DXPR - en to uk translation catalogue (254 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Images
uk: Зображення

en: Status
uk: Стан

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Type
uk: Тип

en: Actions
uk: Дії

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Language
uk: Мова

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: On
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Documentation
uk: Документація

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: None
uk: Немає

en: Message
uk: Повідомлення

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Container
uk: Контейнер

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Field
uk: Поле

en: Outline
uk: Підшивка

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Default
uk: Базово

en: Background
uk: Тло

en: Top
uk: Зверху

en: Link target
uk: Ціль посилання

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Icon
uk: Іконка

en: Time
uk: Час

en: Views
uk: Види

en: View
uk: Перегляд

en: Length
uk: Довжина

en: Section
uk: Розділ

en: Region
uk: Область

en: Text
uk: Текст

en: Layout
uk: Макет

en: User
uk: Користувач

en: User ID
uk: ID користувача

en: Error
uk: Помилка

en: Options
uk: Опції

en: Separator
uk: Розділювач

en: Year
uk: Рік

en: Bottom
uk: Знизу

en: Logo
uk: Логотип

en: Off
uk: Вимкнено

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Inline
uk: В одному рядку

en: Custom
uk: Власний

en: Roles
uk: Ролі

en: Percent
uk: Відсоток

en: Normal
uk: Звичайне

en: Success
uk: Успіх

en: Warning
uk: Попередження

en: New window
uk: Нове вікно

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Display options
uk: Опції відображення

en: Bar
uk: Смуга

en: Model
uk: Модель

en: Address
uk: Адреса

en: Border
uk: Рамка

en: Day
uk: День

en: Start
uk: Початок

en: End
uk: Кінець

en: Align
uk: Вирівнювання

en: Loop
uk: Цикл

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: Background color
uk: Колір тла

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Color
uk: Колір

en: Repeat
uk: Повторення

en: Role
uk: Роль

en: Padding
uk: Внутрішній відступ

en: Counter
uk: Лічильник

en: Button
uk: Кнопка

en: Square
uk: Квадрат

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Provider
uk: Постачальник

en: Clone
uk: Клонувати

en: Tab
uk: Вкладка

en: Plain
uk: Простий

en: Template
uk: Шаблон

en: Template name
uk: Назва шаблону

en: Close
uk: Закрити

en: Duration
uk: Тривалість

en: Hidden
uk: Приховано

en: No data available.
uk: Відсутні дані.

en: Dimension
uk: Розмір

en: Clear
uk: Очистка

en: unlimited
uk: необмежено

en: Today
uk: Сьогодні

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Second
uk: Другий

en: Map
uk: Мапа

en: Fill color
uk: Колір заповнення

en: Controls
uk: Елементи керування

en: Map width
uk: Ширина карти

en: Map height
uk: Висота карти

en: Fixed
uk: Фіксоване

en: Days
uk: Дні(в)

en: Sidebar
uk: Панель

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Hours
uk: Годин(и)

en: Seconds
uk: Секунди

en: Info
uk: Інформація

en: Slide
uk: Сковзання

en: Video
uk: Відео

en: Style
uk: Стиль

en: Carousel
uk: Карусель

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: Font color
uk: Колір шрифту

en: Reverse
uk: Обернено

en: Thousands separator
uk: Розділювач тисяч

en: Interval
uk: Проміжок

en: Top left
uk: Верхній лівий

en: Top right
uk: Верхній правий

en: Bottom right
uk: Нижній правий

en: Bottom left
uk: Знизу зліва

en: Video width
uk: Ширина відео

en: Minutes
uk: Хвилини

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Same window
uk: У цьому ж вікні

en: No repeat
uk: Без повторень

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Cloud
uk: Хмара

en: Select
uk: Вибір

en: Copy
uk: Копіювати

en: Sites
uk: Сайти

en: Toggle
uk: Перемикання

en: Blocks
uk: Блоки

en: Dotted
uk: Пунктир

en: Dashed
uk: Штрих

en: Solid
uk: Суцільне

en: Grid
uk: Сітка

en: Countdown
uk: Зворотний відлік

en: Hide
uk: Приховати

en: Global
uk: Глобальне

en: Transparent
uk: Прозорий

en: Layouts
uk: Макети

en: Space
uk: Пробіл

en: Border color
uk: Колір рамки

en: basic
uk: базовий

en: Animation
uk: Анімація

en: Blockquote
uk: Цитата

en: Years
uk: Роки

en: Show all
uk: Показати все

en: Local
uk: Локаль

en: Panel
uk: Панель

en: Items to display
uk: Відображати елементів

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Border style
uk: Стиль рамки

en: Locked
uk: Заблоковано

en: Free
uk: Вільно

en: Field settings
uk: Налаштування поля

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Paste
uk: Вставити

en: Column
uk: Колонка

en: Icon size
uk: Розмір піктограм

en: Margin
uk: Відступ

en: Column width
uk: Ширина колонки

en: Float right
uk: Обтікання з правого боку

en: Opacity
uk: Непрозорість

en: Element
uk: Елемент

en: Speed
uk: Швидкість

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Upload new image
uk: Відвантажити нове зображення

en: Inherit
uk: Успадковувати

en: Video options
uk: Опції відео

en: Generate
uk: Згенерувати

en: User Profiles
uk: Профілі користувачів

en: Infinite
uk: Нескінченний

en: Row
uk: Рядок

en: Light
uk: Світла

en: Image height
uk: Висота зображення

en: Image width
uk: Ширина зображення

en: Cover
uk: Обкладинка

en: Comma
uk: Кома

en: Image description
uk: Опис зображення

en: Primary
uk: Основні

en: Tab title
uk: Назва вкладки

en: SEO
uk: Оптимізація для пошукових систем

en: Auto play
uk: Автоматичне програвання

en: Background image
uk: Зображення тла

en: Show title
uk: Показувати заголовок

en: Placement
uk: Розташування

en: Foreground color
uk: Колір переднього плану

en: Secondary
uk: Вторинне

en: Cite
uk: Цитата

en: Card
uk: Картка

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Circle
uk: Коло

en: Gradient
uk: Градієнт

en: Layers
uk: Шари

en: Pager offset
uk: Зміщення сторінкового навіґатора

en: Alert
uk: Застереження

en: Top center
uk: У центрі зверху

en: Bottom center
uk: У центрі знизу

en: Delete element
uk: Видалити елемент

en: Elements
uk: Елементи

en: Progress
uk: Поступ

en: Show controls
uk: Показує панель керування

en: Progress bar
uk: Індикатор поступу

en: Theme default
uk: Задане темою

en: Thickness
uk: Товщина

en: Drop shadows
uk: Падіння тіней

en: Media browser
uk: Медіа-оглядач

en: Broken/missing handler: @table > @field
uk: Пошкоджений/відсутній обробник: @table > @field

en: Triangle
uk: Трикутник

en: Saved
uk: Збережено

en: Media Library
uk: Медіатека

en: Dot
uk: Крапка

en: Custom layout
uk: Власний макет

en: About Me
uk: Про мене

en: Dark
uk: Темний

en: Center center
uk: У центрі посередині

en: Convert fields
uk: Перетворити поля

en: Entity bundle
uk: Пакет сутності

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
uk: Кількість відображуваних елементів. Якщо без обмежень, введіть 0.

en: Profile: @name
uk: Профіль: @name

en: Save template
uk: Зберегти шаблон

en: Filter by tag
uk: Фільтр за теґом

en: Pulse
uk: Імпульс

en: View modes
uk: Режими перегляду

en: Responsive
uk: Адаптивне

en: Disc
uk: Диск

en: YouTube video
uk: Відео YouTube

en: Select media
uk: Вибрати медіа

en: Rounded
uk: Округленість

en: Video link
uk: Посилання на відео

en: Muted
uk: Приглушено

en: Marquee
uk: Рухливий текст

en: Show remaining days
uk: Показати дні, що залишилися

en: Divider
uk: Розділювач
