DXPR - en to id translation catalogue (148 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Message
id: Pesan

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Container
id: Kontainer

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Outline
id: Kerangka

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Default
id: Bawaan

en: Top
id: Atas

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Icon
id: Ikon

en: Time
id: Waktu

en: Views
id: View

en: View
id: Lihat

en: Length
id: Panjang

en: Region
id: Wilayah

en: Text
id: Teks

en: Layout
id: Tata letak

en: User
id: Pengguna

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Error
id: Kesalahan

en: Options
id: Opsi

en: Separator
id: Pemisah

en: Year
id: Tahun

en: Bottom
id: Dasar

en: Off
id: Matikan

en: Inline
id: Sebaris

en: Custom
id: Tersuai

en: Roles
id: Peran

en: Warning
id: Peringatan

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Display options
id: Opsi tampilan

en: Address
id: Alamat

en: Day
id: Hari

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: Align
id: Ratakan

en: Loop
id: Pengulangan

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Navigation
id: Navigasi

en: Color
id: Warna

en: Repeat
id: Diulangi

en: Role
id: Peran

en: Counter
id: Penghitung

en: Button
id: Tombol

en: Square
id: Kotak

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Provider
id: Penyedia

en: Clone
id: Kloning

en: Plain
id: Biasa

en: Close
id: Tutup

en: Duration
id: Durasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Clear
id: Bersihkan

en: unlimited
id: Tidak terbatas

en: Today
id: Hari ini

en: Font size
id: Ukuran Font

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: Map
id: Peta

en: Fixed
id: Tetap

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Seconds
id: Detik

en: Style
id: Gaya

en: Reverse
id: Terbalik

en: Top left
id: Kiri atas

en: Top right
id: Kanan atas

en: Bottom right
id: Kanan bawah

en: Bottom left
id: Kiri bawah

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Automatic
id: Otomatis

en: Tabs
id: Tab

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Copy
id: Salin

en: Blocks
id: Blok

en: Grid
id: Kotakan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Blockquote
id: Blok kutipan

en: Items to display
id: Butir untuk ditampilkan

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Locked
id: Dikunci

en: Field settings
id: Pengaturan data

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Paste
id: Tempel

en: Column
id: Kolom

en: Element
id: Elemen

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Inherit
id: Menginduk

en: Row
id: Baris

en: Comma
id: Koma

en: Background image
id: Gambar latar

en: Secondary
id: Sekunder

en: Card
id: Kartu

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Alert
id: Peringatan

en: Top center
id: Tengah atas

en: Bottom center
id: Tengah bawah

en: Media browser
id: Browser media

en: Media Library
id: Perpustakaan Media

en: Asc
id: Urutan turun

en: Entity bundle
id: Bundel entitas

en: View modes
id: Mode tampilan

en: Responsive
id: Responsif

en: Select media
id: Memilih media

en: Muted
id: Meredam

en: Divider
id: Pembatas
