DSFR for Drupal (1.5.2) - en to fr translation catalogue (72 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: unpublished
fr: non publié

en: Search
fr: Rechercher

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Container
fr: Conteneur

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Theme
fr: Thème

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Web Server
fr: Serveur Web

en: Database
fr: Base de données

en: Footer
fr: Pied de page

en: System
fr: Système

en: Tools
fr: Outils

en: Close
fr: Fermer

en: Show
fr: Afficher

en: Accept
fr: Accepter

en: Show password
fr: Montrer le mot de passe

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Log level
fr: Niveau de journalisation

en: Page not found
fr: Page non trouvée

en: Memory limit
fr: Limite de mémoire

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Minimum value
fr: Valeur minimum

en: Maximum value
fr: Valeur maximale

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Footer Bottom
fr: Bas du pied de page

en: Fluid
fr: Fluide

en: Main content
fr: Contenu principal

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse papier

en: Current page
fr: Page courante

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Footer Top
fr: Haut du pied de page

en: Show row weights
fr: Afficher le poids des lignes

en: Hide row weights
fr: Cacher le poids des lignes

en: Refuse
fr: Refuser

en: Last Cron Run
fr: Dernière fois que la tâche planifiée (cron) a été lancée

en: Last page
fr: Dernière page

en: Drupal Version
fr: Version de Drupal

en: Close menu
fr: Fermer le menu

en: Accept all
fr: Tout accepter

en: Select a language
fr: Sélectionner une langue

en: Personalize
fr: Personnaliser

en: First page
fr: Première page

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Site section links
fr: Liens de section du site

en: User tool links, often added by modules
fr: Liens outils de l'utilisateur, souvent ajoutés par des modules

en: General System Information
fr: Informations générales du système

en: In this section
fr: Dans cette section

en: Remove @label
fr: Retirer @label

en: Accept all cookies
fr: Accepter tous les cookies

en: Enlarge
fr: Agrandir

en: Load more items
fr: Charger plus d'éléments

en: Close search
fr: Fermer la recherche

en: Select the type of container that will be used on your site.
fr: Sélectionner le type de conteneur qui sera utilisé sur votre site.

en: Refuse all
fr: Tout refuser

en: See more details
fr: Voir plus de détails

en: Identify with
fr: S’identifier avec

en: Confirm my choices
fr: Confirmer mes choix

en: Enlarge transcription
fr: Agrandir la transcription

en: Refuse all cookies
fr: Refuser tous les cookies

en: Personalize cookies
fr: Personnaliser les cookies

en: What is @title?
fr: Qu'est ce que @title ?
