DSFR for Drupal (1.5.3) - en to ar translation catalogue (41 entries)

en: Content
ar: المحتوى

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: Version
ar: النسخة

en: unpublished
ar: غير منشور

en: Search
ar: بحث

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: Container
ar: حاوية

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Menu
ar: القائمة

en: Theme
ar: حلة

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Web Server
ar: خادم الشبكة

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Footer
ar: التذييل

en: System
ar: النظام

en: Tools
ar: الأدوات

en: Close
ar: إغلاق

en: Show
ar: عرض

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Page not found
ar: الصفحة غير موجودة

en: Memory limit
ar: حد الذاكرة

en: Main navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Pagination
ar: ترقيم الصفحات

en: Status messages
ar: رسائل الحالة

en: Current page
ar: الصفحة الحاليّة

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Show row weights
ar: إظهار أوزان الأسطر

en: Hide row weights
ar: إخفاء أوزان السطور

en: Last Cron Run
ar: آخر تشغيل كرون

en: Last page
ar: الصفحة الأخيرة

en: First page
ar: الصفحة الأولى

en: Primary admin actions
ar: الإجراءات الإدارية الرئيسية
