DXPR - en to ru translation catalogue (269 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Images
ru: Изображения

en: Status
ru: Статус

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Type
ru: Тип

en: Actions
ru: Действия

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Language
ru: Язык

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: On
ru: Вкл

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Documentation
ru: Документация

en: License
ru: Лицензия

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Message
ru: Сообщение

en: Weight
ru: Вес

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Center
ru: Центр

en: Container
ru: Контейнер

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Field
ru: Поле

en: Outline
ru: Оглавление

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Default
ru: По умолчанию

en: Background
ru: Фон

en: Top
ru: Вверху

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Icon
ru: Иконка

en: Time
ru: Время

en: Views
ru: Представление

en: View
ru: Просмотр

en: Length
ru: Длина

en: Section
ru: Раздел

en: Region
ru: Область

en: Text
ru: Текст

en: Layout
ru: Макет

en: User
ru: Пользователь

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Error
ru: Ошибка

en: Options
ru: Опции

en: Separator
ru: Разделитель

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: Year
ru: Год

en: Bottom
ru: Снизу

en: Logo
ru: Логотип

en: Off
ru: Выкл

en: Header
ru: Шапка

en: Inline
ru: В линию

en: Custom
ru: Собственная

en: Roles
ru: Роли

en: Normal
ru: Нормальный

en: Success
ru: Успешно

en: Warning
ru: Предупреждение

en: New window
ru: Новое окно

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Display options
ru: Настройки отображения

en: Bar
ru: Полоса

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Address
ru: Адрес

en: Desc
ru: По убыванию

en: Border
ru: Рамка

en: Day
ru: День

en: Start
ru: Начало

en: End
ru: Конец

en: more info
ru: подробнее

en: Align
ru: Выравнивание

en: Loop
ru: Цикл

en: General Settings
ru: Основные параметры

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Navigation
ru: Навигация

en: Color
ru: Цвет

en: Repeat
ru: Повтор

en: Role
ru: Роль

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: Counter
ru: Счётчик

en: Button
ru: Кнопка

en: Square
ru: Квадратный

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Provider
ru: Поставщик

en: Clone
ru: Клонировать

en: Tab
ru: Вкладка

en: Plain
ru: Простой

en: Template
ru: Шаблон

en: Template name
ru: Название шаблона

en: Close
ru: Закрыть

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Dimension
ru: Размер

en: Key
ru: Ключ

en: Clear
ru: Очистить

en: unlimited
ru: неограничено

en: Today
ru: Сегодня

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минута

en: Second
ru: Секунда

en: Map
ru: Карта

en: Fill color
ru: Цвет заливки

en: Controls
ru: Элементы управления

en: Map width
ru: Ширина карты

en: Map height
ru: Высота карты

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Days
ru: Дни

en: Sidebar
ru: Боковая панель

en: Text Alignment
ru: Выравнивание текста

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Hours
ru: Часы

en: Seconds
ru: Секунды

en: Info
ru: Инфо

en: Slide
ru: Слайд

en: Video
ru: Видео

en: Style
ru: Стиль

en: Carousel
ru: Карусель

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Font color
ru: Цвет шрифта

en: Reverse
ru: Инвертировать

en: Thousands separator
ru: Разделитель тысяч

en: Interval
ru: Интервал

en: Top left
ru: Вверху слева

en: Top right
ru: Вверху справа

en: Bottom right
ru: Внизу справа

en: Bottom left
ru: Внизу слева

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Video width
ru: Ширина видео

en: Minutes
ru: Минуты

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Same window
ru: В этом же окне

en: No repeat
ru: Без повторений

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Keyboard shortcuts
ru: Сочетания клавиш

en: Apply
ru: Применить

en: Select
ru: Выбрать

en: Copy
ru: Копировать

en: Toggle
ru: Переключить

en: Blocks
ru: Блоки

en: Float
ru: Число с плавающей точкой

en: Dotted
ru: Пунктир

en: Dashed
ru: Штрих

en: Solid
ru: Сплошной

en: Grid
ru: Сетка

en: Countdown
ru: Обратный отсчёт времени

en: Text Editor
ru: Текстовый редактор

en: Hide
ru: Скрыть

en: Global
ru: Глобальный

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Layouts
ru: Макеты

en: Space
ru: Пробел

en: Border color
ru: Цвет рамки

en: Animation
ru: Анимация

en: Blockquote
ru: Цитата

en: Generate content
ru: Создать материалы

en: Years
ru: Годы

en: Show all
ru: Показать все

en: Local
ru: Локально

en: Panel
ru: Панель

en: Items to display
ru: Элементов для отображения

en: Offset
ru: Пропустить

en: Rounded corners
ru: Скруглённые углы

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Border style
ru: Тип рамки

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Free
ru: Свободно

en: Field settings
ru: Настройки поля

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Paste
ru: Вставить

en: Margins
ru: Отступы

en: Column
ru: Колонка

en: Icon size
ru: Размер значка

en: Margin
ru: Отступ

en: Float right
ru: Обтекание справа

en: Opacity
ru: Прозрачность

en: Element
ru: Элемент

en: Speed
ru: Скорость

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Upload new image
ru: Загрузить новое

en: No image
ru: Нет изображения

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Video options
ru: Опции видео

en: User Profiles
ru: Профили пользователей

en: Infinite
ru: Бесконечность

en: Row
ru: Строка

en: Light
ru: Светлая

en: Image height
ru: Высота изображения

en: Image width
ru: Ширина изображения

en: Cover
ru: Обложка

en: Comma
ru: Запятая

en: Image description
ru: Описание картинки

en: Primary
ru: Первичный

en: Tab title
ru: Название вкладки

en: SEO
ru: Поисковая оптимизация

en: Full width
ru: На всю длину

en: Background image
ru: Фоновое изображение

en: Show title
ru: Показывать надпись

en: Placement
ru: Положение

en: Secondary
ru: Вторичный

en: Select a vocabulary
ru: Выберите словарь

en: Card
ru: Карточка

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: No animation
ru: Без анимации

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Circle
ru: Круг

en: Gradient
ru: Градиент

en: Layers
ru: Слои

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Alert
ru: Оповещение

en: Top center
ru: Вверху в центре

en: Bottom center
ru: Внизу в центре

en: Custom width
ru: Установить ширину

en: Delete element
ru: Удалить элемент

en: Elements
ru: Элементы

en: Progress
ru: Прогресс

en: Show controls
ru: Показывать элементы управления

en: Progress bar
ru: Прогресс бар

en: Theme default
ru: Тема по умолчанию

en: Drop shadows
ru: Падающие тени

en: Borders
ru: Границы

en: Media browser
ru: Медиабраузер

en: Broken/missing handler: @table > @field
ru: Поврежденный/пропущенный обработчик: @table > @field

en: Rounded Corners
ru: Скруглённые углы

en: Media Library
ru: Медиа Библиотека

en: Dot
ru: Пунктир

en: Select image
ru: Выберите изображение

en: Custom layout
ru: Пользовательский макет

en: Dark
ru: Темный

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Convert fields
ru: Конвертировать поля

en: Entity bundle
ru: Подтип сущности

en: Master
ru: Основной

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
ru: Количество элементов для отображения. Введите 0 для снятия ограничений.

en: Save template
ru: Сохранить шаблон

en: Responsive image
ru: Адаптивное изображение

en: Filter by tag
ru: Фильтровать по тегу

en: View modes
ru: Режимы отображения

en: Responsive
ru: Адаптивный

en: YouTube video
ru: Видео YouTube

en: Select media
ru: Выбор медиа

en: Contain
ru: По содержимому

en: Service providers
ru: Поставщики услуг

en: Muted
ru: Заглушен

en: Divider
ru: Разделитель

en: Drupal Block
ru: Блок Drupal
