DXPR - en to is translation catalogue (103 entries)

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Images
is: Myndir

en: Status
is: Staða

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Type
is: Gerð

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Confirm
is: Staðfesta

en: Cancel
is: Hætta við

en: Language
is: Tungumál

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: On
is: Virkjað

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: None
is: Engin

en: Message
is: Skilaboð

en: Weight
is: Vægi

en: Link
is: Hlekkur

en: Image
is: Mynd

en: Center
is: Miðja

en: Container
is: Gámur

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: Field
is: Svæði

en: Outline
is: Útlína

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: Font Size
is: Leturstærð

en: True
is: Rétt

en: False
is: Rangt

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Background
is: Bakgrunnur

en: Top
is: Toppur

en: Small
is: Lítið

en: Large
is: Stórt

en: Icon
is: Táknmynd

en: Time
is: Tími

en: Views
is: Gagnasýn

en: View
is: Skoða

en: Length
is: Lengd

en: Region
is: Svæði

en: Text
is: Texti

en: Layout
is: Útlit

en: ID
is: Kenni

en: User
is: Notandi

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Error
is: Villa

en: Options
is: Möguleikar

en: Separator
is: Skilja

en: Year
is: Ár

en: Logo
is: Táknmynd

en: Off
is: Af

en: Header
is: Haus

en: Inline
is: Innfellt

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Roles
is: Hlutverk

en: Percent
is: Prósent

en: Warning
is: Viðvörun

en: Width
is: Breidd

en: Height
is: Hæð

en: Thumbnail
is: Smámynd

en: Address
is: Heimilisfang

en: Day
is: Dagur

en: Start
is: Hefst

en: End
is: Lýkur

en: Background color
is: Bakgrunnslitur

en: Color
is: Litur

en: Role
is: Hlutverk

en: Save changes
is: Vista breytingar

en: Clone
is: Klóna

en: Template
is: Sniðmát

en: Close
is: Loka

en: Hidden
is: Falið

en: Clear
is: Hreinsa

en: Today
is: Í dag

en: Font size
is: Leturstærð

en: Hour
is: Klukkustund

en: Minute
is: Mínúta

en: Second
is: Sekúnda

en: Left
is: Vinstri

en: Right
is: Hægri

en: Style
is: Stíll

en: Thousands separator
is: Þúsundaskil

en: Tabs
is: Flipar

en: Blocks
is: Blokkir

en: Grid
is: Grind

en: Hide
is: Fela

en: Field settings
is: Svæðastillingar

en: Column
is: Dálkur

en: Comma
is: Komma

en: Show title
is: Sýna titil

en: Media Library
is: Margmiðlunarsafn

en: Select media
is: Veldu margmiðlunarefni
