">Interface translation settings</a> page, the <em>Translation source</em> can be restricted to local files only, or to include the <a href=":server">Drupal translation server</a>. Although modules and themes may not be fully translated in all languages, new translations become available frequently. You can specify whether and how often to check for translation file updates and whether to overwrite existing translations on the <a href=":locale-settings">Interface translation settings</a> page. You can also manually import a translation file on the <a href=":import">Interface translation import</a> page.
ru: Файлы переводов с переведённым текстом интерфейса автоматически импортируются при добавлении нового языка на странице <a href=":languages">Языки</a> или после включения нового модуля или темы. На странице <a href=":locale-settings">Настройки перевода интерфейса</a> сам <em>Источник перевода</em> может быть ограничен только локальными файлами либо включать в себя в том числе и данные с <a href=":server">сервера переводов Drupal</a>. Хотя переводы модулей и тем все языки могут быть неполными, новые переводы появляются довольно часто. На странице <a href=":locale-settings">Настройки перевода интерфейса</a> можно указать, проверять ли и как часто проверять файлы переводов на наличие обновлений. Также на странице <a href=":import">Импорт перевода интерфейса</a> можно самостоятельно импортировать файл перевода.

en: You can check how much of the interface on your site is translated into which language on the <a href=":languages">Languages</a> page. On the <a href=":translation-updates">Available translation updates</a> page, you can check whether interface translation updates are available on the <a href=":server">Drupal translation server</a>.
ru: Вы можете проверить, какая часть интерфейса вашего сайта переведена на какой язык, на странице <a href=":languages"> Языки </a>. На <a href=":translation-updates"> странице Доступные обновления переводов </a> вы можете проверить, доступны ли обновления перевода интерфейса на <a href=":server"> сервере переводов Drupal </a>.

en: You can translate individual strings directly on the <a href=":translate">User interface translation</a> page, or download the currently-used translation file for a specific language on the <a href=":export">Interface translation export</a> page. Once you have edited the translation file, you can then import it again on the <a href=":import">Interface translation import</a> page.
ru: Вы можете перевести отдельные строки непосредственно на <a href=":translate"> странице перевода пользовательского интерфейса </a> или загрузить используемый в настоящее время файл перевода для определенного языка в <a href=":export"> интерфейсе страница экспорта перевода </a>. После того как вы отредактировали файл перевода, вы можете снова импортировать его на <a href=":import"> странице импорта перевода интерфейса </a>.

en: Interface translations are automatically imported when a language is added, or when new modules or themes are enabled. The report <a href=":update">Available translation updates</a> shows the status. Interface text can be customized in the <a href=":translate">user interface translation</a> page.
ru: Интерфейс перевода автоматически импортирует перевод когда производиться добавление нового языка или когда включается новый модуль или тема. Отчет <a href=":update">Доступные обновления перевода</a> показывает текущий статус перевода. Текст интерфейса сайта может быть изменен на странице <a href=":translate">Перевод пользовательского интерфейса</a>.

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: Because translation tasks involve many strings, it may be more convenient to <a title="User interface translation export" href=":export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings in a specific language.
ru: Страница позволяет создавать и редактировать переводы, переводчики могут искать переведенные и не переведенные строки. (Примечание: Так как задача перевода может затрагивать много строк, для большего удобства можно <a title="Экспорт перевода пользовательского интерфейса" href=":export">экспортировать</a> строки для оффлайн перевода в редакторе переводов Gettext.) Поиск может быть ограничен строками на определенном языке.

en: Translation files are automatically downloaded and imported when <a title="Languages" href=":language">languages</a> are added, or when modules or themes are enabled.
ru: Файлы переводов автоматически загружаются и импортируются, когда добавляются <a title="Languages" href=":language"> языки </a> или когда включены модули или темы.

en: This page allows translators to manually import translated strings contained in a Gettext Portable Object (.po) file. Manual import may be used for customized translations or for the translation of custom modules and themes. To customize translations you can download a translation file from the <a href=":url">Drupal translation server</a> or <a title="User interface translation export" href=":export">export</a> translations from the site, customize the translations using a Gettext translation editor, and import the result using this page.
ru: Эта страница позволяет переводчикам вручную импортировать переведенные строки, содержащиеся в файле переносимого объекта Gettext (.po). Ручной импорт может использоваться для пользовательских переводов или для перевода пользовательских модулей и тем. Чтобы настроить переводы, вы можете загрузить файл перевода с <a href=":url"> сервера перевода Drupal </a> или <a title="User interface translation export" href=":export"> export </a> переводы с сайта, настройте переводы с помощью редактора переводов Gettext и импортируйте результат, используя эту страницу.

en: Updates available for: @languages. See the <a href=":updates">Available translation updates</a> page for more information.
ru: Доступны обновления для следующих языков: @languages. Дополнительную информацию смотрите на странице <a href=":updates">Доступные обновления переводов</a>.

en: Missing translations for: @languages. See the <a href=":updates">Available translation updates</a> page for more information.
ru: Отсутствуют переводы для следующих языков: @languages. Дополнительную информацию смотрите на странице <a href=":updates">Доступные обновления переводов</a>.

en: No translation status is available. See the <a href=":updates">Available translation updates</a> page for more information.
ru: Статусы переводов недоступны. Дополнительную информацию смотрите на странице <a href=":updates">Доступные обновления переводов</a>.

en: Interface translation settings
ru: Настройки перевода интерфейса

en: Interface translation import
ru: Импорт переводов интерфейса

en: Interface translation export
ru: Экспорт перевода интерфейса

en: Select how frequently you want to check for new interface translations for your currently installed modules and themes. <a href=":url">Check updates now</a>.
ru: Выберите частоту проверки обновлений переводов интерфейса для установленных модулей и тем оформления. <a href=":url">Проверить обновления сейчас</a>.

en: Translation files are stored locally in the  %path directory. You can change this directory on the <a href=":url">File system</a> configuration page.
ru: Файлы перевода сохраняются локально в каталоге %path. Изменить данный каталог можно на странице конфигурации <a href=":url">Файловая система</a>.

en: Translation files will not be stored locally. Change the Interface translation directory on the <a href=":url">File system configuration</a> page.
ru: Файлы перевода не будут храниться локально. Измените каталог перевода интерфейса на странице <a href=":url">Конфигурация файловой системы</a>.

en: You have selected local translation source, but no <a href=":url">Interface translation directory</a> was configured.
ru: Вы выбрали локальный источник перевода, но <a href=":url"> Каталог перевода интерфейса </a> не был настроен.

en: No translatable languages available. <a href=":add_language">Add a language</a> first.
ru: Доступные для перевода языки отсутствуют. Сначала <a href=":add_language">добавьте язык</a>.

en: No translation status available. <a href=":check">Check manually</a>.
ru: Состояние переводов недоступно. <a href=":check">Проверить вручную</a>.

en: It is required by the Menu UI module, which provides an interface for managing menus and menu links. For more information, see the <a href=":menu-help">Menu UI module help page</a> and the <a href=":drupal-org-help">online documentation for the Custom Menu Links module</a>.
ru: Это требуется для модуля Menu UI, который предоставляет интерфейс управления меню и ссылками меню. Для получения дополнительной информации смотрите <a href=":menu-help">страницу справки модуля Menu UI</a> и <a href=":drupal-org-help">онлайн-документацию модуля Custom Menu Links</a>.

en: For more information, see the <a href=":drupal-org-help">online documentation for the Custom Menu Links module</a>. If you enable the Menu UI module, it provides an interface for managing menus and menu links.
ru: Для получения дополнительной информации см. <a href=":drupal-org-help"> онлайн-документацию для модуля ссылок на пользовательское меню </a>. Если вы включите модуль меню UI, он предоставляет интерфейс для управления меню и ссылками меню.

en: The Menu UI module provides an interface for managing menus. A menu is a hierarchical collection of links, which can be within or external to the site, generally used for navigation. For more information, see the <a href=":menu">online documentation for the Menu UI module</a>.
ru: Модуль Menu UI предоставляет интерфейс для управления меню. Меню - это иерархическая коллекция ссылок, которые могут быть внутри или вне сайта, обычно используемые для навигации. Для получения дополнительной информации см. <a href=":menu"> онлайн-документацию по модулю пользовательского интерфейса меню </a>.

en: Users with the <em>Administer menus and menu items</em> permission can add, edit, and delete custom menus on the <a href=":menu">Menus page</a>. Custom menus can be special site menus, menus of external links, or any combination of internal and external links. You may create an unlimited number of additional menus, each of which will automatically have an associated block (if you have the <a href=":block_help">Block module</a> installed). By selecting <em>Edit menu</em>, you can add, edit, or delete links for a given menu. The links listing page provides a drag-and-drop interface for controlling the order of links, and creating a hierarchy within the menu.
ru: Пользователи с разрешением <em>Управление меню и элементами меню</em> могут добавлять, редактировать и удалять пользовательские меню на <a href=":menu">странице меню</a>. Пользовательские меню могут быть специальными меню сайта, меню внешних ссылок или любой комбинацией внутренних и внешних ссылок. Вы можете создать неограниченное количество дополнительных меню, каждое из которых будет автоматически иметь связанный блок (если у вас установлен <a href=":block_help">модуль блокировки</a>). Выбрав <em>Изменить меню</em>, вы можете добавлять, редактировать или удалять ссылки для данного меню. Страница списка ссылок предоставляет интерфейс перетаскивания для управления порядком ссылок и создания иерархии в меню.

en: If you have the Block module enabled, then each menu that you create is rendered in a block that you enable and position on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. In some <a href=":themes">themes</a>, the main menu and possibly the secondary menu will be output automatically; you may be able to disable this behavior on the <a href=":themes">theme's settings page</a>.
ru: Если у вас включен модуль Block, то каждое создаваемое вами меню отображается в блоке, который вы включаете, и размещаете его на странице <a href=":blocks">Схема блоков</a>. В некоторых <a href=":themes">темах</a> главное меню и, возможно, дополнительное меню выводятся автоматически; можно отключить это поведение на странице <a href=":themes">Настройки темы оформления</a>.

en: You can enable the newly-created block for this menu on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ru: Включить недавно созданный блок для данного меню можна на странице <a href=":blocks">Схема блоков</a>.

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ru: Каждое меню имеет соответствующий блок, который управляется на странице <a href=":blocks">Схема блоков</a>.

en: There are no menu links yet. <a href=":url">Add link</a>.
ru: Ссылки меню пока отсутствуют. <a href=":url">Добавить ссылку</a>.

en: The Migrate module provides a framework for migrating data, usually from an external source into your site. It does not provide a user interface. For more information, see the <a href=":migrate">online documentation for the Migrate module</a>.
ru: Модуль Migrate предоставляет каркас для миграции данных, обычно из внешнего источника в ваш сайт. Модуль не предоставляет пользовательского интерфейса. Больше информации смотрите на странице <a href=":migrate">онлайн документации модуля Migrate</a>.

en: Migration failed with source plugin exception: @e
ru: Миграция завершилась неудачей в связи с исключением в плагине источника: @e

en: Memory usage is @usage (@pct% of limit @limit), reclaiming memory.
ru: Использование памяти @usage (@pct% от лимита @limit), освобождаем память.

en: Memory usage is now @usage (@pct% of limit @limit), not enough reclaimed, starting new batch
ru: Использование памяти в данный момент @usage (@pct% от лимита @limit) — затребовано недостаточно, начинаем новый пакет

en: Memory usage is now @usage (@pct% of limit @limit), reclaimed enough, continuing
ru: Использование памяти в данный момент @usage (@pct% от лимита @limit) — затребовано достаточно, продолжаем

en: The Migrate Drupal module provides a framework based on the <a href=":migrate">Migrate module</a> to facilitate migration from a Drupal (6, 7, or 8) site to your website. It does not provide a user interface. For more information, see the <a href=":migrate_drupal">online documentation for the Migrate Drupal module</a>.
ru: Модуль Migrate предоставляет фреймворк основанный на <a href=":migrate">модуле migrate</a> способствующий миграции из Drupal (6, 7 или 8) сайта на ваш сайт. Модуль не предоставляет пользовательский интерфейс. Для большей информации смотрите <a href=":migrate_drupal">онлайн документация для модуля Migrate</a>

en: The content access permissions need to be rebuilt. <a href=":node_access_rebuild">Rebuild permissions</a>.
ru: Права доступа к материалам необходимо обновить. <a href=":node_access_rebuild">Обновить права</a>.

en: The Node module manages the creation, editing, deletion, settings, and display of the main site content. Content items managed by the Node module are typically displayed as pages on your site, and include a title, some meta-data (author, creation time, content type, etc.), and optional fields containing text or other data (fields are managed by the <a href=":field">Field module</a>). For more information, see the <a href=":node">online documentation for the Node module</a>.
ru: Модуль Node управляет созданием, редактированием, удалением, настройкой и отображением основного содержимого сайта. Элементы содержимого, управляемые через модуль Node, обычно отображаются как страницы вашего сайта, включая заголовок, некоторые мета-данные (автор, время создания, тип материала и т.д.) и дополнительные поля, содержащие текст или другие данные (поля управляются через <a href=":field">модуль Field</a>). Смотрите больше информации в <a href=":node">онлайн документации модуля Node</a>.

en: When new content is created, the Node module records basic information about the content, including the author, date of creation, and the <a href=":content-type">Content type</a>. It also manages the <em>publishing options</em>, which define whether or not the content is published, promoted to the front page of the site, and/or sticky at the top of content lists. Default settings can be configured for each <a href=":content-type">type of content</a> on your site.
ru: При добавлении нового материала, модуль сохраняет основную информацию о материале, включая автора, дату создания и <a href=":content-type">тип материала</a>. Так же модуль предоставляет настройки публикации, которые устанавливают, будет ли материал опубликован, размещён на главной странице и/или закреплён вверху списков материалов. Настройки по умолчанию могут быть определены для каждого <a href=":content-type">типа материала</a> на сайте.

en: The Node module gives users with the <em>Administer content types</em> permission the ability to <a href=":content-new">create new content types</a> in addition to the default ones already configured. Creating custom content types gives you the flexibility to add <a href=":field">fields</a> and configure default settings that suit the differing needs of various site content.
ru: Пользователи с правом <em>Управление типами материалов</em> могут <a href=":content-new">создавать новые типы материалов</a>. Создание нового типа материала даёт вам гибкость в добавлении <a href=":field">полей</a> и установке настроек по умолчанию, которые отвечают различным требованиям к материалам сайта.

en: The <a href=":content">Content</a> page lists your content, allowing you add new content, filter, edit or delete existing content, or perform bulk operations on existing content.
ru: Страница <a href=":content">содержимое</a> — это список материалов сайта. Позволяет добавлять, сортировать, редактировать и удалять материалы сайта, а так же выполнять массовые операции над материалами сайта.

en: The Node module makes a number of permissions available for each content type, which can be set by role on the <a href=":permissions">permissions page</a>.
ru: Модуль Node предоставляет ряд разрешений для каждого типа контента, которые можно установить по роли на <a href=":permissions">странице разрешений</a>.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions. <a href=":rebuild">Rebuild permissions</a>
ru: Если на вашем сайте наблюдаются проблемы с доступом к документам, вы можете перестроить кэш прав. Перестройка прав удалит все разрешения на доступ к документам и заменит их значениями основанными на текущих включенных модулях и выставленных параметрах. Эта операция может занять продолжительное время особенно если существует много содержимого со сложными правами. После завершения процесса перестройки кэша, содержимое будет автоматически использовать новые разрешения. <a href=":rebuild">Перестроить разрешения</a>

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
ru: Поддерживайте доступные типы контента и поля, связанные с этими типами.

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
ru: Этот текст будет отображаться на странице добавления материала.

en: No content types available. <a href=":link">Add content type</a>.
ru: Нет доступных типов материала. <a href=":link">Добавить тип материала</a>.

en: Node from URL
ru: Материал из URL

en: The Options module allows you to create fields where data values are selected from a fixed list of options. Usually these items are entered through a select list, checkboxes, or radio buttons. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":options_do">online documentation for the Options module</a>.
ru: Модуль Options позволяет создавать поля, значения в которых выбраны из фиксированного списка опций. Чаще всего эти элементы вводятся через select list, checkboxes, или radio buttons. См. также страницы <a href=":field">справка модуля Field</a> и <a href=":field_ui">справка Field UI</a> для получения информации по их созданию и управлению. Для более детальной информации посетите страницу <a href=":options_do">онлайн документации модуля Options</a>.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the list fields can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ru: <em>настройки</em> и <em>отображение</em> полей списка можно настроить отдельно. См. <a href=":field_ui">справку по пользовательскому интерфейсу поля</a> для получения дополнительной информации об управлении полями и их отображением.

en: The Internal Page Cache module caches pages for anonymous users in the database. For more information, see the <a href=":pagecache-documentation">online documentation for the Internal Page Cache module</a>.
ru: Модуль Internal Page Cache кэширует страницы для неавторизованных пользователей в базу данных. Для более детальной информации посетите <a href=":pagecache-documentation"> онлайн документацию модуля Internal Page Cache</a>.

en: Pages are usually identical for all anonymous users, while they can be personalized for each authenticated user. This is why entire pages can be cached for anonymous users, whereas they will have to be rebuilt for every authenticated user.
ru: Страницы обычно идентичны для всех анонимных пользователей, в то время как они могут быть персонализированы для каждого аутентифицированного пользователя. Вот почему целые страницы могут быть кэшированы для анонимных пользователей, в то время как их придется перестраивать для каждого аутентифицированного пользователя.

en: To speed up your site for authenticated users, see the <a href=":dynamic_page_cache-help">Dynamic Page Cache module</a>.
ru: Чтобы ускорить работу вашего сайта для аутентифицированных пользователей, см. <a href=":dynamic_page_cache-help">Dynamic Page Cache модуль</a>.

en: Caches pages for anonymous users. Use when an external page cache is not available.
ru: Закешированные страницы для анонимных пользователей. Используйте, когда внешний кеш страниц недоступен.

en: The Path module allows you to specify an alias, or custom URL, for any existing internal system path. Aliases should not be confused with URL redirects, which allow you to forward a changed or inactive URL to a new URL. In addition to making URLs more readable, aliases also help search engines index content more effectively. Multiple aliases may be used for a single internal system path. To automate the aliasing of paths, you can install the contributed module <a href=":pathauto">Pathauto</a>. For more information, see the <a href=":path">online documentation for the Path module</a>.
ru: Модуль Path позволяет вам сделать синоним ссылки или собственную ссылку для любого существующего в системного пути. Синонимы не должны пересекаться с URL перенаправлениями, которые позволяют пересылать измененный или не активный URL на новый URL. В дополнение делает URL-ы более читаемыми. Синонимы также помогают поисковым системам индексировать содержимое страниц более эффективно. Множество синонимов может вести на один и тот же системный путь. Для автоматизации синонимов вы можете установить модуль <a href=":pathauto">Pathauto</a>. Для более детальной информации посетите <a href=":path">онлайн документацию модуля Path</a>.

en: If you create or edit a taxonomy term you can add an alias (for example <em>music/jazz</em>) in the field "URL alias". When creating or editing content you can add an alias (for example <em>about-us/team</em>) under the section "URL path settings" in the field "URL alias". Aliases for any other path can be added through the page <a href=":aliases">URL aliases</a>. To add aliases a user needs the permission <a href=":permissions">Create and edit URL aliases</a>.
ru: Если вы создаете или редактируете термин таксономии, вы можете добавить псевдоним (например, <em>music/jazz</em>) в поле «URL-синонимы». При создании или редактировании контента вы можете добавить псевдоним (например, <em>about-us/team</em>) в разделе «Настройки пути URL» в поле «Псевдоним URL». Псевдонимы для любого другого пути можно добавить через страницу <a href=":aliases">псевдонимы URL</a>. Чтобы добавить псевдонимы, пользователю необходимо разрешение <a href=":permissions">Создавать и редактировать псевдонимы URL</a>.

en: The Path module provides a way to search and view a <a href=":aliases">list of all aliases</a> that are in use on your website. Aliases can be added, edited and deleted through this list.
ru: Модуль Path позволяет искать и просматривать <a href=":aliases">список всех псевдонимов</a>, используемых на вашем веб-сайте. Псевдонимы могут быть добавлены, отредактированы и удалены через этот список.

en: No URL aliases available. <a href=":link">Add URL alias</a>.
ru: Нет доступных URL-синонимов. <a href=":link">Добавить синоним URL</a>.

en: The internal system path.
ru: Внутренний системный путь.

en: The path alias.
ru: Синоним пути.

en: The Quick Edit module allows users with the <a href=":quickedit_permission">Access in-place editing</a> and <a href=":contextual_permission">Use contextual links</a> permissions to edit field content without visiting a separate page. For more information, see the <a href=":handbook_url">online documentation for the Quick Edit module</a>.
ru: Модуль Quick Edit позволяет пользователям с разрешениями <a href=":quickedit_permission">Доступ к редактированию на месте</a> и <a href=":contextual_permission">Использование контекстных ссылок</a> редактировать содержимое поля без посещения отдельной страницы. Для получения дополнительной информации см. <a href=":handbook_url">онлайн-документацию для модуля Quick Edit</a>.

en: To edit content in place, you need to activate quick edit mode for a content item. Activate quick edit mode by choosing Quick edit from the contextual links for an area displaying the content (see the <a href=":contextual">Contextual Links module help</a> for more information about how to use contextual links).
ru: Для редактирования содержимого на месте, вам нужно активировать режим быстрого редактирования для элемента содержимого. Активируйте режим быстрого редактирования, выбрав «Быстрое редактирование» из контекстных ссылок для области, отображающей материал (см. <a href=":contextual">справку модуля Contextual Links</a> для получения дополнительной информации о том, как использовать контекстные ссылки).

en: The RDF module enriches your content with metadata to let other applications (e.g., search engines, aggregators, and so on) better understand its relationships and attributes. This semantically enriched, machine-readable output for your website uses the <a href=":rdfa">RDFa specification</a>, which allows RDF data to be embedded in HTML markup. Other modules can define mappings of their data to RDF terms, and the RDF module makes this RDF data available to the theme. The core modules define RDF mappings for their data model, and the core themes output this RDF metadata information along with the human-readable visual information. For more information, see the <a href=":rdf">online documentation for the RDF module</a>.
ru: Модуль RDF обогащает ваш контент метаданными, чтобы позволить другим приложениям (например, поисковым системам, агрегаторам и т. д.) Лучше понять его взаимосвязи и атрибуты. Этот семантически обогащенный, машиночитаемый вывод для вашего веб-сайта использует <a href=":rdfa">спецификацию RDFa</a>, которая позволяет встраивать данные RDF в разметку HTML. Другие модули могут определять сопоставления своих данных с терминами RDF, а модуль RDF делает эти данные RDF доступными для темы. Базовые модули определяют отображения RDF для своей модели данных, а основные темы выводят эту информацию метаданных RDF вместе с понятной для человека визуальной информацией. Для получения дополнительной информации см. <a href=":rdf">онлайн-документацию для модуля RDF</a>.

en: The Responsive Image module provides an image formatter that allows browsers to select which image file to display based on media queries or which image file types the browser supports, using the HTML 5 picture and source elements and/or the sizes, srcset and type attributes. For more information, see the <a href=":responsive_image">online documentation for the Responsive Image module</a>.
ru: Модуль Responsive Image обеспечивает форматирование изображений, позволяя браузерам выбрать подходящий файл изображения на основе медиа-запросов или типов файлов поддерживаемых браузером, используя элемент HTML 5 picture и/или атрибуты sizes, srcset и type. Дополнительную информацию смотрите в <a href=":responsive_image">онлайн-документации модуля Responsive Image</a>.

en: By creating responsive image styles you define which options the browser has in selecting which image file to display. In most cases this means providing different image sizes based on the viewport size. On the <a href=":responsive_image_style">Responsive image styles</a> page, click <em>Add responsive image style</em> to create a new style. First choose a label, a fallback image style and a breakpoint group and click Save.
ru: Создавая адаптивные стили изображений вы определяете, какие варианты есть у браузера для выбора файла для отображения. В большинстве случаев это означает наличие различных размеров изображения в зависимости от размера экрана. На странице <a href=":responsive_image_style">Адаптивные стили изображений</a>, нажмите <em>Добавить адаптивный стиль изображений</em> чтобы создать новый стиль. Сначала выберите метку, резервный стиль изображения и группу точек останова и нажмите кнопку "Сохранить".

en: The breakpoint group typically only needs a single breakpoint with an empty media query in order to do <em>viewport sizing.</em> Multiple breakpoints are used for changing the crop or aspect ratio of images at different viewport sizes, which is often referred to as <em>art direction.</em> Once you select a breakpoint group, you can choose which breakpoints to use for the responsive image style. By default, the option <em>do not use this breakpoint</em> is selected for each breakpoint. See the <a href=":breakpoint_help">help page of the Breakpoint module</a> for more information.
ru: Группе точек перехода обычно требуется только одна точка перехода с пустым медиа-запросом, чтобы выполнить <em>определение размера области просмотра.</em> Несколько точек перехода используются для изменения кадрирования или соотношения сторон изображений при разных размерах области просмотра, на которые часто ссылаются в качестве <em>художественного направления.</em> Выбрав группу точек перехода, вы можете выбрать, какие точки перехода использовать для стиля адаптивного изображения. По умолчанию параметр <em>не использовать эту точку перехода</em> выбран для каждой точки перехода. Для получения дополнительной информации см. <a href=":breakpoint_help">страницу справки модуля Breakpoint</a>.

en: Below the Sizes field you can choose multiple image styles so the browser can choose the best image file size to fill the space defined in the Sizes field. Typically you will want to use image styles that resize your image to have options that range from the smallest px width possible for the space the image will appear in to the largest px width possible, with a variety of widths in between. You may want to provide image styles with widths that are 1.5x to 2x the space available in the layout to account for high resolution screens. Image styles can be defined on the <a href=":image_styles">Image styles page</a> that is provided by the <a href=":image_help">Image module</a>.
ru: Под полем Размеры вы можете выбрать несколько стилей изображения, чтобы браузер мог выбрать лучший размер файла изображения, чтобы заполнить пространство, определенное в поле Размеры. Как правило, вы захотите использовать стили изображения, которые изменяют размер изображения, чтобы иметь параметры, которые варьируются от минимально возможной ширины пикселя для пространства, в котором изображение будет отображаться, до максимально возможной ширины пикселя, с различными значениями ширины между ними. Возможно, вы захотите предоставить стили изображения с шириной от 1,5x до 2x пространства, доступного в макете для учета экранов с высоким разрешением. Стили изображений можно определить на <a href=":image_styles">странице стилей изображений</a>, которая предоставляется <a href=":image_help">модулем Image</a>.

en: After defining responsive image styles, you can use them in the display settings for your Image fields, so that the site displays responsive images using the HTML5 picture tag. Open the Manage display page for the entity type (content type, taxonomy vocabulary, etc.) that the Image field is attached to. Choose the format <em>Responsive image</em>, click the Edit icon, and select one of the responsive image styles that you have created. For general information on how to manage fields and their display see the <a href=":field_ui">Field UI module help page</a>. For background information about entities and fields see the <a href=":field_help">Field module help page</a>.
ru: После определения стилей адаптивного изображения вы можете использовать их в настройках отображения для полей «Изображение», чтобы сайт отображал адаптивные изображения с помощью тега изображения HTML5. Откройте страницу управления отображением для типа сущности (тип контента, словарь таксономии и т. д.), К которому прикреплено поле Изображение. Выберите формат <em>Адаптивное изображение</em>, щелкните значок «Редактировать» и выберите один из созданных вами адаптивных стилей изображения. Общие сведения об управлении полями и их отображении см. На <a href=":field_ui">странице справки модуля Field UI</a>. Дополнительную информацию об объектах и полях см. На <a href=":field_help">странице справки модуля Field</a>.

en: See the <a href=":responsive_image_help">Responsive Image help page</a> for information on the sizes attribute.
ru: Смотрите <a href=":responsive_image_help">Страницу помощи по адаптивным изображениям</a> для получения информации об атрибуте размера.

en: Configure Responsive Image Styles
ru: Настроить адаптивные стили изображения

en: In order to use REST on a web site, you need to install modules that provide serialization and authentication services. You can use the Core module <a href=":hal">HAL</a> for serialization and <a href=":basic_auth">HTTP Basic Authentication</a> for authentication, or install a contributed or custom module.
ru: Чтобы использовать REST на веб-сайте, вам необходимо установить модули, предоставляющие службы сериализации и аутентификации. Вы можете использовать модуль ядра <a href=":hal">HAL</a> для сериализации и <a href=":basic_auth">HTTP Basic Authentication</a> для аутентификации или установить дополнительный или кастомный модуль.

en: The Search module provides the ability to set up search pages based on plugins provided by other modules. In Drupal core, there are two page-type plugins: the Content page type provides keyword searching for content managed by the Node module, and the Users page type provides keyword searching for registered users. Contributed modules may provide other page-type plugins. For more information, see the <a href=":search-module">online documentation for the Search module</a>.
ru: Модуль Search предоставляет возможность настройки поисковых страниц на основе плагинов, предоставленных другими модулями. В ядре Drupal есть два плагина типа страницы: тип страницы Контент обеспечивает поиск по ключевым словам для контента, управляемого модулем Node, а тип страницы Users обеспечивает поиск по ключевым словам для зарегистрированных пользователей. Вкладные модули могут предоставлять другие плагины типа страницы. Для получения дополнительной информации см. <a href=":search-module">онлайн-документацию для модуля Search</a>.

en: To configure search pages, visit the <a href=":search-settings">Search pages page</a>. In the Search pages section, you can add a new search page, edit the configuration of existing search pages, enable and disable search pages, and choose the default search page. Each enabled search page has a URL path starting with <em>search</em>, and each will appear as a tab or local task link on the <a href=":search-url">search page</a>; you can configure the text that is shown in the tab. In addition, some search page plugins have additional settings that you can configure for each search page.
ru: Чтобы настроить страницы поиска, посетите <a href=":search-settings"> страницу поиска страниц </a>. В разделе «Страницы поиска» вы можете добавить новую страницу поиска, изменить конфигурацию существующих страниц поиска, включить и отключить страницы поиска и выбрать страницу поиска по умолчанию. Каждая активированная страница поиска имеет URL-адрес, начинающийся с <em>search</em>, и каждая из них будет отображаться в виде вкладки или ссылки на локальную задачу на <a href=":search-url">странице поиска</a>; Вы можете настроить текст, который отображается на вкладке. Кроме того, некоторые плагины страницы поиска имеют дополнительные параметры, которые вы можете настроить для каждой страницы поиска.

en: Some search page plugins, such as the core Content search page, index searchable text using the Drupal core search index, and will not work unless content is indexed. Indexing is done during <em>cron</em> runs, so it requires a <a href=":cron">cron maintenance task</a> to be set up. There are also several settings affecting indexing that can be configured on the <a href=":search-settings">Search pages page</a>: the number of items to index per cron run, the minimum word length to index, and how to handle Chinese, Japanese, and Korean characters.
ru: Некоторые плагины страниц поиска, например системная страница поиска содержимого, индексируют искомый текст с помощью поискового индекса ядра Drupal и не работают пока материал не проиндексирован. Индексирование выполняется во время запуска <em>cron</em>, поэтому это требует настройки <a href=":cron">задания cron</a>. Есть ещё несколько настроек, которые влияют на индексирование и могут быть настроены на странице <a href=":search-settings">Страницы поиска</a>: количество элементов, индексируемых за один запуск крона, минимальная длина слова для индексации и способ обработки китайских, японских и корейских иероглифов.

en: Modules providing search page plugins generally ensure that content-related actions on your site (creating, editing, or deleting content and comments) automatically cause affected content items to be marked for indexing or reindexing at the next cron run. When content is marked for reindexing, the previous content remains in the index until cron runs, at which time it is replaced by the new content. However, there are some actions related to the structure of your site that do not cause affected content to be marked for reindexing. Examples of structure-related actions that affect content include deleting or editing taxonomy terms, enabling or disabling modules that add text to content (such as Taxonomy, Comment, and field-providing modules), and modifying the fields or display parameters of your content types. If you take one of these actions and you want to ensure that the search index is updated to reflect your changed site structure, you can mark all content for reindexing by clicking the "Re-index site" button on the <a href=":search-settings">Search pages page</a>. If you have a lot of content on your site, it may take several cron runs for the content to be reindexed.
ru: Модули, предоставляющие плагины страницы поиска, обычно гарантируют, что связанные с контентом действия на вашем сайте (создание, редактирование или удаление контента и комментариев) автоматически приводят к тому, что затронутые элементы контента отмечаются для индексации или переиндексации при следующем запуске крон. Когда контент помечается для переиндексации, предыдущий контент остается в индексе до тех пор, пока не будет запущен крон, после чего он будет заменен новым контентом. Тем не менее, существуют некоторые действия, связанные со структурой вашего сайта, которые не приводят к тому, что соответствующий контент будет помечен для переиндексации. Примеры связанных со структурой действий, которые влияют на контент, включают удаление или редактирование терминов таксономии, включение или отключение модулей, добавляющих текст в контент (таких как таксономия, комментарий и модули предоставления полей), а также изменение полей или параметров отображения типов контента. Если вы выполните одно из этих действий и хотите убедиться, что поисковый индекс обновлен в соответствии с измененной структурой сайта, вы можете пометить весь контент для переиндексации, нажав кнопку «Переиндексировать сайт» на <a href=":search-settings">Страница поиска страниц</a>. Если у вас много контента на вашем сайте, может потребоваться несколько запусков крон для повторной индексации контента.

en: The Search module includes a block, which can be enabled and configured on the <a href=":blocks">Block layout page</a>, if you have the Block module enabled; the default block title is Search, and it is the Search form block in the Forms category, if you wish to add another instance. The block is available to users with the <a href=":search_permission">Use search</a> permission, and it performs a search using the configured default search page.
ru: Модуль Search включает в себя блок, который можно включить и настроить на <a href=":blocks"> странице макета блока </a>, если у вас включен модуль Block; заголовок блока по умолчанию - «Поиск», и это блок формы «Поиск» в категории «Формы», если вы хотите добавить другой экземпляр. Блок доступен пользователям с разрешением <a href=":search_permission">Использовать поиск</a> и выполняет поиск с использованием настроенной страницы поиска по умолчанию.

en: Users with <a href=":search_permission">Use search</a> permission can use the Search block and <a href=":search">Search page</a>. Users with the <a href=":node_permission">View published content</a> permission can use configured search pages of type <em>Content</em> to search for content containing exact keywords; in addition, users with <a href=":search_permission">Use advanced search</a> permission can use more complex search filtering. Users with the <a href=":user_permission">View user information</a> permission can use configured search pages of type <em>Users</em> to search for active users containing the keyword anywhere in the username, and users with the <a href=":user_permission">Administer users</a> permission can search for active and blocked users, by email address or username keyword.
ru: Пользователи с правами <a href=":search_permission">Использовать поиск</a> могут использовать блок поиска и <a href=":search">страницу поиска</a>. Пользователи с разрешением <a href=":node_permission">Просмотр опубликованного контента</a> могут использовать настроенные страницы поиска типа <em>Контент</em> для поиска контента, содержащего точные ключевые слова; Кроме того, пользователи с разрешением <a href=":search_permission">Расширенный поиск</a> могут использовать более сложную фильтрацию поиска. Пользователи с разрешением <a href=":user_permission">Просмотр информации о пользователях</a> могут использовать настроенные страницы поиска типа <em>Пользователи</em> для поиска активных пользователей, содержащих ключевое слово в любом месте имени пользователя, и пользователей. с разрешением <a href=":user_permission">Администрировать пользователей</a> можно искать активных и заблокированных пользователей по адресу электронной почты или ключевому слову имени пользователя.

en: By default, the Search module only supports exact keyword matching in content searches. You can modify this behavior by installing a language-specific stemming module for your language (such as <a href=":porterstemmer_url">Porter Stemmer</a> for American English), which allows words such as walk, walking, and walked to be matched in the Search module. Another approach is to use a third-party search technology with stemming or partial word matching features built in, such as <a href=":solr_url">Apache Solr</a> or <a href=":sphinx_url">Sphinx</a>. There are also contributed modules that provide additional search pages. These and other <a href=":contrib-search">search-related contributed modules</a> can be downloaded by visiting Drupal.org.
ru: По умолчанию модуль Search поддерживает только точное соответствие ключевых слов при поиске контента. Вы можете изменить это поведение, установив модуль языка для вашего языка (например, <a href=":porterstemmer_url">Porter Stemmer</a> для американского английского), который позволяет использовать такие слова, как прогулка, прогулка и прогулка быть сопоставленным в модуле поиска. Другой подход заключается в использовании сторонней технологии поиска со встроенными функциями поиска по частичным или частичным словам, например, <a href=":solr_url">Apache Solr</a> или <a href=":sphinx_url">Sphinx</a>. Есть также дополнительные модули, которые предоставляют дополнительные страницы поиска. Эти и другие <a href=":contrib-search">дополнительные модули, связанные с поиском</a>, можно загрузить, посетив сайт Drupal.org.

en: This module does not have a user interface. It is used by other modules which need to serialize data, such as <a href=":rest">REST</a>.
ru: Этот модуль не имеет пользовательского интерфейса. Он используется другими модулями, которым необходимо сериализовать данные, такими как <a href=":rest">REST</a>.

en: For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the Serialization module</a>.
ru: Смотрите больше информации на странице <a href=":doc_url">онлайн документации для модуля Serialization</a>.

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the <a href=":shortcut">online documentation for the Shortcut module</a>.
ru: Модуль Shorcut позволяет пользователям создавать наборы <em>ярлыков</em> ссылок на часто посещаемые страницы сайта. Ярлыки содержатся в <em>наборы</em>. Каждый пользователь с разрешением <em>Выбрать любой ярлык</em> может выбрать ярлык, созданный любым пользователем на сайте. Для получения дополнительной информации см. <a href=":shortcut">онлайн-документацию для модуля Shortcut</a>.

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href=":shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
ru: Пользователи с разрешением <em>Управление ярлыками</em> могут управлять наборами ярлыков и редактировать ярлыки внутри наборов со <a href=":shortcuts">страницы администрирования ярлыков</a>.

en: You can display your shortcuts by enabling the <em>Shortcuts</em> block on the <a href=":blocks">Blocks administration page</a>. Certain administrative modules also display your shortcuts; for example, the core <a href=":toolbar-help">Toolbar module</a> provides a corresponding menu item.
ru: Вы можете отобразить свои ярлыки, включив блок <em>Ярлыки</em> на <a href=":blocks">странице администрирования блоков</a>. Некоторые административные модули также отображают ваши ярлыки; например, основной <a href=":toolbar-help">модуль Toolbar</a> предоставляет соответствующий пункт меню.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href=":shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
ru: Определите какие закладки используются в <a href=":shortcut-link">Панели ярлыков</a> на странице вашей учётной записи.

en: No shortcuts available. <a href=":link">Add a shortcut</a>
ru: Ярлыки отсутствуют. <a href=":link">Добавить ярлык</a>

en: You are now using the new %set_name shortcut set. You can edit it from this page or <a href=":switch-url">switch back to a different one.</a>
ru: Сейчас вы используете новый набор ссылок %set_name. Вы можете его редактировать на этой странице <a href=":switch-url">поменять набор ссылок.</a>

en: The menu.mlid primary key for this menu item (= shortcut link).
ru: Основной ключ menu.mlid для данного пункта меню (= ссылка ярлыка)

en: The menu_name (= set name) for this shortcut link.
ru: menu_name (= установленное имя) для данного ярлыка.

en: The link for this shortcut.
ru: Ссылка для этого ярлыка.

en: The title for this shortcut.
ru: Заголовок этого ярлыка.

en: The weight for this shortcut
ru: Вес этого ярлыка

en: The name under which the set's links are stored.
ru: Имя, под которым будут сохранены ссылки набора.

en: The title of the set.
ru: Заголовок набора.

en: The users.uid for this set.
ru: users.uid для этого набора.

en: The shortcut_set.set_name that will be displayed for this user.
ru: shortcut_set.set_name, которое будет отображено этому пользователю.

en: The Testing module provides a framework for running automated tests. It can be used to verify a working state of Drupal before and after any code changes, or as a means for developers to write and execute tests for their modules. For more information, see the <a href=":simpletest">online documentation for the Testing module</a>.
ru: Модуль Testing предоставляет фреймворк для запуска автоматических тестов. Он может быть использован для потверждения работающего состояния сайта на Drupal перед или после любого изменения в коде или для разработчиков, которые пишут или выполняют тесты для их модулей. Больше информации смотрите на странице <a href=":simpletest">онлайн документация для модуля Testing</a>.

en: Visit the <a href=":admin-simpletest">Testing page</a> to display a list of available tests. For comprehensive testing, select <em>all</em> tests, or individually select tests for more targeted testing. Note that it might take several minutes for all tests to complete.
ru: Посетите страницу <a href=":admin-simpletest">Тестирования</a> со списком всех доступных тестов. Для всестороннего тестирования, выберите <em>все</em> тесты или отдельные тесты для более целевого тестирования. Обратите внимание, что выполнение всех тестов может занять несколько минут.

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href=":url">Follow these steps to continue</a>.
ru: Система тестирования требует ограничение по PHP памяти по крайней мере %memory_minimum_limit. Текущее значение — %memory_limit. <a href=":url">Для продолжения выполните следующие действия</a>.

en: The Statistics module shows you how often content is viewed. This is useful in determining which pages of your site are most popular. For more information, see the <a href=":statistics_do">online documentation for the Statistics module</a>.
ru: Модуль Statistics показывает, как часто просматривается контент. Это полезно при определении того, какие страницы вашего сайта наиболее популярны. Для получения дополнительной информации см. <a href=":statistics_do">онлайн-документацию для модуля Statistics</a>.

en: The module includes a <em>Popular content</em> block that displays the most viewed pages today and for all time, and the last content viewed. To use the block, enable <em>Count content views</em> on the <a href=":statistics-settings">Statistics page</a>, and then you can enable and configure the block on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ru: Модуль включает в себя блок <em>Популярные материалы</em>, который отображает самые просматриваемые страницы за сегодня и за всё время, а также последний просмотренный материал. Чтобы использовать блок, включите настройку <em>Подсчитывать просмотры материалов</em> на странице <a href=":statistics-settings">Статистика</a>, а затем можно включить и настроить блок на странице <a href=":blocks">Схема блоков</a>.

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href=":statistics-settings">Statistics page</a>, and set the necessary <a href=":permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
ru: Модуль Statistics содержит счетчик для каждой страницы, который увеличивается при каждом просмотре страницы. Чтобы использовать счетчик, включите <em>Подсчитывать просмотры материалов</em> на странице <a href=":statistics-settings">Статистика</a> и установите необходимые <a href=":permissions">разрешения.</a> (<em>Просмотр счётчика просмотра документов</em>), чтобы счетчик был виден пользователям.

en: How long any statistics may be cached, i.e. the refresh interval
ru: Как долго должна кешироваться статистика, т.е. интервал обновления

en: Version: @module-version
ru: Версия: @module-version

en: Requires: @module-list
ru: Требует: @module-list

en: Required by: @module-list
ru: Требуется для: @module-list

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version @php_version.
ru: Для данной темы требуется PHP версии @php_required и она не совместима с PHP версии @php_version.

en: The System module is integral to the site: it provides user interfaces for many core systems and settings, as well as the basic administrative menu structure. For more information, see the <a href=":system">online documentation for the System module</a>.
ru: Модуль System является неотъемлемой частью сайта: он предоставляет пользовательские интерфейсы для многих основных систем и настроек, а также базовую структуру административного меню. Для получения дополнительной информации см. <a href=":system">онлайн-документацию по модулю System</a>.

en: Users with appropriate permission can install and uninstall modules from the <a href=":modules">Extend page</a>. Depending on which distribution or installation profile you choose when you install your site, several modules are installed and others are provided but not installed. Each module provides a discrete set of features; modules may be installed or uninstalled depending on the needs of the site. Many additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download from the <a href=":drupal-modules">Drupal.org module page</a>. Note that uninstalling a module is a destructive action: when you uninstall a module, you will permanently lose all data connected to the module.
ru: Пользователи с соответствующими разрешениями могут устанавливать и удалять модули со страницы <a href=":modules"> Модули</a>. В зависимости от того, какой профиль распространения или установки вы выбираете при установке сайта, устанавливается несколько модулей, а другие предоставляются, но не устанавливаются. Каждый модуль предоставляет дискретный набор функций; модули могут быть установлены или удалены в зависимости от потребностей сайта. Многие дополнительные модули, предоставленные членами сообщества Drupal, доступны для загрузки со <a href=":drupal-modules"> страницы модуля Drupal.org </a>. Обратите внимание, что удаление модуля является разрушительным действием: при удалении модуля вы навсегда потеряете все данные, подключенные к модулю.

en: Users with appropriate permission can install and uninstall themes on the <a href=":themes">Appearance page</a>. Themes determine the design and presentation of your site. Depending on which distribution or installation profile you choose when you install your site, a default theme is installed, and possibly a different theme for administration pages. Other themes are provided but not installed, and additional contributed themes are available at the <a href=":drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
ru: Пользователи с соответствующими разрешениями могут устанавливать и удалять темы на <a href=":themes">странице оформления </a>. Темы определяют дизайн и презентацию вашего сайта. В зависимости от того, какой дистрибутив или инсталяционный профайл вы выбираете при установке сайта, устанавливается тема по умолчанию и, возможно, другая тема для страниц администрирования. Другие темы предоставляются, но не устанавливаются, а дополнительные добавленные темы доступны на <a href=":drupal-themes">странице тем Drupal.org</a>.

en: When you are performing site maintenance, you can prevent non-administrative users (including anonymous visitors) from viewing your site by putting it in <a href=":maintenance-mode">Maintenance mode</a>. This will prevent unauthorized users from making changes to the site while you are performing maintenance, or from seeing a broken site while updates are in progress.
ru: Во время обслуживания сайта вы можете запретить пользователям, не являющимся администраторами (включая анонимных посетителей), просматривать ваш сайт, переведя его в <a href=":maintenance-mode">режим обслуживания</a>. Это предотвратит неавторизованные пользователи от внесения изменений в сайт во время обслуживания или от просмотра поврежденного сайта во время обновления.

en: On the <a href=":performance-page">Performance page</a>, the site can be configured to aggregate CSS and JavaScript files, making the total request size smaller. Note that, for small- to medium-sized websites, the <a href=":page-cache">Internal Page Cache module</a> should be installed so that pages are efficiently cached and reused for anonymous users. Finally, for websites of all sizes, the <a href=":dynamic-page-cache">Dynamic Page Cache module</a> should also be installed so that the non-personalized parts of pages are efficiently cached (for all users).
ru: На <a href=":performance-page">Странице производительности</a>, сайт может быть настроен для аггрегирования CSS и JavaScript-файлов, тем самым уменьшая общий размер запросов. Учитывайте, для маленьких и средних сайтов, модуль <a href=":page-cache">Internal Page Cache</a> должен быть установлен, так страницы эффективно кэшируются и переиспользуются для анонимных пользователей. Для сайтов любых размеров, модуль <a href=":dynamic-page-cache">Dynamic Page Cache</a> также должен быть установлен, чтобы кэшировать неперсонализированные части страниц для всех пользователей.

en: Your site has several file directories, which are used to store and process uploaded and generated files. The <em>public</em> file directory, which is configured in your settings.php file, is the default place for storing uploaded files. Links to files in this directory contain the direct file URL, so when the files are requested, the web server will send them directly without invoking your site code. This means that the files can be downloaded by anyone with the file URL, so requests are not access-controlled but they are efficient. The <em>private</em> file directory, also configured in your settings.php file and ideally located outside the site web root, is access controlled. Links to files in this directory are not direct, so requests to these files are mediated by your site code. This means that your site can check file access permission for each file before deciding to fulfill the request, so the requests are more secure, but less efficient. You should only use the private storage for files that need access control, not for files like your site logo and background images used on every page. The <em>temporary</em> file directory is used internally by your site code for various operations, and is configured on the <a href=":file-system">File system settings</a> page. You can also see the configured public and private file directories on this page, and choose whether public or private should be the default for uploaded files.
ru: На сайте есть несколько каталогов файлов, используемых для хранения и обработки закачанных и сгенерированных файлов. Каталог <em>общедоступных</em> файлов, настраиваемый в файле settings.php, это стандартное место для хранения закачанных файлов. Ссылки на файлы в этом каталоге содержат прямые URL-адреса файлов. Поэтому во время запроса на файлы веб-сервер отправляет их напрямую без выполнения кода сайта. Это означает, что файл может быть загружен кем угодно, кто имеет URL-адрес файла, то есть запросы не выполняют управление доступом, но они быстры. Каталог <em>личных</em> файлов также настраивается в файле settings.php и в идеале располагается за пределами корневого каталога сайта и имеет управление доступом. Ссылки на файлы этого каталога являются косвенными, поэтому запросы на эти файлы выполняются через код сайта. Это означает, что сайт, прежде чем выполнить запрос, проверяет права доступа на каждый файл, поэтому запросы более безопасны, но менее быстры. Личное хранилище нужно применять только к файлам, которые требуют управления доступом, а не к таким файлам как логотип или фоновое изображение, используемое на каждой странице. Каталог <em>временных</em> файлов используется кодом сайта для различных внутренних операций и настраивается на странице <a href=":file-system">Настройка файловой системы</a>. На этой странице можно увидеть настройки каталогов общедоступных и личных файлов, и выбрать каталог, общедоступный или личный, который является каталогом по умолчанию для закачанных файлов.

en: On the <a href=":toolkit">Image toolkit page</a>, you can select and configure the PHP toolkit used to manipulate images. Depending on which distribution or installation profile you choose when you install your site, the GD2 toolkit and possibly others are included; other toolkits may be provided by contributed modules.
ru: На <a href=":toolkit">странице набора обработки изображений</a> вы можете выбрать и настроить набор инструментов PHP, используемый для работы с изображениями. В зависимости от того, какой дистрибутив или профиль установки вы выбираете при установке своего сайта, в него входят набор инструментов GD2 и, возможно, другие; другие наборы инструментов могут быть предоставлены предоставленными модулями.

en: Set and configure the default theme for your website.  Alternative <a href=":themes">themes</a> are available.
ru: Установите и настройте тему, которая будет использоваться на сайте по умолчанию. Доступны альтернативные <a href=":themes">темы</a>

en: You can place blocks for each theme on the <a href=":blocks">block layout</a> page.
ru: Вы можете разместить блоки для каждой темы на странице <a href=":blocks">схема блоков</a>.

en: Download additional <a href=":modules">contributed modules</a> to extend your site's functionality.
ru: Скачайте дополнительные <a href=":modules">модули</a> для расширения функциональности вашего сайта.

en: Regularly review available updates to maintain a secure and current site. Always run the <a href=":update-php">update script</a> each time a module is updated. Enable the <a href=":update-manager">Update Manager module</a> to update and install modules and themes.
ru: Регулярно просматривайте доступные обновления для поддержания безопасности и актуальности сайта. Всегда запускайте <a href=":update-php">скрипт обновления</a> при каждом обновлении модуля. Включите <a href=":update-manager">модуль Update Manager</a> для обновления и установки модулей и тем.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on Drupal.org's support forums and project issue queues. Before filing a support request, ensure that your web server meets the <a href=":system-requirements">system requirements.</a>
ru: Здесь представлен краткий обзор параметров сайта, а также список обнаруженных проблем в установленной система. Будет полезным скопировать и вставить данные сведения при подаче обращения на форумах поддержки и очереди ошибок проектов на сайте Drupal.org. Перед тем как подать запрос в службу поддержки, убедитесь, что ваш веб-сервер отвечает <a href=":system-requirements">системным требованиям.</a>

en: Configure your <a href=":user-edit">account time zone setting</a>.
ru: Настройте <a href=":user-edit">часовой пояс учётной записи</a>.

en: The minimum version of Apache needed to run Drupal without mod_rewrite enabled is 2.2.16. See the <a href=":link">enabling clean URLs</a> page for more information on mod_rewrite.
ru: Минимальная версия Apache, необходимая для запуска Drupal без включенного mod_rewrite - 2.2.16. См. <a href=":link">страницу включения чистых URL</a> для получения дополнительной информации о mod_rewrite.

en: Your server is capable of using clean URLs, but it is not enabled. Using clean URLs gives an improved user experience and is recommended. <a href=":link">Enable clean URLs</a>
ru: Ваш сервер может использовать чистые URL, но он не включен. Использование чистых URL-адресов улучшает взаимодействие с пользователем и рекомендуется. <a href=":link">Включить чистые URL-адреса</a>

en: @phpversion (<a href=":url">more information</a>)
ru: @phpversion (<a href=":url">подробнее</a>)

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href=":phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
ru: Функция phpinfo() отключена по соображениям безопасности. Чтобы просмотреть информацию о phpinfo() вашего сервера, измените настройки PHP или обратитесь к администратору сервера. Для получения дополнительной информации <a href=":phpinfo">Включение и отключение страницы справочника phpinfo()</a>.

en: Drupal requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href=":system_requirements">system requirements page</a> for more information):
ru: Drupal требует, чтобы вы включили расширения PHP в следующем списке (дополнительную информацию см. На <a href=":system_requirements">странице системных требований</a>):

en: PHP OPcode caching
ru: Кэширование PHP OPcode

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension. See the <a href=":link">system requirements</a> page for more information.
ru: Ваш веб-сервер не поддерживает PDO (объекты данных PHP). Спросите у своего хостинг-провайдера, поддерживают ли они собственное расширение PDO. См. <a href=":link">системные требования</a> для получения дополнительной информации.

en: Your web server does not appear to support any common PDO database extensions. Check with your hosting provider to see if they support PDO (PHP Data Objects) and offer any databases that <a href=":drupal-databases">Drupal supports</a>.
ru: Ваш веб-сервер не поддерживает какие-либо распространенные расширения базы данных PDO. Узнайте у своего хостинг-провайдера, поддерживают ли они PDO (объекты данных PHP), и предложите какие-либо базы данных, которые <a href=":drupal-databases">поддерживают Drupal</a>.

en: Your web server seems to have the wrong version of PDO installed. Drupal requires the PDO extension from PHP core. This system has the older PECL version. See the <a href=":link">system requirements</a> page for more information.
ru: На вашем веб-сервере установлена неправильная версия PDO. Drupal требует расширения PDO из ядра PHP. Эта система имеет более старую версию PECL. См. <a href=":link">системные требования</a> для получения дополнительной информации.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href=":memory-limit">increasing the PHP memory limit</a>.
ru: Дополнительную информацию смотрите в разделе онлайн-справочника <a href=":memory-limit">Увеличение ограничения памяти PHP</a>.

en: See <a href=":url">@url</a> for information about the recommended .htaccess file which should be added to the %directory directory to help protect against arbitrary code execution.
ru: См. <a href=":url">@url</a> для получения информации о рекомендуемом файле .htaccess, который необходимо добавить в каталог %directory, чтобы защитить от выполнения произвольного кода.

en: Last run @time ago
ru: Последний запуск @time назад

en: For more information, see the online handbook entry for <a href=":cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
ru: Подробнее в разделе онлайн-справочника <a href=":cron-handbook">Настройка заданий cron</a>

en: You can <a href=":cron">run cron manually</a>.
ru: Вы можете <a href=":cron">запустить cron вручную</a>.

en: To run cron from outside the site, go to <a href=":url">@cron</a>
ru: Используйте ссылку <a href=":url">@cron</a> для запуска cron извне сайта

en: You may need to set the correct directory at the <a href=":admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
ru: Возможно вам нужно указать правильный каталог на <a href=":admin-file-system">странице настроек файловой системы</a> или выставить права доступа на запись в текущий.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
ru: Не удалось создать этот каталог в автоматическом режиме, возможно из-за настроек прав доступа. Для продолжения установки, пожалуйста, или создайте каталог и выставьте ему права доступа вручную, или убедитесь, что установщик имеет права на создание этого каталога. Более подробная информация доступна в INSTALL.txt или в <a href=":handbook_url">онлайн документации</a>.

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href=":update">database update script</a> immediately.
ru: Для некоторых модулей требуется изменение структуры базы данных. Вы должны немедленно запустить <a href=":update">скрипт обновления базы данных</a>.

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the Update Manager module from the <a href=":module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href=":update">Update status handbook page</a>.
ru: Уведомления о необходимости обновлений не включены. Вам  <strong>крайне рекомендуется</strong> включить модуль  Update Manager на <a href=":module">странице расширений</a> для того, чтобы поддерживать код вашего сайта в актуальном состоянии. Более подробная информация доступна на <a href=":update">странице онлайн документации модуля Update status</a>.

en: The trusted_host_patterns setting is not configured in settings.php. This can lead to security vulnerabilities. It is <strong>highly recommended</strong> that you configure this. See <a href=":url">Protecting against HTTP HOST Header attacks</a> for more information.
ru: В settings.php не настроена переменная trusted_host_patterns. Это потенциальная угроза безопасности вашего сайта. <strong>Крайне рекомендуется</strong> настроить этот параметр. Более подробная информация доступна на странице <a href=":url">Защита против HTTP HOST Header атак</a>.

en: Block module is not enabled so site branding elements, which have been converted to a block, are not visible anymore.
ru: Модуль Block не включен, поэтому элементы фирменного стиля, которые были преобразованы в блок, больше не видны.

en: Because your site has custom theme(s) installed, we had to set the branding block into the content region. Please manually review the block configuration and remove the site name, slogan, and logo variables from your templates.
ru: Поскольку на вашем сайте установлены пользовательские темы, нам пришлось установить блок брендинга в области контента. Пожалуйста, проверьте конфигурацию блока вручную и удалите переменные имени сайта, слогана и логотипа из ваших шаблонов.

en: Block module is not enabled. The page title has been converted to a block, but default page title markup will still display at the top of the main content area.
ru: Модуль Block не включен. Заголовок страницы был преобразован в блок, но разметка заголовка страницы по умолчанию все равно будет отображаться в верхней части основной области содержимого.

en: Because your site has custom theme(s) installed, we have placed the page title block in the content region. Please manually review the block configuration and remove the page title variables from your page templates.
ru: Поскольку на вашем сайте установлены пользовательские темы, мы поместили заголовок страницы в область контента. Пожалуйста, проверьте конфигурацию блока вручную и удалите переменные заголовка страницы из шаблонов страницы.

en: Put your site into <a href=":url">maintenance mode</a>.
ru: Переведите ваш сайт в <a href=":url">режим технического обслуживания</a>.

en: All errors have been <a href=":url">logged</a>.
ru: Все ошибки были <a href=":url">добавлены в журнал</a>

en: Updates were attempted. If you see no failures below, you may proceed happily back to your <a href=":url">site</a>. Otherwise, you may need to update your database manually.
ru: Обновления были выполнены. Если вы не видите никаких ошибок под этим сообщением, то можете спокойно продолжить пользоваться вашим <a href=":url">сайтом</a>. В противном случае вам придётся обновить вашу базу данных вручную.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href=":status">status report</a> for more information.
ru: На вашем сайте выявлено несколько проблем. Зайдите на страницу <a href=":status">Отчёт о состоянии</a> для получения подробной информации.

en: Screenshot for @theme theme
ru: Снимок экрана темы оформления @theme

en: Settings for @theme theme
ru: Настройки темы оформления @theme

en: Uninstall @theme theme
ru: Удалить тему оформления @theme

en: Set @theme as default theme
ru: Использовать @theme в качестве темы по умолчанию

en: Install @theme theme
ru: Установить тему оформления @theme

en: Install @theme as default theme
ru: Использовать @theme в качестве темы оформления по умолчанию

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. For more information, visit <a href=":phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
ru: Функция phpinfo() была отключена по соображениям безопасности. Более подробная информация доступна на странице онлайн документации <a href=":phpinfo">Включение и отключение phpinfo()</a>.

en: To run cron from outside the site, go to <a href=":cron">@cron</a>
ru: Для запуска cron извне сайта используйте ссылку <a href=":cron">@cron</a>

en: This version is not compatible with Drupal @core_version and should be replaced.
ru: Данная версия несовместима с Drupal @core_version и должна быть заменена.

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version @php_version.
ru: Данный модуль требует PHP версии @php_required и несовместим с PHP версии @php_version.

en: <strong class="error">Set up the <a href=":file-system">public files directory</a> to make these optimizations available.</strong>
ru: <strong class="error">Чтобы сделать возможными данные оптимизации настройте <a href=":file-system">каталог общедоступных файлов</a>.</strong>

en: Visitors will only see the maintenance mode message. Only users with the "Access site in maintenance mode" <a href=":permissions-url">permission</a> will be able to access the site. Authorized users can log in directly via the <a href=":user-login">user login</a> page.
ru: Посетители сайта будут видеть сообщение о режиме технического обслуживания.  Войти на сайт смогут  только пользователи с <a href=":permissions-url">правом</a> "Использование сайта в режиме обслуживания". Зарегистрированные пользователи могут авторизоваться через страницу <a href=":user-login">входа пользователей</a>

en: Defined on the <a href=":appearance">Appearance Settings</a> or <a href=":theme">Theme Settings</a> page.
ru: Определено на страницах <a href=":appearance">Настройки оформления</a> или <a href=":theme">Настройки темы</a>.

en: Defined on the <a href=":information">Site Information</a> page.
ru: Определено на странице <a href=":information">Информация о сайте</a>.

en: Powered by <a href=":poweredby">Drupal</a>
ru: Создано на <a href=":poweredby">Drupal</a>

en: Installation tasks
ru: Задачи установки

en: The Taxonomy module allows users who have permission to create and edit content to categorize (tag) content of that type. Users who have the <em>Administer vocabularies and terms</em> <a href=":permissions" title="Taxonomy module permissions">permission</a> can add <em>vocabularies</em> that contain a set of related <em>terms</em>. The terms in a vocabulary can either be pre-set by an administrator or built gradually as content is added and edited. Terms may be organized hierarchically if desired.
ru: Модуль Taxonomy позволяет пользователям, которые имеют разрешение на создание и редактирование контента, классифицировать (маркировать) контент этого типа. Пользователи, у которых есть <em>Администрирование словарей и терминов</em> <a href=":permissions" title="Taxonomy module permissions">разрешение</a>, могут добавлять <em>словари</em>, содержащие набор связанных <em>терминов </em>. Термины в словаре могут быть предварительно заданы администратором или построены постепенно по мере добавления и редактирования контента. При желании термины могут быть организованы иерархически.

en: For more information, see the <a href=":taxonomy">online documentation for the Taxonomy module</a>.
ru: Для получения подробной информации смотрите <a href=":taxonomy">онлайн документацию модуля Taxonomy</a>.

en: Users who have the <em>Administer vocabularies and terms</em> permission can add and edit vocabularies from the <a href=":taxonomy_admin">Taxonomy administration page</a>. Vocabularies can be deleted from their <em>Edit vocabulary</em> page. Users with the <em>Taxonomy term: Administer fields</em> permission may add additional fields for terms in that vocabulary using the <a href=":field_ui">Field UI module</a>.
ru: Пользователи, имеющие разрешение <em>Управление словарями и терминами</em>, могут добавлять и редактировать словари со страницы <a href=":taxonomy_admin">страницы администрирования таксономии</a>. Словари можно удалить со страницы <em>Изменить словарь</em>. Пользователи с разрешением <em>Таксономия: Управление полями</em> могут добавлять дополнительные поля для терминов в этом словаре с помощью <a href=":field_ui">модуля Field UI</a>.

en: Users who have the <em>Administer vocabularies and terms</em> permission or the <em>Edit terms</em> permission for a particular vocabulary can add, edit, and organize the terms in a vocabulary from a vocabulary's term listing page, which can be accessed by going to the <a href=":taxonomy_admin">Taxonomy administration page</a> and clicking <em>List terms</em> in the <em>Operations</em> column. Users must have the <em>Administer vocabularies and terms</em> permission or the <em>Delete terms</em> permission for a particular vocabulary to delete terms.
ru: Пользователи, которые имеют разрешение <em>Администрировать словари и термины</em> или разрешение <em>Редактировать термины</em> для определенного словаря, могут добавлять, редактировать и организовывать термины в словаре со страницы списка терминов словаря. Доступ к нему можно получить, перейдя на <a href=":taxonomy_admin">страницу администрирования таксономии</a> и нажав <em>Список терминов </em> в столбце <em>Операции</em>. Пользователи должны иметь разрешение <em>Администрировать словари и термины</em> или разрешение <em>Удалить термины</em> для определенного словаря для удаления терминов.

en: A user with the <em>Administer fields</em> permission for a certain entity type may add <em>Taxonomy term</em> reference fields to the entity type, which will allow entities to be classified using taxonomy terms. See the <a href=":entity_reference">Entity Reference help</a> for more information about reference fields. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them.
ru: Пользователь с разрешением <em>Управление полями</em> для определенного типа объекта может добавить ссылочные поля <em>Термин таксономии</em> к типу объекта, что позволит классифицировать объекты с помощью терминов таксономии. См. <a href=":entity_reference">справку Entity Reference</a> для получения дополнительной информации о справочных полях. См. <a href=":field">справку по полевому модулю </a> и <a href=":field_ui">справку по пользовательскому интерфейсу поля</a> для получения общей информации о полях и о том, как их создавать и управлять ими.

en: See the <a href=":entity_reference">Entity Reference help</a> page for the field widgets and formatters that can be configured for any reference field on the <em>Manage display</em> and <em>Manage form display</em> pages. Taxonomy additionally provides an <em>RSS category</em> formatter that displays nothing when the entity item is displayed as HTML, but displays an RSS category instead of a list when the entity item is displayed in an RSS feed.
ru: На странице <a href=":entity_reference">Справки по сущностям</a> приведены виджеты и средства форматирования полей, которые можно настроить для любого справочного поля в формах <em>Управление отображением</em> и <em>Управление. отображать</em> страницы. Таксономия дополнительно предоставляет модуль форматирования <em>RSS категории</em>, который ничего не отображает, когда элемент сущности отображается в виде HTML, но отображает категорию RSS вместо списка, когда элемент сущности отображается в ленте RSS.

en: No vocabularies available. <a href=":link">Add vocabulary</a>.
ru: Нет доступных словарей. <a href=":link">Добавить словарь</a>.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
ru: Термины недоступны. <a href=":link">Добавить термин</a>.

en: Format of the term description.
ru: Формат описания термина.

en: Module responsible for the vocabulary.
ru: Модуль, отвечающий за словарь.

en: The Telephone module allows you to create fields that contain telephone numbers. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":telephone_documentation">online documentation for the Telephone module</a>.
ru: Модуль Telephone позволяет создавать поля, содержащие телефонные номера. См. <a href=":field"> справку по полевому модулю</a> и <a href=":field_ui">справку по пользовательскому интерфейсу поля</a> для получения общей информации о полях и о том, как их создавать и управлять ими. Для получения дополнительной информации см. <a href=":telephone_documentation">онлайн-документацию для телефонного модуля</a>.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the telephone field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ru: <em>Настройки</em> и <em>дисплей</em> телефонного поля можно настроить отдельно. См. <a href=":field_ui">справку по пользовательскому интерфейсу поля</a> для получения дополнительной информации о том, как управлять полями и их отображением.

en: The Text module allows you to create short and long text fields with optional summaries. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":text_documentation">online documentation for the Text module</a>.
ru: Модуль Text позволяет создавать короткие и длинные текстовые поля с необязательными аннотациями. См. <a href=":field">справку по модулю Field</a> и <a href=":field_ui">справку по пользовательскому интерфейсу полей</a> для получения общей информации о полях и о том, как их создавать и управлять ими. Для получения дополнительной информации см. <a href=":text_documentation">онлайн-документацию для модуля Text</a>.

en: The <em>settings</em> and <em>display</em> of the text field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ru: <em>Настройки</em> и <em>отображение</em> текстового поля можно настроить отдельно. См. <a href=":field_ui">справку по модулю Field UI</a> для получения дополнительной информации о том, как управлять полями и их отображением.

en: If you choose <em>Text (plain)</em> or <em>Text (plain, long)</em> you restrict the input to <em>Plain text</em> only. If you choose <em>Text (formatted)</em>, <em>Text (formatted, long)</em>, or <em>Text (formatted, long with summary)</em> you allow users to write formatted text. Which options are available to individual users depends on the settings on the <a href=":formats">Text formats and editors page</a>.
ru: Если вы выберите <em>Текст (простой)</em> или <em>Текст (простой, длинный)</em>, вы ограничите ввод только <em>Обычный текст</em>. Если вы выберете <em>Текст (отформатированный)</em>, <em>Текст (отформатированный, длинный)</em> или <em>Текст (отформатированный, длинный с итогом)</em>, вы разрешите пользователям писать форматированный текст. Какие параметры доступны для отдельных пользователей, зависит от настроек на <a href=":formats">странице текстовых форматов и редакторов</a>.

en: Number of summary rows: @rows
ru: Количество строк краткого содержания: @rows

en: The Toolbar module provides a toolbar for site administrators, which displays tabs and trays provided by the Toolbar module itself and other modules. For more information, see the <a href=":toolbar_docs">online documentation for the Toolbar module</a>.
ru: Модуль Toolbar предоставляет панель инструментов для администраторов сайта, которая отображает вкладки и лотки, предоставленные самим модулем панели инструментов и другими модулями. Для получения дополнительной информации см. <a href=":toolbar_docs"> онлайн-документацию для модуля Toolbar </a>.

en: The Tour module provides users with guided tours of the site interface. Each tour consists of several tips that highlight elements of the user interface, guide the user through a workflow, or explain key concepts of the website. For more information, see the <a href=':tour'>online documentation for the Tour module</a>.
ru: Модуль Tour предоставляет пользователям экскурсии по интерфейсу сайта. Каждый тур состоит из нескольких советов, которые выделяют элементы пользовательского интерфейса, направляют пользователя через рабочий процесс или объясняют ключевые концепции веб-сайта. Для получения дополнительной информации см. <a href=':tour'> онлайн-документацию для модуля Tour </a>.

en: Tours can be written as YAML-documents with a text editor, or using the contributed <a href=':tour_ui'>Tour UI</a> module. For more information, see <a href=':doc_url'>the online documentation for writing tours</a>.
ru: Туры могут быть написаны в виде YAML-документов с помощью текстового редактора или с помощью <a href=':tour_ui'>модуля Tour UI</a>. Для получения дополнительной информации см. <a href=':doc_url'>онлайн-документацию по написанию туров</a>.

en: @tour_item of @total
ru: @tour_item из @total

en: The Activity Tracker module displays the most recently added and updated content on your site, and allows you to follow new content created by each user. This module has no configuration options. For more information, see the <a href=":tracker">online documentation for the Activity Tracker module</a>.
ru: Модуль Activity Tracker отображает последнее добавленное и обновленное содержимое на вашем сайте и позволяет вам следить за новым содержимым, созданным каждым пользователем. Этот модуль не имеет параметров конфигурации. Для получения дополнительной информации см. <a href=":tracker">онлайн-документацию для модуля Activity Tracker</a>.

en: The <a href=":recent">Recent content</a> page shows new and updated content in reverse chronological order, listing the content type, title, author's name, number of comments, and time of last update. Content is considered updated when changes occur in the text, or when new comments are added. The <em>My recent content</em> tab limits the list to the currently logged-in user.
ru: На странице <a href=":recent">Последние материалы</a> отображается новое и обновленное содержимое в обратном хронологическом порядке, в котором перечислены тип содержимого, название, имя автора, количество комментариев и время последнего обновления. Содержимое считается обновленным, когда в тексте происходят изменения или когда добавляются новые комментарии. На вкладке <em>Мои последние материалы</em> список ограничен текущим вошедшим пользователем.

en: The {node}.nid this record tracks.
ru: {node}.nid, который отслеживает данную запись.

en: Boolean indicating whether the node is published.
ru: Логическое значение, указывающее опубликован ли материал.

en: The Unix timestamp when the node was most recently saved or commented on.
ru: Unix-формат времени, когда материал был последний раз сохранен или прокомментирован.

en: The {user}.nid this record tracks.
ru: Отслеживание {user}.nid данной записи.

en: The {users}.uid of the node author or commenter.
ru: {users}.uid автора материала или комментария.

en: The Unix timestamp when the user was most recently saved or commented on.
ru: Unix-формат времени, когда учётная запись пользователя была последний раз сохранена или прокомментирована.

en: Your server does not support updating modules and themes from this interface. Instead, update modules and themes by uploading the new versions directly to the server, as described in the <a href=":handbook_url">handbook</a>.
ru: Ваш сервер не поддерживает обновления модулей и тем из данного интерфейса. В данном случае, обновите модули и темы путем загрузки новых версий непосредственно на сервер, как описано в <a href=":handbook_url">справочнике</a>.

en: Your server does not support installing modules and themes from this interface. Instead, install modules and themes by uploading them directly to the server, as described in the <a href=":handbook_url">handbook</a>.
ru: Ваш сервер не поддерживает установку модулей и тем из данного интерфейса. В данном случае, установите модули и темы путем загрузки непосредственно на сервер, как описано в <a href=":handbook_url">справочнике</a>.

en: Installing modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href=":handbook_url">handbook</a> for other installation methods. | Installing modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href=":handbook_url">handbook</a> for other installation methods.
ru[0]: Установленные модули и темы требуют <strong>@backends доступа</strong> к вашему серверу . Просмотрите <a href=":handbook_url">справочник</a> для других методов установки.
ru[1]: Установленные модули и темы требую доступа к вашему серверу через один из следующих способов: <strong>@backends</strong>. Просмотрите <a href=":handbook_url">справочник</a>
ru[2]: Установленные модули и темы требую доступа к вашему серверу через один из следующих способов: <strong>@backends</strong>. Просмотрите <a href=":handbook_url">справочник</a>

en: Uninstalled modules
ru: Удалённые модули

en: Uninstalled themes
ru: Удалённые темы

en: The Update Manager module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts administrators to available updates. The Update Manager system is also used by some other modules to manage updates and downloads; for example, the Interface Translation module uses the Update Manager to download translations from the localization server. Note that whenever the Update Manager system is used, anonymous usage statistics are sent to Drupal.org. If desired, you may disable the Update Manager module from the <a href=":modules">Extend page</a>; if you do so, functionality that depends on the Update Manager system will not work. For more information, see the <a href=":update">online documentation for the Update Manager module</a>.
ru: Модуль Update Manager периодически проверяет наличие новых версий программного обеспечения вашего сайта (включая добавленные модули и темы) и уведомляет администраторов о доступных обновлениях. Система Update Manager также используется некоторыми другими модулями для управления обновлениями и загрузками; например, модуль перевода интерфейса использует Update Manager для загрузки переводов с сервера локализации. Обратите внимание, что всякий раз, когда используется система Update Manager, анонимная статистика использования отправляется на Drupal.org. При желании вы можете отключить модуль Update Manager на <a href=":modules">странице расширения</a>; В этом случае функциональность, зависящая от системы Update Manager, не будет работать. Для получения дополнительной информации см. <a href=":update">онлайн-документацию для модуля Update Manager</a>.

en: The <a href=":update-report">Available updates report</a> displays core, contributed modules, and themes for which there are new releases available for download. On the report page, you can also check manually for updates. You can configure the frequency of update checks, which are performed during cron runs, and whether notifications are sent on the <a href=":update-settings">Update Manager settings page</a>.
ru: В <a href=":update-report">Отчете о доступных обновлениях</a> отображаются основные, добавленные модули и темы, для которых доступны новые версии, доступные для загрузки. На странице отчета вы также можете проверить наличие обновлений вручную. Вы можете настроить частоту проверок обновлений, которые выполняются во время выполнения крон, и отправлять ли уведомления на <a href=":update-settings">странице настроек Update Manager</a>.

en: The Update Manager module allows administrators to perform updates directly from the <a href=":update-page">Update page</a>. It lists all available updates, and you can confirm whether you want to download them. If you don't have sufficient access rights to your web server, you could be prompted for your FTP/SSH password. Afterwards the files are transferred into your site installation, overwriting your old files. Direct links to the Update page are also displayed on the <a href=":modules_page">Extend page</a> and the <a href=":themes_page">Appearance page</a>.
ru: Модуль Update Manager позволяет администраторам выполнять обновления непосредственно со <a href=":update-page">страницы обновления</a>. В нем перечислены все доступные обновления, и вы можете подтвердить, хотите ли вы загрузить их. Если у вас нет достаточных прав доступа к вашему веб-серверу, вам может быть предложено ввести пароль FTP/SSH. После этого файлы переносятся в ваш сайт установки, перезаписывая ваши старые файлы. Прямые ссылки на страницу обновления также отображаются на <a href=":modules_page"> странице расширения </a> и <a href=":themes_page">странице Оформление</a>.

en: You can also install new modules and themes in the same fashion, through the <a href=":install">Install page</a>, or by clicking the <em>Install new module/theme</em> links at the top of the <a href=":modules_page">Extend page</a> and the <a href=":themes_page">Appearance page</a>. In this case, you are prompted to provide either the URL to the download, or to upload a packaged release file from your local computer.
ru: Вы также можете установить новые модули и темы тем же способом через <a href=":install">страницу установки</a> или щелкнув ссылки <em>Установить новый модуль/тему</em> на верхняя часть <a href=":modules_page">страницы Модули</a> и <a href=":themes_page">страницы Оформление</a>. В этом случае вам будет предложено указать URL-адрес для загрузки или загрузить файл упакованного выпуска с локального компьютера.

en: Regularly review and install <a href=":updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href=":update-php">update script</a> each time a module is updated.
ru: Регулярно просматривайте и устанавливайте <a href=":updates">доступные обновления</a> для поддержания безопасности и актуальности сайта. Всегда запускайте <a href=":update-php">скрипт обновления</a> каждый раз, как модули обновлены.

en: Regularly review <a href=":updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href=":update-php">update script</a> each time a module is updated.
ru: Регулярно просматривайте <a href=":updates">доступные обновления</a> для поддержания безопасности и актуальности сайта. Каждый раз после обновления модуля выполняйте <a href=":update-php">скрипт обновления</a>.

en: No update information available. <a href=":run_cron">Run cron</a> or <a href=":check_manually">check manually</a>.
ru: Нет доступной информации об обновлениях.  <a href=":run_cron">Запустите cron</a> или <a href=":check_manually">проверьте вручную</a>.

en: New release(s) available for @site_name
ru: Доступна новая версия для @site_name

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, @url.
ru: Ваш сайт настроен для отправки таких писем когда доступны какие-либо обновления. Чтобы получать извещения только для обновлений безопасности, @url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, @url.
ru: Ваш сайт настроен для отправки таких писем когда доступны обновления безопасности. Чтобы получать извещения обо всех обновлениях, @url.

en: There was a problem checking <a href=":update-report">available updates</a> for Drupal.
ru: Ошибка проверки <a href=":update-report">доступных обновлений</a> для Drupal.

en: There was a problem checking <a href=":update-report">available updates</a> for your modules or themes.
ru: Сложности с проверкой <a href=":update-report">доступных обновлений</a> для ваших модулей и тем.

en: Automatic updating of Drupal core is not supported. See the <a href=":upgrade-guide">upgrade guide</a> for information on how to update Drupal core manually.
ru: Автоматическое обновление ядра Drupal не поддерживается. Информацию про то, как обновлять ядро Drupal вручную смотрите в <a href=":upgrade-guide">инструкции по обновлению</a>.

en: %archive_file contains a version of %names that is not compatible with Drupal @version. | %archive_file contains versions of modules or themes that are not compatible with Drupal @version: %names
ru[0]: %archive_file содержит версию %names, которая несовместима с версией Drupal @version.
ru[1]: %archive_file содержит версии модулей или тем, которые несовместимы с версией Drupal @version: %names
ru[2]: %archive_file содержит версии модулей или тем, которые несовместимы с версией Drupal @version: %names

en: See the <a href=":available_updates">available updates</a> page for more information and to install your missing updates.
ru: Смотрите страницу <a href=":available_updates">доступные обновления</a> чтобы получить больше информации и для установки недостающих обновлений.

en: See the <a href=":available_updates">available updates</a> page for more information.
ru: Дополнительную информацию смотрите на странице <a href=":available_updates">доступных обновлений</a>.

en: Update Manager settings
ru: Настройки менеджера обновлений

en: Check for updates of uninstalled modules and themes
ru: Проверить обновления для неустановленных модулей и тем

en: You can choose to send email only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href=":status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
ru: Вы можете отправлять электронную почту только в том случае, если доступно обновление для системы безопасности, или получать уведомления о всех более новых версиях. Если доступны обновления ядра Drupal или любых ваших установленных модулей и тем, ваш сайт всегда будет печатать сообщение на <a href=":status_report">отчете о состоянии</a>, а также будет отображать сообщение об ошибке. на страницах администрирования, если есть обновление безопасности.

en: You can find <a href=":module_url">modules</a> and <a href=":theme_url">themes</a> on <a href=":drupal_org_url">drupal.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
ru: Вы можете найти <a href=":module_url">модули</a> и <a href=":theme_url">темы</a> на <a href=":drupal_org_url">drupal.org</a>. Поддерживаются следующие типы файлов: %extensions.

en: Back up your database and site before you continue. <a href=":backup_url">Learn how</a>.
ru: Прежде чем начать сделайте резервную копию базы данных и сайта. <a href=":backup_url">Узнать как</a>.

en: Deprecated: User Name
ru: Устарело: Имя пользователя

en: Deprecated: Use account-name or display-name instead.
ru: Устарело: Используйте account-name или display-name.

en: The display name of the user account.
ru: Отображаемое имя учётной записи пользователя.

en: The User module allows users to register, log in, and log out. It also allows users with proper permissions to manage user roles and permissions. For more information, see the <a href=":user_docs">online documentation for the User module</a>.
ru: Модуль Пользователь(User) позволяет пользователям регистрироваться, входить и выходить с сайта. Кроме того, он дает возможность пользователям с соответствующими правами осуществлять управление  ролями и правами. Дополнительную информацию смотрите в <a href=":user_docs">онлайн документации про модуль Пользователь(User)</a>.

en: Through the <a href=":people">People administration page</a> you can add and cancel user accounts and assign users to roles. By editing one particular user you can change their username, email address, password, and information in other fields.
ru: На административной странице <a href=":people">Пользователи</a> можно добавлять или удалять учётные записи пользователей, а также назначать пользователям роли. Путём редактирования конкретного пользователя можно изменить его имя пользователя, email-адрес, пароль и информацию в других полях.

en: <em>Roles</em> are used to group and classify users; each user can be assigned one or more roles. Typically there are two pre-defined roles: <em>Anonymous user</em> (users that are not logged in), and <em>Authenticated user</em> (users that are registered and logged in). Depending on how your site was set up, an <em>Administrator</em> role may also be available: users with this role will automatically be assigned any new permissions whenever a module is enabled. You can create additional roles on the <a href=":roles">Roles administration page</a>.
ru: <em>Роли</em> используются с целью группировки и классификации пользователей; каждый пользователь может иметь одну или несколько ролей. Как правило есть две предустановленные роли <em>Анонимный пользователь</em> (для не авторизованных пользователей), и <em>Авторизованный пользователь</em> (пользователи, которые осуществили регистрацию и вход). В зависимости от настроек сайта, может также быть доступна роль <em>Администратор</em>: пользователям с этой ролью каждый раз при включении модуля автоматически предоставляются всевозможные новые права. Также можно создавать дополнительные роли на административной странице <a href=":roles">Роли</a>.

en: After creating roles, you can set permissions for each role on the <a href=":permissions_user">Permissions page</a>. Granting a permission allows users who have been assigned a particular role to perform an action on the site, such as viewing content, editing or creating  a particular type of content, administering settings for a particular module, or using a particular function of the site (such as search).
ru: После создания ролей вы можете установить разрешения для каждой роли на <a href=":permissions_user">странице разрешений</a>. Предоставление разрешения позволяет пользователям, которым назначена определенная роль, выполнять действия на сайте, такие как просмотр контента, редактирование или создание контента определенного типа, управление настройками для определенного модуля или использование определенной функции сайта ( такой как поиск).

en: The <a href=":accounts">Account settings page</a> allows you to manage settings for the displayed name of the Anonymous user role, personal contact forms, user registration settings, and account cancellation settings. On this page you can also manage settings for account personalization, and adapt the text for the email messages that users receive when they register or request a password recovery. You may also set which role is automatically assigned new permissions whenever a module is enabled (the Administrator role).
ru: <a href=":accounts">Страница настроек аккаунта</a> позволяет управлять настройками отображаемого имени роли анонимного пользователя, форм личных контактов, настроек регистрации пользователей и настроек отмены аккаунта. На этой странице вы также можете управлять настройками персонализации учетной записи и адаптировать текст для сообщений электронной почты, которые пользователи получают, когда они регистрируются или запрашивают восстановление пароля. Вы также можете указать, какой роли автоматически назначаются новые разрешения при каждом включении модуля (роль администратора).

en: Because User accounts are an entity type, you can extend them by adding fields through the Manage fields tab on the <a href=":accounts">Account settings page</a>. By adding fields for e.g., a picture, a biography, or address, you can a create a custom profile for the users of the website. For background information on entities and fields, see the <a href=":field_help">Field module help page</a>.
ru: Благодаря тому что Учётные записи пользователей являются типом сущности, вы можете расширять их добавляя поля на вкладке Управление полями на странице <a href=":accounts">Настройки учётных записей</a>. С помощью добавления полей, например изображение, биография, или адрес, вы можете создать собственный профиль для пользователей вебсайта. Справочную информацию о сущностях и полях смотрите на странице <a href=":field_help">Справка модуля Field</a>.

en: Permissions let you control what users can do and see on your site. You can define a specific set of permissions for each role. (See the <a href=":role">Roles</a> page to create a role.) Any permissions granted to the Authenticated user role will be given to any user who is logged in to your site. From the <a href=":settings">Account settings</a> page, you can make any role into an Administrator role for the site, meaning that role will be granted all new permissions automatically. You should be careful to ensure that only trusted users are given this access and level of control of your site.
ru: Разрешения дают Вам возможность контролирования того, что именно могут видеть и делать пользователи на Вашем сайте. Для каждой роли Вы можете задать необходимое количество разрешений. Смотрите страницу <a href=":role">Роли</a> для создания новой роли. Все разрешения, выдаваемые для роли 'Аутентифицированный пользователь' будут предоставляться любому пользователю, авторизованному на Вашем сайте. На странице <a href=":settings">Настроек учётной записи</a> Вы можете задать любую роль в качестве роли администратора сайта, имейте ввиду, что данная роль будет выдавать все новые разрешения автоматически. Вы должны быть аккуратны и уверены в том, что только доверенные пользователи смогут получить такой доступ и уровень контроля на вашем сайте.

en: A role defines a group of users that have certain privileges. These privileges are defined on the <a href=":permissions">Permissions page</a>. Here, you can define the names and the display sort order of the roles on your site. It is recommended to order roles from least permissive (for example, Anonymous user) to most permissive (for example, Administrator user). Users who are not logged in have the Anonymous user role. Users who are logged in have the Authenticated user role, plus any other roles granted to their user account.
ru: Роли необходимы для объединения пользователей в группы со строго заданными разрешениями. Эти разрешения задаются на странице <a href=":permissions">Права доступа</a>. Здесь Вы можете определить названия ролей и их сортировочный порядок на Вашем сайте. Рекомендуется использовать сортировочный порядок ролей при котором сначала идут роли с наименьшими возможностями (например, 'Анонимный пользователь'), а затем роли с наибольшими возможностями (например, 'Администратор'). Пользователи, не прошедшие авторизацию на сайте, получат разрешения роли 'Анонимный пользователь'. Пользователи, прошедшие авторизацию на сайте, получат разрешения роли 'Аутентифицированный пользователь' и другие роли, назначенные ему в его учётной записи.

en: Make it at least 12 characters
ru: Введите пароль по крайней мере из 12 символов

en: Configure site-wide settings and behavior for user accounts and registration. This includes account cancellation methods, the content of user emails and fields attached to users.
ru: Настройте общесайтовые настройки и поведение для учетных записей пользователей и регистрации. Это включает в себя методы отмены учетной записи, содержание электронных писем пользователей и поля, прикрепленные к пользователям.

en: Manage all user accounts. This includes editing all user information, changes of email addresses and passwords, issuing emails to users and blocking and deleting user accounts.
ru: Управлять всеми учётными записями пользователей. Включая всю пользовательскую информацию, изменение email адресов и паролей, письма к пользователю, блокирование и удаление учётных записей.

en: Required if you want to change the %mail or %pass below. <a href=":request_new_url" title="Send password reset instructions via email.">Reset your password</a>.
ru: Требуется, если вы хотите изменить %mail или %pass ниже. <a href=":request_new_url" title="Отправить инструкцию по сбросу пароля на email.">Сбросить ваш пароль</a>.

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href=":permissions-url">permissions</a> can override this default method.
ru: Пользователи с <a href=":permissions-url">правами доступа</a> %select-cancel-method или %administer-users могут переопределить метод по умолчанию.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ru: Допустимые переменные: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Created a new user account for <a href=":url">%name</a>. No email has been sent.
ru: Создана новая учётная запись для <a href=":url">%name</a>. Email не был отправлен.

en: The new user <a href=":url">%name</a> was created without an email address, so no welcome message was sent.
ru: Новый пользователь <a href=":url">%name</a> был создан без адреса электронной почты, поэтому приветственное сообщение не было отправлено.

en: A welcome message with further instructions has been emailed to the new user <a href=":url">%name</a>.
ru: Приветственное сообщение с дальнейшими инструкциями было отправлено новому пользователю <a href=":url">%name</a>.

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
ru: Инструкция по сбросу пароля будет отправлена на ваш зарегистрированный email-адрес.

en: Send password reset instructions via email.
ru: Отправить инструкции по сбросу пароля на электронную почту.

en: Also known as:
ru: Также известен как:

en: For more information, see the <a href=":views">online documentation for the Views module</a>.
ru: За более подробной информацией обращайтесь к <a href=":views">онлайн документации модуля Views</a>.

en: In order to create and modify your own views using the administration and configuration user interface, you will need to enable either the Views UI module in core or a contributed module that provides a user interface for Views. See the <a href=":views-ui">Views UI module help page</a> for more information.
ru: Для создания и изменения собственных представлений с помощью административного и конфигурационного пользовательского интерфейса вам необходимо включить или модуль Views UI, который входит в ядро, или контриб модуль, который предоставляет пользовательский интерфейс для представлений. За дополнительной информацией обращайтесь к странице <a href=":views-ui">Справка модуля Views UI</a>.

en: Contributed projects that support the Views module can be found in the <a href=":node">online documentation for Views-related contributed modules</a>.
ru: Участие в проектах, поддерживающих модуль Views, можно найти в <a href=":node">онлайн-документации для модулей, связанных с Views</a>.

en: Changing the title here means it cannot be dynamically altered anymore. (Try changing it directly in <a href=":url">@name</a>.)
ru: Изменение заголовка означает, что его нельзя больше динамически изменять. (Попробуйте изменить его непосредственно в <a href=":url">@name</a>.)

en: This link is provided by the Views module. The path can be changed by editing the view <a href=":url">@label</a>
ru: Эта ссылка предоставлена модулем Views. Путь можно изменить отредактировав представление <a href=":url">@label</a>

en: @type language selected for page
ru: @type: язык страницы

en: Will not be accessible.
ru: Не будет доступно.

en: The following tokens are available. You may use Twig syntax in this field.
ru: Доступны следующие токены. Также в этом поле можно использовать синтаксис Twig.

en: Override the view and other argument titles. You may use Twig syntax in this field as well as the "arguments" and "raw_arguments" arrays.
ru: Переопределить представление и другие заголовки аргументов. В этом поле вы можете использовать синтаксис Twig, а также массивы «arguments» и «raw_arguments».

en: Override the view and other argument titles. You may use Twig syntax in this field.
ru: Переопределить представление и другие заголовки аргументов. Вы можете использовать синтаксис Twig в этом поле.

en: The following replacement tokens are available for this argument.
ru: Для данного аргумента действительны следующие токены замены.

en: The category this block will appear under on the <a href=":href">blocks placement page</a>.
ru: Категория данного блока появится под <a href=":href">страницей размещения блоков</a>.

en: Separate multiple classes by spaces.
ru: Разделите несколько классов пробелами.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected access restriction.
ru: Также необходимо откорректировать настройку @settings для текущего выбранного ограничения доступа.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected cache mechanism.
ru: Также необходимо откорректировать настройку @settings для текущего выбранного механизма кэширования.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected style.
ru: Также необходимо откорректировать настройку @settings для текущего выбранного стиля.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected row style.
ru: Также необходимо откорректировать настройку @settings для текущего выбранного стиля строки.

en: The following tokens are available for this link. You may use Twig syntax in this field.
ru: В данной ссылке доступны следующие токены. Также в данном поле можно использовать синтаксис Twig.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected pager.
ru: Также необходимо откорректировать настройку @settings для текущего выбранного страничного навигатора.

en: The text to display for this field. You may include HTML or <a href=":url">Twig</a>. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ru: Текст, показываемый данным полем. Можно использовать HTML или <a href=":url">Twig</a>. Вы можете ввести данные из текущего представления, как описано в разделе "Шаблоны замены" ниже.

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
ru: Смещение от текущего времени, например "@example1" или "@example2"

en: The Views UI module provides an interface for managing views for the <a href=":views">Views module</a>. For more information, see the <a href=":handbook">online documentation for the Views UI module</a>.
ru: Модуль Views UI предоставляет интерфейс для управления отображениями <a href=":views">модуля Views</a>. Для получения более подробной информации, смотрите <a href=":handbook">онлайн-документацию модуля Views UI</a>.

en: Views can be enabled or disabled from the <a href=":list">Views list page</a>. To enable a view, find the view within the "Disabled" list and select the "Enable" operation. To disable a view find the view within the "Enabled" list and select the "Disable" operation.
ru: Представления могут быть отключены или включены на странице <a href=":list">Список представлений</a>. Для того чтобы включить представление, найдите его в списке "Включены" и выберите операцию "Включить". Чтобы отключить представление, найдите его в списке "Отключены" и выберите операцию "Отключить".

en: Views can be exported and imported as configuration files by using the <a href=":config">Configuration Manager module</a>.
ru: Представления могут быть экспортированы и импортированы в файлы настроек с помощью модуля <a href=":config">Configuration Manager</a>.

en: Advanced Views settings
ru: Расширенные настройки представлений

en: This view is being edited by user @user, and is therefore locked from editing by others. This lock is @age old. Click here to <a href=":url">break this lock</a>.
ru: Данное представление редактируется другим пользователем @user и поэтому заблокировано для редактирования другими. Эта блокировка длится уже @age. Нажмите здесь, чтобы <a href=":url">прервать блокировку</a>.

en: View @display_title
ru: Просмотреть @display_title

en: Duplicate as @type
ru: Дублировать как @type

en: Add @display
ru: Добавить @display

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
ru: Снятие блокировки приведет к потере всех не сохраненных изменений, сделанных пользователем @user.

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Был сделан запрос на удаление Вашей учётной записи на сайте [site:name].
    
    Теперь Вы можете удалить свою учётную запись на сайте [site:url-brief] перейдя по этой ссылке или скопировав ее в адресную строку Вашего браузера:
    
    [user:cancel-url]
    
    ВНИМАНИЕ: Удаление учётной записи это необратимый процесс!
    
    Срок действия ссылки завершится через сутки, и если она не будет использована, то удаления не произойдет.
    
    --  Администрация сайта [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ru: Запрос на удаление учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]»

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ru: Изменение данных для входа пользователя [user:display-name] на сайте «[site:name]»

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ru: Детали учётной записи пользователя [user:display-name] на сайте [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Благодарим вас за регистрацию на сайте «[site:name]». В настоящее время ваша заявка ожидает одобрения администратором. Когда она будет принята, Вы получите другое письмо, в котором будет указано, как войти и установить пароль, а также  прочие детали. 
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ru: Детали учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]» (ожидает одобрения администратором)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
ru: [user:display-name] подал заявку на получение учётной записи.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Ваша учётная запись на сайте «[site:name]» активирована.
    
    Теперь Вы можете войти на сайт, щёлкнув по следующей ссылке, или скопировав её в адресную строку браузера:
    
    [user:one-time-login-url] 
    
    Эта одноразовая ссылка для входа на сайт ведёт на страницу установки пароля.
    
    После установки пароля войти на сайт можно на странице [site:login-url], введя:
    
    Имя пользователя: [user:account-name]
    Пароль: ваш пароль 
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ru: Детали учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]» (одобрено)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ru: Детали учётной записи пользователя [user:display-name] на сайте [site:name] (заблокирован)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Ваша учётная запись на сайте «[site:name]» удалена.
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ru: Детали учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]» (удалено)

en: You must select a language to continue the installation.
ru: Для продолжения установки необходимо выбрать язык.

en: @display '@id': Component '@name' was disabled because its settings depend on removed dependencies.
ru: @display '@id': Компонент '@name' был отключен, поскольку эти настройки зависят от удалённых зависимостей.

en: No widget available for: %type.
ru: Нет доступных виджетов для: %type.

en: The %target_bundle bundle (entity type: %target_entity_type) was deleted. As a result, the %field_name entity reference field (entity_type: %entity_type, bundle: %bundle) no longer has any valid bundle it can reference. The field is not working correctly anymore and has to be adjusted.
ru: Подтип %target_bundle (сущность: %target_entity_type) удален. В результате поле %field_name, ссылающееся на (сущность: %entity_type, подтип: %bundle) не имеет больше разрешенных подтипов для ссылки. Поле требует настройки для дальнейшего использования.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
ru: Допускаются некоторые спецсимволы, среди которых пробел, точка (.), дефис (-), одинарная кавычка ('), подчёркивание     (_) и знак @.

en: This value is not valid.
ru: Данное значение недопустимо.

en: Create tasks that the system can execute.
ru: Создать задания, которые может выполнять система.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like /node/1234 or an external URL like @url.
ru: URL, на который будет перенаправлен пользователь. Это может быть внутренний URL в виде /node/1234 или внешний URL в виде @url.

en: Add feeds or import OPMLs to gather external content and configure how often they are updated.
ru: Добавляйте ленты или импортируйте OPML-файлы для сбора внешнего контента и настройте частоту их обновления.

en: The Automated Cron module runs cron operations for your site using normal browser/page requests instead of having to set up a separate cron job. The Automated Cron module checks at the end of each server response when cron operation was last ran and, if it has been too long since last run, it executes the cron tasks after sending a server response. For more information, see the <a href=":automated_cron-documentation">online documentation for the Automated Cron module</a>.
ru: Модуль "Автоматизированный Крон" выполняет операции с помощью обычных запросов браузера / страницы, вместо того, чтобы настраивать отдельную задачу крона. Модуль "Автоматизированный Крон" проверяет после каждого ответа сервера, когда выполнялся последний запуск операции, и, если с момента последнего запуска прошло слишком много времени, выполняет задачи после получения ответа сервера. Дополнительную информацию смотрите в <a href=":automated_cron-documentation">онлайн-документации о модуле "Автоматизированный Крон" (Automated Cron) </a>.

en: Configuring Automated Cron
ru: Настройка модуля Automated Cron

en: On the <a href=":cron-settings">Cron page</a>, you can set the frequency (time interval) for running cron jobs.
ru: На странице <a href=":cron-settings">Cron</a> можно установить частоту (временной интервал) запуска задач cron.

en: Disabling Automated Cron
ru: Отключение модуля Automated Cron

en: To disable automated cron, the recommended method is to uninstall the module, to reduce site overhead. If you only want to disable it temporarily, you can set the frequency to Never on the Cron page, and then change the frequency back when you want to start it up again.
ru: Чтобы отключить автоматический запуск cron рекомендуется удалить его модуль, что также позволит уменьшить нагрузку на сайт. Если же требуется отключить его временно, то на странице настроек cron можно установить значение частоты запуска равным \"Никогда\", а при необходимости вернуть его в исходное значение.

en: Automated Cron
ru: Автозапуск cron

en: Provides an automated way to run cron jobs, by executing them at the end of a server response.
ru: Обеспечивает автоматизированный способ запуска задач планировщика cron, выполняя их по завершении ответов сервера.

en: Automated cron settings
ru: Настройки автозапуска cron

en: Ban visits from specific IP addresses.
ru: Запрещает посещения с указанных IP-адресов.

en: You can place a new block in a region by selecting <em>Place block</em> on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. Once a block is placed, it can be moved to a different region by drag-and-drop or by using the <em>Region</em> drop-down list, and then clicking <em>Save blocks</em>.
ru: Разместить блок в области можно выбрав <em>Разместить блоки</em> на странице <a href=":blocks">Схема блоков</a>. После размещения блока, его можно перенести в другую область с помощью мыши или через выпадающий список <em>Область</em> и затем нажать кнопку <em>Сохранить блоки</em>.

en: Block placement is specific to each theme on your site. Changes will not be saved until you click <em>Save blocks</em> at the bottom of the page.
ru: Расположение блока зависит от конкретной темы на сайте. Изменения будут записаны после нажатия кнопки <em>Сохранить блоки</em> в нижней части страницы.

en: Adding comment types
ru: Добавление типов комментариев

en: Additional <em>comment types</em> can be created per entity sub-type and added on the <a href=":field">Comment types page</a>. If there are multiple comment types available you can select the appropriate one after adding a <em>Comments field</em>.
ru: Дополнительный <em>тип комментария</em> может быть создан для типа сущности и добавлен на <a href=":field">странице типов комментариев</a>. Если на странице типов комментариев доступны несколько типов, вы можете выбрать необходимый вам тип для добавления к нему <em>поля комментария</em>.

en: Compare the configuration uploaded to your sync directory with the active configuration before completing the import.
ru: Сравните конфигурацию, загруженную в ваш каталог синхронизации, с активной конфигурацией перед тем как закончить импорт.

en: Upload a full site configuration archive to the sync directory. It can then be compared and imported on the Synchronize page.
ru: Загрузить архив полной конфигурации в каталог синхронизации.

en: The Database Logging module logs system events in the Drupal database. Monitor your site or debug site problems on this page.
ru: Модуль Database Logging записывает системные события в базу данных Drupal. Следите за вашим сайтом или занимайтесь отладкой ошибок сайта на этой странице.

en: The Internal Dynamic Page Cache module caches pages for all users in the database, handling dynamic content correctly. For more information, see the <a href=":dynamic_page_cache-documentation">online documentation for the Internal Dynamic Page Cache module</a>.
ru: Модуль Internal Dynamic Page Cache кеширует страницы для всех пользователей в базу данных, обрабатывая корректно динамический контент. Больше информации смотрите на странице <a href=":dynamic_page_cache-documentation">Онлайн документация для модуля Internal Dynamic Page Cache</a>

en: The module requires no configuration. Every part of the page contains metadata that allows Internal Dynamic Page Cache to figure this out on its own.
ru: Модуль не требует настройки. Каждая часть страницы содержит мета-данные, которые позволяют модулю Internal Dynamic Page Cache выяснить, что содержит часть страницы.

en: Deprecated. All the functionality has been moved to Core.
ru: Устарело. Весь функционал был перенесен в ядро.

en: All field storage configuration objects re-saved.
ru: Все объекты конфигурации для хранилища полей были повторно сохранены.

en: Selection handler for entity reference fields have been adjusted.
ru: Обработчик выбора для полей ссылок на сущность был успешно откорректирован.

en: <strong>Entity Reference</strong> fields allow you to create fields that contain links to other entities (such as content items, taxonomy terms, etc.) within the site. This allows you, for example, to include a link to a user within a content item. For more information, see <a href=":er_do">the online documentation for the Entity Reference module</a>.
ru: Поля <strong>Ссылка на сущность</strong> позволяют создавать на сайте поля, содержащие ссылки на другие сущности (например материалы, термины таксономии и т.д.). Это позволяет, например, включить ссылку на пользователя в элемент контента. Для получения дополнительной информации см. <a href=":er_do">онлайн-документацию для модуля Entity Reference</a>.

en: Enable custom storage
ru: Включить собственное хранилище

en: An instance-specific widget type
ru: Тип виджета, зависящий от экземпляра

en: Widget types @types are used in Drupal 6 field instances: widget type @selected_type applied to the Drupal 8 base field
ru: Типы виджетов @types использовались в экземплярах полей Drupal 6: тип виджета @selected_type касался основного поля Drupal 8

en: The Filter module allows administrators to configure text formats. Text formats change how HTML tags and other text will be <em>processed and displayed</em> in the site. They are used to transform text, and also help to defend your web site against potentially damaging input from malicious users. Visual text editors can be associated with text formats by using the <a href=":editor_help">Text Editor module</a>. For more information, see the <a href=":filter_do">online documentation for the Filter module</a>.
ru: Модуль Filter позволяет администраторам настраивать текстовые форматы. Текстовые форматы изменяют способ обработки и отображения тегов HTML и другого текста на сайте. Они используются для преобразования текста, а также помогают защитить ваш веб-сайт от потенциально вредоносного ввода со стороны злоумышленников. Визуальные текстовые редакторы можно связать с текстовыми форматами с помощью <a href=":editor_help"> модуля текстового редактора </a>. Для получения дополнительной информации см. <a href=":filter_do"> онлайн-документацию для модуля фильтра </a>.

en: You can define which users will be able to use each text format by selecting roles. To ensure security, anonymous and untrusted users should only have access to text formats that restrict them to either plain text or a safe set of HTML tags. This is because HTML tags can allow embedding malicious links or scripts in text. More trusted registered users may be granted permission to use less restrictive text formats in order to create rich text. <strong>Improper text format configuration is a security risk.</strong>
ru: Вы можете определить, какие пользователи смогут использовать каждый текстовый формат через выбор ролей. Для обеспечения безопасности, анонимным и ненадёжным пользователям следует иметь доступ к текстовым форматам, которые ограничиваю их чистым текстом или безопасным набором HTML тегов. HTML теги позволяют вкладывать небезопасные ссылки и скрипты в текст. Более надежным зарегистрированным пользователям могут быть назначены права использовать менее ограниченные текстовые форматы для создания форматированного текста. <strong>Неподходящий текстовый формат конфигурации это потенциальная угроза безопасности.</strong>

en: Each text format uses filters that add, remove, or transform elements within user-entered text. For example, one filter removes unapproved HTML tags, while another transforms URLs into clickable links. Filters are applied in a specific order. They do not change the <em>stored</em> content: they define how it is processed and displayed.
ru: Каждый текстовый формат использует фильтры, которые добавляют, удаляют или преобразуют элементы в тексте, введенном пользователем. Например, один фильтр удаляет неутвержденные теги HTML, а другой преобразует URL-адреса в интерактивные ссылки. Фильтры применяются в определенном порядке. Они не изменяют <em>сохраненный</em> контент: они определяют, как он обрабатывается и отображается.

en: Text formats define how text is filtered for output and how HTML tags and other text is displayed, replaced, or removed. <strong>Improper text format configuration is a security risk.</strong> Learn more on the <a href=":filter_help">Filter module help page</a>.
ru: Текстовые форматы определяют как будет фильтроваться текст для вывода и как HTML-теги и другой текст будут показываться, заменяться или удаляться. <strong>Неправильная настройка текстовых форматов может нести угрозу безопасности.</strong> Изучите больше на <a href=":filter_help">Странице помощи модуля Фильтр</a>.

en: A text format contains filters that change the display of user input; for example, stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Filters are executed from top to bottom and the order is important, since one filter may prevent another filter from doing its job. For example, when URLs are converted into links before disallowed HTML tags are removed, all links may be removed. When this happens, the order of filters may need to be rearranged.
ru: Текстовый формат содержит фильтры, изменяющие отображение введённого пользователем текста, например изымают злонамеренный HTML-код или создают ссылку из URL. Фильтрация осуществляется сверху вниз и последовательность фильтров очень важна, поскольку некий фильтр может помешать работе другого фильтра. Например, когда URL-адреса превращаются в ссылки до удаления неразрешенных HTML-тегов, то это может привести к удалению всех ссылок. Если таковое происходит, последовательность фильтров лучше изменить.

en: Configure how content is filtered when displayed, including which HTML tags are rendered, and enable module-provided filters.
ru: Настройте фильтрацию содержимого при отображении, включая разрешённые для отображения HTML-теги, а также включите фильтры, предоставляемые модулями.

en: A list of HTML tags that can be used. By default only the <em>lang</em> and <em>dir</em> attributes are allowed for all HTML tags. Each HTML tag may have attributes which are treated as allowed attribute names for that HTML tag. Each attribute may allow all values, or only allow specific values. Attribute names or values may be written as a prefix and wildcard like <em>jump-*</em>. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
ru: Список HTML-тегов, которые могут быть использованы. По умолчанию для всех HMTL-тегов допустимы только атрибуты <em>lang</em> и <em>dir</em>. Каждый HTML-тег может иметь атрибуты, которые для него являются разрешёнными. Каждый атрибут может принимать любые или только определённые значения. Имена или значения атрибутов могут быть в виде префикса и символа подстановки, например <em>jump-*</em>. Всегда изымаются атрибуты событий JavaScript, URL-адреса JavaScript и CSS.

en: Configure languages for content, interface, and configuration.
ru: Настройка используемых языков для материалов сайта, интерфейса и параметров.

en: Overriding default English strings
ru: Перезапись английских строк по умолчанию

en: If translation is enabled for English, you can <em>override</em> the default English interface text strings in your site with other English text strings on the <a href=":translate">User interface translation</a> page. Translation is off by default for English, but you can turn it on by visiting the <em>Edit language</em> page for <em>English</em> from the <a href=":languages">Languages</a> page.
ru: Если включен перевод для английского языка, вы можете <em>переопределить</em> текстовые строки интерфейса на английском языке по умолчанию на вашем сайте другими текстовыми строками на английском языке на странице <a href=":translate">Перевод пользовательского интерфейса</a>. По умолчанию перевод отключен для английского языка, но вы можете включить его, посетив страницу <em>Изменить язык</em> для <em>английского</em> на странице <a href=":languages">Языки</a>.

en: Configure the import of translation files, and add or customize interface translations.
ru: Настроить импорт файлов переводов, и добавить или настроить интерфейс переводов.

en: Manage menus and menu links.
ru: Управление меню и их ссылками.

en: <q>Log in</q> for anonymous users
ru: <q>Вход</q> для анонимных пользователей

en: Revert to earlier revision of a translation
ru: Вернуть предыдущую редакцию перевода

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов

en: Add custom URLs to existing paths.
ru: Добавить пользовательские URL-адреса к существующим путям.

en: Network problem!
ru: Проблема с сетью!

en: - None (original image) -
ru: - Нет (оригинальное изображение) -

en: Only items in the index will appear in search results. To build and maintain the index, a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a> is required.
ru: В результатах поиска появляются только записи из индекса. Для построения и поддержки индекса необходима правильная настройка <a href=":cron">задания cron</a>.

en: The maximum number of items indexed in each run of the <a href=":cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing. Some search page types may have their own setting for this.
ru: Максимальное количество позиций, индексируемых при каждом запуске <a href=":cron">задания cron</a>. При необходимости, чтобы предотвратить возникновение задержек и ошибок памяти во время индексирования, уменьшите это число. Некоторые типы страниц поиска имеют собственные настройки для данного параметра.

en: The minimum character length for a word to be added to the index. Searches must include a keyword of at least this length.
ru: Минимальное количество букв в слове, чтобы оно было проиндексировано. Поисковые запросы должны содержать хотя бы одно ключевое слово не меньше этой длины.

en: Run tests against the site's core code and enabled modules to review your code.
ru: Запустить тесты для кода ядра и включённых модулей для обзора кода.

en: Configure the logging of content statistics.
ru: Настройки журналирования статистики материалов.

en: Configuration dependencies recalculated
ru: Зависимости конфигураций пересчитаны

en: Checking site status
ru: Проверка состояния сайта

en: The <a href=":status">Status report</a> provides an overview of the configuration, status, and health of your site. Review this report to make sure there are not any problems to address, and to find information about the software your site and web server are using.
ru: <a href=":status">Отчет о состоянии</a> содержит обзор конфигурации, состояния и состояния вашего сайта. Просмотрите этот отчет, чтобы убедиться в отсутствии проблем и найти информацию о программном обеспечении, используемом на вашем сайте и веб-сервере.

en: In order for the site and its modules to continue to operate well, a set of routine administrative operations must run on a regular basis; these operations are known as <em>cron</em> tasks. On the <a href=":cron">Cron page</a>, you can configure cron to run periodically as part of server responses by installing the <em>Automated Cron</em> module, or you can turn this off and trigger cron from an outside process on your web server. You can verify the status of cron tasks by visiting the <a href=":status">Status report page</a>. For more information, see the <a href=":handbook">online documentation for configuring cron jobs</a>.
ru: Чтобы сайт и его модули продолжали нормально функционировать, ряд рутинных административных операций должен выполняться на регулярной основе; Эти операции известны как задачи <em>крон</em>. На <a href=":cron">странице Крон</a> вы можете настроить периодическое выполнение cron как часть ответов сервера, установив модуль <em>Automated Cron</em>, или отключить его. и запускать cron из внешнего процесса на вашем веб-сервере. Вы можете проверить состояние задач крона, посетив <a href=":status">страницу отчета о состоянии</a>. Для получения дополнительной информации см. <a href=":handbook">онлайн-документацию по настройке заданий крона</a>.

en: Enable the <em>Automated Cron</em> module to allow cron execution at the end of a server response.
ru: Включите модуль <em>Automated Cron</em> для запуска cron в конце любого запроса на сервер.

en: Public file base URL
ru: Базовый URL общедоступных файлов

en: The base URL that will be used for public file URLs. This can be changed in settings.php
ru: Базовый URL, который будет использован для URL-адресов общедоступных файлов. Может быть изменен в файле settings.php

en: Configure <span class="visually-hidden">the @module module</span>
ru: Настройки <span class="visually-hidden">модуля @module</span>

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
ru: Машинное имя: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
ru[0]: Деинсталляции модуля @module.module_name препятствует следующая причина:
ru[1]: Деинсталляции модуля @module.module_name препятствуют следующие причины:
ru[2]: Деинсталляции модуля @module.module_name препятствуют следующие причины:

en: Configure default user account settings, including fields, registration requirements, and email messages.
ru: Настройка параметров по умолчанию для учётных записей пользователей, включая поля, требования регистрации и электронные сообщения.

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
ru: Слишком много неудачных попыток входа с вашего IP-адреса. Этот IP адрес временно заблокирован. Повторите попытку позже или <a href=":url">запросите новый пароль</a>.

en: There has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>. | There have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
ru[0]: Учётная запись временно заблокирована по причине более одной неудачной попытки входа. Попробуйте войти позже, или <a href=":url">запросите новый пароль</a>.
ru[1]: Учётная запись временно заблокирована по причине более  @count неудачных попыток входа. Попробуйте войти позже, или <a href=":url">запросите новый пароль</a>.
ru[2]: Учётная запись временно заблокирована по причине более @count[2] неудачных попыток входа. Попробуйте войти позже, или <a href=":url">запросите новый пароль</a>.

en: %name is not recognized as a username or an email address.
ru: %name не распознано как имя пользователя или адрес электронной почты.

en: Cache maximum age
ru: Максимальный возраст кэша

en: Creating and managing views
ru: Создание представлений и управление ими

en: Enabling and disabling views
ru: Включение и отключение представлений

en: Exporting and importing views
ru: Экспортирование и импортирование представлений

en: Stable
ru: Стабильный

en: Links related to the active user account
ru: Ссылки, относящиеся к учётной записи активного пользователя

en: Administrative task links
ru: Ссылки административных заданий

en: Site information links
ru: Ссылки информации о сайте

en: Site section links
ru: Ссылки разделов сайта

en: User tool links, often added by modules
ru: Ссылки инструментов пользователя, часто добавленные модулями

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    На сайте «[site:name]» поступил запрос на сброс пароля для Вашей учётной записи.
    
    Вы можете войти на сайт, щёлкнув по следующей ссылке, или скопировав её в адресную строку браузера:
    
    [user:one-time-login-url] 
    
    Эта одноразовая ссылка для входа на сайт ведёт на страницу задания нового пароля. Она действительна в течение суток, и, если по ней не пройти, то ничего не случится.
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Администратор сайта «[site:name]» создал для вас учётную запись. Вы можете войти на сайт, щёлкнув по следующей ссылке, или скопировав её в адресную строку браузера:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Эта одноразовая ссылка для входа на сайт ведёт на страницу задания своего пароля.
    
    После установки пароля войти на сайт можно на странице [site:login-url], введя:
    
    Имя пользователя: [user:name]
    Пароль: ваш пароль 
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Благодарим вас за регистрацию на сайте «[site:name]». Можете войти на сайт, щёлкнув по следующей ссылке, или скопировав её в адресную строку браузера:
    
    [user:one-time-login-url] 
    
    Эта одноразовая ссылка для входа на сайт ведёт на страницу установки пароля.
    
    После установки пароля войти на сайт можно на странице [site:login-url], введя:
    
    Имя пользователя: [user:name]
    Пароль: ваш пароль 
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: The language code.
ru: Код языка.

en: Delete %label
ru: Удалить %label

en: Allow user to display all items
ru: Разрешить пользователю отображать все элементы

en: Resolve all issues below to continue the installation. For help configuring your database server, see the <a href="https://www.drupal.org/getting-started/install">installation handbook</a>, or contact your hosting provider.
ru: Для продолжения установки необходимо решить все указанные ниже проблемы. За помощью по настройке сервера базы данных обращайтесь к <a href="https://www.drupal.org/getting-started/install">справочнику по установке</a> или к вашему хостинг-провайдеру.

en: Select and configure text editors, and how content is filtered when displayed.
ru: Выбор и настройка текстовых редакторов, и фильтров текста для выводы на экран.

en: Aggregator RSS feed
ru: RSS-поток агрегатора

en: Aggregator sources
ru: Источники агрегатора

en: Find and manage custom blocks.
ru: Поиск и управление пользовательскими блоками.

en: Recent comments.
ru: Последние комментарии.

en: Find and manage files.
ru: Поиск файлов и управление ими.

en: Editing languages
ru: Редактирование языков

en: All content, by month.
ru: Все материалы, по месяцам.

en: Recent content.
ru: Последние материалы.

en: All content promoted to the front page.
ru: Все материалы, выведенные на главную страницу.

en: All content, by letter.
ru: Все материалы, по алфавиту.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ru: Материалы, относящиеся к определённому термину таксономии.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ru: Показывает список новых учётных записей пользователей на сайте.

en: Who's online block
ru: Блок «Кто на сайте?»

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ru: Показывает имена пользователей, которые были активными в последнее время, и общее число активных пользователей.

en: View edit page
ru: Страница редактирования представления

en: Max 1300x1300
ru: Макс. 1300x1300

en: Max 2600x2600
ru: Макс. 2600x2600

en: Max 325x325
ru: Макс. 325x325

en: Max 650x650
ru: Макс. 650x650

en: Narrow
ru: Узкий

en: Config override test
ru: Тест перезаписи конфигурации

en: There are no custom blocks available.
ru: Пользовательские блоки отсутствуют.

en: Files overview
ru: Обзор файлов

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ru: Информация про использование файла для {{ arguments.fid }}

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
ru: <p>Эта страница предоставляет возможность добавить на сайт общеизвестные языки.</p><p>Если необходимый язык отсутствует, можно добавить собственный язык.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
ru: <p>Выберите язык из списка, или выберите пункт "Собственный язык...", который находится в конце списка.</p><p>После выбора языка, нажмите кнопку "Добавить язык" .</p><p>При добавлении собственного языка, появится дополнительная форма, где будет необходимо ввести название, код и направление языка.</p>

en: Continuing on
ru: Продолжение

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
ru: <p>Эта страница предоставляет возможность редактировать язык на вашем сайте, включая собственные языки.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
ru: <p>Невозможно изменить код языка сайта, так как он используется системой для отслеживания языка.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
ru: Название языка используется по всему сайту для всех пользователей и пишется на английском языке. Названия встроенных языков могут быть переведены с помощью модуля Interface Translation, а названия встроенных и собственных языков могут быть переведены с помощью модуля Configuration Translation.

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
ru: <p>Выберите направление языка - "Слева-направо" или "Справа-налево".</p><p>Обратите внимание, что не все темы поддерживают направление "Справа-налево", поэтому проверьте свою тему перед использованием направления "Справа-налево".</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
ru: <p>Страница "Языки" позволяет вам добавлять, редактировать, удалять, и упорядочивать языки для сайта.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ru: <p>Для добавления языков на ваш сайт, нажмите кнопку "Добавить язык".</p><p>Добавленные языки будут отображаться в списке языков и потом могут быть отредактированы или удалены.</p>

en: Reordering languages
ru: Переупорядочивание языков

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
ru: <p>Чтобы изменить порядок языков на сайте, используйте иконки перемещения рядом с каждым языком.</p><p>В указанной здесь последовательности языки будут отображаться в списках языков на сайте, например в блоках переключения языков, которые предоставляются модулями Перевод Интерфейса и Перевод Материалов.</p><p>После окончания изменения порядка языков, нажмите на кнопку "Сохранить конфигурацию" чтобы изменения вступили в силу.</p>

en: Set a language as default
ru: Установить языком по умолчанию

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
ru: <p>Вы можете выбрать язык сайта по умолчанию, выбрав один из настроенных языков языком по умолчанию. Сайт будет использовать язык по умолчанию в ситуациях, когда выбор не сделан, но язык должен быть установлен, например язык отображаемого интерфейса.</p>

en: Modifying languages
ru: Изменение языков

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
ru: <p>Операции предназначенные для редактирования и удаления ваших языков.</p><p>Вы можете отредактировать имя и направление языка.</p><p>Удалённые языки можно вернуть обратно позже. Удаление языка удалит все переводы интерфейса связанные с ним, и для всех материалов на этом языке будет установлен нейтральный язык. Обратите внимание, что вы не можете удалить язык установленный по умолчанию для сайта.</p>

en: Choose the language you want to translate.
ru: Выберите язык, который вы хотите перевести.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
ru: Введите опредёленное слово или предложение, которое необходимо перевести. Можно ввести только часть слова.

en: Filter the search
ru: Фильтрация результатов поиска

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
ru: Вы можете искать непереведённые строки, если вы хотите перевести что-нибудь ещё непереведённое. Если вы хотите изменить существующий перевод, вы можете искать только переведённые строки.

en: Apply your search criteria
ru: Применить критерий поиска

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
ru: Для применения выбранного критерия поиска, нажмите кнопку <em>Фильтр</em>.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
ru: Вы можете написать свой собственный вариант перевода в текстовых полях правой колонки. Попробуйте выяснить, в каком контексте будет использоваться текст для того, чтобы перевести его как можно точнее.

en: Validate the translation
ru: Подтверждение перевода

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
ru: После завершения ваших переводов нажмите кнопку <em>Сохранить переводы</em>. Необходимо сохранять переводы каждый раз перед изменением страницы или выполнением нового поиска.

en: Find and manage content
ru: Поиск материалов и управление ими

en: Welcome to [site:name]
ru: Приветствуем на сайте [site:name]

en: Name or email contains
ru: Имя или email содержит

en: A list of new users
ru: Список новых пользователей

en: There are currently @total users online.
ru: В данный момент пользователей онлайн: @total.

en: There are currently 0 users online.
ru: Сейчас 0 пользователей онлайн.

en: A list of users that are currently logged in.
ru: Список пользователей, авторизированных в данный момент.

en: Manage view settings
ru: Управление настройками представления

en: View or edit the configuration.
ru: Просмотр или редактирование конфигурации.

en: Displays in this view
ru: Отображения в этом представлении

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ru: Отображение - это способ вывода результатов, например, в виде страницы или блока. Представление может содержать несколько отображений, которые перечислены здесь. Активное отображение подсвечено.

en: View administration
ru: Администрирование представления

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ru: Выполнение административных задач, включающие добавление описания и создание копии. Нажмите раскрывающуюся кнопку для просмотра доступных действий.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ru: Выберите способ вывода результатов. Например, выберите <em>Содержимое</em>, для вывода каждого элемента полностью, используя настроенные параметры отображения. Или выберите <em>Поля</em>, с помощью которых можно выводить только определённые поля для каждого результата. Дополнительные форматы могут быть добавлены с помощью установки модулей для <em>расширения</em> функциональности Drupal.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ru: Если это представление использует поля, они будут перечислены здесь. Нажмите на поле для того, чтобы настроить его.

en: Filter your view
ru: Фильтрация представления

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ru: Добавьте фильтры для ограничения вывода результатов. Например, для отображения только <em>опубликованных</em> материалов, необходимо добавить фильтр <em>Опубликовано</em> и выбрать <em>Да</em>

en: Filter actions
ru: Действия с фильтрами

en: Add, rearrange or remove filters.
ru: Добавить, упорядочить или удалить фильтры.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ru: Управляйте порядком вывода результатов. Нажмите на активное правило сортировки для его настройки.

en: Sort actions
ru: Действия сортировки

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ru: Добавление, упорядочивание и удаление правил сортировки.

en: Show a preview of the view output.
ru: Показать предварительный просмотр вывода представления.

en: A list of classes that will be provided in the "Styles" dropdown. Enter one or more classes on each line in the format: element.classA.classB|Label. Example: h1.title|Title. Advanced example: h1.fancy.title|Fancy title.<br />These styles should be available in your theme's CSS file.
ru: Список классов, которые будут появляться в выпадающем списке "Стили". Введите по одному или более классов на строку в формате: element.classA.classB|Название. Пример: h1.title|Заголовок. Расширенный пример: h1.fancy.title|Мнимое название.<br /> Эти стили должны быть доступны в CSS-файле вашей темы.

en: The English name of the language.
ru: Английское название языка.

en: The native name of the language.
ru: Родное название языка.

en: The language direction. (0 = LTR, 1 = RTL)
ru: Направление языка. (0 = LTR, 1 = RTL)

en: Whether the language is enabled.
ru: Включён ли язык.

en: PHP formula to get plural indexes.
ru: PHP-формула для получения множественного числа.

en: Path prefix used for this language.
ru: Префикс пути, используемый для этого языка.

en: The language weight when listed.
ru: Вес языка в списке.

en: Location of the JavaScript translation file.
ru: Расположение файла перевода JavaScript.

en: Mismatched entity and/or field definitions
ru: Несоответствие определений сущности и/или поля

en: Fallback sort expose settings
ru: Настройки раскрытой резервной сортировки

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
ru: Оставьте пустым или выберите значение термина отличающееся от "Любой".

en: width @data.width
ru: ширина @data.width

en: height @data.height
ru: высота @data.height

en: Transition to
ru: Переход в

en: To state
ru: В состояние

en: This entity (%type: %label) cannot be referenced.
ru: На данную сущность (%type: %label) невозможно ссылаться.

en: This entity (%type: %id) cannot be referenced.
ru: На данную сущность (%type: %id) невозможно ссылаться.

en: Content type where this field is in use.
ru: Тип материала, в котором используется данное поле.

[ctx: Validation]
en: File Validation
ru: Проверка файла

en: Determines the content language from a request parameter.
ru: Определения языка материала из параметра запроса.

en: The alias %alias could not be added because it is already in use in this language with different capitalization: %stored_alias.
ru: Синоним %alias невозможно добавить, поскольку он уже используется в данном языке, но в другом регистре: %stored_alias.

en: No error logged yet.
ru: В журнал ещё не записано ни одной ошибки.

en: A default base theme using Drupal 8.0.0's core markup and CSS.
ru: По умолчанию базовая тема, которая использует встроенную разметку и CSS из ядра Drupal 8.0.0.

en: There are no changes to import.
ru: Нет изменений для импорта.

en: Another request may be importing configuration already.
ru: Другой запрос возможно уже импортирует конфигурацию.

en: Importing configuration
ru: Импортирование конфигурации

en: Starting configuration import.
ru: Начат импорт конфигурации.

en: Configuration import has encountered an error.
ru: При импорте конфигурации возникла ошибка.

en: The configuration import failed for the following reasons:
ru: Импорт конфигурации прерван по следующим причинам:

en: Updated tables for field handlers for views: @ids
ru: Обновлённые таблицы для обработчиков полей представлений: @ids

en: The following changes were detected in the entity type and field definitions. @updates
ru: В типе сущности и определениях поля обнаружены следующие изменения. @updates

en: Show &mdash; @configuration.label
ru: Показать &mdash; @configuration.label

en: Hide &mdash; @configuration.label
ru: Скрыть &mdash; @configuration.label

en: BigPipe no-JS check
ru: BigPipe проверка отключенного JS.

en: Session exists
ru: Сессия существует

en: Default configuration hash
ru: Хэш конфигурации по умолчанию

en: Label of the action
ru: Метка действия

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the parent link mlid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
ru: Первый mlid в материализированном пути. Если N равняется глубине, тогда pN должен быть равен этому mlid. Если глубина > 1, тогда p(N-1) должен соответствовать родительскому mlid. Все pX, где X > глубины - должны равняться нулю. Столбцы p1 .. p9 - также будут считаться родительскими.

en: Authored on @date
ru: Создано в @date

en: Enter the value for the sizes attribute, for example: %example_sizes.
ru: Введите значение для атрибута размера, для примера: %example_sizes.

en: Unique machine name of the vocabulary.
ru: Уникальное машинное имя словаря.

en: Field %field set in %filter is not usable for this filter type. Combined field filter only works for simple fields.
ru: Поле %field, установленное в фильтре %filter, не может быть использовано в данном типе фильтра. Комбинированный фильтр поля работает только с простыми полями.

en: Renders an entity in a view mode.
ru: Выводит объект в режим просмотра.

en: Add @entity-type
ru: Добавить @entity-type

en: Revision create time
ru: Время создания редакции

en: Provides moderation states for content
ru: Обеспечение состояний модерации для материалов

en: Moderation state transitions
ru: Переходы состояний модерации

en: Administer moderation states.
ru: Администрирование состояний модерации.

en: Administer moderation states transitions.
ru: Администрирование переходов для состояний модерации.

en: Administer moderation states
ru: Администрирование состояний модерации

en: Is default revision
ru: Является редакцией по умолчанию

en: Moderation states enabled
ru: Состояния модерации включены

en: The moderation state of this piece of content.
ru: Состояние модерации данного материала.

en: Manage moderation
ru: Управление модерацией

en: Moderation control
ru: Управление модерацией

en: Moderation state transition
ru: Переход состояния модерации

en: Move content from %from state to %to state.
ru: Перевести материал из состояния %from в состояние %to.

en: Revisions must be required when moderation is enabled.
ru: При включённой модерации редакции должны быть обязательными.

en: Revisions are required.
ru: Редакции являются обязательными.

en: Enable moderation states.
ru: Включить состояния модерации.

en: Content of this type must transition through moderation states in order to be published.
ru: Материал данного типа должен для публикации пройти через состояния модерации.

en: Select the moderation state for new content
ru: Выберите состояние модерации для новых материалов

en: The default moderation state must be one of the allowed states.
ru: Состояние модерации по умолчанию должно быть одним из разрешённых состояний.

en: The moderation state has been updated.
ru: Состояние модерации было обновлено.

en: Moderation state %label deleted.
ru: Состояние модерации %label удалено.

en: Label for the Moderation state.
ru: Метка для состояния модерации

en: When content reaches this state it should be published.
ru: Когда содержимое достигает этого состояния оно должно быть опубликовано.

en: Default revision
ru: Редакция по умолчанию

en: When content reaches this state it should be made the default revision; this is implied for published states.
ru: Когда контент достигает этого состояния, его следует сделать версией по умолчанию; это подразумевается для опубликованных состояний.

en: Created the %label Moderation state.
ru: Создано состояние модерации %label.

en: Saved the %label Moderation state.
ru: Сохранено состояние модерации %label.

en: Moderation transition %label deleted.
ru: Удалён переход модерации %label.

en: Label for the Moderation state transition.
ru: Метка для перехода состояния модерации.

en: Created the %label Moderation state transition.
ru: Создан переход состояния модерации %label.

en: Saved the %label Moderation state transition.
ru: Сохранён переход состояния модерации %label.

[ctx: Validation]
en: Valid moderation state
ru: Допустимое состояние модерации

en: This permission is necessary for any users that may moderate content.
ru: Это разрешение необходимо для любого пользователя, который может модерировать содержимое.

en: Create and edit moderation states.
ru: Создание и редактирование состояний модерации.

en: Create New Draft
ru: Создать новый черновик

[ctx: decimal places]
en: Scale
ru: Порядок

en: Simple English
ru: Упрощённый Английский

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted. If no replacement style is selected, the dependent configurations might need manual reconfiguration.
ru: Если этот стиль используется на сайте, вы можете выбрать другой стиль, чтобы заменить его. Все изображения, которые были созданы для этого стиля будут удалены. Если не выбран стиль замены, может потребоваться ручная перенастройка зависимых конфигураций.

en: All images that have been generated for this style will be permanently deleted. The dependent configurations might need manual reconfiguration.
ru: Все изображения, созданные данным стилем будут удалены. Конфигурации сайта, связанные с этим стилем должны быть исправлены вручную.

en: - No replacement -
ru: - Нет замены -

en: Un-archive
ru: Разархивировать

en: The BigPipe module sends pages with dynamic content in a way that allows browsers to show them much faster. For more information, see the <a href=":big_pipe-documentation">online documentation for the BigPipe module</a>.
ru: Модуль BigPipe отправляет страницы с динамическим содержимым способом, позволяющим браузерам их быстрее показывать. Дополнительную информацию смотрите в <a href=":big_pipe-documentation">онлайн-документации модуля BigPipe</a>.

en: The module requires no configuration. Every part of the page contains metadata that allows BigPipe to figure this out on its own.
ru: Модуль не требует настройки. Каждая часть страницы содержит мета-данные, которые дают возможность модулю BigPipe выяснять всё самостоятельно.

en: Size of email field
ru: Размер поля email

en: The new size setting for email widgets has been added.
ru: Новые настройки email виджета добавлены.

en: Did not save to map table due to NULL value for key field @field
ru: Не сохранено в таблицу сопоставлений из-за значения NULL для ключевого поля @field

en: A boolean indicating whether the node is visible on the front page.
ru: Логическое значений, указывающее виден ли данный материал на главной странице.

en: A boolean indicating whether the node should sort to the top of content lists.
ru: Логическое значений, указывающее сортируется ли данный материал в верхней части списков материалов.

en: Default argument validator
ru: Валидатор аргумента по умолчанию

en: The %handler_type %handler uses a relationship that has been removed.
ru: %handler_type %handler использует связь, которая была удалена.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
ru: Операции над Unicode-строками эмулируются в меру возможностей. Для лучшей поддержки Unicode необходимо установить <a href="http://php.net/mbstring">расширение PHP mbstring</a>.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ru: Функция перегрузки (overloading) мультибайтовых строк в PHP включена, но должна быть выключена. Проверьте настройки <em>mbstring.func_overload</em> в файле php.ini. За дополнительной информацией обращайтесь к <a href="http://php.net/mbstring">документации по PHP mbstring</a>

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ru: Конвертация ввода мультибайтових строк в PHP включена, но её необходимо отключить. Проверьте настройки <em>mbstring.encoding_translation</em> в файле php.ini. За дополнительной информацией обращайтесь к <a href="http://php.net/mbstring">документации по PHP mbstring</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ru: Конвертация ввода мультибайтовых строк в PHP включена, но её необходимо отключить. Проверьте настройки <em>mbstring.http_input</em> в php.ini. За дополнительной информацией обращайтесь к <a href="http://php.net/mbstring">документации по PHP mbstring</a>.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ru: Конвертация ввода мультибайтовых строк в PHP включена, но её необходимо отключить. Проверьте настройки <em>mbstring.http_output</em> в php.ini. За дополнительной информацией обращайтесь к <a href="http://php.net/mbstring">документации по PHP mbstring</a>.

en: The %entity_type entity type needs to be installed.
ru: Тип сущности %entity_type должен быть установлен.

en: The %entity_type entity type needs to be updated.
ru: Тип сущности %entity_type должен быть обновлён.

en: The %field_name field needs to be installed.
ru: Поле %field_name должно быть установлено.

en: The %field_name field needs to be updated.
ru: Поле %field_name должно быть обновлено.

en: The %field_name field needs to be uninstalled.
ru: Поле %field_name должно быть удалено.

en: Custom text: @true_label / @false_label
ru: Собственный текст: @true_label / @false_label

en: Display: @true_label / @false_label
ru: Отобразить: @true_label / @false_label

en: See <a href="http://php.net/manual/function.date.php" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
ru: См. <a href="http://php.net/manual/function.date.php" target="_blank">документацию о форматах даты в PHP</a>.

en: An icon that links to the feed URL
ru: Иконка для ссылки на URL ленты.

en: The Aggregator module could not be installed because the PHP <a href="http://php.net/manual/curl.setup.php">cURL</a> library is not available.
ru: Модуль Aggregator не может быть установлен, так как отсутствует PHP-библиотека <a href="http://php.net/manual/curl.setup.php">cURL</a>.

en: Parent website of the feed.
ru: Родительский сайт ленты.

en: Parent website's description of the feed.
ru: Описание родительского сайта ленты.

en: Check my spelling as I type
ru: Проверять орфографию во время набора текста

en: By default, CKEditor is configured to leverage your browser's spell check capability. Make sure your browser's spell checker is enabled in your browser's settings. To access suggested corrections for misspelled words, it may be necessary to hold the <em>Control</em> or <em>command</em> (Mac) key while right-clicking the misspelling.
ru: По умолчанию CKEditor настроен на использование функции проверки орфографии от браузера. Убедитесь в том, что  в настройках браузера включена проверка орфографии. Для доступа к предлагаемым исправлениям ошибочных слов возможно во время нажатия кнопки мыши на ошибке будет необходимо удерживать клавишу <em>Control</em> или <em>command</em> (Mac).

en: Language list ID
ru: ID списка языков

en: United Nations' official languages
ru: Официальные языки ООН

en: All @count languages
ru: Все @count языков(-а)

en: The list of languages to show in the language dropdown. The basic list will only show the <a href=":url">six official languages of the UN</a>. The extended list will show all @count languages that are available in Drupal.
ru: Список языков для показа в выпадающем списке. Основной список будет содержать только <a href=":url">шесть официальных языков ООН</a>. Расширенный список будет содержать все @count языков, доступных в Drupal.

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">PHP documentation</a> for more information.
ru: PHP недостаточно памяти для изменения цветовой схемы в теме оформления. Необходимо как минимум ещё %size. За дополнительной информацией обратитесь к <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">документации PHP</a>.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Check the <a href="http://php.net/manual/ref.image.php">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ru: Библиотека GD для PHP работает, но скомпилирована без поддержки PNG. Обратитесь к  <a href="http://php.net/manual/ref.image.php">документации PHP по работе с изображениями</a>, чтобы получить информацию об устранении этой ошибки.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="http://php.net/manual/book.image.php">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ru: Библиотека GD для PHP отсутствует или устарела. Обратитесь к <a href="http://php.net/manual/book.image.php">документации PHP по работе с изображениями</a>, чтобы получить информацию об устранении этой ошибки.

en: Completed step @current of @total.
ru: Завершён этап @current из @total.

en: A user-defined date format. See the <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP manual</a> for available options.
ru: Формат даты, заданный пользователем. Смотрите доступные опции в <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP справочнике</a>.

en: This site has only a single language enabled. <a href=":language_url">Add at least one more language</a> in order to translate content.
ru: На сайте используется только один язык. Чтобы переводить материалы, <a href=":language_url">добавьте хотя бы ещё один язык</a>.

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See <a href="http://php.net/manual/function.strtotime.php">strtotime</a> for more details.
ru: Опишите время, ссылаясь на текущий день, например «+90 дней» (90 дней со дня создания поля) или «+1 суббота» (следующая суббота). См. <a href="http://php.net/manual/function.strtotime.php"> strtotime </a> для получения дополнительной информации.

en: The type of the log entry, for example "user" or "page not found".
ru: Тип записи в журнале, например, "пользователь" или "страница не найдена".

en: The %field_type_label field type is used in the following field: @fields | The %field_type_label field type is used in the following fields: @fields
ru[0]: Тип поля %field_type_label используется в следующем поле: @fields
ru[1]: Тип поля %field_type_label используется в следующих полях: @fields
ru[2]: Тип поля %field_type_label используется в следующих полях: @fields

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/apcu.configuration.php#ini.apcu.rfc1867">APC RFC1867</a>)
ru: Включено (<a href="http://php.net/manual/apcu.configuration.php#ini.apcu.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: File MIME Type
ru: MIME-тип файла

en: Hypermedia APIs are a style of Web API that uses URIs to identify resources and the <a href="http://wikipedia.org/wiki/Link_relation">link relations</a> between them, enabling API consumers to follow links to discover API functionality.
ru: Гипермедиа API - это стиль веб-API, который использует URI для идентификации ресурсов и <a href="http://wikipedia.org/wiki/Link_relation">Link relation</a> между ними, позволяя пользователям API переходить по ссылкам на Откройте для себя функциональность API.

en: This module is experimental. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
ru: Данный модуля является экспериментальным. <a href=":url">Экспериментальные модули</a> предоставляються только для тестового использования. Используйте на свой страх и риск.

en: You can also configure a minimum and/or maximum resolution for uploaded images. Images that are too small will be rejected. Images that are to large will be resized. During the resizing the <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image will be lost.
ru: Вы также можете настроить минимальное и / или максимальное разрешение для загружаемых изображений. Слишком маленькие изображения будут отклонены. Размеры изображений будут изменены. При изменении размера <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format"> EXIF-данные </a> в изображении будут потеряны.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
ru: Максимально допустимый размер изображения, выраженный как ШИРИНА×ВЫСОТА (например, 640×480). Оставьте пустым без ограничений. Если загружено большее изображение, оно будет изменено, чтобы отразить заданную ширину и высоту. Изменение размера изображений при загрузке приведет к потере <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format"> данных EXIF </a> в изображении.

en: The Language module allows you to configure the languages used on your site, and provides information for the <a href=":content">Content Translation</a>, <a href=":interface">Interface Translation</a>, and <a href=":configuration">Configuration Translation</a> modules, if they are enabled. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the Language module</a>.
ru: Модуль Language позволяет вам настроить языки, используемые на вашем сайте, и предоставляет информацию для <a href=":content"> перевода контента </a>, <a href=":interface"> перевода интерфейса </a> и <a href=":configuration"> преобразование конфигурации </a>, если они включены. Для получения дополнительной информации см. <a href=":doc_url"> онлайн-документацию для языкового модуля </a>.

en: The domain names to use for these languages. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in a URL like "http://de.example.com/contact".
ru: Доменные имена, которые будут использоваться для данных языков. <strong>Изменение данного значения может повредить существующие URL. На работающих сайтах используйте с осторожностью.</strong> Пример: если языковой домен для русского языка определён как "ru.example.com", тогда URL будет иметь вид "http://ru.example.com/contact".

en: URL query key value pairs
ru: Пары ключ значения для URL-запроса

en: URL fragment
ru: Фрагмент URL

en: Is this URL absolute
ru: Это абсолютный URL?

en: If the URL should use a secure protocol
ru: Если URL должен использовать безопасный протокол

en: Operation stopped by request
ru: Операция остановлена по запросу

en: Operation on @migration failed
ru: Операция на @migration не удалась

en: Operation on @migration skipped due to unfulfilled dependencies
ru: Операция на @migration пропущена из-за невыполненных зависимостей

en: Currently upgrading @migration (@current of @max total tasks)
ru: Обновляется @migration (@current из @max всего задач)

en: Upgrade process not completed
ru: Процесс обновления не закончен

en: Congratulations, you upgraded Drupal!
ru: Поздравляем, вы обновили Drupal!

en: Review the detailed upgrade log
ru: Просмотр детального журнала обновлений

en: Source ID @source_id: @message
ru: Идентификатор источника @source_id: @message

en: Completed 1 upgrade task successfully | Completed @count upgrade tasks successfully
ru[0]: 1 задача обновления успешно завершена
ru[1]: @count задачи обновления успешно завершены
ru[2]: @count задач обновления успешно завершено

en: 1 upgrade failed | @count upgrades failed
ru[0]: 1 обновление не удалось
ru[1]: @count обновления не удались
ru[2]: @count обновлений не удались

en: Put this site into <a href=":url">maintenance mode</a>.
ru: Переведите данный сайт в <a href=":url">режим технического обслуживания</a>.

en: This upgrade can take a long time. It is better to import a local copy of your site instead of directly importing from your live site.
ru: Данное преобразование может продолжаться длительное время. По этой причине лучше будет импортировать локальную копию сайта вместо непосредственного импортирования информации с рабочего сайта.

en: Source database
ru: Исходная база данных

en: Provide credentials for the database of the Drupal site you want to upgrade.
ru: Введите регистрационные данные для базы данных сайта Drupal, который необходимо преобразовать

en: Source files
ru: Исходные файлы

en: Review upgrade
ru: Обзор преобразования

en: Perform upgrade
ru: Выполнить преобразование

en: Missing upgrade paths
ru: Отсутствующие пути преобразования

en: Available upgrade paths
ru: Доступные пути преобразования

en: Running upgrade
ru: Выполняется преобразование

en: Resolve the issue below to continue the upgrade.
ru: Перед продолжением преобразования исправьте указанные ниже проблемы.

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
ru: Контролировать, какие роли могут "Посматривать тему администрирования" на странице <a href=":permissions">Права доступа</a>.

en: Create and manage fields, forms, and display settings for your content.
ru: Создание полей и форм и управление ими, а также настройками отображения вашего контента.

en: The language code of the URL alias.
ru: Код языка псевдонима URL.

en: The testing framework requires the PHP <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.open-basedir">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
ru: Среда тестирования требует, чтобы ограничение <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.open-basedir"> open_basedir </a> PHP было отключено. Проверьте конфигурацию вашего веб-сервера или свяжитесь с вашим веб-хостингом.

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the <a href=":syslog">online documentation for the Syslog module</a>, as well as PHP's documentation pages for the <a href="http://php.net/manual/function.openlog.php">openlog</a> and <a href="http://php.net/manual/function.syslog.php">syslog</a> functions.
ru: Модуль Syslog регистрирует события, отправляя сообщения в средство ведения журнала операционной системы вашего веб-сервера. Syslog - это инструмент ведения журналов операционной системы, который предоставляет ценную информацию для использования в управлении системой и аудите безопасности. Syslog, наиболее подходящий для средних и крупных сайтов, предоставляет инструменты фильтрации, позволяющие маршрутизировать сообщения по типу и степени серьезности. Для получения дополнительной информации см. <a href=":syslog">онлайн-документацию для модуля Syslog</a>, а также страницы документации PHP для <a href="http://php.net/manual/function. .openlog.php">openlog</a> и <a href="http://php.net/manual/function.syslog.php">syslog</a>.

en: Experimental modules found: %module_list. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
ru: Найдены экспериментальные модули: %module_list. <a href=":url">Экспериментальные модули</a> предназначены только для тестирования. Используйте их на свой риск.

en: PHP OPcode caching can improve your site's performance considerably. It is <strong>highly recommended</strong> to have <a href="http://php.net/manual/opcache.installation.php" target="_blank">OPcache</a> installed on your server.
ru: Кэширование PHP-кода может значительно повысить производительность вашего сайта. <strong>Настоятельно рекомендуется</strong> установить на свой сервер <a href="http://php.net/manual/opcache.installation.php" target="_blank"> OPcache</a>.

en: Protection disabled
ru: Защита отключена

en: Experimental modules
ru: Экспериментальные модули

en: Are you sure you wish to enable experimental modules?
ru: Вы действительно хотите включить экспериментальные модули?

en: <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
ru: <a href=":url">Экспериментальные модули</a> предоставлены для ознакомления и проверки работоспособности. Используйте на свой страх и риск.

en: The following modules are experimental: @modules
ru: Следующие модули являются экспериментальными: @modules

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
ru: Библиотека GD для PHP работает, но была скомпилирована без поддержки функций эффектов вращения и обесцвечивания. Вероятно, она была скомпилирована с использованием файлов из официального источника http://www.libgd.org вместо встроенной в PHP. Вам следует перекомпилировать PHP с параметром использования встроенной библиотеки GD --with-gd. См. <a href="http://php.net/manual/book.image.php">справку PHP</a>.

en: Available Vocabularies
ru: Доступные словари

en: Name (autocomplete)
ru: Имя (автодополнение)

en: The user or author name. Uses an autocomplete widget to find a user name, the actual filter uses the resulting user ID.
ru: Имя пользователя или автора. Использует виджет автозаполнения, чтобы найти имя пользователя, реальный фильтр использует полученный идентификатор пользователя.

en: When printing URL paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
ru: Во время вывода URL-путей каким образом преобразовывать регистр значений фильтра. Не используйте это, за исключением случаев с Postgres, когда он использует регистрозависимые сравнения.

en: Specify which display or custom URL this display will link to.
ru: Укажите, на какое отображение или пользовательский URL будет вести данное отображение.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under pager. You can override the URL at the link display setting.
ru: В нижней части данного представления будет добавлена ссылка "Ещё", которая ведёт на страницу представления. Если представление содержит несколько страниц, ссылки будуть указывать на отображение, указанное в пункте "Привязать отображение" под страничным навигатором. Этот url-адрес можно перезаписать в настройках ссылки "Привязать отображение".

en: When printing URL paths, how to transform the case of the filter value.
ru: Во время вывода URL-путей каким образом преобразовывать регистр значений фильтра.

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank. Only letters, digits and the dot ("."), hyphen ("-"), underscore ("_"), and tilde ("~") characters are allowed.
ru: Будет добавлено к URL после символа "?" для идентификации данного фильтра. Не может быть пустым. Разрешены к использованию только буквы, цифры и символы точки ("."), дефиса ("-"), подчёркивания ("_") и тильды ("~").

en: This identifier has illegal characters.
ru: Данный идентификатор содержит недопустимые символы.

en: The field that is going to be used as the OPML URL attribute for each row.
ru: Поле, которое будет использоваться в качестве атрибута OPML URL для каждой строки.

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Ваша учётная запись на сайте [site:name] была заблокирована.
    
    --  Команда сайта [site:name]

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
ru: Пакет привязан к автоматически созданным сущностям.

en: Add a new @entity_type.
ru: Добавить новый тип сущности @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
ru: Тип сущности "@entity_type" пока отсутствует. @add_link

en: Store new items in
ru: Сохранить новые элементы в

en: The Custom Block module allows you to create and manage custom <em>block types</em> and <em>content-containing blocks</em> from the <a href = ":block-library" >Custom block library<a/> page. Custom block types have fields; see the <a href=":field-help">Field module help</a> for more information. Once created, custom blocks can be placed in regions just like blocks provided by other modules; see the <a href=":blocks">Block module help</a> page for details. For more information, see the <a href=":online-help">online documentation for the Custom Block module</a>.
ru: Модуль Custom Block дает возможность создавать и управлять кастомными <em>типами блоков</em> и <em>контент-содержащими блоками</em>, используя <a href=":block-library">Библиотеку блоков</a>. Кастомные типы блоков состоят из полей; дополнительную информацию смотрите на странице <a href=":field-help">Field module help</a>. После создания, кастомные блоки могут быть размещены в регионах страницы, также как и блоки, созданные другими модулями; подробности на странице <a href=":blocks">Block module help</a>. Дополнительную информацию смотрите в <a href=":online-help">онлайн-документации</a>.

en: Users with the <em>Administer blocks</em> permission can create and edit custom block types with fields and display settings, from the <a href=":types">Block types</a> page in the Custom block library. For more information about managing fields and display settings, see the <a href=":field-ui">Field UI module help</a>.
ru: Пользователи с правами <em>Администрирования блоков</em> могут создавать и редактировать типы блоков, поля и настройки отображения на странице <a href=":types">Типы блоков</a> в библиотеке кастомных блоков. Дополнительную информацию об управлении полями и настройках отображения смотрите на странице <a href=":field-ui">Справка модуля Field UI</a>.

en: Users with the <em>Administer blocks</em> permission can create, edit, and delete custom blocks of each defined custom block type, from the <a href=":block-library">Blocks</a> page in the Custom block library. After creating a block, place it in a region from the <a href=":blocks">Block layout</a> page; see the <a href=":block_help">Block module help</a> for more information about placing blocks.
ru: Пользователи с правами <em>Администрирования блоков</em> могут создавать, редактировать и удалять кастомные блоки для каждого из определенных ранее типов используя страницу <a href=":block-library">Блоки</a> в библиотеке кастомных блоков. После создания блока разместите его в регионе, используя страницу <a href=":blocks">Схема блоков</a>; Подробнее о размещении блоков в <a href=":block_help">Справке модуля Block</a>.

en: Blocks in the block library belong to <a href=":types">Custom block types</a>, each with its own fields and display settings. After creating a block, place it in a region from the <a href=":blocks">Block layout</a> page.
ru: Блоки в библиотеке принадлежат к определенному <a href=":types">типу кастомных блоков</a>, каждый из которых имеет свои поля и настройки отображения. После создания блока, расположите его в определенном регионе, используя страницу <a href=":blocks">Схема блоков</a>.

en: Each block type has its own fields and display settings. Create blocks of each type on the <a href=":block-library">Blocks</a> page in the custom block library.
ru: Каждый тип блока имеет собственные поля и настройки отображения. Создать блоки любого типа можно на странице <a href=":block-library">Блоки</a> в библиотеке кастомных блоков.

en: Describe this comment type. The text will be displayed on the <em>Comment types</em> administration overview page.
ru: Опишите данный тип комментариев. Этот текст будет отображаться на обзорной административной странице <em>Типы комментариев</em>.

en: For more information, refer to the help listed on this page or to the <a href=":docs">online documentation</a> and <a href=":support">support</a> pages at <a href=":drupal">drupal.org</a>.
ru: Для получения дополнительной информации обратитесь к справке, указанной на этой странице, или к <a href=":docs">онлайн-документации</a> и <a href=":support">страницам поддержки</a> на <a href=":drupal">drupal.org</a>.

en: There is currently nothing in this section.
ru: Никаких действий в этой сессии.

en: Module overviews
ru: Обзор модулей

en: Module overviews are provided by modules. Overviews available for your installed modules:
ru: Описания модулей предоставляются непосредственно самими модулями. Описания доступны для установленных вами модулей:

en: A serialized array of options to set on the URL, such as a query string or HTML attributes.
ru: Сериализованный массив параметров для установки в URL, например строка запроса или атрибуты HTML.

en: An upgrade has already been performed on this site. To perform a new migration, create a clean and empty new install of Drupal 8. Rollbacks and incremental migrations are not yet supported through the user interface. For more information, see the <a href=":url">upgrading handbook</a>.
ru: Обновление уже выполнено на этом сайте. Чтобы выполнить новую миграцию, создайте чистую и пустую новую установку Drupal 8. Откаты и инкрементальные миграции пока не поддерживаются через пользовательский интерфейс. Дополнительную информацию см. в <a href=":url">руководстве по обновлению</a>.

en: Source database does not contain a recognizable Drupal version.
ru: Исходная база данных не содержит распознаваемую версию Drupal.

en: The System module provides pages for managing basic site configuration, including <a href=":date-time-settings">Date and time formats</a> and <a href=":site-info">Basic site settings</a> (site name, email address to send mail from, home page, and error pages). Additional configuration pages are listed on the main <a href=":config">Configuration page</a>.
ru: Модуль System предоставляет страницы для управления базовой конфигурацией сайта, включая <a href=":date-time-settings">форматы даты и времени</a> и <a href=":site-info">Основные настройки сайта</a> (имя сайта, адрес электронной почты для отправки почты, домашняя страница и страницы ошибок). Дополнительные страницы конфигурации перечислены на главной <a href=":config">странице конфигурации</a>.

en: Basic site settings
ru: Основные настройки сайта

en: Select and configure themes.
ru: Выбор и настройка тем оформления.

en: Configure the location of uploaded files and how they are accessed.
ru: Настройка доступа и размещения загруженных файлов в файловой системе.

en: Configure the site description, the number of items per feed, and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
ru: Настройка описания RSS-ленты, количества материалов в каждой RSS-ленте, а также выбор типа отображения материалов в RSS-ленте (titles/teasers/full-text).

en: Configure and use development tools.
ru: Настройка и использование инструментов разработки.

en: Take the site offline for updates and other maintenance tasks.
ru: Перевод сайта в автономный режим для обновления и прочих задач технического обслуживания.

en: Configure caching and bandwidth optimization.
ru: Настройка кэширования и оптимизация полосы пропускания.

en: Configure the display of error messages and database logging.
ru: Настройка показа сообщений об ошибках и журналирование их в базе.

en: Configure regional settings, localization, and translation.
ru: Настройка региональных параметров, локализации и переводов.

en: Configure the locale and timezone settings.
ru: Настройка локали и часового пояса.

en: Configure how dates and times are displayed.
ru: Настройка отображения даты и времени.

en: Configure site search, metadata, and search engine optimization.
ru: Настройка поиска по сайту, метаданных и поисковой оптимизации.

en: Configure basic site settings, actions, and cron.
ru: Настройте основные параметры сайта, действия и крон.

en: Configure the administrative user interface.
ru: Настройте административный пользовательский интерфейс.

en: Manage the content workflow.
ru: Управляйте рабочим процессом контента.

en: Configure content formatting and authoring.
ru: Настройте форматирование и авторство материалов.

en: Get a status report about your site's operation.
ru: Получение отчёта о состоянии Вашего сайта.

en: Tours
ru: Туры

en: Tours guide you through workflows or explain concepts on various user interface pages. The tours with links in this list are on user interface landing pages; the tours without links will show on individual pages (such as when editing a View using the Views UI module). Available tours:
ru: Туры проведут вас через рабочие процессы или объяснят концепции на различных страницах пользовательского интерфейса. Туры со ссылками в этом списке находятся на целевых страницах пользовательского интерфейса; туры без ссылок будут отображаться на отдельных страницах (например, при редактировании представления с использованием модуля  Views UI). Доступные туры:

en: View the latest version
ru: Посмотреть последнюю версию

[ctx: Entity type label]
en: @count @label | @count @label entities
ru[0]: @count сущность @label
ru[1]: @count сущности @label
ru[2]: @count сущностей @label

en: Changed year + month
ru: Год + месяц изменения

en: Changed year
ru: Год изменения

en: Changed month
ru: Месяц изменения

en: Changed day
ru: День изменения

en: Changed week
ru: Неделя изменения

en: content item
ru: материал

en: content items
ru: материалы

en: Is Latest Revision
ru: Последняя версия

en: Restrict the view to only revisions that are the latest revision of their entity.
ru: Ограничьте представление только теми ревизиями, которые являются последней ревизией их сущности.

en: Allowed moderation states (Unpublished)
ru: Разрешённые состояния модерации (Неопубликовано)

en: Allowed moderation states (Published)
ru: Разрешённые состояния модерации (Опубликовано)

en: Sends pages using the BigPipe technique that allows browsers to show them much faster.
ru: Передаёт страницы с помощью технологии BigPipe, которая позволяет браузерам показывать их значительно быстрее.

en: The Migrate Drupal UI module has been enabled. Proceed to the <a href=":url">upgrade form</a>.
ru: Модуль Migrate Drupal UI включен. Перейдите к <a href=":url">форме обновления</a>.

en: Migrate Drupal UI
ru: Перенос пользовательского интерфейса Drupal

en: Provides a user interface for migrating from older Drupal versions.
ru: Пользовательский интерфейс для перехода с предыдущих версий Drupal.

en: Parent path
ru: Родительский путь

en: Selected combination of day and month is not valid.
ru: Выбранная комбинация дня и месяца недопустима.

en: Recursive rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field on the %bundle_name bundle. Aborting rendering.
ru: Во время генерирования сущности %entity_type: %entity_id используя поле %field_name в пакете %bundle_name, обнаружена рекурсия. Процесс прерван.

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href=":logout">log out</a> and try using the link again.
ru: Другой пользователь (%other_user) уже вошёл в систему на этом компьютере, но вы попытались использовать одноразовую ссылку для пользователя %resetting_user. <a href=":logout">выйдите из системы</a> и повторите попытку.

en: The import failed with the following message: %message
ru: Ошибка импорта со следующим сообщением: %message

en: Numeric values from the statistics module
ru: Числовые значения из модуля статистики

en: The most recent time the node has been viewed
ru: Время последнего просмотра материала

en: View moderation states
ru: Просмотр состояний модерации

en: View moderation states.
ru: Просмотр состояний модерации.

en: Latest revision ID
ru: ID последней редакции

en: @label latest revision
ru: Последняя редакция @label

en: @label revision
ru: Редакция @label

en: The specified file %file could not be moved/copied because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
ru: Указанный файл %file не может быть перемещён/скопирован, поскольку файл с таким именем не существует. Пожалуйста, убедитесь, что введено правильное имя файла.

en: The specified file %file could not be moved/copied because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
ru: Указанный файл %file не может быть перемещён/скопирован, поскольку каталог назначения не настроен должным образом. Это может быть вызвано проблемой с правами файла или каталога. Более подробная информация доступна в системном журнале.

en: The file %file could not be moved/copied because a file by that name already exists in the destination directory.
ru: Файл %file не может быть перемещён/скопирован, поскольку в каталоге назначения уже существует файл с таким именем.

en: The specified file %file was not moved/copied because it would overwrite itself.
ru: Указанный файл %file не был перемещён/скопирован для предотвращения перезаписи самого себя.

en: File %file (%realpath) could not be moved/copied because it does not exist.
ru: Файл %file (%realpath) не может быть перемещён/скопирован, поскольку он не существует.

en: File %file could not be moved/copied because it does not exist.
ru: Файл %file не может быть перемещён/скопирован, так как он не существует.

en: File %file could not be moved/copied because the destination directory %destination is not configured correctly.
ru: Файл %file не может быть перемещён/скопирован из-за неправильных настроек каталога назначения %destination.

en: File %file could not be moved/copied because a file by that name already exists in the destination directory (%destination)
ru: Файл %file не может быть перемещён/скопирован, поскольку файл с таким же именем уже существует в каталоге назначения (%destination)

en: File %file could not be moved/copied because it would overwrite itself.
ru: Файл %file не может быть перемещён/скопирован для предотвращения перезаписи самого себя.

en: The specified file %file could not be moved to %destination.
ru: Указанный файл %file не может быть перемещён в %destination.

en: Determines if a password needs hashing
ru: Определяет необходимость хеширования пароля

en: There is @count entity with @delta or more values in this field. | There are @count entities with @delta or more values in this field.
ru[0]: В этом поле есть @count объект с @delta или больше значениями.
ru[1]: В этом поле есть @count объекта с @delta или больше значениями.
ru[2]: В этом поле есть @count объектов с @delta или больше значениями.

en: The upload directory %directory for the file field %name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
ru: Невозможно создать каталог загрузки %directory для файлового поля %name или к нему нет доступа. В результате недавно загруженные файлы не могут быть сохранены в данном каталоге и загрузка отменена.

en: Multilingual support.
ru: Многоязыковая поддержка.

en: Lock language.
ru: Заблокировать язык.

en: %type: @message in %function (line %line of %file) @backtrace_string.
ru: %type: @message в %function (строка %line из %file) @backtrace_string.

en: The directory %directory could not be created. To proceed with the installation, either create the directory or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
ru: Невозможно создать каталог %directory. Чтобы продолжить установку, либо создайте каталог вручную, либо убедитесь, что установщик имеет разрешение на автоматическое создание этих каталогов. Дополнительная информация доступна в <a href=":handbook_url">онлайн-руководстве</a>.

en: Starting execution of @module_cron().
ru: Начинается выполнение модуля @module_cron().

en: Starting execution of @module_cron(), execution of @module_previous_cron() took @time.
ru: Начинается выполнение модуля @module_cron(), выполнение @module_previous_cron() продолжалось @time.

en: Execution of @module_previous_cron() took @time.
ru: Выполнение @module_previous_cron() продолжалось @time.

en: There is content for the entity type: @entity_type. <a href=":url">Remove @entity_type_plural</a>.
ru: Данные материалы предназначены для типа сущности: @entity_type. <a href=":url">Удалите @entity_type_plural</a>.

en: Exit Place block mode.
ru: Выйти из режима Разместить блок.

en: Show regions to Place blocks.
ru: Показывать области для режима Разместить блок.

en: Place Blocks
ru: Разместить блоки

en: Allow administrators to place blocks from any Drupal page
ru: Позволяет администраторам размещать блоки из любой страницы Drupal

en: Page with blocks and place block buttons
ru: Страница с блоками и кнопками размещения блоков

en: The book page node.
ru: Материал Страница книги.

en: Book Parent
ru: Родитель книги

en: Page has Children
ru: Страница имеет потомков

en: Flag indicating whether this book page has children
ru: Флаг, указывающий, что данная страница книги имеет потомков

en: Has Children
ru: Имеет потомков

en: 1st parent
ru: 1-й родитель

en: 2nd parent
ru: 2-й родитель

en: 3rd parent
ru: 3-й родитель

en: 4th parent
ru: 4-й родитель

en: 5th parent
ru: 5-й родитель

en: 6th parent
ru: 6-й родитель

en: 7th parent
ru: 7-й родитель

en: 8th parent
ru: 8-й родитель

en: 9th parent
ru: 9-й родитель

en: The @parent of book node.
ru: @parent для книги.

en: Book @parent
ru: Книга @parent

en: Add content and child pages to books and manage their hierarchies.
ru: Добавлять материалы и дочерние страницы в книги и управлять их иерархией.

en: Top Level Book from current node
ru: Книга верхнего уровня от текущей ноды.

en: Each style must have a unique label.
ru: Каждый стиль должен иметь уникальную метку.

en: View display '@id': Comment field formatter '@name' was disabled because it is using the comment view display '@display' (@mode) that was just disabled.
ru: Отображение представления "@id": Форматтер поля комментария "@name" был отключен из-за использования только что отключенного отображение представления комментария "@display" (@mode).

en: No entity view display updated.
ru: Не обновлено ни одного отображения у представления для сущности.

en: 1 entity display updated: @displays. | @count entity displays updated: @displays.
ru[0]: Обновлено 1 отображение для сущности: @displays.
ru[1]: Обновлено @count отображения для сущности: @displays.
ru[2]: Обновлено @count[2] отображений для сущности: @displays.

en: The comment entity view mode to be used in this formatter
ru: Вид отображения сущности комментария используемый в этом форматере.

en: Comments view mode
ru: Вариант отображения комментариев

en: Select the view mode used to show the list of comments.
ru: Выберите вариант отображения, используемый для представления списка комментариев.

en: Comment view mode: @mode
ru: Вариант отображения комментария: @mode

en: Configuration directory: %type
ru: Конфигурационный каталог: %type

en: The configuration objects have different language codes so they cannot be translated:
ru: Конфигурационные объекты имеют различные языковые коды, поэтому они не могут быть переведены:

en: Message displayed to user on submission
ru: Сообщение, отображаемое пользователю при отправке

en: Redirect path on submission
ru: Путь переадресации при отправке

en: The message to display to the user after submission of this form. Leave blank for no message.
ru: Сообщение, показываемое пользователю после отправки данной формы. Чтобы не показывать сообщение, оставьте поле пустым.

en: Path to redirect the user to after submission of this form. For example, type "/about" to redirect to that page. Use a relative path with a slash in front.
ru: Путь для перенаправления пользователя после отправки этой формы. Например, введите "/about", чтобы перенаправить на эту страницу. Используйте относительный путь с косой чертой впереди.

en: The path should start with /.
ru: Путь должен начинаться с /.

en: Use custom display settings for the following @display_context modes
ru: Использование собственных настроек отображения для следующих режимов @display_context

en: Manage form modes
ru: Управление режимами форм

en: Storing files
ru: Сохранение файлов

en: The image was resized to fit within the maximum allowed height of %height pixels.
ru: Изображение было масштабировано, чтобы соответствовать максимально разрешённой высоте в %height пикселей.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed width of %width pixels.
ru: Изображение было масштабировано, чтобы соответствовать максимально разрешённой ширине в%width пикселей.

en: Let scale make images larger than their original size.
ru: Если оригинальное изображение меньше указанных значений, то оно будет увеличено.

en: To import files from your current Drupal site, enter a local file directory containing your site (e.g. /var/www/docroot), or your site address (for example http://example.com).
ru: Для импорта файлов с текущего сайта Drupal введите путь к локальному каталогу файлов, в котором находится сайт (например, /var/www/docroot) или адрес сайта (например, http://example.com).

en: Use administration theme when editing or creating content
ru: Использовать административную тему во время редактирования или создания материалов

en: Set as current revision
ru: Установить как текущую редакцию

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "/about" when writing an about page.
ru: Укажите альтернативный путь, по которому будут доступны эти данные. Например, введите "/about" для страницы "О компании".

en: Administer REST resource configuration
ru: Администрирование конфигурации REST ресурсов

en: Whether the pre Drupal 8.2.x behavior of having permissions for EntityResource is enabled or not.
ru: Включено ли предварительное поведение Drupal 8.2.x с разрешениями для EntityResource.

en: Supported methods
ru: Поддерживаемые методы

en: Supported authentication providers
ru: Поддерживаемые провайдеры аутентификации

en: REST resource config
ru: Конфигурация ресурса REST

en: REST resource config ID
ru: ID конфигурации ресурса REST

en: REST resource plugin id
ru: Идентификатор плагина ресурса REST

en: REST resource configuration granularity
ru: Детализация конфигурации ресурса REST

en: REST resource configuration
ru: Конфигурация ресурса REST

en: Authentication Provider
ru: Провайдер аутентификации

en: No authentication is set
ru: Аутентификация не установлена

en: The supported authentication methods for this view
ru: Поддерживаемые методы аутентификации для данного представления

en: Control default display settings for your site, across all themes. Use theme-specific settings to override these defaults.
ru: Управление настройками отображения по умолчанию для вашего сайта во всех темах. Используйте специфичные для темы настройки, чтобы переопределить эти значения по умолчанию.

en: Your %file file must define the $config_directories variable as an array containing the names of directories in which configuration files can be found. It must contain a %sync_key key.
ru: Ваш файл %file должен определить переменную $config_directories как массив, содержащий имена каталогов, в которых можно найти файлы конфигурации. Он должен содержать ключ %sync_key.

en: administration theme
ru: административная тема оформления

en: Are you sure you want to delete all @entity_type_plural?
ru: Вы уверены, что хотите удалить все @entity_type_plural?

en: This action cannot be undone.<br />Make a backup of your database if you want to be able to restore these items.
ru: Это действие не может быть отменено.<br />Сделайте резервную копию своей базы данных, если хотите иметь возможность восстановить эти элементы.

en: Delete all @entity_type_plural
ru: Удалить все @entity_type_plural

en: There are 0 @entity_type_plural to delete.
ru: Есть 0 @entity_type_plural для удаления.

en: Deleting @entity_type_plural
ru: Удаление @entity_type_plural

en: Deleting items... Completed @percentage% (@current of @total).
ru: Удаление позиций... Выполнено @percentage% (@current из @total).

en: All @entity_type_plural have been deleted.
ru: Все @entity_type_plural были успешно удалены.

en: And <strong>@count</strong> more @entity_type_singular. | And <strong>@count</strong> more @entity_type_plural.
ru[0]: И ещё <strong>@count</strong> @entity_type_singular.
ru[1]: И ещё <strong>@count</strong> @entity_type_plural.
ru[2]: И ещё <strong>@count</strong> @entity_type_plural.

en: This will delete <strong>@count</strong> @entity_type_singular. | This will delete <strong>@count</strong> @entity_type_plural.
ru[0]: Это удалит <strong>@count</strong> @entity_type_singular.
ru[1]: Это приведет к удалению <strong>@count</strong> @entity_type_plural.
ru[2]: Это приведет к удалению <strong>@count</strong> @entity_type_plural.

en: Page element display
ru: Отображение элементов страницы

en: Use the logo supplied by the theme
ru: Использовать логотип, предоставленный темой

en: Your shortcut icon, or favicon, is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
ru: Иконка ярлыка, или favicon, отображается в адресной строке и в закладках большинства браузеров.

en: Use the favicon supplied by the theme
ru: Использовать иконку favicon, предоставляемую темой

en: Upload favicon image
ru: Загрузить иконку favicon

en: Apply to selected items
ru: Применить к отмеченным позициям

en: Access tours
ru: Доступ к турам

en: Recommendations to make your password stronger:
ru: Советы по усложнению пароля:

en: Unrecognized username or password. <a href=":password">Forgot your password?</a>
ru: Неизвестное имя или пароль. <a href=":password">Восстановить пароль?</a>

en: Combine multiple fields together and search by them.
ru: Объединять несколько полей и производить поиск по ним.

en: Field %field set in %filter is not set in display %display.
ru: Поле %field установленное в %filter, не отображается в %display.

en: %display: %filter can only be used on displays that use fields. Set the style or row format for that display to one using fields to use the combine field filter.
ru: %display: %filter можно использовать только на дисплеях, которые используют поля. Установите стиль или формат строки для этого дисплея, используя поля, чтобы использовать фильтр полей объединения.

en: A label is required for the specified operator.
ru: Для указанного оператора необходима метка.

en: A label is required if the value for this item is defined.
ru: Заголовок требуется, если определено значение для этого элемента.

en: A value is required if the label for this item is defined.
ru: Значение требуется, если заголовок для этого элемента определен.

en: Leave empty to show all pages.
ru: Для показа всех страниц оставьте пустым.

en: Add the default row classes like @classes to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ru: Добавить классы по умолчанию для строк @classes в вывод. Это можно использовать для уменьшения количества разметки, генерируемой представлениями по умолчанию, ценой уменьшения удобства применения CSS.

en: Views can be created from the <a href=":list">Views list page</a> by using the "Add view" action. Existing views can be managed from the <a href=":list">Views list page</a> by locating the view in the "Enabled" or "Disabled" list and selecting the desired operation action, for example "Edit".
ru: Представления можно создавать со страницы <a href=":list">списка представлений</a>, используя действие «Добавить представление». Существующими представлениями можно управлять со страницы <a href=":list">списка представлений</a>. Для этого найдите представление в списке «Включено» или «Отключено» и выберите нужное действи операции, например «Редактировать».

en: The Place Blocks module allows you to place blocks from every page. For more information, see the <a href=":blocks-documentation">online documentation for the Place Blocks module</a>.
ru: Модуль Place Blocks позволяет размещать блоки на каждой странице. Для получения дополнительной информации см. <a href=":blocks-documentation"> онлайн документацию по модулю Place Blocks </a>.

en: Administer content moderation state transitions
ru: Администрирование переходов для состояний модерации материалов

en: Create and edit content moderation state transitions.
ru: Создание и редактирование переходов для состояний модерации.

en: Status listing and form for the entity's moderation state.
ru: Статусный список и форма для состояния модерации сущности.

en: On this screen you can define <em>transitions</em>. Every time an entity is saved, it undergoes a transition. It is not possible to save an entity if it tries do a transition not defined here. Transitions do not necessarily mean a state change, it is possible to transition from a state to the same state but that transition needs to be defined here as well.
ru: На этой странице предоставляется возможность определить <em>переходы</em>. Каждый раз при сохранении сущности происходит переход. Невозможно выполнить запись сущности, если она пытается осуществить переход, который здесь не определён. Переходы не всегда означают изменение состояния, возможен переход с определенного состояния в то же состояние, но он должен быть также определён на данной странице.

en: From @state to...
ru: Из состояния @state в...

en: @label moderation state
ru: @label состояние модерации

en: The username of the entity creator.
ru: Имя пользователя, создавшего сущность.

en: The moderation state of the referenced content.
ru: Статус модерации для похожего контента.

en: Content entity type ID
ru: ID типа сущности содержимого

en: The ID of the content entity type this moderation state is for.
ru: Идентификатор типа объекта содержимого, для которого предназначено это состояние модерации.

en: Content entity ID
ru: ID контента

en: The ID of the content entity this moderation state is for.
ru: Идентификатор объекта содержимого, для которого предназначено это состояние модерации.

en: Content entity revision ID
ru: ID редакции контента

en: The revision ID of the content entity this moderation state is for.
ru: Идентификатор редакции объекта содержимого, для которого предназначено это состояние модерации.

en: Content moderation state
ru: Состояние модерации материалов

en: content moderation state
ru: состояние модерации материалов

en: content moderation states
ru: состояния модерации материалов

en: Invalid state transition from %from to %to
ru: Некорректное состояние при переключении с %from на %to

en: An automated attempt to create the directory %directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
ru: Автоматическая попытка создать каталог %directory не удалась, возможно, из-за проблем с разрешениями. Чтобы продолжить установку, либо создайте каталог и измените его разрешения вручную, либо убедитесь, что у установщика есть разрешения на его автоматическое создание. Для получения дополнительной информации см. INSTALL.txt или <a href=":handbook_url">онлайн-справочника</a>.

en: Un-archive to Draft
ru: Разархивировать в Черновик

en: The Datetime Range module provides a Date field that stores start dates and times, as well as end dates and times. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI module help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":datetime_do">online documentation for the Datetime Range module</a>.
ru: Модуль Datetime Range предоставляет поле Дата, в котором хранятся начальные и конечные дата и время. См. <a href=":field">справку по модулю Field</a> и <a href=":field_ui">справку по модулю Field UI</a> для получения общей информации о полях, а также о том, как их создавать и управлять ими. Дополнительную информацию смотрите в <a href=":datetime_do">онлайн-документации для модуля Datetime Range</a>.

en: Datetime Range
ru: Диапазон даты и времени

en: Provides the ability to store end dates.
ru: Обеспечивает возможность хранения конечных дат.

en: Date range settings
ru: Настройки диапазона даты

en: Default start date type
ru: Тип начальной даты по умолчанию

en: Default start date value
ru: Значение начальной даты по умолчанию

en: Default end date type
ru: Тип конечной даты по умолчанию

en: Default end date value
ru: Значение конечной даты по умолчанию

en: Date range default display format settings
ru: Настройки по умолчанию для формата отображения диапазона даты

en: Date range plain display format settings
ru: Настройки простого формата отображения диапазона даты

en: Date range custom display format settings
ru: Настройки пользовательского формата отображения диапазона даты

en: Date range select list display format settings
ru: Настройки формата отображения выбора из списка диапазона даты

en: Date separator
ru: Разделитель даты

en: The string to separate the start and end dates
ru: Строка для разделения начальной и конечной дат

en: Separator: %separator
ru: Разделитель: %separator

en: Default start date
ru: Начальная дата по умолчанию

en: Set a default value for the start date.
ru: Задать значение по умолчанию для начальной даты.

en: Set a default value for the end date.
ru: Задать значение конечной даты по умолчанию.

en: The relative start date value entered is invalid.
ru: Относительная дата начала введена некорректно.

en: The relative end date value entered is invalid.
ru: Относительная дата окончания введена некорректно.

en: Start date value
ru: Значение начальной даты

en: Computed start date
ru: Вычисленное время начала

en: The computed start DateTime object.
ru: Вычисленный объект DateTime начала.

en: End date value
ru: Значение конечной даты

en: Computed end date
ru: Вычисленное время окончания

en: The computed end DateTime object.
ru: Вычисленный объект DateTime окончания.

en: Create and store date ranges.
ru: Создать и хранить диапазон дат.

en: Date and time range
ru: Диапазон дат и времени

en: The @title end date cannot be before the start date
ru: Дата окончания "@title" не может быть раньше даты начала

en: Log data is corrupted and cannot be unserialized: @message
ru: Данные журнала повреждены и не могут быть десериализованы: @message

en: PHPUnit dependency
ru: Зависимость PHPUnit

en: Filter @plugin_id could not be mapped to an existing filter plugin; defaulting to @fallback.
ru: Фильтр @plugin_id не может быть сопоставлен с существующим плагином фильтра; по умолчанию @fallback.

en: Administrators can add, edit, and delete feeds, and choose how often to check each feed for newly updated items on the <a href=":feededit">Aggregator administration page</a>.
ru: Администраторы могут добавлять, редактировать и удалять ленты, а также устанавливать частоту проверки обновлений ленты на административной странице <a href=":feededit">Агрегатор</a>.

en: Administrators can choose how many items are displayed in the listing pages, which HTML tags are allowed in the content of feed items, and whether they should be trimmed to a maximum number of characters on the <a href=":settings">Aggregator settings page</a>.
ru: Администраторы могут выбрать, сколько элементов будет отображаться на страницах списков, какие HTML-теги разрешены в содержимом элементов канала и должны ли они быть обрезаны до максимального количества символов на странице <a href=":settings">Настройки агрегатора</a>.

en: Administrators can choose whether to discard feed items that are older than a specified period of time on the <a href=":settings">Aggregator settings page</a>. This requires a correctly configured cron maintenance task (see below).
ru: Администраторы могут выбрать, удалять ли элементы фидов старше указанного периода времени на <a href=":settings"> странице настроек агрегатора </a>. Для этого требуется правильно настроенная задача обслуживания cron (см. ниже).

en: <span class="visually-hidden">Place block in the %region region</span>
ru: <span class="visually-hidden">Разместить блок в области %region</span>

en: Settings Tray
ru: Панель настроек

en: Save @block
ru: Сохранить @block

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. An example path is %user-wildcard for every user page. %front is the front page.
ru: Укажите адреса страниц. Укажите по одному адресу на строку. Знак '*' означает любой набор символов после него. Например, путь %user-wildcard страницы всех пользователей. %front - главная страница.

en: Configure Content Moderation permissions
ru: Настройка прав модерации контента

en: Upgraded @migration (processed 1 item total) | Upgraded @migration (processed @count items total)
ru[0]: Обновление @migration (всего обработано 1 элемент)
ru[1]: Обновление @migration (всего обработано @count элемента)
ru[2]: Обновление @migration (всего обработано @count элементов)

en: Continuing with @migration (processed 1 item) | Continuing with @migration (processed @count items)
ru[0]: Выполняется @migration (обработано 1 элемент)
ru[1]: Выполняется @migration (обработано @count элемента)
ru[2]: Выполняется @migration (обработано @count элементов)

en: IIS httpoxy protection
ru: Защита IIS httpoxy

en: Your PHP runtime version is affected by the httpoxy vulnerability.
ru: Ваша версия PHP времени выполнения подвержена уязвимости httproxy.

en: Either update your PHP runtime version or uncomment the "Erase HTTP_PROXY" rule in your web.config file and add HTTP_PROXY to the allowed headers list. See more details in the <a href=":link">security advisory</a>.
ru: Обновите версию среды выполнения PHP или раскомментируйте правило «Erase HTTP_PROXY» в файле web.config и добавьте HTTP_PROXY в список разрешенных заголовков. Дополнительную информацию см. В <a href=":link">рекомендациях по безопасности</a>.

en: Block placement is specific to each theme on your site. This module allows you to place blocks in the context of your content pages.
ru: Размещение блоков зависит от конкретной темы оформления сайта. Данный модуль позволяет размещать блоки в зависимости от контекста страниц с содержимым.

en: Error sending auto-reply, missing sender e-mail address in %contact_form
ru: Ошибка отправки авто-ответа, отсутствует email-адрес отправителя в %contact_form

en: random between -@degrees° and @degrees°
ru: случайное значение между -@degrees° и @degrees°

en: The config object collection.
ru: Коллекция объектов конфигурации.

en: The config object name.
ru: Имя объекта конфигурации.

en: Serialized configuration object data.
ru: Сериализованные данные объекта конфигурации.

en: Testing missing dependencies
ru: Тестирование отсутствия зависимостей

en: Minimal profile for running a test when dependencies are listed but missing.
ru: Минимальный профиль для выполнения тестов, при которых зависимости есть в списке, но они фактически отсутствуют.

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
ru: <p>Теперь, когда у вас есть обзор функции «Добавить языки», вы можете продолжить: <ul><li>Добавление языка</li><li>Добавление пользовательского языка</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Просмотр настроенных языков</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
ru: <p>Теперь, когда у вас есть обзор функции «Изменить язык», вы можете продолжить: <ul><li>Редактирование языка</li><li><a href="[site:url]admin/config/region/language">Просмотр настроенных языков</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
ru: <p>Теперь, когда у вас есть обзор страницы «Языки», вы можете продолжить: <ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Добавление язык</a> </li><li>Изменение порядка языков</li><li>Редактирование языка</li><li>Удаление языка</li></ul></p>

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
ru: На данной странице вы можете перевести пользовательский интерфейс или изменить существующий перевод. Если вы изначально установили сайт на Английском, перед началом использования этой страницы, вам необходимо добавить другой язык на странице <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Языки</a>.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
ru: Выполненные здесь переводы будут использоваться в пользовательском интерфейсе сайта. Если их необходимо использовать на другом сайте или отредактировать во внешнем редакторе переводов, <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">экспортируйте их</a> в po-файл, а затем <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">импортируйте их</a>.

en: Field settings.
ru: Настройки поля.

en: The field ID.
ru: Идентификатор поля.

en: Last upgrade: @date
ru: Последнее обновление: @date

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a>.
ru: Сервер может показывать процесс загрузки файлов, но отсутствуют необходимые библиотеки. Рекомендуется установить <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">библиотеку PECL uploadprogress</a>.

en: Preview sender message
ru: Предварительный просмотр сообщения

en: Exited edit mode.
ru: Режим редактирования закрыт.

en: The fallback image style is typically the smallest size image you expect to appear in this space. Because the responsive images module uses the Picturefill library so that responsive images can work in older browsers, the fallback image should only appear on a site if an error occurs.
ru: Резервный стиль изображения, как правило, представляет собой изображение наименьшего размера, которое вы ожидаете увидеть в этом пространстве. Поскольку модуль адаптивных изображений использует библиотеку Picturefill, чтобы адаптивные изображения могли работать в старых браузерах, резервное изображение должно появляться на сайте только в случае возникновения ошибки.

en: While you have the option to provide only one image style per breakpoint, the sizes option allows you to provide more options to browsers as to which image file it can display, even when using multiple breakpoints for art direction. Breakpoints are defined in the configuration files of the theme.
ru: Хотя у вас есть возможность предоставить только один стиль изображения на точку перехода, опция размеров позволяет предоставить браузерам больше опций относительно того, какой файл изображения он может отображать, даже при использовании нескольких точек перехода для художественного направления. Точки перехода определяются в конфигурационных файлах темы.

en: Once the sizes option is selected, you can let the browser know the size of this image in relation to the site layout, using the <em>Sizes</em> field. For a hero image that always fills the entire screen, you could simply enter 100vw, which means 100% of the viewport width. For an image that fills 90% of the screen for small viewports, but only fills 40% of the screen when the viewport is larger than 40em (typically 640px), you could enter "(min-width: 40em) 40vw, 90vw" in the Sizes field. The last item in the comma-separated list is the smallest viewport size: other items in the comma-separated list should have a media condition paired with an image width. <em>Media conditions</em> are similar to a media query, often a min-width paired with a viewport width using em or px units: e.g. (min-width: 640px) or (min-width: 40em). This is paired with the <em>image width</em> at that viewport size using px, em or vw units. The vw unit is viewport width and is used instead of a percentage because the percentage always refers to the width of the entire viewport.
ru: После того, как выбрана опция размеров, вы можете сообщить браузеру размер этого изображения относительно макета сайта, используя поле <em>Размеры</em>. Для изображения героя, которое всегда занимает весь экран, вы можете просто ввести 100vw, что означает 100% ширины области просмотра. Для изображения, которое занимает 90% экрана для небольших видовых экранов, но занимает только 40% экрана, когда видовой экран больше 40em (обычно 640 пикселей), вы можете ввести «(min-width: 40em) 40vw, 90vw» в поле Размеры. Последний элемент в списке через запятую имеет наименьший размер области просмотра: другие элементы в списке через запятую должны иметь условие мультимедиа в паре с шириной изображения. <em>Медиа-условия</em> аналогичны медиа-запросу, часто минимальной ширины в паре с шириной области просмотра с использованием единиц em или px: например, (минимальная ширина: 640 пикселей) или (минимальная ширина: 40 мкм). Это связано с <em>шириной изображения</em> для этого размера окна просмотра с использованием единиц px, em или vw. Единицей vw является ширина области просмотра, и она используется вместо процента, поскольку процент всегда относится к ширине всего окна просмотра.

en: Base default argument
ru: Базовый аргумент по умолчанию
