DXPR - en to ja translation catalogue (198 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Images
ja: イメージ

en: Status
ja: 状態

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Actions
ja: アクション

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Language
ja: 言語

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: On
ja: オン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: License
ja: ライセンス

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: Message
ja: メッセージ

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Container
ja: コンテナー

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Outline
ja: アウトライン

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Background
ja: 背景

en: Top
ja: トップ

en: Link target
ja: リンク先

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Icon
ja: アイコン

en: Time
ja: 時間

en: Views
ja: ビュー

en: View
ja: ビュー

en: Length
ja: 長さ

en: Section
ja: セクション

en: Region
ja: リージョン

en: Text
ja: テキスト

en: Layout
ja: レイアウト

en: User
ja: ユーザー

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Separator
ja: セパレーター

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Year
ja: 年

en: Bottom
ja: ボトム

en: Logo
ja: ロゴ

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Inline
ja: インライン

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Percent
ja: パーセント

en: Normal
ja: ノーマル

en: Warning
ja: 警告

en: New window
ja: 新しいウィンドウ

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Display options
ja: ディスプレイオプション

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Address
ja: 住所

en: Border
ja: ボーダー

en: Day
ja: 日

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: more info
ja: より詳しい情報

en: Align
ja: 配置

en: Loop
ja: ループ

en: General Settings
ja: 基本設定

en: Background color
ja: 背景色

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Color
ja: 色

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Role
ja: 役割

en: Counter
ja: カウンター

en: Button
ja: ボタン

en: Square
ja: 正方形

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Clone
ja: 複製

en: Tab
ja: タブ

en: Plain
ja: プレーン

en: Template
ja: テンプレート

en: Close
ja: 閉じる

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: UID
ja: ユーザーID

en: Duration
ja: 期間

en: France
ja: フランス

en: United States
ja: 米国

en: Hidden
ja: 非表示

en: Key
ja: キー

en: Clear
ja: クリアー

en: unlimited
ja: 無制限

en: Today
ja: 今日

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Map
ja: 地図

en: Fixed
ja: 固定

en: Days
ja: 日

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Hours
ja: 時

en: Seconds
ja: 秒

en: Slide
ja: スライド

en: Video
ja: ビデオ

en: Style
ja: スタイル

en: Font color
ja: フォントのカラー

en: Reverse
ja: 逆順

en: Thousands separator
ja: 桁区切り

en: Interval
ja: 間隔

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom right
ja: ボトム 右

en: Bottom left
ja: ボトム 左

en: Video width
ja: 動画の幅

en: Minutes
ja: 分

en: Automatic
ja: 自動

en: Same window
ja: 同じウィンドウ

en: Tabs
ja: タブ

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Cloud
ja: クラウド

en: Select
ja: 選択

en: Copy
ja: コピー

en: Blocks
ja: ブロック

en: Grid
ja: グリッド

en: Text Editor
ja: テキストエディター

en: Hide
ja: 非表示

en: Global
ja: グローバル

en: Transparent
ja: 透過

en: Space
ja: スペース

en: Border color
ja: ボーダー色

en: Animation
ja: アニメーション

en: Blockquote
ja: ブロック引用

en: Generate content
ja: コンテンツの生成

en: Show all
ja: すべてを表示

en: Panel
ja: パネル

en: Items to display
ja: 表示件数

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Locked
ja: ロック

en: Field settings
ja: フィールドの設定

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Paste
ja: 貼付け

en: Column
ja: カラム

en: Icon size
ja: アイコンサイズ

en: Element
ja: 要素

en: Speed
ja: スピード

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Inherit
ja: 継承

en: Row
ja: 行

en: Image height
ja: 画像の高さ

en: Image width
ja: 画像の幅

en: Comma
ja: コンマ

en: Tab title
ja: タブのタイトル

en: Select a vocabulary
ja: ボキャブラリーを選択

en: Card
ja: カード

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Alert
ja: 警告

en: Top center
ja: トップ 中央

en: Bottom center
ja: ボトム 中央

en: Elements
ja: 要素

en: Show controls
ja: コントロールを表示

en: Progress bar
ja: プログレス バー

en: Media browser
ja: メディアブラウザー

en: Broken/missing handler: @table > @field
ja: 壊れているか失われたハンドラー: @table > @field

en: Media Library
ja: メディアライブラリー

en: Custom layout
ja: カスタムレイアウト

en: Center center
ja: センター 中央

en: Entity bundle
ja: エンティティバンドル

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
ja: 表示する項目の数。制限を加えない場合は 0 を入力してください。

en: Filter by tag
ja: タグでフィルター

en: View modes
ja: ビューモード

en: Responsive
ja: レスポンシブ

en: YouTube video
ja: YouTube 動画

en: Select media
ja: メディアを選択

en: Edit Image
ja: 画像編集

en: Muted
ja: ミュート

en: Divider
ja: 区切り線
