DruStack (8.x-7.0) - en to is translation catalogue (145 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Status
is: Staða

en: Register
is: Nýskráning

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Username
is: Notendanafn

en: Email address
is: Netfang

en: Development
is: Þróun

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Language
is: Tungumál

en: more
is: meira

en: Article
is: Grein

en: Administration
is: Stjórnun

en: Comments
is: Ummæli

en: More
is: Meira

en: Action
is: Aðgerð

en: On
is: Virkjað

en: Tags
is: Efnisorð

en: Homepage
is: Heimasíða

en: File
is: Skrá

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: Use count
is: Notkun

en: Message
is: Skilaboð

en: No log messages available.
is: Engin kerfisskilaboð fáanleg.

en: Image
is: Mynd

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: Preview
is: Forskoða

en: Help
is: Hjálp

en: True
is: Rétt

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Summary
is: Samantekt

en: Archive
is: Skjalasafn

en: Icon
is: Táknmynd

en: Views
is: Gagnasýn

en: Audio
is: Hljóð

en: hidden
is: falið

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Updated
is: Uppfært

en: Text
is: Texti

en: Layout
is: Útlit

en: Attachment
is: Viðhengi

en: Picture
is: Mynd

en: User
is: Notandi

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Email
is: Netfang

en: Files
is: Skrár

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Created
is: Stofnað

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Add content
is: Bæta við efni

en: Page title
is: Titill síðu

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Off
is: Af

en: Footer
is: Fótur

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Roles
is: Hlutverk

en: Comment
is: Ummæli

en: Hostname
is: Vélarheiti

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Severity
is: Alvarleiki

en: Fields
is: Svæði

en: Watchdog
is: Varðhundur

en: OPML feed
is: OPML veita

en: Last update
is: Síðast uppfært

en: Thumbnail
is: Smámynd

en: Media
is: Margmiðlunarefni

en: Table
is: Tafla

en: Role
is: Hlutverk

en: Blog
is: Blogg

en: Users
is: Notendur

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Tools
is: Tól

en: Recent comments
is: Nýleg ummæli

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Attachments
is: Viðhengi

en: English
is: Enska

en: Sources
is: Uppsprettur

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Member for
is: Meðlimur í

en: Front page
is: Forsíða

en: Languages
is: Tungumál

en: author
is: höfundur

en: Your message has been sent.
is: Skilaboð þín hafa verið send.

en: People
is: Notendur

en: Blocked
is: Óvirkur

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: Published comments
is: Birt ummæli

en: Content Type
is: Efnisgerð

en: Tabs
is: Flipar

en: Anonymous user
is: Ónafngreindur notandi

en: Apply
is: Virkja

en: Block description
is: Lýsing á blokk

en: Translation
is: Þýðing

en: Permission
is: Réttindi

en: Grid
is: Grind

en: Language code
is: Tungumálskóði

en: Administrator
is: Kerfisstjóri

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: No comments available.
is: Engin ummæli tiltæk.

en: Translate
is: Þýða

en: User account
is: Notandaaðgangur

en: Temporary
is: Tímabundið

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Publishing status
is: Birtingarstaða

en: Who's new
is: Nýskráðir

en: Language name
is: Nafn tungumáls

en: Select language
is: Veldu tungumál

en: Installing @drupal
is: Set upp @drupal

en: The installation has encountered an error.
is: Villa kom upp í uppsetningarferlinu

en: Blog entry
is: Blogg færsla

en: Personal contact form
is: Hafa samband

en: Powered by Drupal
is: Knúið af Drupal

en: Who's online
is: Hverjir eru tengdir

en: An administrator created an account for you at [site:name]
is: Kerfisstjóri stofnaði aðgang fyrir þig hjá [site:name]

en: No media available.
is: Ekkert margmiðlunarefni aðgengilegt.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
is: Sjá um notendaaðgang, rullur og réttindi.

en: Media type
is: Tegund margmiðlunarefnis

en: Media library
is: Margmiðlunarsafn

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
is: Nokkrir sérstafir eru leyfðir, m.a. bil, punktur (.), áherslustrik (-), úrfellingakomma ('), undirstrik (_) og @ merkið.

en: Media name
is: Nafn margmiðlunarefnis

en: Find and manage media.
is: Finna og stjórna margmiðlunarefni

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
is: Ekki hefur verið búið til neitt efni fyrir forsíðuna.<br/>Fylgdu <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">notendahandbókinni</a> til að hefja uppbyggingu vefsins.

en: Allows users to browse and administer media items
is: Leyfa notendum að skima eftir og stjórna margmiðlunarefni
