DSFR (2.1.12-rc1) - en to fr translation catalogue (120 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: See
fr: Consulter

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Download
fr: Téléchargement

en: unpublished
fr: non publié

en: Tag
fr: Étiquette

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Quote
fr: Citer

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Settings
fr: Paramètres

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Summary
fr: Résumé

en: Top
fr: Haut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Display
fr: Affichage

en: Theme
fr: Thème

en: You are not authorized to access this page.
fr: Vous n'êtes pas autorisé(e) à accéder à cette page.

en: Upload
fr: Transférer

en: Utility
fr: Utilité

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Bottom
fr: Bas

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Medium
fr: Moyen

en: System
fr: Système

en: Example
fr: Exemple

en: Table
fr: Tableau

en: General Settings
fr: Paramètres globaux

en: Deny all
fr: Tout refuser

en: Log in
fr: Se connecter

en: Button
fr: Bouton

en: Tools
fr: Outils

en: Tab
fr: Onglet

en: Close
fr: Fermer

en: Share
fr: Partager

en: Show
fr: Afficher

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Notice
fr: Information

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Create new account
fr: Créer un nouveau compte

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Select
fr: Sélectionner

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Toggle
fr: Changer

en: Input
fr: Entrée

en: Form
fr: Formulaire

en: Connect
fr: Connexion

en: Page not found
fr: Page non trouvée

en: Create Content
fr: Ajouter du Contenu

en: and
fr: et

en: Margin
fr: Marge

en: Translate
fr: Traduire

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Edition
fr: Édition

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Your email address
fr: Votre adresse de courriel

en: or:
fr: ou :

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Footer top
fr: Haut de pied de page

en: Card
fr: Fiche

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Next Steps
fr: Prochaines étapes

en: Tooltip
fr: Info-bulle

en: Follow
fr: Suivre

en: User pictures in posts
fr: Portrait des utilisateurs dans les contributions

en: User pictures in comments
fr: Portrait des utilisateurs dans les commentaires

en: Shortcut icon
fr: Icône de raccourci

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: Alert
fr: Alerte

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Sidebar First
fr: Première barre latérale

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Highlight
fr: Surligner

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: User verification status in comments
fr: Vérification du statut de l'utilisateur dans les commentaires

en: Maintenance mode
fr: Mode maintenance

en: Current page
fr: Page courante

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: X-Large
fr: XL

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Subscribe to @title
fr: S'abonner à @title

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Choose a file
fr: Choisir un fichier

en: Sidebar Second
fr: Seconde barre latérale

en: User Guide
fr: Guide de l'utilisateur

en: Top margin
fr: Marge du haut

en: Last page
fr: Dernière page

en: Primary menu
fr: Menu principal

en: Accept all
fr: Tout accepter

en: Reset your password
fr: Réinitialiser votre mot de passe

en: Personalize
fr: Personnaliser

en: Site branding
fr: Identité du site

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez pas encore créé de type de contenus. Allez sur la <a href="@create_content">page de création de type de contenus</a> pour ajouter un nouveau type de contenu.

en: First page
fr: Première page

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Use the logo supplied by the theme
fr: Utiliser le logo fourni par le thème

en: Use the favicon supplied by the theme
fr: Utiliser la favicon fournie par le thème

en: Follow us
fr: Suivez nous

en: In this section
fr: Dans cette section

en: Go to page @key
fr: Aller à la page @key

en: Cookies management panel
fr: Panneau de gestion des cookies

en: There are a few ways to get started with Drupal:
fr: Il existe plusieurs façons de démarrer avec Drupal :

en: Bookmark these links to our active Drupal community groups and support resources.
fr: Ajouter en marque-pages ces liens vers nos groupes communautaires Drupal actifs et nos pages d'assistance technique.
