DXPR - en to fr translation catalogue (239 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Status
fr: État

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: License
fr: Licence

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Container
fr: Conteneur

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Field
fr: Champ

en: Outline
fr: Structure

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Font Size
fr: Taille de la fonte

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default
fr: Par défaut

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Top
fr: Haut

en: Link target
fr: Cible du lien

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Icon
fr: Icône

en: Time
fr: Heure

en: Views
fr: Vues

en: View
fr: Voir

en: Length
fr: Longueur

en: Region
fr: Région

en: Text
fr: Texte

en: Layout
fr: Mise en page

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: Separator
fr: Séparateur

en: Advanced Settings
fr: Paramètres Avancés

en: Year
fr: Année

en: Bottom
fr: Bas

en: Off
fr: Désactivé

en: Header
fr: Entête

en: Inline
fr: En ligne

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Percent
fr: Pourcentage

en: Success
fr: Succès

en: Warning
fr: Avertissement

en: New window
fr: Nouvelle fenêtre

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Display options
fr: Options d'affichage

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Address
fr: Adresse

en: Border
fr: Bordure

en: Day
fr: Jour

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: more info
fr: plus d'informations

en: Align
fr: Aligner

en: Loop
fr: Boucle

en: General Settings
fr: Paramètres globaux

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Color
fr: Couleur

en: Repeat
fr: Répéter

en: Role
fr: Rôle

en: Padding
fr: Remplissage

en: Move Up
fr: Déplacement vers le haut

en: Move Down
fr: Déplacement vers le bas

en: Counter
fr: Compteur

en: Button
fr: Bouton

en: Square
fr: Carré

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Clone
fr: Cloner

en: Tab
fr: Onglet

en: Plain
fr: Brut

en: Template
fr: Gabarit

en: Template name
fr: Nom du gabarit

en: Close
fr: Fermer

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Duration
fr: Durée

en: United States
fr: États-Unis

en: Hidden
fr: Caché

en: Key
fr: Clef

en: Clear
fr: Vider

en: unlimited
fr: illimité

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Font size
fr: Taille de police

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Map
fr: Carte

en: Fill color
fr: Couleur de remplissage

en: Controls
fr: Contrôles

en: Map width
fr: Largeur de la carte

en: Map height
fr: Hauteur de la carte

en: Fixed
fr: Fixe

en: Days
fr: Jours

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Text Alignment
fr: Alignement de texte

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Hours
fr: Heures

en: Seconds
fr: Secondes

en: Slide
fr: Glisser

en: Video
fr: Vidéo

en: Font color
fr: Couleur de la police

en: Reverse
fr: Inversé

en: Thousands separator
fr: Séparateur de milliers

en: Interval
fr: Intervalle

en: Top left
fr: Haut gauche

en: Top right
fr: Haut droit

en: Bottom right
fr: Bas droit

en: Bottom left
fr: Bas gauche

en: Video width
fr: Largeur de la vidéo

en: Automatic
fr: Automatique

en: Same window
fr: Même fenêtre

en: No repeat
fr: Aucune répétition

en: Tabs
fr: Onglets

en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Copy
fr: Copier

en: Toggle
fr: Changer

en: Blocks
fr: Blocs

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Dashed
fr: En tirets

en: Solid
fr: Solide

en: Grid
fr: Grille

en: Text Editor
fr: Éditeur de texte

en: Hide
fr: Masquer

en: Layouts
fr: Mises en page

en: Space
fr: Espace

en: Border color
fr: Couleur de la bordure

en: Blockquote
fr: Citation

en: Generate content
fr: Générer du contenu

en: Years
fr: Années

en: Show all
fr: Tout afficher

en: Local
fr: Locale

en: Panel
fr: Panneau

en: Items to display
fr: Éléments à afficher

en: Rounded corners
fr: Coins arrondis

en: Machine name
fr: Nom système

en: Border style
fr: Style de bordure

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Free
fr: Gratuit

en: Field settings
fr: Paramètres du champ

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Cut
fr: Couper

en: Paste
fr: Coller

en: Margins
fr: Marges

en: Column
fr: Colonne

en: Icon size
fr: Taille de l'icône

en: Margin
fr: Marge

en: Opacity
fr: Opacité

en: Element
fr: Élément

en: Speed
fr: Vitesse

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: No image
fr: Pas d'image

en: Inherit
fr: Hériter

en: Content editing
fr: Edition du contenu

en: Infinite
fr: Infini

en: Row
fr: Ligne

en: Light
fr: Léger

en: Image height
fr: Hauteur de l'image

en: Image width
fr: Largeur de l'image

en: Cover
fr: Couverture

en: Comma
fr: Virgule

en: Image description
fr: Description de l'image

en: Primary
fr: Primaire

en: Tab title
fr: Titre de l'onglet

en: Full width
fr: Pleine largeur

en: Product key
fr: Clé du produit

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

en: Border radius
fr: Rayon de la bordure

en: Show title
fr: Afficher le titre

en: Placement
fr: Emplacement

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Select a vocabulary
fr: Selectionner un vocabulaire

en: Card
fr: Fiche

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Circle
fr: Cercle

en: Start position
fr: Position initiale

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Layers
fr: Couches

en: Pager offset
fr: Décalage de la pagination

en: Alert
fr: Alerte

en: Top center
fr: En haut au centre

en: Bottom center
fr: En bas au centre

en: Delete element
fr: Supprimer un élément

en: Progress
fr: Progression

en: Progress bar
fr: Barre de progression

en: Theme default
fr: Paramètres par défaut du thème

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: Drop shadows
fr: Ombres portées (<em>drop shadows</em>)

en: Stacked
fr: Empilé

en: Borders
fr: Bordures

en: Media browser
fr: Navigateur de médias

en: Broken/missing handler: @table > @field
fr: Handler brisé/manquant : @table > @field

en: Rounded Corners
fr: Coins arrondis

en: Saved
fr: Enregistré

en: Custom layout
fr: Mise en page personnalisée

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Dark
fr: Sombre

en: Storage method
fr: Méthode de stockage

en: Entity bundle
fr: Sous-type de l'entité

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
fr: Le nombre d'éléments à afficher. Saisissez 0 pour ne pas limiter.

en: Responsive image
fr: Image adaptative

en: Filter by tag
fr: Filtrer par étiquette

en: Pulse
fr: Pulsation

en: Raw HTML
fr: HTML brut

en: View modes
fr: Modes d'affichage

en: Responsive
fr: Adaptatif

en: Select media
fr: Choisir un média

en: Alt attribute
fr: Attribut Alt

en: Title attribute
fr: Attribut Title

en: Rounded
fr: Arrondi

en: Edit Image
fr: Modifier l'image

en: Muted
fr: Muet

en: Divider
fr: Séparateur

en: Block quote
fr: Bloc de citation
