DXPR - en to pt translation catalogue (216 entries)

en: Title
pt: Título

en: Images
pt: Imagens

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Actions
pt: Ações

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Language
pt: Idioma

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Documentation
pt: Documentação

en: License
pt: Licença

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: None
pt: Nenhum

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Field
pt: Campo

en: Outline
pt: Esboço

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Font Size
pt: Tamanho da Fonte

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Padrão

en: Background
pt: Fundo

en: Top
pt: Superior

en: Link target
pt: Destino do link

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Icon
pt: Ícone

en: Time
pt: Hora

en: View
pt: Ver

en: Length
pt: Comprimento

en: Section
pt: Seção

en: Region
pt: Região

en: Text
pt: Texto

en: User
pt: Usuário

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Separator
pt: Separador

en: Advanced Settings
pt: Configurações avançadas

en: Year
pt: Ano

en: Bottom
pt: Inferior

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Success
pt: Sucesso

en: Warning
pt: Aviso

en: New window
pt: Nova Janela

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Display options
pt: Mostrar opções

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Media
pt: Mídia

en: Address
pt: Endereço

en: Border
pt: Borda

en: Day
pt: Dia

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: more info
pt: mais informações

en: Align
pt: Alinhamento

en: Loop
pt: Laço

en: General Settings
pt: Configurações Gerais

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Color
pt: Cor

en: Repeat
pt: Repetir

en: Role
pt: Papel

en: Counter
pt: Contador

en: Button
pt: Botão

en: Square
pt: Quadrado

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Provider
pt: Provedor

en: Clone
pt: Clonar

en: Tab
pt: Aba

en: Plain
pt: Plano

en: Template
pt: Modelo

en: Template name
pt: Nome do tema

en: Close
pt: Fechar

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Duration
pt: Duração

en: Hidden
pt: Oculto

en: Dimension
pt: Dimensão

en: Key
pt: Chave

en: Clear
pt: Limpar

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Today
pt: Hoje

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Map
pt: Mapa

en: Controls
pt: Controles

en: Map width
pt: Largura do mapa

en: Map height
pt: Altura do mapa

en: Fixed
pt: Fixo

en: Days
pt: Dias

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Text Alignment
pt: Alinhamento do texto

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Hours
pt: Horas

en: Seconds
pt: Segundos

en: Info
pt: Informações

en: Style
pt: Estilo

en: Carousel
pt: Carrossel

en: Orientation
pt: Orientação

en: Font color
pt: Cor da fonte

en: Reverse
pt: Reverter

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: Interval
pt: Intervalo

en: Top left
pt: Esquerda em cima

en: Top right
pt: Direita em cima

en: Bottom right
pt: Direita embaixo

en: Bottom left
pt: Esquerda embaixo

en: Video width
pt: Largura do vídeo

en: Minutes
pt: Minutos

en: Automatic
pt: Automático

en: Same window
pt: Mesma janela

en: No repeat
pt: Não repetir

en: Tabs
pt: Abas

en: Keyboard shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: Select
pt: Selecionar

en: Copy
pt: Copiar

en: Toggle
pt: Alterar

en: Blocks
pt: Blocos

en: Float
pt: Ponto flutuante

en: Solid
pt: Sólido

en: Grid
pt: Grade

en: Countdown
pt: Contador

en: Text Editor
pt: Editor de texto

en: Hide
pt: Ocultar

en: Transparent
pt: Transparente

en: Space
pt: Espaço

en: Border color
pt: Cor da borda

en: Animation
pt: Animação

en: Blockquote
pt: Bloco de citações

en: Generate content
pt: Gerar conteúdo

en: Show all
pt: Mostrar todos

en: Panel
pt: Painel

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: Rounded corners
pt: Cantos arredondados

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Field settings
pt: Configurações do campo

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Cut
pt: Cortar

en: Paste
pt: Colar

en: Column
pt: Coluna

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Element
pt: Elemento

en: Speed
pt: Velocidade

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Upload new image
pt: Carregar nova imagem

en: Inherit
pt: Herdar

en: Content editing
pt: Edição de conteúdo

en: Infinite
pt: Infinito

en: Row
pt: Linha

en: Cover
pt: Capa

en: Comma
pt: Virgula

en: Primary
pt: Primário

en: Tab title
pt: Título da aba

en: Background image
pt: Imagem de fundo

en: Show title
pt: Mostrar título

en: Secondary
pt: Secundário

en: Select a vocabulary
pt: Selecione um vocabulário

en: Card
pt: Cartão

en: Accordion
pt: Acordeão

en: No animation
pt: Sem animação

en: Gradient
pt: Degradê

en: Pager offset
pt: Deslocamento de paginador

en: Alert
pt: Alerta

en: Top center
pt: Superior Central

en: Bottom center
pt: Base Central

en: Custom width
pt: Largura customizada

en: Elements
pt: Elementos

en: Progress
pt: Progresso

en: Thickness
pt: Grossura

en: Drop shadows
pt: Exibir sombras

en: Media browser
pt: Navegador de mídia

en: Broken/missing handler: @table > @field
pt: Handler quebrado/ausente: @table > @field

en: Saved
pt: Salvo

en: Media Library
pt: Bibliotaca de mídia

en: Select image
pt: Selecione a imagem

en: Dark
pt: Escuro

en: Entity bundle
pt: Pacote de entidades

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens para exibir. Entre 0 para sem limite.

en: Responsive image
pt: Imagem responsiva

en: Filter by tag
pt: Filtrar por tag

en: View modes
pt: Modos de exibição

en: Responsive
pt: Responsivo

en: Select media
pt: Selecionar mídia

en: Service providers
pt: Provedores de serviços

en: Muted
pt: Silenciado

en: Image thumbnail
pt: Miniatura da imagem

en: Show remaining days
pt: Mostra dias restantes

en: Divider
pt: Divisor

en: 1 item selected. | @count items selected.
pt[0]: 1 item selecionado.
pt[1]: @count itens selecionados.
