Druppio - Small Business Distribution (8.x-1.05) - en to ar translation catalogue (159 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Administration
ar: الإدارة

en: More
ar: المزيد

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Size
ar: الحجم

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Link
ar: رابط

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Preview
ar: معاينة

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Core
ar: النواة

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Path
ar: المسار

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Teaser
ar: موجز

en: Updated
ar: التحديث

en: Attachment
ar: المرفق

en: Picture
ar: الصورة

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: Contact
ar: اتصل

en: Created
ar: الإنشاء

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Off
ar: إيقاف

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Fields
ar: الحقول

en: Count
ar: العدد

en: Normal
ar: طبيعي

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Desc
ar: تنازلي

en: Role
ar: الدور

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Tools
ar: الأدوات

en: Sort Criteria
ar: معايير الفرز

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Full
ar: كامل

en: English
ar: إنجليزية

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Languages
ar: اللغات

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Style
ar: نمط

en: Glossary
ar: القاموس

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Global
ar: عالمي

en: Subtitle
ar: عنوان ثان

en: Copyright
ar: جميع الحقوق محفوظة

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Administrator
ar: مدير

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ar: تحسب فترة وجود المستخدم عالخط منذ آخر عرض لصفحة.

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: About
ar: حول

en: Publish content
ar: نشر المحتوى

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: Block type
ar: نوع الصندوق

en: Web services
ar: خدمات الويب

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Not applicable
ar: غير منطبق

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Publish comment
ar: نشر التعليق

en: - All -
ar: - الكل -

en: Compact
ar: المدمج

en: Who's new
ar: المستخدمون الجدد

en: Language name
ar: اسم اللغة

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: Select language
ar: اختر اللغة

en: Personal contact form
ar: استمارة الاتصال الشخصية

en: Who's online
ar: المتصلون الأن

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Save comment
ar: حفظ التعليق

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Recent content
ar: أحدث المحتويات

en: No front page content has been created yet.
ar: لم يتم حتى الآن إنشاء محتوى للصفحة الرئيسية.

en: Unpublish content
ar: إلغاء نشر المحتوى

en: Make content sticky
ar: تثبيت المحتوى

en: Make content unsticky
ar: إلغاء جعل المحتوى مثبت

en: Promote content to front page
ar: ترقية المحتوى إلى الصفحة الرئيسية

en: Remove content from front page
ar: ارفع الموضوع من الصفحة الرئيسية

en: Save content
ar: حفظ المحتوى

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ar: أنشأ مدير حساب لك في [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Not specified
ar: غير محدد

en: Master
ar: الرئيسي

en: Wide
ar: واسع

en: Contact messages
ar: رسائل جهة الإتصال

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ar: طلب إلغاء الحساب لـ [user:display-name] على [site:name]

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ar: <p> لإضافة المزيد من اللغات إلى موقعك، اضغط على زر "إضافة لغة". </p><p> ستظهر اللغات المضافة في قائمة اللغات ويمكن تحريرها أو حذفها.</p>

en: Reordering languages
ar: تسجيل اللغات
