DXPR - en to cy translation catalogue (88 entries)

en: Title
cy: Pennawd

en: Body
cy: Corff

en: Images
cy: Delweddau

en: Status
cy: Statws

en: Prefix
cy: Rhagddodiad

en: Suffix
cy: Ôl-ddoddiadau

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Type
cy: Math

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: Confirm
cy: Cadarnhau

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Language
cy: Iaith

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: On
cy: Ymlaen

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Date
cy: Dyddiad

en: Size
cy: Maint

en: Search
cy: Chwilio

en: None
cy: Dim

en: Message
cy: Neges

en: Weight
cy: Pwysau

en: Link
cy: Dolen

en: Image
cy: Delwedd

en: Category
cy: Categori

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Field
cy: Maes

en: Outline
cy: Amlinell

en: Save
cy: Cadw

en: Help
cy: Cymorth

en: True
cy: Gwir

en: False
cy: Anwir

en: Default
cy: Diofyn

en: Small
cy: Bach

en: Large
cy: Mawr

en: Time
cy: Amser

en: Views
cy: Gwelediadau

en: View
cy: Gweld

en: Region
cy: Rhanbarth

en: Text
cy: Testun

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Error
cy: Gwall

en: Options
cy: Dewisiadau

en: Separator
cy: Gwahanydd

en: Year
cy: Blwyddyn

en: Off
cy: I ffwrdd

en: Header
cy: Pennawd

en: Custom
cy: Addasu

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Normal
cy: Cyffredin

en: New window
cy: Ffenestr newydd

en: Width
cy: Lled

en: Height
cy: Uchder

en: Thumbnail
cy: Disgrifiad Cryno

en: Address
cy: Cyfeiriad

en: Day
cy: Dyddiad

en: Start
cy: Dechrau

en: End
cy: Diwedd

en: Navigation
cy: Mordwyo

en: Color
cy: Lliw

en: Repeat
cy: Ail adrodd

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Clone
cy: Clôn

en: Plain
cy: Plaen

en: Close
cy: Yn agos

en: Hidden
cy: Wedi cuddio

en: Clear
cy: Clir

en: Today
cy: Heddiw

en: Hour
cy: Awr

en: Minute
cy: Munud

en: Second
cy: Eiliad

en: Style
cy: Arddull

en: Reverse
cy: Yn ôl

en: Thousands separator
cy: Miloedd o ddidolwyr

en: Same window
cy: Yr un ffenestr

en: Select
cy: Dewis

en: Blocks
cy: Blociau

en: Hide
cy: Cuddio

en: Global
cy: Eang

en: Items to display
cy: Eitemau i ddangos

en: Field settings
cy: Gosodiadau maes

en: Column
cy: Colofn

en: Inherit
cy: Etifeddu

en: Gradient
cy: Graddiant
