DSFR (2.1.11-rc2) - en to ja translation catalogue (99 entries)

en: Content
ja: コンテンツ

en: Download
ja: ダウンロード

en: unpublished
ja: 未掲載

en: Tag
ja: タグ

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: Display settings
ja: 表示設定

en: Quote
ja: 料金

en: Link
ja: リンク

en: Center
ja: 中央

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Summary
ja: 概要

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Display
ja: 表示

en: Menu
ja: メニュー

en: Upload
ja: アップロード

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Logo
ja: ロゴ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Welcome
ja: 歓迎

en: Advanced
ja: 高度

en: Medium
ja: 中程度

en: System
ja: システム

en: Code
ja: コード

en: General
ja: 全般

en: Example
ja: 例

en: Table
ja: テーブル

en: General Settings
ja: 基本設定

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Button
ja: ボタン

en: Tools
ja: ツール

en: Tab
ja: タブ

en: Position
ja: ポジション

en: Close
ja: 閉じる

en: Features
ja: フィーチャー

en: Notice
ja: 注意

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Tabs
ja: タブ

en: Next page
ja: 次ページ

en: Select
ja: 選択

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Form
ja: フォーム

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: Favicon
ja: お気に入りアイコン

en: and
ja: かつ

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Your email address
ja: あなたのメールアドレス

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Card
ja: カード

en: Next Steps
ja: 次のステップ

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Pagination
ja: ページ送り

en: User pictures in posts
ja: 投稿でのユーザーアバター

en: User pictures in comments
ja: コメントでのユーザーアバター

en: Shortcut icon
ja: ショートカットアイコン

en: Alert
ja: 警告

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Library
ja: ライブラリー

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: User verification status in comments
ja: コメントの承認状況

en: Get Started
ja: 使い始めましょう

en: Current page
ja: カレントページ

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Subscribe to @title
ja: @title を購読

en: Text Formats
ja: テキストフォーマット

en: Choose a file
ja: ファイルを選択してください

en: Last page
ja: 最終ページ

en: Primary menu
ja: プライマリーメニュー

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
ja: コンテンツタイプがまだ作成されていません。<a href="@create_content">コンテンツタイプ作成ページ</a>で新しいコンテンツタイプを追加してください。

en: First page
ja: 先頭ページ

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Use the logo supplied by the theme
ja: テーマが提供するロゴを使用

en: Use the favicon supplied by the theme
ja: テーマが提供するお気に入りアイコンを使用

en: <em>You haven’t created any frontpage content yet.</em>
ja: <em>フロントページのコンテンツがまだ作成されていません。</em>

en: There are a few ways to get started with Drupal:
ja: Drupalを使い始めるには、以下の方法があります。

en: <a href="@drupal_user_guide">User Guide:</a> Includes installing, administering, site building, and maintaining the content of a Drupal website.
ja: <a href="@drupal_user_guide">ユーザーガイド：</a> Drupalウェブサイトのインストール、管理、サイトの構築、コンテンツの保守などについて記載されています。

en: <a href="@create_content">Create Content:</a> Want to get right to work? Start adding content. <strong>Note:</strong> the information on this page will go away once you add content to your site. Read on and bookmark resources of interest.
ja: <a href="@create_content">コンテンツの作成：</a>すぐに作業に取りかかりたいですか？早速コンテンツを追加しましょう。<strong>注意：</strong> このページの情報は、サイトにコンテンツを追加すると見えなくなります。先に続きを読み、興味のあるリソースをブックマークしてください。

en: <a href="@drupal_extend">Extend Drupal:</a> Drupal’s core software can be extended and customized in remarkable ways. Install additional functionality and change the look of your site using addons contributed by our community.
ja: <a href="@drupal_extend">Drupalの拡張：</a> Drupalのコアソフトウェアは、並外れた方法で機能拡張し、カスタマイズすることができます。コミュニティによって作成されたアドオンを使用して、追加機能をインストールしたり、サイトの見栄えを変更できます。

en: Bookmark these links to our active Drupal community groups and support resources.
ja: アクティブなDrupalコミュニティグループやサポートリソースへのリンクをブックマークしてください。

en: <a href="@drupal_global_training_days">Global Training Days:</a> Helpful information for evaluating Drupal as a framework and as a career path. Taught in your local language.
ja: <a href="@drupal_global_training_days">グローバルトレーニングデイ：</a>Drupalをフレームワークとして、またキャリアパスとして評価するための役立つ情報です。あなたのローカル言語で教わることができます。

en: <a href="@drupal_events">Upcoming Events:</a> Learn and connect with others at conferences and events held around the world.
ja: <a href="@drupal_events">開催予定のイベント：</a>世界各地で開催されるカンファレンスやイベントで、学んだり仲間とつながることができます。

en: <a href="@drupal_community">Community Page:</a> List of key Drupal community groups with their own content.
ja: <a href="@drupal_community">コミュニティのページ：</a>独自のコンテンツを提供する重要なDrupalコミュニティのリストです。

en: Get support and chat with the Drupal community on <a href="@drupal_slack">Slack</a> or <a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>. When you’re looking for a solution to a problem, go to <a href="@drupal_answers">Drupal Answers on Stack Exchange</a>.
ja: <a href="@drupal_slack">Slack</a>や<a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>でDrupalコミュニティとチャットしたりサポートを受けられます。問題の解決方法を探している時は、<a href="@drupal_answers">Drupal Answers on Stack Exchange</a>にアクセスしましょう。
