Display Suite (8.x-2.0-alpha4) - en to ja translation catalogue (100 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Title
ja: タイトル

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Author
ja: 投稿者

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Language
ja: 言語

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: Edit
ja: 編集

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Display settings
ja: 表示設定

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Parent
ja: 親

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Views
ja: ビュー

en: Add
ja: 追加

en: Format
ja: フォーマット

en: Region
ja: リージョン

en: Select a layout
ja: レイアウトを選択

en: Submitted by
ja: 送信者

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: Unknown
ja: 不明

en: User
ja: ユーザー

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Block
ja: ブロック

en: Two column
ja: 2カラム

en: Two column stacked
ja: 2カラム スタック

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Inline
ja: インライン

en: Custom
ja: カスタム

en: Fields
ja: フィールド

en: Advanced
ja: 高度

en: Widget
ja: ウィジェット

en: General
ja: 全般

en: Other
ja: その他

en: Attributes
ja: 属性

en: Hidden
ja: 非表示

en: Link to content
ja: コンテンツへのリンク

en: Tokens
ja: トークン

en: Token
ja: トークン

en: User search
ja: ユーザー検索

en: Search results
ja: 検索結果

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: First
ja: 最初

en: Middle
ja: 中

en: Second
ja: 秒

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Last modified
ja: 最終更新日時

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Above
ja: 上部

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Classes
ja: クラス

en: Book navigation
ja: ブックナビゲーション

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Time ago
ja: 現在からの時間

en: Element
ja: 要素

en: Save permissions
ja: 権限の保存

en: Drupal core
ja: Drupal コア

en: No link
ja: リンクなし

en: Add link
ja: リンクの追加

en: Post date
ja: 投稿日

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ja: 1ページあたりに表示する件数。0を入力すると無制限。

en: The field %field has been deleted.
ja: フィールド %field が削除されました。

en: Entities
ja: エンティティ

en: Manage display
ja: 表示管理

en: Minimal
ja: 最少

en: Custom display settings
ja: カスタムの表示設定

en: Format settings:
ja: フォーマットのセッティング。

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: User signature
ja: 署名

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ja: このシステム内部名称は既に利用されています。固有の名前を指定してください。

en: Add default classes
ja: デフォルトのクラスを追加

en: No custom fields have been defined.
ja: 定義されたカスタムフィールドはありません。

en: One column
ja: 1カラム

en: Administer fields
ja: フィールドの管理

en: Field item
ja: フィールド項目

en: Manage view modes
ja: ビューモードの管理

en: Save and keep published
ja: 保存して掲載のまま

en: Display the @label
ja: @label を表示

en: No view mode selected
ja: ビューモードが選択されていません
