Display Suite (8.x-3.17) - en to pt translation catalogue (111 entries)

en: Title
pt: Título

en: Markup
pt: Marcação

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Read more
pt: Leia mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Parent
pt: Superior

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Format
pt: Formato

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Select a layout
pt: Selecione um layout

en: Display mode
pt: Modo de exibição

en: Submitted by
pt: Enviado por

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: User
pt: Usuário

en: Block
pt: Bloco

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Custom
pt: Personalizado

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Other
pt: Outros

en: Attributes
pt: Atributos

en: Link text
pt: Texto do link

en: Class name
pt: Nome da classe

en: Template
pt: Modelo

en: Hidden
pt: Oculto

en: Link to content
pt: Link para o conteúdo

en: Add new group
pt: Adicionar novo grupo

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Entity
pt: Entidade

en: Info
pt: Informações

en: Revision
pt: Revisão

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Above
pt: Acima

en: Classes
pt: Turmas

en: Change layout
pt: Alterar layout

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: Layout settings
pt: Configurações de layout

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Link class
pt: Classe do link

en: Formatter
pt: Formatador

en: Element
pt: Elemento

en: No link
pt: Sem link

en: Add link
pt: Adicionar link

en: Displays
pt: Exibições

en: Post date
pt: Data de publicação

en: Emergency
pt: Emergência

en: Author linked to profile
pt: Autor com link para o perfil

en: Region class
pt: Classe da região

en: Field permissions
pt: Permissões de campo

en: - Hidden -
pt: - Oculto -

en: Entities
pt: Entidades

en: Manage display
pt: Gerenciar exibição

en: Minimal
pt: Mínimo

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: User signature
pt: Assinatura do usuário

en: Add default classes
pt: Adicionar classes padrão

en: No fields are displayed in this region
pt: Nenhum campo é exibido nesta região

en: No fields are hidden.
pt: Nenhum campo está oculto.

en: Administer fields
pt: Administrar campos

en: Administer Display Suite
pt: Administrar Display Suite

en: Extend the display options for every entity type.
pt: Estender as opções de exibição para cada tipo de entidade.

en: Eg: h1, h2, p
pt: Por ex: h1, h2, p

en: Custom classes
pt: Classes personalizadas

en: Field items
pt: Itens do campo

en: Field item
pt: Item do campo

en: E.g. div, span, h2 etc.
pt: Ex: div, span, h2, etc.

en: The field name
pt: O campo nome

en: Customize the labels and the HTML output of your fields.
pt: Personalize os rótulos e a saída HTML de seus campos.

en: Extra fields
pt: Campos extras

en: Enable extra fields
pt: Ativar campos extras

en: Choose a Field Template
pt: Selecione um Template de Campo

en: Select fields
pt: Selecione os campos

en: Add a block field
pt: Adicionar campo de bloco

en: CSS classes for regions
pt: Classes CSS para regiões

en: CSS classes for fields
pt: Classes CSS para campos

en: Choose a wrapper. All Display Suite layouts support this option.
pt: Selecione um elemento externo. Todos os layouts do Display Suite suportam esta opção.

en: Wrapper for @region
pt: Wrapper para @region

en: Layout attributes
pt: Atributos do layout

en: You have not defined any CSS classes which can be used on regions.
pt: Você não definiu nenhuma classe CSS que possa ser usada nas regiões.

en: Manage region and field CSS classes
pt: Gerenciar regiões e classes CSS dos campos

en: Template suggestions
pt: Sugestões de templates

en: Current layout
pt: Layout atual

en: Limit field
pt: Limitar campo

en: Development functionality for Display Suite.
pt: Funcionalidades de desenvolvimento para Display Suite.

en: Administer classes
pt: Administrar classes

en: Display the @label
pt: Exibir o @label
